abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs luit fiuniiüer bestas! uil IWfE Bladen. eerste blad. ""stadsnieuws. ""binnenland. Belangrijkste nieuws in dit Bummer buitenland. 5e JAARGANG DINSDAG 10 MAART 1925 NUMMER 1459 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiën per regel 221/2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij voornitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V Geen neutraliteit. De sociaal-democraten hebben tot nu toe behoord tot de vurigste verdedi gen van het zoogenaamde „neutraal' onderwijs. Men mocht het .kind niet spreken van hoogere dingen. Men moest het kind geven wat des kinds was. Het moest „neutraal" worden opgevoed, opdat het dan later vrij en onbevan gen en zelfstandig zou kunnen kiezen. Er begint echter verandering te ko men. De sociaal-democraten komen steeds meer tot het inzicht dat de Christe lijke opvatting toch eigenlijk de juiste is. Dat blijkt wel uit wat gedaan wordt ten opzichte van het jeugdwerk. Naast de veelgesmade Jongelings- vereenigingen heeft men dan ook zijn socialistische jeugdorganisaties, waar de neutrale opvoedingsleer sinds lang is losgelaten. Van een „neutjale" vakbeweging toont men zich steeds meer afkeerig en ook ten opzichte van het onderwijs begint er een kentering te komen. Zoo schreef b.v. onlangs „De Voor waarts" in verband met een gehouden samenkomst van socialistische leera ren en onderwijzers: Er is nog wat anders dat veel en veel verder reikt en waarvan ook de beide sprekers geheel vervuld waren Dat is de* vraag of den sociaal-de mocraat de neutraliteit van het on derwijs nog wel bevredigen kan. Kan men voor het kind de groote levensvragen vermijden óf is het een voudig onvermijdelijk, dat de onder wijzer van zijn levensbeschouwing de opvoeding der kinderen door drenkt? En zelfs indien dit kan vermeden worden, is het gewenscht, dat de onderwijzer altijd de groote levens vragen omzeilt, met de redeneering, dat dit alles „nog niet des kinds" is? En stel eens, dat men op die laatste vraag neen zegt, welke gevolgtrek kingen behooren daaruit voort te vloeien voor ons? Eigen socialisti sche scholen of een hervorming der Staatsschool. De schrijver gaf op deze vragen geen positief antwoord, maar wees alleen op de ingewikkeldheid van het vraag stuk, vooral omdat de S.D.A.P. ten aanzien der hoogere levensvragen een neutrale partij is. Dit laatste is natuurlijk een vergis sing. De sociaal-democratie neemVten op zichte van de hoogere levensvragen allerminst een neutraal standpunt in. Het is een beweging die lijnrecht staat tegenover de Christelijke beginselen. Maar het is toch al een stap in de goede richting, dat ook van deze zijde ernstige twijfel geopperd wordt of het wel, mogelijk is voor het kind de groote levensvragen te vermijden en dat een onderwijzer de opvoeding dei- kinderen niet van zijn levensbeschou wing doordrenkt. Ongewild wordt hier toegegeven dat de Christenen toen zij het „neutrale" onderwijs onbruikbaar oordeelden, toch eigenlijk gelijk hadden. Opleid»,zg tot instrumentmaker. In een der zalen van het Natuurkundig Laboratorium hield gisteravond de Ver- eeniging tot bevordering van de oplei ding tot instrumentmaker, haar gebruike lijke jaarvergadering, voorgezeten door Prof. Dr. Kamerlingh Onnes. In zijn openingswoord bracht de voor zitter hulde aan de' nagedachtenis van wijlen dr. Fabius, aan wien de vereeniging, veel te danken heeft gehad. Zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Als een der grootste verdiensten van den overledene noemt spr het uitvinden van de bekende drijvertjes, voor het we gen van vloeibaar gemaakte gassen, w'rr gewicht thans tot dicht bij het critische punt kan worden benaderd. Het afgeloopen jaar, aldus sprwas t ook in deze opzichten wel geschikt om weemoedige gevoelens bij mij op te wek ken, waar ik krachtens de wet, wegens het bereiken van den 70-jarigen. leeftijd werd verplicht om mijn ambt neer te leg gen. Die gevoelens worden