CHRISTELÏJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e" JAARGANG MAANDAG 2 FEBRUARI 1925 NUMMER 1428 DSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 V Het Vaderiandsck Verbond, De liberale N. R. Ct. is niet bepaald ingenomen met de stichting van een nieuwe politieke partij „Het Vader- iandsch Verbond". Na geconstateerd te hebben, dat deze partij voor een goed deel czhijnt te zijn gerecruteerd uit de drie jaar geleden in het leven geroepen Liberale Partij,' zegt het blad o.m.: „Eer de verkiezing voor de deur staat, zullen er nog wel eenige nieuwe partijen en verbonden worden in het leven geroepen. Zulke nieuwe par tijtjes worden meest gevormd cloor malconten of teleurgestelden uit de oude partijen, zonder dat aan de nieuwe partij een aan de oude tegen overgestelde of althans daarvan afwij kend algemeen beginsel ten grondleg ligt. In plaats, dat de over de. gang van zaken en het optreden der oude partij ontevredenen pogen, binnen die partij hun invloed aan te wenden en hun woord te doen gelden, om hunne op vatting omtrent hetgeen juiste toepas sing van het beginsel eischt want hierover loopt meestal het verschil ingang te verschaffen, zeggen zij de oude partij vaarwel, en berooven zij haar dus van het tegenwicht tegen eenzijdigheid, dat de partij juist zoo zeer behoeft. Dit achten wij 'n kwaad. Wij selooven niet, dat het met het Vaderlandsch Verbohcl beter gesteld is. Wij hebben zijn verklaring van „grondslagen" gelezen en herlezen, en zien niet in, dat er aan deze nieuwe partij eenige behoefte bestaat". Deze verklaring is niet anders, zegt de N.R.Ct. dan een program, dat men, zij het wat anders geformuleerd, feite lijk precies eender in den Vrijheidsbond weervindt. Waarom, zoo vraagt het blad, sluiten de hèëren zich dan niet opnieuw bij de moederkerk aan? -Het-^feómt ons voor, dat het antwoord op deze vraag nogal eenvoudig is. Wie even nadenkt, begrijpt toch wel, dat het niet toevallig is, dat een groot deel va nhen die tot de leidende perso nen gerekend kunnen worden, een partij verlaten. Daar moet een bijzondere reden voor zijn. En die reden ligt hier voor de hand. Het vertrouwen in de liberale leiding is finaal zoek. Dat kan ook wel niet anders. De heer Dresselhuys heeft eerst vruch- telooze pogingen gedaan om de millioe- nen bij handenvol weg te gooien. Regelrecht werd door hem op een Staatsbankroet aangestuurd. Later kwam hij tot bezinning en bleek hij van de noodzakelijkheid van bezuini ging en het verkrijgen van een sluitende begrpoting overtuigd. Maar tegelijkertijd deed hij niet anders dan Minister Colijn clwarsboomen. Altijd waren de liberale volksverte genwoordigers in de oppositie. Hunne woorden waren goed, doch hunne daden lieten alles te wenschen over. Is het dan nog wonder, dat er tal van menschen zijn die de leiding van 'slands zaken aan zulke handen niet durven toevertrouwen en dat zij aan de verpoli tiekte Vriiheidsbondsche leiders den rug tAfikeerên? STADSNIEUWS. Een jubilaris. Het is lieden 40 jaar geleden, dat de heer P. de Bruin alhier als wgagwerker in het waagwerkersgilde werd opgeno- BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 men. Van deze 40 jaar is hij gedurende bijna 25 jaar als hoofdman van het gilde werkzaam geweest. Hoewel het waagwerkersgilde veel van zijn vroegere omvangrijke beteeke- nis voor het transportwezen verloren heeft, en slechts een klein aantal waag- werkers nog in functie zijn, toch neemt het als geheel eenige instelling in onze stad nog een eigenaardige plaats in. De jubilaris, die 40 jaren lang het be drijf heeft meegemaakt, zal ongetwijfeld op dezen dag met dankbaarheid terug zien op den afgelegden weg. Hoewel alle feestelijkheid is vermeden de jubilaris heeft zich slechts cle weelde veroorloofd heden een vrijen dag te nemen meenen wij toch vah ciit jubileum melding te moeten maken en bieden wij aan den heer de Bruin gaarr.e onze gelukwenschen aan Zij het hem gegeven nog vele jaren in gezondheid en kracht, zijn taak te ver vullen. Vereen .van Christel. Onderwijzers. De Afd. Leiden en Omstr. der Ver.