IP WWi m P E3 m P p" iKi U L U u hm fl CHRISTELIJK DAQBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN •1 ""stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dit nummer. 5e JAARGANG WOENSDAG 4 FEBRUARI 192? NUMMER 1430 AB onnementsprijs In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht'35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Oit nummer loslaat uit MEE Bladen. eerste blad. Dresseürays-Colijn. Twee partij-leiders. Twee Bekwame mannen met een veel jarige ervaring op het terrein van het publieke lever- Beide mannen hebben dit gemeen, dat- zij van hunne schouderen en opwaarts boven de gewone massa uitsteken. In sommige opzichten heeft de heer Dresselhuys een streepje voor. Hij behoort tot dat deel der natie, dat zichzelf als 't denkende deel beschouwt, terwijl de heer Coüjn behoort tot degenen, die als de dompers en de man nen van de nachtschuit worden, aange duid. De heer Dresselhuys kan bogen op een academische opleiding, gevolgd door.een veeljarige ambtenaarsloqpbaan, zoodat hij in de politieke vraagstukken als door kneed is. terwijl de heer Colijn reeds op middelbaren leeftijd gekomen was. toen bij meer in 't bijzonder met het politieke leven in aanraking kwam. Daarbij komt, dat dc heer Dressglhuys de gemakkelijke en de heer Colijn de bij uitstek moeilijke rol had te vervullen de laatste jaren. De heer Dresselhuys kan rustig afwach ten en naar hartelust critiseeren. van welke gelegenheid hij een zeer dankbaar gebruik heeft gemaakt, terwijl de heer Colijn geroepen werd in te grijpen en ons volk in financieelen zin te opereeren. De heer Dresselhuys had de mooie rob hij korr met de belangen van-de kiezers rekenen, terwijl de heer Colijn genood zaakt was, velen ook van zijn partijge- nooten en volgelingen zeer gevoelig te treffen. De heer Dresselhuys had gelegenheid te over om de politieke richtingen të be- studeereh en daarmee rekening te hou den, terwijl de heer Colijn wind ë'n stor men moest trotseeren en dwars d'oör'dc branding heen, moest trachten de veilige haven te bereiken En terwijl de heer Colijn clan ook werd belasterd en met s'eenen en modder be- gooid. gehoond en gesmaad en verguisd, was de heer Dresselhuys de mooie man voor wie velen een vriendelijk woord hacklen. Het zou dan volkomen verklaarbaar zijn geweest, indien de volgelingen van den heer Colijn hun veelgesmaden leider hadden losgelaten en de invloed van deu heer Dresselhuys zienderoogen was toegenomen. 't Was eigenlijk niet anders te ver wachten. 'I Zou in elk opzicht verklaar baar zijn geweest. Maar we zien nu het merkwaardige feit, dat juist het omgekeerde plaats vond. De heer Colijn het bleek zoo verras send in het Centralen Convent kan op iet anti-revolutionaire volk rekenen. Tot den laatste:?, man en de laatste vrouw. De onderlinge bancl is niet verslapt, maar sterker geworden. En tegelijkertijd ziet men, dat de vrien den en volgelingen van den heer Dres selhuys zich \an hem afwenden en in een eigen partij een onderkomen zoeken. Dat is een eigenaardig verschijnsel- Een verschijnsel, dat pleit voor ons volk. dat zich niet door den schijn wil laten bedriegen. Een verschijnsel, dat zeer in 't bijzon der pleit voor ons anti-revolutionaire volk, dat daardoor toont, Werkelijkheids besef te bezitten en geestkracht en dat daardoor in staat is harde, maar heil zame maatregelen te aanvaarden niét alleen, maar ook te waardeeren. Een verschijnsel, dat moecl geeft ook voor de komende verkiezingen. Het ©ordelijk dwangbevel. In het geheel bezette kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente trad gisteravond Ds. J. Jongeleen, Chr. Geref. pred. te Hilversum, op met een red® in het be lang van den Evangelisatiearbeid. Nadat 'e samenkomst op de ge bruikelijke V/ijze geopend was, waarbij gelezen* We.'d Lucas 14:1623 en ge zongen ¥s- 72:7, wees Spr. er in zijn