CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN NUMMER 1457 AB ONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE-PRIJS ïn Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 BH Hunner bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het gaat om de ziel, In de schoone" rede, indertijd door Ds. P. van Wijk gehouden in de wij dingssamenkomst van 't tweede Chris telijk Sociaal Congres, werd er de nadruk op gelegd, dat het ook in de sociale actie gaan moet om de men- schen en de zielen der menschen. Van die menschen en hunne zielen zegt de Heere Jezus: Wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld wint en toch schade lijdt aan zijne ziel? Het is een wonderbare heerlijkheid die daar aan een menschenziel wordt toegeschreven. De geheele wereld. Wij kunnen ons niet indenken hoe veel milliarden bij milliarden dat is. Maar de Heere zegt: Indien gij dat alles zoudt kunnen koopen voor 'n be schadiging van, uw ziel, dan zoudt gij bedrogen zijn, want uw ziel is meQi" waard Slechts eens is iemand op het denk beeld gekomen om de geheele wereld aan te bieden en teen is het gewei gerd. Het was bij de verzoeking in de woes tijn toen de duivel den Heere Jezus al de Koninkrijken der aarde toónde en hunne heerlijkheid en zeide: Dit alles zal ik u geven, indien gij nedervalt en mij aanbidt. Toen heeft Jezus Zijne woorden in practijk gebracht. De Vader had de volken der aarde beloofd tot e:-n erf deel cn de einden der aarde tot. een eigendom, maar Hij moest het deel achtig worden door zelfverloochening door lijden en sterven. Had Hij gehoor gegeven ao.17 het aanbod des duivels, dan had Hij hr-t alles gekregen zonder slag of stoot; maar dan had Hij schade geleden aan zijn eigen ziel en aan de zielen der menschen. Men is tot Jezus gekomen met een van de pijnlijkste sociaal-politieke vra gen, die destijds het volk beroerden. „Is het geoorloofd den Keizer schat ting te geven?" En Hij antwoordde: Geeft den Keizer den penning die het beeld des keizers draagt, maar aan God den penning, die het Beeld Gods draagt, dat zijt gij zelf, dat is uwe ziel. Ja, dat is de heerlijkheid der men schenziel, zij is naar Gods beeld ge schapen, zij is bestemd tot een onein dig groote majesteit. Daarom is de ziel meer waard dar. de geheele wereld. En altijd heeft do Heere Jezus daarom de zielen gezocht. Heerlijk is het om te zien hoe Hij zielen gevonden heeft, Hij heeft ze ge vonden bij de ai-men en éenvoudigen. maar ook in het slijk dor aarde; Hij heeft ze daar uitgehaald en gereini^ en de zielen weer schitterend gemaakt als edelgesteenten. O, hoe is de heerlijkheid aan die zielen openbaar geworden. Zijn eerste jongeren waren visschers een ruw beroep, maar Jezus Christus heeft hen tot menschenvisschers ge maakt en in de handen, die hard en zwart waren van touwen en roeirie men, van teer en pek, heeft Hij de pa rel van groote waarde gelegd, om ze verder te brengen. Mattheus de Tolle naar, die naar de Oude Bedeeling een gebannene was, heeft Hij tot een Apos tel gemaakt, en Hij heeft hem geroe pen om het heiligste en heerlijkste le ven te beschrijven dat ooit geleefd is. Zoo dacht de Heere Jezus over de menschenziel. Geen heerlijkheid zoo groot als die van de ziel, maar ook geen schade zoo treurig als die aan de ziel wordt ge leden. Dat is het beginsel van Jezus Chris: tus. De ziel zijner barmhartigheid is de barmhartigheid voor de ziel. En ook wij hebben de heerlijkheid van de ziel te erkennen als een heerlijkheid die boven alle heerlijkheid der wereld is. Wat Ds. van Wijk hier sprak tot het congres, mag zeker ook wel buiten de congreszalen gehoord worden. Het gevaar is zoo groot dat onze zielen schade lijden. Er