- van Chr. Onderwijzers en Onderw.essen hield Zaterdag in zaal 10 van het „Nut" eerie vergadering waarin als spreker optrad de eerw. heer H. J. Eggink, zencleling-leeraar te Pargaroetan (Su matra). Het onderwerp der lezing was: Ele menten in den Islam, aan het Christen dom ontleend. In onze dagen trekt het gebied van den Islam meer dan ooit cle aandacht. Hoe is het mogelijk, dat uit de prediking van den Profeet van Arabië dat geweldige verschijnsel van den Islam, zooals deze zich heden "openbaart, is geworden. Voor de ontwikkeling van den Jlam zijn ver schillende factoren in werking gesteld geweest, die door spr. nader werden aangestipt,. Aan de hand van tal vaii uitspraken uit Koran en Hadith (Overlevering) toonde spr. 'aan hoe nauw de Islam met hpt Christendom iïi aanraking is ge weest. Tot verheffing van den persoon in Moh. wercl hem veel in den mond ge legd. Op verschillende terreinen 'des levens is die invloed te bespeuren. In de Moh. dogmatiek' worden vaak dezelfde problemen behandeld als in de Chr. dogmatiek, doch bij veel overeen komst dor woorden is er toch principieel verschil in de begrippen. Kort wercl nog stilgestaan in hoeverre voor clen Evangelieprediker onder de Moh. deze elementen nog bruikbaar wa ren. Spr. achtte ze wel van gewicht om met de belijders van den Islam in con tact te komen, doch tot steunpunt van 'n nieuwen opbouw waren ze niet deugde lijk. Steunpunt en uitgangspunt tevens bleef alleen het oude, onveranderlijke Evangelie als kracht Gods tot zaligheid een ieder die gelooft. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. De be-, antwoording door een man uit cle prac- tijk van cte zending onder cle Mohamme danen, clroeg mee het hare bij om 't ge heel te maken tot een welgeslaagden avond. Het hartelijk woorcl van dank, door den nieuwen voorzitter, den heer P. Zijl stra gesproken, vond bij de vergadering welgemeende instemming. Na de pauze werden eenige huishou delijke punten behandeld en o.m. ook de nieuwe salarisregeling even ter sprake gebracht. Beloten werd in het antwoord op cle vragen van het Hoofdbestuur voor al den nadruk te leggen op de groote on rechtvaardigheid in die regeling ten op zichte van de bezitsters van cle akte Handwerken en op clen nood, waarin vooral cle beginnende onderwijzers zul len komen te verkeeren De vergadering werd door den oud- voorzitter, de heer De Boer van Noord- wijk gesloten met gebed, nadat deze nog hacl gedankt voor de woorden door den heer Zijlstra hem toegesproken naar aanleiding van zijn aftreden arts voor zitter. Ambtsjubileum Ds. H, J, Kouwenhoven De dag van gisteren is voor Ds. Kou- wenhoven, die zijn 40-jarige Evangelie bediening mocht herdenken, niet onop gemerkt voorbij gegaan. Nadat de jubilaris gistermorgen in de Hooigrachtkerk het Woord had be diend, had reeds kort daarop een be- teekenisvolle huldiging plaats. De leden van den kerkeraad waren tegen 1 uur bijeengekomen in de Ker- ker&adszaal. Nadat allen gezeten wa ren werd de jubilaris, vergezeld van zijn gade en kinderen door twee leden van het feestcomité binnengeleid en werd plaats genomen aan de tafel, waarop een tweetal mooie bouquetten waren gëplaatst. Kort daarop verscheen de Burgemees ter, Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar. verge zeld van den voorzitter van het feest comité, Dr. J. G. van Es. De Burgemees ter plaatste zich voor de tafel, waaraan Ds. K. en familie gezeten was, en richt te het woord tot den jubilaris. Het is mij als hoofd der gemeente een voorrecht, geachte Domïné