Oil Miner bestaai uit TWEE Bladen. 1 Belangrijkste nieuws in dit Hummer CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN IadveRiENTIE-prijs ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Fer kwartaal i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. De belastingontwerpen I. Door Minister Colijn zijn een aan tal wetsontwerpen ingediend, die ten doel hebben belangrijke wijzigingen in onze belastingwetgeving te brengen. De strekking van deze ontwerpen is, te komen tot: le. Verlaging van het successierecht en het rechtvan schenking, die bij de percentages, waarnaar zij tegen woordig worden geheven, een kapi- taalvernietigende werking hebben. Voorgesteld wordt de in 1920 inge voerde verhoogingen tot de helft terug te brengen. In de rechte lijn wordt de verhoo ging van 2 pet. dus verlaagd met 1 in den tweeden graad de verhoóging van 3 pet. verlaagd met 1.5 pet., in de opgaande lijn de verhooging van 10 verlaagd met 5 pet., evenals voor de broeders en zusters, terwijl de verhoo ging voor de kinderen van broeders en zusters, van 15 pet. verlaagd wordt met 7.5 pet. en de verhooging van 20 pet. in alle andere gevallen verlaagd wordt met 10 pet. Volgens raming zal de opbrengst dier rechten, die volgens de Successiewet worden geheven, door deze verlaging der percentages pl.m. 10 millioen gulden minder worden. Verder wordt o.m. voorgesteld om op het oogenblik waarop goederen in de doode hand overgaan en dienten gevolge voor het vervolg over het al gemeen aan belastingheffing ontval len, daarvan, nog een heffing in de Staatsinkomsten te vorderen en wel een niet progressieve heffing van 10 voor het recht van successie en voor schenking over de waarde van het ver kregene, behoudens natuurlijk eveatu- eele toepassing van de vrijstellingen van artikelen 79 en 80. 2e. Vermindering van den druk der Inkomstenbelasting, vooral voor de tleine inkomens, waaruit vaak betrok kelijk veel moet worden bijgedragen lot de accijnzen en andere indirecte belastingen, door verhooging van den aftrek voor gehuwden met f200 en van den zoogenaamden kinderaftrek tot f 300 per kind. 3e. Verlaging van de Verdedigings belasting II ongeveer met de helft, een verlaging die door het tarief dezer be lastingen 't meest aan de groote inko mens ten goede zal komen. De voorgestelde verlichting van den belastingdruk zal de rijksinkomsten verminderen met in totaal f38 milli oen (resp. f 10 millioen, f 15 millioen en f 13 millioen). Tegenover het verlies dat de schat-* kist door die. maatregelen zal lijden, wordt de invoering voorgesteld van eene als onderdeel van het zegelrecht te heffen belasting, welke tevens het nuttige gevolg zal kunnen hebben dat de uitgaven beperkt worden en dus de besparing bevorderd.. De opbrengst die van deze belasting is te verwachten, kan, naar de Minis ter meent, voldoende worden geacht om met een matig accres der overige middelen het verlies te dekken. Deze laatste belasting beoogt, in na volging van wat in andere landen reeds plaats vindt, een heffing van verteringen in hotels en eethuizen en bij het aanschaffen van zaken, welke min of meer als weeldezaken mogen worden aangemerkt. We hebben hier dus te doen met een vertering^- en weeldebelasting. De Minister ontveinst zich niet, .dat daaraan zooals aan elke belasting, be zwaren zijn verbonden. Het voorge stelde recht zal er misschien toe bij dragen om den handel in de in het wetsontwerp genoemde zaken eenigs- zins te doen afnemen en de verterin gen in hotels, eethuizen en dergelijke inrichtingen ietwat te verminderen, doch hier staat tegenover, dat voor de schatkist wordt verkregen een bate van voldoende beteekenis om schade lijker heffingen in "haar werking te verzachten, terwijl vermindering van minder noodzakelijke uitgaven, in een tijd waarin spaarzaamheid geboden is, economisch eer als een voordeel dan als een nadeel te beschouwen valt. Het thans ontworpen stelsel komt in vele opzichten overeen met het Fransche. De