CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN '5e JAARGANG, VRIJDAG 6 FEBRUARI 1925 NUMMER 143? ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/* cen' Ingezonden Medcdeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. De Leidsche Academie. 1575 r— 8 Februari 1925. III. (Slot). Leiden is wereldbekend, schreven we bij den aanvang. Een lange reeks van beroemde mannen zouden we zoo wel van d.e studenten als van de pro fessoren kunnen noemen. Maar wé moeten met enkele volstaan. Te Leiden studeerden de Groots Keurvorst, Frederik IV, koning van Penemarken; Vorsten van Wurtemberg en Saksen; Paltzgraven en Hertogen van Beieren; Brandenburgsche, Nas- sausche, Anhaltsche prinsen; Gustaaf Adolf, hertog van Mecklenburg Güs- trow enz. enz. Van het Oranjehuis was Prins Mau- rits de eerste student en ouderen onder ons herinneren zich nog, dat na Ko ning Willem III ook diens zoon, onze Kroonprins Willem en Prins Alexan der hier studeerden. De laatste wopnde op het Rapenburg in het huis, thans ingericht tot labo ratorium van Prof. Storm van Leeu wen, terwijl de Kroonprins het gebouw bewoonde, waar nu Ds. Beekenkamp Tandarts Fock en Mej. Nierstrasz elk een deel van bewonen, j Nog dekt één dak deze drie huizen en is ook in de drie gevels wel de vroe- gere eenheid te zien. Zoo was het huis aan het Steenschuur, bewoond door de Familie Nuis, de woning van Koning Willem III. Meer bewolhers, hoog va(n namen, beeft Leiden zoo in vervlogen dagen ter woning gestrekt waarvan stellig de 1 herinnering in menige oude Leidsche familie nog voortleeft. En niet alleen Nederlanders, een gan- sche reeks van volken, die hunne zo nen naar 't Nederlandsch Athene zon dert, zette luister hij aan den naam van Leidens illustre hoogeschool. 't Valt dan ook moeilijk uit het groot aantal geleerden een keus te doen al£ we namen willen noemen. De eerste professor in de theologie, die ook de openigsrede in het St. Barbarakloos- ter uitsprak was Casparus Jansz. Koel- haesius, wiens naam zonder de Latijn- sche aanhechtsels Caspar Coolhaas luidde. In de tegenwoordige Senaatskamer prijken de portretten van veel bekende en beroemde mannen) We zullen mis schien aan de eer van velen daarvan te kort doen, als we hun namen niet zouden noemen en van anderen wel, maar namen als van een Arminius en Gomarus, een Voetius en Coccejus, een Boerhave zijn zelfs velen eenvoudiger» lezers zeer hekend. En als we dan uit later dagen een Kuyper, een Bavinck noemen, om nog van anderen te zwij gen, dan weet reeds( menigeen, dat Lei den niet zonder trots op zijn hooge school kan wijzen. En als nu pas Prof. Einthoven de Nobelprijs werd toegekend en .vóór hem aan Prof. Lorentz en Prof. Kamer- lingh Onnes dezelfde bijzondere eer to beurt viel, toont dit wel, dat de roem van Leidens „acidemia illustris" nog niet aan het tanen is., Al schrijvend denken we aan nog meer namen op geneeskundig, op na tuurkundig gebied enz. maar waar zou den we moeten eindigen! Voor alle faculteiten zouden we ze moeten noemen, die den Leidschen, den Nederlandscher. naam met eer in de wereld hebben doen schitteren. Geen wonder, dat Leiden van de heele wereld de stüdeerende jeugd tot zicU zag komen en thans een getal studen ten telt, grooter dan ooit te voren. Leiden viert daarom thans feest. LeL den heeft veel aan de hoogeschool te danken. Leiden is zonder zijn hooge school niet denkbaar. Van Koning Willem III moet het woord zijn: „Even goed kan wel de Hollant^sche vlag worden afgeschaft, als de Leidsche Akademie." Misschien ivel wat te kras gezegd, maar dat Lei den en zijn hoogeschool bij elkaar hoo- ren is zeker wel onbetwistbaar. Jammer maar, dat de school tegen woordig zoo heel weinig aan het hoofd doel beantwoordt om te zijn 'n „kweek hof der Kerke Christi." Maar daarover schrijven we hier niet. Met Prins