Kou- wenhoven, U op dezen dag, waarop ge uw 40-jarige ambtsvervulling moogt herdenken, waarvan gij 25 jaar in deze gemeente hebt mogen arbeiden har-® telijk geluk te wenschen. Ik dank U hartelijk voor den arbeid' welke door U op kerkelijk en maat schappelijk terrein in deze lange reeks van jaren is verricht geworden. Geve God het U, nog vele, vele jaren in gezondheid en kracht Uw arbeid te mogen voortzetten en spare Hij U nog langen tijd voor Uw vrouw en gezin. Ik heb echter, aldus Spr, een op dracht te vervullen op clezen dag, deze n.l. U kennis te geven dat het H.M. de Koningin heeft behaagd U te benoemen tot ridder in de orde v. Oranje-Nassau. Spr. leest daarna de Koninklijke be schikking voor en wenscht Ds. Kou- wenhoven met deze onderscheiding van harte geluk. Zij het U gegeven de ze onderscheiding nog lang te dragen; geen trouwer borst zal ooit deze rid derorde sieren. Hierna richt Dr. van Es een woord van gelukwensch tot Ds. K. Al is het thans de tijd nog niet voor huldiging ,toch wil Spr. er zijn blijd schap over uitspreken dat aan den ju bilaris deze onderscheiding is ten deel gevallen. De eere U hiermede te beurt geval len is ook de eere der gemeente. Als wij op U mogen zien, zullen wij ook op deze Koninklijke onderscheiding zien. Zij het U gegeven haar nog tot in lengte van jaren te bezitten. Ds. Kouwenhoven dankte met een kort woord, ook namens de zijnen, den Burgemeester voor diens hartelijke woorden en voor de kennisgeving zij ner benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ik betuig in U, aldus spr., aan H. M. de Koningin mijn hartelijken dank voor deze onderscheiding en aan allen die hierbij van hunne belangstelling hebben blijk gegeven. Nadat de Burgemeester en Dr. van Es vertrokken waren, werd door alle kerkeraadsleden „geridderde" en fami lie de hand gedrukt, waarna Ds. K. en familie de zaal verliet en de plechtig heid geëindigd was. Des avonds had zich" een buitenge woon groote schare opgemaakt naar de Hooigrachtkerk, waar Ds. K. een ge dachtenisrede zou houden. Meer dan een half uur voor den aanvang had den honderden zich bij den ingang van het kerkgebouw opgesteld, en toen de deuren eenmaal opengingen, was er na enkele minuten geen plaats meer te krijgen. Onder de aanwezigen werd mede opge merkt de burgemeester, Jhr. de Gijse laar. Aangevangen werd met zingen van Ps. 81:1: Zingt nu, blij te moe; en het lezen van Efeze 4:116, terwijl de Spr. als uitgangspunt voor zijn gedachtenis rede koos Fs. 68:36 c: Geloofd zij God, en Deut. 2:7c: Deze 40 jaren is de Heere, uw God, met u geweest. Stond spreker in het eerste gedeelte stil bij het karakter van de bediening des Woords, in het tweede gedeelte liet hij meer de historie spreken. Reeds op 21-jarigen leeftijd werd hij door Ds. Huls van Amsterdam te Schoo nebeek in het ambt bevestigd. Van de 16 broeders die in dat jaar beroepbaar werden gesteld, is er thans nog een dié met hem in werkelijken dienst staat. Na te hebben ger/aagd van zijn gezegenden arbeid in de kerken van Zaamslag, Voorschoten en Groningen, komt Spr. tot zijn werk te Leiden, waar hij voor 25 jaren de plaats van Ds. van Proosdij kwam innemen. Als in deze sedert verloopen 25 jaren, aldus Spr., de Heere mij niet nabij was gebleven, ik had nooit deze tegenwoor dige ure bereikt. Want liep in de voorafgaande 15 ja ren mijn weg, ondanks alle moeiten, die aan de bediening des Woords ver bonden zijn, niet het minst in de groo te steden, meestal onder koesterend zonnelicht, hier zijn de wolken gegaan over mijn hoofd en huis en hart. Als ziekte het eene van mijn kinde ren na het andere trof en ze in ernstig gevaar neerwierp, ja de hand des Hee- ren twee mijner panden wegnam. Toen de verschillen, die aan de in eensmelting der drie plaatselijke ker ken voorafgingen, veel moeite