Aanbesteding. VRIJDAG 9 JANUARI 1925 gevallen pnaais. iNaar eiders vertrokken 201 personen en er vestigden zieti 259 personen. De oevolking is vermeerderd met 50 per sonen en telt er thans 3449. Den voerman, die op den Stomp- vvijicsLhen Weg ainier niet spoedig uit week voor een achter hem komend mo torrijwiel, kwam in botsing, waarvan het gevolg was, dat het motorrijwiel in de naast „den weg liggende vaart terecht kwam. De bestuurder kwam er met den schrik en een nat pak ai, en de voerman, die blijkoaar veel onverschilligheid toon de kreeg een pro ces-ver baal. in het aigeloopen jaar zijn in deze gemeente 47 arDeidskaarten afgegeven ter secretarie. Onze kommies heeft met behulp van een veldwachter een 12-tal personen hun rijwiel afhandig gemaakt, daar het voer tuig niet was voorzien van een belasting plaatje 1925. Voor een hunner was dit geen pretje. Hij. kon eerst naar den'ont vanger te Deiden zijn boete betalen, daar na te voet naar Voorschoten om zijn be las tingpiaatje en vervolgens naar het dorp alhier om zijn karretje aan de secretarie weer in ontvangst te nemen. Men zij ,op zijn hoede, want de wet wordt ook hier .streng gehandhaafd. BODEGRAVEN. Deze week vergaderde de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" in de zaal van de Verhoef! Kollm. School. Dij afwezigheid van den voorz. werd de vrij goed bezochte vergadering geleid door den heer P. M. Smit. Een schrijven zal worden verzonden aan de A.R. Kamerclub. om toch vooral zorg te dragen, dat de artikelen betref- lende de verscherping van de vaccine- wet, uit het aanhangige wetontwerp worden verwijderd. Tevens zullen ter bevoegder plaatse pogingen worden aan gewend om de voetbalwedstrijden des Zondags op het terrein in O.B. in het vervolg te voorkomen. Tot afgevaardigden naar de e.v. verg. van den Kamerkieskring Leiden werden benoemd de heeren Bs. Batelaan en B. Baars. De heer Kramer hield daarna een in leiding over den geestelijken achtergrond bij de verkiezingen 1925. Duidelijk werd aangetoond, dat het niet gaat om tarief of bezuinigihg, maar voor of tegen den Christus. Na een gezellige bespreking werd deze verg. door den heer Kramer met dank zegging gesloten. LISSE. Burger 1. Stand. Gehuwd: G. Post- ma en A. Noordermeer Geboren: Tjitze Jozef, zoon van P. vun Rijssel en van A. T. Kroon. Johanna Maria, dochter van J. Vermey en van J M. Schouten. Herman, zoon van F. L Plantenga en van E. M. Ohlenschlager. Theodora Anthonia, dochter van. A. Grim bergen en van J. van Opzeeland. Overleden: Hen drilt Maria van Gerven, echtg. van J. Heemskerk, oud 45 jaat- Woensdag had in „Rehoboth" het onthullen en aanbieden van het vaandel plaats van de Christelijke Zangvereeni- ging „Looft den Heer". Ds. G. v. D ij'k leidde op verzoek van vele vrienden de vergadering. Na opening op gebruikelijke wijze, riep de spreker allen een hartelijk welkom toe. We mogen dezen avond ver- 'blijd zijn met 'de blijden, zegt spreker, want het doel van ons samenzijn is de onthulling van het vpandel, het symbool ,van de kracht en energie. Dr. De Graaf, het woord nemend, spraak enkele waardeerende woorden als eerelid.. Hij mocht het genoegen hebben de vereenigin|g vanaf het begin te zien groeien, tot eindelijk de tijd aanbrak, dat de vereeniging zich ging meten met andere. Plet succes, dat de vereeniging behaal de, getuigt van kracht en eenheid. En zoo is dan nu het