CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN !5e JAARGANG DONDERDAG 26 FEBRUARI 1925 'NUMMEP - - ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden MededeeHngen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Een stem voor een gulden. In „De Vrijheid" het orgaan van den Vrijheidsbond hield de heer D. Hans een .krachtig pleidooi voor het roilli- oen aan de Olympische spelen in 1928. Hij drukte de Vrijheidsbondsche Ka merleden op het hart het wetsontwerp in de afdeelingen en in het openbaar zoo krachtig mogelijk te verdedigen en daarbij de leiding te nemen, omdat zij zich daardoor de stemmen van de sportbeoefenaars, die op een millioen getaxeerd worden, zouden kunnen ver zekeren. Op gezag van de redactie van den Vrijheidsbond willen we gaarne aan nemen dat we hier met een' grapje te doen hebben, al is het dan een ietwat zonderlinge grappenmakerij. Maar ieder gevoelt toch, dat in deze scherts, diepe ernst verscholen ligt. Het is bij, sommige partijen meer en meer gewoonte geworden, zij het mis schien tot op zekefe hoogte onbewust, den kiezers naar de oogen te zieh en allereerst met de kiezers te rekenen. Vandaar dat men in sommige krin gen stom verbaasd was over het. op treden van Colijn, die toch meest be grijpen dat hij door krachtige bezui nigingsmaatregelen te nemen, vele kie zers van zich moest vervreemden. Men was zoo vriendelijk hem in het publiek te waarschuwen, dat zijne maatregelen aan de A.R. partij stem men zouden kosten en men begreep niet dat hij desondanks rustig en vastberaden doorging. Vandaar ook, dat van verschillende zijden openlijk wordt uitgesproken dat het voorstel tot afschaffing van den zomertijd natuurlijk geen andere bedoèling heeft dan kiezersstemmen te winnen en de kieZers gunstig voorliet Kabinet te stemmen. Men acht dit zóó vanzelf sprekend, dat men zelfs geen oogenblik denkt aan dó mogelijkheid dat hier ook an dere motieven in het spel kunnen zijn. Hét hengelen naar stemmen, zit er zoo diep in, en heeft zulke afmetingen aangenomen, dat ftren, de gasten ver trouwend zooals de waard is, het spe- culeeren op de kiezersgunst als de meest gewone zaak van de wereld be schouwt. Daarom heeft het „grapje" van den heer Hans die voor iederen gld. sub sidie een stem voor den Vrijheidsbond in uitzicht stelt, een veel dieperen zin dan men oppervlakkig zou denken. En wij prijzen ons gélukkig dat er noch bij den heer Colijn noch bij de A.R. Kamerleden ook zelfs geen spoor van het speculeeren op de gunst en de recommandatie van de kiezers valt aan te wijzen, maar dat zij zonder om te zien zijn gegaan den weg hun door het landsbelang voorgeschreven. STADSNIEUWS. SURSUM GORDA. Ruth. „Sursum Cc<r>_. heeft gisteravond een talrijk gehoor aan zich verplicht met een op hoog peil staande uitvoe ring van „Ruth" het te weinig geken de meesterwerk van den 25-jarigen componist César Franck (1845). „Ruth" heeft veel brfllante eigen schappen, niet het minst zuiver uit een oogpunt van lyrische waarde, maar wat in dit oratorium een zeker gedeelte van 'het kunstminnend pu bliek bijzonder toespreekt is de eer die het geeft aan de stof voor het dra matisch karakter, die geheel naar den eisch van eigen aard en beteekenis is behandeld. Het moge waar zijn dat de Fransche tekst in dit geval üiet het meest bereikbare toont, daar te genover staat het meesterschap van den componist, die zich hier inder daad, om even met anderen te spre ken, als de „engelachtige doctor in de muziek" doet kennen, al wil dit an derzijds weer niet zeggen, dat het stroeve van den tekst nergens hin derde. De meer geroemde leiding van Hu- bert Cuypers vond gisteravond bij uit stek bekwame krachten onder haar scepter