MAANDAG 9 FEBRUARI 1925 Dag-Agenda. Maandag 9 Febr. Leiden. Vergade ring Schippers en Boden, Gebouw Pa trimonium, n.m. 7.30 uur. Maandag 9 .Februari Leiden. Cursus vergadering (Chr. Besturenbond), Ge bouw Nathanaël, n.m. 8 uur. Spreker de heer R. Zuidema. Woensdag 11 Febrnari Sassenheim. Orgelbespeling in de Geref. kerk, n.m. 8.30 uur, door den heer H. M. Keuning. Donderdag 12 Febrnari Leiden. Jaar vergadering van de Jongeliedenvereen. Timotheus. Donderdag 12 Febr. Leiden. Bijbel- ibespreking, gebouw Jeruël, n.m. 8 uur. Donderdag 12 Febr. Leiden. Winter- lezing (Chr. Comité) Geref. kerk Hooi gracht n.m. 8 uur. Spreker Ds. D. A. v. d. Bosch, Den Haag. Donderdag 12 Febr. Oegstgeest. Ver. voor Chr. Belangen. Lezing in de Reho- bothkapel, n.m. 8 uur. Spreker Ds. Vunderink, Haarlem. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maand a g 2 tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waargenomen door de apo theken van de H.H. D. J. v. Drie sum, Mare 76, telefoon 406 en W. P e 11 e, K. Rapenburg 12, telefoon 523. keld en werd het stelsel van verzach tende omstandigheden, ook voor de crimineele feiten ingevoerd. Uitvoerige beschouwingen werden hierna gewijd op het gebied van het kinderrecht, aan het beginsel der in dividualisatie der straf, dat langs den weg der classificatie de schuldigen wil onderwerpen aan de straffen, wel ke voor hen 't geschiktste zijn, 't welk dan ook in 1911 heeft voorgezeten bij de oprichting der bijzondere strafge vangenis te Scheveningen, waardoor mogelijk is gemaakt een doelmatig- tenuitvoerlegging der gevangenisstraf op personen, die voor afzonderlijke op- I sluiting ongeschikt bleken te zijn. In dit opzicht werd hulde gebracht aan de hoogleeraren Lizet, Prins en G. A. van Hamel, die door stichting van - de Internationale Strafrtchtsvereeni- ging krachtdadig hebben samenge- 1 werkt om de wetenschappelijke grond slagen te leggen, waarop het strafrecht de toekomst zou worden opgetrokken Individualisatie door classificatie be oogen de psychopaten-ontwerpen, wel ke spoedige afdoening thans met grond mag worden tegemoet gezien. En se dert de intrede van het nieuwe kin derrecht is ook het tweede, daarin neer gelegde beginsel, de opvoedingsgedach te bezig zijn invloed te doen gevoelen op de strafrechterlijke behandeling van- volwassenen. Den misdadiger op te voeden en hem te dwingen aan die op voeding actief deel te nemen, dit be oogt ook de nieuwe regeling der voor waardelijke invrijheidsstelling. Doel en uitwerking van strafrechter lijke vonnissen nader toelichtende, zegt Spr. dat de pogingen tot de ver heffing van misdadigers, Vooralsnog in een aantal gevallen op een misluk king zullen uitloopen, waar voor het tot stand brengen van hervormingen, naast een nuchteren blik in een koel hoofd noodig is het geloof aan de al- lesvermogende en allesdoordringende kracht van het goede en een sterke wil om de moeilijkheden te overwinnen. Heeft Spr. bij den aanvang zijner rede de oprichters der Universiteit met erkentelijkheid herdacht, een woord van hulde brengt hij aan hen, die in den loop der eeuwen zoo krachtig aan haren groei en bloei medewerkten, ter- wijl hij eindigt ipet een opwekking tot de jongeren .de tegenwoordige studen ten, om den naam der Universiteit hoog te houden, in overeenstemming met 's Prinsen wensch het blokhuys hechter te maken, t.w. de moeilijke taak, die ons en het nageslacht is op de schouders gelegd. Na het eindigen dezer redevoering werd overgegaan tot de plechtigheid tot het toekennen van het eeredoco- -raat in de