heuglijk uur aange broken dat zij in het bezit komt van een vaandel. Laat het „Looft den Heer", dat op uw vaan staat, aldus spr., jubelen in uwe harten tot in lengte van dagen De gordijnen, die nog steeds het ge heim van Wen avond bedekten, gingen nu open en schitterend was de aanblik pp het podium. Een 40-tal meisjes, die opgesteld waren, brachten de vereeniging een zanghulde van den 150-sten Psalm, begeleid door velerlei muziek. Toen zon gen de kinderen: „Zoo is uw aller wensch vervuld, En 't vaandel voor uw oog onthuld. Geeft God nu dank, bewijst Hem eer, En prijst eerbiedig uwen Heer". Statig naderde nu het vaandel' tot over handiging en zong de gansche vergade- dering „Dat 's Pleeren zegen op U daal', Zijn liefde en trouw U steeds bestraal, PI ij zegene Uw zang en lied, Looft dan den Heer, vergeet Plem niet". Verrassend zong nu de vereeniging haar voorzitter het vaandellied toe. De voor zitter Tibboel voerde nu het woord. In kernachtige bewoordingen dankte spreker allen voor hun medewerking, inzonder heid Merv. de Graaf, voor het onver moeid werken aan dit geheel. Daarna kwamen we tot de ontdekking, dat over enkele jaren het 25-jarig bestaan gevierd kan worden der gemeente, wier geboor tedatum is 1903, 25 Maart. Nadat nog enkele complementen had den plaats gehad, gingen allen wel vol daan huiswaarts. De zaal was tot in alle hoekjes ge vuld. Een gehouden collecte voor het vaandel bracht ruim f36 op. WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg alhier Isloeg een paard voor een groenten- brik gespannen op hol, doordat het schrok van een passeerend motorrij wiel. De voerman viel van den wagen doch kwam er zonder ongelukken af. Minder goed kwam de bestuurder van het motorrijwiel er af die door het 'hollende paard, dat van de brik was 'losgeraakt, weer werd onderhaald en fornvergeloopen. Met ontvellingen aan jgezicht en handen werd hij' in een Woning binnengebracht waar hij' zich |cbn herstellen van den schrik'! Ook de materieele schade van bei de betrokken personen was vrij' aan zienlijk. In de zaal voor Chr. Belangen alhier zal a.s. Maandagmiddag en fajvond een lezing worden gehouden inet lichtbeelden ten bate van de Ne der]. Land,- Kolonie- en inwendige zending door den heer Wi. van Gaas beek. HERV. KERK. (Dorp; Predikbeurten. Voorm. 10 uur Ds. Meeter van Loosduinen. Bediening H. Doop. Nam. 5 uur Geen dienst. SCHOOL ZIJDEWEG. iVoorm. 10 uur Ds. de Bie van 's-Gravenhage. GEREF. KERK. Voorin. 10 uur Ds. v. d. Heijtedn. Nam. 5 uur Ds. v. d. Heijden. B-urg. Stand. Geboren: Petrus, z. van N'. van Leeuwen en .W. jd'e fKorte; Carolina, d. van C. Parlevliet 'en H. M. v. Veen. Ondertrouwd: G. J. Gordijn en M. J. van Dam; C. J. A. Molenaars en C. J. Zandhuis. Overleden: Theodorus Ooster- veer oud 64 jaar, echtgenoot van |G. S. Meyer; Jacob v. d. Does oud 45 jaar, echtgenoot van M. v. d. Zwaan. Gehuwd: C. A. Angevaren en M. J. L. Kortehaas. KOUDEKERK. Tot burgemeester dezer gemeente werd benoemd de heer M. J. E. Kwint. Alhier zijn in de laatste weken her haaldelijk kleinere en grootere inbraken gepleegd. De gemeenteveldwachter had Woensdagavond het geluk drie personen pp heeterdaad te betrappen toen zij bezig waren het raadhuis te doorsnuffelen. Een wist te ontsnappen door een ruit in de burgemeesterskamer te verbrijzelen en daarna van een hoogte van vijf meter op de straat te springen. De beide anderen zijn in arrest gesteld. WIUBRUGGE. Heden voer een motorboot, waarvan de machine defect raakte, 'tegen het huisje van -onze brugwach ters, dat deerlijk gehavend werd. Dit wan na de vernieuwing der brug in 1920 niet meer geschied; de door- vaartwijdte werd toen verbreed. VOORSCHOTEN. De bouw van het gebouw voor Chr. belangen is gegund aan den heer G. J. Yperlaan alhier voor den som van f 20.690. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wat is een landlooper? „Een landlooper," r- hoe gemakke lijk bestempelen wij een mede-mensch met zulk een ongunstigen naaml En 'dat, terwijl wij niet weten, wat die man heeft doorgemaakt, hoe hij een „landlooper" is geworden. Wij maken ons meestal gemakkelijk daarvan af. „Die man moest gehoipen worden." (denken wij' soms nog, „maar, wiji kun nen toch niets voor zoo iemand idoen." Niets? Ja, toch kunt ge iets, zelfs veel doenl Wie daarvan iets ver nemen wil, en ook iets wil hooren bver het leven en lijden van een land looper, en hoe ook over hem, zich de Christelijke barmhartigheid ontf- fermt, bezoeke de openbare bijeenr komst, welke Woensdag 14 Jan. la.s. wordt gehouden in de Geref. kerk Heerengracht (aanvang 8 uur; waar de heer Germans, propagan dist van de Mr. Jan Pieter Adolb stichting hoopt te spreken over: „Wat ■is een landlooper?" Als tweede spreker hoopt op te treden de heer ,N. Baas, straatprediker te Amster dam, met het onderwerp: „De ro,ep- stoel". Voor velen zullen, zoowel de stich ting, als het tweetal sprekers, geen onbekenden zijn, daarom verwachten Wij een groote opkomst, te meer, daar het hier geldt, een stichting, die in stoffelijk, maar vooral ook in geeste lijk opzicht zulk een belangrijke ar beid verricht, onder zwervers en ver waarloosden. De toegang is vrij. HET COMITÉ. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare-zitting kwamen' op de rol voor 37 zaken; 6 zaken voor miet- openbaar. Ambtenaar is Mr. M. B. Vos. A. de H., te Leiden, is ten laste ge legd, dat hij met een vierwielig motorrij tuig te snel gereden heeft, n.l. 15 K.M althans meer dan 6 K.M. Bekl. ontkent beslist 15 K.M. gereden te hebben, meer dan 6 is mogelijk, want hij rijdt bijna nooit met een vrachtauto. Bekl. vertelt, dat de politie, die op de treeplank gespron gen was, naar hij meende te hoorei», gezegd had maar door te rijden. Hij was er bij de Oude Varkensmarkt afgegaan en had toen gezegd: Nu heb ik je. De ambtenaar vond, dat hij een on dankbaar passagier vervoerd had en eischte f 5 of 5 dagen. P. J. W. W., chauffeur uit den Haag, was onder Oegetgeest aangetroffen met een auto met onvoldoende verlichting bij het achternummerbord. Bekl. licht to$. dat hij een Ford berijdt en deze geen accu's heeft. Daarom moet eerst een eind1- je gereden worden, voordat het licht hel- ,ider gaat stralen. Hij" heeft er nu op een ^ndere wijze in voorzien. Aan C. v. B^, M. K. en L. de Vr. te Katwijk, alle jeugdige arbeiders, is ten laste gelegd, te Katwijk aan Zee, op den 6den December, des avonds te kwart* tier vóór twaalf uur te hebben gezongen en geschreeuwd. De Vr. is niet verschenen, v. B. bekent evenals zijn mede-beschuldigde, doch van „schreeuwen" was geen sprake. Ze hadden we 1 gezongen. Zij voelden zich zoo plei- zierig. De ambtenaar eischte voor ieder fio tof 10 dagen, wat beklaagden niet scheen mee te vallen. Uit het Sociale Leven, Het conflict in het