belasting wordt geheven in den vorm eener zegelbelasting, eenigszins naar het model der bestaande beurs- belasting. Wordt het zegelrecht bij laatstge- melde belasting geheven van de nota's van aan- of verkoop en van die van inschrijving bij gelegenheid van een uitgifte van effecten, hier zijn belast de kwijtingen, afgegeven bij de beta ling. Om echter te voorkomen, dat vele personen steeds een groote hoeveel heid zegels in voorraad moeten heb ben en opdat niet een te groote last wordt gelegd op hotelhouders enz. en winkeliers, een last, welke de kans op het niet naleven der bestaande wets bepalingen vermoedelijk groot zou ma ken, is naar het Fransche voorbeeld, doch eenigszins gewijzigd, de moge lijkheid geopend om op eenvoudige wijze en onder de noodige waarborgen het zegelrecht te betalen bij wijze van abonnement. Het afgeven van kwijtingen blijft echter verplichtend, doch ook deze verplichting is weder zeer vergemak kelijkt, doordat bij kleine bedragen met de afgifte van bons kan worden volstaan, welke verplichting niet veel bezwaar kan opleveren, waar in vele zaken reeds het stelsel van kasregis ters en kasbons bestaat. Het ligt in de bedoeling om bij het ontwerpen van de maatregelen tot uit voering der wet zooveel mogelijk aan sluiting te zoeken bij de in de practijk reeds veelvuldig in toepassing ge brachte stelsel. Het betalen van de belasting bij abon nement, dus aan het einde der maand, met 10 of 5 pet. over den omzet, heeft tengevolge, dat men bij een gering be drag der vertering van den klant slechts enkele centen behoeft te vor deren, om tegenover de eischen van den fiscus gedekt te zijn; een oneven redig hooge heffing wordt daardoor voorkomen. Intusschen is een bepaling in het wetsontwerp opgenomen, welke voor komt dat ook de verteringen worden belast in de kleinste en goedkoopste hotels en pensions, de volksgaarkeu kens, spijskokerijen en dergelijke in richtingen. Het ontwerp geeft den Minister van Financiën de bevoegdheid om de ver teringen in deze inrichtingen uit te schakelen, natuurlijk onder zekere waarborgen. Ten einde te voorkomen, dat het pu bliek in het buitenland gaat koopen, om aldaar goedkooper te slagen, is 'n bijzonder invoerrecht ingesteld. STADSNIEUWS. Opening Chr. Bewaarschool. Gistermiddag werd, in een der rui me en gezellige lokalen van het ge bouw de nieuwe Christelijke Bewaar school aan de Middelstegracht geo pend, die daar door de Vereen, voor Chr. Onderwijs is gesticht. Het is een prachtige school, zoowel wat de architectuur, den bouw* en de inrichting als de leermiddelen enz. betreft. Reeds uitwendig maakt het den in druk van solide en royaal afgewerkt te zijn. Het interieur is rijk aan ruim te, aan licht en kleur. Door hooge, keurig afgewerkte dakvensters valt het licht in de breede frisch getinte gangen en ruime lokalen, die alleszins gezellig zijn ingericht. Links van den ingang ligt aan de voorzijde de netjes ingerichte spreek kamer, daartegenover een flink lo kaal. Verderop ter linkerzijde de zeer comfortabele „keuken", die in deze inrichting wel op haar plaats is, daar tegenover de garderobe van het perso neel. Aan weerszijden van de gang volgen nu de closets en waschfontein- tjes die keurig zijn geconstrueerd. Na deze afdeeling verliest zich de rechter vleugel in een groot lokaal, terwijl er recht vóór de gang óók een van deze grootte ligt. De gang buigt dan links om en leidt verder naar de gezel lige speelhal binnenshuis, die tevens uitgang heeft op een heel ruime over dekte, en een niet overdekte speel plaats. Het zou te ver voeren, bij al de eigen schappen dezer afdeelingen lang stil te staan en daarom mogen we onzen DINSDAG 3 MAART 1925 indruk samenvatten in de conclusie dat aan elke behoefte speciale zorg is besteed. Men kan het zóó nuttig, prac- tisch en mooi niet wenschen of 't is in dit gebouw en wat ermee annex is, aanwezig. De inrichting heeft in den goeden zin eigenlijk ni^ts gemeen met wat men vroeger