CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN In 's levens branding JAARGANG NbMMER 1425 IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden, en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal l 2.00 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V Centralen Convent. Het gisteren te 's-Gravetihage gehou- den Centralen Convent van de A.R. partij w^s zeer druk bezocht. Uit alle oorden van het land waren de afgevaardigden saamgp*:oïïien om de komende verkiezingsactie te bespre ken. De Friezen en Groningers ontbraken evenmin als de Zeeuwen en de Limbur gers. En er heerschte een zeer geestdrif tige stemming. Zoowel bij de bespreking van de can- didaatstelling als bij de behandeling van het concept-program van actie ble^k, dat het geheele anti-revolutio naire leger dicht achter zijn leiders staat geschaard en dat 't de moeilijke, maar bij uitstek anti-revolutionaire on nationale taak, die in 't bijzonder Mi nister Colijn had te vervullen weet te waardeeren. Zeker, er werden bezwaren gehoord. Onder de opgekomenen waren er die door de noodzakelijke bezuinigings maatregelen in niet geringe mate wer den getroffen. Maar niet één stem ging er op, om den Minister en de Kamerfractie van hun werk af te houden. Het besef bleek levendig te zijn dat er met name in het afgeloopen jaar een werk van groote beteekenis is tot stand gekomen. Dat is een bemoedigend verschijnsel. De hetze tegen den leider van de A.R. partij gevoerd heeft op ons anti-revo- lutiöhaire volk niet den minsten in vloed gehad. De onderlinge band is niet Verzwakt, maar integendeel versterkt.. Dit bleek ook bij de bespreking van de andere vraagstukken. Algemeen werd gevoeld de noodzaak van het voeren van een zuivere begïn- selppjjtiek. r "En* eenstemmig was de vergadering van oordeel dat de Overheid weerstand heeft te bieden aan elke poging tot loswrikking van de Christelijke grond- slagen van ons volksleven. Het was een heerlijke en bemoedi gende vergadering, waaruit duidelijk bleek dat het oude vuur in onze gele deren nog volstrekt niet is gebluscht. STADSNIEUWS. Zuid-Bavoiandsch A Capella Koor. Klein, veel te klein was de belang stelling die Christelijk en kunstlievend Leiden gisteravond toonde voor de uit- j voering van gewijden zang. Als een I inktvlek op een boekomslag, zoo stak het kleine hoopke hoorders en hoorde- iressen af bij de bankenrits van het rui me schip der Pieterskerk. Veel te ge ring, allereerst in verhouding tot het doel, te steunen de landkolonisatie en Inwendige Zending, maar ook in aan merking genomen den goeden naam dien het uitstekende koor terecht-ge niet. 1 Wat gisterenavond in de uitvoering van niet minder dan een veertiental t FEUILLETON (Uit het Engelsch)). 24) U„. weet u in allerlei rollen te vpe- gen, dat behoeft u mij niet te vertel len", antwoordde hij met bijtend sar casme. E?n boos antwoord vloog Douglas naar de lippen, doch hij drong het terug. De dokter was een- oud man, en voor grijze haren moest men eer bied hebben. Daarenboven was het een gunst, dat hij in het huis was tcege- laten. „De heer David Sutcliffe schijnt mij verbazend zwart te hebben afgeschil derd", zeide Douglas eindelijk, met be studeerde kalmte. „Hij heeft niets gezegd, dan hetgeen hij weet, dat de waarheid is" ,beet hem d? dokter toe. „Maar het spijt hem zonder twijfel verbazend, clat hij geen getuige kan vin den, die zijn beweringen wil bevesti- gcn." „Dat zeg ik. Maar het is precies, wat ik verwachtte, en ik ben in zeer ver plicht. Dr. Uoton. voorv de inlichting." zangnummers werd gebóden, heeft dien .naam v^or wie er getuige van waren slechts bevestigd. Dapper heeft het koor zich gehouden tegenover den de- primeerenden