CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG WOENSDAG 28 JANUARI 1925 .NUMMER 1424 ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Eii üüiümer bestaat Bit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Be candidaatstelling. Door het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen is voorgesteld dit maal met één enkele (identieke) can- didatenlijst uit te komen, waarbij dan om een voldoend aantal plaatsvervan gers te hebben in een der kieskringen een aanvullende lijst zal worden ge steld. Ter toelichting van dit voorstel wordt o.m. het volgende opgemerkt: Behalve om de bij vorige verkiezin gen gerezen moeilijkheden in het over leg der groepen te ontgaan, is het Cen traal Comité van oordeel, dat in de thans voorgestelde wijze van candi daatstelling, door het uitroepen van één naam over het geheele (of nage noeg geheele) land ongemeene propa gandistische kracht kan schuilen, ter- Wijl door deze methode de eensgezinde stemming der partij naar buiten op I duidelijke wijze wordt getoond. Niet te ontkennen valt echter, dat bij de indiening van een grooter aantal lijsten door groepeering der kieskrin gen aan deze lijsten een meer locaal ka rakter kan worden gegeven door de candidaatstelling van personen, die in engeren kring meer aan de kiezers be kend zijn. Dit voordeel behoeft evenwel dit maal niet geheel te vervallen, aange zien de aanvullende lijst ruime gele genheid biedt voor zulke candidaturen terwijl zoodanige personen immers in den regel ook op de groepslijsten de plaatsvervangersplaatsen innemen. Hunne kansen om eerlang voor be noeming aangewezen te worden, ver minderen daarom door plaatsing op de bijlijst. niet noemenswaardig. VSpreekt echter vanzelf, dat bij de thans voorgestelde wijze van candi daatstelling, meer nog dan voorheen, reeds van meet af door een welover wogen en overtuigend omschreven ad- Jvies leiding zal moeten worden gege- jven aan de handelingen der kiesver- eenigingen ter zake van de samenstel ling der lijsten opdat de grootst mo gelijke waarborg zal Worden verkre gen voor een deugdelijke samenstel ling der Kamerclub uit de gekozen le den. De woorden „van-meet-af" wor den onderstreept, omdat in 1922 ern stig als grief werd gevoeld, dat de lei ding van het College van Gemachtig den zich toen eerst duidelijk openbaar de maar dan ook op zeer beslissen de wijze nadat men in de kieskrin gen en in de groepen naar beste inzien den arbeid had verricht, die door het ingrijpen van de Gemachtigden her haaldelijk ongedaan werd gemaakt. De noodzakelijke waarborg voor een weloverwogen over het geheele land ongeveer gelijk gerichten gedachten- gang, kan niet worden verschaft door eenvoudige stemming, zonder leiding, FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). £3) Hij daalde haastig naar beneden, en terwijl hij zulks deed, vergeleek hij onwillekeurig zijn vorigen tocht over de heuvels met dezen. Nu daalde hij af in het heldere, zilverachtige licht van den morgen, terwijl iedere voetstap zeker was. Toen tastte hij in de duis ternis, en wist niet waarheen hij ging; en toch was bij beide gelegenheden, dezelfde plaats, het doel, dat hij wenschte te bereiken. Toen onbewust, geleid door een blind toeval of een on doorgrondelijke voorzienigheid; nu met een duidelijk en beslist oogmerk. Hoe veel was er voortgekomen uit het avontuur van dien avond, en hoeveel meer er nog uit voort zou komen, was onmogelijk te zeggen. In ieder geval, zoo hield hij zich voor, kon hem niets ergers meer overkomen, dan reeds ge schied was. Hij had op alle manieren geleden, naar het lichaam, naar den geest, en finantieel en in geen enkel opzicht had hij eenige vergoeding ont vangen. Tegen dat hy het aristocratisch ge