iiiiiiiioer bestiisi Éi IME tiiaaeo. EERSTE BLAD. De Weeldebelasting. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer 5e JAARGANG DONDERDAG 12 MAART 1925 NUMMER 146 ABONNEMENTSPRIJS ïn Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 De voorstellen van Minister Colijn lot verlaging van sommige belastingen zullen, wanneer ze worden aangeno men, de directe belastingen met een kleine veertig millioen veriagen. De vermindering van het successie recht geeft naar schatting een mindere opbrengst van f 10 millioen, die varr de inkomstenbelasting van f 12 millioen en die van de Verdedigingsbelasting in totaal f 16 haillioen. Het spreekt vanzelf dat dit gat ge stopt moet worden. Er valt over de op brengst van de middelen zooals die de laatste maanden was niet te klagen, maar de tijden zijn er toch niet naar dat er nu maar op los geleefd zou kun nen worden. Van verlaging van de zwaar druk kende belastingen zonder meer, kan nog geen sprake zijn. Tegenover het bedrag dat verloren gaat, moeten an dere inkomsten worden gesteld. Vandaar dat Minister Colijn is ge komen met een ontwerp-weeldebelas- ting, of zooals het in den considerans heet, een wetsontwerp tot uitbreiding van de zegelbelasting door daarin op te nemen een bijzonder recht van de k'vvijtingen, afgegeven voor de kosten van verblijf en van verteringen in ho tels en eethuizen en voor hetgeen be taald is bij het aanschaffen van som mige zaken. Wij hebben hier dus niet te doen met een wetsontwerp dat verzwaring van den belastingdruk ten doel heeft, maar met een ontwerp dat beoogt tot een meer billijke verdeeling van de lasten te geraken. Is een groot bezwaar tegen de be staande belastingen dat zij, die het soberst leven en daardoor aan de sa menleving de grootste diensten bewij zen het zwaarst worden getroffen, door bet nieuwe ontwerp worden ge troffen zij, die zich een zekere luxe permitteeren, waarbij zij bet tot op zekere hoogte zelf in bun hand heb ben, hoeveel zij in deze belasting wen- schen bij te dragen. Tot goed verstand van de zaak la ten wij hier uit de Memorie van Toe lichting enkele aanhalingen volgen: Reeds herhaaldelijk, aldus de Memo rie, heeft de ondergeteekende gewe zen op den te zwaren druk dien som mige directe belastingen tegenwoordig uitoefenen. Door de in verhouding tot het inkomen groote bedragen, die daar voor moeten worden geofferd, wordt het leven van tallooze ingezetenen be moeilijkt; voor een deel kunnen zelfs die belastingen niet uit het inkomen worden betaald, terwijl zij in ieder ge val over- de geheele linie een belem mering, zoo niet een beletsel zijn voor Kapitaalvorming, waaraan juist tegen woordig meer dan ooit behoeft bestaat De noodzakelijkheid van verlaging valt niet op redelijke gronden te ont kennen. Tegenover het verlies dat de Schat kist door die maatregelen zal lijden, wordt de invoering voorgesteld van een als onderdeel van het zegelrecht te heffen belasting, welke tevens het nuttige gevolg zal kunnen hebben dat de uitgaven beperkt worden en dus de besparing bevorderd. Do opbrengst die van deze belasting is te verwachten, kan voldoende wóTden geacht om met een matig accres der overige midde len het verlies te dekken. Vervolgens wordt opgemerkt, dat hi sterke joename van de opbrengst der belastingen, waardoor verlaging mo gelijk zou zijn voorshands niet is te i verwachten en dat ook een aanzien- i lijke verlaging van het staatsbudget, waarnaar met alle kracht gestreefd wo.Tdt, nog slechts in .het verschiet ligt. Verlichting van den druk der belas- tingen die economisch schadelijke wer king hebben, kan echter niet wachten; daarmede dient zoo spoedig mogelijk een aanvang te worden gemaakt. Vandaar het ingediende; ontwerp, waartegenover dan geplaatst wordt de voorgestelde weeldebelasting, waarom j trent o.m. het