woedt op maatschappelijk gebied een schrikkelijke oorlog; de strijd om het bestaan neemt het leven van werk gevers en arbeiders geheel in beslag. Dag aan dag komt tot onze Christe lijke werklieden de verzoeker. Schit terende beloften worden hun gedaan, mits zij de belangen van hunne ziel willen verwaarloozen. En ook tot de werkgevers komt de verzoeking. Er zijn wel geen konink rijken te winnen, maar men kan zich zelf toch ongemeen bevpordeelen als men het met de eischen van Gods Woord ten opzichte van zijn werklie den niet al te nauw neemt. Als men meer op het belang dan op het begin sel is bedacht. En geldt van den handel en tal van andere beroepen niet hetzelfde? Het is zoo aanlokelijk geldelijk gewin te behalen, vooruit te komen in de we reld, bekend te staan als een pienter zakenman, op de maatschappelijke lad der omhoog te stijgen. Maar dat gaat niet altijd even ge makkelijk. Er moet om een bepaald doel te be reiken vaak zooveel worden verwaar loosd en vertrapt. Er moet menigmaal gekozen worden tusschen stoffelijke belangen en het belang van de ziel. De keuze wordt in alle kringen me nigmaal gedaan: onbewust, zonder er bij te denken. En daarom is liet zoo noodig er al tijd weer den nadruk op te leggen, dat het gaat om de ziel. STADSNIEUWS. ,.Per Aspera ad Astra." Ter gelegenheid van haar 4-jarig be staan bood gisteravond de Orchest- V?óreeniging „Per Aspera ad Astra" in den Foyer van de Stadsgehoorzaal haar donateurs en belangstellenden een feestavond aan. Er bleef geen plaatsje onbezet. Aangevangen werd met den ,Per As pera ad Astra"marsch van Urbach, waarmee het ovchest een harte]ijken bijval oogstte. Hierna trad de voorzitter, de heer van Leeuwen naar voren, om de tal rijke aanwezigen welkom te heeten. Hoewel wij reeds weer 4 jaren van de oprichting onzer vereeniging verwij derd zijn, aldus spr., mogen we nog steeds bogen op 'n gezelligen en vriend schappelijken geest. Gelukkig kan spr. constateeren dat het voortdurend met de vereeniging in voorwaartsche rich ting is gegaan. In het begin was er wel eens wat misère, speciaal door ge brek aan werkende leden, maar de vereeniging is gedurig sterker gewor den, mede door de samenwerking on der de leden en de opvoedende leiding van den directeur, den heer J. Noor- danus Sr. In dien tijd heeft de vereeniging de donateurs tot haar kennissen, werken de en kunstlievende leden tot haar vrienden gemaakt en zoo is het milieu gevormd dat men zich bij de oprich ting had voorgesteld. Deze avond, al behoeft zij niet min der gezellig te zijn dan anders 't geval was, is wat zuiniger opgezet, aldus spr. met het oog op de viering van het eerste lustrum die ons het volgend jaar staat te wachten. Spr. wekte op. flink gebruik te maken van de ver schillende attracties in de pauze, w.o. de beroemde tombola van „P.A.A.A' ook nu weer meestèrlijk samengesteld door den heer de Goederen. Spr. besloot met danlc te zeggen aan de firma's die gratis artikelen voor de tombola afstonden alsmede hen die in het programma hadden geadverteerd, met de opwekking om hen te begunsti gen. Spr. wenschte verder allen een prettigen avond toe, terwijl hij tevens de aandacht vestigde op de gelegen heid om zich als donateur of kunst lievend lid aan te melden. De heer J. J. Meyer gaf hierna, op de piano begeleid, enkele heel goede solo-vioolnummers te hooren, die hem een warm applaus bezorgden. Niet minder werd dit het geval toen de heer F. H. Kriek Jr. de bekende Xylo- phone-virtuoos 'n solo-nummer ten ge- hoore bracht. Het tot driemaal her haald applaus was hier goed besteed. De pauze, die hierna intrad bracht veel gezelligheid en genoegen. Vrien delijke dames brachten tombola-loten tegen