voorafspraak op, dat er in het kerkelijk leven gunstige teekenen te bespeuren zijn; al* zoodanig noemde hij opleven de belangstelling en liefde voor de zen ding en evangelisatie. Spr. ging vervolgens voor .in gebed en gaf daarna als zijn tekst op Lucas 14:23. Het was in deze gelijkenis de onwil der gasten, dat zij niet kwamen tot het goddelijk bruiloftsmaal. Ook was het woordbreuk, want in 'hét Oosten was hot, en bij de Arabieren is het nog de gewoonte, dat eerst de uitnoodiging uitgaat, én daarna vlak vóór den maaltijd*— nog eens. Het volk Israël, zoo is de bedoeling des Hoeren met deze gelijkenis, wilde niet komen, noch op de prediking- van Johannes den Dooper, noch op die van Jezus zeiven: Spr. ging vervolgens na: le. op wiens bevel, 2e. aan welke personen, 3e. op welke wijze, 4e. met welk doel dit Goddelijk dwangbevel uitgereikt wordt Het is Gods bevel, te dwingen om in te gaan, opdat Zijn hAis vol worde. Spr. noemde in dit verband ook de radio. Toen Spr. voor eenige weken een toespraak hield voer de radio, kreeg hij verschillende brieven van menschen, die hem waarschuwden, met al die wonderlijke dingen toch niet mee tê deen. Doch Spr. heeft onder vonden dat God dién arbeid heeft wil len zegenen. Het dwingen houdt zoowel de zen ding als de evangelisatie in, doch Spr. zal vanavond op dit laatste den na druk leggen. Het bevel Gods gaat uit tot de bede laars, die ronddelen nog niet buiten de stad, doch wel ver afgedwaald. Naar Spr.'s overtuiging is het de roe ping dor kerk, aan den evangelisatie- arbeid leiding te geven. Van dwingen wordt gesproken; hier wordt evenwel niet bedoeld een dwang van buiten af, zooals Karei de Groote wilde, doch een dwang van binnen uit, een liefdedwang: de liefde Gods, én. Jezus Christus bewezen, uit gestort" in het hart van den zondaar. Nu werkt God middellijk; daarom moeten wij eenvoudig, gemoedelijk, amicaal getuigen van die liefde. Het huis Gods moet vol worden, want in de veelheid der onderdanen ligt des Ecnings heerlijkheid. Nadat gezongen was Ps. 138:1 en 4, zette Sur. zijn rede voort en wees hij er op dat het goddelijk dwangbevel moot worden uitgereikt. Doch alvorens wij uilgaan met dit dwangbevel, is het ncodig, dat wijzelf, de bondelingen, aan de nooaiging des Hecren hébben gevolg gegeven, 't Moet onze ééne vraag zijn: hoe houd ik mijn ziel dicht bij God? Laten wij niet gelijk zijn aan de Jo den, die de nocdiging verwierpen. Daar om is er ook zooveel arbeid noodig in het midden der gemeente, niet het minst onder het jonge geslacht, om dit voor God te winnen en te behouden. We moeten beginnen bij Jeruzalem, d.w.z. bij ons zelf, daarna de gemeente, dan de bedelaars en ten slotte de blin de heidenwereld, tot in de oerwouden van Afrika tce. Ook al komt de groote afval, hoe vreeselijk ook, wij weten, dat het huis des Heeren vol zal worden. Maranatha, Jezus komt, en naarmate de verwach ting van Christus' wederkomst meer in onze harten leeft, zullen wij te ijveriger met het Goddellijk dwangbevel uit gaan, opdat het huis vol worde. Spr. ging daarna voor in dankgebed, waarna nog werd gezongen Ps. 68:17. Volksaai* gavand. De lcleina Stadsgehoorzaal was gister avond geheel 'gevuld mst een belangstel lend publiek, da:, blijkens verschillende uuingen, door de Ned. Vereen, v. d Volkszang georganiseerde Vojkszangavon- den zeer op prijs stelt. Dit is ongetwijfeld bemoedigend cn prettig voor de Leidsche afdeeling, die hier ter plaatse de regeling •dézer avonden op zich heeft genomen, cn ook voor den leider, dhr joh. Oostveen ■zit Amsterdam, die zich ook gisteravond ■veer de rechte man op de rechte plaats tccr.de. En zoozeér viel zijn tactische lei ding in den smaak, dat „de leerlingen" bij wijlen, een warm applaus niet konden inhouden. Te ccrdeelen naar het openingswoord van een der, bestuursleden, getuigde de opkomst van het publiek gisteravond