CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN i5e JAARGAMï i MAANDAG '23" FEBRUARI 1925 IEDWE LEIDSGH ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 7 Teedcre zorg. Door Minister Colijn is een wetsont werp ingediend dat ten doel heeft de geleidelijke afschaffing van de Staats loterij. Ter toelichting vïin dit voorstel wordt o.m. het volgende opgemerkt: „Het beteugelen van den speelharts- tocht is een openbaar volksbelang en de exploitatie van dien speelhartstocht van overheidswege valt te betreuren. Het tegenwoordige kabinet, 'dat ook bóven omschreven standpunt inneemt; acht het noodig, ten einde aan de Lo- terijwet 1905 hare volledige toepassing te geven, dat de Nederlandsche staats loterij wordt afgeschaft." Het beteugelen van den speelharts tocht een openbaar volksbelang en daarom aan de exploitatie van dien speelhartstocht van Overheidswege, een einde gemaakt. i)it schijnt ons volkomen logisch. De vrijzinnige pers, die wanneer der gelijke onderwerpen aan de orde zijn altijd eene lijn trekt, denkt daarover echter anders. En merkwaardig, zij beroept zich daarbij eveneens op het volksbelang. Een deel van ons volk, zoo wordt ge redeneerd, wil nu eenrpaal spelen. En omdat nu allerlei onbetrouwbare maat schappijen minderwaardige practijken uitoefenen en op dien speelhartstocht speculeeren, Ynoet nu de Staat een lote rijgelegenheid onderhouden, die aan billijke eischen voldoet. Eigenaardig cieze teedere zorg voor het op spelen verzotte publiek. De tijd ligt nog "niet zoo ver achter ons dat de beruchte Broekhuys zijne duistere practijken uitoefende en het spelende volkje exploiteerde. En hij kon dat doen, omdat de vrij zinnige pers, me belust öp de gefin geerde Broekhuys-millioenen, zonder eenig bezwaar haar advertentieko lommen beschikbaar stelde. En diezelfde pers, die toen de loterij- zwendel mogelijk maakte en meehielp den speelhartstocht tot het uiterste te prikkelen, opponeert nu heftig tegen de afschaffing van de staatsloterij, omdat gevreesd wordt, dat daardoor de loterij zwendel wordt bevorderd. Deze vrees is misplaatst. En de teedere zorg die üit deze op positie spreekt, een tikje verdacht. STADSNIEUWS. Steunfonds „De Verjaardag." Tot steun van de Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen alhier is on langs door eenige dames opgericht het Steunfonds „de Verjaardag." Dit fonds heeft ten doel alle voor standers van een christelijke opvoe ding der jeugd op hun verjaardag de gelegenheid te bieden een gave, klein of groot, geheel naar eigen verkiezing, te offeren voor dit goede doel. Daartoe wordt namens het Bestuur aan eiken voorstander wiens verjaar dag aan het Bestuur bekend is op dien dag met een passenden gelukweiïsch BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent.j een busje aangeboden met vriendelijk verzoek daarin iets te werpen. Deze wijze van geld inzamelen elders oa. te Arnhem en Schiedam met groot succes toegepast berust op de zeer practische overwegingen, dat de meeste menschen op hun verjaardag goed gemutst zijn en in de rechte stem ming om iets te geven, en voorts, dat zij op dien dag ook meestal wel thuis zijn. Waar het bedrag der gift absoluut geheimblijft, waardoor elks vrijheid geheel wordt geëerbiedigd, hoopt het Bestuur, dat deze wijze van geld bij eenbrengen bij alle voorstanders van Chr. onderwijs in goede aarde zal val len en beveelt het zich beleefd aan tot het ontvangen van zooveel moge lijk opgaven van verjaardagen. Het Bestuur bestaat uit de dames: Mevr. GoslingaKoekkoek, Mevr. van Loov. d. Dool, Mevr. Wielenga Laman, Mej. H. Hoogendoorn en Mej. N. de Rave (Hoofd der Chr. Fröbel school). Penningmeester is de heer L. van Loo, Wasstraat 12 