rechtswetenschap h 0 n 0 r is causa. (Vervolg derde pagina). STADSNIEUWS. Bozsd van Ckir. Sangver. In het Wijkgebouw Levendaal had de tweede jaarvergadering plaats van den Ring Leiden en Omstreken van den Bond van Chr. Z^ngvereenigingen in Nederland. De vergadering werd te half negen op gewone .wijze geopend met het zingen van het Bondslied en gebed. Voorgele zen werd een gedeelte van Psalm 105. De voorzitter, de heer G. Goedhart, sprak eenige woorden van welkom tot leden en afgevaardigden der aangesloten vereenigingen. De notulen van de vorige tfreadering werden voorgelezen en on- ariC]erci goedgekeurd. S .-"'etaris, c{e heer q g van ,jer ^?.cht daarna het jaarverslag m Gememoreerd werd o.a. de goedge slaagde Bazar in hef begin van 1924. de boottocht naar Haarlem en Bloemendaal. de ..Zangersmiddag" in ..Oud-Hortus- zicht" en de laatstgehouden Zangers- RECLAME Als U Boodschappen doeïl vergeet dan vooral niet dat PU ROL evenmin thuis mag ontbreken als een ander artikel van dagelijksch gebruik. u avond in de groote Sladszaal. Er werden gehouden 3 ledenvergaderingen en 3 ge combineerde vergaderingen. Er traden 3 vereenigingen toe, n.l. de zangvereen. Advendo en Soli deo Gloria van Noord- ijk b. en Noordwijk Z.; en de zangver- Hallelujah uit Leiden. Een woord van dank werd gebracht aan de H.H. Directeuren en de Directrice van de ver. voor hunne goede medewer king tot het welslagen van de gezamen lijke uitvoeringen. In* overeenstemming met het doel der Ring-combinatie wer den vijf muziekwerkjes aangekocht, ter wijl ook nog Bondsmuziek voorhanden is, welke aan de aangesloten ver. gratis uit de Bibliotheek geleend wordt. In deze richting zal voortgewerkt worden ter wijl onderlinge ruil van muziek via het bestuur bevorderd zal worden, door het aanleggen van een lijst van beschikbare werken. In het bestuur kwam geen verande ring, alleen werd een penningmeester benoemd, n.l. de heer G.-t Koenen uit Oegstgeest. Deze bracht verslag uit van den toestand der kas, waaruit bleek, $at er een batig saldo was van ƒ55.081/-. Voorgesteld wordt door het bestuur: elke afdeeling benoemt eene commis saris, deze vormen het Ringbestuur, uit hun midden wordt het dageijksch be stuur gekozen. De president wordt door de ledenvergadering benoemd. Dit voorstel wordt door de afgevaar digden goedgekeurd. Het desbetreffend artikel in het reglement wordt dus in dezen zin veranderd. Alsdan komen aan de orde de voor stellen van het bestuur voor 1925. Na gehouden besprekingen wordt het be stuursvoorstel tot het houden van een boottocht in Juni goedgekeurd. Evenzoo tot het houden van een Zangersmiddag in den nazomer; geprofiteerd zal worden van de opgedane ervaringen van de vorige bijeenkomsten, opdat de ideëele zijde van onze Ring-combinatie meer en meer tot haar recht komt. De geanimeerde vergadering werd te ruim 10 uur met dankzegging gesloten. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A. F. RooboL jm. 34 j. en M. W. Popp, jd. 28 j. W. v. d. Berg, jm. 28 j. en M. C. Fasel, 26 j. C. J. J. Hoogeveen, jm. 29 j: en M. J. Heijne, jd. 28 j. J. F. v. Loe, jm.; 22 j. en G. Blans- jaar, jd., 22 j..A. G. v1. Leeuwen, jm. 23 j. cn G. Onderwater, 21 j. G. N. de Ru, jm., 28 j. en E. Planjé, jd. 24 j. Rectificatie. Dr. P. A. A. Boeser, die Vrijdagavond voor de Ned. Maatschap pij van Letterkunde als spreker is op getreden, is niet oud-lector in de Egyptologie aan de Universiteit alhier doch lector. BINNENLAND. De Vrijheidsbond en de verkiezingen. Overeenkomstig het verkiezingsregle ment is op 6 en 7 Februari