wat de huisvesting betreft, aan een bewaarschool verbon den achtte. Zooals gezegd, vond gistermiddag de officieele opening plaats. Behalve het dagelijksch bestuur der gemeente, de plaatselijke Schoolcommissie en de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente waren daarbij ook verschillende be vriende inrichtingen van hier en zelfs buiten de stad vertegenwoordigd. Ds. M. J. P u n s e 1 i e voorzitter, gaf uiting aan de voldoening van het be stuur over de groote belangstelling bij dit feit getoond en heette de vertegén- woordigers van voormelde lichamen zooveel als verdere belangstellenden hartelijk welkom. Wij meenen behalve van belangstel ling, aldus spr. in uw tegenwoordig heid ook te zien een blijk van instem ming met ons voornemen; het Chr. Onderwijs, indien we dit zoo noemen mogen ook uit te strekken tot de jon gere jeugd, die de deuren van de la gere school nog gesloten vindt, waar mede wij meenen te handelen in den geest van Hem Die gezegd heeft: Laat de kinderkens tot Mij komen.... Er is veel gewikt en gewogen, en na rijp beraad zijn we tot dezen stap overgegaan. Na niet al te lang zoeken werd dit terrein gevonden in het cen trum der stad, in een volkrijke buurt, en daar verscheen, dank zij» het ver nuft van den architect den heer Fon tein en de voortvarendheid van de fa. Splinter op de plaats van onbewoon bare woningen, pakhuizen en open plaatsjes het gebouw, dat thans onze trots is, en uitnraaf door vriendelijk heid van inrichting en doelmatigheid. Architect en aannemer hebben hierin uitnemend hun naam hooggehouden. Mochten we in dit alles reeds den zegen des Heeren speuren, dit was ook het geval met de aan te stellen leer krachten. Spr. richt zich speciaal tot Mej. M. G. Bos, het hoofd, die voor heen aan de Geref. Fröbelschool „Sa muel" te den Haag verbonden was, waar zij, zooals spr. het uitdrukt een naam en een traditie had. God schen- ke u die fijnheid van ziel en die teer heid van liefde welke noodig is om met de kinderziel contact te krijgen, en te onderhouden. Ook de onderwijzeres, mej. Loohuys wenscht spr. zulks toe. Bekwame u de Heere, aldus spr. en zij het u gegeven een heerlijk werk altijd, in het rechte licht te beschouwen. Hier ging Ds. Punselie, alvorens an deren het woord te geven, voor in ge bed, om over de nieuwe school en het in haar te verrichten werk een zegen te vragen. De secretaris, de heer P. J. Fontein deed voorlezing van enkele ingekomen berichten van verhindering en geluk- wenschen, o.a van den Eere-voorzit- ter, Ds. Hoogenraad, van den Rijks schoolopziener, den heer J. Baak, van de Rijksinspectrice, Mej. Verhoeve, en van Dr. J. Riemens. Hierna nam de heer J. B. M e y n e n weth. van Onderwijs het woord (de burgemeester, door een ambtsreis ver hinderd, was vertegenwoordigd door weth. Reimeringer). Na een gelukwensch en de hoop op het welslagen dezer inrichting te heb ben uitgesproken, brengt spr. het be stuur hulde voor zijn durf. Deze ver een. exploiteert toch reeds 8 scholen en wie op onderwijsgebied thuis is, weet welk een prestatie dat beteekent. Daarnaast doet ge, aldus spr., nu een schrede op het tweede terrein, die van het voorbereidend onderwijs. In zonderheid in een veelszins moeilijken tijd als welken we thans beleven stelt het gemeentebestuur deze daad van durf op prijs. We staan hier voor een prachtige uiting van het particulier initiatief, waarvan spr. hoopt dat zij door een grooten bloei en groei wel verdiend zal worden beloond. Een persoonlijk woord voegt hier spr. aan toe. Dat de school een Chris telijke is, zegt veel. Het zegt dat hier in kinderlijken eenvoud de zoete Je- zus-naam zal worden aangeroepen, die hemel en aarde vereenigt. In dien Naam ligt veer kleine en groote men- schen de eenige bron van waarachtig geluk. Ds. Groot Enzerink, die met ds. Plooy en ds. Locher den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. vertegenwoor digde, begon met de opmerking, dat hij zoo dikwijls als er