MAANDAG 23 MAART 1925 Dag-Agenda. Woensdag 25 Maart Leiden. Leclen- vergadering Leeszaal „Reuvens" in 't gebouw Breestraat- 27 n.m. 5 uur. Woensdag 25 Maart Leiderdorp. Uit voering Chr. Zangv. Excelsior ,Geref. Kerk n.m. 8 uur. Woensdag 25 Maart Leiden. Vocaal concert der Chr. Zangv. „Ex Animo". Stadsgehoorzaal 8 uur. Woensdag 25 Maart Sassenheim. Orgelbespeling Geref. kerk, n.m. 8.30 i uur, door den heer H M. Ketming Donderdag 26 Maart Leiden. Bijbel- bespreking Jeruël, Groenesteeg, n.m. 8 uur. Donderdag 26 Maart Leiden. Uitvoe ring Chr. Mannenkoor „Na Arbeid Kunst". Foyer der Stasdgehoorzaal, n.m. 8 uur. Vrijdag 27 Maart Leiden. Hildebrand 1 avond, Stadsgehoorzaal, n.m. 8 uur. Vrijdag 27 Maart Leiden. Lezing Leidsche Radio Vereeniging, door den heer Swierstra. Oud Hortuszicht n,m. 8 uur. Woensdag 1 April Leiden. Nationale Film L. Chr. Oranje Ver. „Neerlands Volksleven in den Zomer", Stadsge- j hoorzaal. Donderdag 2 April Leiden. Alsboven De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 j tot en met Zondag 29 Maart waargeno- men door de apotheek van den heer jC. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. werkgever of diens echtgenoote gedaan aan de pensioenfondsen voor hun arbei ders, voorzoover dit afzonderlijke stich tingen of instellingen zijn. De regeling toch die de Minister voorstelt zou er toe leiden, dat pensioenen voortaan slechts als een uitkeering uit de kas der vennoot schap worden gegeven en niet door mid del van het sociaal zooveel wenschelijker onafhankelijk pensioenfonds Tevens verzoekt het Verbond premie- vrije pensioenen uit de door de werk gevers te stichten pensioenfondsen vrij te stellen van schenkingsrecht. Volgens de nieuwe regeling toch zou hiervan een minimum van 28 pet. geheven moeten worden. Tenslotte doet het Verbond het verzoek, om in de vrijstelling van schen kingsrecht, waarin het voorgestelde art. 79, 9e. voorziet voor uitkeering aan echt genoot^), weduwnaar en weduwe van de(n) werknemer(neemster) ook hun weezen tot den 14-jarigen leeftijd te be trekken, daar dergelijke weezen immers veelal en terecht in arbeiderspen- sioenen zijn opgenomen, daar zij voor 'hun levensonderhoud over geen andere bron van inkomsten kunnen beschikken. Spoorwegpersoneel. In een Zaterdag te Utrecht gehouden .vergadering van het centraal comité jvan actie tot het vormen van éen or ganisatie van spoor- en tramwegper- soeel zijn alle voorstellen van dit co- jmité, zooals zij vermeld zijn in zijn 'circulaire van 10 dezen1, aangenomen,, zoodat een organisatie genaamd Alge- imeene Bond van spoor- en tramweg personeel is opgericht. I Naar aanleiding van de gehouden {bespreking met den B.A.N.S., den Neu tralen Bond en den Locomotief bond, zal door de oprichting van den Alge- meenen Bond de grondslag voor ver- jmindering van het aantal vakvereeni- gingen van spoor- en tramwegperso neel gelegd zijn. Een voorloopig hoofd bestuur is benoemd. De Jofeannes-stichting. Gemeld wordt, dat het bestuur van de bekende Geref. philantropische Jo- .hannes-stichting te Nieuwveen, in 1 Zeist een uitgestrekt terrein langs den Amersfoorschen weg heeft aangekocht met het doel ook daar een toevlucht ■te stichten. 3fet Schildersbedrijf. In het schildersbedrijf bestaat van l Maart af geen collectieve arbeids- overeenkomst, daar werkgevers- en werknemers organisaties niet tot over stemming kwamen. De patroonsbon den hebben nu hun afdeelingen gead viseerd, zich niettemin te houden aan 1 de loonen en verdere arbeidsvoorvvaar- den, welke van 1 Maan 1924 einde Februari 1.1. hebben gegolden. Verder, om plaatselijk geen overeenkomsten met de arbeidersvereenigingen af te sluiten. Invoer van paarden in Duitschland. Wij vernemen van bevoegde zijde, /dat de invoer van paarden in Duitsch- I land binnen enkele dagen weder zon- i der speciale vergunning zal zijn toe- j gestaan. 