Maurits zouden we daarover het woord willen laten aan de „theologanten" Ons dunkt, die zul len zich in deze dagen ook daarover wel niet onbetuigd laten Maar instede van hierover thans te klagen, gaat heel onze belangstelling uit naar wat in den namiddag van den 9 Februari zal gebeuren in de histori sche Pieterskerk. Zei eens een predi kant van dat oude bedehuis, dat de gewelven daar fluisteren van 's lands historie, thans zal, naar we hopen, daar een nieuw, een schoon feit in de |e- geschiedenis van Oranjehuis en Univer siteit plaats vinden. Van den 3den Januari dezes jaars af, den dag, waarop in 1575 tot de stich ting besloten werd, weet ons Neder- landsche volk het, dat zijn Koningin het eere-doctoraat in de rechten door den Senaat der Leidsche Academie is aangeboden. Gelukkiger gedachte kon moeilijk ge opperd worden. Gelukkig, omdat daar mee op de schoonste wijze uiting wordt gegeven aan den dank een Prins Wil lem van Oranje als den stichter waar dig, voor wat hij ook met die daad voor stad en land heeft gedaan. Gelukkig, omdat ook ons volk, dat zijn Oranje huis liefheeft, hoog zal waardeeren, wat hier zijn geliefde Koningin en haar Huis wordt gegeven. Zoo legde de Se naat opnieuw een band tusschen ons volk en zijn eerste Universiteit. Wij brengen den Academischen Se naat daarvoor gaarne onze welgemeen de hulde. In schooner luister had deze feestviering niet kunnen gedacht wor den. Met Oranje begonnen is nu na 350 jaar nog Oranje het middelpunt. Daar voor danken we Neerlands God, die onze stad, onze Universiteit, ons Oran jehuis zoo lang voor elkander spaarde en zoo milden zegen schonk, en met geestdrift jubelt ons volk in deze dagen van blij herdenken en hoopvol voor uitzien nog eens het oude Vivat Aeademia. CIVIS. STADSNIEUWS. Patrimonium. De afdeeling Leiden van Patrimoni um hield gisteravond haar jaarverga dering welke bijeenkomst een ietwat feestelijk karakter droeg en zeer goed bezocht was. Ook vele vrouwen hadden aan de uitnoodiging van het bestuur gehoor gegeven. De bovenzaal van het Patrimonium gebouw was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Zuidema de verga dering opende met gebed en het lezen van een gedeelte uit Gods Woord. In zijn openingswoord heette hij allen hartelijk welkom; in de eerste plaats de trouwe bezoekers, vervolgens hen die we slechts weinig op onze verga deringen zien en waarvan hij hoopte dat ze trpuwe bezoekers zullen wpr- den en dan de vrouwen voor wie het werk van Parimonium in de laatste plaat? van beteekenis is. Met een enkel woord wees Spr. ver volgens op wat door „Patrimonium" in den Joop der jaren bereikt werd, om tenslotte de aanwezigen op te weteken mede te helpen het „vaderlijk erfdeel" dat ook in onze dagen bedreigd wordt, te bewaren. Nadat vervolgens een tweetal cou pletten van het „Wilhelmus" waren gezongen, werd het woord gegeven aan den secretaris, de heer Cupido, die in een welverzorgd jaarverslag de lotge vallen van de vereeniging iTn het afge- loopen jaar teekende en daarvoor den dank der vergadering verwierf. De Jieer Löjnan, de penningmeester wist als altijd de lachspieren in bewe ging te brengen. Uit de door hem ver strekte cijfers bleek dat- er een kas saldo is van pl.m. f80. Ook het verslag van' den administra teur van het gebouw, bij ontstentenis van den heer H. G. de Jong, door een van zijne zonen voorgelezen, maakte een goeden indruk, hoewel nrede in verband met diverse repriratiën de toe stand minder goed is da.n enkele jaren geleden. De heeren J. G. Snel e/n E. Wassenaar werden aangewezen opa de boeken en bescheiden van penningmeester en ad ministrateur te cont/'roleeren. Het verdere deel v an den avond werd doorgebracht met b,et houden van voor drachten en samenspraken en het ge zamenlijk zingen van enkele liederen. Een paar maal werd een korte pauze gehouden, van welke gelegenheid ge bruik gemaakt werd om versnaperin gen aan te bieden. 