DINSDAG 10 FEBRUARI 1925 I Vloek verbod". Volgens den Inl. is het vloekverbod een principïeele kwestie, die in het bijzonder in den laatsten tijd sterk naar voren komt, zooals reeds moge blijken uit het feit, dat in een honderdtal plaatsen een vloek verbod is ingesteld. De inl. bepleitte vervolgens de noodzakelijkheid, als mede de wenschelijkheid van straf bepalingen der Overheid op de Gods lastering en het vloeken. oor de Overheid is de omgrenzing van deze taak niet scherp aan te geven, maar in het 3e gebod is toch de grondslag er voor aanwezig. Lev. 24 heeft in deze zaak ook veel te zeggen inzake de roeping der Overheid, al is het volkomen waar, dat er een geestelijk terrein is, waarop de Overheid zich niet mag begeven. De eerste tafel der wet legt zeer zeker aan de Over heid een taak op, en de taak die ze heeft om op publiek terrein de goede zeden te handhaven, is tevens de oor zaak dat ze moet optreden tegen de Godslastering en het vloeken. Als de [Rijkswetten in gebreke blijven, dan heeft de plaatselijke Overheid in te grijpen. Willen we dus als Christen natie onze eer niet verliezen, dan is een vloekverbod noodzakelijk en wen- schelijkbovenal echter omdat het geldt de eere van onzen God. Tal van vragen werden nog ge steld en door den spr. beantwoord, waarna de voorz dank bracht voor dit keurig referaat. De verg. was goed bezocht en werd nadat Ps. 119 3 gezongen was, door den inl. met dank aan den Heere gesloten. GEMENGD NIEUWS. Gebit ingeslikt. Woensdag kwam de heer v. d. B. uit Rotterdam in grooten angst het politiebureau op den Rijswijk- schen weg te 's Gravenhage binnenloo- pen. Hij had zijn kunstgebit ingeslikt. Onmiddellijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die hem meenam naar het ziekenhuis Zuidwal. Het gebit is daar langs operatieven weg verwii- dercl Trouw dier. Zes dagen lang, terwijl liij schier bezweek van honger en dorst had de hond van den zestigjarigen Paul Pierat, die in een uithoek van het bosch te Grange-sur-Voloque door een beroerte werd getroffen, bij 't lijk van zijn mees ter gewaakt. Hij was vrijwel het eenige dat deze bezat, en hij was aan hem ge hecht als een kind aan zijn moeder. Toen houihakkers het stoffelijk over schot van den arme vonden en het wil den wegbrengen, moesten zij het hondje met geweld verwijderen. Het volgde den Ireurigen stoet tot aan het lijkenhuis en gaf daar den geest, nadat het hardnek kig geweigerd had, eenig voedsel en water, dat men hem had aangebracht, aan te raken. Gevaarlijke uitverkoop. Toen een der der grootste firma's te Londen, de een uitverkoop in gordijnen zou beginnen, de zaak wilde openen, ontstond onder de tusscheti een en tweeduizend protes- teerende dames zulk een gedrang, dat de ruiten werden ingedrukt. Acht personen werden gewond, verscheidene anderen vielen flauw. Uitlevering gevraagd. De Belgische regeering heeft de uitlevering gevraagd van den 27-jarigen werkman A. M., uit St. Kruis, tegen wien door het hof van appèl te Gent een bevel tot inhechtenis- nemeing is uitgevaardigd, wegens in braak. De man is thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg. Hevige vechtpartij. Te Roermond ont stond Zondag hooggaande ruzie onder de bewoners van liet wo04wage r 1 .ca 1 q p. Er werd met stokken, revolvers en mes sen gevochten; ook -Ie vrouwen na'ijsn aan 't gevecht deel Eenige vechtersba zen liepen bloedig* verwondingen op cn moesten onder geo^asAund ge behande ling worden geste'd. Een der vechtende vrouwen, die in het baz-it van schevpe revolverpatronen werd bevonden, werd door de politie gearresteerd. Noodlottige val. Het eenig zoontje der familie N. te Geleen viel van een bank en bekwam daarbij ernstige kneuzingen aan het hoofd, zoodat het kind kort daarna overleed. Inbraak. Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel in men er in ge- slaagdbinnen te komen in een der villa tjes onder Steynenburg (halverwege Utrecht en De Bilt). Men heeft daar in de benedenverdieping een bureautje opengebroken en daaruit 100 gestolen. Van de daders geen spoor. Brand. Te Den Ham werd de Woning <*an D. J. K. Jr. te Magele totaal door brand vernield. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Van de levende have kwamen een geit en een 2o-tal kippen met 2 hanen in de vlammen om. was verkokerd. Steekpartij aan boord. Zondagmorgen onstond aan boord van het Fransche stoomschip „Députè Josselin de Rohan", dat voor reparatie ligt in Dok 3 van dé Rotterdamsche 'Droogdokmaatschappij een hevige vechtpartij tusschen een aan tal Arabische stokers. Een hunner kreeg daarbii een 5-tal messteken, waarvan een steekwonde aan den schouder, een aan den hals en drie in den rug werden toegebracht. Tn levensgevaarliiken toestand werd hij vervoerd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. terwijl de rivierpolitie twee der daders arresteerde. Aangezien men door den Zondags dienst niemand kon bereiken, die de Arabieren verstond, werd het onderzoek lot Maandag uitgesteld. Karrepaard op hol. In de Teilinger- straat te Rotterdam sloeg gisteren net paard van den 69-jarigen mélkhandelaar J. F. op hol. Het hollende dier sloeg den wagen aditer zich het trottoir op. Op dat oogenblik wilde de voerman er af springen om den viervoeter bij den teugel te grijpen. De man geraakte daar bij bekneld tusschen den muur van een der huizen en den melkwagen. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een uur later overleed. De waarde van den mensch. - Een chirurg in Rochester, dr. Mayo, heeft uitgerekend, dat 't menschelijk lichaam vet genoeg bevat om zeven staven zeep te maken, ijzer genoeg bevat, voor een niet al te grooten spijker, kalk genoeg om een kippenhok te witten, phosphor genoeg om 2200 luciferskoppen te maken zwavel genoeg om een hond te ontluizen. En verder nog wat suiker, magnesium, en potasch. Waarde, bij elkaar 99 cents. Dollar cents! Plotseling gestorven. Woensdag werd Huize Royal, op het Lange Voorhout in rep en roer gebracht door een plotseling Sterfgeval. Oud-Groningse he studenten hielden réunie ter gelegenheid van den dies van het studentencorps. De tafelpre sident, mr. A. W. F. Sanger, had juist zijn rede uitgesproken, toen hij onwel werd. Hij ging even zitten, stond weer op, ging weer zitten en gaf den geest. Er zaten verscheidene doktoren aan tafel, die niets konden doen dan den dood constateeren. Men kan zich de ontsteltenis inden ken, zoowel van de gasten als van zijn vrouw en moeder thuis. De overledene was directeur van het adviezenbureau der Rijksbelastingen te SpVioirpnine-en. Handige dievegge. Een als dame ge- kleede en zich ook in alle opzichten al dus voordoende vrouw kwam Zondag in den kruidenierswinkel der firma P. v. d. H:, aan de Brugstraat te Roosen daal eenige inkoopen doen en betaalde met „briefjes", zoodat zij dus geld terug moest ontvangen. Bij de terugbetaling nu vroeg zij voor haar verzameling zoo mogelijk eenige guldens met een bijzonder kenteeken, waaraan de winkelier gaarne wilde vol doen. Daar hem echter het zoeken naar die bijzondere guldens nogal moeite scheen te kosten, was de dame wel zoo welwillend te helpen zoeken en brutaal weg deed de vrouw een flinken greep in de openstaande geldlade om de begeerde guldentjes „uit te zoeken". Toen de „dame" al eènigen ver dwenen was. bleek echter ee" M in de lade, waarvan aangifte werd gedaan aan de politie, die nu naar de geldwisse- laagster ^oekt. Waterput vergiftigd. Te Erica is bij dader is onbekend. Bumm, Bumm, Bumm. Jaren ge leden gaf een Duitsch minister een groot feest. Tot de