gced geld in de handen van de feestgenooten, die hun geluk wilden probeeren het werd een goed zaakje voor „P.A.A.A." De avond werd verder doorgebracht bij een tooneelstukje van Fr. v. Eeaen. na afloop waarvan zich de orchestver- eeniging nog in een tweetal nummers tot voldoening liet hooren. Jammer, dat voor „onze menschen" den avond een onaangenaam bijsmaak je werd gegeven door het bal dat aan het eind volgde. Een jubilaris. De heer J. Kokkedee hoopt morgen te herdenken dat hij gedurende veer tig jaren een belangrijk aandeel heeft gehad in de broodvoorziening van het Leidsche publiek. Van die veertig jaren was hij 16 ja ren als broodbezorger werkzaam bij „De Vereeniging" en 24 jaren bij „De Zeeuw" zoodat hij dus het volgend jaar bij deze firma hoopt te jubileeren. Een ontelbaar aantal brooden is door hem gedurende den loop der jaren be zorgd en hoewel het eigenlijkê jubile um het volgend jaar valt, zullen toch waarschijnlijk velen op den dag van morgen van hunne belangstelling wil len doen blijken. Een huldiging. In het Waaggebouw aan de Aal markt vond hedenmorgen om half 10 een eigenaardige huldiging plaats. De heer J. W. v. W i n g e n die reeds gedurende 58 jaren geregeld de Boter en kaasmarkt als handelaar bezoekt en in den kring der handelaren zeer gezien is, viert vandaag zijn 80sten verjaardag, en in verband met dit feit hadden de beursbezoekers gemeend den krassen baas een bewijs van sym pathie en achting te moeten geven. Op een der vaten in de hal stond een fraai bloemstuk, ingezonden door de Vereeniging van Handelaren in Zui velproducten, wier voorzitter, de heer Js. Lehman den 80-er hartelijk en met waardeering toesprak. Spr. gaf uiting aan het vriendschappelijk gevoe len der handelaren, die allen den heer van Wingen waardeeren om zijn op geruimd karakter en amicalen om gang. De heer Mennes, directeur van den markt- en Havendienst, sprak even eens waardeerende woorden paar aan leiding v. dit „jubileum" en bood den heer v. Wingen namens de ambtena ren die voortdurend met hem omgaan, zijn hartelijke gelukwenschen aan. Hildebrand-avcnd. Vrijdag 27 Maart a.s. zal op veler verzoek weer een Hildebrand-avond ge geven worden. Thans zal worden opgevoerd: „De verguldpartij bij Bakker de Groot" ter wijl een herhaling wordt gegeven van „Het Diakenhuismannetje vertelt z'n historie." De opbrengst is ditmaal ten bate van de Ch,r. Vereeniging „Vacantie buiten" alhièr. We vestigen nu reeds de aandacht onzer lezers op deze samenkomst; men houde den 27sten alvast daarvoor vrij. De vorige avonden waren een succes en deze zal het zeker niet minder zijn. De Lelücche Winkelstand. Het mooie, ruime winkelpand, Bree- straat 175, schuin tegenover het Gangetje, waarin tot voor kort nog de galanterie zaak van de firma Flis huisde, is over gegaan in handen van den heer Ger. J. Rosier, die er een uitstekend geoutil leerde tapijt-, bedden- en meubelzaak van heeft gemaakt. De winkelruimte strekt zich uit over twee gedeelten, waarvan Het' naar achter %ele gene door aankleeding en inrichting speciaal het karakter van een expositie zaal heeft gekregen. Dank zij de hooge bek'apping, en uit nemende belichting, door middel van dak vensters, leent dit ruime gedeelte zich prachtig voor het gegeven doel. In de expositie zelve, om. van een keurige col lectie Axminster Tapis Beige, en ander(e tapijten valt bovendien de vakkundige hand te herkennen van den eigenaar leider, die gedurende vele jaren in een der grootste zaken op dit gebied hier ter stede stede als chef heeft gewerkt. Het publiek' kan hier rustig uit het vele aanwezige een keus doen. De eigenlijke winkel bezit ook alle ge- wenschte eigenschappen. Wandkasten en standaarden, bergen en dragen de meer of minder gewone artikelen, fijne fantasie kleedjes vinden een plaats in de wand- vitrines. De etalage en het exterieur van het doelmatige pand kent men het zal naar te verwachten staat, ook onder de nieuwe leiding een rendabel deel uitmaken van de zaak, die er zich heeft gevestigd Nieuwe aanwinsten Openb, Leeszaal „Reuvens." Hare, L\V. L., De groote godsdien sten der menschheid. 