te 's-Graven- hage een vergadering gehouden van den partijraad van den Vrijheidsbond, waar in de 18 kieskringen vertegenwoordigd waren, ten einde, naar aanleiding van de door de afdeelingen in het geheele land gestelde candidaten, het politiek advies vast te stellen over de samenstel ling en combinatie der candidatenlijsten en volgorde op de lijst. Bij de samenstelling van het advies is uitgegaan %an de gedachte, dat voor eiken kieskring allereerst rekening "zal worden gehouden met de gewestelijke verlangens en de combinatie van kringen slechts te doen geschieden, voor zoover onderling en uit eigen beweging over eenstemming zou worden verkregen, aangaande de eerste nummers van de candidatenlijst. Met dit systeem werd tenslotte bereikt, dat de Vrijheidsbond met acht verschillende gewestelijke lijs ten zal uitkomen, te weten: I. Dordrecht, .Middelburg, Leiden, Tilburg; II. Leeu warden, Groningen, Den Helder, Assen; III. Arnhem, Nijmegen, Den Bosch, Maastricht; IV. Haarlem, Utrecht. V. Zwolle; VI. Amsterdam; VII. Den Haa; en VIII. Rotterdam. Het-politieke advies omtrent de candi daten voor de eerste plaatsen luidt: I. 1. Mr. H. C. Dresselhuys, 2. Mej. Johanna Westerman, 3. Prof. dr. B. D. Eerdmans, 4. E. M. Feenstra; II. 1. Mr. G. A. Boon, 2. dr. S. E. Bierema, 3. D. de Boer, (Stompetoren), 4. Mevr. H. van Riel-Smeenge, 5. J. Hu ges; III. 1. Mr. A. G. A. Ridder van Rap pard, 2. Mr. J. Gerritzen, 3. Mr. J. Dijck- meester; IV. 1. Prof. Mr. Dr. A. van Gijn, 2. Mevr. E. W. Wijnaendts Francken-Dy- serinck; V. 1. Dr. I. H. J. Vos, 2. A. F. Stroink VI. 1. Mr.'IL C. Dresselhujrs1 2. Wal- raven-Boissevain; VII. i. Mr. P. Droogever Fortuyn, 2. Mr. P. J. W. H. Gort van der-binden; VII. 1. Mr. P. Drooglever Fortuyn. 2. de Groet. Het verder aanvullen der lijsten werd aan het initiatief der Kieskringen over! gelaten. Intusschen wercl ernstig aanbe volen, aan vrouwelijke candidaten ook verder groote aandacht te schenken. Aan de heeren Abr., Staalman en II ter Hall waren in het aanvankelijk poli tiek advies van den Partijraad plaatsen respectievelijk in groep VI en groep I toegedacht, welke redelijke kansen op verkiezing boden. Na mondeling overleg met beicle hee ren, bleek de wenschelijkheid hun can didal uur niet tot bepaalde kieskringen te beperken, ten einde in het geheele land gelegenheid te bieden op hen stem men uit te brengen. Een afzonderlijke lijst, hunne namen bevattende, al of niet met éen der kies kringen verbonden, werd derh,alye wen- schelijk geacht. Slapte in het Veenbedrijf. Te Hardenberg zullen eerstdaags de verveners uit'het noorden van Overijsel vergaderen over een voorstel, om de werkzaamheden in de veenderijen, ten gevolge der heerschende slapte, stop te zetten. Bij de firma Kleijssen geschiédde dit reeds. De Olympische spelen. Bij de Tweede Kamer i^s thans inge diend het reeds aangekondigde wetsont werp tot verhooging van hoodstuk V A der Staatsbegrooting 1925, strekkende tot het verleenen van een bijdrage van 250.000 aan het Ned. Olympisch comité in de kosten van de voorbereiding en het doen houden van de Olympische spelen in 1928 te Amsterdam. Posterijen. Mr. P. J. Oud za in de Tweede Kamer vergadering van Dinsdag a.s. een inter pellatie aanvragen over de uitvoering van de plannen tot reorganisatie Van het Staatsbedrijf van de posterijen, de tele grafie en telefonie. Prof. Trenb. Naar gemeld wordt, zal Prof. Treub zich binnenkort naar het Zuiden Van Frankrijk begeven om Verder herstel van gezondheid te zoeken. RECLAME BUITENLAND. DE ÏNÏSRSEALLIEERDE SCHULDEN. De