een Chr. school wordt geopend, een onaangenaam ge voel krijgt, omdat spr. ziet hoe er door ons volksleven een scheur wordt ge trokken, die er z.i. niet in hoort, om dat we als Christenen gansch do natie voor Christus moeten opeischen. Spr. weet dat er zelfs geloovigen zijn die er anders over denken, maar als het waar is dat Jezus de eenige bron van het geluk is, dan moet ook de gehcelc natie daarin doen deelen. Spr. hoopt dan ook dat men dit Chr. onderwijs nog eens van regecringswege zullen krijgen. Nu de zaken eenmaal zoo staan, wil spr. de vereen, hartelijk gelukwen- schen met deze school. Spr. is blij dat het een hervormde school is, want zoo alleen voorkomen we dat de kinderen van een bepaalde kerk worden afge leid. Spr. eindigt met den wensch dat God zich hier rijkelijk zou openbaren, en dat hier menig goed woord yan Je zus zou worden gesproken. Ds. Punselie, die elk der sprekers beantwoordde, wees er hier met na druk op, dat het slechts een gelukkig toeval was dat de school een Hervorm den geest admet, maar dat zij open staat vSor ieder die maar komen wil.) De heer T. S. G o s 1 i n g a, die met den heer H M. v. d. Bos de Ger. Frö belschool vertegenwoordigde, bracht de gelukwenschen van zijn bestuur over. Sommigen maken er in onze dagen een sport van, te laten zien hoe groot het onderscheid tusschen de be lijders wel is. Spr. wil met nadruk zeg gen,, dat zijn bestuur zich hier harte lijk met de vereen, één gevoelt, en zich verblijdt in deze uitbreiding van terrein. Verder wijst spr. op de stijgende be hoefte aan deze scholen die onze stad toont, mede door de toename van ver keer, door de uitbreiding van de bui tenwijken enz. Spr. hoopt dat het be stuur in deze krachtige uiting van het particulier initiatief de richting zal zien waarin de oplossing van dit vraag stuk moet worden gezocht. Op de wachtlijst van de school aan den Hee rensingel staan niet mnider dan 118 namen. Dat bewijst wel de groote be hoefte aan dergelijke scholen, vooral in de volkswijken. Van groote betee kenis is bret, wanneer we de kinderen dan kunnen brengen op een school waar Christus in eere is. De heer Doorneveld als de oud ste der onder deze vereen, arbeidende hoofden, wencshte het bestuur geluk met de vervulling van dezen lang ge- koesterden wensch^ waarna hij Mej. Bos hartelijk toesprak bij haar intrede in den kring der collega's, en haar de noodige ondersteuning toewenschte. Namens de pl. Schoolcommissie sprak hierna de heer A. J. Oostdam Hoewel eigenlijk buiten het terrein van de commissie liggend is de ope ning dezer school toch voor het later onderwijs van veel beteekenis, waar om spr. hoopt dat zij zich gunstig zal ontwikkelen. Tenslotte, als R. katho liek verblijdt spr. er zich over dat het hier een Christelijke school geldt. Mo gen er goede christenen worden ge vormd, die later met de katholieken kunnen medewerken aan den bloei van Gods Koninkrijk. De heer den Blauwe uit 's-Graven- hage, sprak ten slotte namens de Ger. Fröbelschool „Samuël" aldaar. Noode ziet spr.'s bestuur Mej. Bos heengaan, maar het is tevens blijde dat zij dezen schoonen werkkring ontvangt. Stelle de Heere haar ook hier ten zegen voor de jeugd, en de gansche school in ruime mate dienstbaar aan den bloei van het Godsrijk. Ds. Punselie dankte elk der sprekers afzonderlijk, dankte ten slotte nog maals voor de vele goede wenschen en de treffende belangstelling, en gaf daarna gelegenheid de prachtige school te gaan bezichtigen, terwijl in middels de thee rondging. A. R. Kiesvereenigii:!. De Antirevolutionaire Kiesvoreeni- ging hield gisteravond een vergade ring in hoofdzaak gewijd aan de can- didaaUrelling voor de Tweede Kamer. De virgadering werd geopend met gebed «1 het lezeti van Romeinen 12, NUMMER 1453 Binnenland Advies van B. en W. van Leiden over den bouw van een Gein. Ziekenhuis. Opening Ghristelijke bewaarschoo! te Leiden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Drankwet (beperking der