't Was ongeveer half twaalf toen de vergadering na een kort slotwoord van den voorzitter met het zingen van den Avondzang en dankzegging werd ge sloten. „Patrimonium" kan met veel voldoe ning op deze jaarvergadering terug zien. 'tWas Cr imar het eenparig oor deel van de aanwezigen „echt gezellig." Medegedeeld werd nog, dat de verga dering waarin Ds. Goedhard hoop.t te spreken, niet ,op 5 Maart kan worden gehouden en dat reeds a.s. Woensdag een ledenvergadering gehouden wordt, waarin zeer "belangrijke onderwerpen de aandacht zullen vragen. Knapenvergadering op G.G. „Mijn zoon geef Mij uw hart." 'In gebouw „Prediker" hield gister avond de Knapenvereeniging op Geref. Grondslag .,Mijn zoon, geef Mij uw. hart" die tegenwoordig uitgaat van de Geref. Óudervereeniging, haar feestelijke jaar vergadering, onder leiding van de hee ren A. van Weeren en M. Vallentgoed, voorzitters der beide afdeelingen, waar uit de. vereeniging bestaat. De belangstelling, hoewel niet bijzon der groot, was van de zijde der ouders vrij g9ed, terwijl alle Geref. Jeugdorgani saties tér plaatse zich door afgevaardig den harden laten vertegenwoordigen. Nadat/op de gebruikelijke wijze was ge opend, waarbij Ps. 75 1 werd gezongen, richtte de heer Vallentgoed, die het eer ste gedeelte leidde, zich in zijn openings- wocyrd tot de ouders en de leden der ver eeniging met een ernstige opwekking oe,i ten aanzien van de werkzaamheden der Vereeiniging paraat te zijn en te 'plijven. Het gaat om een ernstige zaak: in de toekomst van volk en kerk*. Hierna werd begonnen met het af werken van de goed voorziene agenda. Het eerste gedeelte werd hoofdzakelijk in beslag genomen door een viertal flinke opstellen: De Fransche revolutie, door vr. v. d. Kraan, Napoleon, door vr. W.. Paats, De tpcht van Houtman en do O. I. Comp., door vr. Kwaadgras, en Het ,i2-jarig bestand, door yr. M. v. Hooi- dopk. De afgevaardigde van den kerkeraad, de heer Francken, sprak de vereeniging toe; om tijd uit te winnen bepaalden de overige afgevaardigden zich tot de rol van toeschouwer. Na de pauze, die, dank zij een aardige raadselwedstrijd en het zingen van de gebruikelijke volksliederen, zeer gezellig was, volgde het traditioneels „luimige gedeelte", waarbij'tal van mooie staaltjes van voordrachtkunst werden -geleverd. Voordrachten leverden de vrienden .J. Keereweer, M. van Hooidonk, C. v. d. Horst, J. Wassenaar, Lohman, Leeman, Roeloffs, J. Vallentgoed, W. v. d. Horst, v. Polanen, v. Weerlee, Burger, v. Eg- mond en Verboog, terwijl anderen zich verdienstelijk maakten door het doen van samenspraken, waaronder er ook heel aardige waren. Er was over het al gemeen flink aan gewerkt. Een niet te veronachtzamen deel in de feestviering was vooral voor de jongere generatie de consumptie, die in den vol len zin des woords in den smaak viel. Voor de attractie zorgden o.m. de mpoie prijzen voor de mooiste opstellen en voordrachten, welke ook ditmaal uit leesboeken bestonden. Prijswinners werden de vrienden M. P. v. Hooidonk, ie pr. opstellen, Kwaad gras 2e pr. idem, v. Polanen ie pr. luim- voordracht, Weerlee, 2e pr. id., v. Hooi donk, iste pr. ernst-voordracht, v. d. Horst, 2e pr., idem, J. Vallentgoed 3e pr. luim. Vr. D. Wijkmans wérd winnaar van den raadselwedstrijd. Aan het eind deelde de voorzitter nog mede, dat de Óudervereeniging op 18 Februari a.s. haar jaarvergadering hoopt te houden, tot het bijwonen waarvan alle ouderen werden opgewekt. Ds. W. Beuwman ging aan het eind van de vergadering voor in dankgebed. Albert Vogel. De heer Albert Vogel, die het vorig jaar zijn 25-jarig jubileum als voor drachtkunstenaar vierde, zal Dinsdag 17 Februari 's avonds 8 uur in den Foyer van de Stadsgehoorzaal eèn voor drachtavond geven. De