CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 5e JAffrvc^w^ WOENStFAG 25 MAART 1925 NUMMER 1472 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bit siMer tesfaal aiS TWEE liaÉn. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Vereen, van Handelaren in Zuivelpro ducten. Deze vereeniging herdenkt dezer da gen haar 1-jarig bestaan, en in ver band hiermee werd gisteravond 'n vr- gadering gehóuden, met als sprekers de heeren C. Korteweg en Mr. P. G. Knibbe, respect, voorzitter v. d. Neutr. Middenstandsver. en secretaris v. d. Kamer v. Koophandel voor Rijnland alhier. Onder de aanwezigen werden onder scheiden leden van de Kamer v. Koop handel opgemerkt, naast leden uit de verschillende middenstandsvereenigin- gen, terwijl ook aanwezig was de di recteur van den Markt- en Haven dienst, de heer Mennes. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer Is. L e- m a n, die in zijn openingswoord stil stond bij de beteekenis van het 1-jarig bestaan der vereeniging. waarvan de oprichting niet zonder slag of stoot heeft plaats gehad, en waaraan ten slotte ook de opricnting van de han delsbeurs van de Iv. v. K. nog lieeft moeten medewerken. Het past thans nog niet om in den breede uiteen te zetten wat de vereeniging in het eer ste jaar van haar bestaan heeft ge daan, maar toch mag met voldoening worden geconstateerd, dat haar be staansrecht reeds overtuigend is ge bleken. Het ledental is niet minder dan verdubbeld. Spr. heet dan de beide sprekers wel kom, om hen met een enkel woord in te leiden. Eerste'spreker was de heer C. Kor teweg, die een causerie hield over: „Middenstandsbelangen." Spr. ving aan met een gelukwensch aan de jarige vereeniging met haar leiding, die reeds door het kiezen van dit onderwerp een juist inzicht heeft getoond ten aanzien van de belangen der leden. Tot zijn onderwerp komend, uitte spr. als zijn meening, dat de midden stand als zoodanig goed zal doen met veel te leeren van en te zien naar de beide groepen, dc arbeiders en de be heerders van de groote kapitalen waar tusschen hij zich bevindt, wat betreft de wijze van organiseeren en werken. Als een aanvankelijk succes daarvan kenmerkte spr. de vertegenwoordiging van de vereen, van handelaren in zui velproducten in de Kamer v. Koophan del door een eigen lid. Een eigenaardigheid van den mid denstand is te lang reeds geweest, dat hij, in tegenstelling met andere maat schappelijke groepen, eerst voor zijn belangen opkwam wanneer de nood erg noog was. Een middel om voortdurend actie te kunnen ontwikkelen noemde spr. het lidmaatschap van de een of andere middenstandsvereeniging, al naar ge lang men principieel een keuze wil doen. Organiseeren acht spr. noodig om tegenwicht te kunnen bieden aan de actie van andere groepen, b.v. de arbeidersklasse die in 1918 zelfs een greep deed naar de regeermacht, als gevolgen waarvan spr. de z.i. hinder lijke arbeidswetten teekent. Heel de arbeidswetgeving, waarvan spr. eenige excessen noemt, acht spr. een lonken van de regeering naar de roode lap. Was er heel geen georganiseerde mid denstand geweest, dan zou er nog meer hinderlijke overheidsbemoeiing zijn geweest, dan nu reeds ondervon den wordt, naar spr. zegt, tot hinder van de bedrijven. In den crisistijd kon er reden zijn voor ingrijpen door de overheid, maar thans, aldus spr., moet de vrije concurrentie zich ongehinderd kunnen ontwikkelen. Ook de kwestie van de medezeggen schap moet opgelost worden met er kenning van de belangen van midden stand en particulier initiatief. Aan de hand van de rede van prof. Border/ijk ging spr. de bezwaren tegen de mede zeggenschap na, om vervolgens die welke tegen de socialisatie bestaan, onder de ocgen te zien. Veel ruzie, zoo drukt spr. zich uit, en veel belasting, die de middenstand weer zal mceten betalen. Ook het beleggen van lian BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 delsgelden bij de groote banken liet spr. niet