VRIJDAG 27 FEBRUARI 1925 Amerikaansche Brieven. XIV. Amerikaansche politiek. Het Amerikaansche politieke leven on derscheidt zich in meer dan éen opzicht van het Hollandsche. Als voornaamste punt kunnen we direct al noemen 't feit, dat de godsdien stige overtuiging hier in de politiek geen rol speelt. De scheidslijn wordt niet, zoo als bij ons, getrokken door religieuse be ginselen. En het gevolg is dan ook, dat men hier een veel grootere „midden moot" aantreft, menschen, die niet defi nitief bij een partij zijn aangesloten, maar bij elke verkiezing opnieuw hun keus bepalen. Waarbij de omstandighe den, het regeeringsbeleid der laatste jaren, en vooral ook de persoon van den candidaat, een groote rol spelen. Een tweede punt van onderscheid is, dat men hier niet de versnippering ziet, die we in Holland aantreffen. Engeland, met zijn groote partijen, verschilt in dit opzicht reeds hemelsbreed van ons va derland. Maar Amerika wint het nog weer van Engeland, daar men hier slechts twee partijen kent die meetellen, de republikeinen en de democraten. Alle pogingen om een derde partij te stichten zijn tot dusver mislukt. Dat wil zeggen, een partij die meetelt en op het politieke leven eenigen invloed uit zou kunnen oefenen. De sterkste poging in deze richting werd destijds gewaagd door den be kenden Theodore Rooseveit. Gedurende twee achtereenvolgende perioden was Roosevelt president ge weest van cle Vereenigde Staten, en hij had onder het volk een enorme popu lariteit veroverd. De traditie eischte dat hij niet voor de derde maal candidaat zou zijn. En Roosevelt meende, dat hij een goede oplossing voor de kwestie had gevonden. Taft werd candidaat voor de Republikeinen en Roosevelt ging in Afrika op de leeuwenjacht. De bedoeling was dat Taft, als zijn vier jaren om waren, wel weer bereidwillig voor zijn voorganger plaats zou maken. Hierin had men zich echter vergist. Taft stelde zich weer beschikbaar, en de politieke „bazen" voelden meer voor hem dan voor den volksman Roosevelt. Zoo werd Taft weer candidaat voor de Republikeinsche partij, en dit bracht Roosevelt er toe, een nieuwe partij te stichten, cle Progressieven, waarin de meer vooruitstrevende elementen uit de oude.Republikeinsche Partij zich veree- nigden. Zelfs de zoo populaire Roosevelt kon echter op deze manier zijn doel niet be reiken, ofschoon op hem en Taft samen heel wat meer stemmen werden uitge bracht clan op den Democraat Wilson, werd Wilson gekozen. Dit fiasco heeft Roosevelt met zijn vooruitstrevende vrienden er dan ook te laten varen en weer in „the grand old toe geleid, hun separistische neigingen party" onderdak te zoeken en te v.inden. En waar hier de poging van een zóó populair man als Roosevelt mislukte, kwam wel vast te staan, dat voorloopig een derde partij in de Ver. Staten niet veel kans op succes had. De socialisten zijn wel afzonderlijk georganiseerd, maar hun invloed is, be halve in een stad als New-York, nihil. En zelfs daar bettekenen ze niet veel. De toestand voor den werkman in Amerika is te gunstig, om het socialisme een vruchtbaren bodem te verschaffen. Bij de v/srleden jaar gehouden Presi dentsverkiezing werd nogmaals een poging gewaagd om een derde groote partij te stichten. En oogenschijnlijk had deze poging wel kans van slagen. Er bevonden zich foch in de Republikeinsche partij en kele vooruitstrevende elementen, die zich met den gang van zaken in de partij niet geheel Iconden vereenigen. De lei der van deze -groep was Senator La Fol lette, die ook tot candidaat voor het Pre sidentschap werd gekozen. De Republikeinen bevonden zich in uiterst moeilijke omstandigheden. Juiet toch in het verkiezingsjaar kwam aan het licht, dat er onder de republikein sche regeering van President Harding heel wat corruptie had plaats gevonden. Al is niet gebleken, dat de president persoonlijk bij de schandalen die aan het licht kwamen, betrokken was ge weest, verschillende van de groote lei- der partij gingen niet vrij uit, en enkele ministers boetten hun ministeri- eele leven bij de zaak in. De Democratische Partij was zonder