CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG VRIJDAG 16 JANUARI 1925 NUMMER 1414 IEDWE LEIDSC ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Oewone advertentiën per regel 22:/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. DE TOESTAND DER NIJVERHEID IN HET DISTRICT RIJNLAND. (Slot), In het Bankbedrijf in ons district, Waar de fin&»cip^le draden der ver schillende takken van bestaan in ons district tesamen komen, vinden de re- suitaten der onderscheidene bedrijfs takken in het algemeen hunne uit drukking. De innerlijke kracht van het bank bedrijf, gijn medewerking met en steun aan handel, industrie, landbouw en veeteelt zijn onontbeerlijk. Ten aanzien van het bankbedrijf in ons district heb ik de overtuiging, dat het onveranderd ten dien9te staat om de verschillende takken van bestaan die steun en medewerking te verlee- hen, die noodig mochten blijken, mits vallende binnen de grenzen, die aan het gezonde bankbeleid moeten worden gesteld. Hoewel de eenigszins gedrukte toe standen der achter ons liggende pe riode, ongetwijfeld hun stempel hebben gedrukt op de resultaten der bankbe drijven, kunnen deze desondanks niet onbevredigend worden genoemd. Tenslotte memoreer ik, dat de geld markt het afgeloopen jaar ruim is ge weest en dat de Nederlandsche Bank aan het einde van 1924 tot discontover laging is overgegaan, wat het gezonde credietbedrijf, naar mag worden ver wacht, ten goede zal komen. De beton- en basaltinetegelfabrieken hadden in het afgeloopen jaar voldoend werk. De prijzen, welke bedongen kon den worden, waren echter niet loonend. i De geringe verhooging van het in- vperrecht op Basaltinetegels per Fe- ibruari a.s. zal de concurrentie iets ver gemakkelijken. De kalkzsndsteen-fabrieken kónden In verband met de scherpe concurren tie win den uit België geimporteerden itéen/zich slechts orders verschaffen /tegen zeer lage prijzen. Ook de resul taten van dit bedrijf waren dus weinig [loonend. Voor de dakpanneniabrieken was vooral in het begin van den zomer de Icon junctuur zeer ongunstig. Orders kónden slechts tegen zeer lage prijzen worden bemachtigd. Daarna is echter een verbetering in getreden. In den laatsten tijd kwamen j belangrijke aanvragen naar dit artikel juit Engeland in. j Er "bestaat goede hoop, dat in 1025 een belangrijk deel van onze productie haar Engeland verscheept zal worden. 0j> grond van een en ander mag ver- Wicht -worden, dat 1925 een vrij gun stig jaar zal zijn. In het algemeen werd door de fabrie ken van bouwmaterialen geklaagd, over langzame betalingen door hunne afhemërs, wat m.i. toe te schrijven is aan- de moeilijkheid, waarmede bou wers te kampen hebben om gelden op hypotheek te krijgen. Voor de vruchtensapfabrieken was 1924 door het ongunstige zomerweer éven©ens niet zeer voordeelig. De wei nige vraag was oorzaak dat zeer scher pe concurrentie optrad. De toestand van den middenstand te Alphen a. d. Rijn is, evenals die te telden, verre v'£m gunstig. Over lang zame betalingen werd sterk geklaagd. De vermindering van de koopkracht door verlaging van loonen van arbei ders, ambtenaren enz. schijnt, met de hooge belastingen, wel de hoofdoorzaak van deze malaise te zijn. Het aantal faillissementen in ons di strict bedroeg gedurende het afgeloo pen jaar 26 tegen 20 in het voorgaande jaar. Het aantal in Leiden gefailleer- den bedroeg in 1924 12 tegen 8 in 1923. Het grootste aantal hiervan waren aan nemers in het bouwvak. STADSNIEUWS. Gouden Jubileum Wljkvereenlglng ovsttdaal". Woensdagavond heeft 'n groote schaar (klein en groot) medearbeiders en -ar beidsters in deze wijk zich opgemaakt om dit heugelijk feit iii intiemeii kring te gedenken. In de door de firma Buurman gezel lig met plank e.i bloemen versierde zaal hebben zij zich geschaard rond 't Bestuur, gelijk soldaten rond den gene raal. Ds. M. J. Punselie, Voorz. der Wijk- ver., opende het samenzijn, verzocht te zingen Psalm 92 vs. 3 en ging voor in 't gebed. Daarna gaf hij den Secretaris gelegen heid do ingekomen telegrammen en brieven voor te lezen, waaronder stuk ken van veel waar.de, meldende persoon lijk ervaren zegeningen, en goede wen- schen. Vervolgens las de Voorz. Psalm 33 voor, waaraan hij eenige gedachten vastknoopte, bepalende de vrienden bij deze heerlijke woorden „Welgelukzalig is het volk, welks God de Heere is". Naast den dank welken we hebben te brengen aan onzen God, zijn we, aldus S'ïSfrti-pT. T*pTc;cbiildi«rrl aan veel menschen. Allen danken kunnen we niet. 