CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 5cJAARGANÖ MAANDAG 2 MAART 1925 N UMMER M52 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 STADSNIEUWS. Gedachtenisrede Ds. M. J. Punselie. Naar aanleiding van zijn 25-jarige Evangeliebediening die hij vorige week Woensdag mocht herdenken, hield gis teravond Ds. M. J. Punselie, pred. der Ned. Herv. Gemeente alhier in de Pie terskerk een gedachtenisrede. In het ruime kerkgebouw was geen plaats onbezet gebleven. Behalve de predikanten Boissevain, Groot Enzerink, Goedhard, Locher en Riemens werden onder de aanwezigen ook enkele ambtsbroeders en belang stellenden uit de omgeving opgemerkt, naast leden van het dag. bestuur en van den raad der gemeente. De bur gemeester was, door ambtsbezigheden buiten de stad, verhinderd. Terwijl Ds. Punselie den kansel be trad zong de gemeente Gez. 194 vs. 5: „Van U zijn alle dingen" Zijn Eerw. nam tot tekst Marcus 4:26—29, om naar aanleiding van de gelijkenis van den zaaier stil te staan bij de heerlijk heid van de Evangeliebediening. Het is, aldus spr., wel een hooge on derscheiding, zijn werk te zien verge leken hij dat van den zaaier. Wat we onder het zaad hebben te verstaan, meent spr. slechts van negatieve zijde te kunnen benaderen. Het is die heer lijkheid die geen oor gehoord, geen oog gezien zal hebben en die in geen menschenh..-1 is opgeklommen. En met de zaden van die heerlijkheid mag de prediker nu schrijden over den ak ker der wereld. Spr. staat dan nader stil bij de ver houding tusscken het zaad en deh ak ker. Er zijn menschen geweest, die het zaad veel te goed hebben geacht voor dien verdorven akker en zij zijn er de woestijn mede ingevlucht. En toch het zaad heeft van die zwarte aardkluiten niets te duchten; integendeel, daarin zal het tot ontwikkeling moeten ko men. De prediker moet gelooven in het resultaat van zijn arbeid. Eenerzijds mag hij zijn doel niet bereikt achten wanneer hij volle kerken heeft, maar anderzijds moet hij de uitkomst ook weer aan God kunnen overgeven. Dat valt waaldijk niet mee. En toch moet het. Alles wat de zaaier meer doet dan zaaien, wat de prediker meer doet dan prediken, is sabotage, is funest in het kader van zijn taak. De wasdom gaat toch door. Zij is van God. Het werk van den groei re gelt zich naar wetten die buiten de controle van den mensch liggen. Het zaad heeft een toekomst. Het resultaat zal komenals het koren gerijpt is, zoo zendt Hij den sikkel daarin Na het zingen van Gezang 50: 4 komt spr. tot een persoonlijke herinnering, er op wijzende hoe hij reeds vroeg door God als met eigen hand in de riehting van de Evangelieprediking is geleid. $pr. groet van deze plaats zijn 85 jaar ouden vader, die hem evenals zijn moeder van zijn prilste jeugd het: zoekt éérst het Koninkrijk Gods heeft voorgehouden. Verdel' denkt sprekel* aan wijlen Ds. J. v. Dijk te Doetin'chem, die hem even eehs tót eéh steun is geweest. God en menschen, zoo róept spr. uit, moeten BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 wel veel geduld met mij hebben gehad. Spr. richt zich dan tot de^afgevaar- digden van zijn eerste gemeente, Kuin- re met een woord van hartelijken dank voor hun blijk van liefde. Ook Nijver- dal, hoewel niet vertegenwoordigd, heeft in de voorbije dagen duidelijk getoond dat de banden der liefde daar gelegd, nog niet zijn losgemaakt. En dan de Leidsche gemeente, die spr. nu reeds 16 jaren dienen mag. Spr. had heel natuurlijk gevonden, wanneer de belangstelling bij dit her denken heel wat minder groot was ge weest. Waaraan heeft hij haar ver diend? En dan, in de stad gaat de lief de zoo gemakkelijk van den een op den ander over. Spr. heeft bij de hul diging van Woensdag zijn gevoel niet geheel kunnen uiten; hij kan het ook nu niet, maar wil alles samenvatten in een eenvoudig: hartelijk dank voor de blijken van uw liefde. Spr. gaat