Hulpgebouw: Manufacturen, MAANDAG 2 FEBRUARI 1925 Dag-Agenda. Dinsdag 3 Februari Leiden. Samen komst in de Chr. Geref. Kerk. Spreker IDs. J. Jongeleen (Hilversum). Onder werp: „Het Goddelijk Dwangbevel". JMnsdag 3 Februari Leiden. Volks- jangavond n.m. 8 uur in de kleine Ge hoorzaal. Woensdag i Februari Leiden. Her denkingssamenkomst n.m. 8 uur. Evan- 'gelisatiecommissie Geref. Kerk. Spre ker Dr. J. Waterink van Amsterdam. Woensdag 4 Februari Leiden. Ver gadering A.R. Prop. club des avonds Lokaal Hooigracht 99 a. Donderdag 5 Februari Leiden. Bijbel- bespreking Gebouw Jerpël, Groenesteeg i n.m. 8 uur. De avond-, nacHt- en Zondagdienst der apotheken wordt van I Maand a g 2 tot en met Zondag 8 Febr. a.s. waargenomen door de apo theken van de H.H. D. J. v. Drie sum, I Mare 76, telefoon 406 en Wl P el le, K i Rapenburg 12, telefoon 523. ding van het feit, dat hem de Nobel - I prijs voor geneeskunde is toegekend. een maaltijd plaats gehad, hem door P rijn talrijke assistenten en oud-assis- tenten aangeboden. Namens hen heeft dr. J. Bytel te J Amsterdam den hoogleeraar in een toespraak gehuldigd. Spreker zeide niet te willen uitwei den over de wetenschappelijke ver diensten van prof. Einthoven en deed uitkomen, dat de hooge onderschei- Hing, welke aan prof. Einthoven is ten deel gevallen, voor de ingewijden 'eigenlijk geen verrassing was, doch een vanzelf sprekend feit. Toch laat het niet na oprechte vreugde te wek ken bij zijn leerlingen. Als vanzelf, aldus spreker, leven ge voelens van eerbied en dankbaarheid op zoo'n dag krachtig op. Prof. Eint hoven heeft zijn leerlingen veel ge geven. „Het is niet omdat ik zoo k'r.ap ben, maar eenvoudig omdat ik wil we ten", zeide prof. Einthoven eens, toen een moeilijk vraagstuk tot oplossing was gebracht.Spreker gelooft dat de bescheidenlijk weggeredeneerde- genia liteit ook nog wel een rol speelt in het werk van prof» Einthoven, maar toch is deze uitspraak waar. Onveil wettelijke wil, volhardende werkzaam heid, gestrenge critiek op zich zelf] hebben zijn genialiteit vruchtdragend gemaakt. Voor de leerlingen is zoo'n woord van veel grooter beteek'enis dan de leermeester vermoedt. Het wijst r hun een weg om met minder begaafd- heid toch nog iets goeds te doen, al I zal wie in de practijk van het leven I Staat inzien, dat het omzetten van dien wil niet zoo gemakkelijk is, wat dan te meer bewondering wekt voor di daden van den meester. Spreker noemde de toekenning van den Nobelprijs aan prof. Einthoven een gebeurtenis in de geschiedenis der wetenschap. In den goeden ouden tijd i deed men, aldus spreker, van een be- i langrijk feit oorkonde door het te be- 'schrijven in fraaie letters op stevig perkament. Dit goed gebruik hebben uw leerlingen in eere willen houden. 'Daarom bood spreker den hoogleer- jaar namens zijn assistenten en oud- Assistenten een oorkonde aan ter her innering aan de belangrijke gebeur tenis op den 23sten October I924. Onder krachtig applaus reikte dr. 'Bytel hierna deze oorkonde aan prof. Einthoven over. Op de oorkonde staat het volgende: Uit diepen eerbied voor onzen grooten leermeester W. Einthoven ter herin nering aan. den 23sten October I924, waarop hem de Nobelprijs werd toe- gekend.