CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 5e JAARGANG ZATERDAG 14 MAART 1925 NUMME ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week ..•...<1 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 lit ituiiiiiser bestaat uit ÏWEE Oiasieo. EERSTE BLAD. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 De Weeldebelasting. (Slot). Tegen het beginsel van de voorge stelde weeldebelasting worden weinig bedenkingen geopperd. Toegegeven wordt, dat ze er toe kan medewerken de overdadige ver teringen in toom te houden wat voor de noodzakelijke kapitaalvorming mis schien nuttig kan werken en in elk geval legt zij den druk op diegenen die hem met de minste opoffering kunnen dragen. Wie zich onthoudt van het doen van andere dan noodzakelijke en nut tige uitgaven, zal in deze belasting al zeer weinig hebben bij te dragen. De bezwaren die geopperd worden zijn dan pok zoo goed als uitsluitend van practischen aard. De vraag is wat moet onder weelde borden verstaan Wie zich zet om die vraag te beantwoorden, komt al spoedig tot de ontdekking dat het buitengewoon moeilijk is uit temaken wat op een bepaald oogenblik, ondeï bepaalde omstandigheden, voor een be paald persoon al of niet een luxe uitgaaf is. En nu is er een concept voorstel, maar, zooals het gewoonlijk gaat, bij dergelijke vraagstukken, toevallig zijn de critici het hierover eens, dat wat het ontwerp hieromtrent zegt niet met de billijkheid in overeenstemming is. Men heeft geen bezwaar tegen een weeldebelasting, juicht zulk een belas ting tot op zekere hoogte zelfs toe, maar met d i t voorstel kan men zich in geen geval vereenigen. Zoo gaat het ook hier. Wie kennis neemt van de tegen het ontwerp aangevoerde bezwaren zal ervaren, dat vele beschouwingen aan een bedenkelijke eenzijdigheid lijden, omdat uit het oog wordt verloren de bedoeling van deze belasting, nl. de verlaging van den druk der di recte belastingen. De billijkheid is in de beoordeeling meermalen zoek. Dit neemt intusschen niet weg, dat hier bezwaren rijzen, waarover niet zonder meer kan worden heengeloo- pen. Wij wezen er reeds op dat het uiterst moeilijk is, precies aan te ge ven, wat onder luxe-uitgaven moet worden verstaan. Dit blijkt ook wel uit de in het ontwerp opgenomen bepalingen. Beiast worden de verteringen in luxe restaurants en in de groote weel derig ingerichte hotels, maar ook de verteringen in eenvoudige eethuizen, waar van weelde geen sprake is. Nu kunnen de uitgaven in dergelijke inrichtingen niettemin in sommige ge- gevallen als weeldeuitgaven worden beschouwd, maar heel vaak is het te genovergestelde het geval. Er zou dan ook alles voor te zeg- gen zijn, om zooals blijkens de memorie van toelichting aanvankelijk in de bedoeling lag, de belasting alleen te heffen van verteringen die een zeker bedrag te boven gaan. Terwillo. van eenvoud bij de heffing is hiervan afgezien, maar het zou toch naar het ons voorkomt aanbeveling verdienen op dit besluit terug te ko men. Eenzelfde bezwaar doet zich ook voor bij de als weeldeartikelen aange geven voorwerpen. Wie kousen draagt van f 9 per paar behoeft daarvoor nog geen weelde belasting tebetalen, evenmin als hij die een uurwerk koopt van f99. Dat is volgens het ontwerp geen weelde. Maar wie zich een paar stevige schoenen aanschaft van f 15.25 per paar zal zijn aandeel in de weeldebe lasting hebben bij te dragen, ter wijl toch in het eerste geval ongetwij feld wel van luxe uitgaven gesproken kan worden en in het laatste geval lang niet altijd. Als een groot bezwaar wordt ook gevoeld dat het afgeven van kwij tingen zelfs voor de meest nietige arti kelen voorzoover die onder deze wet vallen verplichtend wordt. En nu is het wel waar, dat "bij kleine bedragen met de afgifte van bons kan worden volstaan, maar toch zullen de lasten en de kosten daarvan met name in de kleinere zaken waar met bonboekjes gewerkt zal moeten worden, zeer zwaar drukken. Dit behoeft echter geen reden te zijn om te doen alsof hier nu een aanslag op hêt bestaan van den mid denstand gepleegd wordt, en of met name de kleine luyden weer het zwaarst zullen worden