deelte van Deeping bereikte, was hij in een roekelooze stemming. Hij had een BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 in de honderdtallen kiesvereenigingen en een bloot rekenkunstige optelling der uitgebrachte stemmen. Leiding, zij het in den vorm van advies, is on misbaar. Het zou onjuist zijn te meenen, dat bijdeze methode van samenstelling der lijst niet inderdaad de invloed der kiesvereenigingen van groote beteeke- nis blijft. Wanneer wordt aangenomen, dat uit een lijst van twintig, namen mag worden gerekend op de verwerving van een minimum van twaalf of der tien zetels, dan is het duidelijk, dat de plaats, welke de candidaten op deze lijst verkrijgen, van beslissende waar de is voor hun verkiezing in de eerste instantie, of hun benoeming bij plaats vervanging. Al zou dus vanwege het Centraal Comité en het College van Gemachtig den een advies worden gezonden, strek kende tot bezetting van alle 20 plaat sen der hoofdlijst, welk advies zich toch indertijd zou bepalen tot een lijst met louter aanbevelend karakter dan zouden de kiesvereenigingen aller eerst in volle vrijheid door zelfstan dige stemming, in meerderheid, kun nen beslissen over de plaatsing in volg orde dezer 20 candidaten op de lijst en cok op gelijke wijze de vraag kunnen beantwoorden, of naar hun inzien een of meer namen van de hoofdlijst door andere moeten worden vervangen, ter wijl voorts de uitslag van de stem ming over de bijlijst één of meer be paalde personen zóó naar voren kan brengen, dat het College van Gemach tigden daarin aanleiding vindt om hun namen naar de hoofdlijst te doen over gaan, ter vervanging van daarop vcor- loopig voorkomende namen. Het Centraal Comité heeft door voor het uitbrengen van zijn advies over leg te plegen met afgevaardigden van dc verschillende kieskringen en door zorgvuldige overweging van alle ter beschikking staande gegevens getracht te voorkomen, dat de stemmingen in de partij belangrijk van zijn advies zouden afwijken, maar dit neemt^aiet weg, dat de vrijheid voor de kiesver eenigingen te dezen opzichte onverkort wordt gehandhaafd en dus de hoofd lijst, zooals die ten slotte zal worden vastgesteld, inderdaad d e lijst van de partij zal. zijn. Ten slotte meent het Centraal Co mité, dat nog aan de kieskring-centra les het recht kan worden verleend om in de lijst, zooals zij eindelijk in den kieskring zal worden gesteld, eenige verschuiving in de volgorde der can didaten aan te brengen. Zulks kan wenschelijk worden ge acht om de lijst in een bepaalden kies kring, door het liooger stellen van plaatselijk meer bekende of invloed rijke candidaten,' grooter aantrekke lijkheid voor de kiezers te geven. De lijsten mdgen dan niet meer in strikten zin „gelijkluidend" zijn te hee ten, op het resultaat der stemming zal ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverfentiën per regel 227* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 'cent. zoodanige verschuiving geen invloed hebben, mits slechts de wijziging in, de volgorde beperkt blijft tot die plaat sen, welke een vrij zekere kans bieden. STADSNIEUWS. Burgerlijke stand. Geboren: Jannetje, d. v. A. J. v. d. Plas en E. Kuckler; Maria Sara, d. v. P. J. Kolderman en M. S. van Weizen; Rachel, d. v. D. Hartevelt en M. van Polanen; Alida, d. v. P. B. Heijkoop en A. van Veen; Jansje, d. v. J. Beij en H. Siere; Jacobus, z. v. J. Lasschuyt en M. Breijer; Ysbrand Johannes, z. v. J. C. C. Sassen cn S. F. de Haas; Anna Maria Josepliina, d. v. B. G. de Gunst en P. M. Bonte; Susafma Alida, d. v. J. J. Redel en A. W. van Hooidonk; Geertruida, d. v. F. Luitjes en G. Jan sen; Anthonius Nicolaas, z. v. A. Blonk en J. M. Horree; Johanna Clazina, d. v. F. P. Hakkaart