dan nader zijn dank" spe- cialiseeren. Het dagelijksch bestuur dankt spr. voor de tegemoetkomende houding en de medewerking bij ver schillende werken, o.m. wat de scho len en den V/Ijkarbeid betreft, en spe ciaal voor het vertrouwen dat spr. ge niet als geestelijk verzorger van „En degeest" en wat daarmede annex is. Gaarne zal hij zijn krachten aan dien arbeid blijven geven. Zijn Collega's, en onder hen Dr. Schokking, dankt spr. voor hun prach tig geschenk en d.e betoonde vriend schap. Ondanks verschil van inzicht mag spr. met hen in het hoogste één zijn. Moge de Heere collega Schokking weer spoedig oprichten. In het bijzonder dankt spr. allen die met hem in engeren kring hebben sa mengewerkt in school en wijk, speci aal den Evangelist en de wijkzuster. Verder de catechisanten en alle ande ren die spr. van hun sympathie deden blijken. Eenige woorden richt spr. spe ciaal tot zijn vriend Ds .Blauwe, uit Schoten. Ten slotte gewaagt spr. van de trou we medewerking van zijn dappere echtgenoote, die hem tot grooten steun is geweest. Deze avond is eigenlijk haar avond, zegt spr. De groote liefde die in deze dagen tot uiting kwam, prikkelt spr. tot nieuwe toewijding. Met nieuwe vreugde zal hij den her dersstaf weder opnemen. Geve de Heere mij bij den voortduur liefde, kracht en geloof om te blijven in dit schoone wérk: zieleh te leiden naar den voet van het Kruis, en langs dien voet van het kruis naar de eeuwige heerlijkheid. Ontvang, aldus spr. met zachtmoe digheid het woord, dat in u gelegd wordt. Spr. waarschuwt tegen een ziekte die den laatsten tijd in onze stad open baar wordt, en die spr. met den naam van „Morbus Sabbathicus" zou willen bestempelen. In dezelfde trekken tee kent spr. zoo'n patient, die lijdende is aan Zondagsziekte, en altijd gezond is behalve tijdens de kerkdiensten. En dat wil God niet. God wil oog sten; oogsten ook over de dorre akkers van ons kerkelijk leven. Daarom gaat Hij voort, het zaad té doen uitstrooi en. Spr. besluit dan met de bede dat des Heeren werk aan Zijne knechten zal mogen blijken, en Hij het werk hunner handen zal bevestigen. Gezongen werd Ps. 72:10 en 11, na dat Ds. Punselie in dankgebed .was voorgegaan. Aan het einde zong de gemeente den jubilaris toe Gez. 224:5: U zeeg'ne God, Hij stelle u tot een zegen. Ds. Punselie antwoordde idaarop met eenige welgekozen woorden. Wor de, aldus spr. uw gebed verhoord, dale de heerlijkheid van die verhooring op u neder. God is een hoorder van het gebed, en ik hoop ook eenmaal te be- hooren tot de schare die niemand tel len kan. Studentenfeesten. Het programma van de lustrumfeesten van het Leidsch Studentencorps van 22 26 Juni is thans definitief als volgt samen gesteld: Maandag 22 Juni: Ontvangst van de reünisten, rede van den praeses van het Leidsch Studentencorps in het groot audi torium der universiteit; collation op de sociëteit Minerva en kroegjool. Dinsdag 23 Juni: Assaut van de Siuden- tengymnastiek- en Schermvereeniging A- rena Studiosorum; daarna receptie van den senaat van het Utrechtsch Studenten corps; des avoruis een openluchtspel, voor stellende de vrijwording van De Nederlan den van Spanje. Woensdag 24 Juni: Des middags thé dansant op de sociëteit Minervavervol gens receptie van den senaat van het Gro- ningsche Studentencorpstooneeluitvoe- ring van het Leidsch Studententooneel en tweede voorstelling van het openluchtspel. Daarna kroegjool van de eerstejaars stu denten. Donderdag 25 Juni: Schaakspel met le vende stukken voor de Leidsche studen- tenschaakvereen. Morphy op den Burcht; daarna receptie van den senaat van het Delftsch Studentencorps; des avonds con cert van Semper Crescendo in de Stads gehoorzaal gevolgd door een corpsbal. Den laatsten dag is er receptie van den senaat van het Amsterdamsch Studenten corps. De feestelijkheden worden besloten met een diner dansant in Casino te Noord- wijk. Maatsch. van Neder!. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederi. Let terkunde zal plaats hebben op Vrijdag 6 Maart a.s. 's avonds te 7.30 uur in een der lokalen van het Nutsgebouw. Als espreker zal alsdan optreden prof. Dr. S. G. de Vries, oud-Biblio thecaris der Rijks-Universiteit alhier, met een voordracht getiteld: „Persoon lijke betrekkingen tusschen Jacob Grimm en Matthias de Vries" (vader van den spreker). Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche spaarbank' is in de maand Februari ingelegd f294.756,97 en terugbetaald f 272.597,45, terwijl 138 nieu we inleggers zijn ingeschre ven en 104 boek jes geheel werden uitbetaald. Het'tegoed der 16.608 inleggers bedroeg einde Februari f 5.353.594,56. A. R .Kiesvereeniging. Wij herinneren aan de vergadering van de Antirevolutionaire Kiesvereeniging, die hedenavond te acht uur v. in de bovenzaal van „Amicitia" wordt gehouden. In deze vergadering zal aan de orde komen de vaststelling van de candidaten- lijsten voor de Tweede Kamer. Verwacht mag dus worden, dat de leden zoovéél mogelijk op hun post zullen zijn. Gasvergiftiging. Gistermorgen is in een volkslogement aan de Beestenmarkt een Italiaan, S. B., die daar logeerde, door gasverstikking in een bewusteloozen toestand in zijn slaap kamertje gevonden. Of het hier een geval van zelfmoord betreft, kan niet worden uitgemaakt. De man is in zorgeliiken toestand naar het ziekenhuis gebracwt. Hedenmorgen was zijn toestand nog niets beter. Plotseling sterven. Een Heer uit Voorschoten, de 47-jarige de W., wonende aan de Voorstraat aldaar, bracht gistermiddag een dame naar c-en trein. Terwijl hij', bijgestaan door eenige per ronbeambten, een paar koffers verplaatste, werd hij plotseling onwel en bleek reeds na enkele minuten, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. C. en A. De firma C. en A. Brenninkmeyer, aan de Botermarkt alhier, heeft haar magazijn belangrijk verbouwd Het interieur der zaak', dat toch al zeer ruim was, is de helft grooter geworden. De aannemer, de heer P. J. G ij s m a n alhier, is met de verbouwing^ weldra gereed en waarna de firma de nieuwe magazijnen in gebruik kan nemen. Naar men ons mededeelt, zal de firma C. en A. binnenkort aan haar zaak een speciale af dealing Heerenkleeding verbinden DAMMEN. Leidsche Bamvereenigmg. Het ledental dezer vereeniging neemt gestadig toe. Speelde aanvankelijk het eer ste tiental spelers een onderlingen wed strijd, thans is ook een wedstrijd gearran geerd tusschen het tweede tiental spelers. In het eerste tiental is momenteel de stand als volgt. Aant. gespeelde Aantal partijen punten B. SlegtenHorst 4 8 J. Oudshoorn Sr. 9 14 J. Vermeulen 4 8 W. J. v. d. Voort 5 J. v. d. Meij 10 6 W. H. Oudshoorn 10 3 L. K. v. d. Vljet S 13 C. Teunissen 9 10 P. Lepelaar 8 1 P. v. d. Hel ii' 6 Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. v. Geffen, jm. 22 j. en M. J. Mieloo, jd. 20 j; J. C. v. d. Stroom, jm. 26 j. en J. M. Teske, jd. 25 j; J. Bosman, jm. 20 j. en C. H. Meij- ers, jd. 18 j; J. 1' Ecluze, jm. 26 jaar en M. Feit, jd. 23 j; R. L. Lolkes de Beer, jm. 29 j. en C. Segaar, jd. 27 j; Zaterdagmiddag arriveerde aan het politiebureau een aangehoudene, J. C. B., 27 jaar oud, uit Rotterdam, die verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Hij zou van een particu lier f 4-50 hebben afhandig gemaakt. De man, die geen sterke zenuwen scheen te hebben, geraakte in een toestand van over spanning en zich losrukkende van zijn be wakers, ging hij, door dezen achtervolgd op den loop. Bij de ViscKmarkt sprong de man in het water, waarop een marktkoopman zich' te water begaf om hem eruit te halen, wat hem na veel moeite mocht gelukken. De aangehoudene werd naar het bureau gebracht, en van droge kleeren voorzien, waama hij in den namiddag weer op vrije voeten werd gesteld. Gistermiddag om Half vier werd on der de Zijlpoort mej. F. O. uit Ulrum, die tijdelijk hier verblijft, aangereden door een passeerende auto en tegen den grond geworpen. Door een geneesheer uit Leiderdorp werd zij Onderzocht, waarbij echter geen Gewone advertentie» per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief.) Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage»' lijks geplaatst ad 40 cent. ernstig letsel viel te constateeren. Slechts het linkerbeen toonde eenige ontvellingen. Zaterdagmiddag zijn op de Heeren straat twee wielrijders, D. d. V. en een jongen van 10 jaar H. v. d. V., tegen el kander opgereden, doordat laatstgenoemde den rechten koers verliet. Het rijwiel van de V. was ernstig beschadigd. Op den Rijnsburgerweg werd een straatlantaarn aangereden door den auto H 24761 en tengevolge daarvan flink be schadigd. Naar de verblijfplaats van den chauffeur wordt een onderzoek ingesteld. Het 41/2-jarig kind van de familie S. in de Prins Hendrikstraat, dat zich vorige week ernstig brandde aan kokende vloei stof, is in het acad. ziekenhuis aan de gevolgen daarvan overleden. Mr. P. E. B r i e t is bij Kon. Besluit opnieuw benoemd totsecretaris van den Voogdijraad alhier. Bij het gehouden examen aan de Nationale Schilderschool te Utrecht be haalde onze stadgenoot W. J. B. Ziegelaar het diplcma met aanteekening „Zeer goed" ACADEMIE-NIEUWS. LEIDEN, 2 Maart 1925. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer Oey Tjing Hoay. Geslaagd voor het Doctoraal exa men in de rechten de heeren \V. van der Meulen, Bergum (Fr.), T. J. Lim, den Haag. Practisch apothekers-examen 2e ged. Mej. F. van Lissa, den Haag; de heer J. A. Schouten, Bodegraven. BINNENLAND. Nsd. Chr. Radio-vereeniging. Dezer dagen is een bespreking ge voerd tusschen het bestuur van de Ned. Chr. Radio vereeniging en de Ra dio-Commissie der Ger. kerk te Bloe- mendaal. Ds mogelijkheid werd overwogen om voor de uitzendingen der Christelijke Radio-Vereeniging gebruik te maken van den zender der Bloemendaalsche Kerk. Dit uitzendstation, dat geregeld twee' maal per 'Zondag de preeken uitzendt, zal ook in verband met vorengenoem de plannen aanzienlijk worden ver sterkt. Kamerverkiezingen. Eenige groepen vrije socialisten of tewel anarchisten te Amsterdam en Santpoort schijnen de Repaille-Partij haar succes, dat zij in Rotterdam en aanvankelijk ook in A'dam had bij de laatste periodieke gemeenteraadsver kiezingen, te benijden. De heeren hebben, volgens „De Vrije Socialist" tenminste besloten om hun gevangen kameraden Kooimans en Van der Linden veroordeeld w'egens» den bekenden bomaanslag op het Frankenslag te Den Haag, candidaat voor de Tweede Kamer te stellen en doen een beroep op hun geestverwan ten elders om beider candidatuur te steunen. „Het belooft en flinke actie te wor den", schrijven zij. Eerste Kamerverkiezing. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Ka mer, van de Staten-Generaal, heeft ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. W. C. de Jonge (S.D.A.P.) tot lid der Eerste Ka- FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 51) „Welhu, zij heeft ér dén jongen voor grootgebracht, en dah. ineehs keert hij zich er vAh af. U moet toestemmen, dat H-1 vrees'elijk hard voor haar is. Ik heb erg veel medelijden inet mijii zus ter. Aan den anderen kant, héb ik ook medelijden met deh jongen. Hét is mo gelijk van een goed ding teveel te krij gen. Mijn zuster geeft den menschen zulk een groote dosis godsdienst, dat slechts menschen met een heel sterk gestel, het verdragen kunnen, en dat is een feit. De jongen werd overvoerd en ohder ons gezegd en gézvVegen, het verbaasde mij niet, dat hij rebelsch werd. Nu weet u hoe de zaken staan. Ik houd veel van mijn zuster. Zij is de eenige bloedverwante, die ik heb over gehouden. Maar van den jongen houd ik ook veel