alhier. Kamerkieskring „Leiden." Zooals wij; reeds eerder meldden, zal pp Woensdag 18 Maart a.s. in „Pulchri Studio" te Dén Haag de Kamerkieskring „Leiden" een verga dering houden van afgevaardigden van tot den Kieskring behoorende Kiesvereenigingen. Elke K.V. vaardigt per 50 leden één lid af, terwijl voorts zooveel leden toegang kunnen verkrijgen, als er toe gangskaarten door de K.V. aan het secretariaat, Hooigracht 35 Leiden, worden aangevraagd. De morgenvergadering zal uitslui tend aan huishoudelijke zaken gewijd zijn. In de middagvergadering, Mie te 2 uur aanvangt, zal door oud-minister M r. B ij 1 e v e 1 d een opwekkende rede worden gehouden. Het onderwerp dezer rede is: „Don kere wolken gouden ver schiet". Voorts zal de heer R'. A. Den Ouden, Adj.-Secr, van het C. C„ een kort woord spreken over: „Het ver band tusschen Kies vereeniging en Prop.-club". De trottoirs op de Breestraat. Deze week zal op de Breestraat een begin worden gemaakt met het verwij deren der stoepen en het leggen van trottoirs van het Rapenburg tot de Vrouwensteeg, waartoe de gemeente-, raad onlangs heeft besloten. Ned. Chr. Stud. Vereen. Morgenavond zal voor de Ned. Chr. Stud-Vereeniging alhier in het klein- auditorium optreden mad. S. Bidgram, secretaresse der Wereldfederatie van Chr. Stud.-Vereenigingen, met het on derwerp: „Was ist Christus für uns? Ook niet-christenstudenten zijn bij deze lezing welkom. Het Mysticisme. Over dit onderwerp heeft Vrijdagavond Dg. P. N. KruyswijkGeref. Pred. te Voorschoten in „Prediker" voor den Christelijken Besturenbond een lezing gehouden. j.Na een .uitspraak van, Augusimus ten aanzipn van de mystiek te hebben ge citeerd, stond de spr. in het inleidend gedeelte stil bij de vele tegenstellingen •van onzen tijd, .de onrust die zij ten gevolge hebben, en de stroomingen die de naar rust snakkende menschheid tegen treden met beloften, van rust. Bo ven de laatste verheft zich een eeuwen oud streven om die rust te zoeken in de verborgen dingen, en nauw daaraan verwant i9 de mystiek. In den kring d(er belijders heeft dat woord veelal een te schoone klank ge kregen, doordat men het heeft gebru. om iets te benamen dat eigenlijk op heel andere grondbeginselen rust. Het mysticisme is een algemeen men schelijk verschijnsel, wat op zichzelf reeds tot voorzichtigheid moet manen; het heeft de fatale grondneiging dat God moet worden- gezocht in een weg, die buiten de vermogens der ziel omgaat. Het wil de ziel ontdoen van haar ver mogens, omdat 't haar in staat acht uit zichzelf, mits door niets belemmerd, naar God uit te gaan. 't Acht den voor het^verstand onbereikbaren groncl der ziel een ongeschapen deel. eigenlijk een deel v. God. Het kent geen geestelijken dood als gevolg van de zondeval. Daar ligt de fout. Het veronderstelt 'n unio- mystica; een rechtstreeksche mystieke gemeenschap buiten de vermogens der ziel om. De Schrift leert daarentegen duidelijk dat we God met geheel onze kracht, ver stand, en ziel zullen kennen; zij kent geen kunstmatige hulpmiddelen om de gemeenschap met God te onderhouden. Het mysticisme vergist zich in vier opzichten, en wel: le in de verhouding tusschen God en den gevallen mensch; 2e in de verhouding tusschen God en het kind van God; 3e Het neemt alle bevinding aan als afkomstig van God; 4e het stelt de geschreven godsopenba ring achter bij de persoonlijke erva ring. Het gevolg is? dal men geen behoefte heeft aan de ambten, de kerk, de sacra menten enz., en die achterstelt bij de dierbaarheid van dezen of genen broeder. Wat'we van de Mystiek kunnen lee- ren is alleen de volkomen overgave (echter niet buiten het \erstand om) aan God, den ootmoed en de eenvou digheid, de laatste in