CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG DONDERDAG 5 FEBRUARI 1925 TSTUMMER 1431 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 bouw voor de godsdienstoefeningen der Engelsche gemeente. Het tegenwoordige Academiegebouw onderging nog e^l wat veranderingen en de laatste jaren werd het ook naar de zijde van den Hortus belangrijk uit gebouwd, maar Leiden is thans vol van gebouwen, alle tot de hoogeschool behoorende, ongerekend de museums en het Academisch Ziekenhuis, dat ook door beroemde geneeskundigen wijd en zijd bekend werd. STADSNIEUWS. Apologetische avond. In de Oosterkerk werd gisteravond een Apologetische samenkomst gehouden, waarin Prof. J. R. Slotemaker de Bruine van Utrecht, het woord voer de over het onderwerp: „Diénstknecht of kind?" Het kerkgebouw was geheel bezet. Nadat de vergadering op de gebruikt* lijke wijze geopend was, waarbij gelezen werd Gal. 3:514 en gezongen Gezang 44 i en 2. begon spr met te verklaren, -dat hij in 't algemeen geen vriend i; van dergelijke bijeenkomsten a!s die van he denavond, omdat daarbij zoo licht het gevaar bestaat, van anti-pap'.sme, terwijl het beter 'was, indien men zijn aanvallen regelrecht richtte tegen het ongeloof, dat zulk een groote macht is in onzen tijd. I-Iier in Leiden is Rome evenwel b c- g o n n e n met apologetische lezingen te houden, waarbij het ook het oog heeft op gelcovige protestanten. Zelfs worden deze lezingen gehouden in het Univer siteitsgebouw, en Spr weet niet. waar zich meer over te verbazen: over de vrijmoe digheid der aanvrage of over de zacht moedigheid der toestemming. Spr heeft daarom het verzoek van den Kcrkeraad niet duwen afslaan. Hij zal de zaak evenwel ni:t van den kleinen kant gaan bezien, doch wil op de wortel- verschillen tusschen de Roomsche en de- Prctesiantsche dogmatiek den nadruk leg gen. Ais zoodanig is volgens spr te beschou wen de tegenstelling: dienst! fcecht ol kind In welke van die beide verhou dingen staat de geloovige tot God Deze tegenstelling is al zco oud als het Christendom zelf. In Paulus' dagen waren het de Judaïsten, de Christenen met den Jcodschen inslag, die de lijn: ■.vet, voorschrift, plicht, belconing volg den. Doch Paulus stelde tegenover dit knechtschap het kindschapniet de wet, maar het geloof en de genade; niet Mo- zes, maar Abraham. Dcch onmiddellijk na het Nieuwe Tes tamen: is die lijn van Paulus weer ver loren gegaande Roomsche kerk heeft voor het knechtschap gekozen. Spr wijst er op, hoe dit verschH i.i den catechismus der Roomsche en der Pro- testantsche Kerken uitkomt De eerste zegt „Wij zijn op aard: om Gcd te dienen c:i daardoor ia den hemel te kcmèn", daartegenover de Heidelbcr- ger: „dat ik in leven en sterven het eigen dom van mijn Zaligmaker ben". Rome leert zender twijfel de verzoening der zonde door Jezus Christus. Er zijn wel vele protestanten, di: dit ontkennen, dcch die kennen de Roomsche leer niet. Doch Rome leert eveneens de noodzaak, dat er ook door Onszelf nog straf ge dragen wordt, vandaar de leer van het vagevuur. (Jok hier alzco de dienstknechtsgedach te (loon en straf). Rome vreest, dat de leer der vrije ge nade zcrgelooze en goddelooze menschen kweekt. Het durft het niet aan met die leer, omdat het een andere cpvattuig van eet geloof heeft. Gelcoven is volgens Rome een aan nemen wat God geopenbaard heeft en onderhouden, wat God bevolen heeft. Het geloof is alzoo iets Uitwendigs, zoodat alleen maar de knechtsverhouding mo gelijk is. Inwendig is er niets veranderd, daarom is de uitwendige band noodig. Daartegenover staat de opvatting, dat het geloof iets inwendigs is: de geheel.e mensch wordt door den Heiligen Geest wedergeboren, hij wordt een kind Gods. Dit geloof wordt in de Roomsche kerk niet g e i s c h t. Spr wijst er op, dat hij niet zegt, dat dit geloof in de Roomsche kerk niet gevonden wordt, want God heeft ook daar Zijn