getroffen. Die kleine luyden, de kleine win keliers inbegrepen worden door de voorgestelde belastingverlaging be langrijk ontlast. En met een weinig goeden wil en Minister Colijn heeft bij de ge voerde besprekingen met vertegen woordigers van den middenstand van zijn goeden wil duidelijk blijk gegeven zal het zeker mogelijk zijn aan de bezwaren van practischen aard tege moet te kocmen. Wat in andere landen mogelijk bleek, zal hier ook zonder teveel be zwaar mogelijk blijken. Alles bij elkaar genomen, meenen we dan ook te mogen concludeeren dat Minister Colijn door de indiening van deze ontwerpen een daad heeft gedaan, die zal blijken te zijn in het belang van land en volk. STADSNIEUWS. Haagsch Strijkkwartet. In de laatste jaren oversttoomen de buitenlandsche artisten de Nederland- sche muziekwereld. En vaak, dank zij hun reputatie, soms ook dank zij dé concert-organisatie, die ze naar voren schoof, vinden ze hier goed-^evulde zalen. Zoo'n goed gevulde zaal had er gisterenavond ook moeten zijn, toen het Haagsclie Strijkkwartet, een Ne- derlandsche combinatie, hier concer teerde. Wat hebben deze heeren (Swaap, Poth, Devert, Van Isterdael) magnifiek gespeeld! Uw verslaggever 't zij nu maar dadelijk gezegd zou ze voor geen buitenlandsch kwar tet willen ruilen. Alles wat tot een artistiek geheel kan leiden is in dit viertal aanwezig. Eenheid van samen spel, van opvatting, 'n prachtige toon, parelende techniek, een beheersching, die den meester verraadt. En 't zou heel moeilijk zijn, aan te wijzen, wie de grootste kraan is van de vier. Ze hebben ieder hun eigen uitmuntende kwaliteiten en zijn bij 't kwartetspel beurtelings in de gelegenheid, die te toonen. Sam Swaap heeft, als de le viool werkelijk de leiding, maar hij dringt de leiding niet op: van een hin derlijk domineeren van zijn instru ment, zooals schrijver dezes het on langs in een buitenlandsch kwartet hoorde, is bij hem geen sprake. En Poth, Devert, Van Isterdael, ze treden telkens naast hem naar voren gn ver rassen den hoorder, dooi4 't schoone. dat zij op hun besluit weten te geven. Techniek? Nu, en niet zoo weinig; maar geheiligd, gelouterd door de wel dadig-aandoende warmte van een kun stenaarsziel. De heer Hannivoort, die als compo nist van een strijkkwartet tusschen Mozart en Schubert op het programma voorkwam, heeft het mét de uitvoer ders van zijn werk wel hijzonder ge troffen. En dat werk zelf mag er zijn! Uit den heelen bouw blijkt, dat hier iemand aan 't woord is, die door eigen oefening de eischen van 't kwartet spel kent en die schrijven kan .Me lodieus meermalen, pittig-rhythmisch soms, met een stemvoering, die elk instrument tot z'n recht deed komen, hield dit kwartet de aandacht gevan gen en bracht het publiek tot een ap plaus dat den componist van de zaal op het podium dwong. Eenmaal daar werden hem een tweetal kransen aan geboden, waarvan 't formaat symbool mocht heeten van de waardeering van het auditorium. Het concert, dat geopend was met een prachtig, frisch trio van Mozart voor viool, alt en violoncel, sloot met het wondermooie kwartet in d-kleine terts van Schubert. Aan het eind hier van werden de heeren driemaal terug geroepen. Welnu, aan menschenvergo- ding doen we niet, maar. deze mannen doen dan toch ook den Hollandschen naam eere aan. D. S. Apologetische Lezing. A.s. Vrijdag 20 Maart zal in de Pie terskerk een „apologetische lezing" gehouden worden door Ds. Grave1- meyer van den Haag over het onder- wero: „De Mis". Evangelisatie in België. De heer J. Dols uit Brussel, die 20 jaar als missionaris der Roomsch- katholieke kerk in China en Tibeth is werkzaam geweest en sedert eenigen tijd met deze kerk gebroken heeft, zal a.s. Maandagavond 8 uur in de Geref. Kerk Hooigracht een rede houden in het belang van den Evangelisatie-ar beid in België. Hij zal ook het een en ander mee deel en van zijn ervaringen in de R.K. kerk en op het zendingsveld in het verre Oosten, alsmede van den inner- lijken strijd, die aan de breuk met de R. K. kerk is voorafgegaan. Vooral in onzen tijd, nu voor en te gen Rome zulk een actie ontplooid wordt, is het van belang, ook eens een insider over de Roomscbe kerk te hooren. V.O.K. Gisteravond hield de Meisjesvereeni- ging op Ger. Grondslag „Voor onzen Koning" in de groote Nutszaal een open bare jaarvergadering. Er was zeer veel Delangsteliing. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. De vergadering werd geopend door de Presidente, mej. Moene, met gebed en het lezen van een Schriftgedeelte, waar na door haar in het openingswoord op het doei van dezen avond werd'gewezen. Het jaarverslag van de seeretaresijp, mej de Graai, was in opgewekten toon gesteld. De vereeniging verkeert ^n bloeienden toestand, c.: wordt niet i^er gewerkt om ie bouwen en te bewaren. De avond wei-1 vorder doorgemat l.l met het houden van voordrachten, toe spraken van ;ugi.7uurd:gdon, enz. Speciale vermelding verdient nog een inleiding van mej. 'ïréverêsk over den dichter Jan Pieter Heije. Met voldoening kan V.O.K. op deze goed geslaagde jaarvergadering die door mej. Kouwenscven met dankzegging werd gesloten, terugzien. Hei openluchtspel. Herman Teirlinck heeft, naar ons ge meld wordt, gisteren in een voordracht yoor de Leidsche Studenten zijn adem loos gehoor zoo-weten te boeien, dat de aanwezigen aan het slot van de voor dracht zich als éen man van hun zit plaatsen verhieven en den auteur luide toejuichte. Teirlinck behandelde voor de pauze de overwegingen die hem tot de?e mo derne gemeenschapskunst hebben ge leid. Daarna riep hij achtereenvolgens de tien beelden op, waaruit dit spel zal bestaan. Alles was kort en duidelijk, aangrijpend. Tenslotte wendde hij zich tot zijn hoorders om hunne medewer king op te eischen. De voorteekenen zijn gunstig, voor een dramatische gebeurte nis v. de allereersten rang Slechts van de studenten hangt het af of deze ook verwerkelijkt wordt. Als antwoord hierop kreeg Teirlinck een geweldige ovatie. Reeds 173 studen- en gaven zich voor deelname op. De overige 60 zullen weldra gevonden wor den. Donderdag 19 Maart houdt Teirlinck een voordracht over hetzelfde onder werp voor de burgerij in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Kegelsport. Er heeft gisteravond in het Kegelhuis van café „Den Burcht" een voor de Leid sche kegelsport gedenkwaardig feit plaats gegrepen. Sedert jaren, n.l. vanaf de eerste oor logsjaren, rustte het voorwerp, dat vroe ger aan het kegelhuis zijn beteekenis gaf, "van kegelvrienden vergeten en verlaten tusschen andere voorwerpen op de Stads- timmerwerf. En nu is gisteravond met veel luister, de oude kegelbaan want zij is natuurlijk dat voorwerp weer 'in eere hersteld en aan haar oude bestemming te ruggegeven. De leiding van deze „plechtigheid" ging uit van een comité, gevormd uit de drie bestaande kegelclubs,, „Mimosa", „Houdt plank" en „Concordia", dat den heer R. de Wilde tot zijn voorzitter had aange wezen. De h eer A. Backer, de altijd vriendelijke gérant van „den Burcht", die ook in de voorbereiding een leeuwenaandeel had ge nomen, had gezorgd voor een waardige ontvangst van de talrijke gasten, die dc opening bijwoonden, 't Gezellige zaaltje bij de taan prijkte met een kwistige palm- versiering, terwijl het oor werd gestreeld door de opgewekte tonen eens wakkeren strijkjens. Nadat de aanwezigen de baan, zooals zij in de puntjes in orde gemaakt, en be straald door een kleurige feestverlichting op haar eerherstel wachtte, hadden be zichtigd, vereenigde men zich in het club zaaltje. De heer R. de Wilde, na allen te •hebben verwelkomd, memoreerde in 't kort den gang van zaken, die tot de her opening van deze baan heeft geleid. Toen op den laatsten dag van het vorig jaar het bericht lcwam, dat de baan van „Amidtia" niet langer disponibel was, heb ben de drie kegelclubs niet de handen in den schoot laten rusten. De aandacht viel op de oude baan van „den Burcht" en men was zoo gelukkig den gérant, den heer Backer, bereid te vinden om bij B. en W. de noodige stappen te doen teneinde haar weer van de stadstimmer- werf naar haar oorspronkelijke plaats te doen verhuizen. Spr dankte den heer Backer voor zijp. medewerking In dezen, die o.m. blijk geeft van liefde voor de kegelsport, ook in den