vereenigd. Wat voldoening wekte was niet het minst het belangrijk aandeel dat het koor zelve 25 ch zag toegewezen, en niet minder de wijze waarop het zich daarbij gaf. Ongetwijfeld heeft Sur sum als koor een gelukkige avond beleefd, waartoe niet het minst de sterk bezette sopraan-partij meewerkte De keuze der Solisten bleek een ge lukkige, hetwelk te constateeren niet moeilijk viel bij het vele waarin zij konden uitkomen. De beide Sopranen, Mevr. Jeanne Rits (A'dam) en Mej. Gonnie Vogt (Groningen) hoewel van eigenschappen verschillend, voldeden beiden zeer in de plaats welke zij, respect, als Na^mi en als Ruth ihha- men. Mej. Math, van NieuWerkerk (Den Haag) die zich op het laatste moment geroepen zag de plaats van Mej. Jos. Boelen in te nemen, zingt een goede alt-partij en liet vooral hét dramatisch gedeelte van haar taak spreken. De heer Jan Dekker (Hilversum) oogstte nieuwe lauweren als bas. De wijze waarop hij Boaz' woorden ver tolkte mag subliem heeten. Hoe mooi klonk zijn „Que le DieU d' Israël lui porte en abondance"Als tenor had Theo J. Hannema (Haag) een taak die wat forschheid in voordracht be treft, veel van hem eischte. Een zwaar der stemgeluid zou hem uitstekende diensten hebben bewezen. De begeleiding ondervond van het residentieorkest een uitstekende Ver zorging. Reeds in de ouverture gaf het blijken van een zeldzame beheersching en het bezat in den directeur van „Sur sum" een leider, op wien het.aan kon, die de'meest verborgen wegen van dit rijke werk uitnemend bleek te kennen. Npgeens, Sursum heeft velen aan zich verplicht. Pilgrim Fathers. Het Pilgrim Fathers Genootschap zal op 4 Maart 1925 des v.m. te elf uur in do Doopkapel der Pieterskerk te Leiden een vergadering houden, ten einde daar een krans te leggen op het graf van John Robinson, die op dien datum driehonderd jaren geleden al daar werd begraven. Na afloop der plechtigheid bezoek aan het Pesyh- hofje. Ook voor niet-leden van het genoot schap is er vrijen toegang tot de plech tigheid. Mr. Dr. J. Schokking. x Naa^ gemeld wordt, gaat Mr. Dr. J. Schokldng langzaam vooruit. Hij moet echter nog steeds het bed houden. De Kamerverkiezingen. De centrale kiesvereeniging van den Vrijheidsbond voor deh Rijkskieskring Leiden heeft, naar de „N. R. Ct." me dedeelt, in haar te Goüda gehouden vergaderingen besloten, het politiek advies van den partijraad ten aan zien van het indienen van gelijklui dende lijsten voor de kieskringen Lei den, Dordrecht, Middelburg en Til burg te aanvaarden, en als vier eer ste eandidaten op de lijst te plaatsen: 1. mr. H. C. Dresselhuys, 2. mej. Joh. Westërmah, 3. prof. dr. B. D. Eerd- mans, 4. E. M. Teenstra. Be Leldsche malversaties. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen de bouwkun digen J. M. de G. en G. van D. uit den Haag, beiden vroeger afdeelingschef bi] het thans opgeheven bureau van den Rijksbouwmeester voor de onder wij sgetoou wen, die beiden door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis, onderscheidenlijk wegens het aanne men van giften van flOOO, wetende dat zij gedaan werden om hen te be wegen, na te laten voldoende toezicht te houden bij leveringen voor den bouw van het akademisch ziekenhuis te Leiden en wegens verduistering van f 11000. Het Hof heeft de beklaagden van deze feiten vrijgesproken en de von- hissen der rechtbank- bevestigd voor zoover de feiten betreft, waarvan de beklaagden reeds vrijgesproken waren. Ten aanzien van den eersten beklaag de sprak het Hof in zijn vonnis hooge afkeuring uit over het aannemen van de bedragen van f 11000, maar achtte niet bewezen dat zij den beklaagde gegeven werden om hem te bewegen onvoldoende toezicht te houden. Ook in de tweede