abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ""stadsnieuws. binnenland. buitenland. advertentie-prijs 5e JAARGANG VRIJDAG 30 JANUARI 1925 NUMMER 1426! ODRANT Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Hei Nederlandsche wegennet. Op initiatief van den Algemeenen Ne- dèrlandschen Wielrijdersbond is enkele dagen geleden een vergadering gehou den vap hen, die belang bij een goed wegennet hebben. Dp groptp opkomst van vooraan staande mannen op elk gebiecl toonde dat er voor dit onderwerp veel belang- stelling bestaat. Het betreft hier dan ook een zaak, vcpr een belangrijk deel der bevolking, van veel beteekenis. yrij algemeen bleek men overtuigd, dat de nu reeds zeer moeilijke toestand vcor het verkeer over weinige jaren on houdbaar zal worden en dat bij de s.ceds toenemende intensiviteit van het gebruik van den weg een algeheels ont wrichting van het verkeer dreigt. Vandaar dat men bijeen kwam om de -klok te luiden en de publieke opinie wakker te roepen. Het valt niet moeilijk de noodzake lijkheid hiervan aan te'tocnèn. Hot verkeer is enorm toegenomen de laatste jaren en de verbetering der we gen* heeft darmede niet gelijken tred gehouden, zoodat zonder overdrijving kon worden geconstateerd dat de Ne derlandsche wegen goede uitzonde ringen daargelaten niet meer zelfs Ban matige eischen voor het tegenwoor dige verkeer beantwoorden. Dat het verkeer sterk is toegenomen bleek wel uit enkele cijfers die ge noemd werden. Zoo is b.v. het aantal personen- en motorrijtuigen sinds 1910 Verhoogd van 5000 tot ongeveer 60.000 in'1923. Ï4et de rijwielen is het niet anders zooals wel gebleken is het vorig jaar bij de invoering van de rijwielbelasting. gn-wat de wegen betreft, wanneer OÏén Iclenkt aan de wegen die de vier grootst? en belangrijkste steden v. ons Jand onderling en met het buitenland „behoorden" te verbinden, zocals de hpèr Edo Bergsma snaaks opmerkte, d^n zal men toestemmen dat hier in derdaad vap een ernstig tekort kan worden gesproken. Terecht kon dan ook worden gecon stateerd, le. dat het tegenwoordig we gennet onvoldoende is voor het tegen woordig verkeer, 2e dat de statistiek en de ervaring leert dat een groote toe neming van het verkeer te wachten is, 3e. dat het economisch noodzakelijk moet worden geacht goede en geschik te wegen te hebben en 4e. dat onze we gen steeds meer in absoluten zin ach teruitgaan, omdat zij niet bestand zijn tegen het huidige snelle verkeer, het huidige zware verkeer, niet tegen het Yerkeer dat snel en zwaar is. De bedoeling vp,n het congres was bij het volk de overtuiging te wekken dat er gehandeld moet worden en met spoed. I Daarom \yerd er weinig gepraat, mahr werden na korte discussie een tweetal moties aangenomen waarin werd uitgesproken: „dat het net van openbare wegen in ons land voor het overgroote deel reed? geruimen tijd niet meer beant woordt zelfs aan matige eischen van het tegenwoordig verkeer met 'voertui gen en daaraan niet die zorg wordt be?teed welke evenredig is aan het groote belang van het verkeer voor het openbare leven; „dat bij het steed9 intensiever wor dende gebruik van den weg, een alge- BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 heele ontwrichting van het verkeer dreigt; „dat met kracht behoort te worden ingegrepen, opdat het Nederlandsche wegennet geschikt worde gemaakt voor het tegenwoordig en nog steeds toene mend verkeer; „dat de opbrengst aan belastingen, geheven voor het gebruik van open bare wegen, uitsluitend behoort ten goede te komen aan het Nederlandsche volk." Het kan zeker als een stap in de goede richting worden bezchouwd