1 Bij invoer zal het autonome tarief 1 van invoerrechten worden toegepast, hetwelk bedraagt voor paarden van 'een waarde beneden Mk 1000 Mk 90 per stuk: voor paarden van Mk. 1000 1 tot Mk. 2500 Mk. 180 en voor paarden 1 boven Mk. 2500 Mk. 360. Aan exporteurs wordt in overweging gegeven niet tot verzending over te gaan, alvorens zich te hebben over tuigd, dat het betreffende Duitsche grensstation reeds gemachtigd is een invoer zonder speciale vergunning toe te laten. De Tweede Kamerverkiezingen. De uitslag van de stemming over de Soc. Dem. groslijst voor Rotterdam- Dordrecht is als volgt: 1 J. ter Laan, 2 Suze Groenewög, 3 J. H. F. Zadel- hoff, 4 J. Braütigam, 5 J. de Roode, 6 J. A. Bergmeyer, 7 C. Woudenberg, 8 P. de Bruin, 9 Th. J. K. Kuilenburg, 10 L. M. Hermans. Voor de Kamerkieskringen Gronin genDrente: 1 J. H. A. Schaper, 2 A. E. J. de Vries—Bruins; 3 A. v d Heide, 4 D. Bartels, 5 K. de Jonge, 6 W. Mans- holtAndreae, 7 v. d. Wielen, 8 B. H. Bredman, 9 J. van Dok. Voor den kieskring Overijsel: 1 J. W. Albarda; 2 W. van der Sluis; 3 Mw. A. LeendertzLadenius; 4 B. H. van Ruyven; 5 J. H. Eichelsheim; 6 A. Teesink; 7 Bevers. Het H d b 1. verneemt, dat op 'de lijst Abr. Staalman—^er Hall,, die als afz. lijst v. d. Vrijheidsbond in de kieskrin gen zal worden ingediend, zij het wel licht in veranderde volgorde wat de beide eerste candidaten betreft, hoogst waarschijnlijk als derde zal worden geplaatst het Kamerlid L. de Groot te Rotterdam. Het staat echter vast, dat op de Amsterdamsche lijst ook de naam van den heer J. J. Korff, voor zitter van de Middenstands-Centrale zal worden geplaatst. Naar „Het Vad." verneemt heeft de heer P. Goedhart bericht gezonden, niet op de candidatenlijst 's-Graven- hage van den Vrijheidsbond te willen voorkomen. Hij heeft zijn lidmaat schap van den Vrijheidsbond opgezegd Een voorstel van Deterding. Verleden week was in een feestelijke vergadering der Industrieele Club te Amsterdam Sir Henry Deterding, de president der Kon. Petroleummaatsch. te gast. De heer Deterding hield toen een causerie, waarin hij o.m. zeide: Breng de jonge menschen, waar wat in zit, vroeg in de practijk. Tusschen 17 en 24 zijn de vermogens om op te nemen het grootst. De verdiensten van schoolsche ge leerdheid en kennis schat deze man van de practijk van het zakenleven veel minder hoog, dan die van»den wil te slagen door werken. Wat een jonge man weet, zoo zeide hij, beteekent veel minder, dan wat hij is. Dat geldt vooral in het zakenleven, daar is het leven de beste leermeester. Als gij jonge employés kiest, zoekt dan naar wat de Engelschen noemen „bright boys"; daarin zit het materiaal voor de mannen, die wij behoeven, die wij noodig hebben als brood, mannen, die durven leiding te geven. Kleineer uw Tand niet. Holland is niet klein, 'tis 'n groot rijk hier en in de tropen, maar dat groot te rijk kan alleen in stand blijven, als Nederland aan het rijk in de tropen flinke mannen en kapitaal kan ver schaffen. Kweekt daarom mannen, die durven te leiden, die zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid, welke Nederland heeft tegenover Indië. Voor zelfbestuur is dat land ginds niet rjjp. Leert Indië kennen, riep deze kenner van Indië zijn Iandgenooten toe. Hij stelde voor, gedurende drie jaren drie groepen van 24 jongelui met 12 leera ren naar Indië een vacantiereis te la ten maken. Hij zelf wilde de helft der kusten dragen. Dat denkbeeld werd met gejubel ont vangen; er zal een comité worden ge vormd, 0111 in samenwerking met or ganisaties, die op dit terrein reeds werkzaam zijn, dit plan uit te voeren, om aldus propagandisten voor Indië in Nederland te vormen. BUITENLAND. DUITSHLAND