zaak tegen be klaagde de G., waarbij hij door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis wegens diefstal van eenig hout, wees het Hof een vrijsprekend arrest, ter wijl wederom bevestigd werd dat deel van het vonnis der rechtbank, waarbij beklaagde reeds vrijgespro ken is. Verdediger van de beklaagden de G. en v. D. waren Mr. D. van Houten en Mr. Rolandus Hagedoorn. Zooals men zich herinneren zal, zijn de beklaagden enkele dagen na de behandeling hunner zaken voor het Hof door dit college reeds uit de preventieve hechtenis ontslagen. Verder heeft nog terechtgestaan de 47-jarige bouwkundige D. H. E. uit Leiden, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf wegens verduistering van eenig hout en een ander ambtsmis drijf, gepleegd bij den Leidschen Zie- kenhuisbouw. De procureur-generaal, mr. Del Cam po, merkte op, dat de feiten op zich zelf niet zoo ernstig zijn, maar spr. kan deze toch niet anders zien, dan als symptomen van al hetgeen bij den bouw van hét Academisch Ziekenhuis te Leiden is voorgevallen. Echter kon spr. het verband niet aanitoonen tus- schen deze feiten en al het andere. Beklaagde kan zich beroepen o)p de vele gunstige verklaringen, die voor hem afgelegd zijn en op het feit, dat hij nog een arm man is. Een en ander in aanmerking nemende, vond spr. de opgelegde straf te zwaar. Na het pleidooi van den verdediger, mr. Tideman, wilde de procureur-ge neraal, wat de strafmaat betreft, zich bepalen tot het voorstellen van een vermindering. Psychotechniek. Gisteravond hield in het „Nut" de heer G. K i e r s, directeur van het Bouw- en woningtoezicht, een lezing met lichtbeelden over het psychotech nisch onderzoek. Uitgenoodigd waren de officieren, alsmede de dienst van sociale zaken onzer gemeente. De belangstelling was niet erg groot. Tot de aanwezigen behoorden o.a. weth. Reimeringer, de directeur van den Socialen Dienst, alsmede eenige ambtenaren van dien dienst. Zooals men weet, is bij de gemeente de in stelling van een bureau voor beroeps keuze- in overweging. De spreker begon met er op te wij zen, dat de psychologie,hoewel zij eenigszins doet denken aan philoso phic, in onzen tijd niet meer als een zuiver wijsgearige wetenschap moet worden beschouwd. Zij is veelmeer een practische of toegepaste weten schap geworden; men spreekt dan ook van de psychotechniek of experi- menteele- psychologie. Spr. deelde de resultaten van zijn studie mede, zulks naar aanleiding van zijn ervaringen als officier. Ver leden jaar zijn niet minder dan 15000 recrüten aan een dergelijk onderzoek onderworpen. De practische toepassing der ziel kunde is vooral van belang met bet oog op de beroepskeuze. Het is thans door allerlei proeven mogelijk geworden, de „practische in telligentie" te meten, waarbij op de volgende factoren gelet wordt: juist heid van werken; het snel onderschei den van het ware en het valsche, het wezenlijke en het bijkomstige^ het rangschikken der gedachten, de ver binding der voorstellingen, het sniel uitvoeren van een gegeven opdracht. Met lichtbeelden lichtte de sprekeT nader toe, welke proeven genomeJi worden om de practische intelligentie te bepalen. Het was een interessante en leer zame avond. De L.A.W.S.T. De Vereeniging tot instandhouding der L.A.W.E.T. zal op Dinsdag 3 Maart а.s. des avonds 8.30 uur in de boven zaal van1 café-rest. „de Harmonie" Breestraat een algemeene vergadering houden. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Ballotage nieu we leden, n.l.: N.V. „Electrolux", Sta tionsweg 14, W. Bleuzé, Apothekers- dijk 27, N.V. Firma C. L. Korenhoff,; Breestraat 75, 5. Te houden Lawet.' Mededeej/higen. 7.i Rondvraag. 