kinderen, dus wordt dit geloof er wel gevonden. Dit verschil hangt samen met Rome':, opvatting van den naar Gods beeld ge schapen mensch. De mensch is volgens Rome door den val in wezen niet ver anderd, slechts heeft hij den teugel ver leren: de gelijkenis Gods. Daarom is d; verlossing, dat ,de mensch een nieuwen teugel krijgt: de Kerk. Over de geheele lijn alzco de tegen stelling eenerzijds: dienstknecht, loop straf, dwang, noodzaak verdienstean derzijds: kind, toewijding aan den Vader, vanzclfsheid. Spr kan'niet gelooven, dat protestanten, als zij het hocge standpunt gezien heb ben, onder de bekoring van het lagere komen. 1 Tcch- wil spr tot de protestanten een drietal dingen zeggen: ze moeten hun schatten kennen, ze moeten- ze verkonca gen, ze moeten ze toonen. Alleen deer het kindschap kunnen we het knechtschap bestrijden. Deze leer nu kweekt geen zorgelooze en. jjcddclooze menschen, want het. is on mogelijk, dat,- zoo wie Christus door een. waar geloof is ingeplant, niet zou voort brengen vruchten der dankbaarheid. Het kindschap maakt het knechtschap vclkcmen overbodig. Nadat spr was voorgegaan in dankge bed, werd staande gezongen Ps. 73:12. ©Eraf, SÉadssva-agcïisa-ae. Het IQ-jarig bestaan van de Com missie voor Stadsevangelisatie der Ger. Kerk is gisteravond herdacht in het kerkgebouw Hooigracht met een spe- cialen dienst, waarin Dr. J. Watering van Amsterdam als spreker optrau. terwijl het zangkoor; onder leiding van den heer G. de Wolf, der Geref. Evan gelisatie zijn medewerking verleende. Dc voorzitter, Ds. H. J. K o u w e n- hoven opende met het laten zingen van het 3de vers uit het berijmde Ge bed des Keeren en het voorgaan in ge bed, om daai*na de talrijke aanwezigen hartelijk welkom te hceten. Na te heb ben stilgestaan bij den zegen die reeds in de voorbijgegane 10 jaren mocht worden gezien, droeg Spr. den Evan- gcii9atiearbeid in de liefde.en belang stelling der gemeente op. Moge de ze gen steeds vermeerderd worden cn de arbeid in omvang toenemen. Het zangkoor kreeg nu gelegenheid om zich te la-en hooren, en wel in het: Loof Jehovah, o mijn ziele, dat keurig werd weergegeven. Het koor maakte een buitengewoon goeden indruk. Tot blijdschap stemt ongetwijfeld het groo te ledental, waaraan de klanksterkte evenredig was, terwijl ook het muzi kaal gehalte viel te prijzen, vooral den korten voorbereidingstijd in aanmer king genomen. Hierna kwam de spreker, Dr. Wa terink aan het woord, om te spreken over „Liefdesconflicten." In God, aldus spr. is nooit conflict. Maar bij ons wel, omdat wij eindig zijn. Conflict, ook in het bezien van de geestelijke dingen. Aan een beschrijving van Christus' Priesterschap en Zijn Koningschap voegt Zacharla toe:: en de raad des Vredes zal tusschen die beiden zijn. Voor ons bewustzijn is er conflict tusschen het Heilig Recht des Heeren, ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dc Leidsche Academie. 1575 8 Februari 1925. II. 1 - Zooals we reeds schreven werd de Universiteit het eerst gehuisvest in hoi voormalig St.Barbaraklooster.' Daar heen richtte zich ook de optocht, on der „het donderen der halve kanonnen, kartouwen, slangengotelingen, falco- netten, en ander grof geschut en het losbrahden hunner eigen vuurwape nen." Vreedzamer en rustiger tooneel had zich in den vroegen morgen reeds in de Pieterskerk afgespeeld. Dezelfde pre dikant, die op den 3dcn October de schare was voorgegaan in ontroerend J dankgebed aan God, was nu 's morgens te 7 uur reeds de feestredenaar in 'n wijdingsdienst, die ten 9 uur eindigde. Ds. Pieter Cornelisz. sprak in dat vroe- ge uur voor de geheel gevulde kerk. Vreemdelingen en stadgenooten stem- den samen in danken cn bidden, „dat het Gode mocht behagen de Hooge- 1 school te zegenen, begenadigen en te doen wassen tot eer en grootmaking van Zijnen Heiligen Naam ,tot opbou- wing en stichting der gemeente en tot