Steendrukkers- bedrijf. De te Amsterdam gehouden confe rentie om te komen tot de benoeming van een bemiddelingscommissie in het steendrukkersconflict, heeft een gun stig resultaat gehad. De beide partijen zijn j totj overeenstemm^sg gekomen. Tot voorzitter der commissie is be noemd mr. J. de Vrieze. De staking is opgeheven. De staking in het visschersbedrijf. Door den burgemeester van Velsen is ejen bemiddelingsvoorstel gedaan, dat door de Christelijke organisaties werd aanvaard, maar door de IJmui- der Federatie is afgewezen. De burge meester stelde voor, dat de staking direct zou worden opgeheven en dat daarna besprekingen zouden worden gevoerd over het verleenen van een jaarlijksche gratifictie voor hen, die een geheel jaar bij een reederij zouden hebben gevaren. De Federatie is van oordeel, dat de voorstellen geen redelijke basis voor bespreking bieden. GEMENGD NIEUWS. Luilekkerland. Men moet het zich aangenaam en confortabel weten te maken in de wereld. Zoo [hebben zeker die twee landloopers gedacht, die een week lang een fijh 'leventje hebben geleid op het landj /goed van majoor Goldbolt te Alde- burgh in Suffolk. Op 14 December arriveerden beide mannen, Jack Brown en William .Smith, in Aldeburgh. Ze hadden da genlang weinig te eten gehad en, idaar ze ontdekten dat de heer Gold- ibolt op reis was, meenden ze niet 'beter te kunnen doen dan in zijn villa den inwendigen mensch te gaan versterken. Maar hoe zijh wijj menj- •$chen Lekker eten en drinken, ge braden kippetjes uit de provisiekast 'en prima Qld Scotch uit den kell- Ider, verlangen een „interieur", dat ■daarbij past. En dat interieur bood Haven House (zoo heet het buiten van den majoor) volkomen. De zacht ste bedden torsten de vermoeide li- "ohamen der „tramps", op de fluweef- lig-ste poufs legden zij hun hoofd, het intiemst open-haardvuur verlichtte hun van vet en pleizier glimmende {gezichten Tot de dag der afrekening kwam. Ojp 20 December keerde de ma joor van de reis terug. 'Hij! vond de huiskamer van binnen afgesloten, ter- 'wijl een nader onderzoek uitwees, dat demand met eenig geweld de studeer kamer was binnengekomen. Door de 'gajpende vensteropening kroop de •rechtmatige eigenaar van het buiten zijn woning binnen, en ontdekte toen, dat ook de deur der slaapkamer van binnen gesloten was. Hij liet politie roepen, en toen deze de slaapkamer deur had geforceerd, hadden de be zoekers in volslagen zielegerustheidi het perceel reeds door de achterdeur verlaten. De majoor kon alleen con- 'Stateeren, dat zijn gasten de provisie goed hadden aangesproken, niets had den kapotgemaakt of beschadigd en hun verblijf voor de buitenwereld hadden verborgen door tapijten voor de ramen te hangen. De beide jolige vagebonden zijn la ter, naar aanleiding van een kleine inbraak, gearresteerd. KORTE BERICHTEN. Vandaag begeeft zich een af vaardiging uit het bezette gebied naar Berlijn om de rijksregeering de op vatting van het bezette ge bied inhetontruimingsvr aag- s t u k uiteen te zetten. Een Mahomedaan, die reeds lang door de politie in verband taiet den moord op den Sirdar werd gezocht, heeft zich gisteren aange geven. Men verwacht dat hierdoor nieuw licht op de zaak zal worden (geworpen. In den Keulschen gemeenteraad heeft de eerste burgemeester, dr. Adenauer, in een uitvoerige rede hef- tig geprotesteerd togen de n i et-ont ruim i[ng van Keulen op