8. Sluting. Schaken. Simultaanseance Dr. M. Eawe. Gisteravond speelde Dr. M. Euwe simultaan in het Leidsch Schaakge nootschap tegen 35 spelers. In ruim 3 uur tijd wist de heer Euwe 32 zijner tegenstanders te verslaan. Slechts 3, n.l. de heeren C. J. v. Hasselt en M.' M. Segaar en de jongeheer de Bruin konden 'het tot remise brengen. Meerj dan 60 belangstellenden volgden de partijen! Nadat de laatste partij was geëindigd, beloonde een warm ap plaus den heer Euwe voor zijn schit" terende prestatie. BINNENLAND. A.R. Partijdag. Op Vrijdag 6 Maart wordt te Hoofd dorp de jaarlijksche partijdag gehou den. Als sprekers zullen optreden Ds. M. van Grieken te Rotterdam met het onderwerp: „Waarom ik A.R. stem" en de heer J. Schouten met Ijet onder werp. „Aanval en verweer." In de avondvergadering zal Minis ter Colijn een rede houden. De Indische Staatsinrichting. De heeren Feber c.s. hebben thans hun amendementen op het wetsont werp tot herziening van het Indische regeeringsreglement zoodanig gewij zigd, dat de ministerieele verantwoor-, delijkheid het recht van amendement der Tweede Kamer op de Indische Begrooting en de Nederlandsche meer-, derheid in den Volksraad behouden blijven en de Wetgevende Raad wordt- vervangen door een College van Ge delegeerden. Het H d b 1. verneemt, dat de aan neming dezer amendementen verze kerd is en dat de minister van Kolo niën, na de aangebrachte wijzigingen (welke gevolg moeten zijn van onder ling overleg), er zich ook niet meer tegen zal verzetten. In de Kamer acht men dan ook de aanneming van het aldus geamendeerde wetsontwerp ze ker. Voctr bijzonderheden zie cfnze rubriek Staten-Generaal. Het subsidie aan de Olympiade. Het wetsvoorstel tot toekenning van een millioen aan de Olympische spe len wordt vaneftag in de afdeelingen der Kamer behandeld. Naar „De Mor gen" van zeer goed ingelichte parle mentaire zijde" wordt-meegedeeld, zou slechts een zeer klein gedeelte der ka tholieke Kameirclub zich over de be-, zwaren, die daartegen gerezen zijn,; FEUILLETON. In 's levens branding (Uit hetfcEngelsch)). 48) Na verloop van eenigen tijd trachtte hij deze pijnlijke gedachten van zich af te zetten, en deed hij een wanho pige poging om te slapen, maar hoe meer hij zijn best deed, des te meer vlood dé slaap van hem weg. De akelige stilte, die hem omringde maakte hem benauwd. De diepe duis ternis scheen als iets zwaars op zijn oogleden te drukken. De onzekerheid van zijn lot hield zijn hersenen onop houdelijk bezig. De gedachte, dat Floss kalm en vroolijk haar noodlot tege moet ging, maakte hem half krank zinnig van machtelooze woede en smart, „Ik zal hier gelaten worden tot na Donderdag dat staat zoo vast als iets", Zeide hij bij zichzelf. „Misschien als het huwelijk veilig en wel achter den rug is, zal hij maatregelen nemen om mij vrij te latenEn goede he mel wat zal ik een mal figuur ma ken!.... en wie zal mij gelooven als ik vertel wat mij is wedervaren?.... Ik zal mij nooit weer in Deeping kun nen vertoonen." Met dergelijke overdenkingen ver liep de lange, lange nacht langzaam en droevig. Tegen den morgen, hoewel de koude even groot was of mis schien nog groóter scheen de stilte minder benauwend. Nu en dan blies de wind door de ruines der oude fa briek, en verbrak, rammelend aan deuren en gierend door vensters, de stilte. En eindelijk opziende, zag hij een flauwe lichtstreep, door een reet in het valluik. Hij sprong onmiddellijk" op. De dag brak eindelijk aan. Maar heel IjScht werd het niet. Op zijn best werd de duisternis zichtbaar. Toch is het ver wonderlijk, hoe spoedig de oogen wen nen aan het flauwste bewijs van licht- Eer de morgen ver was gevorderd, was hij in staat vrijwel de algemeene omtrekken van zijn gevangenis te