van een sterk stijgende belangstelling. En wij hebben ens daarover in den loop van den avond nut verwonderd. De mooie, volle, forsche, echt leiding gevende zang van dhr Oostvcon. de uit nemende pianobegeleiding van dh; Duys- rer. en niet het min:t de keuze der Volks liederen, geven alle reden om een groot succes te verwachten. De echt Nederlandsche toon, die de met zorg. gekozen liederen alle kenmerkt, de luchtige, soepele woordvorm die tot een warme, natuurlijke voordracht als het ware dringt, rtiaakt het zingen tot een genot, en hoewel het met zorg samenge stelde niet hoog geprijsde tekstboekje van de Ned. Vereen, v. d. Volkszang bevat een schier onuitputtelijke keus. Uit wat gisteravond werd gezongen doen wij de volgende greep: „Bede voor het Vaderland"; „Ons Lied", „Vivos Vo- co" (klokkelied), „De Schooier", „Nu dobbert mijn liefste op de zee", „Het liedje van den Beiaardier", „Het Moeder lied", Hemelhuis" (Emile Hullebroeck), „Liedje v. d. Molenaar", „Boerenvrijage", ,,'t Laantje langs de wei", „Heideliedje", „De Ooievaar", enz. Na de pauze kreeg het publiek' gelegen heid zelf een keus te doen, en het publiek maakte daar een Bankbaar gebruik van. Tot zijn eere zij het gezegd, dat de keus van het publiek een goeden smaak verried. Het kan de leiders de overtuiging ge geven hebben, dat er van dezp avonden een goede paedagogische invloed uit gaat. De opwekking van een c*.r bestuurs leden om de pl. afd. dezer vereeniging dcor lidmaatscnap of donatie te steunen, willen we hier gaarne herhalen, opdat het bestuur in staat zij te doen, wat gister avond in uitzicht werd gesteld, n.l. iedere maand een volkszangavond te geven. Schaken. Competitie Ned. Schaakbond, distr. Z.-Holland 2e kl. groep A. Leidsch Schaakgenootschap IDis- cendo Discimus II Den Haag. Gisteravond speelde het eerste tien tal van het Leidsch Schaakgenoot schap in Den Haag tegen- het tweede tiental van Discendo Discimus met den volgenden uitslag: Leidsch Schaakgenootschap I: G. Bosscha 0, Dr. J. Droste 0.5, Demmendal 0, C. EI. Hiris 0.5, G. Boi 0.5, W. H. v. d .Nal L. M. J. Cham- bry 0, W. de Bruin 0, M. M. Segaar 0, EI N. Frangois 0. Discendo Discimus II. Mr. J. J. Belin- fante 1, G. J. Reeser 0.5, K. J. Nieukerke 1, O. Bening 0.5, X. G. Hartogensis 0.5, H. v. d. Veen 0, J. A. Sasburg 1, Dr. E. Arrias 1, G. W. Schwenke 1, A. W. A. «Meyer 1. Totaal Leidsch Schaakgenootschap: 25. Discendo Discimus 75. Burgerlijke stand. Geboren: Joannes, z. v. A. J. Prevo en EI. v. Houten; Joseph Albertus, z. v. F. J. Hagem^n en J. II. Haaksma; Petronella Catharina, d. v. W. .F. Ver- lind en A. L. Tongeren; Johannes, z. v. J. Hofkes en G. Walsmit; Johanna Catharina, d. v. J. Stavleu en M. C. H. Nieuwenhuizen; Johanna Maria Grietje d. v. W. v. d. Hoek en W. Zoet; Chris tina Catharina, d. v. A. v. d. Linden en W. J. M. le Mair; Dirk, z. v. L. Voge lenzang en D. v. der Niet; Antonius Joseph us, z. v., A. J. Bokern en C. J. Raumann; Suzanna Alida, d. van S. Pracht en C. Eduard; Anna, d v. N. Dreef en M. J. Teeuwenj Maria Mar- garetha, d. v.1 A. J. Kroeze en A. J. Brittijn; Jansje, d. v. T. van Tongeren en A. van Oosten; Adrianus Gijsbertus. z. v. G. Klever en G. M. v. d. Meer; Ma ria Susanna, d. v. W. v. d. Plas en E. M. Boon; Gekellna Elisabeth Harmina d„ v. S. Nijdam en H. Kempenius; Da niël Cornelis, z. v. D Stigter en J. H. Kolderman; Abraham, z. v. W. Taas én W. M. v. d. Linden; Hendrik, z. v. D. H. Wijnnobe! en H. 