Britsche nota. De Britsche gezant hééft Zaterdag middag om 4 uur aan chn Fransehen premier overhandigd het Britsche ant iwoord op Clémentel's nota In zake ■de mtergeallieerde schulden. De nota houdt yast aan het prip- cipe van de Ealfcur-nota, n.l. dat Groot Brittannië van Europa betalin gen zal ontvangen gelijk aan het be drag, dat het zelf verplicht is te beta len aan de Ver. Staten. Een nieuws conferentie in 't zicht. Naar va-n Fransche zijde wordt mee gedeeld, denkt het Fransche kabinet ongeveer drie weken noodig te heb ben voor het opstellen van een om standig antwoord aan Engeland. In deze nota van antwoord zal dé Fran sche regeering den formeekn wensch uitspreken, dat een conferentie tus- schen Herriot, Baldwin, Churchill en Clémentel zal worden gehouden. Een dergelijke conferentie te Lon den zal dan natuurlijk niet voor begin Maart kunnen plaats vinden. De Fransche regeering schijnt voorts van meening te zijn dat het financieele probleem is verbonden met het veiligheidsvraagstuk en dat het een niet zonder het ander behoort te worden- opgelost. Bij dergelijke vérstrekkende discus sies zujlen evenwel ook de diploma tieke vertegenwoordigers van België Italië en de Ver. Staten, en, zoo wordt in zekere kringen gezegd, cok van Nederland aanwezig moeten zijn. JAPANSCHE SLOEP OMGESLAGEN. 17 man verdronken. Op het bezoek aan Vancouver, (bij de Westkust van Noord-Amerikavan het Japansche opleidingssmaldee1, dat Vrijdag van Esquimault is aangeko men, is een schaduw geworpen door een ernstig ongeluk, dat daar Zondag nacht 1 uur heeft plaats gehad. Een boot, waarin 150 1 man zaten, die naar het vlaggeschip „Azama'* te rugkeerden, kwam in botsing met an dere .booten en sloeg om. Zventien man zijn verdronken. De nacht was zeer donker en - het weer was ruw. Het reddingswerk werd volbracht met de hulp van zoeklich ten. HET GRIEKSCH-TURKSCK CON FLICT. Een verzoek aan Venizelos. Venizelos is door de Grieksche re geering verzocht, zoo mogelijk Grie kenland te vert^genwoo 'd gen bij den Volkenbond, wanneer aldaar de k'vves tie van de uitwijzing van den oecu- menischen patriarch uit -Constantino- pel en de opzegging van het Grieksch- Bulgaarsche verdrag in zake de be scherming der minderheden in Mace donië t;r sprake zullen komen. De m!nis erro. d h:eit gi te.ei aan den minister-president Mtchalakopou los vérstrekkende volmachten gege ven om d? kwestie van de uitwijding van den patriarch tot een goed einde te b^ngen. De minis, er-president verklaarde: dat binnen twee cf drié dagen het definitieve besluit genomen zal wor den of men zicli tot den Volkenbond zal wenden, dan wel to'; het internatio nale gerechtshof in De-n Haag. Bin- V\A/7 fV O Vér be V win gs vitverkeep 1 T V Hulpgebouw: Manufacturen, Breestraat 31, Mansboezeroens prima dril Flanellen sporthemden zware kwaliteit Zware blauw keper werkjassen Blauw keper mansbroeken VAKKLEEDING IN PRIMA KWALITEITEN nen denzelfden tijd zal de antwoord nota van Griekenland naar Angora worden verzonden. -[ KORTE BERICHTEN. Door het instorten van een muur hij een brand in de kazerne te Beziers (Frankrijk) werden 9 sol daten^ 3 brandweerlieden en T po litiebeambte gedood. 