CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN stadsnieuws. "binnenland. DINSDAG 27 JANUARI 1925 SUMMER 1423 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 7 Bouwmeester. Dezer dagen heeft men in de bladen kunnen lezen dat de Amsterdamsche Gemeenteraad besloot aan Neerlands grootsten tooneelspeler Louis Bouw meester een jaargeld van f4000 toe te kennen. Alleen de Anti-revolutionaire leden stemden tegen, omdat het h.i. niet op den weg van den gemeenteraad ligt aan - oud-tooneelspelers uitkeeringen te ver- leenen. Dat was nu weer een echt kleinzie lige politiek, oordeelde de vrijzinnige pérè. Een bewijs dat men iii Anti-revolu tionaire kringen van kunst geen be grip heeft en niet verstaat wat een kun stenaar toekomt. Bouwmeester was immers de afgod Van het schouwburg-publiek? Hij" was toch. de eerste onder de kunstenaars, die altijd voor uitverkochte zalen speelde en wien meermalen meer dan koninklijke eer werd bewezen? Maar nu is hij oud, een 82-jarige grijsaard en ongeneeslijk ziek boven- dieh. Maagkanker sloopt zijn overigens nog Sterke lichaam en toch ziet hij zich genoodzaakt, wil hij in zijn onder houd voorzien, nog telkens weer de planken te betreden en. het publiek door Zijn spel te vermaken. En nü hadden de Anti-revolutionai ren den euvelen moed te stemmen te gen het verleenen van een jaarl.ijksche üitkeeringl Schande, vönd de vrijzinnige pers. En indeï'daad, zij heeft gelijk. Hier mag schande gesproken worden. Maar.... niet aan het adres van de Amsterdarasche anti-revolutionaire raadsleden. De schande treft hier liet vrijzinnige en over 't geheel welgestelde publiek, I dat dézen f.onoeelkunstenaar als een af- «gód vereerde. In toejuichingen was men sterk. Aan huldebetuigingen heeft het Boiiwmeecter nooit ontbroken. Met meer dan koninklijke eer heeft Maar nu de oude grijsaard daar ziek toén hem meermalen ontvangen, en met flen van pijn verwrongen ge zicht neerligt, nu laat men hem tobben en denkt men er zelfs niet aan zijne huldebetuigingen in klinkende munt olh té zetten. En dan heeft men nog den droeven ,moed om wie het comedie-bezoekcnd 'publiek op zijn plicht durft Wijzen, van 'wreedheid te beschuldigen. Het eere-dcctcraat van de Koningin. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat de Koningin. Prins Hendrik, de KoningimMoeder en Prinses Juliana met het oog op de uitreiking van het eeredoctoraat aan de Koningin op 9 Februari dien dag longeveer kwart voor twee per auto. alhier zullen aankomen. Aan den Haagweg aan de grens BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 der gemeente zal de burgemeester de Koninklijke familie opwachten, waar na naar de Pieterskérk wordt gereden. Na afloop der plechtigheid aldaar ligt het in het voornemen der Konink lijke familie een bezoek- te brengen aan een der musea, waarschijnlijk het museum van Oudheden aan het Ra penburg. Na dit bezoek heeft er een ont vangst plaats vanwege den Academi- schen Senaat in de Senaatskamer en zullen er vetverschingen worden aan geboden. Hierna zal de Koninklijke familie naar de Residentie terugkeeren. j Belasting-ophaaldienst. In de gisteravond in Prediker ge houden vergadering van de Commissie Voor den Belasting-Ophaaldienst is in principe tot de oprichting van dezen dienst besloten. Reeds meerderen traden toe en er bestaat alsnog gelegenheid zich aan de bekende adressen daarvóór op te-geven. Leidsche Volksschaakclub. Gisteravond hield de Leidsche Volks schaakclub in Café Ncuf, Breestraat, haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter der vereenigirig, dhr P. J. v. d. Zeeuw, las de secretaris, dhr H. 1. de Nie, de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het