en' M. H. Crispijn: Andries Hendricus, z. v. D. Roerhorst en J. Beij; Antonius Fredoricus,' z. v. T. D. Welling en M. F. Spierenburg; Dirkje Elisabeth, d. v. A. Smit en E. Stokhuijzen; Anna Helena, z. v. C. G. v. Koolbergen en W. Zandvoort; Cor nelia, d. v. E. Kalkhoven en J. M. Gij- zenij; Maria, Alida Paulina, d. v. B. H. Masseling en J. M. Bes; Abram, z. v. A. v. Vianen en J. Blaauw; Cornelia Elisabeth Maria, d. v. J. Verschoor en E. II. Kluwers; Cato Margaretha, d. v. W. J. Holverda en G. v. Deventer; Jo hannes, z. v. IT. Petiet en' C. Taffijn; Eniïy Hendrika, d. v. G. K. Stoffels en M. M. Wiegel. Gehuwd: IT. van Dijk, jm. en E. van Oyen, jd., D. H. van Niekerk, jm. en G. W. v. d. Meer, jd., J. Hillebrand, jm. en TI. Ruis, jd., W. Noest, wedr. en C. J. Laterveer, wed. Overleden: L. M. NoQst, wed. Boot, 79 j., H. de Graafy- zn.~7 ~m., C. Th. Weijersv. d. Linden Voor en, wed. 67 j., A .J. Gordijn, zn. 53 j., TI. Siera, dr. 13 j., C. J. v. Dijk—Singeling, 60 j., J. M. Bourgois—v. Ingen, vr. 54 j., M. KateBruins Slot, wed. 70 j., M. v. d. VcortLasschuyt, vr. 35 j., B. A. van Leeuwen, zn. 42 j.. C. Trouw, m. 51 j.. M. Laan, dr. 2 mnd., J. N. Moonen, zn. 20 j., P J. v. Venetie, m. 73 j., H. S. Groen, m. 74 j., E. MootenBossert, wed. 72 j„ S. M. v. Groeningenv. d. Staat, wed. 84 j., C. Zoet, m. 58 j. Jaarvergadering „L.A.W.E.T/' Gisteravond werd in „De Harmonie" de jaarlijksche algemeene vergadering der „vereeniging tot instandlneuding der L.A.W.E.T. te Leiden gehouden. De voorzitter, de heer H. W. Cahen, opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom. Spr. herinnerde er aan, hoe in het af- geloopen jaar met de andere .midden standsorganisaties was samengewerkt voor de winkelweek. Noch het bestuur, noch de leden heb ben alzop stilgezeten, doch zij hebben krachtdadig meegewerkt aan het wel slagen der winkelweek. Nu zijn we een nieuw jaar ingetreden; spr. hoopt, dat het een voorspoedig en vruchtbaar jaar zijn moge. Spr. wees op het steeds grooter wor dend tramverkeer door Leiden's straten, daarom zullen we moeten aandringen op goed onderhouden straten. In 't bij zonder noemde spr. in dit verband de Haarlemmerstraat. Verbetering der straten is in het be lang van 't verkeer en ook van den Leidschen winkelstand. Vervolgens gaf spr. den secretaris, den heer T. F. Vlieland Jr., gelegenheid tot het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna las de secretaris de ingeko men stukken, nl. een schrijven van den heer Korenhof, die de N.V., waarvan hij de leider is, als candidaat voorstelde, in verband met ballotage aangehouden tot de volgende vergadering, alsmede een schrijven van eten heer Van Rossum du Chattel, betreffende de wijze van be stuursverkiezing. Alsnu kwam aan de orde het jaarver slag van den secretaris. In tegenstelling met het jaar 1923, dat voornamelijk door de toen gehouden tentoonstelling een jaar was van groote werkzaamheid, ging 1924 betrekkelijk kalm voorbij. Wijzigingen in liet bestuur kwamen niet voor, daar cle aftredende heeren Vlieland en Pulle herkozen werden. Spr. herinnerde aan het besluit tot het houden van een seizoenopening, waar aan door alle leden daadwerkelijk werd deelgenomen,, terwijl ook vele niet-leden zich bij deze actie aansloten. Voor deze seizoenopening is reclame gemaakt door aclvertenlieg in de bladen, carrillonfcespeling, straatmuziek en herauten met omroeper. Het bestuur is wei van meening, dat deze collectieve inzet van het seizoen resultaat zal hebben gehad, doch is niet in staat, het nut en voordeel daarvan in cijfers uit te drukken. Het bestuur was in de winkelweek commissie vertegenwoordigd door de heeren H. W. Cahen, Cor Mulder en W. Warnecke, in de versieringscommissie door den heer