volgende wordt opge- merkt: De hiervoor vermelde belasting be oogt, in navolging van wat in andere landen plaats vindt, een heffing van verteringen in hotels en eethuizen en bij het aanschaffen van zaken, welke mip of meer als weeldezaken mogen worden aangemerkt. De Minister ontveinst zich niet, dat daaraan, zooals aan elke belasting, be zwaren zijn verbonden. Het voorgestel de recht zal er misschien toe bijdra gen om den handel in de in het wets ontwerp genoemde zaken eenigszins te doen afnemen en de verteringen in hotels, eethuizen en dergelijke inrich tingen ietwat te verminderen, doch hier staat tegenover, dat voor de schat kist wordt verkregen een bate van voldoende beteekenis om schadelijker heffingen in hare werking te verzach ten, terwijl vermindering van minder noodzakelijke uitgaven, in een tijd waarin spaarzaamheid geboden is, eco nomisch eer als een voordeel dan als een nadeel te beschouwen valt. Een belasting als hij thans voorstelt heeft overigens in ons belastingstelsel als aanvulling der bij ons weinig tal rijke verteringsbelastingen, wel reden van bestaan. Verteringsbelastingen zijn onmis baar, omdat de inkomstenbelastiing slechts op onvolkomen wijze rekening houdt met de individueele omstandig heden der belastingschuldigen; verte ringsbelastingen doen dit, in zekeren zin automatisch, voor zoover zij niet op onmisbare zaken worden gelegd. Wie er in slaagt zijn inkomen ge deeltelijk voor den fiscus te verzwij gen, bereikt daardoor, dat zijn aanslag minder progressief wordt; de thans voorgestelde belasting kan het hier door voor den Staat ontstaande nadeel temperen door verzwegen inkomsten te treffen als zij aan zaken worden be steed, welker aanschaffing als eene uiting van weelde mag worden aan gemerkt. Hij, die uit zijn inkomsten spaart, betaalt van het bespaarde in vele ge vallen vermogensbelasting; het is dan niet onbillijk dat hij, die zijn inkom sten verteert, in de thans voorgestelde belasting wordt betrokken. De personeele belasting voorziet in het bovenstaande slechts ten deele, omdat zij slechts enkele uitingen van weelde treft, reden te meer om daar naast een belasting te heffen, welke beoogt om het beginsel, hetwelk aan de personeele belasting ten grondslag ligt, verder door te voeren. Drukkend kan de thans voorgestelde belasting niet ?ijn, omdat in deze be lasting niet behoeft te worden bijge dragen als men zich onthoudt van het doen van andere dan noodzakelijke en nuttige uitgaven. Het afgeven 'van kwijtingen blijft echter verplichtend, doch ook deze verplichting is weder zeer vergemak kelijkt, doordat bij kleine bedragen met de afgifte van bons kan worden volstaan, welke verplichting niet veel bezwaar kan opleveren, waar in vele zaken reeds het stelsel van kasregis ters en kasbons bestaat. Het ligt in de bedoeling om bij het ontwerpen van de maatregelen tot uitvoering der wet zooveel mogelijk aansluiting te zoeken bij dit in de praktijk reeds veelvuldig in toepassing gebrachte stelsel. STADSNIEUWS. Schcolkindervoedicg en Schoolkinder- kleeding. De Vereeniging „Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleeding" hield gisteravond in het gebouw Pieters kerkgracht No. 11 haar algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. B. Kamp- schuur, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en gaf daarna het woord aan de secretaresse, Mej. M. M. Woud, tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden gearresteerd. Vervolgens bracht de secretaresse het jaarverslag over 1924 uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De groote werkloosheid in ds ge zinnen onzer gemeente deed zich in den aanvang van 1924 ook voor onze vereeniging gevoelen, zoodat een 60- tal nieuwe gezinnen ter onderzoek wer- aangenomen. Als altijd werden daar van de rapporten serieus behandeld, terwijl steeds na "het reciameeren der betrokken ouders een hernieuwd on derzoek naar den stand van het ge zin werd inegsteld. In hex $sheca tea men bij het Bestuur 330 aanvragen in, aanvankelijk was dit getal 271'; hiervan werden 254 gezinnen toege laten en 76 afgewezen. Ten slotte namen aan de winter- voeding 544 kinderen deel, welk ge tal 2 Januari 492 bedroeg; de winter- voeding eindigde den lsten "Mei. 