hierna uitgebrach te jaarverslag bleek wel, dat dé club, die thans 36 telt, in bloeienden toestand verkeert. Ook de stand der financiën is niet ongunstig te noemen, immers er was een batig saldo van ruim f98. De pen ningmeester werd voor zj-fi. beheer gede chargeerd. nadat een daartoe aangewe zen commissie de boeken cn bescheiden had nagezien en alles in de beste orde was bevonden. Twee leden moesten we gens wanbetaling geroyeerd worden. Bij de nu vozende bestuursverkiezing wer den de hemen P. J. v. d. Ze§uw, J. J. A-bspoe], en J. v. d Wilk Cz.. bij accla matie respectievelijk s}s voorzitter, pen ningmeester cn commissaris herkozen. Het •bestuur deed het voorstel den naam der club te wijzigen. Dit we'rd echter aan gehouden, daar eerst gepoogd zal wor den met de heide andere schaak vereeni- gingen hier ter stede tot fusie te geraken. Voorts besloot men nog#eenige schaak klokjes te koopen. Na de rondvraag werd de druk bezochte vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hunne opkomst gesleten. In de Stedelijke werkinrichting zijn gedurende de afgeloopen week opge nomen 20S volwassen personen, 12 kinderen; totaal 220 personen. Waarschuwing. Evenals in andere plaatsen van bet land schijnt ook hier op ruime schaal door een Amerikaahsche firma te Am sterdam onder personen die bij den geldhandel betrokken zijn, een „pros pectus" te worden verspreid, waarin heel vriendelijk de gelegenheid tot in schrijving wordt gegeven op „units" (honderdste deelen van aandeelen a 100 dollar) van de Ford Motor Co. of Canada, tegenf23.50 per unit, wat neerkomt op ongeveer 950 pet. Op de New-Yorksché curbmarkt zijn deze aan deelen nog niet lang géleden verhan deld voor 400 500 pet. Wie zich geneigd mochten voelen om van de mooie aanbieding gebruik te maken, kunnen hiermede misschien hun winst doen. Kerkeraad Geref. Kerk'. Wij vestigen de aadacht op een ad vertentie in dit nummer, waarin wordt aangekondigd, dat in afwijking van een vorig besluit de algem,eene kerke raad der Geref. Kerk hedenavond ver gadert. De vergadering wordt in het gewone lokaal op deh gewonen tijd gehouden. D.O.S. De bekende Leidsche Chr. Gymn. en Schermvereeniging D.O.S. alhier, die thans 11 afdeelingen telt, besloot tot uitgifte van een eigen Maandblad. De uitvoering daarvan werd opgedragen aan Dagblad en Drukkerij „Nieuwe Leidsche Courant". Tot directeur van het postkan toor alhier is benoemd de heer G. O. Kluit, directeur van het post- en te legraafkantoor te Rijswijk. Invoerrecht vleesch. De commissie 'van deskundigen voor het invoerrecht op versch en (gekeeld vleesch heeft de in de wet van I9 Mei I922 bedoelde prijscou rant vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, loo kg f95, paarden- en an klet vleesch, versch of gekoeld, loo kg f50. Gedurende de maand Februari zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vle<?schsoorten bedra gen lo pCt. van de hiervoor vermelde waar dén. Het Eersie-EamcrHd.. Moltmaker. Naar ..Het Volk" meldt, heeft het Eerste Kamerlid P. Moltmaker in het Academisch Ziekenhuis te Groningen een blindedarm-operatie ondergaan. De toestand van den patient is thans zeer goed. De nieuwe Fransche gezant. De nieuwbenoemde Fransche ge zant in Den Haag, de heer De Mar- cilly is Zaterdagmiddag per Holland- sche spoor in de residentie aangeko men- De nieuwe gezant werd óp het per ron verwelkomd door het geheele per soneel der Fransche legatie. De lieer De Marqilly begaf zich Idaarna naar „Hotel des Indes", waar hij tijdelijk zijn intrek zal nemen. Prol. Mr. M. F. Treub. In den gezondheidstoestand van prof. mr. M. W. F. Treub is een •zoodanige verbetering gekomen, dat hij 'Woensdagmiddag het ziekenhuis