J. G. Pulle. Spr. eindigde me: de beste wenschen uit te spreken voor den arbeid der L. A. W. E. T. Het jaarverslag van den secretaris werd onder dankzegging goedgekeurd. De penningmeester, de heer TV. J. H. Warnecke, bracht rekening en verant woording uit over 1924. De inkomsten bedroegen f 993.52, waaronder ƒ720 contributie van 72 leden en ƒ100 contributie van 4 dona teurs. De uitgaven bedroegen 957.04, waar onder 284-44 voc" de seizoenopening en 100 voor de winkelweek. Het voordeelig saldo bedroeg alzoo aan het einde des jaars 36.48. De rekening van den penningmeester werd op voorste! der commissie van controle goedgekeurd en de penning meester van zijn beheer gedechargeerd. Bij de alsnu plaats hebbende bestuurs verkiezing werd tot voorzitter herkozen gevoel als een man in een regenbui, die toch reeds op den huid toe nat is. Het was hem onverschillig hoe hard het nog ging gieten; hoe harder het goot hoe aangenamer het hem eigen lijk zou zijn. „Die oude brombeer", mompelde hij, „denkt, dat hij mag beleedigen om dat ik een arme klerk ben zooveel hem goeddunkt. Maar hij zal onder vinden ,dat hij zich vergist heeft. Ik zal hem alleen aantreffen van morgen want hij gaat nooit naar de kerk, dat weet ik. Zij, God zegene haar, gaat geregeld." Bij de gedachte aan Floss werd hij een oogenblik zachter gestemd. Sedert gisterenmiddag was hij, zoo mogelijk, hartstochtelijker op haar verliefd dan ooit. Nooit had zij zoo schoon geleken in zijn oogen; nooit had de ironie van zijn eigen lot hem zoo bitter toege schenen. In antwoord op zijn sohellen, werd de deur geopend door een der dienst boden, die hem natuurlijk goed kende, doch die er niets van wist, dat de dok ter hem het huis had verboden. „Is de dokter thuis?" vroeg hij met gedempte 9tem. „Ja mijnheer; hij is in de huiska mer." „Wilt ge hem zeggen, dat ik hem wensch te spreken?" En hij trad de gang binnen. Het meisje sloot de huis deur en ging toen naar de deur der huiskamer en tikte. Douglas volgde haar dicht op de hielen. „Binnen", hoorde hij den ouden dok ter met zijne onvriendelijke stem zeg gen. De deur werd onmiddellijk geopend en het meisje verdween. „Wie zeg je?* De woorden weerklon ken door de gang op den meest snij denden toon, die des dokters stem kon aannnemen. Het meisje kwam de kamer uit, er ontdaan en zenuwachtig uitziende. „Wilt u maar binnengaan, mijnheer?" zeide zij, en zij hield de deur voor hem open en sloot haar toen achter hem dicht. Douglas voelde zich zelf ook vreese- lijk zenuwachtig. Het was gemakke lijk genoeg bij zichzelf te zeggen, dat hij den leeuw in zijn hol zou gaan op zoeken, maar bij de deur van dat hol gekomen, had hij al zijn moed noodig om er binnen te gaan. De oude dokter stond met zijn elle boog op den schoorsteen geleund, zijn gelaat was zeer bleek, en zijn lippen beefden van ingehouden aandoening. „Waaraan dank ik da eer van dit bezoek?" vroeg hij, met voorgewende kalmte, terwijl hij Douglas recht in het gelaat zag. Douglas doorstond zijn blik zonder een spier te verroeren, en antwoordde kalm en beleefd: „Aan den brief, dien u mij gisterenavond heeft geschreven, mijnheer." „Maar ik dacht, dat ik u in dien brief verzocht, niet weder in dit huis te komen?" Zijn stem was ilog zacht, en goed onder bedwang. „Dat is zoo", antwoordde Douglas. „Maar als een fatsoenlijk man heb ik aanspraak op eenige verklaring dunkt mij." „U hebt volstrekt geen aanspraak op eenige verklaring, mijnheer. Ik ben baas in mijn eigen huis, en ik heb het recht te kiezen, wie ik ontvangen wil en wie niet." „Dat betwist ik u volstrekt niet, en ik zal mij zoo spoedig mogelijk uit uw tegenwoordigheid verwijderen, maar daar ik u ken als een gentleman, had- ik een andere behandeling van