feestelijken ont vangst van hedenavond. Als een stoffelijk blijk van waardeering biedt spr hem en zijn echtgenoote een fraaie bloemenmand aan. Moge het hem gelukken de drie planten, die er in §taan, en de vereen. „Mimosa", „Houdt plank" en Concor dia" te symboliseeren, in het leven te houden. (Applaus). Spr dankt verder den heer E. Vocking die voor de feestverlichting zorgde, en dhr Koster, door huwelijksomstandigheden verhinderd, die ook veel voor de plaatse lijke kegelsport heeft gedaan, en verder de gevers van enkele mooie prijzen voor het openingsconcours van hedenavond, en vooral den onbekenden gever, die het comité ter gelegenheid van deze oefening de beschikking gaf over een fraais groote zilveren beker. Op een nader te bepalen wijze zal elf: beker als corpsprijs worden uitgeloofd. De heer Backer dankte het comité voor zijn waardeerende woorden en gaf vervolgens uiting aan zijn waardeering van de ^kegelsport, die hij gaarne zal helpen bevorderen. Wel hebben andere vereeni-- gingen nu déze zaal moeten afstaan, maar spr., die voor hen een andere gelegen heid heeft gemaakt, vertrouwt wel, dat zij met deze schikking genoegen zullen ne men. Moge het ge'.al cicv kegelclubs zich voortdurend uitbreiden, opdat de baax geen avond ongebruikt blijft. (Applaus). I Onder de krachtige streken van het muzikale trio ging hierna de eerewijn rond terwijl dhr de Wilde, natuurlijk onder veel belangstelling, het kegelbosk in orde maakte. Toen alle dingen gereed waren, nam op uitnooaiging van het Comité dhr Backer de verzegeling van dé baan weg, en nam het concours een aanvang. De uitslag is als volgt: Eerste ronde: i. P. Dieben 6a, 2. B. Rippe 59, 3. L. Platteel 55, 4. C. v. d. Wilk 54, 5. C. Nagel 52, 6. J. Boon 52, 7. R. de Wilde 51. Meeste vieren, H. Sala (4), meeste vijven M. H. Schouten (3), meeste zessen, E. Stratman. Tweede ronde: 1. L. Platteel 60, 2. Th. Witters 59, 3. J. Boon 58, 4. R. de Wilde 58, 5. J. P. v. Brussel 56. Meeste honneurs, L. Platteel (7). A. R. Propagandaclub. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende te houden verga dering van de A. R. Propagandaclub. Deze vergadering zal a.s. pinsdag wor den gehouden. De heer G, Kuyper heeft zich bereid verklaard als spr. op te treden, met het onderwerp: „Om der vaderen erf". De vraag of wij geroepen zijn een weer macht te onderhouden om zoo noodig het vaderlijk erfdeel ongeschonden te be waren of dat wij de weerloosheid hebben te prediken is thans allerwegen aan de orde. Het onderwerp kan dus actueel worden genoemd. En de spreker, die nog onlangs dit onderwerp te Rijswijk behandelde, is ter zake kundig. Wij wekken dan ook gaarne de leden van de Propagandaclub en alle andere belangstellenden op, deze vergadering bij te wonen. Waarschijnlijk tengevolge van een aanvaring, die dan in den afgeloopen week zou moeten hebben plaats gehad, is in den Nieuwen Rijn t.o. de banket bakkerij v. v. Alphen 'n straatmakers- schuit van gemeentewerken gezonken. Slechts een klein gedeelte van de kop steekt nog boven het water uit. Ter waar schuwing is op het vaartuig een roodo vlag geplaatst. Pogingen, in de ochtenduren gedaan, om de boot te lichten moesten worden- opgegeven, voornamelijk wegens gebrek aan voldoende toestellen. Het wordt blijkbaar tijd. dat de ge meente zich in het bezit stelle van een hijschbak, want gevallen, zooals dit er een is, komen nog "al eens voor. STATEN- GENERAAL. Eerste Kamer. De Staatsbegrooticg. Het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd wordt Dinsdag in de afdeelingen onderzocht. Bij de behandeling van de Justitiebe- greoting bepleit de heer Janssens (R. K.) verbetering van de belastingwetten en hij roept den steun in van de regee- rm? voor de reclasseering. Gewone advertentiën per regel 227? cenf Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariei J Bij contract, belangrijke redactie. I Kleine advertentiën bij voornitbet&ling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- I lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland De Tweede Kamer verwerpt met alg. stemmen het wetsontwerp tot aan koop van een perceel