veroor zaakten. Toen de scheuring in de Gemeente aan de Heerengracht groote onrust in het kerkelijk leven verwekte. Toen weldra de ineensmelting in het laatst van 1905 ons allen voor veels zins nieuwe toestanden plaatste. Toen mijn Collega's herhaaldelijk door ziekte aan hun arbeid werden ontrokken. Toen de zorgen in mijn gezin mij niet weinig drukten, en ten laatste de oorlogsjaren ons voor bijzondere moei lijkheden plaatsten. Toen is de Heere ook in deze laatste helft der 40 jaren met mij geweest. Hij heeft in de zwaarste tijden mij in het verborgen gesterkt, mij door de trouwe liefde en steun van velen in de gemeente en van mijn verschillende Collega's verkwikt, en na de jaren der donkerheid weer Jaren van verade- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/j cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. niing en zegen geschonken. Wat blijft de ootmoedige dank des lianen verre beneden hetgeen die rhoesi; zijn; want 40 jaren zijn zulk een lange tijd, en dan te moeten erkennen: „Deze 40 jaren zijt Gij, mijn God, met I mij geweest?", dat is te groot, te groot om het ten volle te bevatten voor mijn peinzende ziel. De gedachtenis van velen uit de ver schillende Gemeenten, die ik dienen mocht, gaat aan mijn geest voorbij. Daar waren eenvoudige vromen onder» die zelf niet wisten, dat zij mij tot leering waren en tot vermeerdering van geestelijke kennis. Daar waren mannen onder, die krachtig hadden meegewerktaan Gods Koninkrijk, en een ledigeplaats achterlieten. Daar waren mec^-dienaren onder, vooral hier in Leiden, waar Ds. Donner en Holster, Rudolph en Roorda mij voorgingen, en zijn ingegaan in de heerlijkheid. Zoo rijst het eene beeld na het an dere op, predikende, dat zelfs op de sterksten of de voortreffelijkstenniet is te bouwen. Maar dat alleen Hij blijft» die van geen veranderen weet, en Die trouwe houdt tot in'eeuwigheid. Geloofd zij dan Zijn Naam, ook hier voor, dat Hij in deze 40 jaren met mij is geweest, en mij ook thans nog doet staan in de volle bediening des Woords (Voor een uitvoeriger weergave mo gen wij verwijzen naar'de in druk ver schenen predikatie met gedachtenis rede). Als tusschenzang werd gezongen Ps. 68:10 en 14. Ten slotte bracht Spr. nog dank aan allen, die hem met hun vriendschap' medewerking hadden gesteund bij zijn arbeid in de verschillende gemeenten, en hem in zijn zwakheden hadden ge dragen. Zelfs iemand met gaven als een apostel Paulus zou moeten uitroe pen: wie is tot deze dingen bekwaam? waarna ook Spr. de gekentenis van z'n tekort niet wil nalaten. Maar ook mo gen we de bede opzenden dat God deze» arbeid met Zijn zegen zal willen kro- nen, opdat er des te meer lof zij voor onzen God, en er steeds meerderen zich buigen voor Christus. Moge inzonder heid het jongere geslacht zich blijven scharen onder de banier des kruises. Geëindigd werd met het zingen van Ps. 146:1 en 8. Hedenavond vindt eveneens in de Hooigrachtkerk te 8 uur de officieele huldiging door de gemeente plaats, waar verschillende afgevaardigden en sprekers het woord zullen voeren. Een en ander is nader omschreven in een speciaal programma, dat aan de bezoekers zal worden uitgereikt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: N. v. d. Star, jm. 25 j. en P. v. Slingerland, jd. 21 j., J. A. v. Bergen en Henegouwen, jm, 26 j. en W. A. Friesema, jd. 24 j., J.TI. Wegman jm. 21 j. en C. Tieleman, jd. 20 j., W. J. P. Beenakker, 25 j. en C. M. M. Prins jd. 22 j., A. Labordus, jm. 24 j. en C. v. Es, jd. 23 j., S. Heemskerk,jm. 22 j. en S. C. v. Egmond, jd. 20 j.,' L. den Holder, jm. 25 j. en G. C. v. d. Wilk,' jd. 26 j., P. Oudshoorn, jm. en G. Bleys jd., W. Teijn, jm. 22 j. en F.'F. Meijer, jd. 24 j. Huldiging Prof. Einthoven. Zaterdagavond heeft in huize Bruyns ter eere v. prof Einthoven naar