van het Roode Kruis zal verlaten. Zoodra hij daartoe in staat is, zal hij voor verder herstel van zijn ge wondheid eenigen tijd in het Zuiden [vertoeven. De rijwielplaatjes. Op de vragen van den heer Hiem- stra,. betreffende verstrekking van Ikostelooze rijwielmerken aan werk looze arbeiders, antwoordde de Mi nister van Financiën: Het is den Minister bekend, dat aan arbeiders, die werkloos zijn, geen {rfjfwielmerk kosteloos wordt uitgereikt, ïcok niet, indien dit hun in I924 wèl is gegeven, op grond dat zij toen vol- fdeden aan de eischen, die de wet 'stelt. Zij, die werk' hebben gevonden, bij een gemeentelijke of particuliere werk [verschaffing, worden ten deze niet als werkloos beschouwd. De Minister acht zich niet bevoegd te bevorderen, dat aan werklooze ar beiders een rijwielmerk kqsteloos wordt uitgereikt, aangezien de wet on der meer als eisch stelt, dat zij, die een rijwielmerk kosteloos ontvangen, éen rijwiel noodig moeten hebben voor hun beroep of bedrijf en hier van geen sprake kan zijn bij iemand, ;die niet een beroep of bedrijf uit oefent. Bovendien is het nimmer vooraf te izeiggen of, indien een werklooze ar beider er in slaagt, |in I925 weder werk te vinden, de omstandigheden, waaronder hij zal werken, al of niet «zullen afwijken van die, waaronder hem in I924 een rijwielmerk kosteloos kon worden uitgereikt. Dr. Berlage. Onze landgenoot, dr. H. P. Berlage en de Spanjaard Antonio Florez .Ur- 'dapilleta zijn benoemd tot leden van de internationale jury van architec ten die het ontwerp moeten beoor- 'déelen voor de nieuwe conferentie waal van den Volkenbond, Christel. Radiovereeniging. Programma van den omroep der Ncder- landsche Christelijke radio-vereeniging, uit te zenden door den zender der N.S.F. te Hilversum (1050) op Yv oensdag 28 Jan. 8.15 uur nam. Medewerkenden: Mej. Riek Zwart, Amsterdam, Sopraan. Dhr Marc. E. Bouwmeester, Amsterdam, Orgel en Piano. Dhr N. J. Vos, Amstep dam, Orgel en dhr D. Lüsschen, Am sterdam, Fluit. Programma: 1. Inleiding. 2. Choral van J. S. Bach. Piano en Orgel. 3. a. De Wereld zingt Gods lof. b. Heer mijn hert is boos en schuldig, Sopraan en Orgel. 4. Sonate, J. Loeillet. Sopraan en Orgel. 5. Koor uit „Elias", Mendelssohn. Pi ano en Orgel. 6. Die Ehre Gottes, L. v. Beethoven Sopraan en Orgel. 7. Improvisatie, Marc, E. Bouwmees ter, Orgel.* Pauze. 8. Ruh in Frieden. Sopraan en Orgel. 9. Redevoering. 10. Andante, Bern. Molique, Fluit en Orgel. 11. Aria uit Paulus, Mendelssohn, So praan en Orgel. 12. Adagio, Mozart. Fluit en orgel. 13. a. Niet zoo treurig, niet zoo zeer. b. Jezus is ons licht en leven. 14. Sluiting. De Ziektewet. De gecombineerde bonden van werk gevers in het landbouwbedrijf in de ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22',2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. .Aan,het Zoeklicht. Leiden, 27 Januari 1925. Toen onlangs de studentenrelletjes in den Gemeenteraad ter sprake kwamen werd door een der leden de opmerking gemaakt dat toch in elk geval dit be reikt was, dat nu eens in het openbaar vanaf een officieele plaats deze relle tjes waren afgekeurd. En toen tegelijkertijd kon worden meegedeeld dat ook de Senaat zich met deze zaak had bemoeid, had ik eeniga hoop dat aan de periodiek terugkee- rende schandalen een einc'e zou komen. Maar gisteravond is wel gebleken hoe zeer ik mij heb vergist. 