voor ambtswo ning van den Min, van Bnitenl. Zaken. Te Utrecht is overleden de ond-hoog leeraar Dr. B. H. C. K. van der Wijck. Buitenland. De Volkenbondsraad besluit de kwes tie van het protocol van Genève te ver wijzen naar de a.3. Volkenbondsver gadering. De spoorwegstaking te Berlijn breid! zich uit. De heer Mendels (S. D.) klaagt over de nog niet-invoering van het nieuwe wetboek van strafvordering en oefent voorts critiek op het nog niet aan de orde stellen van de wét op de rechtspo sitie der ambtenaren. De regeering maakt z.i. misbruik van de rechteloosheid \*an de ambtenaren, b.v. dcor verbreking van het contract met organisaties in het georganiseerd over leg. Hij dringt aan op verruiming van de redenen tot echtscheiding en critiseert dé houding van den Minister in de zaak van den Culemborgschen moord. De heer V e r k o u t e r e n (C. H.) zegt, dat de rechterlijke macht boven de poli- tieke partijen en het parlement moet blij ven en acht de bezoldiging van de rech terlijke macht te laag. Hij bepleit verder de eenvoudige regeling van administra tieve rechtspraak De heer De Veer (A. R.) wenscht strenger optreden inzake de goedkeuring van de statuten van naamlooze vennoot schappen. Hij wil een leeftijdsgrens voor rechterlijke ambtenaren. Minister Heemskerk zegt, dat meer financieele steun voor de reclasseering in dezen tijd onmogelijk is. Tegen het vaststellen van een leeftijdsgrens voor rechterlijke ambtenaren mo:-t spr. bezwaar maken. Ook kan hij, bij den tegen woor- digen financieelen toestand des lands geen. toezeggingen doen inzake de salarissen. Van wijzigingen van het huwelijksrecht dcor den heer Mendels bepleit, is' spr. geen voorstander. De begrooting van Justitie wordt hiema goedgekeurd. Daarna komt aan de orde hoofdstuk Va, Onderwijs, enz., waarbij de heer D e M u- ralt (V. B.) de stichting van dé Utrecht- fche leerstoelen verdedigt. De heer De Vries (C. H.) bepleit handhaving der normaalscholen. De vergadering wordt verdaagd. Tweede Kamer. Aan de orde is het voorstel tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. be treffende het geven van de bevoegdheid aan gemeenteraden, huwende onderwijze ressen onder de 45 jaar te ontslaan. Mej. Groene weg (S. D.) ziet in het ontwerp een toegeven van den Minister aan reactionaire stroomïngen. 'Het ont werp zal hi. buitenechtelijke samenleving in de hand werken. Mevrouw Bakker-Nor: (V. D.) be strijdt het ontwerp eveneens* Een vrouw moet de vrijheid hebben zelf te bepalen, hoe zij haar gezinstaak zal opvatten. Mej. Wester man (V. B.) vreest van het ontwerp in-de-hand-werkmg van kin derbeperking. De heer De Wilde (A. R.) juicht het ontwerp toe. Dit moet z.i. ieder doen, die niet het standpunt inneemt, dat de vroüw afhankelijk moet zijn van den man. Uit de statistieken blijkt, <fet de gehuwde onderwijzeres steeds veel meer verzuim heeft. De heer T i 1 a n u s (C. H.) zegt, dat het belang van het onderwijs moet gaan bo ven dat van de onde «wij sk r ach ten De heer Bulten (R. K.) juicht het ontwerp toe. Het is niet noodig, dat de gehuwde onderwijzeres in dienst blijft; er is geen tekort. De heer v. d. Molen (A. R.) had liever gezien, dat het ontslag imperatief was voorgeschreven, omdat het nu van de ge meenteraden afhangt/ en de behandeling in de verschillende gemeenten verschil lend zal zijn. Mej. v. Dorp (Lib.) sluit zich aan bij Mej. Westerman. De heer Ketelaar (V. D.) acht het ontwerp overbodig. De Minister van Onderwijs, de heer. De Visser, zegt, dat, wat hij op het oogenblik voorstelt, het logisch gevolg is van den algemeenen maatregel van be stuur, betrekking hebbende op alle rijks ambtenaren. .Bij die gelegenheid is de principieele zijde van deze zaak ruim schoots besproken. Het ontwerp maakt op de meest billijke yijze een eind aan de onzekerheid, die bestaat ten aanzien van de huwende ambtenares. De positie van de onderwijzeres is daarbij zoo zeker mogelijk gemaakt. Daarom is de regeling zoo gesteld, dat de gemeenteraad een verordening maakt. Iedere onderwijzeres weet dusA als zij een positie aanvaardt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1