een leider. Wilson, wiens bekwaam heden zelfs door zijn tegenstanders niet konden worden ontkend, was gestorven. En er was niemand, die inderdaad deze plaats kon innemen. In hun politiek in het parlement was £een. „lijn"j te ontdekken Er werd ge konkeld met <Je ontevredene Republikei nen, en deze werden in hun dikwijls "■Vine oppositie meerdere malen ge- hand. Dergelijke practijken waren oor zaak. dat de Democratische Partij het vertrouwen verloor van verschillende harer beste aoanhangers. En men kon ook niet den man vinde. „van zijne schouderen en opwaarts groo- ter dan het gansche volk", die ooor zijn persoonlijkheid den presidentszetel voor le Democratische Partij zou kunnen be- nachtigen. Oogenschijnlijk had dan ook de derde Troep, onder leiding van La Follette een kans. Er waren toch heel wat Re publikeinen die de oude partij veel te conservatief vonden. Men rekende op den steun van verschillende groepen De mocraten, die zich, om bovengenoemde oorzaken van hun partij af zouden wen den. De socialisten, wetende dat ze zelf standig niet de minste kans hadden, zouden 't met den vooruitstrevenden La Follette wagen. De boeren, ontevreden door de lage graanprijzen der laatste jaren, waarin door de Regeering naar hun meening, niet genoeg gedaan was, zeiden hun steun toe. En de Duitsch- Amerikaansche groep, die in de moei-' lijke oorlogsjaren in La Follette dikwijls een kampvechter had gevonden, voor wat naar haar meening recht was, zou zich onder zijn vaandel scharen. Zoo zag, in theorie althans, alles er voor de jonge progressieve partij schit terend uit. Maar een groep, uit zulke heterogene bestanddeelen samengesteld, stuitte in practijk direct af op groote moeilijk heden. Trachtte men den boeren in het gevlei te komen, dan kwam men al En zoodra getracht werd dezen tevreden spoedig in botsing met de socialisten, te stellen door bepaalde toezeggingen, schrok men de zakenmenschen en de boeren weer af. Van grooter beteekenis echter dan alle andere overwegingen was de per soon van Calvin Coolidge, den republi- keinschen vice-president, die bij 't over lijden van President Harding, dezen automatisch was opgevolgd. Hij kwam, zag en overwon. Het volk had vertrouwen in zijn eerlijkheid, het had eveneens vertrouwen in zijn capa citeiten. Dit vertrouwen in zijn be kwaamheden werd eveneens gedeeld den groothandel en industrie. En Coolidge werd met groote meer derheid gekozen. In hem triomfeerde de Republikeinsche partij. Zijn verkiezing werd gevolgd door een sterke algemeene stijging op de Amerikaansche beurs. En de beurs geeft in het algemeen weer den graad van optimisme of pessimisme die heerscht onder de meerderheid van hen, die in financien, industrie en handel zijn be trokken, zooals dezer dagen door een vooraantaand financier werd opgemerkt. Zoo hoopt en verwacht men, dat de Vereenigde Staten onder leiding van Cooldge èen tijd van voorspoedige ont wikkeling tegemoet zullen gaan. Door niemand minder dan Senator Butler, een der voornaamste Republi keinsche leiders, 'werd er echter in een cleze week gehouden redevoering nog op gewezen, dat ongetwijfeld „een menigte stemmen feitelijk werd uitgebracht op Coolidge, als mensch, en niet op Coo lidge als republikein". Dezen moeten we bewijzen, zegt Mr. Butler verder, dat onze partij zijn President waardig is en dat de President een typeerend product is van onze partij. President Coolidge's voornaamste plpinnen van zuingheid en belastingver laging, een paar kwesties, waar men ook in het land van den dollar veel be langstelling voor heeft. De tijd zal leeren, of de groote ver wachtingen, die men van hem koestert, zullen worden verwezenlijkt. SPORT-TRAGEDIE. 'n Waarschuwend voorbeeld, aldus lezen we in Friesch Dagblad, is 't leven van den onlangs, begraven, eens wereld-beroemden sportheld Jaap Eden geweest. Eerst steeg zijn ster met den dag. Bereikte 'n ongekende hoogte. De wereld stond voor hem open, hij versloeg alles en iedereen. Toen kwam hij te Parijs. Geen Franschman, die tegen dien Hollan der op kon. Wat hebben ze gedaan? Een Bileams-middel toegepast; ge zorgd dat die Hollandsche Simson er zijn Delila's vond, die 'm om z'n kracht hebben gebrachtzoo vond ik 't onlangs in een sportrubriek ge schreven. En sinds werd hij langzaam maar zeker 'n wrak. 