zaligheid, geleerdheid en ervarenheid in alle eerlijke en loffelijke kunsten van de Hollandsche. Zeeuwsche en andere natiën, en tot welvaart van het vaderland der stad Leiden." Lang is dp school in dit eerste ge bouw niet gebleven. Vrijwel zeker is ze nog in hetzelfde jaar overgebracht naar een voormalig kerkgebouw, het welk deel uitmaakte van het vrij uit gestrekte kloosterterrein, waaraan nog heden Nonnensteeg, Paterstraatje en Bagijnhof haar thans voor menigeen zoo zonderlinge namen danken. Irrèén desbetreffend stuk van 4 Sepr tember 1575, geteekend door Leidens beroemde secretaris Jan van I-Iout le zen we dat „Burgcmeesteren ende die van den Gerechte deser stadt Leyden, vcor soo vele in hen is, tot eene plaetse emme de openbare lessen van dc Aca demie ofte Kcogcschcol der voors. ste de daar inne voortsaen te mogen doen, geassigneert ende toegeeygeni, a£sig- neren ende eyge-nc toe mits desen het geiymerte twelck eertijts de Kerk van de Faliede Ba gijn en plach te zijn." En over de verbouwing of restaura tie spreekt het stuk verder dat werd „goreSolveert, dat aldaer -metten ier sten zuilen werddc-n gemaeckt een ver hemelte oft Tabernakel over 't hooft van den Professoren of Leesmeesters, ende bequame bancken tot gerief van de hoorders; voorder dat men de voors. plaetse zal repareren en sulcx glas en dacdicht maccken, daerinne de Lesers hun vergaderinge sullen mo gen houden." Maar neg was dit de tegenwoordige plaats der Academie niet. Het huidige gebouw is het klooster der Witte Non nen, in 1581 nog weer vertimmerd fnoest worden, „mits den aenwas van den Studenten, die tot zulcken getale zijn gecomen, dat dee neywe Schole vele te cleyn is." De bovengenoemde kerk der Faliede Èagijnen werd later de Universiteits bibliotheek, waarvan thans het deel achter het thans geheel vernieuwde stuk nog wel de Engelsche kerk wordt geoemd. Een tijdlang diende dit ge- 1 FEUILLETON. In 's Sevens branding (Uit het Engelsch)). 30) HOOFDSTUK XII. Zonder betrekking. Eer de week ten einde was had Dou glas zijn betrekking verloren. Maar gedurende die weinige dagen had Mo- ze3 kans gezien hem het werk van min stens twee weken te laten doen. David was niet tevreden met den reeds be haalden triomf. Hij was vast besloten, Douglas zoo mogelijk Ce stad uit te drijven. Hij zag in hem een gevaarlijk vijand. De klerk van den geldschieter wist genoeg om hem nieuwsgierig te doen zijn naar meer; daarom moest hij uit den weg geruimd worden, hoe eerder, hoe beter, of er konden in de toekomst wel eens allerlei moeilijkhe den komen. Er waren niet veel argumenten toe noodig, om Mozes de zaak uit hetzelfde oogpunt te doen bezien. Hij verlangde even vurig als David zelf, het huwelijk veilig achter den rug te hebben, en hij Was slim genoeg om te begrijpen, dat, indien zij niet zeer omzichtig te werk gingen, Douglas al hün plannen in dui- gen zou doen vallen. Het speet hem, Douglas te moeten ontslaan, want hij was een goed klerk gebleken. Maar hier stonden belangrijke zaken op het spel, en van twee kwaden koos hij het beste. Douglas was in het minst niet verbaasd, teen hij zijn ontslag kreeg. Doch toen Mozcs het hem gaf, verloor deze zijn gewone Voorzichtigheid uit het oog. Hij liet Douglas in zijn kaar ten zien. „Ge hebt u slecht gedragen", zeide hij tot Douglas op droeven verwijten den toon. Ge hebt leugens verteld. Ge hebt mifbijna in moeilijkheid gebracht Ge zijt een dwaas geweest een groote dwaas En se zult in Deeping geen ba- trekking krijgen. Ik zou u geen getuig schrift kunnen geven o neen, on mogelijk. Ge moet hier van daan gaan dadelijk. Ge moet naar Londen gaan de beste plaats van de wereld. Ik zou u een getuigschrift voor Londen kunnen geven; maar niet voor hier." „Dank u", zeide Douglas. „Maar zoudt u mij dat getuigschrift nu willen ge ven?" „Wat?" om hier te kunnen gebrui ken?" Waar houdt u mij voor? U zijt 'niet goed wijs", en