1 Ten aanschouwe van een groot pu bliek van allen stand en leeftijd werd op de Breestraat weer een echt dron kemanstoneel te zien gegeven. Naar voorbijgangers die huns on danks van deze schandaliteiten getuige waren mij mededeelden, was l^et weer meer dan har. Maar tot een botsing met de politie kwam het ditmaal niet. Want hoewel een groote menigte op de Breestraat verzameld was, was de politie toevallig in geen velden of we gen te ontdekken. Dat was voor de dronken studentjes wel prettig. Maar de ergernis van het publiek werd er te grooter door. En de vraag al zoo vaak gedaan werd ook nu weer gehoord: hoe komt het toch dat den heeren studenten geoor loofd schijnt wat van anderen zeker niet zou worden geduld? OBSERVATOR. provincie Groningen hebben aan de Tweede Kamer hun oordeel kenbaar, gemaakt over het voorontwerp Ziekte en Ongevallenwet 1925. Zij meenen dat volgende punten, welke mede als basis, voor een wettelijke ziekteregeling kun nen dienen, te moeten aangeven: 1. De kosten der verzekering worden door werkgever en werknemer voor een gelijk deel gedragen. 2. De uitvoering van de verzekering geschiedt door vereenigingen, waarvan de bestuursplaatsen en het uit te bren gen aantal stemmen, voor een gelijk deel, aan werkgevers en werknemers worden toegekend. 3. Er wordt nimmer meer dan 70 pet. van het loon uitgekeerd. 4. Bij zwangerschap van gehuwde vrouwen wordt eveneens, gedurende een bij de wet vast te stellen aantal weken, bijv. 5 weken, 70 pet. van het loon uitgekeerd. Aan ongehuwde vrouwen worden, wegens zwangerschap, geen uitkeerin gen gedaan. 6. Bij ziektegevallen van korten duur. bv. 5 dagen of korter, worden geen uitkeeringen gedaan. Adressanten spreien de wenschelijk- heid uit. dat het voorontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925 wordt ingetrokken en een nieuw ontwerp samengesteld, waarbij met hun opmerkingen rekenin wordt gehouden. Voor het geval het niet FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 22) „Het kan niets bijzonders zijn" over legde hij, terwijl hij den brief uit de enveloppe nam en begon te lezen. Bij den eersten volzin echter werd zijn ge laat vuurrood en even daarop doods bleek. De brief was van Dr. Upton, en luid de als volgt: ,„Newlands, Forest Road, Deeping. 1 Januari 18 „Mijnheer Mijn pupil vertelt mij, dat u hedennamiddag in mijn huis zijt geweest, en daar geruimen tijd hebt doorgebracht. Mag ik u verzoeken, dat u die beleediging niet zult herhalen? Zi] wist natuurlijk niets van uw ante- édenten, totdat ik haar dezen middag lichtte. Mijnheer David Sutcliffe ver- ekt mij u te zeggen dat hij hoopt, in ii v eigen belang, dat u het niet weder ilt wagen juffrouw Gresham op straat ian te spreken, als u haar soms tegen komt. Het spijt mij, dat ik onbeleefd moet schijnen, na een schijnbaren dienst ons door u bewezen. Maar het geen ik omtrent u heb geboord, heb ik uit een te vertrouwbare bron ver nomen, dan dat ik het in twijfel zou kunnen trekken. Uw dw. Edward Upton. Douglas las dezen brief twee of drie maal over, borg'hem toen kalm weder in de enveloppe en stak hem in zijn zak, daarop schelde hij, dat men hém zijn ontbijt zou brengen. Zijn mede-commensaals waren nog niet beneden. Zij brachten gewoonlijk het grootste gedeelte van dén Zondag morgen in bed door. Het was de eenige dag in de week, waarop zij zich die weelde konden veroorloven. Douglas maakte dien morgen geen enkele aanmerking op zijn ontbijt. Hij wist niet, wat hij at. Hij schonk zijn thee werktuigelijk in en knabbelde zijn droog geroosterd brood, waar hij ver gat boter op te doen, en toen de schaal ledig was, schelde hij weder, en als men hem tien minuten later had gevraagd, wat hij had gehad voor zijn ontbijt, zou hij niet hebben kunnen vertellen of hij had ontbeten of niet. Nooit tevoren had men hem zóó be- leedigd, nooit was hij zóó ziedend van woede en drift geweest. Toch leek hij Uiterlijk kalmer dan gewoonlijk. De morgen was helder en het vroor een weinig; alles schitterde èn glansde