EN DE VOLKENBOND De toetreding aanstaande? Nog steeds 'vindt een drukke ge- dachtenwisseling plaats tus c'nen Lon 'den en Parijs met betrekking tot het vraagstuk van Frankrijks veiligheid. Terwijl de geallieerden het onlangs eens werden over het principe, dat Duitschland behoort te worden toege laten tot den Volkenbond, is evenwel nog niets definitiefs bekend omtrent het tijdstip waarop Duitschland die toelating zal vragen. Havas verneemt, dat volgens berich ten uit Berlijn Duitschland van zins zou zijn zonder voorwaarde of voorbe houd toelating te vragen tot dsn Vol kenbond. Bij informatie te Berlijn kon men in welingelichte politieke kringen de juistheid van bovenstaand bericht tot dusver nog niet bevestigen. In verband hiermede kan echter worden gememoreerd, dat het ant woord van den Volkenbond op Duitsch lands bezwaren ten opzichte van de toetreding van dit land tot den Bond, in Duitsche regeeringskringen een niet ongunstigefi indruk heeft gemaakt. DE a.s. PRESIDENTSVERKIEZINGEN Een rede van den dem. candidaat. n,Een warm hart voor de republiek." De democratische candidaat voor het Rijkspresidentschap Hellpach heeft in een drukbezochte vergadering van de democratische parlij te Hamburg een rede gehouden, waarin hij uit ging van cle stelling, dat de geeste lijke ontwikkeling op geenerlei wijze gelijken tred heeft gehouden met den economischen vooruitgang. In 1918 viel voor de eerste maal in de 1000-jarige geschiedenis van Duitschland, het land het zeldzaam bezit van de republiek ten deel, doch ook hier was groote politieke strijd noodig voordat men kon doordringen tot de juiste consequenties. Het moet als een bijzonder geluk worden beschouwd, dat de eerste pre sident der Duitsche republiek een per soonlijkheid was, die met grooten tact de uiteenloopende elementen wist bij een te houden. Spreker noemde het de groote verdienste van den voor- maligen Rijkskanselier Prins Max von Baden, dat hij zulk een persoonlijk heid als den overleden rijkspresident Ebert aan het hoofd der republiek heeft gesteld. Op 29 Maart zal' het geheel e Duit sche volk voor de eerste maal tijdens een duizendjarige geschiedenis zichzelf een staatshoofd kiezen. In den laatsten tijd zijn met name bijde rechtsche partijen de opvat tingen over de republiek en de de mocratie veranderd. Er 2ijn reeds tal rijke personen, die zich, hoewel niet uit overtuiging, dan toch uit oppor- tuniteitsgronden verzoend hebben met het d'enkbeeld van een republiek te hebben, maar dan willen zij geen re publiek op democratise .-.en grondslag, maar een republiek der geprivilegi eerde standen, een denkbeeld, dat Jar- res reeds in een verkiezingsrede heeft uitgesproken. Maar Hellpach is van meening, dat, wie eenmaal zooals het Duitsche volk, de ellende van den wereldoorlog heeft meegemaakt, niet zoo gemakkelijk het stuur naar rechts zal omgooien. De staat, die dan zou ontstaan zou niet een afspiegeling van den vroegeren overheidsstaat, maar een nög erger tyrannie der groot-ihdustrie beteeke- nen. Tinnen acht dagen zal1 het Duitsche volk een nieuw staatshobfd kiezen. Het is noodig een man te kiezen, die een warm hart voor de republiek heeft. Wat betreft de buitenlandsche po litiek, is Hellpach van meening, dat deze duidelijk moet zijn. Men mag zich daarbij niet door gevoelsoverwe gingen laten leiden, waarmede Duitsch land voor den oorlog genoeg slechte ervaringen heeft opgedaan. Wij bezitten thans een regeering, die te toetreding van Duitschland tot den Volkenbond voorbereidt alsmede een garantiepact met de Entente. De taak van de buitenlandsche politiek moet voorts zijn, het Rijnland te be vrijden en de miiiderhedenkwestles in een voor Duitschland gunstigen zin te regelen. Door den oorlog is de kwestie van een groot-Duitschland