CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Bil mm bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dli Hummei e JAARGANG VRIJDAG 6 MAART 1925 NUMMER 1456 NIEUWE LE ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/a cent i Ingezonden Mededeeiingen, dubbel tarief, i Bij contract, belangrijke reductie, j Kleine advertentiën bij vooruitbetaling B van ten hoogste 30 woorden, worden dege- lijks geplaatst ad 40 cent. V De revaccinatie. In een te Middelburg gehouden rede yerklaarde Mr. J. A. de Wilde omtrent ie door Minister Aalberse voorgestelde revaccinatie-dwang, volgens het ver- 6lag in „Da Zeeuw" het volgende: Daar is ook de revaccinatie. Ook hierover denken sommige C. H. en de meeste R. K. anders dan wij. Spr. deelt mede dat de revaccinatie, die geheel ingaat tegen onze A. R. op vatting, door minister Aalberse is voorgesteld, nadat het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten reeds in de Kamerafdeelingen was onder zocht. Deze inlassching is dus niet den Ministerraad gepasseerd. Mocht de revaccinatie zóó in het Staatsblad komen, dan zou er zeker van A. R. zijde réden zijn, om de samenwerking met de andere recht- sche partijen te verbreken. Maar., als er nu eens een linksch kabinet was, zouden al onze protes ten vergeefsch zijn. Wellicht baten ze nu wel Deze verklaring, die aan duidelijk heid niets te wenschen overlaat en die zakelijk overeenkomt met wat reeds vroeger door Mr. Rutgers werd uitge sproken, zal door velen met ingencÊ menbeid worden begroet. Ook zonder dat van alle kanten mo ties op haar worden afgestuurd zal onze A. R. Kamerfractie haar plicht doen en trachten de aanneming van de voorgestelde bepaling te voorko men. En de kans dat zij daarbij zal sla gen is niet gering. Hadden we, zocals velen dat wen-, schen geen, rechtsche samenwerking, en stond de A. R. partij in de opposi tie, dan zou haar invloed gering zijn en was het kwaad ten volle over ons besloten. Thans echter is er gegronde hoop, dat de verscherpte dwang den weg naar het Staatsblad niet zal vinden. V Tertwj naar liet Heidendom. In het Handelsblad" kon men dezer dagen 't volgende bericht lezen: Wij hebben onlangs vermeld, dat in Berlijn twee Mohammedaansche mos- •keeën in aanbouw zijn. Alsof dit nog niet fraai genoeg was. bestaat er sinds cc-nigen tijd, naar men ons bericht, ook een Boeddhistische tempel. Een dokter, die jarenlang prakti- zeerde onder Boeddhisten in Engelsch- Indïë, maar door den oorlog gedwon gen werd cijn^werkkring in den steek te laten en te Berlijn zich vestigde, heeft daartoe het plan gevormd, dat nu werkelijkheid geworden is. In het verre Oosten werd hij tot het Boed dhisme bekeerd. Reeds een tiental jaren heeft deze dokter voor dit doel geijverd. Door woord en geschrift heeft hij een kleine gemeente weten te vergaderen, die nu haar centrum gekregen heeft in het nieuwe „tempel-woonhuis" dat In Froh nau in de nabijheid van Berlijn is ver reden. Gedurende de eerste vier dagen ran de week oefent de dokter hier zijn practijk uit; de drie overige dagen zijn gewijd aan de propaganda van 't Boed dhismo. De avonden, dat het volle maan is, zijn bestemd voor conferenties over de leer van Gautama Buddha. ïn den tuin achter het huis staat een kleine pa gode, welke aan de gemeente gelegen heid geeft haar gebedsoefeningen vol gens den Boeddhistischen ritus te hou den." Dat is wel een heel droevig ver schijnsel. De propagandisten van het ongeloof hebben getracht den godsdienst te ban nen uit het hart van de menschen. En langzamerhand zijn velen zoo verlicht geworden dat ze met God heb ben gebroken en dat zij van Jezus Christus niet meer willen weten. Maar dit brute ongeloof kan toch op den duur den mensch wien de eeuw in het hart is gelegd, niet bevredigen En zoo komt men er toe zich te wer- l en in de armen van het Mohamme- dmisme of troost te zoeken in de pes simistische leer van het Boeddhisme. En zoo staan daar straks in een der groote steden van een Christelijk land de moskeeën en tempels als monumen ten van de decadentie van dezen tijd. STADSNIEUWS. Ou-Baas Penning over Zuid-Afrika. 