r-PIECK- Haarl.straaf 263-265. Corsetten, Kousen. Geruite Zephirs en Pom padours voor Schorten. VRIJDAG 20 MAART 1925 Dag-Agenda. Vrijdag 20 Maart Leiden. Apologeti sche Lezing. Pieterskerk n.m. 8 uur. Spreker Ds. Gravemeyer (den Haag). I Woensdag 25 Maart Leiden. Leden- i vergadering Leeszaal „Reuvens" in 't I gebouw Breestraat 27 n.m. 5 uur. Woensdag 25 Maart Leiderdorp. Uit voering Chr. Zangv. Excelsior Geref. Kerk n.m. 8 uur. Woensdag 25 Maart Leiden. Vocaal concert der Chr. Zangv. „Ex Animo". Stadsgehoorzaal 8 uur. Vrijdag 27 Maart Leiden. Hildebrand avond, Stadsgehoorzaal, n.m. 8 uur. Vrijdag 27 Maart Leiden. Lezing Leidsche Radio Vereeniging, door den heer Swierstra. Oud Hortuszicht n,m. 8 uur. Woensdag 1 April Leiden. Nationale Film L. Chr. Oranje Ver. „Neerlands Volksleven in den Zomer", Stadsge hoorzaal. Donderdag 2 April Leiden. Alsboven De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met -22 Maart a.s. waargenomen I door de apotheken v. d. h.h. D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406 en W. Pelle 1 K. Rapenburg 12, telefoon 594. - I VWel is waar liggen er enkele vaar- i tuigen in de Amsterdamsche haven, waarvoor geen onmiddellijk emplooi jïs en waarvoor het eenigszins langer j zal duren dan gewoonlijk, emplooi te I verkrijgen, doch schepen waarvan men met vrij groote mate van zekerheid j !kan aannemen, dat zij geruimen tijd (uit de vaart blijven, omdat er geen i lading voor te .vinden is, telt de Am- Bterdamsche vloot hoegenaamd niet ineer. Men moet hierbij ook in aanmerking Hemen, dat bij een vloot die te zamen ongeveer 300 schepen telt, steeds over een zeker aantal' als reserve moet kun- j nen worden beschikt.. De vraag naar scheepsruimte dit blijkt voldoende uit het bovenstaande i is den laatsten tijd toegenomen en i met name het transjtoverkeer gaat I met rasse schreden vooruit, wat zich i in de opleving van de Rijnvaart weer- spiegelt. Al' wekt in scheepvaartkringen de j (toeneming van het veik'eer uiteraard tevredenheid, zoo moet men anderzijds toch constateeren dat in menig geval' i 1de vrachtprijzen nog nauwelijks lo,o j nend zijn. De weeldebelasting. Volgens het Hdbl. heeft minister Colijn aan de commissie van rappor teurs van de Tweede Kamer over de weeldebelasting en' de daarmee sa menhangende ontwerpen met aan- 'drag verzocht, zoo mogelijk nog vóór het Paaschreces haar voorloopig ver- slag te willen uitbrengen. De minister zou gaarne deze ontwer pen, evenals dat over de Forensenbe lasting, nog vóór de verkiezingen be- j handeld willen zien. Pensioenen Spoorwegpersoeel. Naar „De Tijd" verneemt, zal voor taan het pensioen niet meer worden berekend naar het loon van de stand- plaats, waar men het pensioen geniet, doch aar het laatst in dienst genoten loon. Voorts zal het personeel der H. S. M. dat op 60-jarigen leeftijd gepen- sionneerd wordt, onder bepaalde voor- i waarden in staat worden gesteld tot desnoods 65 jaar in dienst te blijven. Intrekking buitengewone maatregelen 1 Gelijk men weet, waren de op 30 Juli 1914 in verband met het oorlogs gevaar genomen buitengewone maat regelen nog steeds niet ingetrokken. Thans bevat de Staatscourant een j Kon. Besl. van 11 Maart| j.l., waarbij onder overweging, dat in verband met j den staatkundigen toestand des lands in hèt algemeen verdere intrekking van buitengewone maatregelen moge lijk is, ingetrokken is het Kon. Besl. van 30 Juli 1914, onder voorbehoud, 'dat die intrekking niet geldt ten aan zien van de werking van de wet van 3 Aug. 1914, sedert gewijzigd, houden de verbod tot uit- en vervoer van som mige artikelen. De zegelwet en de veilingen. Naar wij vernemen is aan de vei- lingsvereenigingen te Pijnacker, Wa- terigen, Monster en Honselerdijk door den münister van Financiën Onthef fing verleend van de boeten, opgelegd wegens overtredingen der Zegelwet bij de uitbetalingen aan haar leden. Wel zal moeten worden betaald het verschuldigde zegelrecht van 1917 af. 