dat deze moties eenstemmig en met ap plaus werden aangenomen. Maar dan toch maar als een zeer kleine stap. De oplossing van het wegenvraag- stuk zal daarvoor leven we nu een maal in een polderland met een pol- derlandsche bevolking op niet ge lige moeilijkheden stuiten. Moeilijkhe den van financieelen en ook van ande ren aard. Maar zal er iets gedaan wórden, dan is allereerst nocdig dat .zcoais de voor zitter opmerkte de openbare meening wordt bewerkt en gevormd. En in die richting heeft het gehou den congres ongetwijfeld goede dien sten bewezen. HuHüwing Ds. Köttwonhcven. Zooals wij reeds eerder meldden zal Maandag 2 Februari a.s. in de Hooi- grachtskerk het -40-jarig ambtsjubile um van Ds. Kouwenhcvèn door de ge meente feestelijk worden herdacht. De feestcommissie, welke de gehecle hul diging organiseerde, is er in geslaagd een mooi programma saam ie stellen, dat aan de bezoekers zal worden uit gereikt. Behadve het openingswoord van den voorzitter der feestcommissie zullen verschillende toespraken worden ge houden door collega's, afgevaardigden van Kerkc-n welke Ds. K. heeft ge diend, vertegenwoordigers van Com- missiën "waarin de jubilaris zitting heeft enz. enz. Ook zal orgelspel en zangkoor een en ander afwisselen. Het voegt ens natuurlijk niet uit de school in dit geval uit liet pro gramma te klappen, maar dat l/ti een mocie avond beloofd te worden, daarvan houden we ons overtuigd. Naar den Mcunt-Everest. Op uitnoodiging van de directie van het Luxor-Theater heeft gisteravond in het Rejo Theater aan de Haarlem merstraat een groot aantal gasten, w.o. verschillende autoriteiten, persvertegeii woordigers vooraanstaande personen uit het Lager, M. en Hooger Onderwijs en personeel van Wetenschappelijke inrichtingen ter stede de eerste vertoo ning gevolgd van een film die hier in de eerstvolgende weken zal „draaien", in beeld brengend de bekende expedi; tie van Generaal Bruce die in 1922 den Mount Everest, den 29000 voet hoogen berg in de Himalaja, het hoogste punt der aarde, heeft bestegen, en zijn thoog- sten top bereikt. Na de mooie, geïllustreerde Kara- Korum-lezing van den heer Visser, en de „Eeuwige Scilte"-film van onlangs bleek ook deze film het bezichtigen wel waard. Het inleidende gedeelte is gewijd aan karaktervolle schetsen uit het volksleven van de Thibetanen, voor namelijk wat hun religie betreft (zou ook als propaganda voor cfe Zending bedoeld kunnen zijn), terwijl voorts de film talrijke indrukwekkende natuur opnamen bevat, uit het Britsch-Indi- sche gebied dat voor het bereiken van den Mount Everest moet worden door trokken. Het hoogtepunt wordt natuurlijk be reikt in de opnamen die de eigenlijke bestijging in beeld brengen. Zij geven duidelijk een indruk van de ontzetten de gevaren en moeilijkheden waaraan de klimmers blootstaan, maar ook van de indrukwekkende schoonheid van de natuur zooals die daar, zelfs in het barre rotsgebergte is te aanschouwen. Met onverdeelde aandacht werd de film gevolgd. Maaizoh. van Weldadigheid. lï. M. de Koningin-Moeder, Bescherm vrouw der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van ver val tot armoede, heeft aan genoemde vereoniging een dankbaar aanvaarde gift gezonden, ten bate van den arbeid dier Maatschappij. Na de feesten. Gisteravond hield de commissie voor de. versiering- van Oude Vest, Oude Singel en de beide Mare's haar laatste vergadering', waar fij tevens ontbonden is geworden. Bij het nazien der kas bleek er een tekort te zijn van f5.15. Dit bedrag is door de commissieleden bijeenge bracht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Leiden, de