't Het weer stevig volgeloop eivol. Natuurlijk, want waar Penning komt (na hem gezien en gehoord te hebben durven we hem moeilijk meer „ou- baas" te noemen) daar stroomen ze toe, de ouden en de jongen, de groo- ten en de kleinen, de intellectueelen en de eenvoudige zielen, want Pen ning is voor ons, Hollanders, de incar natie van het jonge Zuid-Afrika, een schakel in den steeds sterker worden den band tusschen Holland en Hol- landsch Afrika. 't Was gisterenavond half elf alsof we ontwaakten uit een heerlijken droom, toen een warme ovatie den vu- rigen spreker beantwoordde een droom, maar dan een die niet buiten onze positieven omging, want als Pen-- ning vertelt en wie kan hem naver tellen dan wordt het alles werke lijkheid; als hij van Riebeek biddend en met energie zijn groote taak laat aanvaarden, als hij den hoeren naar de Oranje-rivier laat trekken, laat zien hoe zij tegen de Zoelqe's moeten worstelen, als hij vertelt van den moord op Piet Relief, en laterj' weer toont hoe dë geplaagde hoeren hun erve moeten verdedigen tegen het van gouddorst smachtende Engeland; als hij ons brengt naar den Amajuba en vertelt van Elandslaagte en later weer ons brengt bij den gevangenismuur, waar twaalf Engelsche kogels het trou wc hart van Jopie F our je hebben door boord, omdat zijn bloed, naar hij het beschouwde, noocfig was ojxi den Hol- landsch-Afrikaanschen stam te voeden zie dan ben je er zelf bij dan voel je mee in den ontzaglijken strijd voor vrijheid en recht dan peil je in al haar diepte de beteekenis van het proces dat doorgaat zich te ont wikkelen, dat leiden zal tot de geboor te van een onafhankelijk Zuid-Afrika dat de vierkleur tot zijn vlag heeft. Met een warmte en een realiteit die onmiddellijk aan den schrijver Pen ning herinnert heeft hij ze ons gister avond weer geteekend. Do groote hel denfiguren van trekkers, strijders en staatslieden, ten voeten uit en een een ieder plaatsend in het licht van zijn eigen taak en beteekenis en eigen schappen. En naast de heldenfiguren de groote historische momenten eir de historische plaatsen, streken, plekjes of gebouwen, en dat alles met een rijkdom van woordenkeus en in den bekenden persoonlijken stijl die Pen ning zoo uitnemend beheerscht, waar door hij afwisselend de machtige lij nen in de geschiedenis laat zien, naast het typisch-treffende van kleine maar sprekende gebeurtenissen en leuke voorvallen. -Want Penning kan zijn gehoor als 't moet ook tranen laten lachen, daarvan kan de groote zaal van Prediker na gisteravond spreken. Er werd dan ook bijna voelbaar ge noten, en we moeten het nog eens zeggen 't was half elf eer we er goed erg in hadden. Wat de beelden betreft, mogen we zeggen dat die met, het peil van haar „toelichting" .goed overeenstemden. Zonder eenige uitzondering voldeden zij buitengewoon door duidelijkheid en de goede toelichting. Het slotgedeelte van zijn boeiende lezing wijdde do spreker aan bijzon derheden aangaande het leven der Afrikaansche boeren zooals hij die op zijn reis heeft leeren kennen, toen hij in de tent heeft geleefd, en $iet ze in den kapwagen heeft gereden. Het Hollandsch element in Zuid- Afrika vraagt versterking. Er is ont zettend veel te doen. lOO.OOO'en H.A, gouvernementsgrond, aldus Generaal Herzog, liggen nog braak. Men komt er handen tekort. Inderdaad, alles zal rech kom, maar, om met een verstandigen oer te spre ken, als wij hard werken. En van dit laatste kan de boer van thans nog niet worden beschuldigd. Hij moet in het algemeen nog lee ren zorgen voor den komenden gelijk het den christen betaamt. Zeg Potgieter, hoe komt dat toch jongen, zoo had je nog 1Ö00 schapen en honderden ossen, en nu heb je niets meer, waar is dat toch gebleven? Ja Penning^ ik snap het ook niet. 