echter op den achtergrond' gedrongen door het gelukkige feit, dat ik die taak mag overdragen aan jongere krachten, zooalt de professoren Keesom en de Haas, die de inrichting verder tot ontwikkeling zullen brengen. Spr heeft als directeur van hét Natuur kundig Laboratorium en als president der vereeniging nooit gelegenheid gehad het met zichzelf oneens te worden. Spr hoopt, dat die eenheid onder de nieuwe leiding ook zal blijven bestaan in het belang van de inrichting. Dhr Dr. Crommelin wenscht spr geluk met zijn benoeming tot adjunct-directeur Deze benoeming pleit voor den uitste kenden naam van de vereeniging, waar aan hij gedurende vele jaren met zooveel trouw en toewijding heeft gewerkt. (Ap plaus). Tevens feliciteert spr de heeren Flim en Vrijdags, resp. met hun onderschei ding met liet ridderkruis in de Orde van Oranje-Nassau, en met een benoeming tot directeur van de M. T. S. te Gro ningen. De heer Vrijdags is leerling van de Ambachtschool, van Mathesis Scien- tiarum Genitrix en van de vereeniging, waarna hij zijn opleiding voltooide aan de Technische Hoogeschool te Delft. Neg steeds onderhoudt hij het verband met de vereeniging. Hierna komt aan de orde de verkie zing van een lid in het bestuur. Met op één na algemeene stemmen wordt her benoemd dr. C. A. Crommelin, die deze beslissing aanvaardt. Hierna bracht de secretaris-penning meester der vereeniging, dr. C. A. Crom melin, zijn jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontleenen. In den zomer van 1924 bereikte het bestuur dé treurige tijding, dat dr. G. IT. Fabius, directeur der Gooische H.B.S. te Bussum, oud-secretaris-penningmeester van de vereeniging was overleden. Van 19051907 was hij in voornoemde functie, daarna tot 1911 als bestuurslid aan de vereeniging verbonden. Het afgeloopen jaar heeft zich verder gekenmerkt door twee belangrijke gebeur tenissen, n.l. het in gebruiknemen van twee instrumentmakers-werkplaatsen, die dcor de uitbreiding van het Natuurkundig Laboratorium in den Westelijken vleugel van het gebouw beschikbaar waren geko men. Gedwongen door de noodzaak van be zuiniging is het bestuur er toe moeten overgaan het aantal leerlingen geleide lijk in te krimpen, zoo Jat thans niet op doelmatige wijze van de nieuwe voor tref fe'.ij ke hulpmiddelen kan worden par tij getrokken. Het is een dringende eisch, dat het aantal leerlingen -minstens weer op het vroeger gemiddelde van 46 wordt terug gebracht. De toestand der geldmiddelen wordt geheel beheirscht door een sterken drang naar versobering en bezuiniging. Alleen die uitgaven, welke onvermijdelijk werden geacht, werden gedaan. De vereeniging ontving van het Leidsch Lhiiversiteitsfonds weder etn bijdrage van f ico en ook voor 1925 is dit bedrag toe gezegd. Wegens zijn benoeming tot glasblazer aan het Natuurkundig Laboratorium der Universiteit te Oxfort, vroeg en verkreeg dhr Kuipers met ingang van 1 December 1924 eervol 'ontslag. In zijn plaats werd benoemd dhr A. R. B. Gerritse. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang van het jaar 39. In den loop van het jaar verlieten 9 leerlingen de School: 4 van hen werden aangesteld tot amanu ensis bij een openbare instelling, 1 tot amanuensis.-glasblazer aan de Staatsmij nen te Heerlen, en 4 tot monteur of in strumentmaker bij particuliere onderne mingen. Evenals in vorige jaren, konden ook in 1924 sommige leerlingen uit het P. W. Janssenfonas worden gesteund. Opmerking verdient de toenemende be langstelling, die in het buitenland voor de cursussen in het glasblazen en instrument- maken valt te constateeren. Onder de deelnemers bevonden zich dit jaar 4 En- gelschen, 5 Schotten en 1 Amerikaan. De inkomsten bedroegen f21.725,72, w.o. f654,20 aan contribution P. W. Janssenfonds f798,91, aan tijdelijk beleg de gelden f 133,90, aan pensioen ontvangen van het onderwijzend personeel f 070,65, aan Rijkssubsidie f 13.140, aan subsidie van de gemeente f 6028. De uitgaven bedroegen f18.916,51, zoo