genoodigden behoor de ook de onlangs overleden vrouwen arts Geheimer Medizinalrat Professor dr. Bumm, die in zijn tijd een wereld- reputatie had. Het sprak min of meer van zelf, dat de gasten zich aan elkan der voorstelden en zoo kon het gebeuren dat een rijk gedecoreerde generaal op Prof. Bumm afstevende, de sporen tegen elkaar sloeg en met een korte buiging zeide: Getatten: General der schweren Artillerie von Pollack. De beroemde medicus nijgt het hoofd en antwoordt kort en bondig: Bumm. De generaal herhaalt eenigszins ver baasd zijn toespraak: Gestatten: Gene ral der schweren Artillerie von Polack. En weer klinkt het kort en bondig: Bumm! Blauw-roo?' van woede slaat de gene raal ten derde male de sporen tegen el kaar en herhaalt, dit keer met zware commandostem: „Gestatten: General der schweren Artillerie von Polack". Professor begrijpt niets van de vertoo ning, die hem danig begint te vervelen en don ander strak aankijkend, zegt hij, nu drie keer 'achter elkaar: „Bumm, Bumm, Bumm!" Dat is meer dan de krijgsman kan verdragen. Woedend loopt hij naar den gastheer en zegt nijdig: ,sWaarde vriend, jij hebt zonderlinge snuiters onder je gasten!" „Hoezoo?" informeert de heer des huizes. „Wel, de man. die daar ginds bij de B spiegel staat, schijnt niet goed snik te zijn. Drie keer heb ik geprobeerd mij voor te stellen en telkens kreeg ik ten antwoord „Bumm", je begrijpt, dat dat voor mij hoogst pijnlijk is". „Ik begrijp het", zei de gastheer, „ga maar mee". En den hoogleeraar aan klampende, zeide hii: Herr General ver oorloof mij u Herrn Professor Bumm voor te stellen". Inbraak te Hilversum. De inbraken- reeks te Hilversum wordt voortgezet. Zondagavond laat, toen de bewoners even afwezig waren, hebben dieven door middel van een valschen sleutel zich toegang verschaft tot het perceel Ele- gantierstraat 28, bewoond door den heer G. Jonger den, penningmeester van de Voetbalclub „Het Gooi De inbrekers hebben zich uit de voeten gemaakt met de kas van deze voetbalclub tot een be drag van ongeveer 1300, zijnde de ont vangst van de beide laatste te Hilversum gehouden voetbalwedstrijden. Bankdirecteur gearresteerd. Op last van de justitie te Arnhem is gearres teerd de heer J. G. J„ directeur van de in sta^t van faillissement verkeerende, Maas- en Waalsche Bank te Nijmegen. Hij is naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. De justitie weigert de reden van de^a arrestatie mede te deelen. Vinnige vrouwtjes. In een volksbuurt te Amersfoort ontstond tusschen bewo ners revige ruzie over den waterafvoer. Het „tournooi" ving aan met eenige aanmerkingen. Daarop volgden scheld woorden en weldra vlogen de geburin- nen elkaar in de haren. Ze r'olden als wilde katten meters ver over straat, tot ze door omstanders gescheiden werden. Voor den politierechter gebracht met getatoueerde gezichtjes, gevolgen van scherpe „argumenten", ontkenden beiGe partijen alles. Niettemin werd f 10 boete sub. 10 dagen brommen geëischt. den heer P. de waterput vergiftigd. De Overreden. Te Stadskanaal is de 8- jarige Jozef Kahl onder een motorrij wiel geraakt en zwaar gewond opgeno men. Mijnongeluk. In Staatsmijn Hendrik te Rumper Brunsfum geraakte de ge huwde mijnwerker D. onder afvallend gesteente. D. bekwam een schedelfrac tuur en werd in zorgwekkenden toe stand naar het hospitaal vervoerd. Auto-ongeval Maandagmiddag te half twee is het kind Rika D., te Dordrecht, aangereden door een luxe auto van v. d. Bergh, die bestuurd werd door den heer v. Bergh zelf. Het linkerspatbord moet haar een schedelbreuk hebben toege bracht,. Zij is direct naar den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst ver voerd. Daar constateerde men den dood. Branden. Te Gennep is door onbe kende oorzaak de boerderij van A. Goos- gens, gelegen in de Looierheide, afge,- brand. Vijf koeien benevens een zeug met biggen kwamen in de vlammen om. Een groote hoeveelheid hooi en stroo ging verloren. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken op een zolder van -de machinefabriek Kruyre aan de Reguliersstraat te Haar lem. Op die zolder werden houten mo dellen bewaard, die gedeeltelijk ver brand zijn. Te Velp (bij Grave) is een woonhuis en schuur tot den grorrcl toe afgebrand- Door den scherpen wind werd het vuur, dat in de schuur, waarin zich de plan ken van een danstent bevonden, was ontstaan, hevig aangewakkerd en sloeg direct over naar het woonhuis. Rustig sliepen daar man. vrouw en vier kinde ren. Een 'overbuur bemerkte om 1 uur des nachts de vuurzee. Met de grootste moeite gelukte het de bewoners te redden. In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen het personeel van de coöperatieve verbruiksvereeniging „Ons Belang'' aan de Lindelaan te Dieren in de ^akkerij van die vereeniging kwam, bemerkte het. dat od den zolder brand was ont staan. De brandweer was het vuur vrij spoedig meester. De zolder bleek intus- schen geheel vernield te zijn, terwiü ook een groote hoeveelheid meel verloren ging. Gratie verleend. Aan H. B„ boterhan- delaar te Zoetermeer is door H.M. de Koningin gratie verleend van een von nis van 2 maanden hechtenis, hem opge legd wegens het met zijn auto op den Haagweg onder Rijswijk overrijden van den student C., hetwelk diens dood ten gevolge had. Het verdwenen meisje. Ongeveer drie weken geleden verzocht de politie op sporing van mej. C. Engelmoer, die de ouderlijke woning had verlaten. Haar lijk is thans opgehaald uit het water van de Jacob van Lenhepkade. SOCIALISTISCHE OPVOEDING. „H et Huisgezin" ontleent aan een artikel van Otto Felix Kant in de „Sozialistische Erziehung" een staaltje van Socialistische Opvoeding. Hij laat een opvoeder met kinderen van 11 tot 14 jaar het onderwerp be handelen: [Wat willen de sociaal-de mocraten De kinderen, zegt hij, interesseeren zich zeer levendig voor deze vraag, en men verbaast zich over de juiste ge dachten, die de kinderen daarover hebben. Van juiste gedachten gesproken, Wat zegt men van het volgende ge sprek tusschen opvoeder en kinderen Opvoeder: Gaat het den arbei ders slecht? Kinderen: Ja. O.: 'Hoe dan? K.: [Weinig loon. Werkloos heid. O.: Wa!arom ontvangt de arbei der weinig loon? K.: Omdat de baas (fabrikant ■de rijken) hem niet meer betaalt. O.: Waarom betalen die dan niet meer K.: Omdat zij zelve veel verdie- tien willen. O.: Hoe kunnen 'dan toch 'de fabrikanten iets verdienen; werk'en zij dan? 1 i.*.i K.: Neen. lTf> O.: Nu menigeen leidt Ket Be-' drijf en werkt er ook wel in mee. Dan, zijn er ook zeer velen, die werken weinig of niets. Waarom verdienen zij dan toch? K.Omdat zij de Keeren zijn, om dat hun de fabriek behoort. Uit het vervolg blijkt, dat de kin deren van oordeel 2ijn, dat de fa briek van den fabrikant moet worden afgenomen en aan de arbeiders ge geven, die dan „zooveel zouden voort brengen als alle menschen noodig had den, niet meer en niet minder". Deze manipulatie met de fabrieken, verklaart dé opvoeder, heet sociali- seeren, en de menschen, die dit doel nastreven, noemt men socialisten. Hiermee is de les uit. Terecht vraagt Het Huisgezin aan de socialistische voormannen, wat zij van deze poespas denken. Erge ren zij zich niet aan zooveel opper vlakkigheid? Toch staat de inhoud van de popu laire sociaal-democratische propagan da in den regel weinig hooger dan deze „les". En met aldus „opgevoede" men schen wil men gaan „socialiseeren" 1 Daar zal wel veel van terecht ko menl De arbeid in bakkerijen. De Nederlandsche Bakkersbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het Ontwerp van