't Is hem een behoefte, dankbaar te mogen uitsnreken, dat deze arbeid niet ongezegend bleef. Persoonlijk heeft hij Vpoi fp rio-ni-on pin rie merl«vre*kinfir van zijn vriend, den heer.v. Bargelen, wien hij, maar nu in intiemen vriendenkring nogmaals van harte geluk wenscht met de Koninklijke onderscheiding. Uw werk, aldus spr„ is niet binnen de mu ren van 't gebouw gebleven, maar is groot geworden voor de publigke en Voorts gewaagde hi! van den stoeren oprichter, widen Ds. S. H. J de Wolff, wiens voetstappen allen konden druk ken, omdat 't hem te doen was anderen te verkondigen dat bliide Evangelie „Jezus Christus in de wereld gekomen om zondaren zalig te maken". Rustende dag noch nacht is hij voortgegaan en ziet daar de rijke vrucht op zijn biddend werken. Óok wil Ds. Punselie danken die groote schare van medewerkers en -werksters die met 2oo'n groote toewij ding en opoffering zich geven tot heil va^ frrn^pn en Vleiden. Gaat door, vrienden, blijft trouw op Uw post. „Hij, die U roept, Hij is ge trouw". Moge Uw ervaring evenals de mijne zijn: de zegenende ziel zal vet ge maakt worden. Ook aan vrienden binhen en buiten Leiden, niet tot dezen kring behoorende, z.ijn we veel verschuldigd. Niet anders dan door ons Maandblad kunnen we hun onzen dank brengen. De heer Sasse gedenkt ook nog een oogp^hlik den o"-i.lger van Ds. de Wolff. Ds. Meer, die Zooveel gedaan heeft in den korten tijd, dat hij in L. was. Hij is tfotsch te mogen behooren tot 't Wijkbestuur waarvan Ds. Punselie voorzitter is'en spreekt den wensch uit, dat deze nog vele'jaren de leiding moge geven. De heer v. Borselen dankt allereerst voor de hulde hem gebracht, niet alleen hier maar ook van buiten. Hij is er klein onder. Hij heeft veel te danken aan de lessen die hij in zijn jeugd mocht ont vangen Van zijnen vaderlijken vriend, Ds. de Wolff, en hoopt, dat de samen werking en saamhoorigheid, welke het kenmerk is in „Levendaal'\ mogen blij ven voortduren. Dankbaar gewaagt hij ook van de prettige samenwerking tus- Schen bestuur en wijkevangelisten. De heer J. M. Q. Rakkert verkreeg daarna het woord" om een felicitatie over te brengen namens alle aanwezigen aan den geridderden heer v. Borselen (ap plaus) van 't Wijkbestuur en ook hij spreekt van rijken zegen door de wijk- vereeniging verspreid en ontvangen. Een waardig geschenk wil hij 't Be stuur overhandigen namens velen, hij hoopt, dat deze cadeaux welkom zullen wezen. Verhooging van contributiën en daarbij nog een gift, uit vele kleine, van ruim 1000.— Daarbij heeft hij 't Bestuur bovendien nog te overhandigen een fauteuil en 6 stoeien voor de Bestuurskamer, terwijl zilster Ciggaar daarbij voegt namens de arme menschen die ze verpleegt in de wijk, een groen kleed, voor de Bestuurs tafel, een marmeren inktstel en dito si- garenstandaard. *Van een oud-lid werd een marmeren inktstel plus 2 tegels ontvangen, uit dank voor genoten zegen, bestemd voor de spreekkamer, terwijl door een ande ren vriend 't interieur een geheel ander friseh aanzien kj*eeg doordat hij trap en muren gratis beschilderde. De Voorzitter kon voor dit alles geen woorden genoeg vinden. Hij dagkt allen voor de "groote offervaardigheid en liefde en hij wenscht, dat 't alles, ook die gróoté som geld, straks mede mag wer ken' tot 't groote doel. De heeren Fontein, Eggingk, Kok voerden, nóg het woord, laatstgenoemde Sprak van den gr©ote*u schat van erva ringen,' uit den Hangen tijcl dat hij als Evangelist- aan deze wijkvereeniging Was- verbonden. Tableaux met en zonder zang werden op fraaie wijze uitgevoerd en handhaaf den de