den zin van ge richt zijn op één doel. Voor alles, wat op het breedere le ven betrekking heeft, is de mystiek, die in strijd met de oorspronkelijke beteekenis van het woord de oogen sluit voor het waarneembare, een doo- delijk gevaar, uit hoofde van haar lij delijk karakter. Wij mogen de pust niet koopen ten koste van de roeping Gods, die ons eigenlijk de heele wereld op de han den heeft gezet. Wij moeten, zpoals Willem de Zwijgep het uitdrukte, kun nen rusten temidden van de kokende golven. Dat is een rust waarvan het mysticisme geen begrip heeft, omdat het eigenlijk rust in den dood. Alleen vergiffenis van zonden geeft rust te midden fan al wat onrust brengt. De heer v. d. Ouweelen die bij ont stentenis van den voorzitter de verga dering leidde, en den spreker had in geleid, bracht dezen hartelijk dank voor zijn boeiende rede, waarna Ds. Kruyswijk voorging in dankgebed. De schoone wijze waarop het moei lijke onderwerp werd behandeld, had een grootere belangstelling .wel ge rechtvaardigd. Propaganda-avond voor School- en Werktuinen. De vereeniging voor 'School* en Werktuinen, waarvoor, zooals wij' eeni- gen tijd geleden meedeelden opnieuw propaganda wordt gemaakt heeft op het Raamland achter de gemeentelijke Hoogere Burgerschool 8000 Mo grond Van de gemeente gehuurd wélke .grond na te zijn bemest, nu reeds wordt om gespit en voor het doel geschikt ge maakt. Verder wordt een schuurtje terrein gebouwd en moeten nog ge reedschappen worden aangeschaft. Hoewel de vereeniging, die thans S0 leden telt, dank zij enkele milde bij dragen, reeds over eenige middelen beschikt, zijn deze niet toereikend om de exploitatie geheel ter hand te ne men. Onder leiding en op initiatief van Mevr. A. Coert-de Jong, heeft zich een propaganda-commissie voor dit doel gevormd, waarvan onze burge meester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gij- selaar het eere-voorzitterschap heeft aanvaard terwijl in deze commissie verder zitting hebben de dames en heeren J. Ballego, dr. N. J. Bever- sen, pref. mr. D. van Blom, ds. ,\V. Th. Boissevain, ir. G. L. Driessen, prof. mr. dr. W. J. M. van Eijsinga, mej. H. Funke, ds. J. G. >V. Ged- harö, pref. dr. E. Gorter, prof. ar. G. J. Heering, prof. dl*. J. P. B. Josselin de Jong, dr. S. G. Mete ring, J. B. Meijnen, A, Mulder, mej. B. C G Numan, dr. J. J. Persant Snoep, ds. J. A. Prins, Aug. L'. Rei- meringer. Luit. Kol. W. de Reus, J. 1;. N. Sanders, dr. J. C. Schalkwijk, prof. F. G. Scheltema, mr. dr. C. E. van Strijen. K. Sijtsma, E. Th. jWitte en mej. E. M. de Reus, secre- taresse-penningmeesteresse, Geverstr. 31 Oegstgeest. De heer Willy Sluijter teekende een waardevolle plaat, die in den kunst handel der firma Sala aan de Bree straat is tentoongesteld en verkrijg baar is, waarvan de opbrengst ten goede van de Vereeniging komt. .Voorts zal op Vrijdag 27 Februari a.s. in den Foyer v^n de Stadsgehoor zaal een propagandafeestav<9nd wor den gehouden, waarvoor toegangsbe wijzen a f 1 aan te vragen zijn bij de penningmeesteresse. Na een openingswoord van de presi dente, zal ds. Goedhard in een korte vede de beteekenis van 'den „Moe derdag" uiteenzetten, waarna de heer K. Dilling, secretaris van de lande lijke vereen., voor School en "Werk- tuinen te Zutfen een voordracht hou den met lichtbeelden en uit zijn rijken schat van kennis en ervaring de waar de van School- en Werktuinen duide lijk' maken en het misverstand als zou den' deze alleen voor volkskinderen bestemd zijn, trachten uit Men .weg ruimen. Een aardig strijkje zaf Men avoric opluisteren en in de pauze zuilen vrïer delijke jongedames thee schenken er ververschingen aanbieden. De commissiehoopt en verwacfr dat velen uit Leiden en