'Otgaar; Ger- ritje, d. v. G. F. W. Meijer en J. H. Boom; Dirk, z J. van Staden en E. v. d. Linden; Jan, z. v. G. F. van Ley- den en A v. Steyn; Leendert, z. v. J. Kooien en M. Brugman; Johannes An tonius, z. v. J. van Deuzen en M. C. Kaptijn; Elisabeth Anthonia, d. v. H. Segaar en E. A. Knijnenburg; Anna Geertje, d. v. J. v. d Eleuvel en H. van Meijeren; Elendrik Corns. Leendert, z. v. J. D: Capel en C. H. van Dam; Pie- ter, z. v. J. G. van Evert en C. Karstens; Jac.s Joh.s Alphonsus, z. v. P. Dirkse en A. M. Kramp; Anthonia Hendrika. d. v. K. Wielenga en C. Eikerbout; Cor nelis, z. v. C. Wijnnobel en A. J. He- merik; Willem, z. v. J. T. Corba en G. Brouwer; Leendert, z. v. F .v. d. Meer en C. E. Mangert; Engelina Antonia, d. v. C. Nieboer en J. C. H. van Ham; Francina, d. v. P. V. Veen en G. C. Ver- laan; Petrcnella, d. v. P. v. Veen en G. C. Verlaan. Gehuwd: G. v. Wieringen, jm. en H. J. Nijk, id., L. v. Kouwenhove, jm. en J .Nieuwenburg, jd„ L. Boomsma, jm. en J. Öuwerkerk, jd.. J. Lens. jm. en J. v. d. Kaag, jd., A. Hageman wedr. en E. de Zeeuw, jd., A. Springer, jm. en J Noest, jd., A. Pouw, jm. en C. K. J. Duijsent, jd. Overleden: P. LamanSlegtenhorst, wed. 75 j., D. Hazenoot, zn. 2 mnd., P. Gillebaard, m. 54 j., J. E. v. d. Kluyt Dille, wed. 72 j., M. BodenstafDon ders, wed. 91 j., J. A. H. v. Meursv. Soest, wed. 73 j., J. Warners, wedr. 84 j. Jubileum. Onze stadgenoot J. Brakel hoopt, naar wij vernemen op Maandag 9 Fe bruari den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaren in dienst trad van de behangerij en stoffeerderij van de fa. J. P. Meerburg aan de Nieuve-Rijn. Afscheid. Twee bekende politiemannen zullen deze week den diénst verlaten ,n.l. de agenten eerste-klasse J. Tromp en F. Bodenstaff, waarvan de eerste morgen, de andere Zaterdag, van het dienst doend personeel zal afscheid nemen. Chr. Muziekver. ,:Athalia". De bekende Christelijke Muziekver- eeniging „Athalia", directeur de heer J. Noordanus Sr. welke thans 12V2 jaar bestaat, hoopt op Donderdag 19 Fe bruari a.s. in de Concertzaal van „Den Burcht" een groote openbare uitvoe ring te geven. Heden slaagde aan de Techn. Hoogeschool te Delft voor het cand. ex. Electr. Techp. Ingenieur, de heer D. Fontein, alhier. BINNENLAND. Installatie Tabakscommissie. De Minister van Financiën heeft gis termiddag in een der lokalen van zijn departement geïnstalleerd de commis sie voor het instellen van een onder zoek naar de wijze, waarop een belas ting ware te heffen, drukkende op de ruwe tabak, bestemd tot vervaardiging van tabaksfabrikaten, met dien ver stande, dat a. de daarvan te verwach ten jaarlijksche opbrengst niet kleiner dient te zijn dan de bate, welke de gel dende heffing aan de schatkist ople vert; b. de normen van heffing, indien en voor zoover mogelijk, verband be- hooren te houden met de waarde van het fabrikaat, hetwelk uit de tabak zal worden verkregen; terwijl de commis sie tevens is uitgenoodigd bij haar ver slag een ontwerp van wet met memo rie van toelichting in te dienen, waar in hare denkbeelden zijn belichaamd. Weer een nieuwe politieke organisatie. Naar gemeld wordt zijn er plannen in voorbereiding tot oprichting van een nieuwe partij, welke beoogt een verbieding te vormen tusschen rechts en links en met uitsluiting van de antithesegedachte mannen en vrouwen in één verband wil brengen, die de or ganische gedachte in onze samenle ving willen bevorderen en naar voren brengen, Men bedoelt met deze partij een soort van Nederlandsche centrum partij te stichten. Reeds zijn verschillende personen, die tot linksche en rechtsche partijen behooren, tot de nieuwe partij toege treden, en in verschillende plaatsen van ons land wordt de oprichting van afdeelingen voorbereid. Binnenkort wordt in Den Haag de oprichtingsvergadering van de nieuwe partij gehouden, waarop o.a. het ont worpen concept-beginselprogram in be handeling zal komen. TJLC.