reputatie die „Levendaal" te dien opzichte heeft. Voorgesteld werden 't doel der Wijk vereeniging „Evangelist wijst op het kruis, terwijl de jeugd en de grijsheid luisteren naar zijn woord en heenzien naar 't Kruis'. Naomi en hare twee dochters, en de Levensdraad. Nog vele goede woorden werden ge sproken, getuigende van ontvangen zeR-e".. Dankbaar mag de Wijkvereeniigng en in 't bijzonder 't Bestuur op dit gouden feest terugzien. Zij 't een spoorslag om op den ingeslagen weg voort te gaan, tot eere van Gods Naam, wien toekomt alle eer, aller aanbidding. Kamer van Koophandel. In de gistermorgen gehouden verga dering van den Kamer van Koophandel vóór Rijnland alhier, hield de voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer, een Nieuw jaarsrede. De kamer was vrijwel in haar geheel aanwezig. Afwezig waren de heeren v Ginkel, v. Schie, v, d. Kolk, Meerburg, v. Zonneveld, Alkemade en v, d. Laan. De heer A. Mulder, oudste lid, antwoord de namens de kamer op de rede van den voorzitter. Veel werd in het afgeloopen 'jaar reeds bereikt, en voorzo-over men niet geheel slaagde, zal dit slechts dienstig zijn om de enrgie der kamer te prikkelen. Voot een groot deel is de goede gang van zaken te dankén aan de krachtige leiding des voorzitters. Aan hem is het te dan ken, dat deze kamer een belangrijke plaats inneemt. Moge hij, evenals de secretaris, voortdurend tot het verrichten van hun taak in staat worden gesteld. Op de ma dewerking van de kamer zal kunnen wor den gerekend. De voorzitter dankte, en moimoreer- de het belangrijke aandeel, dat ook de voorzitters der beide afdeelingen, waaruit de kamer bestaat, in de leiding hebben gehad. Hierna werd mededeeling gedaan van een schrijven van den Minister van Water staat, waarin gaarne medewerking wordt toegezegd voor de verbetering van den straatweg Haagsche SchouwHaarlem. Naar aanleiding van een schrijven van de K. v. K. te Heusden deelt 'de voorz mede, dat het onderzoek, door onze kamer ingesteld naar de belasting op het ge bruik van industriewater "hier ter plaatse nog niet is geëindigd. Verder is de mededeeling ontvangen, dat opgericht is de pl. Bond van'Schippers en Boden. De Statuten zullen spoedig worden ingezonden. Secretaris van het be stuur is de heer van Beek. Omtrent betaling van invoerrecht ook over de vracht enz., van de grens aiaar de plaats van bestemming, deelde de voor zitter mede: dat is gebleken, dat de aan gifte der waarde op tweeërlei wijze kan geschieden; ten eerste volgens den loo penden prijs hier te lande, waaronder wordt verstaan de som, die gerekend wordt op den dag der aangifte voor le vering hier te lande te kunnen worden be dongen, door de eerste hand in het buiten land, verminderd met de invoerrechten volgens tarief. Bij deze wijze van aangifte wordt er geen invoerrecht geheven van de vracht van de grens tot de plaats van bestemming, aan gezien de loopende prijs niet geldt voor een speciale plaats. Het komt het Bureau daarom voor, dat er nog een nader onderzoek ingesteld moet worden, teneinde na te gaan, of er met eenige kans op succes een actie begon nen zal kunnen worden om deze onbil lijke bepaling gewijzigd te krijgen. Ten aanzien van de onredelijke vertra ging van processen deek.\e de vcorzittd. nog mede, dat hij met zeer veel -ingeno menheid kennis "genóftië'h had van de rede •over bovengenoemd onderwerp, waarmede Mr. J. W. Huysinga, President van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam een der civiele zittingen geopend heeft, en waarin een gunstige wijziging ten de zen lil Uitzicht werd gesteld. Aan de orde is hierna de verkiezing van een Voorzitter. Met 17 van de 18 stemmen wordt herbenoemd de heer D. ten Cate •Brouwor, die onder dank voor.het in liem gestelde vertrouwen zijn herbenoe ming aanvaardt. Tot voorzitter van de afdceling Groot bedrijf wordt verder benoemd de heer P. Boot Sr, tot voorzitter van de ,afd Kleinbedrijf de heer Molkenboer. Tot ondervoorzitters worden benoemd de heer van Ginkel (Grootbedrijf), en v. d. Steen (Kleinbedrijf). Benoeming