'Ziekte- en ongevallenverzekering. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, betrekking hebbende op het ingediende ontwerp van wet voor de Ziekte- en Ogevallenverzekering, waar in het verzoekt in de uitkeering ver andering te brengen door toepassing van een, of zoo mogelijk een combi natie der volgend methoden:: a. het maximum dagloon worde ver hoogd tot f1012; b. het percentage van het dagloon voor ziekengeld worde, overeenkom stig de proeve-dr. PosthumaKupers, gebracht op 80 pet; c. het percentage worde, met behoud van het maximum dagloon, afhanke lijk gesteld van het genotene loon, b.v. 70 pet. 80 pet. 90 pet. 100 pet. naar mate dit loo nhooger nitgaat boven het maximum dagloon volgens het 7e lid. BUITENLAND. GROOTE RAMP IN AMERIKA. Missouri, Illinois en Indiana door een wervelstorm geteisterd. ;Uit verschillende plaatsen van Illi nois komen berichten, dat door een tornado of wervelstorm honderden per sonen gedood en gewond zijn. Zoo worden uit Jacksonville 150 en uit De Soto 300 dooden gemeld. Ook in Carmi en Orient vielen T50 slacht offers. Volgens berichten uit de stad Paris (III.; werd aldaar een enorme schade aangericht. Een nader telegram meldt, dat de orkaan behalve Illinois ook nog de staten Missouri en Indiana heeft ge teisterd, waarbij in- talrijke steden en dorpen groote verwoestingen werden aangericht. Volgens de laatste schattingen wer- iden 957 menschen gedood en -2674 gewond. Daar het telefoon- en telegraaf ver keer echter volkomen verstoord is, is het niet mogelijk den omvang van de ramp nauwkeurig vast te stellen. In verschillende plaatsen brak bovend en brand uit, waardoor de situatie nog verergerde. Naar verschi lenlde plaatsen zijn troe pen gezonden om de orde te hand haven, terwijl Roode Kruistreinen met levensmiddelen voor de 'dakloozen Op weg zijn. In de straten der verwoeste steden, verdringen zich de radelooze en wan hopige bewoners, die onder het ge jammer der gewonden naar "bloedver wanten zoeken, welke onder het puin der ingestortte huizen zijn bedolven. Te West Frankfort is een school ingestort, -waardoor tal' van kinderen om het leven zijn gekomen. Het aantal dooden is het grootst in Princeton, Gorham, .Griffin en Pa- ris. Gedurende den nacht hebben de be woners uit den omtrek de gewonden uit de geteisterde s'treken in automo bielen naar de naburige plaatsen ver voerd, waar zij in ziekenhuizen en open bare gebouwen werden ondergebracht. Te Chicago is een telegrafisch be richt ontvangen, dat de stad Gorham in brand staat en dat alle bewoners van Gorham dakloos zijn. In De Soto werd een schoolgebiojuw geheel verwoest, waardoor 125 leer lingen en leeraren onder de puinhoo- pen werden bedolven. Naar verluidt zijn tachtig lijken onder het puin van daan gehaald. Van de drie staten, waarin de tor nado op zoo ontzettende wijze gewoed heeft, is Illinois gelegen tusschen Mis souri en Indiana, wel' het meest ge teisterd. Het tooneel van de ramp strekt zich van het Westen naar het Oosten uit van Annapolis (Missouri), ten Z. van St. Louis tot Princeton (Indiana). Dit is een afstand ruw geschat van 250 K.M. Jacksonville ligt in Noordelijke