^ (Hieronder volgen de namen van assistenten en oud-assistenten). Christ. Letterk. Kring. In de laatste vergadering van den Qhr. Lett, kring alhier, deed de heer Melse genieten van de „Brieven van den ouden Josias", waarvan de schrijster, Marie Diers helaas een onbekende voor ons is. De briefvorm, waarin dit boekje 1 is geschreven, is in dit geval wel de meest geschikte om den hoofdpersoon, den ouden Josias, in al zijn deugden en gebreken te doen uitkomen. Aan de hand van citaten gaf de heer M. dan ook een uitvoerige karakterbeschrijving. Ver volgens den gang van het verhaal na gaand deed hij ons sympathiseerend met den hoofdpersoon meeleven. Als zoovaak is ook bij dezen het zware levensleed, dat hij te dragen krijgt, het gevolg, de vrucht van zijn groote karakterzonde. Als hij zijn dochter Else niet kan krij gen, waar hij haar hebben wil, als hij de liefde voor den jongen- musicus niet uit haar hart vermag te rukken, dan trekt zijn eigenzinnige heerschzucht en hardheid den hoogen scheidingmuur der vervreemding tusschen hen op. Dat kost beider levensgeluk, en doet hun wegen uitengaan. De geboorte van den klein zoon, de dood van den choonzoon, noch de ellendige armoede, waarin zijn doch ter met haar kind moet voorttobben, kunnen hem tot beter besef brengen. O, zeker, na den dood van haar man, wil zijn dochter wel weer in zijn huis opnemen. Maar hij is niet veranderd en Else weet, dat haar liefde, al bestaat die nog maar in herinnering, kans loopt, grof door hem te worden bejegend. Dat kan ze niet verdragen en daarom slaat RECLAME BREESTRAAT 31, (tegenover het Postkantoor). Koks- en Bakkersjassen zware jeans 3.05 2,90 Slagersjassen zware jeans 3.70 3.60 Linnen Stofjassen 3.20 2.25 Schildèrskielen 2A21/2 VAKKLEEDSNG IN PRIMA KWALITEITEN ze in bewonderenswaardige fierheid zijn aanbod af, hoe lief ze haar vader ook heeft. Niet eer komt die vader tot bezin ning, dan wanneer het onherstelbare is gebeurd, wanneer ook Else in haar el lendige armoede is omgekomen. Dan ziet hij pas, wat hij deed en Xvil hij aan haar kind goedmaken het leed, dat hij haar berokkende. Op een oudejaarsdag leest hij zijn eigen, van hatelijke vrwij- ten overloopende brieven, aan haar ge richt en die zij met de zorg der liefde bewaard en gerangschikt had. Vlam mend zelfverwijt doet hem naar 't jacht geweer grijpen, maar.God verhoedt een wandaad. Als een gebroken man, onder zijn leed gebukt, vervolgt hij nog eenige jaren zijn levensweg, maar in de opvoeding van- zijn kleinkind toont hij de duur betaalde levensles te hebben verstaan. Hij stuurt dat kind niet meer als een „koetspaard in de richting die hij wil, dat het gaan zal. Hij moet nu erkennen, dat de be stemming van den knaap wel eens een andere kan zijn, dan hij op het oog heeft. En al kost het hem strijd, tenslotte stemt hij er zelfs in toe, dat het kind het gehate vak van zijn vader kiest. In welgekozen woorden wist de heer M. ons te doen meeleven, ons geheel in zijn sfeer te brengen. 't Was een avond van ger.ot. waartoe ook niet weinig bijdroeg de warme ge zelligheid van een gastvrije omgeving- „Brsmbil&e". Hedenmorgen werd namens enkele in de gymnastiekwereld te Leiden voor aanstaande personen en namens het bestuur van de Gymnastiekvereenigin- gen „Brunhilc'U", „Concordia", "Excel sior", „D.O.S.", „Jahn" „Jeanne d'Arc" en „Wilskracht en Genie" allen uit Lei den en van de vereenigingen „Hou vast" te Alphen en „K.D.O." te Iiille- gom aan Mev. Dieben-Konings n prach tige bloemenmand gezonden ter gele genheid van haar 15-jarig jubileum als presidente van „Brunhilde". Chr. Kweekschool. Dinsdag 27 en Vrijdag 30 Januari werd aan de kweekelingen der 4e klas se het examen afgenomen in Bijbel- sche Gesch. en aanverwante vakken. Van de 22 kweekelingen, die er aan namen, deden 20 examen met voldoen den uitslag .Aan hen kon dus het di ploma der kweekschool worden toege zegd, dat zal worden uitgereikt na het behaleft der akte van onderwijzer(es). De namen der geslaagden zijn: A. C. Baalbergen van Noordwijk, M. N. E. Couvee van Leiden, M. Dijkstra van Leiden, A. P. v. d. Hoogt van Hille- gom, L. C. de Jong van Leiden, M. E. J. van Lèeuwen van Koudekerk, J. G. v. Muiswinkel van Zwammerdam, H. A. Offringa van Leiden, G. Spoor van Alphen, A. J. Verheul van Benthuizen, C. de Waal van Alphen, C. Wolmerstett en A. Zuidema van Leiden, L. Eggink van Oegstgeest, D. Groenendijk van Bo degraven, A. dë Groot van Alphen, A. C. Noort van Lisse, G. Steenwinkel van Leiden, W. P. v. d. Stoel van Alphen en I. van Weerlee van Leiden. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Indisch recht de heer R. M. A. G. Pringo Digdo, Padang. Patrimonium. De afd. van Patrimonium zal a.s. Don derdagavond haar jaarvergadering hou den, welke vergadering een ietwat ge zellig karakter zal dragen. Zooals vanzelf, spre^'t sullen de jaar verslagen worden uitgebracht, terwijl door muziek, voordrachten en tractatie voor de noodige afwisseling zal worden zorg gedragen. De leden zijn uitgenoodigd ditmaal hunne vrouwen of verloofden mee te brengen. Leidsch Studentencorps. De gecostumeerde rijjool van de eer stejaarsleden van het Leidsch Stu dentencorps ter gelegenheid van den dies natalis der Leidsche Universiteit, wel ke dit jaar Zaterdag zal plaats hebben, zal, naar gemeld wordt, met het oog op het 350-jarig- bestaan der Leidsche Uni versiteit eenigszins groctscher -worden op gezet. Reeds zijn er 5 groepen, waarvan de eerste zal voorstellen de grondleggers der Leidsche Universiteit, onder wie Prins Willem van Oranje en verschillende ma gistraten en hoogleeraren uit dien tijd; eenandere groep zal een parodie te zien geven op de plaatselijke keuze; een andere groep zal de vijf faculteiten voorstellen. Ook is er een groep, welke den Marok kaan sch en opstand en een ander:, die den Chineeschen opstand in beeld zal brengen. Verder word: deze dies van wege het Leidsch Studentencorps op Maandag 9 Februari gevierd me: een collation op de sociëteit Minerva, gevolgd door de overigens gebruikelijke feestelijk heden en voorafgegaan door de viering van den oudejaarsavond op Zondag. Des avonds 9 Februari zal vanwege het Leidsch Studentencorps aan de hoogleer aren tijdens den -feestmaaltijd in de Stads gehoorzaal een serenade worden ge bracht. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarband is. in de maand Januari ingelegd f 273.135,76 en te rugbetaald f 244.187,74, terwijl 131 nieuwe inleggers zijn ingeschreven em 78 boekjes geheel, werden uitbetaald. Het tegoed der 16.574 inleggers bedroeg einde Januari f 5.331.27.0,75, hieronder be grepen de bijgeschreven rente over het jaar 1924. Op den hoek' van de Breestraat en de Kabeljauwsteeg geraakte gistermiddag de auto van den stalhouder D. in brand, doordat bij het aanzetten van den motor de carburator terugsloeg. Gelukkig waren-in; de directe nabijheid eenige emmers water te krijgen, met be hulp waarvan de vlammen konden worden, gebluscht, voordat het overige gedeelte van den auto schade had bekomen. --- De activiteit van een onzer vrouwe lijke inwoonderen, mej. v. V., heeft de politie Zaterdag een goeden dienst be wezen. Vóór vijf jaar n.l. was deze juffrouw opgelicht (fig.) voor eenige wollen de kens voor welk;- misdrijf de dader toen nooit is kunnen gepakt worden. Totdat Zaterdag de juffrouw een heer ontmoette, in wien zij den dekenroover herkende. Haar eerste werk' was, de po litie van haar ontdekking op de hoogte te stellen, die daarop een onderzoek in stelde, met het ".gevolg, dat de dader een volledige bekentenis aflegde. Zelfs, konden de dekens nog in beslag werdén