invloed die er, naar het ons dunkt, onwillekeurig van een klein auditorium moet uitgaan. De nummers waaruit ditmaal het programma was samengesteld, bewo gen zich vrijwel alle in hetzelfde genre wat de tonatie betreft, 't Was een keur van goede bekenden, mooi van inhoed en van een goed muzikaal gehalte. Vergissen we ons niet, dan hebben we bij een vorig optreden in Sept. van 't vorig jaar reeds meer uitvoerig de partijen besproken. Daarom thans in 't algemeen slechts enkele opmerkin gen, die bijna evenveel uitingen van waardeering kunnen zijn. Weer trof ons de ongekunstelde natuurlijke uiting der koorleden, aan wier zang elke zweem van gemaaktheid en looze vor men vreemd zijn. Reeds bij het eerste nummer viel de edele, diepe toon van de baspartij op. De tenoren hadden het vrij zwaar te verantwoorden, doch slechts in sommige der hoogste pas sages liet het klankvolume te wen- schen. De toon was en bleef zuiver. In „Moederke alleen" van René de Clercq en getoonzet door J. M. Wierts, alsmede in de „Hymne aan den Vrede" van v. DaalenRomberg, beluisterden we de frissche, kinderlijk-natuurlijke Sopraan-stem. Een lieve, zuivere stem, die vooral in het eerstgenoemde num mer, bij de imitatie-orgelbegeleiding, dank zij de schitterende acoustiek een fijn effect maakte. Een paar liederen van D. Bortnianski kwamen zeer goed tot hun recht door de maatvaste nuan ceering die het koor er in lei. Wat. ook kennelijk op prijs werd ge steld was de zeer duidelijke, eenvou dige uitspraak, die o.m. blijk gaf van beheersching. Jammer, dat tegenover het muzikale genot de voortdurende kwelling stond van een niet al te hooge temperatuur, maar zou die bij een flinke opkomst ook zoo opgevallen zijn, zoo .vragen we ons anderzijds weer af. Wij kunnen ons de woorden van den leider begrijpen,diezijn teleurstelling uitsprak over de geringe belangstel ling die het koor ondervond, na de spontane uiting van enkele vooraan staande personen, die naar aanleiding van de September-uitvoering adviseer den: ge moet met dit koor nog eens spoedig terugkomen, want dat geeft een stampvolle kerk. Een vurig pleidooi voor het mooie, maar tevens hoog noodzakelijke werk van de Ned. Ver. voor Landkol. en Inw. Zending liet de leider aan de sluiting voorafgaan, waarbij hij tevens de collecte aanbeval, die het tekort zoo veel mogelijk zou moeten dekken. Met gebed \yerd aangevangen en ge ëindigd. We hopen toch heusch het koor nog eens te hooren, en dan voor een tal rijker publiek. Om de kunst en om het doel. „Welke inlichting?" „Dat deze David Sutcliffe mijn aan klager is, en geen ander. Het is èen oud kunstje, en zal misschien voor zijn doel kunnen dienen. Het is meer in practijk gebracht, en soms is het gelukt, fyoewel het op den langen duur altijd ontdekt wordt." „Ge spreekt in raadsels, man", zeide de dokter boos. „Waarom kunt ge niet in begrijpelijke taal spreken? Waar doelt ge op?" - „Ik ijedoel op dien kostbaren David en zijn onhandig, lafhartig spel." „Spel?" „Ja, den getuige in discrodiet te bren gen eer hij kans heeft zijn getuigenis af te leggen, dat is zijn spel. Hij vreest, dat ik iets omtrent hem weet, dat ik in de verzoeking zqu kunnen komen mede te deelen, en daarom doet hij zijn best mij van te voren zwart te ma ken. Zooals ik gezegd heb, 't is een oud kunstje en in dit geval zou het wel licht -gelukken. Met lafheid en valsch- heid bereikt men soms een doel, dat met soliede deugden onbereikbaar is." „Neem u in acht, dat u niet te veel zegt", bromde de oude dokter. „Wilt u iulsteren naar hetgeen ik te zeggen heb?" „'t Is goed, vertel maar", en de oude heer frommelde zenuwachtig met zijn handen." Chr. H.B.S. Gisteravond vergaderde de Vereeni- ging