den vastgestelden datum. De Duitsche ministerraad in zijn volgende zitting zal een plan bespre ken ter uitbreiding van het nieuwe iwegenplan, tot een bedrag van vijf millioen pd. st., behalve de reeds toegestane 31 millioen pd. st. Ver wacht wordt dat dit plan den toe stand der werkloosheid aanzienlijk1 verbeteren zal. De Zwitsersche regeering heeft last gegeven tot het over de grens zetten van vijf bolsjewistische agita tors, onder wie Be 1 a Kun, de voor malige dictator van Hongarije. Het laatste wat men van dezen vernomen had, was, dat hij op last der vsovjet- regeering in een krankzinnigenge sticht was opgesloten. Herriot is in zooverre genezen, dat hij' in staat zal zijn Dinsdagmor gen den Ministerraad te presideeren en Dinsdagmiddag in de Kamer de openingsrede te houden. ACADEMIE-NIEUWS Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: Bijdrage tot de kennis van de ontwikkelingsstoornis sen van het centrale zenuwstelsel" werd heden bevorderd tot Dr. in de Geneeskunde de heer Reijer Jan Prins, geboren en wonende te 's-Gra venhage. Marktberichten. LEIDEN, anagevoerd: 546 runderen, 72 kalveren, 1457 schapen. 9 Stieren f200490, 69 kalf- en melkkoeien, f215 —475. 245 vare koeien f 185—320. 223 vette ossen en koeien f 300645, per stuk, 85121 ct. per K.g. 3 vette kal veren f80—190 per stuk, 112—215 ct. per K.g. 69 nuchtere kalveren, f 10 148166 ct. per K.g. 833 weide schapen f3048. 117 lmagere varkens f13—4b per stuk, 6467 ct. per K.g. levend ge wicht. 516 biggen f 611. 3 paarden f90210. 10 bokken of geiten f412. 21. 624 vette schapeiï f 4056 per stuk, Aangevoerd 86 partijen kaas. Ie srt. Goudsche kaas per 50 K.g. f63—66, 2e soort f5662. Ie soort Leidsche kaas f 58—63, e2 soort f 50—56. UITHOORN, 8 Januari. Kaas. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 58 partijen. Prijs Goudsche kaas ie srt f5764, 2e srt. f 5256, zwaardere f 6570, rijks- jjierk f 5866. Handel vlug. LOOSDUINEN, 8 Jan. Groentenvei- ling. Eieren f 12.9013.90, groene kool f 1.402.20 per 100 stuks, broeivet f 20 —21, spruitkool f 2024, witlof f 18—19 per 100 K.G, schorseeneren le st. f 12.60 14.20 per 50 K.G., salade le srt. f 8.70 10.10 per 100 krop, peen le srt. f 14 25, 'prei f2.80—4.20, radijs f'4.50—5, selderij f 3.303.70, peterselie f 8.209 per 100 bos, andijvie f 1.852.60, krul- andijvie f 11.10 per kist, boerenkool 2150 ct. per 8 K.g STOMPWIJK, 8 Jan. 1925. Eeieren- veiling. Aangevoerd 1533 kippeneieren f 10.6011.95 per honderd. ZOETERWOUDE, 8 Jan. 1925. Vei ling „Zorg en Vlijt". Aangevoerd 362 kipeieren, prijs f 10.7511.90. VEUR, 8 Jan. Eierenveiling. Op de heden gehouden eierenveiling werden aangevoerd: 3758 kippeneieren f 10.05— 11.80 per 100 stuks. 134 Eendeneieren f 10.0010.70 per 100 stuks. 12 Kippen f 0.452,30 per stuk. 2 Eenden f 1.85 per stuk; 9 Konijnen f 0.75—2.00 per stuk. 7 Duiven f 0.230.28 per stuk. Alphen aan den Rijn. Veiling van 8 Jan. 1925. Peren: bergamot f5—9, louwtjes f7. Appelen: bellefl. f89, goudr. f 1522. Spruitkool I f 1924 Kroten f2.903.30, Brusselsch Witlof f25—28 per 100 K.G. Selderij f 3.303.80, Boerenkool f 0.80 2.60 per 100 bos. Savoyekool f-3.406, Roodekool f 3.20 6.30 per 10CT stuks. 1875 eieren. Kipeieren f711, eend eieren f 8.50 per 100 stuks. Leeuwarden, 9 Jan. Fabrieksboter f 1.922.29 per K.g. Aangevoerd 29-3 en 116-6 stukken. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 9 Jan. 1925 medege- deèld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst.: 771.8 Koruna. Laagste Barometerst. 742.8 Andanes. Verwachting tot den avond van 10 Jan. Machtige, tijdelijk wellicht krachtige later afnemende N.W. tot W. wind, meestT zwaar bewolkt, regen- of hagel buien, aanvankelijk iets kouder. Barometerstand. NIERSTRASZ, in den ouderdom van ruim 43 jaar. Uit aller naam: J. DE GRAAF. ^oeterwoude, H.R. 121 9 Jan. 1925. Ds. THOMAS zegt voor de belangstelling bij de jaarwisseling harte lijk dank. 109 Op Dinsdag 27 Januari 1925 te 11 uur v.m. zullen Burgemeester en Wethou ders van Leiden, op het Raadhuis aldaar, aanbe steden BESTEK No. 2 „Het leveien van Bouw materialen enz. in vijf tien perceelen." De levering omvat Hout waren, Gesmeed en ge goten Ijzerwaren, Met- selmaterialen, Verfwa ren, Schoonmaak- en an dere Gereedschappen, Machinekamerbenoo- digdheden, Rioolbuizen, Bonzeilen. Het bestek ligt ter inzage en overname op het Bureau Gemeentewerken eiken werkdag de besteding voor afgaande en is aldaar ver krijgbaar, zoolang de voor raad strekt a f 2.- per stuk (franco per post f 2.10) Postrekening 82684. Biljetten moeten uiterlijk Maandag 26 Januari n.m. 3 uur franco zijn in geleverd bij de Gemeente- Secretarie (Rekenkamer) te Leiden. 110 STADSNIEUWS Onze Winkelstand. Temidden van de heele Haarlemmer straatmisère van deze dagen, heeft de wijnhandel van de firma Ferwerda en Tieman gezorgd voor een kleine ver kwikking, zij het slechts voor het oog, door een aantrekkelijke wijn-etalage. Een volledig uitgeruste Uud-noiland sche schouw, het roodkoperen keteltje, over de netjes gestapelde harde turven, doet denken aan een heerlijk plekje, dat, vooral bij dit gure weer bijzondere aan trekkelijkheid heeft. Daarbij een glaasje Want daar gaat het toch om. warme wijn Mej. N., uit Koudekerk, is gisteravond op ae Haarlemmerstraat gestruiKeiu over een rail. Zij bekwam een wond boven het lin keroog, die vrij erg bloedde. De Eerste Hulpdienst heeft haar verbonden. Mej. K., werd, terwijl zij met een kin derwagen van de Mare kwam, op den hoek van den Haarlemmerstraat aange reden door een handkar, beheerd door G. K. De kinderwagen tuimelde om, waar door een inzittend kind op de straat te recht kwam. Gelukkig bleek de kleine er goed te zijn afgekomen. K. zal aange zocht worden de schade, ad ƒ28.te betalen. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) BERLIJN, 9 Jan. (V. DJ Volgens bericht uit Kairo is het de politie {gelukt, den hoofddader van den moord op den Sirdar te arresteeren. STOCKHOLM, 9 Jan. (V. Dj Het mond- en klauwzeer breidt zich uit in Zuid-Zweden. De regeering is voor inemens, ingrijpende maatregelen te nemen om de uitbreiding verder te voorkomen. Reeds voor een waarde 'van 7 millioen Kronen aan vee ds af gemaakt. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 7.6. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag 9 Jan.: 4.35 n.m. Wisselnoteeringen (Amsterdam.) Berlijn0.5859 Londen11.783/* New-York2.467« Parijs13.207? Brussel12.277? Zürich47.727? Rome 10.36 Oslo37.70 Kopenhagen 44.10 Stockholm66.40 Weenen0.0034"/« Praag7.377» 1 Madrid34.977? Advertentiën. In plaats van kaarten Heden overleed onze lieve Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder, Dochter, Zuster en Behuwd zuster, SUSAHNA DE GRAAF-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3