Mozes strekte zijn handen uit c-n lachte. „Ik ontsla u, om dat u leugens hebt verteld en dan zou ik u een getuigschrift geven, dat d betrouwbaar zijt! hoe bedenkt u het?" En hij trok zijn schouders op, tot aan zijn ooren, en zag den jongen man minachtend aan. „Ik zeide niet, dat '.k het hier ge bruiken zou." „Ach neen, maar ik vertrouw u niet. Als u naar Londen gaat, en mij een brief schrijft, zal ik u een goed zeer en het telkens weer vergeven van de schuld; tusschen de gerechtigheid en de barmhartigheid. Op al deze vragen past slechts één antwoord: dit moeten we overlaten aan de liefde en de wijs heid van God. Maar wat het aardsche leven betreft blijft er conflict. Tusschen hebben en geven. Tusschen zijn en worden. Tusschen wezen en vorm. Tusschen ideaal en werkelijk heid. In 'n mooi betoog behandelt Spr. elk dezer conflicten afzonderlijk, zooals zij zich openbaren in het optreden van d3 gemeente van Christus naar buiten; in de Evangelisatie en de Zending dus. Hebben en geven. Daar is de geconstitueerde kerk van Christus, die rust heeft in het geregeld oefenen van de gemeenschap met God; in de samenkomsten der gemeente. Daar is ook het zich geven aan flo wereld die om de kerk heen is, en om bearbeiding roept. Wordt daaraan vol daan, dan dreigt de rust te zullen ver dwijnen. Maar toch zijn die twee één. Er is organisch verband. De noodige arbeid:* lust wordt gevonden in de rust in God en omgekeerd doet liet zich uitspreken naar buiten, rust vinden in het werk van God. Zijn en worden. Wanneer de kerk aan Evangelisatie doet, komt er dan geen conflict tus schen haar zijn,en haar worden? De kerk is toch een heilig terrein? Is het toch niet zóó, dat God zelf Zijn yerkorenen zal binnenhalen. Ver nedert de kerk zich niet door „propa- ganda,s? Neen, want wij Evangeliseeren o m- d a t we gelooven aan een uitverkie zing. Omdat we zoeken de gemeenschap der Heiligen. De gemeenschap met Christus wekt in ons den drang naar gemeenschap met de andere heiligen, die nog niet vrijgemaakt zijn. Dat is de grond der Geref. Evange lisatie. Wezen en vorm. De ec-n acht het punctueel in achfc- ncmen van den vorm niet noodig, ter wijl een andere juist klaagt over het veronachtzamen van den vorm. Een leidraad vinden we in de Schep ping, welks hoofd, de mensch van God een uiterlijk kreeg dat met de waarde van zijn wezen in overeenstemming was. Die eisch bestaat- nog. Ook hier bestaat straks conflict in ons verstand omdat wij eindig zijn, en God de hcogere eenheid ziet. Laten we er tegen waken het werk, ook het Evangelisatiewerk van 10 ja ren dat achter ons ligt, te gaan beoor- deelen naar den vorm waarin het zich openbaarde, want dan worden we moe deloos. Het "is toch geen wonder, dat deze wereld die op dev hel gebouwd is, bij haar mensch verheerlijking een grootc- re actie ontplooit dan wij bij het werk der Evangelisatie, dat het allermoei lijkste is. Laten wij, ziende op onze gebreken (want' 1 christen kan soms meer be derven dan er 100 kunnen goedmaken) ons afvragen hoe het mogelijk is dat God ons al dien tijd heeft willen dragen Ideaal en werkelijkheid. Zien we dit conflict goed, dan zal goed getuigschrift zenden. „Ik geloof, dat u mij beter kunt ver trouwen, dan ik u vertrouwen kan", antwoordde Douglas. „Maar u behoeft u geen moeite te geven, want ik ben niet van plan naar Londen te gaan. Ik zal voorloopig hier blijven." Mozes zonk in zijn stoel met een blik van onuitsprekelijk medelijden op zijn gelaat, en Douglas opende de deur en trad naar buiten op de straat. De korte Januari-dag was ten einde. De lucht was guur en vochtig. De slecht verlichte straten waren met een laag modder bedekt, waar men tot aan de enkels in zakte. De vorst was geheel verdwenen, en de klamme, doordrin gende mist, I deed zijn tegenwoordig heid overal voelen. De fabrieken waren nog niet gesloten. Het geratel der weefgetouwen en het gedreun