't Is verder voor het Bestuur en in zonderheid voor Se dames der klee- idingcommicsie een verblijdend feit te noemen, dat naar aanleiding van een ingezonden schrijven aan H.H. B. en ffyVj. den 30sten Januari ten behoeve van onze vereeniging de beide voor vertrekken met bergruimte in het per ceel Pieterskerkgracht 11 werden aan gewezen, waarbij de vergunning van den 3den November 1920, n.l. de be schikking over een lokaal in het per ceel Breestraat 1'19 werd ingetrokken. Nu toch kan het Bestuur de uitrei king der kleeren 's middags in een eigen lokaal te doen plaats hebben, terwijl tevens de kinderen gelegen heid hebben, klompen aan te passen en zich dan met een bon naar de iwirikèliers kunnen begeven, ter ver krijging van die klompen. Dit ge schiedt tweemaal per maand, met dien verstande, dat elk kind 4 paar klom pen per jaar kan verkrijgen. Ook is er twee keer in de maand gelegen heid tot inschrijving der kinderen of wel kunnen de ouders dan komen re clameeren, terwijl de schoolhoofden bij spoedeischende gevallen de namen en adressen der gezinnen aan het secre tariaat kunnen opgeven, waarna die gezinnen onverwijld in onderzoek wor den genomen. Dit jaar werd aan voeding uitge geven f 14751.20 en in 't geheel is voor 749 kinderen aan kleeding en klompen besteed f 4611.72. De vereenigingstijd voor het insti tuut eindigde den 2Ssten September 1924 en aangezien het Bestuur ver zuimd heeft tijdig verlenging van rechtspersoonlijkheid der Vereeniging te vragen, moet het die rechtspersoon lijkheid opnieuw verzoeken. De inkomsten der Vereeniging wer den dit jaar vermeerderd door bijdra gen van verschillende Leidsche ver- eenigingen en particulieren; het aan tal contribueerende leden is thans 275. In het Bestuur werden de aftre dende leden, de dames van Deene en Schnaar en de heer Schuit her benoemd en nam de heer Boet zijn ontslag. [Waar dit bestuurslid zich o.a. zeer verdienstelijk maakte met de klompendistributie verliest het Bestuur in hem een ijverig medewerker, wien het gaarne hulde brengt voor alles wat hij in het belang der arme school jeugd presteerde. Ook de dames van Deene en Heme- yik-Ressenaar dienden in den loop van het jaar hun ontslag in. Gaarne me moreert het Bestuur hun ijver in het bestuurslèven betoond en brengt een extra woord van dank aan Mevr. He- merik, die zich vooral als lid der klee- dingcomm. deed kennen als iemand, die met hart en ziel het werk was toe gedaan; haar vertrek de gemeente werd dan ook ten zeerste betreurd. Als nieuw bestuurslid trad toe de heer N. F. Kooistra. Aan het slot van het verslag deed de secretaresse een beroep op alle kindervrienden, die ongetwijfeld dat mooie werk willen steunen; laten zij dit daadwerkelijk toonen door hun sympathie en medeleven met deze be weging, door zich ais lid op te geven der Vereeniging of .wel hunne gif ten toe te zenden; ze verrichten daar mede zeer zeker een edel werk! Daarna deèd de penningmeester, de heer S. de Boer Azn. rekening en verantwoording over 1924. Uitgegeven werd aan voeding f 14751.20, zijnde 94212 porties over 255 voedingsdagen, aan kleeding f 5573.55. De ontvangsten bedroegen aan con tribution f546.75 aan bijdragen (enorm achteruitgegaan bij vorige jaren) f25, aan collecten en busjes f200.66. aan subsidie der gemeente Leiden f20325. Het saldo bedroeg op 31 Dec. 1924 f 14.62. Namens de commissie