aanlei- FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 27) HOOFDSTUK XI. Strikvragen. I David Sutcliffe kwam op Newlands tegen het uur van de middagthee. Dit was op Zondagen zijn onveranderlijke gewoonte. Hij was e?n lange, blonde, goed-gebouwde jonge man, met een hoog voorhoofd, onrustige blauwe oogen, eenigszins opgeblazen wangen en een buitengewoon kleine kin. Die kin bedierf zijn geheele gezicht, als die van normale grootte ware geweest, zou men hem een vrij knap man hebben kunnen noemen. De begroeting van den ouden dokter I was zeer stroef, en hij dronk zijn thee iwijgend. Hij hield zichzelf .voor, dat hij geen woord geloofde van Douglas Wyburn's verhaal, maar-niettemin on dervond hij er den invloed van. Zijn geloof in de menschelijke natuur was toch al niet bijzonder groot, en een woord van verdenking, dat in zijn oor viel, was als een zaadkorrel, die in goede aarde valt. „Ik zou u gaarne een paar minuten alleen spreken, als ge er .tijd voor hebt", zeide hij tot David, toen hij het salon verliet, en hij trok de deur met een driftigen smak achter zich toe. David kleurde, maar scheen zich de zaak niet verder aan te trekken. Een paar minuten later merkte hij tegen Floss op: „De oucle heer schijnt met zijn verkeerde been uit bed te zijn gestapt nu dat overkomt hem meer." „Ik heb niet graag, dat ge op die manier over oom spreekt, David", zeide Floss, „ik heb het u almeer gezegd, dat weet ge wel." „Nu, lieveling, dan zal ik mijn best doen, uw klein® oortjes er niet meer mee te hinderen, maar zonder gekheid, vindt ge niet, dat uw oom vandaag zeer kortaf tegen mij is?". „Hij is van morgen erg van streek gemaakt. En ik eigenlijk ook. Die mijn heer Wyburn is hier weer geweest, en na hetgeen ge ons van hem hebt ver teld, kunt ge denken hoe onaangenaam dat was." „Waart gij thuis?" „Ik kwam juist binnen, toen oom's onderhoud met hem ten einde liep. Oom was heelemaal uitgeput, en alles wat hij nog in staat scheen te zeggen, was: „Floss, wlit ge dezen schurk vragen, het huis te verlaten?" „En ge deedt het?" „Ik deed het. Ik handelde zonder mij tijd tot denken te geven. Ik ge loof niet, dat ik anders zou hebben kunnen doen." „Moedig meisje!" „Maar het heeft mij vreeselijk van streek gemaakt. Denk eens aan! Gis teren dronk hij hier bij mij thee; en ik kon niet nalaten te denken, welk een echt gentleman hij was." „Och kom! Maar wat heeft hij tegen den dokter gezegd?" ,.-t „Ik weet het niet/* David zag er niet uit, alsof hij op zijn gemak was, en gedurende eenigen tijd kwijnde het gesprek. Zij waren niet zoo vurig cp elkander verliefd, dat zij al het andere vergaten, als zij bij elkaar waren. David stond eindelijk op. „Ik zal eens gaan hooren, wat de dokter mij te zeggen heeft, zeide hij, en hij ver liet gejaagd de kamer. De dokter wachtte op hem. „Ik hen blij, dat gij zoo gauw zijt gekomen", merkte hij op. Ik heb vandaag het een en ander gehoord over u, waaromtrent ik gaarne eenige opheldering van u zou ontvangen." David werd vuurrood. Zijn ergste vrees werd plotseling bewaarheid, maar hij herstelde zich onmiddellijk. „Floss heeft mij verteld," merkte hij, zoo onverschillig mogelijk op, „dat die ellendeling Wyburn, zooals hij zich zelf noemt, hier geweest is." „Ja, dat is zoo, en hij beweert heel wat van u te weten." „Dat is best mogelijk. Het leven en het doen en laten van een fabrikant zijn algemeen eigendom in een s*ad als Deeping." „Van uw publieke leven schijnt hij niets af te weten. Het is van uw par ticuliere leven, dat hij mij 't een en ander heeft verteld." „Wel, hoe interessant! Ik heb geen eigen knecht. We hebben zelfs geen huisknecht op De Knoll, zooals u weef. Is hij, onder het een of ander alias, misschien koetsier geweest bij mijn vader?" - (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1