'k Heb er met rn'ri vrouw over gepraat, maar die snapt er ook niks van. Maar kom, ons zal een plan maak, en koffie drink. Daar heb je nu den boer. En die boer is niet zooals hij zijn moest. Daarom kunnen er tientallen Holland- sche kolonies plaats en taak vinden. Kolonies van 15 of 20 gezinnen min stens, want het Hollandsche familie leven moet in het Afrikaansche inge plant worden; dé enkeling staat licht bloot aan iets dat degeneratie nabij komt. En de Hollanders, zij zullen komen, en Hollandsch Zuid-Afrika zal bloei en, zich verder ontwikkelen tot een vrije natie. Spr,-gelooft zeker dat het. uur der onafhankelijkheid zal slaan, wanneer de nieuwe lente zal ruischen over de graven vaii de belden die vie len voor vrijheid en recht.... Bij het laatste beeld, het portret van H. M. de Koningin en Haar gemaal werden spontaan de eerste twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen, waarna de heer L. Questroo, voorzitter van Prediker den heer Penning harte lijk dankte die, nadat gezongen was Ps 118: 7 in dankgebed voorging. Bij het betreden van den katheder met applaus begroet, werd den popu- lairen „ou-baas" aan het eind een war me ovatie gebracht. Aangevangen was met het zingen van Christiaan de Wet's lijfspalm: Ps. 138:4: Als ik, omringd door tegen spoed Het was een prachtige avond. Naar wij vernemen was ook de mid dagsamenkomst voor de schooljeugd uitstekend geslaagd. Onderavciad. Eergisteravond hield de. Leidsche Christelijke Jeugdorga'hsatle „Phebe" haar vierden ouderavond. De opkomst was zoo groot, dat vele ouders teleurgesteld moesten worden, aangezien de zaal reeds vóór acht uur overvol was. Werden de vorige, door haar 'georganiseerde, ouderavonden door een honderdtal ouders bezocht, thans bedroeg dit aantal ongeveer 250. Door het plaatsen van bloemen op de tafeltjes, had de zaal een vr ooi ijk aan zien. De voorzitter, de heer J. S t i g t e r, opende, nadat gezongen was uit Psalm 95, het samenzijn met gebe.d en las daarna voor Mérkus 10 vers 13—16, •welke verzen hij tot grondslag van zijn openingswoord nam en daarbij hoofd zakelijk zijn gehoor bepaalde bij vs. 13: „En zij brachten kinderkens tot Jezus." Daarna werd orgel- en vioolmuziek ten gehoore gebracht, door de heeren J. Kriek en Meyer, welke muziek veel bijval oogstte. Vervolgens kreeg de vice-voorzitter, de heer Th. de Tombe, het woord tot het houden van zijn referaat: iets over godsdienstige opvoeding. Spreker begon met er op te wijzen dat er voor ouders een groote en moei lijke taak ligt in het opvoeden hun ner kinderen; een taak, die niet te ont- loopen is. Geldt dit voor de opvoeding der kinderen in het algemeen, in bij zondere mate is die taak moeilijk in de godsdienstige opvoeding, waar h_-i. gaat het kind niet uitsluitend mac1 schappelijk op te voeden, doch het reeds vroeg te wijzen op den Grooten Schepper aller dingen Spreker wees ,er echter met nadruk op, dat alleen waarlijk godsdienstige menschen hun kinderen godsdienstig kunnen opvoe den, daar het meest essentieele in de ze opvoeding is, dat zij zelve de be hoefte aan God in hun leven gevoelen, en dat niet alleen, maar dat zij ook een onbepaald vertrouwen in Hem stellen. De godsdienst zal dus alle hun daden moeten doordringen en dan spreekt het'vanzelf, dat ook het groo te werk, de opvoeding hunner kinde ren, godsdienstig zal zijn. Ook bracht spreker onder het oog. dat vele menschen meenen hun kin deren een godsdienstige opvoeding te geven, door hen alleen naar een kin- derkerk of zondagsschool te zenden, waar zij slechts één uur van de 7 x 24 iets van den