voor Chr. Middelbaar Onderwijs alhier. De vergadering werd geopend door Ds. Broekstra uit Rijnsburg, dfe in zijn openingswoord herinnerde aan de ope ning van het nieuwe schoolgebouw in Mei van het vorige jaar, het groote mo ment in de afgeloopen schoolperiode. Ook de eindexamens, die weer gehou den worden en waar alle candidaten slaagden werden niet vergeten. De secretaris las daarna de notulen van de vorige vergadering, die zfoo ge arresteerd werden. Het jaarverslag- van den secretaris gaf geen aanleiding tot discussie, wel het daarop volgende jaarverslag van den penningmeester. Verschillende vragen werden gesteld en door dezen beantwoord. Vooral maakte de wegwerking van het tekort een groot punt van bespre king uit, waarbij de ongunstige posi tie van het bijzonder, tegenover het openbaar onderwijs, sterk aan het licht kwam. In de plaats van den heer Visser, die, als bestuurslid moest aftreden en niet meer herkiesbaar was, werd geko zen de heer Lont. Bij ide rondvraag werd ter sprake ge bracht de moeilijkheden van vele ou ders oni de uren tusschen de' school tijden voor de leerlingen zoo te vullen, dat zij met een gerust hart hun kinde ren konden laten overblijven, zonder gevaar voor uitstapjes op verboden ter rein, Ook de Lyceumkwestie en de lit- terair-economische afdeeling kwamen nog even ter sprake. Ds. Kouwenhoven sloot op de gebrui kelijke wijze deze geanimeerde verga dering. Prof. Einihoven, Naar wij vernemen, zal de overhan diging van de oorkonde aan prof. W. Einthoven ter gelegenheid'van zijn win rien van den Nobelprijs, plaats hebben a.s. Zaterdagavond in huize Bruins, waar dan tevens den assistenten en oud-assistenten een maaltijd zal wor den aangeboden. Het Schildersbedrijf. Maandag j.l. vergaderde de plaatse lijke Commissie tot Regularisatie van het Schildersbedrijf, bestaande uit werkgevers- en werknemersorganisa ties in het Schildersbedrijf, teneinde te bespreken de nu nog heerschendo werkloosheid in het bedrijf. De voorzitter, de heer J. Meijer Jzn. kon constateeren dat de herhaalde ver zoeken door middel van dagbladpers en van circulaires bij de cliëntèle goede resultaten hebben opgeleverd. Sommi ge patroons hebben daardoor meer werk gekregen, zoodat zij hunne ge zellen aan het werk hebben kunnen houden. De vergadering besloot bij ver nieuwing de aandacht van het publiek op deze zaak te vestigen door middel van onderstaande kennisgeving: „Het Schildersbedrijf kent telkenjare maanden van groote werkloosheid. HOOFDSTUK X. Wedervergelding. De beweegredenen, die Dr. Upton er toe brachten Douglas verlof te geven te zeggen, hetgeen hij te zeggen had, waren van zeer gemengden aard, nieuwsgierigheid was in dit geval wel de voornaamste factor. Maar achter alles school een gevoel van angst, dat hij zich had laten verleiden te veel te zeggen. Hij wist van de geneeskunde zeer veel, maar van juridische zaken wist hij zeer weinig af, slechts juist genoeg om hem achterdochtig te doen zijn over de toepassing van sommige wetsartikelen. Hij had wel eens gehoord, dat er ge vallen waren, waarin de wet op den laster, zeer streng werd toegepast, en dat er groote geldboeten, zelfs gevan genisstraf op stond; indien hij zich dus ondoordacht binnen het bereik had ge steld van den sterken arm der wet door Douglas te belasteren, dan was mis schien het beste veiligheidsmiddel er dezen jongen man toe te brengen een ander te belasteren. De oude dokter verkneuterde zich zelf reeds bij de ge dachte. „Als hij David eens flink belasterd heeft", overlegde hij, „zal liij zich niet beklagen, zelf belasterd te zijn gewor den." - - -- - Dit kan met goeden wil aanmerkelijk bestreden worden, wanneer ieder, waar dat noodig