'n Treurig wrak, lees maar.eens wat Speenhoff over hem in „Het Le ven" vertelt: Aan een diner zat ik eens naa^t Jaap. Hij at als poes zoo voorzichtig en kieskeurig. Zijn greote dagen van overwinningen en kampioenschappen waren toen reeds lang voorbij. Rond hem leefde nog wel de nimbus van zijn glorie. „Begrijpt u nou meneer Speenhoff dat ik zoo heelemaal niets meer ben? Dat ik er zoo maar bij zit? Dat roem en populariteit zoo snel en zoo gauw vergaan? Jaap Eden kennen ze nog wel van naam, maar voor de rest ben ik lucht. Vrienden had ik bij ca- fé's vol en laat ik ze nu eens een hand toestekenze kijken me aan en zeggen... zoo?... gutlwie?... „Hier aan tafel zitten er toch wel 'n paar, Jaap!" „Zeker", zei hij mummel-mondend, „en ik ben ze dankbaar, maar het publiek heeft me te hoog gelicht, om /ne nu zóó te vergeten." Een pijnlijk onderwerp tusschen de l.ip en de vruchten in. „U is ook populair, meneer Speen hoff, maar niet met uwe armen en beenen, maar met uw hoofd en geest. Dat is heel wat anders! „De hersens verslijten zou gauw niet als de spieren en dan zijn de men schen je gauw kwijt. Van een grooten sportman bij het Grieksche volk is tot nu toe de naam bewaard geble ven. „Ze spotten wel eens: als Jaap Eden van den trein kwam, liep half Amster dam uit cn als er een professor, die een middel tegen kanker vond, het station uitgaat, neemt hij lijn 9 en alleen wat jongens roepen „Kwatta" of „Het Leven" of 't avondblad! Jaap werd nog mokkeriger. Toen kwam. er een schrijnende bekentenis: „Een professor blijft .wat hij is, maar wij wereldkampioenen zijn ze gauw kwijt!" „Mijn oude vader in Groningen heeft me wel gewaarschuwdJa cob blijf baas van je lijf, anders wordt 't de baas over jou mien jong, en dat valt niet mee, want je lijf is afgedraaid sterk.v Zij het een baken in zee! (Wie moet niet denken aan Paulus' woord van de geestelijke „loop baan", aan 't eind waarvan de kroon der rechtvaardigheid hangt? Mogen velen onzer, jongen en ouden in de eerste plaats in d i heilige sport oefenen de krachten van hun geest." Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn Vergadering van Donderdag 26 Febr. Voorzitter de burgemeester, Dr. H. W. Lovink. Met kennisgeving afwezig dhr de Wolff. Eén vacature. Na opening met ambtsgebed wordt over gegaan tot beëediging van het nieuwe raadslid, dhr K. J. den Hertog. Dhr den Hertog, na. door den secretaris te zijn bimienngeleid, legt de verêischte eeden af, waarna hij zijn plaats inneemt, en de voorzitter hem met zijn herbenoeming gelukwenscht. De notulen der twee vorige vergaderin gen werden goedgekeurd. Onder dë ingekomen stukken is het ant woord van B. en W. op de vragen van enkele raadsleden. Betreffende de verbreeding van de Aar zeggen B. en W., dat, afgezien van de vraag, of daarbij werldoozen zouden kun nen worden tewerkgesteld, de uitvoering van dit werk nog niet eerdér in den raad is besproken en dat ook thans de behoefte er aan nog niet wordt gevoeld. Betreffende een vraag van dhr v. d. Neut, zeggen B. en W. toe nader te zul len overwegen wat mogelijk is om den openbaren Zondagsarbeid bij „de Sier- krans" tegen te gaan. Wat de interne werkzaamheden aangaat, die worden door de arbeids- en Zondagswetten geregeld. 2. Voorstel van B. en W. inzake de ^ekerheidsstelling van den gemeente-ont vanger. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het voorschot, hetwelk als vergoeding aan bijzondere scholen, krachtens artikel 101 der Lagër Onderwijswet 1920 zal wor den uitgekeerd. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van f 300 voor betere voorziening van het handwerkonderwijs dcor de aanstelling van een of meer vak onderwijzeressen. Dhrv. d. Neut wil op dezen weg niet doorgaan, 't Wordt te duur voor de 'ge meente. Laat het handwerkonderwijs dan maar tusschen de schooluren worden ge geven. De voorzitter acht dit niet in over eenstemming met het" bestaande leerplan. Het voorstel Tfordt met op 1 na alge- imeene stemmen aangenomen. 