Heiland hooren en dat soms nog zeer koud en gebrekkig. Doch dit is in 't geheel geen godsdien stige opvoeding. Neen, godsdienstige opvoeding houdt in het kind steeds te wijzen op en iets te laten ervaren van de goddelijke kracht, die men zelf in het gewone leven ontvangt. Men zij vooral niet somber of zwartgallig in de godsdienstige opvoeding, doch mén late de blijdschap, die den geloovigen past, steeds den ondertoon zijn van de opvoeding. Daarnaast kan men het kind naar een kinderkerk zenden, die dan niet alleen de godsdienstige op voeding, van het kind op zich neemt (zooals het ook niet kan), doch dan steeds een schakel zij in de godsdien- stige opvoeding der ouders. Hierbij stond spreker nog uitvoerig stil. Hij zeide aan het slot, dat hij, hoewel hij zich van zijn taak zeer gebrekkig, on volmaakt en ijlvoetig gekweten had. hoopte, dat deze woorden hebben mo gen medewerken tot het doen inzien van de groote taak, die op godsdien stige ouders rust, waarna weer een stukje muziek ten gêhoore werd ge bracht. Nu trad de pauze in, tijdens welke de aanwezigen werden onthaald op koffie en koek, welke door eenige da mes werden rondgediend. Na de pauze nam de voorzitter, na eerst gemeenschappelijk te hebben la- t^n zingen Gezang 273 vers 1, 't woord en besprak de werkzaamheden, welke op het terrein der Jeugdorganisatie liggen, en welke aanmerkelijk uitge breid zijn door het oprichten van een jongens- en meisiesvereeniging, ten doel hebbende de Evangelisatieonder de rijpere jeugd zoodat nu ook deze tak van arbeid door genoemde orga nisatie behartigd wordt. Voorts zong mej. De Kier eenige lie- j deren, daarbij begeleid op de piano door mej. de Bruin, welke liederen met onverdeelde aandacht aangehoord wer den. De heer P. N. Kriek gaf een komische voordracht, getiteld: „Een huiselijk tooneeltje", waardoor de lach spieren der toehoorders zeer in bewe ging werden gebracht. Nadat de dames nog een lied, ten ge hoore hadden gebracht, na afloop waarvan haar een bouquet werd aan geboden, was het woord aan d,en secre taris, den heer W. F.vander Burgh, tot het spreken van een slotwoord, waarih hij zich bepaalde tot de woor den, uit het bij de opening voorgelezen Schriftgedeelte, en wel in het hijzon der bij de woorden: „Laat de kinder kens tot Mij komen en verhindert ze niet, want derzulken is het Koninkrijk Gods." Spreker deed uitkomen, dat alleen diegenen tot het kind kunnen komen, die zich geheel als kind kunnen ge ven, en op die wijze het kind tot zich trekken, gelijk ook de Heiland tijdens zijn omwandeling op aarde deed, dooi" nooit de kinderen van zich af te stoo- ten. Wie tot de kinderen wil komen, kome als kind; welk beginsel spreker ook zag uitgedrukt in het komen van God in Christus als mensch tot den mensch. Wanneer gij, ouders, alzoo uwe kinderen kinderlijk nadert, zeide spreker, kunt gij zoo heerlijk, eenvou dig en klaar over den Heiland met hen spreken en hun zoodoende er op wijzen, dat die Heiland ook hen ge lukkig wil maken; dat die Heiland nog steeds voortgaat hen uit te noo- digen tot Hem te komen, om hen gees telijk gelukkig te maken. Laat uw i 'even geheel in overeenstemming zijn met hetgeen gij belijdt te gelooven, want kinderoogen zien scherp en in dien zij zien, dat uw daden zelf afwij ken van uw woorden, hoe geestelijk ook bedoeld, zult gij daartoe de kinder ziel een groot nadeel toebrengen. Na bij dit onderwerp nog uitvoerig stil gestaan te hefcben, wees spreker ten slotte zijn gehoor op de alles door dringende liefde van Christus, die ze ker groot genoeg is om de kinderziel te overwinnen. Aan het einde bracht de voorzitter een woord van dank tot de sprekers en allen, die tot het welslagen van de zen avond hadden medegewerkt, en sprak tevens de hoop uit, dat dcor de zen ouderavond de band tusschen de ouders en het