richting eveneens circa 250 K.M- van Annapolis af, terwijl men op de k'aart Paris een 150 K.M. ten Noorden van Princeton vindt. DE PRUISISCHE MINISTERCRISIS. Een interregnum verwacht. In de gisteren gehouden vergade ring van den Pruisischen Landdag, heeft de voorzitter voorlezing gedaan van het schrijven, waarin minister- pre sident Marx verklaarde, dat hij zijn verkiezing niet aanvaardt, daar zijn pogingen tot samenstelling van een kabinet zonder gevolg zijn gebleven. Het Senioren-convent zou vandaag besluiten, wanneer de verkiezing van een nieuwen minister-president zal plaats hebben. Beslissend voor de vaststelling van dezen datum zal zijn het resultaat der voortgezette bespre kingen tusschen de partijen. Men beoogt intusschen een voor- loopige regeering te vormen, welke de staatszaken zal voortzetten tot na de presidentsverkiezingen. Uit de resultaten van deze verkie zingen, liït de verschuiving, welke daar door eventueel zal blijken te hebben plaats gevonden sedert de jongste Landdagv'êrkiezingen, zullen de par tijen dan has)r conclusies trekken. De verkiezing van 'den Rijkspresi dent, welke tevens den stand der par- fijen in Pruisen aangeeft, zal dan als een aanwijzing worden beschouwd voor de samenstelling van het nieuwe ministerie. Hoe moet deze tijdelijke regeering zijn samengesteld? Alle partijen gaan met het denk beeld van zulk 'n interregnum m'n of meer accoord, maar de vraag, hoe deze tijdelijke regeering zal zijn sa mengesteld, vormt een twistappel. Sommigen willen een uit alle par tijen samengeste'd ambt:naren kab- net; de rechterzijde wenscht een amb- tenaren-kabirtet, hetwelk d: voorlcoper RFOLAME C. A A. openen hunne Heeren-Atdee- ling morgen. Zaterdag 21 Maart. 'Alles is nu in gereedheid voor de opening der Afdeeling Heeren- Jon gens-' en Kinderkleeding, die C. A. door belangrijke uitbreiding aan hun bestaande Dameszaak hebben toege voegd. Morgen, Zaterdag El Maart vindt deze gebeurtenis plaats, waar van zeer zeker honderden Heeren ge bruik zullen maken, om zich kleeding aan te schaffen voor veel minder geld, dan zij ongetwijfeld tot dusver gewend waren. Eindelijk zullen] dan niet slechts de Dames, maar ook de Hee ren om niet te spreken van de kin deren tezamen kunnen profiteeren van de veelbesproken C. en A.-prijzen. moet zijn van een politiek rechtsch khbinet; sommigefi willen een amb tenaren-kabinet onder leiding van een parlementair minister-president; ande ren weer wenschen deze parlementaire leiding uit te schakelen. De partijen van de coalitie van Wei- mar, de democratbn, het Centrum en de sociaal-democraten, hebben beslo ten dat een voorloopig ambtenaren-ka binet in Pruisen slechts gevormd kan worden, wanneer aan het hoofd daar van als minister-president een politicus staat, behoorende tot een der partijen van de coalitie van Weimar. De coali tie-partijen zullen dit standpunt bij 'de vandaag te houden besprekingen met de rechtsche fracties verdedigen. Men ziet dus, dat er nog veel' be sprekingen noodig zullen zijn, om uit dezen warwinkel van wenschen en ver langens te geraken. Protesteerende gevangenen. De gevangenen in de Boetyrki-ge- vangenis hadden geprotesteerd tegen de intrekking van eenige voorrechten n.l. dat zij dagelijks eenigen tijd in de buitenlucht mochten vertoeven, dat zij boeken en familieleden mochten ontvangen, terwijl zij verder eischten, dat hunne zaken binnen drie dagen in behandeling zouden worden geno men. Toen dit protest niet hielp, zijn zij onder leiding van eenige anar chisten onder hen tot daden overge