5. Voprstel van B. en W. tot aankoop van een perceel aan het einde van de St. Jorisstraat van den. heer M. v. d. Hoek en tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het doortrekken van genoem de straat. Dhr v. d. Neut blijft lage belastingen, en weinig uitgaven de beste reclame voor de gemeente achten. Bovendien is hier ook geen noodzaak aanwezig. Op 50 M. af stand ligt weer een brug. Dhr Nomen vindt o.m. den grond te duur. Spr wilde liever de oplossing zoeken in den aanleg van een anderen weg, zoo noodig met 't afbreken van een boerderij. Dhr Herngreen is op dit oogenblik alleen voor grondaankoop: niet voor aan leg van een brug, Spr stelt voor, oiri het voorstel van B. en W. gesplitst in stem ming te brengen. Dhr. v. D ij k steunt dit voorstel. De voorzitter meent, dat de toegang naar de scholen in het B. Visser-park om verbetering schreeuwt. Aanleg van een anderen weg zou niet passen, in het plan waarnaar oorspronkelijk is gewerkt. Dhr v. D ij k meent, dat het nog wel een poosje zal duren, eer de noodzakelijkheid van een brug zal blijken. Dhr Meyer verwacht grooter produc tiviteit van den grond door aafileg van een brug. Dhr Nomen is niet overtigd van de schreeuwende behoefte aan een brug, al thans niet voor de bewoners van de St Jorisstraat. Dhr Herngreen acht het bezit van den grond gewenscht,afgezien. van brug- aanleg. Hij zou ook de kaasmarkt ten nutte künnen komen. De voorzitter vestigt nog de aan dacht op de bebouwing van het burg. de Visser-park. Wethouder v. Leeuwen acht den aanleg van een straat niet te vermijden. De afnemers van het grondbedrijf hebben er op gerekend. Nadat de heeren v. d. Neut en Bol het woord' hebben gevoerd, wordt hei voorstel-Herngreen, om den brugaanleg tijdelijk uit te stellen, in stemming ge bracht en aangenomen met 11 5 stemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de strook buiten de rooilijn vallen den grond aan de Aarkade, van den heer J. Vonk alhier. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot publieken verkoop van 7 lindeboomen, op stam, staande op de speelplaats van de O. L. school, Schoolstraat. Dhr Kooren is niet, wethouder v. Leeuwen wel, en dhr v. d. Neut ook niet voor het voorstel. Dhr v. Ouden betreurt het, dat het hoofd der school niet is geraadpleegd. Dhr Herngreen wil de boomen maar laten staan. Ze ge ven nog wat schaduw. De voorzitter moet toegeven, dat de school er niet mooier op zou worden. Met 610 stemmen wordt tenslotte be sloten de boomente laten staan. 8. Voorstel van B. en W. tot ruil van grond aan de Wilhelminastraat met de fir ma K. van der Linde. Dit voorstel staat blijkens de toelich ting van den voorzitter, in verbond met grondverkoop aan dhr v. Gorkum, die er een garage wil bouwen. B. en W. zijn niet gebonden om er een straat te leggen, maar 't zou wel gewenscht zijn. Reeds in ip'S werd een zoodanig plan ontworpen. Het voorstel wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen: Kooren, Herngreen, den Ouden, v. 't Riet en Noe men. Dhr'den Hertog onthoudt zich vali stemming. 9. Voorstel van B. en W. tot overname in eigendom door de Gemeente van gedeel ten openbaren weg in het dorp Aarlan- derveen. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot overname in eigendom door de gemeente van ge deelten openbaren weg aan de Hooft- straat. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot onderhand sche verpachting van het grasgewaslangs den Ziendenweg aan A. van Wilgenburg. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. om aan het Bestuur van het Departement Alphen aan den Rijn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over de eerste drie maanden van 1925 te verhuren de lokalen der O. L .school Schoolstraat, voor zijn ambachts- teekenschool. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. om onder hands voor het jaar 1925 aan verschillende werkvrouwen te gunnen het schoonmaken van de openbare scholen in deze gemeen te Aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. om van 3 Mei 1925 tot en met 30 April 1926 onder hands op te dragen aan W. van Leeu wen en M. van Essen het ophalen van asch en vuilnis enz., in de gemeente voor de som van f 3900 per jaar. Aangenomen. 