Omgeving zich opgewekt zullen gevoelen om de zen avond bij te wonen en gaarne he' hunne er toe zullen bijdragen de bij: eenkomst te doen slagen. j- 1 Benoeming. rS^-. B. en W. hebben toe hoofdambte naar. Chef der af deeling Financier van de Gemeentesecretarie benoemc den heer A. J. P. Koster, thans aar die afdeeling werkzaam als hoofdcom; mies. Juibileum Ds. M. J. Panselis. Naar wij vernemen, hoopt Ds, M J. Punselie, pred. der Ned. Herv. Ge» meente alhier, die zooals reed$ eerdei gemeld D.V. a.s. Woensdag zijn 25 jarige Evangeliebediening zal herden ken. a.s. Zondagavond in de Hoog landsche kerk een gedachtenisrede uit te spreken. Faiiliet verklaard. Naar wij van bevoegde zijde vern& men, is de Leidsche Tuinderspatroons- vereeniging, op wier goederen inder tijd beslag is gelegd door de Tuinders- leenbank, bij beschikking van heden, door de Haagsche Rechtbank in staa van faillissement verklaard Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A. Siera, jm .28 j. ei W. C. van Rossum, jd. 23 j., J. H Wolfs, jm. 22 j. en M C. Melet, jd. 2; j., F. D. Nanning, jm. 24 j. en W. J van de. Brander, jd. 22 j., A. Lepèlaai jm. 22 j. en A. den Oude, jd. 17 j., G Kokkedee, jm. 19 j. en G. Thiel, jd 18 jr. Met ingang van lfi April a.s. ii op verzoek eervol ontslag verleend aan de telefoniste 26^^336 L. A. var der Steen alhier. Bij de politie werden weer een tweetal gevallen aangegeven van dief stal van rijwiel-belastingplaatjes. Een gewaarschuwd mensch Zaterdagmiddag om half 1 kwam de 50-jarige heer L. de V. met zijn groentenwagen vanaf de Cobetstraat den Hooge Rijndijk oprijden, toen juist een tram passeerde, waardoor de hit die voor den wagen stond schrok en een sprong terzijde maakte. Het gespan reed tegen een boom aan, waarbij de V. het ongeluk had om tusschen den wagen en den boom bekneld te raken. Na door een dokter van den Eerste Hulpdienst te zijn onderzocht, werd de V. door een particulier in diens auto naar zijn woning gebracht. -- Twee jongemenschen van 18 jaar kregen hooggaande ruzie met elkaar, waarbij de eene J. M. zijn tegenstan der, P. M. H. op kannibalistische wijze behandelde, door hem n.l. in zijn wang FEUILLETON. In 's levens branding JUit het Engelsch)). 45) Tien minujten later zag hij den eige naar der stem het huis verlaten, tct zijn öogen toe in een bouffante gepakt. Douglas glimlachte cynisch, en volg de hem. De eene straat in, de andere straat in, door nauwe steegjes en gan getjes, tot hij hern in het gedrang voor de Beurs uit het oog verloor. „Nu, het doet er eigenlijk niet toe", peinsde nij. „Het is de vrouw, dis, ik zoo mogelijk, te spreken moet zien te krijgen. Als dat mislukt, moet ik an deren waarschuwen. Er is tijd in over vloed tusschen nu en Donderdagmor gen om hem in zijn plannen te dwars- boomen en het huwelijk te verhinde ren. Goddank, ik zal Floss toch nog redden." Hij ging weder naar de Pinderstraat terug en schelde aan de deur van num mer 11. „Ik zou gaarne juffrouw Hunter spreken", zeide hij tot de oude vrouw, die hem opendeed. ,»Zoo? En waarom als ik yragen ,mag?" ,,Wel„ dat is mijn zaak. Hier is mijn kaartje, en u zult mij zeer verplichten haar dat te brengen!" „Neem me niet kwalijk, maar zijt u een vriend van de juffrouw?" „Haar vriend? Ja, ik ben haar vriend." „Sinds wanneer?" „Doe geen brutale vragen." De oude vrouw lachte. „Waarom hebt u haar niet te spreken gevraagd, toen haar man hier was?" Ómdat ik haar liever alleen wil spre ken.' „Nu, u zijt een mooie om over bru taliteit te spreken", zeide de oude vrouw, terwijl zij haar hoofd schudde. „Een heele mooie! Laat ik eens zeg gen, jonge man, als je niet dadelijk maakt, dat je wegkomt, dan zou je verlangen, dat je hét gedaan