gaan en hebben zij, 3500 in getal, drie uren onafgebroken een vervaarlijk loeigehuil doen hooren, dat de arbei ders in de nabijgelegen fabrieken nood zaakte hun werk te verlaten en een dichte massa van nieuwsgierigen om de gevangenis heen verzamelde. Tenslotte liet men een bataljon sol daten aanrukken, die echter weiger den te schieten, daar zij van meening waren alleen in geval van ontvluch ting daartoe gerechtigd te zijn. Het bestuur der gevangenis was verplicht met de aanvoerders in onderhande ling te treden ,en de eischen der ge vangenen in te willigen. Wonderlijke verklaring. Gisteren werd een oud-soldaat voor den politie-rechter te Manchester ge bracht, beklaagd van openbare dronken schap op den vorigen Zondag. „Edelachtbare" zei de beklaagde, ,.ik ontmoette een kameraad, dien ik voor mijn oogen had zien sneuvelen, en daar is het door gekomen". De doode kameraad bevestigde deze lezing en de rechters legden een waar schuwende boete van slechts 5 shilling op. Een aanslag op Chamberlain? Een goed half uur na het vertrek uit Parijs, ter hoogte van Chantilly, is Dinsdag een ruit van het restau ratierijtuig van den trein naar Calais waar Chamberlain mee reisde, getrof fen door een steen en gebarsten. De Engelsche minister bevond zich toen juist in dat restauratierijtuig. De trein stopte te Creil, waar een onderzoek werd ingesteld. Daar het voorval juist geschiedde bij het passeeren van een anderen trein, vermoedt men, dat de steen is opgeworpen door de locomotief van diefi trein, daar zulks wel meer voor komt. Van een aanslag op Chamberlain Is geen sprake geweest. Een geschenk aan Walliai. Wallraf, het Duitsch-nationale lid van den rijksdag en gewezen staats secretaris, had aan de begrafenis van den rijkspresident deel genomen, zon der hierbij den traditioneelen hoogen hoed te dragen. Enkele republikeinsche bladen von den dit in hooge mate onbeleefd en gaven uiting aan hun verontwaardi ging- Nu heeft de afdeeling Unna (West- falenj van de organisatie rijksvlag den heer Wallraf een hoogen hoed toege stuurd met een briefje, dat aan dui delijkheid niet te wenschen laat. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten uit Moskou werd teOdessa de Stadsschouwburg geheel door brand vernield' Alle dé cors en requisieten zijn verloren ge gaan Aan de Noordkust van het En gelsche eiland Jersey werden eergis teren verscheidene hevige aardschok ken waargenomen. Naar de Beriijnsche bladen uit Rome vernemen vou Mussolini, die on langs een maagoperatie heeft onder gaan, opnieuw geopereerd moeten wor den. Maarschalk' French', graaf van Yperen, heeft gistermorgen een ern stige, langdurige operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend, doch baart wel eenige zorg. De Engelsche en Duitsche regee ringen hebben hun onderhandelingen hervat over de wijze van betaling van 'de 26 pet. vergoedingsheffing van den Duitschen vi it voer naar Engeland. .Volgens de „Times", zou Duitsch land aan Polen voorgesteld hebben, direct over de grenskwestie te onder handelen. Polen zou dit voorstel onher roepelijk verworpen hebben. RECLAME Ontvangen: 1468 verschillende Houveauté's in: KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Bellingwolde (jongste pre- dikantsplaats), H. Bleeker, cand. te Dron- rij'p, A. H. de Boer te Gairnwerd, W. F. Dikboom te Wildervank, P. G. Dijke- ma te Engelum, C. de Jong, te Broek in Waterland, en G. Sevester te Hoorn (Tersch.) Beroepen: Te Bellingwolde '(oudste predikantsplaats), J. G. Steenbeek te Win - sum (Fr.). Te Hattem (vac. A. J. Eijk- man), G. J. Koldewijn te Zetten-Andelst. Bedankt: Voor Wirdum .