onbesproken. Zich laten be- concurreeren met eigen gelden, zoo noemt spr. dit. Reeds geven de mid- denstandsbanken een coulante bedie ning, die echter nog volmaakter kan worden, door grootere aansluiting. Ook de arbeiders gaan reeds hun eigen banken stichten, zooals in België en Amerika. Wil de middenstand zich niet in een minder bevoorrechte posi tie zien gedwongen, dan zal hij zich, aldus spr. zelfstandig en spoedig heb ben te ontwikkelen en te organiseeren o.m. in banken en organen. De heer Korteweg besloot zijn cau serie met een beeld te geven van de middenstandsorganisatie, zooals die thans verdeeld is over de drie bonden, de Neutrale, de R.K. en de Christe lijke, terwijl die op hun beurt verte genwoordigd zijn in den centralen mid denstandsraad, die door de regeering in het leven is geroepen, al vergeet deze nogal eens den raad over aan hangige zaken te hooren. Spr. meende te moeten eindigen met zijn leedwezen te uiten over de split sing van de middenstandsorganisatie in confessioneële lichamen. Spr. meen de dat confessie hierbij niet van in vloed kan zijn, en dat men als koop man een slecht figuur zou maken als men die in zijn zaken liet spreken. Om iets te bereiken acht hij het in de eerste plaats noodig dat men door centralisatie 'n krachtig geheel vormt. Nadat even was gepauzeerd, deelde de voorzitter mede dat over de cau serie niet het woord zou worden ge geven om het middenstandsvraagstuk van principieele zijde te bezien, zulks in overleg met den spreker en enkele vragers die zich reeds hadden aange meld. Op een avond als deze achtte spv. het niet geweiischt deze kwestie van alle zijden te doen behandelen. De heer J. P. Molkenboer richt te zich vervolgens in opdracht van de Kamer van Koophandel voor Rijnland tot de vergadering met een hartelijken gelukwensch ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan der vereeniging. De Ka mer v. Koophandel heeft drie kleintjes gehad, waarvan er éen is blijven leven, dat is n.l. deze vereeniging. Voor een groot deel schrijft spr. dit toe aan de goede leiding waarin de vereeniging zich mag verheugen. Spr. besluit met namens de Kamer zijn beste wenschen uit te spreken voor de ontwikkeling der vereeniging. (Applaus). De voorzitter gaf hierna het woord aan den heer Mr. G. Knibbe om te spreken over: De taak der Kamers van Koophandel. Waar deze Vereeniging zich reeds meermalen overtuigd toonde van het bestaansrecht der Kamer v. Koophan del haar initiatief tegemoetkwam, en haar bestaan er zelfs voor een groot deel aan heeft te danken., acht spr. zich ontslagen van de taak om hier in de. breede het nut van de K. v. K. uit een te zetten. Een der rechtsregels welke steeds wordt toegepast is de spreuk: „Ieder Nederlander wordt geacht de Wet te kennen." Deze rechtsregel heeft al heel wat reden gegeven tot spijt, tot erger nis of tot kalm nadenken. De tijd, dat er werkelijk iemand was, die alle wetten en besluiten van zijn land kende, ligt echter, eeuwen achter ons. Zelfs specialisten staan dikwijls voor veel onduidelijkheid en onder linge tegenspraak van de wet. Toch weet echter ean normaal mensch na een enkele waarschuwing betrekke lijk vlug wat hij doen of laten moet. Erger wordt het echter indien men wil beoordeelen welke wettelijke regelin gen er zullen komen. Bij een ontwerp- wet is het dikwijls Ondoenlijk uit de bepalingen op te maken: zullen zij schadelijk zijn of niet. Dg leidende personen in een zekere omgeving moeten echter weten wat hun boven het hoofd hangt, daar dik wijls door gebrek aan inzicht of een onjuiste levens-'en wereldbeschouwing t.o.v. het economisch leven maatrege len getroffen worden, welke zeer scha delijk kunnen werken. Hel verzamelen van de gegevens, nccdig ter beocrdeeling," gaat dikwijls ook de krachten der plaatselijke veï- oenigingen ver te boven, waardoor d noodzakelijkheid ten duidelijkste uit komt van een locaal centruirwaartoe men zich cm inlichtingen