logementsvergunningen). Buitenland. Nederlands kans op een zetel in den Raad van den Volkenbod. De regeling der begrafenis van pre sident Ebert. De aardbeving Sn Amerika heeft hier en daar in Oostelijk Canada lich te schade aangericht. waarna do notulen werden vastgesteld en enkele ingekomen stukken behan deld. De stemming over de hoofdlijst had tot resultaat dat de volgorde aldus werd vastgesteld: 1. H. Colijn, 2. Mr. V. H. Rutgers, 3. Mr. Th. Heemskerk, 4. J. J. C. van Dijk,, 5. L. F. Duymaer v. Twist, 6. F. H. de Monté Verloren, 7. J. Schouten, 8. Dr. E. J. Beumer,, 9. Dr. H. Visscher 10. Mr. J. A. de Wilde., 11. C. Smeenk, 12. A. Zijlstra, 13. Dr. J. G. Scheurer, 14. C. van den Heuvel, 15. Mr. H. A. Dambrink, 16. A. Colijn, 17. Th. Heu- ♦kels, 18. H. A.. Leenstra, 19. J. van der Molen, 20. P. Bergmeijer. Aan het Centraal Comité zal worden geadviseerd de heeren Leenstra., Van der Molen en Bergmeijer van de hoofd lijst af te voeren en daarvoor in de plaats te stellen de heeren H. Amelink Mr. Gerbrandy en W. Warnaar. De stemming over de bijlijst had het volgende resultaat: 1. H. Amelink, 2. Mr. P. S. Gerbran dy, 3. W. Warnaar, 4. P. v. Nes Cz; 5. G. Hofstede, 6. R. Zuidema, 7. H. Nieu- wenhuysen, 8. A. v. Dalen, 9. Ds. M. v. Grieken, 10. G. Baas Kz.. 11. Mr. A J. L. v. Beeck Calkoen,. 12. H. v. Andel, 13. Ds. C. v. d. Zaal, 14. Dr. J. Seve- ryn, 15. D. L. Harms, 10. P. Keulemans 17. K. Kruithof, 18. Mr. R. Koppe, 19. K. Meima, 20. F. V. Valstar, Vervolgens werden nog afgevaardig den aangewezen voor de op 18 Maart te houden vergadering van de Kies kringcentrale. De. heeren Mr v. d. Tas en Blommendaal zullen als stemheb bende leden fungeeren. Nadat bij dc rondvraag nog verschil lende onderwerpen ter sprake waren gebracht, werd de vergadering, die 'n uitstekend verloop had en waar een prettige stemming hecrschte, door den heer Blommendaal met dankzegging gesloten. Een gemeentelijk ziekenhuis? De raadsleden Witmans en mevr Dief- rich-de Eooy. hebben indertijd bij den gemeenteraad ingediend een. voorstel om te besluiten tot den bouw van een g<N meenteziekenhuis, o.m. op grond, dat het Hospitaal Wallon werd opgeheven, en dat er te Leiden slechts ziekenhuizen ziin van een bepaalde godsdienstige richting en het .academisch ziekenhuis meer is een onder- wijs-inrichting, en, niet ieder wenscht. dat et studenten aan zijn. ziekbed komen. B. en W. zijn naar aanleiding hiervan gekomen met een uitvoerig prue-advres, waaraan het volgende is ontleend: Het eenige argument door de voorstel lers in hun toelichting aangevoerd, is dc opheffing van het Waalsche Hospitaal, waar dan tegenover staat de vermoedelijke oprichting van een ziekfenuirichting on der leiding van* de professoren Noleu er. Zaayer. Het bezwaar van verschillende personen tegen eene inrichting, uitgaande van een, bepaalde godsdienstige richting, of tegen het demonstrecren van patiënten in het Academisch Ziekenhuis, kan bezwaarlijk gelden als een motief voor gebrek aan verpleegruimte. Van gebrek aan verpleegruimte kan dan ook niet worden gesproken en zoo liet al in zeer geringe mate bestaat, dan zijn dc middelen reeds aanwezig, om dat gebrek op te heffen. Voor eerste ldass? patiënten is plaatsruimte in overvloed. Het eigen lijke gebrek aan ruimte bepaalt zich tot dc tweede klasse patiënten en dc z.g. tus- schenklasse, voor welke klasse het tarief zicji beweegt tusschen dat der tweede cn dat der derde klasse. Hierop is, blijkens het rapport van den directeur an den geneeskundigen dien - an invloed de sluiting van het Waalsche Hpsp.iaxl, maar de directeur voegt er aanstonds aan toe, dat het tekort niet veel 5e JAARGANG 1 Gewone advcricalica per regel 72'/- cent i Ingezonden McdcdccKngcn, daobel tarief. contract, belangrijke redactie. Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Kleine advcrlcntisn bij vooruitbetaling j> ven tea hoogste 20 woorden, worden dage- I lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1