bestuur versterkt moge zijn. De secretaris ging daarna voor in dankgebed, waarna staande door de aanwezigen werd gezongen Gezang 180 vers 1. Men keerde voldaan huiswaarts. Schaken. Competitie Ned. Schaakbond, district Z, Holland, 2e klasse A. Uitslag van den wedstrijd, gisteravond in Den Haag gespeeld tusschen de eerst: tientallen van het Leidsch Schaakgenoot Binnenland Ds. H .Koffijberg is overleden. De Eerste Kamer heeft de begrooticg vaa Financiën zonder hoofdelijke stem ming goedgekenrd. De psychopathenwet door de Tweede Kamer aangenomen. Amendementen-Vliegen op het wets ontwerp tot intrekking van den zomer- tiid- -y -»• Buitenland. Chamberlains Lagerhuisrede over de Britsche buiienlandsche politiek. Incident in het Lagerhuis: de La* baur<afgevaardigdcn verlaten en corps de zaal. Er gaan hardnekkige geruchten, dat de Moorsche leider Abd-ei-Krim zou overleden zijn. De begrafenis van president Ebert te Heidelberg. Sneeuwstcrmen in Zuid-Frankrijk. schap en de Haagscke Arbeidersschaak club. L. Sch. Gen. I. H. Arb. ISch.club' I. 1. G. Bosscha U T) F. L. Wackers. 2. Dr. J. Droste io T. Teleng. 3. W. Demmendal J/sVa J- van Os. 4. G. Bol 1o G. van Raay. 5. L. M. J. Chambry 1o P. Pree Jr. W. de Bruin o1 J. Lelyveld. 7. M. M. Segaar 1—o J. Rikkers. 8. H. N. Frangois 1—o W. Huykmans. 9. A. W. Jongepier 1—o H. Verheul. 10. M. Bloem 1o J. Huykmans. zcodat het Leidsch Schaakgenootschap I zijn laatsten competitiewedstrijd won met 8 punten tegen 2 punten. Aankoop perceel Lsmgebrug. Door den aankoop van het perceel Langebrug No. 99 is een nieuw ge zichtspunt geopend ten aandien van de bouwplannen van het nieuwe Poli tiebureau aan de Zonneveldstraat en wel'in di't opzicht, dat door bijtrek king van dit perceel aan het terrein van het politiebureau een andere in deeling en bebouwing kan woeden ver kregen, welke voor den dienst van veel nut zal zijn. Indien, overeenkomstig de bedoeling van B. en W. niet de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg No 10, maar cle bovenverdieping van het huis Lan gebrug no. 90 werd bestemd voor wo ning van den concierge van het poli tiebureau, waarvoor dit pand veel be ter geschikt is, en het benedenhuis tot bewaarplaats van brancard, slangen wagen, inbeslaggenomen rijtuigen en tot weegplaats van motorrijtuigen enz. wordt ingericht, zal de voorgenomen bouw van de bewaarplaats achterwege kunnen blijven; en als verder de lij-' kenkamer wordt geplaatst aan de Westzijde van het politiebureau bij den uitgang aan de Nieuwsteeg, dan zal de aan de Oostzijde van het bu reau ontworpen open plaats, een zeer gewenschte verruiming kunnen ver krijgen. De bovenwoning van het huis Nieuw- steeg 10 kap dan verhuurd blijven als tot dusver, wat voor de gemeente dus geen nadeel oplevert. Het niet bouwen van de bewaar- plaats,Z en het plaatsen van de lijken kamer aan de zijde van de Nieuw steeg zullen een besparing geven van pijn. f25000, welk bedrag ,ten goede, kan komen aan de kosten van ver bouwing van het perceel Langebrug no. 99. k Op de open plaats blijft dan nog in den weg staan een schuurtje, behoo- rende bij het perceel Langebrug no. 101. Blijft dit schuurtje staan, dan zal dit, uit oogpunt van veiligheid en wel-J stand, met een muurtje dienen te wor den ombouwd, wat een uitgaaf van f500 zal meebrengen. In het belang van een goede dienstverrichting is op ruiming van dit schuurtje echter zeer gewenscht. Wordt het afgebroken, dan zal een vrije open plaats worden ver kregen van pl.m. 24 x 8 M.; o.m. zal dan zoo noodig, met voertuigen onge-^ hinderd kunnen worden omgereden vanuit het buis Langebrug 99 over de open plaats naar den anderen uitgang aan de zijde van de Langebrug. De eigenaar, die aanvankelijk f1075', als koopprijs van dit schuurtje vroeg,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1