zoover ik hem ken; en ik zou graag zien, dat hij weer thuis kwam." „Dat verbaast-mij niét. Het spijt mi4 alleen maar, dat u niet een paar dagen vroeger zijt gekomen." „Wij wisten op geen stukken na, naar welk einde van de wereld hij was gegaan." „O, en juist uit de paragraaf, waarin zijn verdwijnen vermeld werd, hebt u bemerkt, waar hij zat?" „Rrecies. Maar het schijnt, dat ik niet veel verder ben gekomen. Mis schien is hij nu reeds op weg naar Amerika." „Dat denk ik niet. Het is hiet waar schijnlijk, dat een man naar Amerika vertrekt zonder een cent op zak, en zonder een spoor van bagage." „Waar ter wereld kan hij dan zijn?" „Dat is een vraag, die ik mijzelf de ze laatste drie dagen voortdurend heb gesteld", antwoordde John. „Maar, de aarde kan hem toch niet hebben opgeslokt." „Ik veronderstel van niet; en toch hebben we iedere waarschijnlijke en onwaarschijnlijke plaats doorzocht. We hebben in alle richtingen geïnfor- meerd. Wij hebben naar al de bladen beschrijvingen gezonden van zijn uiter lijk voorkomen. Wij hebben in één woord al het mogelijke gedaan." „Maar ik neem toch niet aan, dat het een hopeloos geval is", zeide de majoor opgewekt. „Dat zou ik zelf ook niet graag doen" antwoordde John „Ik hoop ieder oogen blik, dat er bericht op het kantoor komt, dat hij gezond en wel ontdekt is geworden." De majoor stond langzaam van zijn stoel op en begon zijn handschoenen aan te trekken. „In geval u iets hoort, zult u het mij dadelijk laten weten?" vroeg hij. „Zeer stellig zal ik dat doen", ant woordde John. „Ik logeer in het Hotel „Station", deelde hij mede. „Ik hoop, dat we spoe dig bericht van den jongen schelm zullen ontvangen. Ik moet u mijn ver ontschuldigingen aanbieden, dat ik van middag zooveel van uw tijd in beslag heb genomen", en een diepe bui ging makende, verliet hij het kantoor. Op de trappen viel hij bijna over een der reporters, van het blad, die op weg was naar het kantoor van den redac teur, om een gerucht te gaan mede- deelen, dat juist in de stad de ronde begon te doen. Men vertelde namelijk, dat 'n paar jongens, die vroeg in den morgen voorbij de fabriek waren geko men, daar vreemde steunende en kla gende geluiden en gillen uit hadden hooren voortkomen. De jongens waren Verschrikt naar huls geloopen en had den hun wedervaren aan hun moeders verteld, de moeders weder aan haar buurvrouwen, deze weder aan anderen en zoo was het verhaal eindelijk aan een der reporters ter oore gekomen, die met het nieuws naar zijn chef was gesneld. John Sugden luisterde zwijgend, tot de geschiedenis uit was, en zeide toen: „Zijt gij iemand op de trappen tegen gekomen, toen ge naar boven kwaamt? „Ja, een oudachtigen mijnheer, met een.langen grijzen knevel." I „Loop hem na en roep hem terug. Hij is naar het hotel „Station" ge gaan." Een paar minuten later was de ma- joor weder terug ln de kamer, van .den redacteur, buiten adem en hijgend. John Sugden verhaalde in weinig woorden, hetgeen hem zooeven was medegedeeld. „Gegil en gesteun komt niet uit stee- nen", zeide de majoor. „Het mag Dou glas niet zijn, dan is het toch iemand anders, als ten minste de geheele ge- schiedenis geen verzinsel is." „Ik beken, dat ik niet erg hecht aan zulken kinderpraat," zeide John. „Naar alle waarschijnlijkheid heb ben de jongens niets ergers gehoord, dan het krassen van een uil. Maar voor 'toogenblik kunuen we niets on beproefd laten, wat maar met moge lijkheid tot.het vinden van Wybura zou kunnen leiden'.' „Wie weet den weg?" „Ik", zeide Duncan, de reporter. „Best, wij drieën zullen gaan", zeide zeide John. „Maar we zullen lantaarns moeten meenemen, want het zal don ker zijn, eer we daar aankomen'.'* Een half uur later zaten de drie hec- ren in n vigelantc en reden ïmei door de stad in de richting van de faüeiak van Piggies.(Wor dis'

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1