is, laat uitvoeren datgene wat evenzoo goed in de wintermaan den ka:: ^schieden. Wij- zoaüen dan ook u dringend wil len verzoeken al wat u voor ons hebt te deen. dit spoedig te laten verrich ten. U werkt er toe mede, dat op doel matige wijze bezuinigd wordt aan steun voor werkloozen." Ouderavond. In de op Vrijdag 30 Januari te hou den Ouderavond dér school Duyveji- bodestraat A zal de heer Dr. M. D. Horst, Directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst te Leiden spreken over het onderwerp: „Schooi- .hygiène" en daarna gelegenheid geven tot het stellen van vragen omtrent dit onderwerp. Verder zal dien avond de heer Van Hees eenige mededeelingen doen om trent het Ouderblad. Naar wij vernemen, is de 86-jarige J. S., die de vorige week op de Hooge- woerd door de tram aangereden werd, tengevolge van die aanrijding overle den. Gisteravond om half negen werd door omwonenden een begin van brand ontdekt in de kuiperij van den fusthan delaar L., Oude Vest 79. Na half zes toen de werklieden haar hadden verlaten, was er niemand meer in de werkplaats geweest, zoodat het vermoeden voor de hand ligt dat er eenig vuur is blijven smeulen na den werktijd, waar men bezig was geweest met het buigen van duigonhout, waar bij gebruik wordt gemaakt van een open rooster. Den heer D.,-die naast de kuiperij woont, mocht het" gelukken het vuur met emmers water te blusschen. De brandweer met cte "motorspuit was ook ter plaatse. Aangehouden is J. v. jL P., voor wien te 's-Gravenliage nog een plaats opengehouden werd. Hij moet 30 dagen zitten. BINNENLAND. Ds Zilveren bruiloft van de Koningin eh den Frins. De Koningin en de Prins hopen hun zilveren bruiloft op Zondag 7 Februari 1926 in familiekring te vieren. H. M. en Z.K.H. stellen zich voor, dit feest tot een huiselijk feest te beperken. Daar het regeeringsjubileum der J(o- ninging nog kort geleden door het ge heel e Nederlandsche volk op zoo fees telijke en sympathieke wijze is gevierd, wordt vertrouwd, dat de wensch van het Koninklijk echtpaar voor dit hui selijk feest zal worden geëerbiedigd. Het eiland Palmas. Hier te lande is thans bericht ont vangen, dat Vrijdag door Hr. Ms. ge zant te Washington een compromis met* de Amertkaansche regeering is getee- kend, >va*arbij de vraag, of het eilandje „Nu dan, vertel op", zeide hij op de hem eigen ruwe manier., „Ge hebt mij al een groot gedeelte van mijn morgen doen verknoeien." „Er zal misschien een dag komen, dat u den tijd, dien ik thans bij u door breng, niet als verknoeid zult beschou wen", was het antwoord. „Geen zedekundige overdenkingen, dadelijk ter .zake als het u belieft." „Gaarne. Het is eenvoudig dit. Ik weet voor zeker, dat David Sutcliffe, die bin-: nenkort uw pupil hoopt te trouwen, zeer diep in de schuld is bij Mozes Schlinger. Zijn schulden heeft hij ge deeltelijk te danken aan verliezen hij wedrennen en dergelijke vermakelijk heden, en gedeeltelijk aan groote be talingen, die hij te doen heeft, ten einde het stilzwiigen te koopen van eenige lieden, die dreigen hem in moeilijkhe den te zullen brengen, eer het huwelijk plaats heeft. Zijn eenige hoop zijn schuld te kunnen betalen is door uw pupil te trouwen en dit is dan ook feitelijk de eenige reden, die hij heeft, om haar te trouwen." „En u staat voor de waarheid uwer beweringen in?" De oude man was doodsbleek, tot zijn lippen toe, en zijn stem beefde zeer. Douglas zag duide lijk genoeg, dat de dokter geen woord geloofde, van hetgeen hij zeide, en hij bemerkte tevens aan zijn geheele hou- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel 'tarief Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Miangas aan Nederland dan wel aan de Vereenigde Staten