1924. Knappert, L.,Bibliographische in leiding tot de theologie. 1924. Rasmussen, K., Grönlandsagen. 1922. MeyboomItaliaander, J., Javaan- sche sagen en legenden. 1924. Jebb, L., Door de woestijn naar Bagdad. 1924. Det, E. J. van, De Opvoeding tot arbeider 1924. MankesZernike, A., Opvoedings problemen. 1924. Montessori, M., Handboek v. M. Montessori. 1924. Jong, A. de, Handboek der metaal bewerkers. 1924. 2 d. Scharroo, P. W., Inleiding tot de studie van het gewapend beton. 1916. Bekker, P., Neue Musik. 1923. Niemann, \V., Die Musik der Ge- gen wart und der letzten .Vergangen- heit. 1922. Bahr, H., Expressionismus. Gelder, H. E. van, Pottenbakkers- kunst. 1923. Ravesteyn, S. van, De sierkunst op Nederl. passagiersschepen. 1924. Yerkruysen, H C van, De cultureele beteekenis van het lichtbeeld. 1924. Kalff, G., West-Europeesche letter kunde 1923'24. 2 d. Duhamel, G., Anthologie de la poé- sie lyrique fran^aise. 1923. Mahrholz, W., Literargeschichte- und Literarwissenschaft. 1923. Pinthus, K., Menschheitsdammeiung 1919. Wittkop, Ph., Deutsche Dichtung der Gegenwart. 1924. Hedenmiddag, om kwart over 12 ongeveer kwamen op het kruispunt KorevaarstraatSteenschuurBreestr twee wielijders met elkaar in aanrij ding, doordat de eene die van de Hoo- gewoerd kwam het Steenschuur wilde afrijden, zonder eerst de richting te hebben aangegeven Zijn voertuig bleek tegen een ontmoeting met het trans portrijwiel van den ander niet bestand te zijn; het voorwiel was deerlijk uit den vorm, wat de fiets voor dit mo ment onbruikbaar maakte. Zijn partner kwam er zonder schade af. Op de Hoogewoerd liep gisteren van een vuilniswagen van den gemeen telijken reinigingsdienst een wiel af, zoodat het onhandige gevaarte onbe wegelijk op de straat kwam te staan, niet zonder nadeel voor het verkeer, dat er gedurende eenigen tijd door werd belemmerd. Den 15:jarigen Hub. H. trof gis termiddag om half vier op de Scheeps timmerwerf van de N.V. Scheepsbou- werij Visser en Praats een ernstig on geluk. Terwijl hij op een op de helling staande boot aan bet'werk was,, stapte hij mis, en viel naar beneden in het ruim. Met een gebroken schouderblad werd hij in vrij ernstigen toestand naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Ten huize van P. B., aan de Vaart kade (Maredijk) ontstond gisteravond half acht, waarschijnlijk door vervui ling van den schoorsteen, een schoor steenbrandje, dat met hulp van de brandweer werd gebluscht. Op de veemarkt is gisteren een schaap onbeheerd achtergebleven. De eigenaar hiervan Is niet bekend. De politie kan inlichtingen verstrek ken. P. J. B., de emballeur van een Amsterdamsche expediteursfirma die in verband met den brand aan den Nieuwen Rijn was aangehouden, is op vrije voeten gesteld. Mej. G. Schreuder is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school Hooglandsche Kerkgracht. BINNENLAND. Mr. van de Sande Bakhuyzen naar Perzië. Aan mr. A. van de Sande Bakhuy zen, die laatstelijk als consul-generaal in algemeenen dienst werkzaam was aan het Departement van Buitenland- sche Zaken, is een dienstreis opgedra gen naar Perzië. vcor welke reis hem de titel is verleend van Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister. Het Nederlandsche Gezantschap in Ferzië is sedert 