genomen. Op z'n minst een reclame voor het fabrikaat, maar ook een bewijs voor de -scherpzinnigheid 'onzer vrouwen. In de limonadqfabriek van dhr de T. in ae Rembrandtstraat was Zaterdagmid dag de -367jarige A. de T. bezig met het verrichten van eenige werkzaamheden, waarbij hij gebruik maakte van een laddel Plotseling gleed de- ladder uit, waardoor cle T., met vrij hevigen smak! op den grond viel. Op zichzelf kwam hij van den val goed -af,'maar ongelukkigerwijs kwam hi| terecht op een emmer witkalk, van welks inhoud hij een gedeelte in de oogen kreeg, wat erg gevaarlijk is. De T. werd ter behandeling overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. Hedenmiddag om twee uur werd in 's Rijks Ethnographisch museum, Rapen burg 67, een interessante tenttoonstelling geopend van Indische Reisschetsen, ver vaardigd door Dr. H. P. Berlage. De tentoonstelling trok in de steden, waar zij voor dezen plaats had, zeer veel belangstelling. BINNENLAND. DE STEMPLICHT. Een wetsontwerp spoedig te ver wachten. Naar gemeld wordt, is eerstdaags de indiening te verwachten bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp nopens den stemplicht. Wat de post verzwelgt. Over de toenemende werkzaamheid der posterijen melden cfè jaarcijfers yoor Nederland o.m. het volgende: Het aantal kantoren steeg van I300 tot I670 in I8801923. Het aantaj1 overgebrachte portbetalende brieven en briefkaarten voor genoemde jaren van 72 tot 34I millioen of van I7.7 tot 47.I per hoofd der bevolking. Ga ven de laatste jaren, wat betreft de financiën van dit bedrijf nadeelige sal di te ziein, in I920 van bijna 20 mill, gulden, het jaar I923 gaf weder een vcordeelig saldo van ruim l1/» milll gulden. Het aantal ontvangen en verzonden telegrammen, in I9I3 6.5 millioen was in I923 7.2 millioen (doorgezonden telegrammen niet medegerek'end). De nadeelige saldi der exploitatie in de latere jaren bleef van I9I41920 on geveer 1 tot bijna 2 millioen gulden per jaar om :in I9201923 op resp. 2.9; 4.4; 5.8 en 5.5 millioen gulden te komén. Het vcordeelig saldo der Rijk'stele- fenie, in I9I4 0.8 millioen, was in I932 3.1 millioen gulden. Ondërwijssalarisses. Naar het Huisgezin verneemt, is, daar het departement van onderwijs niet is klaargekomen met de bereke ning der onderwijzers-salarissen naar dc nieuwe regeling, besloten, de sa larissen over Januari "uit te betalen op den veer van December, met de verplichting cm het eventueel te veel ontvangene terug te storten. Aackoop legerpaarden. Men meldt aan 'de „Rsb1." dat 'de 'Commissie belast met den aankoop Van paarden voor het leger, wéder opdracht ontvangen heeft voor het aankoopen van vierjarige remonte- paarden en paarden van 58; 'jaar voor het wapen der maréchaussee en 'der zware houwitser-artillerie. De belastingdiensten. Naar gemeld wordt, zou heden on der voorzitterschap van den Minister op het departement van Financiën een vergadering gehouden worden van'be lastingautoriteiten om tot een oplos sing te geraken van de vraag van sa mensmelting der directe belastingen en registratie. Het mag waarschijnlijk worden geacht, dat in deze 'kwestie een definitieve beslissing althans; in beginsel -zal worden'genomen1. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dins dag lo: Februari, te één uur n.m, Spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Néderl. Roomsch Katholieken bond van spoor en tramwegpersoneel St. Raph'aël, heeft een onderhoud met den minister van waterstaat aangevraagd om de [ernstige grieven, welke het personeel heeft tegen de wijze, waarop de be palingen inzake dienst- en rusttijden worden toegepast, uiteen te zetten. Wachtgeld militairen. Naar „De Residentiebode" meldt, is ten opzichte van de( op wachtgeld gestelde militairen, die door het Be middelingsbureau van Financiën in ,een functie zijn geplaatst bij het uitbe talen van tractement over de maand Januari de volgende leiddraad in acht genomenop het uit te betalen wacht geld wordt lo pCt. gekort en daarna het resteerendè bedrag afgerond op tientallen naar beneden. BUITENLAND. SPANNING TUSSCHEN GRIEKEN LAND EN TURKIJE. Be uitwijsing van den Griekschen patriarch. Het Grieksche ministerie heeft gis teren naar Angora een scherpe pro test-nota gezonden, waarin de uitwij zing van den Griekschen patriarch uit Constantinopel een flagrante schen ding van het .Verdrag van Lausanne en een vijandige daad wordt genöemd. Het aanblijven van den Griekschen zaakgelastigde te Angora zal afhan gen van het antwoord dat Angora zal geven. De Grieksche regeering zal hét In ternationaal Gerechtshof m Den Haag alsmede den Volkenbond uitnoodigen, zich bezig te houden met dé uitwijj- zing van den Griekschen patriarch, !en verzoeken, daarbij spoed te be trachten, daar het gevaar voor het fefbrekén der diplomatieke betrekkin gen tusschen Griekenland en Turkije (aanwezig is. De Grieksche ministerraad heeft be isloten, de lichting van '23 voorloopig! niet naar huis te zenden. In regeerings kringen wordt er op gewezen, dat het voor Griekenland onmogelijk is, te dulden, dat Turkije de .gesloten ver dragen als stukjes papier verscheurt. Alle bladen oefenen heftige critiek' uit op de houding van Turkije. HEVIGE AARDBEVING IN HON GARIJE. Talrijke gewonden en groote schade. Een hevigeaardschok is gevoeld te (Hongaarsch) Eger en in verschil lende andere plaatsen. Te Eger vluchtten de bewoners de straat op; de schade beloopt er 1 milliard kro nen. Een hevige paniek ontstond ook' te Debreczen. Uit Arlo ontvangen telegrammen melden, dat de door de aardbeving aangerichte schade in de milliarden loopt. De eerste senokken werden Vrij dagavond om acht uur gevoeld; 'deze richtten slechts geringe schade aan. De tweede serie schokken werd Za terdagavond waargenomen. Van de bevolking der door 'de aard beving getroffen steden en dorpen maakte zich een ernstige paniek1 mees ter; allen liepen de straat op, en de scholen en kantoren werden gesloten. In het stadie Arlo hebben vele hui zen ernstige schade geleden; enkele! huizen in de arbeiderswijken zijn in gestort. Na de aardbeving waren de straten bezaaid met stukken muur en jschcorsteenen. ,'Het stationsgebouw leed groote schade door instorting van den voormuur. Te Ario zijn acht per sonen ernstig gewond. Ook te "Miskolecz, te Satoralja-UJ- hely en te Györgös werden zware aard 'schokken gevoeld. De schade was hier echter veel minder 'dan in 'Arlo. Het eigenlijke centrum van de aard beving was het kleine dorpje Kista!- tya, waar bijna alle "boerderijen, be- hcorende tot een groot landgoed, in stortten. 1 1 HUURKAZERNE TE CHICAGO AFGE BRAND. Booden en gewonden. Een noodlottige brand heeft Zater dagechtend vroeg te Chicago in ,een groote huurkazerne gewoed»), Daarom RECLAME. trent worden 'de volgende bijzonder- - heden gemeld. iHet gebouw werd bewoon?! door 36 gezinnen, sommige met veel kin deren. Het totaal aantal bewoners was tusschen de 200 en .300. Zij lagen allemaal rustig te slapen, toen er in het gebouw eensklaps Brand!" werd geroepen. Door dien kreet uit hun slaajp ge wekt, renden de meeste bewonersin (paniek van liun bed te trappen af naar buiten. De meesten gunden z eh geen tijd om bovenkleeren aan te trekken en holden in hun nachtge