heer C- L. .van. Buuren alhier. Morgen, Zaterdag 31 Jan., zal voor de Chr. Ond. alhier optreden de heer H. J. zendeling-lee- raar op Sumatra met het onderwerp: „Christelijke elementen in den Islam". De samenkomst wórdt gehouden in hot Nut, Steenschuur en vangt aan te half zeven. DE WEELDEBELASTING. Be opbrengst op 25 milliaan geraamd. Naar de Haagsche redacteur van de Maas b. vernam, js een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting in vergevorderden staat van voorbe reiding, zoodat de indiening ervan spoe dig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. een belasting te heffen van de verteringen in café's, restaurants enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen geraamd, welk bedrag de Minister van Financiën wenscht te benutten om de Verdedigingsbelasting- II te halveeren en. voorts de Rijksin komstenbelasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te ver lagen. De Minister hoopt deze belasting nog voor den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. Het Kamerlid Mr. Bomans. Het Tweede-Kamerlid mr. J. B. Bo mans heeft dezer dagen een politieke rede gehouden te Roelofsarendsveen, waarin hij scherp het huidige kiesre glement heeft aangevallen. Volgens het verslag van de „Leid sche Crt." zei spreker, dat dit kiesre glement niet deugt. Hij keurde ook af de macht van het adviseerend college te Utrecht, om zoo maar zonder vorm van proces Kamerleden te wippen. Niet de volkswil maar het.adviseerend col lege speelt den baas. Het adviseerend college schijnt 00. spreker uit de Kamer te willen hébben maar dat zal, aldus spreker, niet luk ken! De nood in Drente. Namens de antirev. Kamerclub zijn de heeren prof. dr. H .Visschër en C. Smeenk in verband met den aldaar heerschenden nood gistermorgen naar de Drentsche veenstreken vertrekken, teneinde aldaar een onderzoek in te stellen en besprekingen te houden. Het Christel. Nat. Vakverbond. „De Gids", orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond, bevat thans de mededee- ling, dat van het dagelijksch bestuur van den Bond van Chr. postpersoneel „Door Plicht tot Recht" per 10 Dec. een aangeieekend schrijven is ontvangen, waarin deze organisatie zich met 1 Jan. om financieele redenen van het C.N.V. afscheidt. Het dagelijksch bestuur van het C. N.V. heeft betreffende deze aangele genheid het hoofdbestuur van „Door Plicht tot Recht" om een bespreking verzocht. Voorts wordt medegedeeld dat de Chr. Vereeniging van Verzekeringsagen ten zich met ingang van 1 Jan. j.l. bij het Verbond heeft aangesloten. Goederenverkeer met Duitschland. Tusschen de Duitsche en de Nedei'- ladsche spoorwegen is overeengeko men, dat met ingang van 1 Febr. goe deren van en naar Duitschland weer ongefrankeerd zullen mogen worden verzonden, alsmede met een rembour- sement van ten hoogste 100 gulden zullen mogen worden. heiasL. - Dat remboursementen nog niet tot een hooger bedrag dan honderd gulden worden toegelaten ,is een gevolg van de in Duitschland nog steeds geldende wet op de Kapitalflucht. De bovenstaande bepalingen gelden uitsluitend voor 't verkeer met Duitscli land zelf; voor zendingen naar en van andere landen blijven de thans be staande bepalingen vcorlcopig nog van kracht. Opheffing Strafgevangenis. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de strafgevangenis te Goes opgeheven. De daarin aanwezige gevangenen zul len naar verschillende gestichten wor den overgebracht. DE REDE VAN HERF.IOT. De indruk in Frankrijk. Aanplakking der rede. In de Kamerzitting van gistermid dag heerschte groote spanning in ver- Jjand met de hóuding, welke de so cialisten zouden aannemen bij de stem ming over de voorstellen tot aanplak ken van Herriot's rede. Die rede was bij een groot deel der socialisten niet in gunstige aarde gevallen. De spanning was nog toege nomen door de commentaren, welke de rechtsche bladen op die rede gege ven hebben. „Er is meer vreugde in het ko ninkrijk der hemelen over één be- rouwvollen zondaar dan over duizend rechtvaardigen", zoo schrijven zij. ter wijl de „Temps" ietwat ironisch op merkt, dat Herriot den weg naar Ca- Gewone advertentiën per regel 22l/-> cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. nossa gevonden heeft. Bij oogeriblik- ken meend.- men Millerand, Poincaré en Briancl te hcoren spreken. De lirksche bladen noemen Her riot's uitee^zp.iing eèn mooie redevoe ring. en r r rigens zeer kort in .var apprec .atiP:-. Enkc.e 1. 11 \erband tusschen de ze rede en lü.c optreden van het natio nalistische kabmet-Luther. Ten r.lotte werd met 54I tegen 32 stemmen besloten de rede aan te plakken. De 3 stemmen kwamen in de eerste plaats van eenige aanwezige commu nisten, maar verder van een aantal so cialisten, die de oppositie vormende minderheid uitmaken. EEN INTERVIEW MET KRASSIN. Krassin, die op het oogeriülik te 'Moskou vertoeft, heeft eenige mede- jdeelingen gedaan inzake de Russisch politiek. Met betrekking tot de schulden, izeide hij: De houding van Sovjet Rusland ten opzichte hiervan is zeei duidelijk: wij kunnen de schulden var de Czaristische regeering niet erken nen. Om deze reden kon ik den ver tegenwoordigers van de Fransche re geering, die wezen op de noodzake lijkheid van een compromis, geen toe zeggingen doen. Voortgaande zeide Krasstn: „Naar mijn meening zou 'dë Sovjetregeering kunnen toestemmen in 'cle erkenning van zekere gedeelten der schulden, indien de Fransche reeering de ver plichting op zich zou nemen de Sov jetregeering credieten op 'langen ter mijn te verschaffen, welke voldoende zijn voor den economischen wederop bouw van Rusland". De moeilijkheden, waarnjede beide landen bij de onderhandelingen te kampen hébben, zijn volgens Krassin .0. a. de onzekere binnenlandsche .toe standen in Frankrijk. De. voorzitter van de Russische Staatsbank Taratouta, die Krassin naar Parijs vergezelde, heeft verklaard dat als resultaat van zijn onderhande lingen met de Fransche bankiers, in "Frankrijk een speciale bank zal wor den opgericht ter financiering van den handel met Rusland en aan 'de Sov- jetbank zaf een groot creaiet worclen verleend, onder garantie van de Fran sche bankiers. 50 pCt. van het kapi taal der bank in Frankrijk zal wor- 'den verstrekt door de Sovjetregeering. Verwacht wordt, dat Krassin na een verblijf van ongeveer I4 dagen te Moskou, naar Parijs zal terugkeeren. EEN STAD DOOR DE ZEE VER ZWOLGEN. Porto Alexandra verdwenen. De Portugeesche regeering heeft of ficieel bericht ontvangen van een ramp, welke het stadje Porto Alex andra op een klein eilandje vlak voor de kust van Mossamedes (Portugeesch AVest-Afrika) gelegen, heeft getroffen. Het is door een vloedgolf ver slonden en van de oppervlakte der zee verdwenen. Drijvend wrakhout en lijken wijzen nog op de plek, waar zich eens het bloeiende plaatsje bevond. Het schijnt dat er geen enkele over levende is, behalve een paar visschers, die juist waren uitgevaren toen de rajnp plaats vond. Het is niet bekend of zich op dat tijdstip buiten]andsché schepen in de haven bevonden.' Het stadje had eertijds een uitslui tend inlandsche bevolking, doch ja ren geleden reeds vestigden de Por- tugeezen er zich, en de inwoners wa- I FEUILLETON. In 's levens