Wet tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den Arbeid in brood bakkerijen. Het zeer breedvoerige adres komt tot de bezwaren lp. dat het ontwerp niet de mo gelijkheid opent in spoedgevallen op de 10 dagen bedoeld bij art. 35, lid 2b der Arbeidswet, onverwijld en zon der inachtneming van eenigen termijn, hoe kort ook, twee uren voor het wet telijk t?4anvangsuur bakkersarbeid te verrichten; 2o. dat het ontwerp het vragen van vergunning aan den Minister tot ver vroegden verkoop en vervroegd ver voer ook na twee opeenvolgende ge regeld wederkeerende fses d?gen handhaaft, terwijl deze voor alle par tijen noodelooze en groot ongerief vei oorzakende administratieve romp slomp zonder bezwaar door een een voudige wettelijke regeling ware te (ondervangen. Uitsluiting in het kleerznakeisbedrijf. In een in het laatst van de vorige week te 's-Gravenhage gehouden ver gadering, is nadat' de onderhandelin gen tusschen den Bond van kleerma kerspatroons in Nederland en den Bond in de kleedingindustrie, den Christelijken, den Roomsch-Katholie- ken en den Neutralen bond van werk nemers over d® hernieuwing van h(?t 15 dezer afloopendé jaarlijksche col lectieve contract waren afgebroken, be sloten, dat de maatpatroons tegen Za terdag a.s. het georganiseerde perso neel ontslag zouden aanzeggen. Dit is inmiddels geschied. De patroons waren bereid, het col lectieve contract op de geldende voor waarden voor een jaar te hernieuwen. De werknemers eischen echter 10 pet. lQonsverhooging, en voor de thuiswer kers acht dagen vacantie en doorbeta ling van de christelijke feestdagen. Actie in het Kleedingbedrijf. Naar aanleiding van het feit, dat de ledeii van den Bond van Kleedermaker- Patroons (Maatpatroons) ontslag hebben aangezegd aan hunne kleermakers tegen Maandag 16 Febr. a.s., hebben de samen werkende werknemersbonden op, 9 Febr vergaderd. Vastgesteld werd, dat de werkgever? in deze branche door hunne houding de oorzaak zijn van het dreigend conflict; waarvan in dit geval door de werkne mersbonden de consekwentie wordt aan vaard. In overleg met de kleermakers in ver schillende plaatsen, zal over de te ne men maatregelen overleg worden gepleegd Op Donderdag a.s. wordt wederom door de samenwerkend*? hoofdbesturen hier omtrent vergaderd. Op deze vergadering bleek" nog, dat de besturen algemeen van oordeel zijn dat de weg van vredelievende onderhan delingen zeer goed tot het einde had kunnen worden bewandeld, indien een te gemoetkomende houding door de werk» gevers was aangenomen. Dit geschiedde echter niet, zelfs niet ten opzichte van zaken, die geen groote finantieele offers eischten, zoodat de oor zaak van het dreigend conflict dan oók' uitsluitend gelegen is in de totaal afwij» zende houding der werkgevers PAARD EN AUTO. Toen Ford geboren werd, wa§ de ondergang van het paard bezegeld. Slechts renpaard en rijpaard gaven geen kamp. Maar zij vormen een kleine, zij het voorname, minderheid. Geleidelijk werd het uit zijn domein verdrongen door ,jTin Lizzies" en haars gelijken. Op het land, waar eenmaal zware Ardenners de ploegen door de vette aarde trokken, ronken nu de motor tractors. De fijne equipages met ner- ïveuse glimmende tweespannen maak- ten plaats voor zes cylinder limousines Vrachtauto's, autobussen en electri- 'sche trams verschenen waar eenmaal paard en wagen den rijweg hadden be heers cht. Verleden Donderdag heeft ev een i gebeurtenis plaats gegrepen die het symbool is van deze „paarden-scheme- ring''. De United States 'Steel Corporation j 'de groote staaltrust van Amerika, j deelde de wereld mede dat zij het j laatste hoefijzer had gesmeed en dat I haar hoefijzerfabriek bij Pittsburg zou tworden afgebroken en verkocht. Eenmaal was deze fabriek een Cen- trum van bezigheid. Dat