dat er een batig saldo is van f2819,21. Hierna had voorlezing plaats van het rapport der kascommissie, beslaande uit Mej. Dr. W. C. Baat on Dr. R. H. Wolt- jer, volgens hetwelk boeken, bescheiden eu kas in goede orde zijn bevonden, wes halve de secretaris-penningmeester onder instemming .der vergadering wordt gede chargeerd. Nadat bij de rondvraag gelegenheid was gegeven om ever.tueele belangen van de vereeniging op den voorgrond te bren gen, herinnerde de voorzitter nog in zijn slotwoord aan het bezoek van Prof. Trcuwbridge uit Amerika, dien spr. vo rige week het genoegen had te spreken., en die met lof gewaagde van h werk van vele oud-leerlingen dezer vereeniging, die thans een nuttige plaats bekleeden in Amerika. Met dank voor de getoonde belang stelling sloot hierna de voorzitter de ver gadering. en werktuigen. Doör het bestuur van de Leidsche ver een. voor school- en werktuinen is aan de hoofden van scholen alhier de vol gende circulaire gericht: De Leidsche Vereeniging voor Schooi en werktuinen heeft haar eersten tuin- aan de Burggravenlaan gereed Lggen. Het bestuur doet thans een beroep op de hoofden van scholen om gegadigden voor de schooltuintjes op te roepen. Er is besloten, dat de leerlingen van het 5e leerjaar voor een tuintje in aanmer king zullen komen. Het bestuur heeft zich echter het recht voorbehouden in bijzondere gevallen h'iervan af te wijken. De leerlingen van de scholen zullen Ijij- een gehouden worden en de jongens en meisjes komen in aparte groepen. Gaarne vernamen we of ook éen der on derwijzers (essen) belangeloos de lei ding van de groep uwer school op zou willen nemen. De tuin zal openge steld worden op Woensdag en Zaterdag middag en waarschijnlijk ook op een of meer werkdagen van de week na 4 uur. De kosten voor de kinderen zullen van ƒ0.50 tot ƒ4.— per jaar bedragen, zoo noodig in termijnen te betalen. In bijzondere gevallen kan het bestuur vrijstelling verleenen. De opbrengst van de tuintjes, die van 15 M2 tot 20 M-2 groot zullen zijn, is het eigendom van de kinderen. De groenten en bloemen mogen ze dus mee naar huis nemen. Gereedschappen worden door de veree niging verstrekt en op het terrein opge borgen. Deze oproep geschiedt onder goedkeu ring en met instemming van den Wet houder van Onderwijs. Gaarne zien we uw geëerd antwoord ten spoedigste tegemoet met het oog op den zaaitijd. 3 October-vereenigiïjg. Wij ontvingen het jaarverslag der 3 October-verééniging over het jaar 1924, door den secretaris den heer N. G. Spaargaren- Jr. uitgebracht in de alge meene ledenvergadering op Maandag 29 Dec. 1924. Dit Versaag, waarvan wij den inhoud reeds vroeger weergaven, vormt i/jor de belangstellende leden een waarde vol bezit. Jubileum. Mr. A. van der Helst, ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten te Lei den en te Alphen a.d. Rijn, herdenkt 23 Juli den dag waarop hij vóór 25 jaar in deze functie werd benoemd. De Koninklijke familie op reis. De Koningin-en Prins Hendrik zullen, naar uit Genève wordt gemeldt, tot Vrij dag te Glarus blijven en daarn nog eenige dagen elders in Zwitserland ver toeven. Omtrent de verbl,fplaats wordt echter, zoowel in de omgeving der Ko ningin als in officieele kringen groote geheimzinnighed betracht, zoodat om trent de verschillende geruchten of gis singen, die daaromtrent de ronde doen, geen bevestiging te krijgen is. Zilverbons- De minister van financien maakt be kend, dat in de maand Februari 1925 bij de Algemeene Rekenkamer zijn overge bracht: 300,000 stuks onbruikbaar geworden' zilv'erbons a van den bij Kon. besluit .van 19 Februari 1920 (Stsbl. no. 82) be paalden vorm. 1.500,00 stuks onbruikbaar geworden zilverbons a ƒ2.50, van den bij Kon. be sluit van 14 Juni 1918. ,S(tstbl. no. 357) bepaalden vorm Chr. Postpersciael. J.l. Vrijdag had een deputatie uit het bestuur van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post- Telegr.- en Tel.-Personeel ..Door Plicht tot Recht", bestaande uit de heeren Fonteijn, v. Ommen en De Gelder, een tweede onderhoud met. de A.