weer acuut geworden, want het hui dige Oostenrijk kan' zoo niet bestaan maar moet door aansluiting aan een grooten staat zijn bestaansmogelijk heid handhaven. Deze kwestie kan echter slechts aan de conferentietafel worden gerégeld, en de geschikte plaats hiervoor is de (Volkenbond. DE VERJAARDAG VAN HET FASCISME. Een boodschap van Mussolini. Gisteren is door geheel Italië weder om op feestelijke wijze de verjaardag de zesde der stichting van het fascisme gevierd. Signor Mussolini heeft van zijn ziek bed af zijn volgelingen een „pakkend" manifest gezonden, waarin hij tot de zwarthemden zegt: „Fascisten van geheel Italië, de te rugkeer van den datum der stichting valt samen met een sterke reactie van onze partij op elk gebied, in politiek in gedachten en in arbeid. Sinds den dag waarop een hand vol mannen den eersten kreet van red ding en verdediging aanhief tegen de menigte lafaards en woekeraars, zijn zes jaar verloopen. Kort is deze peri ode, maar rijk aan daden, welke onze harten met trots vervullen. De viering van vandaag is geen koude formaliteit. Laat van de bal- cons van uw 3000 stadhuizen en van de vensters van uw 9000 clubs de fascistische vlag wapperen. Roep op de openbare pleinen al uw fascistisch volk bijeen. Sluit uw gelederen, waakt en de fascistische partij, de fascistische syn dicaten, de fascistische militia en de fascistische groepen zullen een onover winnelijke kracht vormen voor de een heid en grootheid van ons land." DE UITSLUITING IN DENEMARKEN Het aantal uitgeslotenen stijgt tot ruim 100.600. De Deensche werkgeversbond heeft besloten de bestaande uitsluiting uit te breiden door van 28 Maart a.s. af in verschillende bedrijven, waarin onge schoolde! arbeiders werkzaam zijn, eveneens tot uitsluiting over te gaan. Bij deze uitsluiting, zijn o.m. betrok ken de bouw en textielbedrijven en de schoenenindustrie. Het aantal bij het conflict betrok ken arbeiders zal alsdan bedragen tus schen 100 en 110 duizend. Verstandig voorstel. Het Lagerhuislid Harry Brittain zal een voorstel' indienen om naar Ame- rikaansch voorbeeld aan de Lagerhuis leden toe te staan hun redevoeringen in jflaats van ze uit te spreken schrif telijk in te dienen, met dien verstande dat deze redevoeringen dan* dgor de pers kunnen worden gepubliceerd alsof zij inderdaad waren uitgesproken. De heer Brittain is n.T. van meening dat vele leden alleen spreken om in de plaatselijke bladen van hun kies district te worden gedrukt. In de toelichting tot zijn voorstel zegt hij, dat 60 pet. der sprekers in het Lagerhuis redevoeringen houden, waarop zij in het geheel geen ant woord verwachten en waarop dan ook nooit een antwoord wordt gegeven, hetgeen de werkzaamheden van het Huis zeer pleegt op te houden. KORTE BERICHTEN. -• Te Athene zijn Zaterdag de ty pografen in staking gegaan. Met uit- s zondering van de communistische, konden de bladen niet verschijnen. Zaterdagmorgen is in Quebec weder een aardschok gevoeld. Op ver schillende plaatsen brak een paniek uit. Uit Wellington (Nieuw Zeeland) wordt gemeld dat aldaar een epidemie van paralysis infantilis heerscht. Sinds Kerstmis hebben zich 300 gevallen voorgedaan, waarvan 27 met doode- lijken afloop. "Bandieten hebben getracht de boerenbank van Steelville (Missouri) te plunderen. Bij het gevecht dat daar op ontstond, werden twee van de roo- vers gedood en twee gewond en ge vangen genomen. Een burger werd ook gewond. Ter bij legging van het Zweed- sche arbeidsconflict heeft de bemidde lingscommissie beide partijen uitge- noodigd tot een bijeenkomst -op van daag. Over het algemeen rekent men op een gunstig verloop der onderhan delingen. Volgens berichten uit Evansville in Indiana wordt het gebied, waar de wervelstorm heeft gewoed, ernstig be dreigd door een overstrooming van de .Wjabash en de Ohio. Te Cincinnati zijn acht en veertig politiedienaren en detectives aange klaagd wegens overtreding van de droogleggingswet. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Aalsmeer, W. J. de Wilde te Koudum. Te Jutphaas, W, Ver meulen te Noordwijk aan Zee. Te Oude water, R. C. Alers te Nieuw-Lekkerland. Te Doetinohem, G. Groeneboer te Blan kenham. Bedankt: Voor Steenwijk", G. Tiche laar te Leiderdorp. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te' Oegstgeest, H. .W. H. van Andel, cand. te De Bilt. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. F. J. A. D, Jaghflr te St Mi chielsgestel, heeft gisteren afscheid ge nomen vaïi de Ned. Herv. Gem. te St. Michielsgestel en hoopt Zondag 29 Mrt a.s. zijn intrede te doen te De Krim (Overijsel), na bevestigd te zijn. door Ds. N. A. Becht van Arnhem. Ds. P. Ch. van der Vliet te Vlissingen, hoopt Zondag den -3den Mei a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Vlissingen en Donderdag 14 Mei d.a.v. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Utrecht, na bevestigd "te zijn door Dr. J. C. de Moor van Utrecht. Candidaat D. Naüta. Naar „N. Holl. Kerkblad" meldt, zal de heer D. Nauta, theol. candidaat met 1 Jan. 1926 zijn arbeid als hulpprediker bij de Geref. Kerk te Alphen a. d. Rijn beëindigen, teneinde zijn studiën voort te zetten. Prov. Kerkbestuur Zuid-Holland. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holanld hoopt Woensdag 6 Mei a.s. des morgens 10.30 uur te vergaderen, Java- straat iöo, den Haag, tot het afnemen van het Proponents-examen. De Schoolraad. Op de 15 April a.s. té Utrecht te hou den jaarvergadering van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, zal Dr. K1. Dijk, van 's Gravenhage ref ere eren over: „Overheidstaak of Oudertaak?" „De Unie." Zooals we reeds meldden, zal de jaar- jaarvergadering van „De Unie: Een 'school met den Bijbel" Dinsdag 14 April a.s. te Utrecht gehouden worden. Naar we vernemen, zal als referent optreden Ds. D. v. Dijk, predikant bij de Geref. Kerk van Groningen A, met het onder werp: „De zenuw onzer kracht". GEMENGD NIEUWS. Een rijke bedelaar. De politie te Genua heeft den bedelaar Timoteo Odi- no, oud 68 jaar, gearresteerd, die sinds ongeveer 40 jaren zijn loonend „bedrijf" uitoefende. Hij hield zich gewoonlijk op nabij de aanlegstijgers van de haven, waar de zeeschepen aankomen. Dat de vreemdelingen, wier mildda digheid hij placht in te roepen hem goed bedacht hebben blijkt wel hieruit, dat men in zijn huis 200.000 lire heeft ge vonden en geconstatee, J heeft, dat hij een groot palies te Genua, benevens een villa in den omtrek dier slad bezat ter- Radio-Programma. Wat er vanavond ie hoeren is. Londen (2 LO, 365 M.) 7.20 tijdsc'n (Big Ben), weerbericht, nbuws. caus?n „Some fishes.of the sea shore" (alle sta tions); 7.50 concert, voordracht. 9 'o tijd sein, weerbericht, nieuws: 10.20 vervel;;: concert. Chelmsford (5 XX ióco M als Londen. Birmingham (5 IT, 475 M.) 6.45 causerie 7.50 concert, voordracht. Bournemouth (6 £M, 3S5 M.) 7.50 con cert, balladen; 10.20 weerbericht, nieuws; 10.3510.50 als Londen. Cardiff (5 WA, 351 M.) 7.over na tuurlijke historie; 7.50 concert, voor dracht. Manchetster (2 ZY, 375 M.) 6.50 J. F. Russell, causerie over muziekwaardeèring; 7.50 concert. Newcastle (5 NO, 400 M.) 7.50—10.50 concert. Aberdeen (2 BD, 495 M.) 7.50 concert, kamermuziek. Glasgow (5 SC, 420 M.) 7.over voet bal; 7.50 concert, kamermuziek. Edinburg (2 EH, 328 M.) 10.5011.20 proefuitzending voor amateurs. Parijs (Radio-Paris, 1780 M.) 8.35 cau serie, nieuws; 9.05 concert „Un voyage en Afrique du Nord". (FqL, 2600 M.) 6.20 concert. (PTT, 450 M.) S.50 concert, voor dracht. Brussel (265 M.) 8.20 