15. Voor stel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het -verzoek van de Wed. S. van Veen, geb. van Niekerk, al hier, oan den toeslag op het pensioerf van wijlen haar echtgenoot nog te mo gen ontvangen over de maanden Novem ber en December 1924. Aangenomen. 1.6 Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet voor den verbouw van enkele lokalen van de voormalige school voor M.U.L.O. aan -de Raadhuis straat en tot onderhandsche verhuring van een deel van de woning Raadhuisstraat No. 118. In antwoord op dhr v. d. Neut zegt de voorzitter, dat de oorspronkelijke raming is overschreden, omdat er op ad vies van den inspecteur nog twee lokalen bijgevoegd zijn. We gaan geheel veilig de kosten zijn nu f 7000, dus f 2000 hoo- ger dan eerst geraamd was. Maar de huur wordt ook verhoogd. Z.h.s. aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van gelden ingevolge de Landarbeiderswet. Na eenige discussie aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening ingevolge art. H4bis der Gemeentewet voor de Water en Licht— bedrijven. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging en opnieuw vaststellen der verordeningen, betreffende de levering van gas en elec- triciteit en het electriciteitstarief en tot wijziging van de verordening" betreffende de levering van water. De heeren Ranke en v. D ij k' maken bezwaar tegen de bepaling, dat de me tergebruikers, die eigenlijk toch vooruit betalen, aansprakelijk blij'ven voor den in houd, ook al zouden zij, in geval van diefstal kunnen aantoonen dat dit buiten hun schuld is geschied. Dhr Herngreen meent, dat de ver bruiker eerst betaalt bij lichting van den meter. Tot dien tijd blijft hij verantwoorde lijk. De betaling bij kleine gedeelten Is ook in zijn voordeel. Na een zeer uitvoerige bespreking gaat de raad accoord met de conclusie van den voorzitter, dat de commissie in ge vallen, waarin duidelijk is, dat de afne mer geen schuld heeft aan het niet aan wezig zijn van metergeld, bijzondere con sideratie in acht zal nemen. Dhr Noomen wil ook voor afnemers van 75 kub. M. in'He 3 maanden' retri butie mogelijk maken. Dhr Herngreen acht dit niet zoo billijk als het schijnt. De gasfabriek heeft aan het registreeren en afnemen van die kleine afnamen evenveel werk als aan de groote. Daarbij is het niet waar, dat de huidige regeling" uitsluitend arme en oude menschen achterstelt. Er zijn ook' men schen, die het best kunnen betalen en die toch muntgasmeters hebben. Tenslotte wordt besloten de verorde ning nogmaals door de commissie te la ten herzien. 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1924 en 1925. Dhr Herngreen vindt het wel een beetje bar, dat het door den secretaris bewoonde huis, hetwelk 4 jaar geleden voor f 4000 in het grondbedrijf werd ge bracht, thans iaan, publieke werken moet worden overgedaan voor f 8000. Wethouder v. Leeuwen merkt op, dat men moet rekenen met de gewijzig de balanswaarde, onverschillig of deze rijst of daalt. Dat zal dhr H. in zijn zaken toch ook wel doen. Dhr Herngreen vindt dan toch, dat de wethouder 4 jaar geleden mis is ge weest, vWe moeten nu ook maar een beet je water in den wijn doen. Die paar dal- zend gulden redden het grondbedrijf o:> niet fSooo is het huis toch niet waard. Dhr v. Dijk schrijft.den lagen inkoops prijs toe aan het voornemen, om het huis- af te breken; daarvan is thans afgezim. Spr wil het huis maar publiek verkoopen. Overeengekomen wordt, het voorst.1 tel herziening te verwijzen naar de comm. van het grondbedrijf. j In antwoord op dhr Meyer zegt du voorzitter, dat het pad naar 't zwem bad aan een zijde zal worden beplant met wilgen en populieren. 21. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, belas tingjaar 1925'26. Het cijfe rwordtvoorgesteld op 1.2. (Vorig jaar 1,3.) 22. Vcorloopige vaststelling van: a. de rekeningen over 1923 van de water- en lichtbedrijven; b. de rekeningen over 1923 'van l:et Grondbedrijf. Goedgekeurd. 