van Kasriazie- ners verklaarde de heer S p i e s z, dat het beheer van den penningmeester op bijzonder accurate wijze is geschied en de boeken in orde zijn bevonden. Spr. brepgt hulde aan de wijze, waarop de penn. zijn ambt vervuld. De thesaurier wordt van zijn ver antwoordelijkheid gedechargeerd. Voorts werd nog opgemerkt, dat de kleeding is genaaid door werklooze vrouwen, aan de vereeniging toege zonden door het Burgerlijk armbe stuur, -die zich bijzonder goed van him taak gekweten hebben. De commissie van kasnazieners van het vorig jaar .wordt cok vóór dit jaar bij acclamatie herbenoemd. Besloten wordt, opnieuw een aan vraag om rechtspersoonlijkheid vóór de vereeniging in te dienen. De aftredende bestuursleden, Mej. M. M. W.oud en de heer J. B. Kamp- schuur, S. de Boer Azn. en G. L. de Goederen worden bij acclamatie herkozen. Gekozen wordt tot feestuurs lid Mej. C. Sypkens. Bij de rondvraag .wordt opgemerkt, dat a.s. Zaterdag over een week op het graf van den heer Hageman, pen ningmeester van „Nut en Vermaak" een gedenkteeken wordt onthuld; na mens de vereeniging zal aan die hulde (worden deelgenomen. Ten slotte wordt de vraag bespro ken, of er niets gedaan kan worden om den achteruitgang der contribu ties en van het ledental tot staan te brengen; als verklaring daarvan wordt er de nadruk op gelegd, dat nu de gemeente zoo ruim subsidieert, de bij dragen der leden daarbij in het niet verzinken. De voorzitter dankte de dames voor het vele door haar verrichte werk en sloot daarna de vergadering, die een geanimeerd verloop had. De Leidsche Winkelstand. De bekende comestibles- en delica tessenzaak van den heer A. Koren hof f, voorheen gevestigd aan het Rapenburg, is met ingang van heden verplaatst naar het pand Breestraat No. 15, naast het gebouw van de Hanzebank. Voordien was dit pand niet als win kel ingericht, zoodat een radicale her vorming moest plaats hebben. Op royale wijze is deze tot stand geko men. De geheele voorpui werd weg gebroken en in modernen winkelstijl opgetrokken, onder leiding van de fa. Gebrs. v. d. Loo te 't-Graven- hage, die tevens voor een heel nette af werking zorgden. De ruime frissche etalage is ook inwendig van moderne constructie, waardoor behalve uitstekende venti leering ook wering van stof werd verkregen, terwijl de hulpmiddelen voor het exposeeren zich voor dit doel uitnemend leenen. Het interieur is voorts een e'n al degelijkheid en frisch heid. Een marmeren waschfontein met toebehooren ontbreekt evenmin als een modern uitgeruste vaste ijskast in den wand, met gedeeltelijk doorzichtige deur. Van de fijne artikelen zijn die, Welke daarvoor speciaal in aanmer king komen, uitgestald in keurige gla zen vitrines. De geheele winkelop stand# draagt het kenmerk van sier lijkheid en doelmatigheid, waardoor ook de artikelen in hun groote ver scheidenheid goed tot hun recht ko men. iHet electrisch licht werd aange legd door den heer Lepelaar alhier. Bij de politie is een valsche gul den gedeponeerd, die aan het kantoor van de koekfabriek aan de Havenkade in betaling was gegeven. BINNENLAND. DE WEELDEBELASTING. Minister Colijn en dc middenstand. Een delegatie van den Middenstands raad had gisterochtend een bespre king met den minister van Financiën waarin de bezwaren van den midden stand tegen het ingediende ontwerp- Weeldebelasting werden aangegeven. De minister deelde mede, vast te hou den aan den geest en de bedoeling van het ontwerp,, doch verklaarde zich overigens ten volle bereid, waar zulks mogelijk was, aan de bezwaren tege moet te komen. De minister zeide, het ten zeerste op prijs te stellen, indien van de zijde van den middenstand practische wen ken werden aangegeven, waardoor in de practijk de toepassing van de wet met minder bezwaren zou kunnen plaats vinden. Hij vertrouwde, dat alle opmerkin gen van den middenstand via den middenstanasraad ter kennis zouden worden gebracht in verband waarme de de minister den secretaris van den raad als gedelegeerde aanwees om in de komende weken in geregeld con tact ter zake met zijn departement te blijven. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22v/* cent, Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland - - De Tweede Kamez is met de behan deling van de wet cp de coöp. vex- eeaigingen gereed gekomen. Onderhond van den Middenstands- raad met Minister Colijn inzake het oniwerp-weeldebelasting. De gemeenteraad van. Amsterdam besluit aan de Eerste Kamer te ver zoeken het wetsontwerp tot afschaf* finfl van den zomertijd te verwerpen. Buitenland. De Voikenbondsraad hoeft gisteren over de saneezing van Hongarije be raadslaagd. De Wirtschaftspartei heeft aan de rechische partijen voorgesteld Gesslez gemeenschappelijk candidaat te stel len voor het Dnitsche rijkspresident schap. De waarnemende rijkspresident Si mons is te Berlijn aangekomen cn zal vandaag fceëedigd worden. Hoofdstad en Zomertijd. In. de avondzitting van den Amster damschen gemeenteraad kwam aan dt orde het voorstel-Boisevain c.s. om aan de Staten-Generaal te verzoeker, het wetsontwerp tot afschaffing var. den zomertijd niet aan te nemen. De heer Walrave Boissevain (V.B.) wijzigde zijn voorstel in dien zin, dat liet request zal worden gericht aan dc Eerste Kamer, nu de Tweede Kamer het wetsontwerp reeds heeft aange nomen. Spr. is van overtuiging dat hi nagenoeg geheel Amsterdam achtei zich heeft, wanneer hij aandringt oj behoud van den zomertijd. Omdat een college als de Raad zich z.i. niet in dezen politieken strijd moe mengen, meende de heer Baas (a.r. zijn stem aan dit voorstel te moetei onthouden. De voorzitter wilde eveneens slecht: een voorzichtig gebruik van het peti tie-recht, door de Grondwet aan der Gemeenteraad toegekend, doch in di. geval, waar zeven fractievoorzitter, het voorstel ondersteunen, is hij gaar ne bereid, uit naam van het college het voorstel-Boissevain over te nemer Het gemeentebestuur van Amster dam zal daarom aan de Eerste Kame; der Staten-Generaal verzoeken he wetsontwerp tot afschaffing van der zomertijd niet aan te nemen. Vrije Christelijke partij. Te 's-Gravenhage is opgericht de „Vrije Christelijke Partij", welke parti. bij de e.v. Kamerverkiezingen in alle kieskringen zal uitkomen. Leider is de heer J. F. van Es te 's-Gravenhagë. De zomertijd en de spoorwegen. Naar het „U.D." verneemt brengt het Dinsdag in de Tweede Kamer ge vallen besluit met betrekking tot den zomertijd gevolgen met z£ch mede voor de spoorwegen. De reeds vastgestelde treinenloop voor den a.s. zomerdienst is ontworpen op de basis van handhaving van den zo mertijd. De dienstregeling moet nu weer worden omgewerkt naar den nieuwen stand van z&ken. Speciaal zullen de moeilijkheden gelden de in ternationale aansluitingen in verband met het feit dat einde Maart of begin April België en Frankrijk den zomer tijd wel invoeren. Christel. Hulpbetoon aan blinden. Dinsdag werd te Ermelo aanbesteed namens de Vereeniging voor Chr. Hulp betoon aan Blinden te Utrecht, door de architecten L. Cusell en J. N. Mun- nik te Scheveningen: het bouwen van een tehuis voor blinden en een tuin manswoning op een terrein aan den straatweg naar Putten te Ermelo. Van de 39 inschrijvers was de laag ste de heer C. Spanhaak te Zwolle met f 84.639, terwijl de hoogste inscjjrij ving bedroeg f 113.400. Gcederen veer Canada. Ter kennis van belanghebbenden bij de verzending van goederen nci Ca nada wordt gebracht, dat de Canadee- sche autoriteiten het begrip „veevoe der" ten aanzien van verpakkingsma teriaal zeer ver uitstrekten en als zoo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1