kan wenden Dan is liet do Kamer van Koophan del die uitkomst moet bieden. Gekozen uit de vooraanstaande mannen uit het district, nagenoeg steeds als vertegen woordiger eener groep, wordt het con tact met het vereenigingsleven steeds bewaard. Op het permanente Bureau der Kamer worden de gegevens verza meld, welke de leden behoeven om een behoorlijk gemotiveerd oordeel te kun nen uitspreken. Bovendien wordt er nauwlettend toegezien- op gevaren, wel ke zich kunnen voordoen, en degenen, die meenen mochten, dat de Kamers van Koophandel weldira, bij gebrek aan werk, op hun nauwelijks behaalde lauweren zouden gaan rusten, weten niet hoeveel ook de Kamers van Koop handel noode moeten laten passeeren, omdat men niet alles doen kan. Door de instelling van het Handels register werden de Ks. v. K. financieel zelfstandig. De waardeering voor het Handelsregister neemt steeds toe, het welk is af te leiden uit het steeds stij gend aantal informaties. De Ks. van K. zijn verplicht aan het algemeen bestuur, alsmede aan de pro vinciale en gemeentelijke besturen ad viezen en inlichtingen te geven indien dat gevraagd wordt, terwijl tevens uit drukkelijk in de Wet is bepaald, dat zij dit ook uit eigen beweging kunnen doen. De Ks. v. K. geven echter niet alleen advies, maar treden ook wel meer zelfstandig op. De thans in een vergevorderd stadi um verkeerende regeling met de bo den en schippers alhier is wel een zeer recent voorbeeld van eigen initiatief der Kamer v. K. Voor de samenstelling van een be trouwbaar adresboek wejd de medev. c king der K. v. IC. verleend. Eveneens hij den uitvoer uit het be zette gebied in 1923 hebben de Ks. van K. zeer vee diensten verleend. Ook ten opzichte der Spoorwegdienstregeling heeft de K. v. K. verschillende harer wenschen z.ien inwilligen. Van de Han delsbeurs, door gebrek aan medewer king ten gronde gegaan, kon een on derdeel ,de Zuivelbeurs" gehandhaafd bijven Voorts werd nog een exportkaart saamgesteld en uitgegeven. Voor verdere voorbeelden kunnen wij nog noemen, de bevordering der inland sche industrie het inklaren van douane goederen op eene plaats, langzame be rechting van geschillen, het vaarwatter te Leiden, de Haven- Lig- en Bruggel den, de spoorwegverbinding Gouda en Alphen, de Zakelijke Bedrijfsbelasting, welke in Leiden tenslotte afgeschaft werd, en de actie om den vaarweg Am sterdamGoudaRotterdam te verbe teren. De K. v. K. kan als vertegenwoordig ster van alle belanghebbenden goede diensten bewijzen, wij wijzen op de 3 Middenstandsvereenigingen, welke in de K. v. K. een natuurlijk centrum vinden. Het is opvallend, dat de verhouding tot de plaatselijke organisatie een be paald hartelijk karakter draagt, terwijl de landelijke organisatie soms zich eenigszins aarzelend en terughoudend betoonen. Bij de bespreking van de verhouding lot de landelijke organisaties, wees dc spreker er op, dat deze tot taak hebben de nationale belangen te behartigen, ter wijl de K. v. K. speciaal is aangewezen voor de belangen in een bepaalde streek De verhouding tot de plaatselijke ver- eenigingen is weer geheel anders, deze behandelen zelfstandig hare specifieke belangen, terwijl zij in bijzondere geval len hulp der K'. v. iv. inroepen. Het is wel eens zoo uitgedrukt, dat de Ks. v. K. gedacht zijn als de gewes telijke publiekrechtelijke lichamen, waarin de plaatselijke en gewestelijke organisaties van handel en industrie haar eigenijke centrale vertegenwoordi ging moeten vinden. De spreker eindigde zijn rede met tweeerlei verzoek, ten eerste om niet al te hoog gespannen verwachtingen te koesteren ten aanzien van het werk der Ks. v. K. daar dit toch op teleurstelling moet uitloopen, maar anderzijds de Ka mer hun sympathie niet te onthouden, en cle Kamer in staat te stellen door daadwerkeijken steun haar taak te vol brengen. D? voorzitter dankte daarop j Mr. Kiiibbe voor zijn uitstekend betoog, j en naast het woord van hulde door