Cómmissiën: De Commissie van Vervoer, post- en telegrafie, bestaande uit de heeren: N. C. F. v. Ginkel, P. A. Wernink, Jhr. O. G Roëli, W. v d. Laan, C. G. J. Alkemade, en C. J. v. d. Kolk, wordt bij acclamatie herbenoemd. In de £ommissie voor het Handelsregis ter wordt, in overleg met den heer De Gooyer, deze verhangen door den heer Pleringa. Overigens wordt de Commissie waarin zitting hebben de heeren Th. C. F. Stijnman en v .d. Steen bij acclamatie herbenoemd, evenals de Commissie voor Handelsbelangen, bestaande uit de heeren Raaphorst, F. v. d. Zanden, Simonis, Q van Schie, J. v. d. Steen, (de heer v. d. Zanden inplaats van wijlen de heer Joh. Dekker). Verder worden herbenoemd de Commis sie van Arbitrage bestaande uit de heeren v. Ginkel, D .ten Cate Brouwer, Heri:« ga en v. d. Steen; de comm. v.. h. verslag, bestaande uit de heeren ten Cate Brouwer, Boot, Molkenboer en Smits, en de comm. v. Financien, gevormd door de heeren ten Cate Brouwer, Boot, Moltenboer en Mr Knibbe. Bij de rondvraag geeft de heer Smits in overweging, maatregelen te zoeken voor den afzet van Hollandsche boeken en p>. riodieken in België, die momenteel ster?, te lijden heeft onder de lage frankenkoers door de hooge porto's te bevorderen. Aldus besloten. De heer L Leman wil maatregelen zien genomen tegen de flesschentrekkerij door middel van failissementen-aanvragen, waarbij de z.g. crediteuren veelal gebruik maken van gefingeerde schuldbekentenis sen. Spr vraagt of het gebruikelijke onder zoek ten dezen n iet /verder kan worden •uit gestrekt. Verder zou spr willen zien, dat bij uiü. deeling in geval van faillissement het Rijk' en de gemeente voor de belasting niet preferent waren. De voorzitter, zeide toe te zullen onderzoeken, of er iets in die richting kon gedaan worden, al is het succes bij zonder twijfelachtig. De heer Mulder vraagt namens de Vereeniging v. verbetering van den ouden Rijn, de medewerking der kamer voor de bespoediging dezer zaak. De voorzitter stelt tegen de vol gende vergadering een voorstel ten dezen in 't zicht, voorbereid door het bureau der kamer. De openbare vergadering werd hierna gesloten. Chr. Besturenbond. De Christ. Besturenbond alhier hield gisteravond in „Patrimonium een cur susvergadering, die matig bezocht was en waar de heer J. B. H. Grotenhuis Secretaris van den Chr. Metaalbcwer- kersbond een rede hield over het onder werp „Altijd Waakzaam". De voorzitter opende de vergadering met gebed, las Lucas 12:3540, heette de aanwezigen en in 't bijzonder den Spreker welkom en gaf dezen daarna het woord. De heer Grotenhuis begon met er op te wijzen, dat de Chr. vakbewe ging in onzen tijd een moeilijke positie heeft; deze moeilijkheden worden nog vergroot door de lauwheid der leden en zelfs der bestuursleden van de ver schillende organisaties. De bestuurders zijn niet voldoende waakzaam om het ledfenverloop te stuiten. Waaraan is di£ ledenverloop te wij ten? De massa der arbeiders is door het werken van organisaties, inzonder heid der moderne, in een zoodanige ge- dachtensfeer geplaatst, dat zij de vak organisatie niet langer kan beschou wen als de organisatie, die voor haar welzijn waakt. Men kan niet begrijpen, dat de vakorganisatie meermalen heeft moeten toegeven aan verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden; in dit ver band noemde Spr. den achturendrg, die in sommige bedrijven met het oog op de buitenlandsche concurrentie moest worden losgelaten. Worden in een bedrijf verslechterin gen voorgesteld, dan zal de moderne organisatie steeds zoggen: verzet; de Chr. arbeidersleiders daarentegen zul len de arbeiders niet opwekken om op te treden, indien zij de overtuiging heb ben dat dit toch geen resultaat zal heb ben en de tijd om op te treden nog niet is gekomen. 