(Gr.), H. H. Schipper te Willemsoord. GEREF. KERK. Drietal: Te Kampen, S. W. Bos te Dokkum; J. Hoek te Soest en H. Meu- iink te Enschedé. Tweetal: Te Ulrum', S. Neerken, te Schoonoord en R. de Jager te Nunspeet. Te Sleeuwijk, cand. A. Dercksen H. Mz. te Gouda en cand. M. Wielemaker te Vlis- singen. Beroepen: Te Mijdrecht, P. v. d. Marei, cand. te Koudekerk a.- d. Rijn. Beroepbaar. Cand. B. Fel der, praep. geëxami neerd door de classis Utrecht der Geref. Kerken, neemt gaarne een beroep in overweging. Zijn adres isGroen van Prinstererstraat 38, Utrecht. Dr. A. Troelstra. Dr. A. Troelstra, Ned. Herv. pred. te 'sGravenhage lijdt, naar „Het Vad." meldt, aan een aderaandoening, waarbij zich' tevens lichte verschijnselen van trom bose hebben voorgedaan. Kerksplitsing te Rotterdam. In de gisteravond gehouden vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk' van Rotterdam is besloten een breede com missie in te stellen, die hét aanhangige voorstel inzake kerksplitsing in studie zal nemen en rapport zal uitbrengen over de vraag, of door kerksplitsing dan wel door reorganisatie een beteren toestand op kerkelijk gebied zal worden bereikt. Vereen, van Chr. Ohr. Onderwijzers. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers, enz. besloot in zijn laatste vergadering zich met diverse buitenlandsche Chr. Onderwijzersorganisa ties in verbinding te stellen, ten einde te komen tot een internationale conferen tie. Oud Gouverneur-Generaal Staal zal op de in Juni 1922 te Middelburg te houden, jaarvergadering de nood van het Chr. Onderwijs in Suriname uiteenzetten en steun bepleiten. Het hoofdbestuur benoemde een com missie die de mogelijkheid en wensche- lijlcheid van de uitgifte van een ouder blad nader onderzoeken zal. Het hoofdbestuur heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin ver zocht wordt maatregelen te willen nemen dat uit de Pensioenwet verdwijhe de be paling van eenzelfde premiestorting voor het weduwen en weezenpensioen door de onderwijzeressen en door de onderwij zers, terwijl eerstgenoemden nimmer in de voorrechten van het weduwen- en wee zenpensioen kunnen deelen, wat temeer drukt, daar ook de salarieering voor de ongehuwden aanmerkelijk ongunstiger is dan voor de gehuwden. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Zoo is dan in „Irene" een genotvolle avond geschonken aan de talrijke op gekomen inwoners onzer gemeente. Er werd met dezen avond getracht een tweeledig doel te bereiken. Het eerste is n.l. medewerking te verlee- nen voor den bouw van een tweede Ned. Herv. kerk, het tweede: het ge ven van een demonstratie met het Radiotoestel van het Technisch bu reau „Radio" van de heeren W. J. Woestenburg en H. M. v d Bos. Deze heeren en de lieer A. J. Duij- verman, die voor het drukwerk zorg de, stelden zich voor dit goede doel geheel belangeloos beschikbaar, zoo dat er geen uitgaven te boeken waren. Het kleine entrée dat geheven werd, Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 7.20 2 LYO'. (Londen, 365 M.) en 5 X?N. (Chelmsford, 1600 M.) Tijdsein van Big Ben. .Weerbericht, Nieuws tijdingen, Muziekcritiek. 7.20 (Berlijn, 430 'en 505 M.) Voor dracht over: „Die Planeten". ,7.25 (Leipzig, ongev. 400 M.) Con cert, 'klassieke muziek. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert uit de Stadthalle. 7.50 2 L.O. en 5 X.X. Populair concert. 