groote huldiging van dezen kun stenaar heeft plaats gehad in zijn ge boorteplaats te 's-Gravenhage, in Oc tober 1924, door een zeer groot comité Nadien werd hij in veschillende plaat sen des lands waar hij optrad, gehul digd. Ook in Leiden, waar hij bovendien aan de Universiteit college geeft in de welsprekendheid, heeft zich een comité gevormd. De Burgemeester, Jhr. Mr. Dr. de Gijselaar, heeft het eere-voorzit- terschap aanvaard. De rector-magnifi- cus, Prof. A. J. Blok, heeft zitting ge nomen in het comité, (vervolgens (alfa- J betisch) de navolgende Dames en H(^- ren: Prof. Barge, Kapitein Boertee, Me- juffrouw Frieda Briedé, dé Heer Dudok van Heel, Praeses van het Leidsche Studentenkorps Mejuffrouw Dufour, Presidente van de Vereeniging van Vrouwelijke studenten, de Heer van Eecke, Conservator Museum van Na tuurlijke Historie, Prof. Hesseling, Prof Kern, Reserve-kapitein Van Mens, Prof. Muller, Luiten.-Kolonel de> Reus, Gar nizoenscommandant, de heer Jhr. Ruys de Beerenbrouck, Praeses van de R.K. Studenten-vereeniging Sanctus Augus- tinus, de Heer Sanders, Wethouder, Mejuffrouw Dr. Serrurier, Privaat-do cente, de Heer A. in 't Veld, Praeses j van den Bond van Leidsche studenten. De Heer Albert Vogel is Reserve kapitein bij het Regiment Grenadiers te den Haag. Hij was ^vroeger beroeps officier. In 1S99 werd hij bij het vierde regiment Infanterie te Leiden beëedigd als officier (in de Morschpoort-kazerne) Hij werd ingedeeld bij het bataljon in Delft, dat in dien tijd tot het 4e Regi ment Infant, behoorde. Hij bleef eerst eenige jaren beroeps-officier, nam toen zijn pntslag en werd reserye-officier. BINNENLAND. Do Koningin naar Groningen. De Koningin is, naar aan de „Prov. Gron. Crt." wordt medegedeeld, voor- j nemens in den aanstaanden herfst den Carol Coenragdpolder te bezoeken. Prins Hendrik naar Mecklenburg. De Prins is voornemens, zich IQ dezer vodr korten tijd naar Mecklenburg to begeven. Nederland en België. Uit Brussel meldt men aan de „N. R.C. dat de drie Belgische heeren, die namens de Belgische regeering te Den Haag besprekingen hebben gevoerd over de regeling van de Schelde-quaes- tie, vanavond opnieuw naar Den Haag zullen gaan, om daar Zaterdag de be sprekingen voort te zetten. De Poliiiefroepsn. De totale sterkte van het corps pc-, litietroepen is van 700 teruggebracht op 645 hoofden. Hieronder zijn niet be grepen de officieren en het administra- tieve personeel. Het aantal troepenpaarden bij dit corps is met 50 en liet aantal "rijwielen met 35 verminderd. (Vad.) Het rijksopvoedingsgesticht te Zeist. Mevrouw BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen ge- P steld: 1. Is het den minister bekend, dat in de pers stemmen opgaan over den ab soluut onbevreüigenden toestand in het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist? 2. Is de minister bereid een onder- zoek te doen instellen en, indien mocht blijken, dat van de opvoeding der ver pleegden in dat gesticht zeer Vveinig terechtkomt, oa.. ook door de onge- j schikte inrichting van het gebouw en door gebrek aan passenden arbeid der meisjes, een reorganisatie van het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist te be werkstelligen Invaiiditeits- en ouderdomswet. Oj 1 Januari j.l. werden 4.149 wedu- wenrenten en 6.218 weezenrenten krach FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 31) „O, neemt u mij niét kwalijk", zeide zij verlegen. „Het was dom van mij, niet te kijken, waar ik liep." Hij herkende de stem onmiddellijk de stem, die hem altijd als muziek in de ooren zou klinken. Zonder te spreken, boog hij zicli en raapte het pakje op, dat zij had laten vallen, en overhandigde het haar. Een oogenblik ontmoetten hun oogen elkander en steeg haar h§t bloed naar het gelaat. Zij kon niet vergeten, hoe zij hem slechts vijf dagen geleden