in den zonneschijn. •Jk moet zien, dat ik door een wan deling in de ware stemming kom" sprak hij bij zichzelf; en hij trok zijn overjas aan, zette zijn hoed op en ging de straat op. De heuvels zagen er uitlokkend uit in den schitterenden zonneschijn, de grond was vast onder zijn voeten, de lucht was scherp als naalden. Een kwartier later was hij buiten de stad, aan den voet der heuvels.'Zijn ooren tintelden, zijn wangen waren rood door de koude lucht. Halverwege den heuvel stond hij stil en keek om. Nooit had Deeping er zoo mooi uitge zien; en indien hij in een andere stem ming was geweest zou hij van het schouwspel genoten hebben. De hon- derde hooge schoorsteenen waren rook- loos. De lange rijen van ramen in de groote fabrieken blonken en glommen, en straalden nu en dan letterlijk van licht. De daken van de grijze stéenen huizen glinsterden van den ijzel die nog niet was gesmolten. De vuile stra ten waren al9 van gedaante veranderd en baadden in verheerlijkend licht. Achter hem lag een groote uitgestrekt heid van door de zon overgoten heu vels, en boven hem het diepe blauwe uitspansel. Maar Douglas was in geen stemming om van het schouwspel te genieten. Zijn hart werd nog verscheurd door een storm van verontwaardiging en woede, zijn hoofd bonsde door al de gedach ten, die zich aan hem opdrongen. Plotseling werd de stilte van den Sabbath verbroken door het melodieus klokgelui der oude hoofdkerk Hij stond wederom stil en luisterde. Vol van toon, en verzacht door den afstand, ruischte de muziek langs de heuvels en $prak van rust en vrede tot. zijn ge folterd hart. Hij was thans in langen, langen tijd niet in een kerk geweest; maar terwijl hij luisterde naar de lie felijke klanken van die welluidende klokken had hij voor een oogenblik een gevoel, alsof hij gaarne zou inkeeren tot de een of andere stille plaats van aanbidding, om daar rust en vrede te vinden van de moeiten en den strijd des levens. Vijf minuten later werd de zachte welluidende rustgevende muziek ver stoord door het harde en valsche ge lui van wel twintig klokken, hangende in evenveel torentjes in alle gedeelten der stad. De uitwerking van dit gelui op Dou glas, was even volkomen als plotse ling. De oude cynische geest nam in een oogwenk bezit van hem. „Dit is de werkelijkheid", zeide hij. terwijl hij zijn lip optrok, „het andere was slechts het ideaal. De theorie is muziek, de werkelijkheid twist. Hoe schrikt men voor dit alles terugl Twin tig oppositie vertooningen, die op het zelfde uur worden opengezet; twintig spellemannen, die ieder met een bel luiden. Treedt binnen, menschen! De fraaiste vertooning voor het geld hier in de stadl Hier moet ge zijn, niet aan den overkant van den weg! Treedt bin nen! Treedt binnen! Hij keerde zich op zijn hiel om en wandelde den heuvel op, maar het dis- soneerend geklingklang van al die door een luidende, elkander vijandige klok ken, volgde hem als een kwellende geest, en verdreef alle gevoelens van eerbied uit zijn hart. Het luiden hield na eenigen tijd op en de liefelijke Sabbathsstilte zweefde nogmaals over de heuvelen. Hij had thans den top bereikt cn voor hem strekte zich een wijde boomlooze vlakte uit. Hij had echter geen plan die over te steken. Hij had een ander doel voor oogen. Links afslaande, liep hij gerui men tijd boven langs den heuvel, en begon toen af te dalen. Hij had eindelijk een besluit geno men, wat hij zou gaan doen. Hij zou dadelijk naar Dr. Upton gaan en hem ter verantwoording roepen. Hij zou onderzoeken in hoe ver die ellendige minnaar van Floss Gresham, wiens naam hij nu ten minste wist, er schuld aan had. (W'ordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1