7.50 (Berlijn, 430 en 505M.) Po pulaire avond, zang, p:ano en clar.'net 8.10 N.S.F. (Hilversum, 1050 M.j .Voordrachtavond, aangeboden aan •den H. D. O. door de maatschappij tot Nut van het Algemeen, te geven door Louis Landry voordrachtkunste naar Den Haag. Programma: 1. De verleider, Louis Couperus. 2. Scheeps praet ten overlijden van Prins Mau- rits van Oranje, Constv Huygens. '3. Aan hen. 4. De man met 'den schoffel'. 5. Het geluk, C. S. Adama van Schel- tema. 6. De Bruid, Jan Prins. 7. Or# pheus' vaart langs de Sirenen, P.( N. van Eyck. 8. De afgod, Bilderdijk. 8.35 (Brussel, 265 M.) Concert door „La symphonie de la banque de Brux- elles". 8.35 P.T.T. (Parijs, Ecole Sup. 458 M.) Causerie over: „Enfants arriéïes" 8.50 2 B. D. (Aberdeen, 495 M.j Vocaal en instrumentaal concert. 9.05 P.T.T. Concert, o.a. muziek van Chopin, b. Franck en Ravél. 9.50 2 L.O. en 5 X.X. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. Nieuwstij dingen. Air ministry talie. il0;20 2 L.O. en-5 X.X. Voortzetting van het concert. RECLAME kwam dus geheel ten goede van de nieuwe kerk. Ds. Jansen Schoonhoven opende de zen avond met een korte inleiding over het Nederlandsch Jongelingsver bond, welks programma dezen avond ten gehoore gebracht zou worden. Spr. wees op het vele en goede werk en den grooten bloei van het N.J.V. waardoor zeer vele jonge menschen gebracht werden tot Christus. Het zou ons te ver voeren, het ge- heele programma, bestaande uit 13 nummers, hier te bespreken, doch wij hebben met groot genoegen de ver schillende sprekers aangehoord. De bondsvoorzitter Ds. P. Veen sprak met volle duidelijke stem over: Wat ieder van het N.J.V. weten moet; de heer H. Gordeau: Ons jongenswerk en onze jongenskampen; de heer C. Tabak: Van het goeds dat ik vond in ons Verbond; de heer C. V. Door- schodt: Onze nieuwe taak, gevolgd] door een toespraak van d'e Financi eel© Commissie: Wat 25.000 jonge mannen moeten kunnen. Verschillende muziekstukken voor fluif, orgel, of piano, wisselden de sprekers af en met het zingen van het Bondslied, door vele aanwezigen me degezongen, was hét programma afge werkt. Door Ds. Jansen Schoonhoven werd een hartelijk en welverdiend woord van dank gebracht aan de heeren Woestenburg, v. d. Bos'en Duijverman die ons dezen genoeglijken avond had den geschonken, waardoor f51.02 was bijeengekomen voor de nieuwe Kerk en' door het houden van eene collecte de som van f21 voor het Ned. Jong. ^Verbond. Velen hebben voor 't eerst in een zaal kennis gemaakt met een Radio-toestel en dezen avond is ons gebleken dat behoudens enkele sto ringen, die tot heden in de radiowe reld nog niet zijn weg te werken, bo vengenoemde heeren zeer zeker een- groot succes te boeken hebben door hun afgelegde proeven en voor het groote doel der Ned. Herv. Kerk. Tot zelfs achter in de zaal, ja zelfs huiten was ieder woord dat werd gesproken zeer duidelijk verstaanbaar evenals de muzi^kgedeelten, die prachtig wer den uitgevoerd. HAZERSWOUDE. Gistermorgen had in Café Rade-ma ker de verkoop plaats door Notaris F? C. Engelberts uit Hazerswoude van een 4-tal burgerwoonhuizen aan f Dorpstraat. De perceelen zijn ni e t gegund, NOORDWIJK BINNEN. Ne'd. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. /W- .W. van Haaften. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier vergaderden de be'ds Chr. Jongel. Vereen, afd. van het Ned. Jongel. Verbond, van hier en 'Noord- wijk aan Zee. Hier hadden enkele leden, de gebr. •de Gr. hun Radiotoestel ge la.tst, om op deze manier allen in de gelegen heid te ètellen de Radio-bondsverga dering mee temaken. /Wat kon ali:s

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2