had behan deld. Hij kon haar behandeling niet vergeten. Toch had hij haar niets min der lief. Zij was de eene vrouw op de wereld, die al. de snaren zijner ziel deed trillen. Het kostte hem moeite te zwijgen, doch hij slaagde. Na de wijze, waarop hij den vorigen Zondag was weggezon den, voelde hij dat hij het recht niet had om te spreken. Hij nam zijn hoed af, en draaide de zijstraat in, en ver dween in de duisternis. Gedurende verscheidene seconden zag Floss hem na, alsof zij was vast- geworteld aan den grond. Zij kon niet begrijpen, waarom hij haar zooveel be lang inboezemde. Gedurende bijna een week, had zij getracht zichzelve te overtuigen, dat hij een schurk was, van het verachtelijkste soort. Zij had haar oom zelfs geluk gewenscht, dat hij geen zilveren lepels miste .Zij had mgt haar minnaar David gelachen over het soort van engel, dat zij on wetend hadden geherbergd. En toch wist zij reeds, dat haar hart niet in stemde met hetgeen haar mond sprak, en diep, diep in haar gemoed had zu een onuitgesproken bewondering voer hem. Haar vrouwelijk instinct drong Regelrecht door al de sophisterijen van haar verstand. Als haar gevoel haar niet vreeselijk bedroog, kon hij de slechte man niet zijn, die hij volgens den dokter en David wezen moest. Inmiddels snelde Douglas met gebo gen hoofd langs de straten. Hij was dankbaar voor de duisternis, die hem aan haar oog onttrok. Hij zou niet gaarne hebben gezien, dat zij had ge zien, hoe ontdaan hij was. Het was wel 'de Ironie van het noodlot, dat hij haar moest tegen komen, onmiddel lijk nadat hij zijn ontslag had ontvan gen. Hij vroeg zich af in hoe ver zij er de schuld van droeg, dat hij weder zonder betrekking rondzwierf. En toch niettegenstaande al zijn praten over wedervergelding, had hij slechts één wensch en dat was, haar te dienen. Voor haar had hij alles op het spel ge zet en toch Verachtte zij hem." „Als ik haar slechts zoo kon haten, als zij mij haat", zeide hij bij zichzelf, „zou ik er niet om geven. Ik zou Mo- zes' raad kunnen opvolgen, en naar Londen gaan om er mijn kans te wa gen in het groote Babyion. Maar hot is mij, alsof iets mij te Deeping vast houdt. Om harentwil moet ik blijven. Misschien kan ik haar nog van dienst zijn. Het is juist het gevaar, waarin zij verkeert, dat 4nij aan haar bindt." Hij had thans den buitenkant der stad bereikt, toen er plotseling een eind voor hem een vuurtong over den weg schoot. „Wat is dat, een fabriek in brand!" zeide hij bij zichzelf terwijl hij haastig voortsnelde, om te zien of hij eenige hulp zou kunnen verleenen. Het was echter geen fabriek, die in brand stond. Het gebouw had vroeger wel tot fabriek gediend, maar sedert lang waren de weefgetouwen en ma chinerieën ,er uit verwijderd, en werd het tot andere doeleinden gebruikt. De beneden- en de twee daarboven gelegen verdiepingen, dienden tot pak huis aan een handelaar in lompen, en waren vrij wel gevuld met balen vette» wollen en katoenen vodden. De derde, verdieping werd bewoond door een man, die op kleine scbaal vilten pan- toffels vervaardigde. De zolder diende; tot algemeene rommelkamer .en tot speelkamer voor de kinderen van den i pantoffelmaker, als het weer te koud T)f te nat was om buiten te spelen. j Aan de noordzijde van het gebouw was een reeks deuren aangebracht, J waarvan er op elk der verdiepingen één uitkwam, en aan de daklijst van het gebouw bevond zich een balk, waaraan een katrol, die als kraan moest dien9t doen. Op het oogenblik, h waarvan wij spreken hing er een touw af van de katrol tot op den grond. Aan de buitenzijde van elk der deuren was een luik aangebracht, dat, indien ravr. j het liet vallen, een soort platform j vormde. Al die luiken waren echter op het oogenblik opgetrokken, en de deu ren gesloten. (\Vordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1