waad de bitterkoude straat op. De brand greep zoo snel om z>ch heen, dat vele bewoners niet tijdig naar buiten konden komen en zich idoor het vuur den uitweg versperd zagen. Mannen, vrouwen en kinderen verschenen cp de bovenverdiepingen' vcor de vensters, schreiend en schreeuwend om hulp. Sommigen gunden zich in hun doodsangst geen tijd om de toesnel lende brandweer af te wachten, spron gen uit de vensters op straat, en wer den meerendeels door den val ernstig gewond. De aangekomen brandweermannen spreidden snel rietten uit, waarin dal achtergebleven bewoners ongedeerd neersprongen. Het geheele gebouw brandde uit. N aderhand werden lo verkoolde 1 j- ken ontdekt, en men vreest, dat er riog meer lijken onder het puin liggen, j Albanië. De Albaneesche Constituante heeft iTirana definitief tot hoofdstad van het land verklaard. È>e benoeming tot pres:dent der re publiek- van Achmed Zcgoe geldt ■voor den tijd van zeven jaar. De republikeinsche grondwet is ten Ideele geinspireerd door die der Ver- eenigde Staten van Amerika. KORTE BERICHTEN. Volgens de laatste gegevens is thans de bevolking van de Argentijn- Ische hoofdstad Buenos Aires tot I.826.600 zielen gestegen. Een tel gram uit Oslo meldt, dat Zaterdag in Noorwegen aard schokken zijn gevoeld. Mén heeft /scheuren in 'den bodem vastgesteld1: Gistermorgen brak in Melbourne een groote brand uit, waardoor het stadhuis voor het grootste gedeelte verwoest werd. I 1 Te Peking is gisteren onder voor ^itterschap van den voormaligen on derkoning van Mandsjoerije de con ferentie van leidende Ghineesche per- lsonen, welke door de regeering is -be legd en de „reorganisatie-co n- ferentie" wordt genoemd, geopend. ;Soen Yat-sen's volgelingen nemen er Bij de Litausche Sejm is een niet aan deel. Wetsontwerp ingediend tot heffing van een recht van 2 lit (ongeveer 48 cent; voor eiken kilogram ingevoerde boeken, tijdschriften en dagbladen. De Duitsche pers betreurt het invoe ren van een dergelijken „cultuurbe lasting". Het Jaarverslag van de gemeen telijke electrische tram te Lon den wijst een tekort aan van 576.789 'dat wordt toegeschreven aan de ver mindering van het aantal passagiers en de stijging der loonen. kerOn schoolT GEREF, KERK. Beroepen: Te Alteveer (bijfHooge- veen), R. Haitsma, cand. te Oosterholt (bij Kampen). Bedankt: Voor Buitenpost, J. H. A Bosch te Nijverdal. GEREF. GEMEENTEN. 'Beroepen: Te Lemmer, R. Kok' te Aagtek'erke. - Aangenomen: Naar Brtrmisse, Vreugdenhil te Borsselen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. W. J. Lokhorst hoopt Zon dag 22 Februari afscheid te nemen van de Herv. Gemeente te Bennekom en cL,n daarop volgenden Zondag zijn intrede te* doen te Delfshaven. De heer T h. J. Mudde, hulpprediker te Musselk'anaal, hoopt Zondag den 5'en April a.s. zijn intrede te doen bij de iNed Herv. Gem. te Made en Oud-Drimmelan, na bevestigd te zijfi door Dr. A. I. Kan van Assen. Mooi geschenk. Ds. G. R, K u y r, gereformeerd predikant te Haarlem, die van de leden der Gereformeerde'Kerk aldaar een hulde blijk ontving ter'gelegenheid van zijn be danken voor een beroep, heeft di: geld beschikbaar gesteld voor een zilveren avondmaalstel in de Nieuwe Kerk aan de Klopperssingel te Haarlem. Ds. T. Sap. Naar de N. R. Crt verneemt, werd den vorigen Zondag aan Ds. T. Sap, predikant der Geref. Kerk te Gouda, verboden den kansel te betreden. Over eventueels schor sing zou nader op de meerdere vergade ring worden beslist. Intusschèn ging ge noemde predikant toch Zondag naar Berg Ambacht, om daar het woord te bedienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2