-R. Tweede Kamerfractie. Besproken werd de afwijzende beslis sing inzake opschorting van het ontslag- gegeven aan enkele commiezen-titulair, welken nog niet den pensioengerchtig- den leeftijd bereikt hadden. Gewezen werd op het dubbele zware van dit ontslag, waar de betrokkenen bij opschorting van dit ontslag voor slechts enkele weken, den pensioenge rechtigden leeftijd bereikt hadden. Aangedrongen werd. om, indien het ontslag niet ongedaan kon worden, bij de behandeling van de nieuwe pensioen wet, een amendement namens de fractie in te dizen, welke milde overgangsbepa lingen bevat voor deze en dergelijke ge- "•all&ki. Tenslotte werden nog besproken de „plooien" welke in het Bezoldigingsbe sluit 1925 zitten en gewezen op het on billijke van een aftrek van 15 pet. voor het platteland. Enkele gedeelten uit het rapport-Nol- ting, mede in verband met de salariee- ring, werden onder de aandacht der fractie gebracht. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. .Woensdag 11 Maart a.s. des avonds te 8 uur omroepavond van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging, door middel van den zender van de N. F. S. te Hilversum. Medewerkenden aan het muzikale gedeelte: de dames M. en W. van Oostveen. A. Bomas, J. v. d. Bergen, R. van Dijk, D. van Norren, piano; W. Houtman, viool; de heer Wm. Poletiek, lyr. bariton. Het pro gramma luidt als volgt: lo. Inleiding; 2o. „Lente" van J. D. van Ramshor^t, zang en piano; 3o. Kerkaria van Stradella, viool en piano; 4o. Ds. G. W.-Akkerhuis, Ge- ref. predikant te Maassluis; Onder werp: „De strijd van twee werelden in het kleine menschenhart"; 5o. a „Gruss an Maria" van Frans Abt, duet, b. „Die Engelein" van Frans Abt, zang (6 dames); 7o. Ds. L. J. S. Crousaz, Herv. predikant te Strijen. Onderwerp: „De technische verzor ging der militairen"; 80. „Andantino" van Tartini-Kroisler, viool en piano; 9o. a. Oud-Hollandsch lied, Valerius, b. Avondklok, Anon, te zingen door den heer Wm. Poletiek; lOo. „Gruss" van Mendelssohn, duet; llo. „Lof lied" van FTeijlinghausen, zang (3- stemmig). Nat. Vereen. „Pro Rege." De vijfde jaarvergadering der Nat. vereeniging „Pro Rege", afd. Zuid- Holland zal Zaterdag 3 Mei a.s. in het Chr. Mil. Tehuis te 's-Gravenhage gehouden worden. Behalve de gewone werkzaamheden komt aan de orde de verkiezing van 5 bestuursleden wegens periodieke af treding van 3 leden en ter voorzie ning in ontstane vacatures. Candidaat zijn gesteld de dames W. Los (aftr.) en Jonkvr. C. Repelaer v. Driel, bei den te 's-Gravenhage en de heeren W. Hogeweg te 's-Gravenhage (aftr.) W. Mulder te Gorinchem; W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage (aftr.); Ds. C. D. Israël, Ned. Herv. pred. te Koudekerk a. d. Rijn; L. Questroo te Leiden; C. de Groot te Boskoop; adj. A. T. v. Oosterom te Delft en sergt.-majoor J. Bomas te 't-Graven- hage. De vergadering zal worden toege sproken door dc heeren Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. pred. te 's-Gra- venhage en Z.Exc. luit.-gen. P. W- Web er. De Gllftdharst. De lieer mr. A. Bosch, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, voorzitter van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming, heeft zich op uitoodigiiig van het Bestuur der Vereeniging tot duurzame verzor ging van minderjarigen, bereid ver klaard, zich te belasten met de vor ming van een commissie van hoog staande onbevooroordeelde personen ter beantwoording van de vraag, of de instelling De Glindhorst,, gebaseerd op haar tegenwoordig systeem, moet en De Indische leerstoelen te Utrecht. Naar „Het Handelsblad verneemt, heeft de Senaat der Utrechtsche Uni versiteit Zaterdagavond besloten de regeering te adviseeren het „Fonds ten behoeve van de Indologische stu diën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht" toe te laten tot het stichten van leerstoelen aan die universiteit. De mij sindustrie. Het N.V.V. heeft, naar „ITHet Volk" mededeelt, de tusschenkomst der rege? ring ingeroepen inzake de dreigende loonsverlaging in de mijnstreek. Ver. tot Chr. Liefdadigheid. De heer W. A. Vroeg op, Middernacht zendeling en redacteur van de „N. Prov. Gron. Crt", is, naar „De Stand" mellt, benoemd tot directeur van de Stichtingen der Ver. tot Chr. Liefda digheid te Wageningen. Troelstra-Imldiging. Zaterdag 4 April zal, naar Het Volk bericht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag de huldiging plaats hebben van Troelstra namens de moderne vakbeweging. Daarbij zullen aanwezig zijn hat ver- bondsbestuur van het N.V.V., de hoofd besturen der aangesloten organisaties, TjvvJy Binnenland De Leidsche Gemeenteraad verwerpt een voorstel tot den bouw vaat een Gem Ziehenhnis. De verpachting van de veilingloods te Leiden. Buitenland. De 33ste zitting van den Volken- bondsraad te Genève geopend. Morgen zullep de beslissende onder handelingen worden gevoerd inzake de spoorwegstaking in Dnitschland. Dr. Simons benoemd tot plaatsver vangend rijkspresident van Dnitsch land. Een voorstel der democratische Rijks dagfractie Dr. Simons caodidaat te stellen voor het definitieve president schap. vertegenwoordigers van een aantal be- stuursbonden en afdeelingen van mo derne vakbonden. Bovendien zullen Za terdagavode de Haagsche arbeidsr een groote demonstratie houden. J DE VOLKENBONDSRAAD. Heden de eerste openbare zitting. De bijeenkomst van den Volker. bondsraad werd gistermorgen om 1. uur met een niet-openbare zitting ge opend. Ook gistermiddag kon nog geer openbare zitting plaats, vinden, daa men op de aankomst van den Belg: schen gedelegeerde Hymans wild* wachten, die had verzocht, geen be langrijke kwesties te behandelen voor dat hij aanwezig zou zijn. •Ook zal eerst hedenmorgen de her denking van het overleden lid var. den Raad Branting plaats vinden. De besprekingen te Parijs. Volgens een bericht uit officieuze Fransche bron, zou Chamberlain zicl. bij de besprekingen te Parijs in be ginsel bereid hebben verklaard eer bindende ingeallieerdé overeenkoms met Frankrijk ^?lrr:' "M Rallë aar te gaan. vr L_n wor den getracx. v weree^kems: to een bindende Europeesche ontwape ningsovereenkomst uit te breiden. In Britsche officieele kringen wordt naar aanleiding van dit bericht ver kla<ard, dat Engeland het voorgestel de veiligheidspact met Frankrijk er. België alleen even stellig van dc hand wijst als het protocol van Ge nève en dat de politiek, welke Cham berlain te Genève zal volgen in hoofd zaak gebaseerd zal zijn op een over eenkomst, waaraan ook Duitschland zou moeten deelnemen. Men neemt overigens aan. dat te Genève geen belangrijke besluiten zul len worden genomen, doch dat daar alleen een gedachtenwisseling zal plaats hebben. De ontwapening van Duitschland. Tijdens de afwezigheid van Cham berlain werden in het Lagerhuis eeni ge kwesties naar voren gebracht met betrekking tot buitenlandsche aange legenheden. Een der leden vroeg, of de bepa lingen van het verdrag van Versailles betreffende de zee- en luchtmacht van Duitschland door dat land geheel zijn nagekomen. De premier Baldwin ve kl -id dn de Duitsche regeering in April 1922 van de geallieerden de mededeehng had ontvangen, dat het geacht werd de clausules van het verdrag aan gaande de luchtmacht volkomen te hebben vervuld. In September 1.1. werd Duitschland medegedeeld, door de geallieerden, dat het geacht werd de clausules be treffende de zeemacht uitgevoerd te hebben. Voor de uitvoering daarvan was een limiet gesteld tot November. DE a.s. PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. De kwestie der plaatsvervanging. De rijksdag heeft gisteren het re- geeringsvoorstel aangenomen, waarbij de verkiezing van eert rijkspresident j op 29 dezer wordt vastgesteld. Een eventueele tweede stemming zal den1 26sten April plaats hebben. Verder nam dc rijksdag in eerste en tweede lezing een wetsontwerp aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1