u ver wacht; maar ik hoop, dat u mij thans de gelegenheid niet zult weigeren, mij zelf te verdedigen, daarom vraag ik u, wat heeft u over mij gehoord?" „Wat bedoelt u, mijnheer?" „Ik bedoel dit. U heeft in twijfel ge trokken, dat ik een fatsoenlijk man ben, u werpt een smet op alles wat ik op de wereld bezit om op te steunen op mijn goeden naam. Nu wensch ik te vernemen, wat u tegen mij Belanorijksie nieuws in dii nummer. Binnenland De jaarlijksche algemeens vergade ring der „L.A.W.E.T." te Leiden. Dnitsche communist door de politie over de grens gezet. Be indiening der ziektewet binnen kort te verwachten. Buitenland. De Duitsche sociaaldemocraten kon digen aan het kabinet-Luther scherp" oppositie aan. Gevechten tnsschen sociaaldsmecraj ten en communisten te Berlijn. Be dictator van Zuid-China, Soeü Yai-seu is overleden. cle heer H. W. Caiien en tot bestuurslid de lieer W. J. H. Warnecke. Tot leden cier commissie van corhroie werden ge kozen cle heeren J. H. van Rossum au Chatel, J. Arnoldus en B. van Noort. Allen lieten zich de verkiezing of her kiezing welgevallen. Als tijdstip der eerstvolgende tentoon stelling stelde het bestuur voor het najaar; het voorjaar is minder geschikt daartoe, omdat dan de tentoonstelling voor de Katholieke winkeliers in de vasten zou vallen. De heer van Rossum du Chatel zou de L.A.W.E.T. met de lustrumfeesten willen doen samenvallen; ook gingen er stemmen op voor het voorjaar '26. Met algemeene stemmen werd beslo ten dit jaar een tentoonstelline te hou den. Daarna werd over het tijdstip ge discussieerd. De heer van Rossum du Chattel voelde voor de eerste helft van November meer clan voor de eerste helft van September. Tot dusver is door de L.A.W.E.T. bijna uitsluitend met de textielbranche -rekening gehouden. De heer Levi zou den gulden midden weg willen bewandelen: October. Bij de gehouden stemming bleek, dat 9 stemmen voer September werden uit gebracht., 4 stemmen voor October en 7 voor November, alsmede i blanco. Bij de nieuwe stemming staakten de stemmen over cle vraag: September of November, zoodat dit punt meest wor den aangehouden tot de volgende ver gadering, die binnen 4 weken zal plaats hebben Betreffende cle seizoenopening deelde de voorzitter mede. dat deze het vorige jaar geen voldoende medewerking heeft ondervonden; zij had alleen effect kun nen sorteeren wanneer allen op de door het bestuur voorgestelde wijze daaraan deelnamen. Spr. stelde aan de vergadering de vraag of men voelt voor een seizoen- opening bii het. a.s. voorin ar. Met errootq meerderh^jd -wordt besloten, een sei- zoenonening te organiseeren. Hiervoor zal gestreefd worden naar een volledige samenwerking met de drie mirldenstandsvereenigingen, terwül de weet?" „Persoonlijk weet ik niets tegen u, maar anderen weten des te meer." „Op welke anderen doelt u?" „Dat weiger ik u te zeggen." „Mag ik dan vragen, wat zij van mij weten?" „Zij weten, dat u een bedrieger zijt, dat u meer dan een alias bezit en een reputatie liebt, die, in één opzicht, niet slechter zou kunnen worden, dan zij reeds is." „Zijn zij bereid dit te bewijzen." „Volkomen." „Dat is dus de reden van het ver zoek van mijnheer David Sutcliffe?" „Zoo is het,'mijnheer. Denkt u, dat, wetende wat hij van u weet, hij u zou toestaan te spreken tot het meisje, met wie hij op het punt staat te trou wen?" „Ik heb nooit een poging aangewend juffrouw Gresham aan te spreken. Ik mag slechts een geldschietersklcrk zijn, maar ik hoop, dat ik weet hoe ik mij tegenover een dame te gedra gen heb." De oude dokter was met dit ant woord niet bijzonder ingenomen, en zijn zelfbeheersching verliet hem al meer en heer. (Wordt vervolgd,1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1