CM i dnÜAW t-r iVtrtArt i i'&tmyj Dag-Agenda. -i Samenkomsten in gebouw Jeruël, /v.m. 10 uur en n.m. 3.30 en 7 ijur, Mid- delstegracht. Zondag 15 Maart Leiden. Volkssa- imenkomst gebouw; Jeruël, n.m. 6.30 JGroenesteeg. Maandag 16 Maart Leiden. Openbare vergadering Evangelisatie in België. (Spreker de heer J. Dols uit Brussel, (voorheen R. K. Priester. Kerkgebouw Hooigracht mm. 8 uur. Maandag 16 Maart Sassenheim. j Ledenvergadering A. R. Prop. club Groen van Prinsterer. Zaal Hoogstra- Iten, n.m. 8 uur. Dinsdag 17 Maart Leiden. Vergade ring A. R. Prop, club Dr. A. Kuyper. Huize Feenstra n.m. 8 uur. j Dinsdag 17 Maart Zoeterwoude. Huisvlijttentoonstelling in het koor vder Ned. Herv. kerk n.m. 7. 30 uur. Woensdag 18 Maart Zoeterwoude. Huisvlijttentoonstelling in het koor der Ned. Herv. kerk n.m. 7. 30 uur. Donderdag 19 Maart Zoeterwoude. I Huisvlijttentoonstelling in het koor ïder Ned. Herv. kerk n.m. 7. 30 uur. Donderdag 19 Maart Leiden. Bijb$J- jbespreking (gebouw Jeruël Groenest. jn.m. 8 uur. Donderdag 19 Maart Leiden. Christ. Comité voor Winterlezingen, Dr. G. Wisse van Utrecht, n.m. 8 uur. Leiden. Sted. Museum de Lakenhal van 7 Maart af tentoonstelling van iSchilderijen en Teekeningen van H. A. v. Daalhoff. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, tél. 1916. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met 22 Maart a.s. waargenomen door de apotheken v. d. h.h. D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406 en W. Pelle ;K. Rapenburg 12, telefoon 594. waaraan zij bij huwelijk toe 2al zijn. Daar- om is ook alle wijze van beroep af gesloten. J Wat het pensioen betreft, waarnaar mej. JiWesterman vroeg, hebben zij, die 7 jaren (of langer dienst hebben, redht op-uitge- isteld pensioen. 3 Het ontwerp wordt aangenomen met 35 tegen 27 stemmen. Tegen de lin kerzijde, behalve de heer De Boer. De vergadering wordt gesloten. (Vergadering van gisteren). Ambtswoning Minister Buitenl. Zaken Aan de orde is het ontwerp tot aan koop van een perceel bestemd, voor een ambtswoning voor den Minister van Bui tenlandsche Zaken. De heer Schaper '(S. D.) begrijpt niet, hoe een minister, die op zulke be langrijke posten van begrooting bezui nigde, thans met een voorstel kan komen om een half millioen beschikbaar te stel- len voor een woning, voor een minister, j De minister heeft allen tijd, rustig tiaar iets, goedkoopers uit te zien. De heer Fleskens (R. K.) meent, dat hiqr een weg bewandeld wordt, die aan geldverspilling doet denken. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) zegt, dat met dit Ontwerp de bezuini gingssfeer wordt gebroken. Hij zal alleen voor stemmen, als de zaak geen uitstel kan lijden. De heer Van Ravesteijn (Comm.) meent, dat het een koninklijk gebaar zou zijn geweest, als de Koningin het Huis ten Bosch*ter beschikking had gesteld, nu zij een ander paleis terugneemt. De voorzitter verzoekt den heer Van Ravesteijn zijn critiek op de Konin gin te staken. De heer Rutgers (A. R.)^ acht vele bezwaren tegen het ontwerp, in de Me morie van Antwoord niet weerlegd. Tot «prekers spijt kan hij zijn stem aan het ontwerp niet geven. Minister Colijn wijst er op, dat de koop is aangegaan onder voorbehoud van goedkeuring door de wettelijke macht. Daarom heeft hij het ontwerp gehand haafd na het ongunstige voorloopig ver slag. Hij heeft geen andere oplossing ge zien. Het departement kan geen zalen voor een ontvangst missen. Alle andere per- ceelen zijn te klein. De Ridderzaal is niet geschikt, omdaj de atmosfeer en geschik te meubileering ontbreken. De voorge stelde oplossing is zjjns inziens het bil- lijkst en het meest practisch. Op economische gronden moet spr. een derde tijdelijke voorziening ontraden en aan een definitieve oplossing de voor keur geven. Verschillende Jedenrepliceeren. Het ontwerp wordt daarna z. h. s. ver worpen. BINNENLAND. Gesloten wegen voor motorrijtuigen. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben besloten af te wijzen een ver zoek van het dagelijksch bestuur van den Algem. Nederl. Wielrijdersbond. om opheffing van de gesloten-verkla ring voor motorrijtuigen van wegen der de gemeente Alphen a. d. Rijn, nl. het gedeelte van den Lagen Rijn dijk van de Hooge Brug bij Zwam- merdam tot de sluis van den polder Nieuwkoop en Noorden op de Ziende; en den Zienderweg van gezegde sluis tot den Zuideinderweg (Aarlanderveen. De Olympiade. 'Naar wij in .,Het Volk" lezen lieefl' de afdeeling Rotterdam X der S.D. A.P. een motie aangenomen waarin de vergadering, „gehoord de uiteen zetting van het regeeringsvoorstel om een millioen beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van voorberei ding" voor de Olympiade" van 1923, er bij de '(soc-dem.) Kamerfractie op aandringt, haar st.em aan dit .voor stel niet te geven". Vee-export naar België. In den Belgischen „Moniteur" wordt bekend gemaakt, dat de invoer van herkauwende dieren is verboden over de douanekantoren van Clinge, Meer- sel en Strijbeek. 4 Bond van kaasprodncenten. .Gisteren heeft de Bond van Kaas producten, gevestigd te Gouda, daar een algemeene vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, den heer A. Wijnen. De voorzitter merkte in zijn openingsrede op, dat .1924 voor den kaasprocudent een goed jaar is ge weest; de prijzen waren zeer bevredi gend. Intusschen mag er niet op ge rekend worden, dat de kaasprijzen op het huidige peil, ongeveer het dubbele Van vóór den oorlog, zullen blijven. Met onze prijzen zullen wij nimmer tegen het buitenland kunnen wedijve ren, daartoe is de grondprijs der melk hier te hoog en zijn vooral c(Qjk de pro ductiekosten te drukkend. De economische positie van den Z.- Hollandschen en Utrechtschen kaas boer noemde spr. niet zwak. Met de Commissie, bedoeld in art. 10 der Warenwet, zijn besprekingen gevoerd over een eventueel Kaasbe- sluit. Het bleek de bedoeling te zijn, bij den kleinverkoop van kaas, te zor gen, dat elk gedeelte der kaas het vet gehalte aanduidt door rondom de kaas de vetgehalte-cijfers aan te brengen. Volvette kaas wilde men aanduiden Weet het cijfer 45, waartegen de Bond zich echter zal verzetten; 450/° kaas mag in geen geval met volvette kaas worden vereenzelvigd. Er zal getracht worden aan dit bezwaar tegemoet te% komen. De heer Anker, oud-rijksveearts te Oudewater hield een lezing dVerde sterfte onder jonge kalveren., waarop eenige gedachtenwisseling volgde. Voor het denkbeeld van een der aan wezigen om adhaesie te betuigen aan het verzoek van het Kon. Nederl. Landbouw-Comité aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, om, nu de gevallen van mond en klauwzeer betrekkelijk gering in. aantal zijn, door strenge isolatie van de stallen, waar de ziekte nog heerscht te trachten haar meester te worden voor de weidetijd aanbreekt, bleek de vergadering niet veel te gevoelen. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Rede van Benesj. In de gisterenmorgen gehouden bij eenkomst van den Volkenbondsraad bracht Dr! Benesj zijn rapport uit over het vredesprotocol. Het vormde een zakelijke verdedi ging van het protocol tegenover de critiek van Chamberlain, hoewel hij op detailpunten tekortkomingen er kent en te verhelpen acht. Van het Engelsch denkbeeld van allianties in het kader van den Vol kenbond is hij altijd een voorstander geweest, doch hij is overtuigd dat men bij de uitwerking daarvan weer te recht zal komen bij de beginselen van het protocol, zij het op beperkter schaal. Benesj rede maakte een zeer goeden indruk. Voorstel van Benesj aangenomen. Benesj heeft aan- het slot van zijn rede een resolutie ingediend om le. de verklaringen namens de verschillende regeeringen afgelegd naar de volgende Assemblée te verwijzen en den secre taris-generaal opdracht te geven de quaestie dadelijk op de agenda te plaatsen en 2e. het voorbereidende werk op te schorten tot de Assemblée een besluit heetf genomen. De resolutie werd aangenomen. Volgens een B. T. A. bericht uit Ge- nève verklaarde Chamberlain de reso- lutie-Benesj te aanvaarden. Chamberlain nog eens aan het woord. Chamberlain verklaarde nog, dat de Engelsche regeering sterk gehecht bleef aan de beginselen van arbitrage en ontwapening, doch het protocol slechts verwierp, wijl in de gegeven omstandigheden 't pact beter in staat is het doel te verwezenlijken. DE DUITSCHE SPOORWEGSTAKING Uitbreiding te Berlijn. De staking van de spoorwegarbei ders heeft zich in Berlijn vrij sterk uitgebreid. Gistermorgen werd op het rangeer sta'ion S ralau—Rummelsburg waar o.a. alle naar West-Duitschland gaande treinen worden samengesteld, plotseling het werk gestaakt, terwijl ook het personeel van het niet minder belangrijke overlaadstation Wuster- mark eveneens het werk neerlegde. Op het station StratauRummels burg houdt de Technische Noodhulp het bedrijf aan den gang. RECLAME. Grootsche plannen. Naar wij vernemen, zal de bekende Firma C. A. Brenninkmeyer binnen enkele dagen de Leidenaars aangenaam verrassen met de opening eener nieuwe afdeeling voor Heeren-, Jongens- en Kinderkleeding. Reeds in ver schillende sleden, zooals te Amsterdam, Rot terdam, Leeuwarden en Sneek, hebben C. A. Heerenzaken gevestigd, waarmede zij in korten tijd een uitbundig succes oogstten. De Dames kunnen het best beoordeelen, wat deze belangrijke gebeurtenis voor Leiden beteekent. Zij toch hebben reeds jarenlang hare kleeding bij C. A. gekocht en dus ruimschoots gelegenheid gehad om de groote voordeelen te waardeeren, die C. A, bieden met hunne enorme sorteeringen, eindelooze variaties en, bovenal, met hunne verbluffend lage prijzen, 1330 iHet aantal stakers te Berlijn be draagt circa 2500 man. Ook elders in het Rijk en wel voor namelijk in Saksen, blijft de beweging zich voortdurend uitbreiden. ,Het totaal aantal stakers in geheel Duitschland wordt op circa 10.000 man of ongeveer 2V2 pCt. van alle Duitsche spoorwegarbeiders geschat. De directie beschouwt alle stakers als ontslagen. 1 De directie der rijksspoorwegen deelt mee, dat \fegens uitbreiding der staking te Berlijn, het personenver keer op lange trajecten in gevaar wordt gebracht. Om dit zooveel moge lijk te voorkomen, werden geschikte arbeidskrachten in dienst gesteld. KORTE BERICHTEN. - Naar uit Tientsin wordt gemeld, heeft de voormalige Chineesche keizer zijn plannen, om een reis naar het buitenland te maken, opgegeven. Donderdagmorgen was het zoo warm aan de Riviera dat het on mogelijk was in de open lucht te ver toeven. In den namiddag vielen er groote hagelsteenen. De invoering van een parma- nenten zomert ij d in Engeland van April tot en met October is verze kerd. De verkiezingen in Egypte hebben tot resultaat gehad, dat vrij wel een gelijk aantal Zaghloelisten en anti-Zaghloeiisten gekozen is. Te