branding ((Jit het Engelsch)). W „Ik handel eenvoudig uit verlangen haar wedervergelding en dorst itaar wra$tk. Verbeeld u niet, dat ik mij als een heilige voordoe. Totdat die ellen deling mij begon te lasteren heb ik ge zwegen, mijn eigen belangen op den voorgrond stellende. Nu is het mij to taal onverschillig wat er van mij wordt. Ik zal de waarheid over hem vertellen. U zult mij niet gelooven, dat weet ik, en hij ook niet, terwijl hij en Sclilinger b?id?n zullen zweren tot zij zwart zien, dat ik gelogen heb. Maar er zullen mehschen zijn, die mij gelpoven, en naarmate de tijd vcprtgaat, zal hun aantal toenemen." „Weet 11, dat er 'uit alles wat u zegt, al een heel verachtelijke geest spreekt? „Ja, er is niets edels of verhevens in, vindt u wel?" „En na al die vriendelijkheid, die 11 in dit huis hebt ontvangen! Douglas werd blepk en fronsde zijn wenkbrauwen. Noem mijn beweegrede nen zoo laag en zoo onedel als u wilt", zeide hij, „ik zal er mij niet over be klagen. Niettemin ben ik uw vriend, want ik spreek de waarheid." De dok ter lachte spottend, en toch gaf hij Dopglas geen bevel het huis te verlaten. Er ging- een bekoring uit van den man en hetgeen hij vertelde, die hem gevangen hield. Daarenboven nam zijn woede allengs af, om plaats \s ma_ ken voor een groote belangstelling in een f/root verstandelijk of moreel won der-. Deze man was óf de grootste ac teur, hij ooit had ontmoet, of „Ja,«de twijfel kwam bij hem op, hij kon er niets tegen doen, indien er in dit alles eens iets, al was het nog zoo weinig, van waarheid was? De groote onhandigheid zelf van de geheele ge schiedenis sprak in haar voordeel. De bekentenis van een onedele beweegre den was een gewicht in dezelfde schaal. Maar neen, men had hem vooruit ge waarschuwd dat deze man zóó bedre ven was in het bedriegen, dat de meeste menschen, met wie hjj in aanraking kwam, er het slachtoffer van werden. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er een pijnlijke stilte in het vertrek, die eindelijk door Douglas Werd verbroken met de woorden: „U lacht spottend", zeide hij; „mis schien heeft u er hot recht tce. Mijn beweegredenen mogen dan onedel zijn, ?n tceh, dat weet God, zou ik boven al les juffrouw Gresham willen bewaren voor een lot, dat erger is dan de dood." De toespeling op Floss was als een vonk in buskruit. De oude dokter vatte dadelijk vlam, en zijn drift werd hem geheel de baa9. „Hoe durft u haar naam noemen!" riep hij uit, terwijl hij zijn gebalde hand, dreigend ophief. „Gij gij schurk." Toen ging de deur plotseling open en Floss, schooner dan ooit, trad de kamer binnen. „Floss, lieve", riep de dokter uit, nog bleek en bevend, „zeg dezen dezen schurk, dat hij onmiddellijk het huis verlaat." Zij snelde dadelijk naar de deur en opende die. „Wilt u zoo goed zijn heen te gaan?" zeide zij, met neergeslagen oogen. „U beveelt mij heen te gaan?" „Dat doe ik." L „Als een schurk." „Ja". Hij liep dadelijk langs haar heen de gang in en het huis uit. „Wat heeft hij gezegd, oom?" vroeg Floss, zoodra de deur gesloten was. „Ik kan het u niet vertellen, lieve. Ga zitten. Lastertaal moet men nooit herhalen. David deed goed, mij vooruit te waarschuwen. Maar ik kan mij niet begrijpen, dat ik hem niet onmiddellijk het huis liet uitzetten." „Is hij erg onbeleefd geweest?" „Onbeleefd zegt gij? neen, niemand zou zich beter hebben kunnen ge dragen, 'tzijn zijn manieren, die mij inpalmin; en en" „En wat, oom?" „Ik weet het niet. Hij sprak zoo open en zoo oprecht met mij, dat ik nio' weet, wat ik er van denken moet." a(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1