1913 onbezet gebleven, hetgeen schadelijk was voor de be- Belangrijkste nieuws in dü Nummer Het Regeringsreglement voor N.O. Indië door de Tweede Kamer aange nomen. Rusland doet opnieuw pogingen om door de Vereenigde Staten erkend te worden. Chamberlain is te Parijs gearriveerd Marx is door de partijen der Wei' marcoalitie opnieuw candidaat gesteld voor het mümsterpresidentschap in Pruisen. De spoorwegstaking in Saksen breidt zich uit. Het decreet tot ontbinding der Bel gische Kamer is geteekend. staande Nederlandsche belangen in Perzië en aan eene anders te verwach ten uitbreiding van die belangen. Verbond van Ned. Fabrikantenvor. Donderdag hield het Centraal Be stuur van het Verbond van Nederland sche Fabrikanten-vereenigingen in z'n Verenigingsgebouw, Nasauplein 36. den Haag, zijn voorjaarsvergadering. Omtrent het ontwerp weeldebelas ting was men van oordeel, dat in iedei geval wettelijk vastgelegd behoorde tr worden, dat de volle opbrengst der ont worpen weeldebelasting ook inderdaad in de toekomst aangewend zal Worder tot een vermindering der te zwaa: drukkende directe belastingen. Tegen de technische uitwerking de: op zich zelf gezonde gedachte eenei weeldebelasting werden ernstige, zelf: onoverkomelijke bedenkingen gemaak'. Vee voor Italië. De wnd. directeur-generaal van der landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, met ingang van 1 Maart, de inspecteurs van den Veeart- senijlcundigen Dienst ten aanzien va<r> voor Italië bestemd vee slechts uitvoei certificaten zullen afgeven indien doo: hen de noodige zekerheid is verkregen omtrent de onbesmette herkomst de: betreffende diere^ Aankoop van voor Italië bestemd vee op de markten is bierdoor uitgesloten Het verdient overigens aanbeveling om zich alvorens vee met de bovenbe doelde bestemming aan te koopen, me: de betrokken inspecteurs van den Vee- artsenijkundigen Dienst in verbindinp te stellen. De toestand in de Drentsche en Overijselsche venen. De commissaris der Koningin in Drente Mr. J. T. Lithorst Homan, heeft een economische commissie geïnstal leerd, die als subcommissie van de centrale commissie voor den culturee- len hygiënischen en economischen op bouw van Drente, speciaal van de veenstreken, plannen zal ontwerpen en voorstellen zal doen, welke dienstig kunnen zijn aan den niaterieelen voor uitgang van de provincie. In het bij zonder zal deze sub-commissie nagaan wat, in verband met de veelal in de veenstreken bestaande behoefte aan werkgelegenheid, in het belang van be volking en gewest in aansluiting aan de talrijke reeds genomen maatrege len kan geschieden. Zij zal niet uit sluitend zoeken naar werkobjectèn, welke aan de onmiddellijke behoefte aan werk zullen kunnen voldoen maar vooral ook onderzoeken, op welke wij ze en door welke maatregelen tot een blijvend beteren toestand kan worden gekomen. Deze economische commissie bestaat uit de heeren G. C. Lunsingh Meyer, lid van Ged. Staten voorzitter; J. Hu-i ges, idem; A. Jongbloed, Burgemeesterj van Sleen en Rijksinspecteur voor de werkverschaffing, Sleen; A. Gorter, wethouder van Emmen; J. L. Nysingh voorzitter van het Drentsche Landb.- Genootschap; J. Heemstra. RijkStuin- bouwconsulent te Groningen en J. G. Legro, Burgemeester van Oosterhesse- len, en G. Ritmeester, secretaris van de centrale commissie te Assen, le secretaris. Het emigratie-bareau Veenstra. Eenigen tijd geleden werden in da N. R. Ct. verschillende gegevens ge publiceerd omtrent het werken van het emigratiebureau van S. L. Veen stra, inspecteur der reclasseering bii het Departement van Justitie. Dit bu reau zou verschillende werkzoekenden

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1