Londen én in Zuid-Engeland is plotseling een hevige koude op gekomen. Een Noord-Oostelijke storm heeft gewoed boven het Engelsche Kanaal, vèrgezeld gaande van ver blindende sneeuwvlagen en hevige zeeën. De uitspraak' van het scheids gerecht in de Duitsche spoorweg staking zal door de vakvereeni^in- gen worden afgewezen, zoodat een bin dendverklaring zal moeten plaats heb ben. De betrokken begrotingscom missie van de Turksche nationale ver gadering heeft een extra crediet voor gesteld voor een veldtocht naar Koerdistan, welke ongeveer 4 maanden zal duren. Te Freiburg (Breisgauj zal een straa-t genoemd worden naar den overleden Rijksdagpresident E b e r t. Land- en Tuinbouw. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. De officieele opening. Gistermorgen heeft in het gemeente- telijke Concer gebouw te Haarlem de officieele opening van de groote inter nationale voorjaar9bloemententoon- s'.elling van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur plaats gehad. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de gezanten van België, Amerika, Engeland, en Frankrijk, door de mi nisters van binnenlandsche zaken en landbouw en van buitenlandsche za ken, door den commissaris der Konin gin in Noord-Holland en den burge meester van Heemstede, allen tot het eerepresidium van het eerecomité be- hoorend. De voorzitter, de heer E. H. K r e- 1 a g e te Haarlem, zeide in zijn ope ningsrede o.m.: Nimmer in de geschiedenis van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur of van haar tentoon>- stellingen is haar voorzitter de bui tengewone eer te beurt gevallen, aan gezanten van buitenlandsche mogend heden het welkom te mogen toeroepen. Inderdaad hebben de tentoonstellin gen welke zij to;t dusver georganiseerd heeft, niet een internationaal karak ter gehad; de eerste poging in die richting is de tentoonstelling, welke straks zal worden ingewijd. Na de ministers te hebben welkom gekeeten en te hebben gedankt voor de warme belangstelling, die aan de vereeniging tijdens de voorbereiding van haar tentoonstelling is betoond, ging spreker voort: Wij zijn er trotsch op, dat wij noch de ministers, noch de vertegenwoor digers der provincie hebben dank te weten voor eenigen financieclen steun wij zijn u dankbaar voor het heerlijke bewustzijn,' ons door de overheidsont- houding geschonken, dat wij, door eigen kracht, zelfstandig en onafhan kelijk, een werk hebben kunnen tot stand brengen, dat weliswaar in ^2 eerste plaats beoogt het algemeen tuin bouwbelang te dienen, maar toch in zijn ruimere economische beteekenis aan geheel Nederland ten goede komt, omdat het krachtig kan bijdragen tot bevestiging van Neêrland's goeden roep als tuinbouwland, tot vermeer dering van export, en dus tot verbe tering van onze handelsbalans, met alle daaruit voortvloeiende gevolgen. Geestdriftig werd de oproep tot in zenden van alle zijden beantwoord. De vollegrondstentoonstelling bleek wel dra de geheele uitgestrektheid van het terrein te zullen beslaan. Het groote gebouw voor de tijdelijke tientoonstel lingen is nauwelijks voldoende om de opgegeven inzendingen recht te doen wedervaren. Evenals in 1910 stelden Aalsmeer, Boskoop en Naarden-Bussum, nog ver sterkt door de verspreide kweekers v. elders, er een eer in, ons bloemenfeest ,te stempelen tot een bijkans alge meene tuinbouwmanifestatie, waar al leen groente en fruit wegens het voor die voortbrengselen minder gunstig tijdstip tot deelneming aan de ten toonstelling ontbreken. Voor het eerst sinds haar oprichting heeft de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur den buitenland- schen tuinbouw officieel tot deelne ming uitgenoodigd. De voornaamste tuinbouwende landen zullen door be langrijke inzendingen vertegenwoor digd zijn, maar het glanspunt der bui tenlandsche deelneming zullen toch ongetwijfeld de Belgische Floraliën zijn, die als een aaneengesloten geheel een der tijdelijke tentoonstellingen uit sluitend, in beslag zullen nemen. Alles wat bloemen liefheeft, alles waft in bloemen zijn bestaan vindt, stroomt samen naar het Bloemen- Mekka van 1925, zooals een Ameri- kaansch blad onze plaats heeft ge noemd. Maar dit samentreffen in gemeen- schappelijken arbeid en mest gemeen schappelijk doel heeft een hoogere be teekenis dan den bloemencultus alleen Het kan een nieuwe schakel vormen in het herstel van de onderlinge be trekkingen in Europa. Het kan tot el kaar brengen, wat al te 'lang geschei den bleef. Moge ook de internationale voorjaars bloemententoonstelling van 1925 strekken tot vervulling van dat ideaal! Rede van mr. H. C. Dresselhnys. Daarna sprak de voorzitter van den Nederlandschcn Tuinbouwraad, mr. II C. Dresselhuys, een rede uit waaraan wij het volgende ontleenen:: Wanneer ik u mijn dank betuig voor de mij geboden gelegenheid om bij deze openigs-plechtigheid te getuigen, hoezeer de Nederlandsche Tuinbouw raad medeleeft met dit gebeuren, dan zult u gevoelen, dat de hartelijke sym pathie, die in ons leeft, voor een vol maakt succes van deze stoutmoedige onderneming, vooral haar bron yindt in de twee hoofdgedachten, welke deze tentoonstelling karakteriseeren. Dat zij is een product van Neder- landscben ondernemingszin en dat zij een vrucht is van den geest, die den Nederlandschen tuinbouw heeft doen opgroeien tort; een onzer sterkste tak ken van volksbestaan, bet onwrikbaar besef van de onmisbaarheid van or ganisatie en samenwerking. De Nederlandsche bloementeelt is een beeld van „efficiency" vooral daar om typisch Nederlandsch, omdaft zij zich niet alleen in de duinstreek open baart, maar een verschijnsel is van al onze tuinbouwcentra, zooals Aals meer, dat zich in 40 jaar van een drooggelegd visschersdorp ontwikkel de tot een kweekplaats van afgesne den bloemen, dat met zijn product de Riviera in concurrentie versloeg op de markten in Rusland en Turkije, van Boskoop, waar eindelooze rijen hoo rnen en planten gereed staan om in Centraal-Europa en Amerika bekoring te wekken voor de resultaten van ver- edelingszin en hoogeren tuinbouw om van andere middelpunten van cul tuur niet te gewagen. Zij die dit alles met kloek beleid, met durf en zelfvertrouwen organi seerden, zijn dan ook goede Nederlan ders, die de grenzen slechte zi^n als zoovele toegangswegen naar grooter terrein van vriendschap en verkeer. Ons hart gaat naar hen uit met de hoop voor een succes, dat hun geest kracht waardig bekomen zal.' Rede van minister Rnys de Beeren- bronck. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft daarop een rede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: Bijzonder welkom was mij de uit- noodiging deze internationale teni- toonstelling# te openen, die wederom een bewijs levert van de energie en het doorzettingsvermogen, velen onzer landgenooten eigen. Bij het.organiseeren heeft de bedoe ling voorgezeten, door één vollegronds tentoonstelling en door een reeks van tijdelijke tentoostellingen van half Maart af tot half Mei een overzicht te geven van wat thans door den z.g. Aa 08* land gGgro&tt- RECLAME ceerd wordt. Die luxe tuinbouw heelt in ons land zijn belangrijkste centra in de bollenstreek