der ma chines, vervulde de lucht, de groote „Ik wou dat ik voor wever of pak- huiskecht was groot gebracht", zeide Douglas bij zichzelf, terwijl hij voort- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/> cen( Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. ons dat prikkelen tot meer actie, tot meer liefde, tot nauwgezetter levens wandel. Het geestelijke moet voorgaan. Wij zijn vreemdelingen op deze aarde Zoo komt tot ieder de roeping tot getuigen in het licht van een ander conflict: zijn en worden. Den blik verbreed: het conflict zien opgelost in dezen tijd, die in haar ge heel wordt gedragen door Gods eeuwig heid. Eri nu, na tien jaren arbeids, schijnt er conflict tusschen werk en resultaat, maar de oplossing ligt in God, die de Eeuwigheid in Zijn hand heeft. En wij: zijn er wel bij. Het volk dat het geklank kent, is zalig. Zoo hebben we toch weer wel een ideaal: Wij steken 'thoofd omhoog, enzullen d'eerkroon dragen, door U, door U alleen cm 't Eeuwig Wei- behagen. De met diepe aandacht gevolgde, rede werd gevolgd door het zingen van eenige liederen door het zangkoor, na dat door de gemeente Ps. 89: 7 en 8 was gezongen. Ds. Kouwenhoven dankte hartelijk den spreker vcor zijn sclioone rede, alsmede het zangkoor met zijn diri gent, 0111 ten slotte de Evangelisatie in aller steun aan te bevelen. Dr. Waterink eindigde met dank gebed. De kerk was prachtig bezet. Dresö^ner Strijkkwartet, Het eminente Dresdener Srijkkwar- tet, bestaande uit de Heeren Fritzscho, Schneider, Riphahn en Kropholler, zül- len op het 4e Abonnements-Concert dc Dit. Concertdir. Ernst Krauss Vrijdag tl Februari in den Léidschen Schouw burg, het volgende programma ten gc- hoore brengen:: Strijkkwartetten van Haydn (Ler- chenquartett), Beethoven op. 59 No. 2 en Schubert (Der Tod und das Mad- chen). Mej. Koekkoek, onderwijzeres aan. de Geref. School, Hooglandsche Kerk- gracht (hoofd de heer Meyer) zal ir verband met haar gezondheidstoest&nc het onderwijs met pensioen verlaten. Op verzoek van den burgemees lei van Ter Aar is alhier door de pofitie aangehouden en naar Ter Aar getrans porteerd L. v. d. V., wonende alhier, verdacht van het stelen van een rijwiel Gistermiddag is bij het spelen een G-jarige jongen van de Uiterstegracht van een handwagen gevallen, tenge volge waarvan hij zijn linkerbeen brak Hij is door zijn vader naar het Acad Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij ver der behandeld werd. BINNENLAND. Dr. Wittert van Hoogland. De secretaris van het Verbond „St. Michaël" deelt, in verband met de, aan dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land door de „St. Michaël"-clubs in Noord- en Zuid-Holland aangeboden. Tweede Kamer-candidatuur mede, dat de heer Witter van Hoogland volhardt bij zijn reeds vroeger meegedeeld voor nemen, om geen candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Verlaging directe belastingen. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling van den Minister van Finan- liep over het modderig plaveisel. „'Ik zou dan het gevoel hebben, dat ik van eenig nut was op de wereld, en ik zou dan in staat zijn mijn brood in vréde te verdienen. Zooals het nu is, ben ik een nutteloos stuk wrakhout, dat dob bert op een onstuimige zee. Het zal mij eens benieuwen ,hoe het nog met mij afloopt?" Hij had geen haa9t zijn kamers te bereiken, hij liep dus langs de voor naamste straten, naar de buitenwijken der stad. Hij lette er ternauwernood op. waar hij liep. Het raadsel waar hij van leven moest, hield hem weder be zig. De oude vraag aangaande een voorzienigheid woelde hem opnieuw door het hoofd. Plotseling op den hoek eener straat bonsde een dame tegen hem aan, an wel met zooveel kracht, dat zij geval len zou zijn, indien hij haar niet had vast gegrepen. Het was echter zijn schuld niet, en de dame wist dat. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1