on derscheiden. Gedurende het grootste gedeelte van den dag stond hij in het midden van den vloer, op te zien naar het valluik zoo ver boven zijn bereik. De lucht was daar het zuiverst en de duisternis het minst diep. Hij hield de wacht en luisterde uur op uur, en vroeg zich af of er ooit_ hulp komen Nooit te voren in zijn leven, had hij zich zoo volslagen hulpeloos gevoeld. Noch met spr,eken noch met handelen kon hij iets teweeg brengen. Hij kon tegen zijn gevangenismuren slaan, tot hij er dood bij neer viel, maar hij zou er niet den minsten indruk op maken. Hij zou kunnen schreeuwen, tot hij uitgeput was, fhaar er was niemand, die hem zou hooren. De oude fabriek stond eenzaam en verlaten. Niemand, kwam dien weg langs, behalve door een zeldzaam toeval en de hoop, dat iemand zijn stem zou hooren, zelfs al riep hij, was te ongerijmd, om zich daaraan vast te houden. Tegen den avond werkte hij ver scheidene uren met zijn ^akmes, zijn best doende een steen los te maken. Hij dacht dat als hij één steen los kon krijgen, er misschien meerdere zouden volgen, en deze losse steenen zou hij dan opeen stapelen, totdat hij, als hij er op ging staan, het valluik zou kun nen bereiken. Maar nadat hij zijn zak mes bijna tot het heft had afgesleten# gaf hij de poging op, ook werd hij zóó gekveld doof* dorst en was hij zóó flauw van den honger, dat de inspan ning te groot voor hem werd. Dien nacht niettegenstaande hon ger en dorst en koude sliep hij ge durende verscheidene uren. Hij sliep en droomde van zijn thuis en zijn moeder, hij droomde ook van Floss Gresham, en hoe hij met haar dwaalde door de beschaduwde bosschen in den warmen zomertijd, en tot haar sprak van liefde en geluk en den hemel. Hij ijlde eeh weinig, toen hij des morgens wakker werd en tot zich zelf sprak over dingen, die jaren geleden waren gebeurd. Naarmate de dag ver liep werd hij erger. De dorst werd on dragelijk, en in zijn lijden gilde en schreeüwde hij, en smeekte hij, dat er iemand mocht komen om hem te drin ken te geven. Indien er iemand voorbij de oude fabriek ware gekomen, dan had hij of zij zijn kreten wel moeten hooren, zoo scherp en doordringend waren zij, maar wie kwam er die fabriek langs? Helaas, zij lag aan een weg, die zel den of nooit werd betreden. Toen de. Donderdag aanbrak was hij slechts half bij bewustzijn. Hij schreeuwde niet meer. Hij was bijna te zwak om te 9teunen. Hij zat met wijd geopende oogen in de duisternis te 'staren. Hij wist niet meer welke dag of tijd het was, hij had bijna alle begrip verloren van waar hij was of wie hij was. Zijn lippen waren gebar sten en droog, zijn tong was gezwol len en hing uit zijn mond. Zijn zware, benauwde ademhaling kwam en ging met schokken. Zijn haar was verward, zijn oogen met bloed beloopen. Het' was gelukkig voor "hem, dat hij niet meer bij machte was te denken, en ook bijna niet meer in staat te voelen. En dit was Floss Gresham's trouw dag. Terwijl hij daar n^et verwilderde oogen in de duisternis zat te staren en onsamenhangende woorden mompelde, snelden de vrouwen en meisjes en pok eenige mannen en jonge lieden door de straten van' Deeping om zich te begeven naar de Groote Kerk, waar het .huwelijk van Dav.id Sutcliffe en Floss Gresham zou worden ingeze gend. „Men" had verzekerd, dat het de mooiste trouwpartij- zou zijn, die se dert langen tijd in Deeping te zien was geweest. De kerk zou prachtig versierd zijn, en de japonnen van de bruid en de bruidsmeisjes moesten meer dan schitterend zijn. Daarenbo ven was Floss Gresham zeer populair en geliefd in alle kringen van Dee ping; haar huwelijk trok dus meer dan de gewone aandacht. QVordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1