't Gevolg daarvan is, dat bij de arbei ders de gedachte gaat leven: de orga nisatie kan toch niets voor ons doen, terwijl anderzijds 't oor wordt geleend aan de voorspiegelingen der moderne vakbeweging, die in wezen socialis tisch is. Volgens de modernen heeft de gods dienst niets met de vakbeweging te maken, bij ons daarentegen is de gods dienst de grondslag onzer beweging. Laten wij daarom altijd waakzaam FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 13) Toen de morgen aanbrak had hij hoofdpijn, en voelde hij zich rusteloos en ellendig. Na het entbijt kwam de dokter hij hem, en hielp hem naar be neden naar het salon. Floss was ner gens te ontdekken. Hij betrapte er zich op, dat hij vol spanning naar haar voet stappen luisterde, en hij vroeg zich af, waarom rij niet kwam. Den vorigeh avond had hij bij zich- telf gezegd, dat hij hoopte, dat hij haar nooit zou terugzien, en nu smachtte 'iijf niettegenstaande zijn woorden en eldhaftige besluiten, toch weder haar zien. ater op den dag, vertelde de dokter, zij naar Tuxbury was gegaan, om eenige kennissen te bezoeken, en dat zij niet voor den volgenden dag zou terugkeeren. Douglas was onmiddellijk <Jer wan hoop nabij. „Twee dagen, en haar niet zien!" was de gedachte, die door zijn hoofd vloog. Het was alsof het huië plotseling in duisternis gehuld werd. En lang eer de dag ten einde was, be sefte hij, dat zijn liefde voor Gloss Gresham geen jongensachtige verliefd heid was, doch een alverterende harts tocht. Gedurende Jiet grootste gedeelte van den dag, was hij aan zichzelf overge laten, hij trachtte dus troost te vinden in muziek. Hij speelde veel beter dan de meeste dilettanten, hoewel hij op 'toogenblik stijve vingers had, daar het lang was geleden, sedert hij had gestudeerd. Een paar maal kwam de oude dokter aan de deur en luisterde in verbazing. „Wie ter wereld kan hij toch zijn?" mompelde hij. „De kerel is een gentle man, zoowel wat manieren als uiter lijk betreft, behalve dat zijn kleeren afgedragen zijn, en hij is zeer ontwik keld ook. Waarom dan toch heeft hij een baantje als klerk voor nog geen vijf en twintig gulden per w^ek?" En de oude dokter slofte heen, met een uitdrukking op zijn gezicht, alsof iemand hem grof had beleedigd. Op den volgenden avond zaten zij sa men in de eetkamer op Floss' terug komst te wachten. „Ge moest maar opblijven en met ons soupeeren. David zal Floss thuis brengen. Ge hebt hem nooit gezien, ge loof ik?" „Neen, ik heb hem niet gezien." „Zij denken er over in April te trou wen. Juist iets voor dwaze menschen zij weten nooit, wanneer zij het goed hebben. Floss heeft even weinig be hoefte aan een man als een kikvorsch aan zakken. Maar er valt niet tegen te redeneeren. Wat menschen liefde noemen, is naar mijn oordeel, een vorm van krankzinnigheid." „U heeft heel waarschijnlijk gelijk." „Ik ben blij, het u te hooren zeggen. Waarom, vraag ik, verlangen deze twee jonge dwazen te gaan trouwen? Zij is nauwelijks twintig jaar oud, en hij is drie jaar ouder. Niet, dat ik iets op hem te zeggen heb. Hij is een heel fatsoenlijke jongen en dat is alles, en het was de wensch van haar ouders, en ik geloof ook van de zijne, toen ze nog kleine kinderen waren. Ik vraag mij wel eens af, of ze aan trouwen zou gedacht hebben, als ze niet had gewe ten, dat het de wensch harer ouders was. Maar daar zijn ze. Ik zou het vroolijke lachen van dat meisje onder duizenden herkennen." Douglas wist niet of bij zou blijven of gaan. Hij verlangde dien jongen man niet te zien. Hij haatte hem. Hij mocht de beste man van- de geheeld wereld zijn, maar hij haatte hem toch, en zijn aanblik zou hem slechts boos en ellendig maken. Aan den anderen kant verlangde hij Floss te zien. Hij had sedert den vroegen morgen de uren geteld, en hij smachtte er letter lijk naar haar gelaat te zien. De dokter ging in de gang om hem te verwelkomen, en sloot de deur ach ter zich dicht. Douglas stond met zijn rug tegen den schoorsteen geleund, terwijl zijn hart luid klopte. Het meis je, dat hij liefhad te zien met haar aanstaanden echtgenoot, de liefde in haar oogen te zien schitteren en te we ten, dat er niet de minste kans voor hemzelf was, het zou zijn om gek te worden; maar hij zou het moeten uitstaan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1