-bestxijding. De afd. Zuid-Holland van liet „Fonds 1918 ter bestrijding van tuberculose en kanker", voorzitter mr. P. J. v. Wijn gaarden, te Rotterdam, secretaris J. W. v. Aken, burgemeester van Hardings veld, heeft een circulaire gericht tot de Nutsdepartementen in Zuid-Hol land, in welk rondschrijven aan de departementen wordt verzocht op te treden als plaatselijk propaganda-co- mité, uitsluitend voor het werven van en donateurs. Uit de S.D.A.P. In de jongste vergadering van het partijbestuur van de S.D.A.P. is, naar in Het Volk wordt meegedeeld, beslo ten, dat het bestuur het congres zal verzoeken, den heer Vliegen uit te noo- digen, het voorzitterschap der partij tot aan het congres 1926 te blijven ver vullen cn hem, in afwijking van art. 31 der statuten, machticino: te.verlea- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22x/a cenl Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland De drievoudige moord te Amsterdam. Centralen Convent A,R. Partij. Een wetsontwerp is ingediend, rege lende het toezicht op de aanprijzing van geneesmiddelen. Een wetsontwerp houdende nadere voorschriften inzake uitoefening der geneeskunst. Een nieuwe politieke organisatie. Installatie Tabakscommissie. Een millioen voor de Olympische spelen? Buitenland. Tnrkije weigert het geschil met Grie kenland aan intërnationale arbitrage te onderwerpen. Dreigende staking op de Londensche spoorwegen. Het crediet voor de tijdelijke missie bij het Vaticaan door de Fransche Ka mer goedgekeurd. nen, buiten Amsterdam woonachtig te zijn. Voorts zal het congres worden ver zocht, het partijbestuur machtiging te verleenen om het eventueel al of niet 'benoemen van een tweeden hoofdre dacteur van Het Volk aan te houden, zulks omdat het partijbestuur het on- gewenscht acht, dat in deze kwestie op overhaaste wijze wordt voorzien. Art. 32 Woningwet. De Stedebouwkundige Raad van het Nederl. Instituut voor Vólkshuisvesting en Stedebouw heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, H. en N. waarin dezen wordt verzocht, het initia tief te willen nemen tot een wetswijzi ging, tengevolge waarvan voortaan de verplichting tot samenwerking in zake uitbreidingsplannen door Ged. Staten zal kunnen worden opgelegd. De Lamdarbeiderswet. Een wetsontwerp is ingediend, om de Landarbeiderswet zoodanig te wijzigen, dat voor de verkrijging van een boeren- plaatsje in eigendom aan de landarbei ders den etsch zal gesteld worden van een bezit van 800 inplaats van 400. Communistische relletjes te Bandoeng. Een voorgenomen communistenverga dering te Bandoeng is niet doorgegaan, omdat er sterke politiemacht aanwezig Was. waardoor de menschen hot verga derlokaal niet durfden binnen te komen. De Indische pers wenscht naar aan leiding van de rellet jes tc Bandoeng geen bestrijding van het communisme door een politiek van sp'eldeprikken, waar door on noodig buitengewone verbitte ring gekweekt wordt. De rol, die de po litic thans speelt, is, aldus wordt gezegd, haar onwaardig. Dansverboti. Aanstaanden Maandag vergadert dc gemeenteraad van Eindhoven, waarin o.a. een voorstel in behandeling zal ko men tot vaststelling eener Mansveror dening. Deze dansverordening beoogt hot dansen in het openbaar te verbie den. Een motie van het raadslid Jan sen wordt dan tevens in behandeling genomen. De heer Jansen 'heeft zich vóór hot dansen in het openbaar uit gesproken. B. en W. zijn van oordeel, dat het openbaar dansen niet moet worden toegestaan. Arbeidsvoorwaarden Gemeentepcrso- peel. De Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst te Amsterdam heeft een adres gezonden aan den voor zitter van de Centrale Commissie uit de ambtenaren- en werkliedenorgani saties, waarin verzocht wordt, zoo spoe dig mogelijk in de Centrale Commis sion op de agenda van een spoedig te beleggen vergadering te plaatsen de navolgende punten: 1. Het wederinvoeren van premicvrij pensioen voor het gemeentcpersoneel. 2. Het v/ederinvoeren van den ar beidstijd, 'die geldende was vóór de 48- urige werkweek. 3. Het wederinvoeren van do bepaling gen, regelende de betaling voor con- tinu- en nachtarbeid, zooals die vastge- steld^wenXnJÖZO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1