hadt." „Maar ik heh haar iets belangrijks mede te deelen, en ik ben volkomen bereid, het in uw tegenwoordigheid te doen." „U kunt het mij vertellen. Dat is even goed." „Dank u, maar ik wil mijn bood schap liever zelf overbrengen, dan weet ik zeker, dat zij goed wordt afge leverd." „Wat met andere woorden zeggen wil, dat u-mij niet vertrouwt." „Dat behoeft nog niet." ,Nu, het komt «r niet op aan. Ik durf u niet vertrouwen. De zaak is dus zoo lang als zij breed is." „Waarom zijt gij bevreesd mij te ver trouwen?" „Ómdat u ruzit wilt stoken tusschen een man en zijn vrouw. Ik kan het in uw oogen niet zien. Ge behoeft uw best niet te doen, mij tê bedriegen. Ik ben te oud om om den tuin geleid te wor den." „Ik geef u de verzekering, dat ik mijn best niet doe u te bedriegen," antwoordde Dougïas ernstig. „Ik kom hier met eerlijke bedoelingen. Ik heb u mijn kaartje gegeven. Ik heb u ge zegd, dat ik een reporter ben van „De Opmerker van Deeping." Wat wilt u nog meer weten f* ,,'tKan mij nieU schelen, wie u zijt of waar u vandaan komt", zeide zij. „Ik laat geen vreemde heeren bij juf frouw Hunter toe, gedurende de afwe zigheid van haer man, ge moest dus maar liever maken, dat ge hier hop eerder hoe beter vandaan kwaamt." „Maar weet u, dat de naam van dien man Hunter is?" vroeg hij. „En als hij die vrouw onder dien naam heeft ge trouwd, heeft hU haar bedrogen." „Ziet ii wel, ik wist wel, dat u niets goeds in den zin hadt .Ik kon het in uw oogen zien. toodra u terugkwaamt. „Ik vertel u de eenvoudige waar heid", antwoordde hij .„En wat meer is, die man is van plan een andere dame te trouwen, Donderd.morgen om elf uur in de groote kerk te Deeping." De oude vrouw lachte luid en spot tend. „Loop rond met je onzin", zeide zij; „je bent evenmin geschikt voor re porter als voor minister.' Je hebt je in je man vergist." „Ik heb mij niet vergist", zeide hij hartstochtelijk. „Er Is geen tweede man op de wereld, die een dergelijke stem heeft." „Het is hoog tijd, dat Je door je vrien den naar een gekkenhuis wordt ge bracht", antwoordde zij sarrend. „Ik- heb John Hunter van zijn geboorte af gekend. Hij is mijn bloedeigen neef." „Uw eigen neef?" vroeg hij in de grootste verbazing. „Natuurlijk is hij dat. Het is de zoon van den ouden Sutcliffe, die Donder dag trouwt. Als mijn neef maar de helft van zijn geld had, zou hij niet in 4ulk een klein huisje wonen, als dit." Douglas boog zijn hoofd en wankelde naar de deur in een toestand van de grootste* verwarring. Toen' keerde hij zich plotseling om en zag haar weder aan. „Vrouw, je liegt", zeide hij opgewon den. ,',t Is niet noodig om tegen jou té liegen", zeide zij met een grijnslach. „Maar ik neem het je niet kwalijk. Je bent óf niet goed wijs óf niet goed nuchter." En ze duwde hem den drempel af en smeet -de deur voor zijn neus dicht. Douglas liep den weg naar het station op als in een droom. Was hij al dezen tijd op een verkeerd spoor geweest? Het bloed steeg hem naar zijn hoofd, terwijl hij bedacht, dat hij alleen" vol komen had vertrouwd, niet op hetgeen hij gezien, doch alleen op hetgeen hij gehoord had. Hij had David Sutcliffe nooit op Newlands gezien; hij had hem alleèn gehoord. Evenmin had hij den man gezien, die bij den geldschieter was gekomen. Het was toch eigenlijk ongehoord op zulk een getuigenis al te gaan. Onze zintuigen bedriegen ons voortdurend. Daarenboven, men zegt dat ieder mensch zijn dubbelganger heeft. En het was zeer wel mogelijk, dat er twee mannen bestonden waar van de een te Tuxbury woonde, en d* ander te Deeping, wiel* stemmen zoo zeer op elkander leken, dat ze niet vat elkander te onderscheiden waren. ^Vjordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1