Aalmeer, Boskoop en NaardenBussum. Het is voorzeker een uitstekende ge dachte geweest, dit jaar een groote tentoonstelling te organiseeren-, -aar gelegenheid geboden wordt, aan dé ve len, die in de eerstvolgende maanden naar de bloemenstad zullen optrekken, te toonen, welk een hooge graad van volmaaktheid onze tuinbouwcultures bereikt hebben; ongetwijfeld zal blij ken, dat in vergelijking meit vroegere tentoonstellingen weer groote vooruit gang verkregen is. Onthulling borstbeeld van J. H. Krelage. Hierna vertrokken de genoodigden met gereserveerde electriscbe trams naar het tentoonstellingsterrein te Heemstede, waar een borstbeeld van den stichter der vereeniging, den heer J. H. Krelage, werd onthuld. Toen men bij de buste van den heer Krelage was gekomen, nam de heer W. Warnaar van Sassenheim 't \#bord om deze buste aan den heer E. H. Kre lage aan te bieden. Bij het eeuwfeest op 1 November '24, zei de heer Warnaar, is oyer het leven en den arbeid van den heer Krelage zooveel gezegd, dat het mij ontheft van de taak daarover nog uit te wei den. Toen reeds is de gedachte bij mij opgekomen den stichter een of andere blijvende herdenking aan te bieden. Het beste kon dit geschieden door een "geschenk aan te bieden in den vorm van bet borstbeeld van den grooten man. Een paar merkwaardige feiten vragen daarbij de aandacht. De omgeving die zoo heerlijk en schoon is, is als voor de bloemen een plaats van tijdelijken aard. De bedoe ling is de buste over te brengen nae.r de hal van' de Krelage-Stichting, die met aller medewerking tot stand moet komen. De man die voor deze tentoonstel ling het meest heeft kunnen doen is de zoon dien wij eeren met de aanbie ding van dit borstbeeld. Aangezien dit beeld bij ons moet opwekken bet be sef om te handelen in de lijn die hij heeft aangegeven en het vak groot voor ons zelf te maken en tot welzijn van het vaderland. Geen product im mers is zoodanig in staat als een spe ciaal Hollandsche cultuur een beeld te geven van eigen grootheid. De beer E. H. Krelage antwoordde hierop met een korte rede. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Vergadering van Vrijdag 13 Maart. Voorzitter de burgemeester, de heer J: H. de Waal Malefijt. Afwezig met kennisgeving de heeren v. d. Perk, Meerburg, en v. Walsem. De voorzitter opent de vergadering* met ambtsgebed. De notulen der vergaderingen van 24 Dec. en 28 Jan. worden met een kleine wijziging vastgesteld. Ingekomen stukken, a. Berichten van goedgekeurde raads besluiten ,o.m. van dat tot aankoop van grond in den Molentuin ten be hoeve van straataanleg. In antwoord op den beer Wouda zegt de voorzitter dat omtrent een sub sidie nog niets is vernomen. b. Een adres van den heer K. Haas noot inzake straataanleg voor zijn wo ning wordt niet in bebatndeling ge nomen, daar bet niet op papier ge steld is. e. Een verzoek van de gemeente Heemstede om adhaesie aan haar ver zoek aan de regeering om in een ont werp van wet een bepaling op te ne men die bet annexeeren van gemeen ten tegengaat, wordt voor kennisge ving aangenomen. Het verslag van de comm. van toe zicht op bet L. O. alsmede dat van de comm. tot wering van Schoolverzuim wordt ter lezing gelegd voor de raads leden. Agenda. 2. Vaststelling heeft plaats van do voorschotten op de vergoeding aan be sturen van bijzondere scholen, bere kend naar een kosten per leerling var f 11.59. 3. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van het bestuur der Otto Bar. v. Wassenaer v. Catwijckschool om van huitf* itetaajd v<w-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2