23. Verzoek van de Nederlandsche Mid- demachtzending-vereeniging te Arno.-i .11 om een jaarlijksche subsidie van io of meer met voorstel van B. en W. Besloten wordt afwijzend te beschikken. 24. Voorstel vsfer Bi en \V. o n ai'wij -ia te beschikken op het verzoek van. de ge westelijke landstormcommissie Zuid-Hol land-West, om over 1923 een subsidie ad f 100 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De heeren Cocx en Kooren stellen voor, het subsidie h f ico wel te verke nen. Volgens den voorzitter hadden B. en W. de bedoeling om de „militaire" uitgaven te conoentreeren. Dhr Noo men meent, -dat belanghebbende parti culieren de zaal maar moeten bekostigen. Het vcorstel-Cocx-Kooren wordt aan genomen met ic-6 stemmen. 25. Voorstel van B. en W. tot tijdelijke aanstelling van een leeraar in het vak lichamelijke oefening aan de hoogste klas sen van de Openbare school aan den Oudshoornschen weg. Voorgedragen wordt dhr J. v. d. Rey- den te Leiden. Aangenomen. 26. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs. Aanbevolen worden dc heeren: 1. A. C. de Haan. 2. G. den Hertog Czn. Benoemd wordt dhr A. C. de Haan. 27. Voorstel van B. en W. tot het be noemen van de leden van de drie com- missiën tot wering van Schoolverzuim. Benoemd worden de heeren: In de eerste commissieTh. A. Roze- straten, G. Kamphorst, D. L. van den Berg, H. S. van der Putte. K. J. E. Ko ning, K. J. J. H. van der Burgh, H, van Arkel. J. de Groot en J. D. Har ting.-; In de 2de commissie:: D. van der Neut Jr., W. M. Jongenburger, G. Cramer, H; Verduijn, J. A. Tolk, P. Westerbrink. W. M. C. Regt, G. den Hertog Czn en S van Leeuwen. In de 3de commissie: J. P. J. Roze- straten, H. Ouderkerk, P. Pasma, D. Bol en L. van Berkel. 28. Benoeming van een lid van de Com missie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven in de plaats van den heer N. C. A. van der Linde. Benoemd wordt dhr Meyer (nadat tus schen deheeren den Ouden en v. d. Neut, na twee stemmingen, is uitgeloot om het laatste tweetal). 30. Benoeming van een plaatsvervan gend lid van de Commissie voor het na zien der rekeningen over 1924 in de plaats van den heer N. C. A. van der Linde. Benoemd wordt dhr v. d. Neut. Kohier voor de heffing op Honden,- beiasting. Enkele aanslagen worden, ge wijzigd volgens advies van B. en W. Hierna sluiting. GEMENGD NIEUWS, Ernstig ongeval. Te Hoogeveen ge raakte de arbeider J. B. bekneld tus schen de lorries, waarmede het zand vervoerd werd voor de werkzaamheden aan het nieuwe kanaal BeilenNieuwe- meer. Een zijner beenen werd totaal ver brijzeld. Poslwissel-vervalsching. In den laat- sten tijd komen te Amsterdam veelvul dig vervalschingen van postwissels voor. Eenige personen, die zich met dat be drijf bezig hadden gehouden, bevinden zich reeds achter slot en grendel, maar gisteren is opnieuw op het bijpostkan toor der posterijen aan de Prins Hen drikkade een vervalschte postwissel aan geboden. Het bedrag van f2 was veran derd in f20. De postambtenaar ontdekte echter bij de aanbieding onmiddellijk, dat de postwissel vervalscht was; toen hij een poging deed, om den man, die den vervalschten postwissel had aange boden, te grijpen, maakte deze^zich uit de voeten. De politie, die een onderzoek in stelt, is er tot heden nog niet in geslaagd, den dader te arrestecren. Inbraak. Te IJmuiden is ingebroken in het kantoor van de Visscherijmaat- schappij De Vooruitgang aan de Vis- schershaven. Met een bijtel is een lesse naar opengebroken en daaruit is een loonzakje met eenig geld en een zilve ren sigarettenkoker ontvreemd. Overredén. Gistermiddag is het 12-jarig" dochtertje van den héér Meuland te Til burg onder een autobus geraakt en over reden. Met zware inwendige kneuzingen is het kind per auto naar het gasthuis vervoerd, waar het helaas is overledc Den chauffeur treft geen schuld. Overreden. Te Stadskanaal halte Pe- kelderweg is gisteravond de 70-jariTC mejuffrouw Woldering onder den tr geraakt en direct overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6