15 personen wer den gewond. In Midden-Engeland en Noord- Wales is na de hevige nachtvorsten een zware sneeuwval begonnen. De zwaargewicht-kampioenbok ser Jack Dempsey is in het huwelijk getreden met Estelle Taylor, een film actrice. Te Parijs werd Zaterdag de 20- jarige Poolsche actrice Stanislawa Uminsfea, die haar minnaar Jean Zyz- nowski doodde om hem te verlossen van de pijnen, die hij door den kanker leed, vrij gesprokén. De Bri sche Nationale bond van Spoorwegpersoneel-heeft besloten, het i o o n c o n f 1 i c t te verwijzen naar den Centralen Loonraad. ïn de Fransche ambassade te Moskou is des nachts ingebroken. De dieven drongen door in de parti culiere woning van Herbette waar zij een pelsmantel van mevrouw Herbette stalen. Offjcieele documenten worden niet vermist. De Maharadja van Nepal een der grensstaten van Egelsch-Idië heeft 85.000 pend sterling gegeven voor de vrijlating van slaven in Nepal, wier totaal aantal meer dan 50.000 bedraagt. Het aantal werkloozen in Oostenrijk, dat ten laste van den staat 'komt, is gestegen tot ÏSO.OCÖ. Dit is het hoogste cijfer sedert het begin der herstelactie. KERK. EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Wageniïlgen, E. v. d. Meer te Markelo. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Harlingen, J. L. de Vries te Rijnsburg. Ds. P. van Heven. Naar aanleiding van het bericht over de ongesteldheid van Ds. P. van Hoven, predikant der Gere.f Kerk van Meliskerlce, wordt aan de Rotterd. medegedeeld, dat de dokter den patiënt heeft onder zocht en verklaard, dat hij geen bloed spuwing heeft gehad, maar overspannen was en een dag of veertien rust moet nemen. Het afscheid en de intrede zullen wellicht zoo spoedig mogelijk plaats heb ben. Ds. T. Sap. Van bevoegde zijde deelt-men ons mede, dat de ook door ons overgenomen be richten omtrent de schorsing van Ds. T. Sap te Gouda absoluut onjuist zijn. Uit de predikbeurten' (in de Goudsche Kerkbode) blijkt, dat Ds. Sap geregelcl in den dienst des Woords voorgaat, ter wijl in een verslag van de vergadering van den Kerkeraad (door Ds. Sap gepre sideerd) de officieels mededesling voor komt, dat de van Gereformeerde zijde uit gestrooide berichten allen grond missen. Ook aldus werd ons medegedeeld is onjuist het bericht, dat verschillende vooraanstaande leden van den kerkeraad ontslag hebben genomen, omdat zij zich met den gang van zaken niet konden ver eenigen. #De zaak is, dat sommige leden van den kerkeraad zich door hun optre den onmogelijk hebben gemaakt en daar door genoodzaakt waren ontslag te ne men. Zoo zouden ze in een vergadering van den Kerkeraad op een gegeven oogenblik de lichten hebben uitgedraaid en den voorzitter de presidentshamer afhandig gemaakt. Maar ho-e dit zij, vaststaat' dat Ds. Sap staat in volle rechten van Dienaar des Woords. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. 4de Uitvoering „Devoté." „Devote", de Christelijke Muziekver- eenigig alhier gaf Vrijdagavond in de Openbare School aan de Dorpsstraat haar 4de uitvoering. Het publiek toonde voor deze uitvoe ring groote belangstelling, zoodat er niet veel plaatsen open bleven. De voorzitter, de heer M. v. d. Stoel liet aanvangen met het gezamenlijk zingen van Ps. 68:10, begeleid door het korps, ging daarna voor in gebed, om vervolgens in eij kort maar krach tig openingswoord allen welkom te heeten, in het bijzonder hen, die de vereeniging als donateur of kunstlie vend lid steunen. Spr. vond tevens gelegenheid om den directeur hulde te brengen voor wat hij in het afgeloopen jaar weer voor de vereeniging geweest was door zijn vaste en bekwame leiding. Ook de verhouding tussclien direc teur en korps liet niets te wensch en over, zoodat er doelmatig kon worden samengewerkt. De uitvoering in het algehieen he sprekende, kunnen we gerust vaststel len dat die wensch in vervulling is gegaan. Het resultaat-kan inderdaad voldoe ning hebben gegeven'en wij