hem in zijn redo aan den voorzitter van de Iv. v. K. gebracht wil spr. dit •'een jegens den"verdienstelijken secre- i tavis (applaus). Van dc gelegenheid om over dit on- I derworp van gedachten te wisselen. werd gebruik gemaakt door den heer Op pel a ar, die aandrong op meer controle bij de inschrijvingen in het Handelsregister. Men gaat dikwijls op de namen uit het Handelsregister al, omdat men meent dat daarin alleen zij worden opgenomen die f2000 of meer verdienen, terwijl zij in de prac- tijk meermalen „voor geen cent goed" zijn. Nu vindt men die ook wel onder hen die meer dan f2000 verdienen, maar wellicht zou toch iets in de rich ting van meerdere controle zijn te ver krijgen, omdat er thans velen worden ingeschreven die niet aan de f 2000 komen. De heer Knibbe zei in zijn beant woording dat het bureau der Kamer zooveel mogelijk controle houdt. Men moet in aanmerking nemen dat voor de inschrijving in het Handelsregister een gemiddeld Inkomen van f 2000 wordt geëischt. De wet laat niet toe, dat iemand, wanneer hij door ongun stige omstandigheden beneden het ge middelde verdiensten blijft, direct wordt geschrapt. Bovendien zouden dan ook te dikwijls de inschrijvings- kosten moeten worden betaald. Het is niet geheel juist te meenen dat het Handelsregiser ten doel heeft het „ge wicht" van de zakenmenschen te illu- streeren. Dat geldt meer voor de Naanv looze Vennootschappen. De heer Korteweg besprak hier na een vraag van een der aanwezigen, den heer Voorbrood, die een- oplos sing verlangde van het concurrentie- vraagstuk, dat den middenstand in z'n ontwikkeling belemmert. De heer K. noemde als eenige oplossing een be tere organisatie. In antwoord op den beer Lageren- b e r g zei spr. nog dat de middenstand evenzeer de organisatie van het groot kapitaal heeft te vreezen als die van de arbeiders. Plaatselijk zien we dat ln de groote firma's die him winkels door het geheele land hebben, en niet meer bij den middenstand kunnen worden gerekend. Aan het slot der vergadering gaf spr. nog het woord aan den heer J. v. d. Steen, die als lid van de Kamer van Koophandel aanwezig was, en als voorzitter van de Chr. Middenstands vereeniging deze mlddenstands-ver- eeniging met haar 1-jarig bestaan ge- lukwenschte, en aandrong op eenheid in optreden. Namens de middenstandsvereeniging „de Hanze" sprak nog de heer A. H. Sim on is die na eveneens de vereen, te hebben gelukgewenscht. het waag stuk van de onderlinge concurrentie besprak. Gelukkig is er reeds veel ver betering te constateeren o.a. door de actie van de middenstandsvereenigin gen voor een betere boekhouding, die ongetwijfeld gunstig werkt op het in zicht van de handelaren, en :3n onre delijk lage prijsberekening tegengaat. We moeten éen doel hebben, elkander te helpen. Alleen dan zal de midden stand zich kunnen handhaven. De voorzitter dankte ten slotte voor de vriendelijke woorden van de verschillende vertegenwoordigers, van wie spr. hoopt dat ze een volgend maal allen weer aanwezig zullen zijn. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden, zal op Woensdag 1 April 1925, des namid dags 2.30 uur in de bovenzaal van „Amicitia" Breestraat vergaderen. Punten ter behandeling: 1. Opening. 2 Notulen, 3 Ingekomen stukken, 4 Mededeelingen, 5 Reorganisatie der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, 6 Beurtvaartcondities, 7 Commissie Bin nenvaart, 8 Streeknet, 9 Postkantoor Rijnsburg, 10 Weeldewet, 11 Wijziging Wet op de Kamers van Koophandel 12 Belasting op watergebruik, 13 Rond vraag, 14 Sluiting. Be Kiezerslijst. De kiezerslijst voor den dienst 1925 —1926 is voorloopig vastgesteld; het aantal kiezers bedraagt 34.047. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth, dv. J. Dpyn- dam en D. Zwaan; Jacobus, zv. H J. Verstraaten en M. v. d. Blom; Wil helmina Alida dv. H. P. Raaphorst en W. C. Devilee; Catharinn dv. J. van Oosten en J. v. d. Blom; Anthonia Hendrika, dv. H. Beijer en A. v. As Wilhelmus Petrus Joseph, zv. J.. \V Helversteyn en J. Boot- Wilhelmina Tohanna dv. T. N. Kok en M. W. Ver- Gewone advertentiên per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief* Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Hummer Binnenland Het politiek adviss der RJK. Staats partij voor de Tweede Kamerverkie zingen. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot het ver strekken van een subsidie aan de Olym pische Spelen 1928 Buitenland. Hoe de Duitsche presidentsverkie zing in zijn werk gaat. Fransche Kamerdebatten over de be stuursorganisatie in Elzas-Lotharingen Een der afgevaardigden hield een rede in hef Dnitscu. De Lagerhuisdebatten over het pro tocol van Genève. hoogt; Willem zv. J. E. Annaert en G. M. Berlee; Alida Maria dv. J. W. Lamboo en D. T. Schenkels; Antje dv. J. Arnoldus en P. J. de .Vink; Gerard Johannes zv. A. van Kapel en W. M. Schipaanboord; Kunigonde dv. A. U. Dros en B. R. v. Nierop; Maria Judith dv. L. Nieuwenhyzen en J. M. v. Roijen; Wilhelmina dv. T. v. d. Eist en F. Verhulst; Jacobus zv. G. Nasveld en J v. Es; Hendrika Suza. Joha. dv. M. Woelders en R. Martens; Cornelia dv. G. v. d. Meij en L. v. Duivenbode; Hermine Sophie dv. ,W. C.^ v. d. Wal en J. C. Wemerman; Wilhelmina dv. K. Kalkhoven en J. M. C. Verhoeven; Maria Cornelia dv. G. Verkley en A. M. Maas; Hendri- kun Hubs. Josphs. z.v. H. H. de Graaf en J. W. Stolwijk; Maria Wilh. Jospha. 'dv. A. F. v. d. Boog en W. Raaphorst; iHendrikus Anths. Maria zv. C. M. W. v. Emmerik en H. C. Otter; Lijdia dv. W. Meyll en C. Troost; Hendrik zv. W. F. Jongejan en J. Rijsbergen; Jan Thomas, zv. I. L. de Groot en P. J. Oskam; Aart Willem zv. A. U. Drijfhout v. Hooff en F. J. Tijt; Mar- tinus zv. M. Kouprie en E. v. d. 'Bos; Jacoba dv. B. Haneveld en M. v. Oosten; Hendrik zv. I. Broomans en P. Matters; Lena dv. J. H. Brandt en J. Planje; Franciscus Hendrikus zv. F. Schroder en P. M. de Ru; Catharina Johanna dv. A. v. d. Linden en H. J. Piket; Dirkje dv. J. de Kievit en C. G. v. Dooremaal; Franciscus Maria zv. G. J. Hogervorst en 'M. Zandvliet; Willen Frederik zv. J. J. v. Biemen en C. Neuteboom; Alfred Jan zv. P. J. Hansen en C. C. J. v. Ve netie; Maria Carolina dv. J. P. Ouwer- kerk en E. M. Breedeveld; Johannes Bernardus zv. J. S. Sloos en M. Re- del. Gehuwd: P, D. v. d. Berg jm. en E. v. Weer en jd. J. v. d. Reijden jm. en J. Stouten jd.; C. H. Tendeloo jm. en J. M. v. d. Nat jd.; P. H, v. Thiel jm. en W- Westerbaan jd.; A. Zaal berg jm. en J. A. Kruit jd.; J. Pad dist jm. en S. J. Prins jd.; P. Azier jm. en M. Stavleu jd.: J. J. Boon jm. en A. Oostveen jd.; C. M. J. Boom jm. en E. W. C. v. Kerkhof jd.; W. Rijsdam jm. en M. Vet jd.; J. M. Seriier jm. en S. Zwanenburg jd. Overleden: J. G. Fleerkamp m. 55 j.; G. Bakker dr. 38 j. P. Bekooy m. 51 j. S. Neuteboom dr. 71 j.; G. M. van Leeuwen m. 63 j.; P. Dubbel deman wede. 65j.; I. v. d. Reyden wedr. 87 j.; M. W. Denss vr. 74 j.; M. Landenbergen-Selier vr. 78 j.; N. Trouwee wedr. 84 j.; J. Berman wedr. 84 j.: A. v. Staden wedr. 87 j.; L. H. J. M. Knegtel zn. 23 j.; Th. W. Groen in 't Woud zn. 9 j.; C. Kooien- Ver hoog wed. 81 j.; C. Molet zn. 50 j.; J. M. Kleinhans Wed. Schouten 74 j.; A. M. van Velzen dr. 3 j.; J. J. Bin nendijk-Hoogenstraten wed. 75 j. Werklooze losse arbeiders. Aan het College van B. en W. is door den Leidschen Bestuurdersbond een adres gericht, waarin gezegd wordt: dat zij hebben kennis genomen van een advies, door de Commissie voor Sociale Zaken aan uw College uitge bracht, betreffende regeling van den steun aan werklooze losse arbeiders; dat, wanneer Uw College overeen komstig dit advies besluit, een belang rijke verslechtering voor deze groep arbeiders daarvan het gevolg zal zijn, daar de betrokken arbeiders geduren de een groot gedeelte van het jaar bij werkloosheid geen 9teun zullen ont vangen;

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1