causerie; S.35 nieuws, concert10.20 nieuws. Zürich (6.50 M.) 7.35 voordracht, con cert; 9.40 nieuws. Lausanne (HB II, S50 M.) 7.25 weer bericht; 12.50 weerbericht, tijdsein, nieuws 8.35 concert. Stuttgart (437 M.) 6.50 causerie; 8.35 concert, weerbericht, tijdsein, ni~uws. Frankfurt a. M. (467 M.) 7.20 Frank furter Ztg, Engelsche conversatie; 8.50 nieuws, weerbericht, dameshoekje; 9.20 voordracht, concert. Weenen (530 M.) 7.20 concert, nieuws, weerbericht. Berlijn (505 M.) 9.50 over schaken. Munster (4.10 M.) 7.20 causerie; 7.50 concert, klassieke muziex; 9.20 Spaansche causerie. Hamburg (392 M.) 7.20 concert; 9.20 nieuws, muziek. Hilversum (NSF, 1090 M.) 67 kinder uurtje. Amsterdam (PX, 1050 M.) 9—11 con cert, orgel en. piano: Berceuse, Hugo Wolf; lViarsoh op. 53, Swirt; Adagio, Re ligiose, Switt; Anoante cantabile, Tschai- kowsky; Kyrie, Beethoven; D„r Messias, Handel; Intermezzo scher-ando, J. Lips; Marsoh no. 40, Swift. wijl hij groote bedragen bij de „banco di horna' en bij ue „Greaito" oeiega nad. Men vona tussen en zijn papieren een paspoort, ten name van een oarön en enireenujeaen voor een casmo'. tcj-viunui. no lyjjófjge vrouw uit de Mengelberglaan te Utrecht, wier klce- üing vrijuag j.l. door aaiucuung met een petroleuinKacnel nad vlam gevat, is in' Rijksklinieken aldaar aan de brandwon den overleden. Vrouw in brand, geraakt. Terwijl niej. S. te 's Gravennage gisier omstreeks 4 uur op haar kamer stond te wasschen, kwam zij met haar rok in aanraking met het vuur van de kachel, naar rok vatte dadelijk vlam en zij snelde, om hulp roepend de straat op. De toesnellende buren slaagden er na veel moeite in liet vuur met behulp van wollen dekens te blusschen. De onge lukkige was toen echter al reeds met brandwonden overdekt. Door den gemeentelijken hulpdienst is zij naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Haar toestand is zoo ernstig, dat de elders woonachige ouders gewaarschuwd zijn. Verkeersongevallen. Op den hoek van de Landstraat en den Oud-Bussummer- weg te Bussum, precies op dezelfde plaats waar de vorige week een autobot sing plaats vond, botsten Zaterdagmid dag twee particuliere auto's uit Amster dam tegen elkaar. Beide wagens werden deerlijk bescha digd. Van een der wagens werd de ra diator in elkaar gedrukt. Hij moest doou een paard worden weggesleept. De driejarige M. V. geraakte Zondag middag op den Huizerweg onder een motor met zijspan. Bewusteloos werd de kleine opgeno men. Dr. v. d. Kwast, verleende genees kundige hulp en constateerde enkele ver wondingen. Geheime distilleerderij. De belasting ambtenaren te Maastricht hebben in de nabijheid van de plaats, waar voor kor ten tijd een geheime distilleerderij werd ontdekt, een andere geheime distilleer derij ontdekt, weike vermoedelijk van veel grooteren omvang is dan de vorige. Men vond de sporen, dat echter alles in derhaast was opgeruimd, zoodat niets in beslag genomen kon worden. De Jus titie tast nog geheel in het duister, wie de eigenaar of de exploiteur van deze geheime distilleerderij is. Scheer kwets ten en miltvuur. Prof. El- lerman te Kopenhagen is aan een kwaad aardige puist bezweken, teweeggebracht door een scheerwkast van Chineesch paardehaar dat met miltvuursporen was besmet. Hoewel terstond, toen d:t ont dekt was, anthrax-serum werd ingespo ten, is de üjder na zeven dagen ziekte gestorven. Het Brit. med. Journ. herinnert er aan dat een geval van besmetting met een scheerkwast in' Engeland voor het eerst in 1913 werd waargenomen,-en dat in de jaren 1915, 1916, 1919, 1920 en 1921 on der de burgerbevolking 50 van zulke ge vallen zijn voorgekomen, waarvan 18 doodelijk. Onder de troepen in Engeland zijn van 1914 tot 1917 18 gevallen van

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2