brengen* gaarne'een eeresaluut aan de vereeni ging die in den betrekkelijk korten tijci van haar bestaan zooveel bereikte. Hoewel de vereenigde schoollokalen nu niet bepaald rijk bleken te zijn aan de gewenschte acoustiek, toch kon hel gehalte van het koor zich duidelijk uit spreken. Het samenspel liet niet te wenschen over en men hield zich goed aan de bedoeling der composities. De eerste twee nummers, twee wer ken van V .Maily rechtvaardigden den forschen inzet, al gold hier wel tevens het sterkst wat wij boven moesten op merken omtrent de klankvorming. Een glanspunt was het bekende „On ze Vader" van A. v. d. Sloot, voor deze gelegenheid getoonzet door den diri gent, den heer J. Noord anus Sr., Ook in het volgende nummer, een fantasie, door denzelfde getoonzet, wist het korps uitnemend den indruk over te brengen. Zoo zeïis da; er oer herhaald applaus op volgde. Een zeer gewaardeerd element in %de uitvoering was de medewerking van de mandolineclub „Marjacoff" uit Lei- den, onder leiding van üc-n hoer J. Noordanus Jr., welke club zooals men weet, verbonden is aan don arbeid van „Fniël" te Leiden, en voortgekomen is uit- het initiatief van Ds. J. Rlemens. Wat deze ciub thans reeds na haar nauwelijks 1-jarig bestaan presteerde laat zich stellig niet raden door -wie haar niet hoorden. Dank zij het beduidend aantal leden kon zij zich in de verschillende num mers flink uiten. Er was waarlijk, èen vaste toon in te hooren, en het samen spel viel te roemen.Speciaa-l in „Li- sette" van de Kok, en „Fior dé Ciela- mo" van denzelfde, beide, evenals een vijftal andere nummers getoonzet door den dirigent.'. Wat de club in een en ander bood wekte de oprechte bewondering van de hoorders, en deed de uitvoerenden dan ook meermalen, waar het pas gaf, oen hartelijk applaus oogsten. Een andere op prijs gestelde afwisse ling bood een duo op de clarinet, op.3S van F. Berr, waarin beide medewer kenden, de heer J. Noordanus Sr. en de heer M. Zaalberg, heel goed harmo nieerend en maatvast uitkwamen. De laatste, 'als solo-clarinettist van „Devoté", is een reclame voor zijn ver eeniging. Ten slotte vond „Devoté" zelf nog ruimschoots gelegenheid zich te uiten in de drie laatste nummers ,van het rijk voorziene programma, De >5Prins- Hendrik"-marsch van Brinstiel, „Die lüstigen Dorfschmiede" van Fucik en een fantasie van Mourque, die alle voldeden, inzonderheid het tweede, dat een attractie bevatte in dep opgeruim- den smid, die fluitende z'n dagtaak af werkt. Geëindigd werd met het gemeen schappelijk zingen van Gezang 96. De burgemeester, de heer G. v. d. Valk Bouman gaf evenals eenige raads ledeh, blijk van zijn belangstelling in het werk van de vereeniging, door na afloop van de raadsvergadering de uit voering tot het einde bij te wonen. Z. Ed. werd bij het binnenkomen met ap plaus begroet en door den voorzitter welkom geheeten. Het was ongetwijfeld een mooie avond. Mogelijk zullen sommige mede werkers terugzien op een t minder ge lukkig moment, maar dit behoeft niets af te doen van den goeden indruk die het geheel maakte. De vereeniging kan met vertrouwen haar eerste lustrum dat al dichtbij is tegemoet gaan. WASSENAAR. Onzen plaatsgenoot G. deW. is op een bouwwerk onder Oegstgeest, al waar hij werkzaam was, een ernstig ongeluk overkomen, dat gelukkig nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijl hij onder den steiger door liep, viel van de bovenste verdieping een z.g.n. profiel, waardoor hij zeer ernstigg aan het hoofd verwond werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2