behoort, aan ar-1 bitrage wordt onderworpen. Dit com promis zal thans nog door de beide re geeringen moeten worden bekrachtigd. De arbitrage zal te zijner tijd plaats hebben voor het Permanente Hof van Arbitrage. Een arbiter is nog niet aan gewezen. Gelijk bekend, is het kleine eilandje Miangas, ook wel Palmas genoemd, het Noordelijkste eiland van den Indischen Archipel. Het is van Nederlandsche zijde steeds beschouwd als behoorend tot ons ge bied Echter werd in het vredesverdrag, dat oen eind maakte aan den Spaansch Amerikaanschen oorlog van 1898-1899, de grens van de toen door Spanje aan de Vereenigde Staten afgestane Philip- pijnen door het aannemen van een be paalden breedtegraad aldus getrokken, dat het eilandje Miangas daar binnen viel. Het vervoervraagstuk. De heer Van Rappard heeft tot den Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw de volgende vraag gericht: Is de Minister bereid, nu uit het eer ste verslag van de Staatscommissie voor het vervoervraagstuk, ingesteld bij K. B. van 12 Mei 1923, gebleken is, dat niet voldoende rekening is gehou den met de belangen, die de landbouw in hooge mate bij het gebruik van mo torrijtuigen op den weg heeft, te bevor deren, dat alsnog aan die Staatscom missie wordt toegevoegd een lid, dat geacht kan worden geheel op de hoogte van die belangen té zijn? Chr. Scc. Partij. De Christelijk 'Sociale Partij houdt op Maandag 9 Februari cci: ajgemeene ver gadering, Ie Utrecht. Le agnda vrmeldfc het verslag van de onderhandelingen in zake de aansluiting bij de Christelijk Democratische Federatie Het Partijbe stuur, dat aanvankelijk onder nadere goedkeuring van de partijvergadering was toegeli'den tot deze federatie en de heeren dr J. van Dorp te Gendringen en A. J. Rotteveel te 's Gravenhage in li federatiebestuur haci afgevaardigd, doet geen 'voorstel, tot rlc federatie toe te treden. Er hebben zoodanige be zwaren voorgedaan, die op de partijyer- gadering nader zullen warden uiteenge zet, dat het bestuur een voorstel tot toe treding niet geoorloofd acht. De heeren dr. van Dcrp e i Rotieveel zijn reeds uit het federatiebestuur getieden en hebben de relatie daarmee erLroken. Het partijbestuur stelt het volgende- i rgenlieprogram voor: 1. onmiddellijke nationale ontwapening; 2. krachtige steun voor win uil'tori hun schuld in gebrek zijn; 3. handhaving van het pro- rc stantsch volkskarektei4. opheffing \an onrechtvaardigen belastingdruk; 5. recht voor het overheidspersoneel; 6. wegneming an onder wijsverslechte ring. Het partijbestuur stelt ook voor, ver andering vap naam r'er partij in; Pro- lesjantsch? Volkspartij ::i overweging te nemen. ding, dat hij ziedde van woede. „Ik sta voor de waarheid van het geen ik gezegd heb, in", antwoordde hij beslist. „En hoe lang heeft u dit alles reeds geweten?" „Sedert den dag nadat ik hier van daan ben gegaan." „En waarom heeft u niet voor nu over de zaak gesproken?" „Omdat ik niet geloofde, dat het er gens toe dienen zou. U zoudt mij niet willen gelooven. Hij zou het ontken nen, en, natuurlijk, zou zijn woord eer der geloofd worden dan het mijne. Daarenboven, daar Schlinger vurig be geert, dat het huwelijk zal plaats heb ben, zou ook hij, het zonder twijfel ontkennen. Het gevolg zou dus zijn, dat ik als leugenaar gebrandmerkt, en uit mijn betrekking ontslagen zou wor den, dat ik de wereld zou kunnen in gaan met een getuigschrift, dat mij niet gemakkelijk aan een-andere betrek king helpen zou." „En zijn al die omstandigheden ver anderd?" „Zoover ik weet niet." „U verwacht dus niet, dat ik u ge looven zal?" „Om de waarheid te zeggen neen." „Wat ter wereld beweegt u dan om om" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1