was in de - dagen dat de straten der Amerikaan- sche steden weerklonken van hoefge trappel. Dat was in de dagen toen iHenry Ford nog met boeken ventte, jen toen Detroit nog niet gewaagdej j van „our own Henry". Het voorspelde wereldeinde. Veertien jaren geleden heeft Robert Reidt van Patchogue (Long Island) van de Adventisten voorspeld, dat een de zer dagen de wereld zal vergaan. Mrs. Margareet Rowen van Los An geles, hoogepriesteres van den eere- dienst en profetes heeft ook voorzegd, dat het einde op 6 Februari 1925 te middernacht zou intreden. Volgens haar zou het eerste teeken van 't vergaan der wereld zijn het ver schijnen van een wolk in de lucht on der Orion, die te middernacht onder gaat. Daarna zou er een lichtverschijn sel zijn waar te nemen, zoo schitterend, dat de ongeloovigen met blindheid zou den worden geslagen. De 144.000 „geloovigen" en „uitver- korenen" zouden uit alle oorden der aarde naar den top van een berg bi; San Diego (California) worden opge voerd en aan de algemeene vernieti ging worden onttrokken. De overige- menschheid zou door pest, bliksem, aardbevingen en vulcanische uitbar stingen worden verdelgd. Op den ze venden dag van het vergaan der wereld zullen de 144.000 „geloovigen" ten he- mei worden opgevoerd. In afwachting van deze gebeurtenis hebben vele Adventisten zich reeds in witte gewaden gekleed. Anderen zijn echter bang en terneergedrukt en som migen onder hen hebben zelfmoord be dreven, of althans gepoogd, dit te doen. In Qleveland (Ohio) alleen hebben zes schoolmeisjes reeds getracht zich te dooden. Laad- en Tmabouw. DE WERELD&BAANPKOBUCTÏE. Het IX.I. te Rome geeft een overzicht van den stand van de wintertarwe in de geheele wereld. Daaruit blijkt dat de hooge graan prijzen over het algemeen een groote ren uitzaai hebben bevorderd; in de V.S. zelfs ongeveer 1 millioen H.A. Het weer is echter nogal wisselvallig ge weest en pver het-algemeen weinig be vorderlijk voor een gunstigen stand van de tarwe. Het I.L.t verwacht dat iets meer wintertarwe door den winter zal ko men dan verleden jaar. Wat den wereldoogst 1924/25 betreft, rekent het I.L.l. op een vermindering van 1.4 pet. tegen het vorige jaar en op een vermindering van 1.3 pet. 'tegen het gemiddelde van 1918/22 en van 11.2 pet. tegen het gemiddelde van 1909/13. Voor emigratie gaai ontginning. Nog schatten kunnert aan den Ne- derlandschen bodem worden ontwor steld, zegt „De Rotterdammer". Honderden, duizenden bunders kun nen aan het bebouwbaar oppervlak worden toegevoegd'. Het begint lang zamerhand tot regeerders en volk door te dringen, maar toch leeft het voor velen nog niet sterk genoeg. Wat op de Peel geschiedt, dient met kracht, ook elders te worden voortge zet. Wij zijn op den goeden weg. De drooglegging der Zuiderzee beduidt rijke winst voor de verhooging van Onze nationale productiviteit. Het groote werk aan den Biesbosch be looft de opname van 39 a 40 groote boerderijen in ons voortbrengingsle- ven. Thans weer komt het bericht uit Drachten, dat daar het ontgin- hingswerk 400 H.A. in cültuur zal brengen. Werken bij den Bies.bosch rijk, provincie en gemeente samen, in het Friesche plan draagt het rijk niet bij. Onze landsregeering zal goed doen ipet ernst den onmiskenbaren aan drang tot ontginning te steunen en Zooveel mogelijk te systematiseereri iVan emigratie naar vreemde lan den, naar Canada en andere oorden boort .men alom gewagen. Het kan noodzakelijk zijn, dat ook langs dien Weg de bestaanszekerheid van onze Nederlandsche medeburgers wordt gezocht. Maar voor die noodzakelijk heid kan worden toegegeven, dient eerst vast te staan, dat onze nationale bodem zijn burgers niet meer kan voeden. iVóór emigratie gaat ontginning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8