CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG VRIJDAG 9 JANUARI 1925 NUMMER 1408 LEIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Modder verwacht. De fascisten die in „De Vaderlan der" hun orgaan kregen, schijnen van plan zich bij de a.s. verkiezingen ter dege te weren. Vandaar dat de volgende oproep ge plaatst werd: „In 1925, aan de stembus, zal wor den beslist, of ons volk geregeerd zal worden, dan wel, of het verder zal voorthollen op den thans ingeslagen weg naar den maatschappelijken chaos Vaderlanders, beseft, welk een zware, maar schoone taak op u rust! Geeft ons de middelen, die wij noo- dig hebben om het steeds grooter wor dende leger van Aktualisten in den komenden verkiezingsstrijd ter over winning te kunnen leiden. Wij hebben om te kunnen slagen, veel geld noodig! Dat begrijpt ge. Wel nu, draagt dan ook allen bij tot de vorming van het nationale fonds voor den komenden verkiezingsstrijd." Naar aanleiding hiervan merkt „Het Volk" op: „Wij moeten ons dus blijkbaar voor bereid houden op een extra hoeveel heid fascistische modder. De verkiezingsstrijd zal er nietfris- scher op wqrden. Om het maar al te waar gebleken woord van den socialistischen minister Sidney Webb bij den aanvang van de Engelsche verkiezingen te herhalen: „Het zal een smerige kampagne wor den!" Omtrent de campagne die de fascis ten zullen voeren s ons niets bekend. Maar er is wel een andere partij, er zijn wel andere p a r t ij e n, helaas!, wier optreden een onfrissche ver kiezingsactie kan doen verwachten. Wij denken aan het gebeurde met de Vlootwet. Aan de modder die Minister Colijn naar het hoofd kreeg. En wij kunnen ons zeker op een ex tra hoeveelheid modder voorbereid houden. Intusschen: een gewaarschuwd man geldt voor twee. Er dreigt gevaar! STADSNIEUWS. Zending. Gisteravond trad in de Week der Gebeden op Ds. Henneman, Ned. Oost-Indisch predikant met verlof. Als onderwerp was aan de orde„Zen ding". De Oosterkerk was ook nu weer geheel gevuld. Nadat de samenkomst op de gebrui- keijke wijze geopend was, waarbij ge lezen was Jes. 35en gezongen Gezang 155:1, 4 en 5, begon Spr. met de be- teekenis van het werk der Zending uit een te zetten. Het is te beschouwen als de voort zetting van het werk Gods in de zen ding Zijns Zoons. De boodschap van het Licht, dat uit 's werelds duistere wolken is opgegaan, moet steeds ver der worden gebracht, opdat zooveel mogelijk menschen van dat Licht ge nieten. Er is in de heidenwereld zooveel donkerheid en doodsschaduw, zooveel ellende, daar is niets en niemand, aan wien men zich kan vasthouden. Daarom willen wij God danken, dat er zooveel heidenen zijn, die komen tot FEUILLETON. In 's levens branding (Uk het Engelsch). 7) „Lang? Het zal mij een jaar lijken. Ik heb mijn geheele leven nog nooit een dag in bed gelegen." ,Dan kunt u nu de schade eens in halen. Door ongeduldig te zijn, zult u niets winnen. Integendeel, als u gaat tobben en onrustig worden zult u waar schijnlijk nog veel langer in bed moe ten blijven." Douglas floot zachtjes en verviel we der tot stilzwijgen. Maar de beproe ving in bed te moeten liggen, viel hem niet zoo zwaar, als hij gevreesd had. Op den volgenden dag, te#*vijl hij lag te kijken hoe het winterzonnetje allerlei grillig gevormde lichte plek ken op het behangsel te voorschijn riep en terwijl hij lag te luisteren naar het gezellig geknetter van het houtvuurtje in den haard, schrikte hij eensklaps op doqr het geluid van muziek, dat dat licht. Zij moeten er dikwijls veel voor opofferen, indien zij zich geven aan den Heer. Daar heeft zich in de laatste jaren iets wonderlijks voorgedaan: de inlan ders in Indië, die anders zoo weinig initiatief bezitten, zijn zich zelfstandig gaan voelen. Men denke er aan, hoe in het afgeloopen jaar op Java de in- landsche gemeente van Modjo-warno zelfstandig werd verklaard en haar voorganger het recht verkreeg van be diening des Woords en der Sacramen ten. Wij hebben alzoo reden God te dan ken voor de uitbreiding 'van Zijn Ko ninkrijk. Dan rijst evenwel de vraag: in hoeverre hebben wij daaraan mee gewerkt? Helaas, daar is veel onkunde en veel onverschilligheid in de Gemeente ten opzichte van de Zending. Dikwijls is de reden daarvan onbekendheid met 't werk der Zending: onbekend maakt onbemind. Daarom moeten we wat meer daarvan zien te weten en althans één Zendingstijdschrift lezen. De diepste oorzaak van die onver schilligheid, is dat wij zelf den Heer niet liefhebben. Er is zooveel forma lisme en zoo weinig een persoonlijke band met den Heer. Wij hebben wel reden tot veroot moediging: hebben wij onze gaven, on ze liefde, onze toewijding gegeven, wan neer de Heer die vroeg? Hoeveel scha de wordt ook aan de Zending toege bracht doordat de Christenen zich zoo weinig als zoodanig toonen in hun leven. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat tot het Christendom bekeerde heide nen voor het eerst naar Holland gaan en dan in de meening verkeeren naar een land te gaan van enkel Christe nen; hoe worden zij teleurgesteld. Spr. denkt ook aan de vele Indische jongelui, die hier in Leiden studeeren; welk een indruk zullen zij van ons land meenemen, wanneer zij terugkee- ren naar de Oost? Spr. droeg vervolgens de nooden der zending in het gebed op, waarna nog gezongen werd Gezang 245: 2. Voor hedenavond is het onderwerp: Huisgezin, Opvoeding, Onderwijs. Dankzegging: voor de moeders, die ons geslacht voortgebracht en de eerste lessen geleerd hebben van Gods heiligheid en liefde; voor de vaders, die hunne vaderen op de oude paden der gerechtigheid zijn gevolgd, en op hun beurt hunne kinderen daarop hebben geleid; voor den ontwakenden drang onder het jongere geslacht naar waarheid, reinheid en levensernst. Verootmoediging: over ons gebrek aan piëteit tegenover het verleden eenerzijds en andererzijds onze vrees om Gods leiding op nieuwe wegen te volgen; over onze verwaarloozing van de jeugd, en van de lessen, die de Heer ons nog in dezen tijd geeft door middel van het kind, dat Hij „stelt in ons midden." Gebed: om bewaring van reinheid, degelijkheid en eenvoud in het gezins leven; om het behoud van den huiselijkeri godsdienst, van bijbellezing en christe lijke tucht in den familiekring; uit een der benedenkamers tot hem doordrong. Het was de eerste maal, dat de piano bespeeld werd, sedert hij in het huis was gekomen, en het geluid deed hem bijzonder weldadig aan. Gedurende een geheele week was bijna ieder geluid zooveel mogelijk gedempt. De dienstboden hadden bijna niet naar de kachels durven zien uit angst den vreemdeling te zullen storen, die boven lag, zwevende tusschen leven en dood. Iedereen sprak op fluisterenden toon, en liep op zijn teenen. Maar thans nu hij buiten gevaar was en van uur tot uur in krachten toenam, begon het huisgezin weder tot zijn gewonen toestand terug te keeren. Douglas had zijn hoofd een weinig- gekeerd, om beter te kunnen hooren. Het was een zachte, droomerige melo die, die gespeeld werd, die aanzwol en wegstierf als het zuchten van herfst windvlagen, en die even weldoend voor het gehoor, als rustgevend voor den geest was, als het ruischen van een om uitbreiding en doorwerking van den zegen van Zondagsschool en Chris telijk onderwijs; voor alle leerlingen van lagere, middelbare en hoogere scho len, dat ze als Christelijke mannnen en vrouwen gevormd worden voor het leven. Zangersavond. De z.g. Zangersavonden van den Ring Leiden van Chr. Zangvereeni- (gingen, hebben zieh in korten tijd' populair gemaakt, getuige de groote belangstelling, die er voor wordt ge toond1. Het ringb'estuur blijkt hierin' (dan ook wel het juiste middel te heb ben gekozen, om den Ring aan zijn doel te beantwoorden. Ook de avond van gisteren slaagde prachtig, dank zij mede de weersge steldheid, die den toeloop- vanuit de omgeving bevorderde. De Stadspaal (was tot in alle hoeken bezet, en er (heerschte een gepast prettige stemf- ming. Het programma vermeldde, b'ef- lialve de namen van een zevental der laangesloten vereenigingen, die van iMej. Tilly Leening (pianoj en van de heeren J. Korswagen en C. KemL mers (viool). De heer G. Goedhard uit Leider dorp, voorzitter van den Ring, opende nadat met het zingen van het b'ekende (bondslied en gebed was aangevangen, 'met een Woord van welkom' tot aan wezigen en medewerkenden den avond. In 't kort werd het streven van den Ring: den Zang te verheffen en meer dienstbaar te maken aan de Eere Gods, gememoreerd. De groote be langstelling van dezen avond is wel een belofte voor het welslagen, al dus spr. Na een opgewekt strijkje van het muzikale trio, opende de Chr. Zang- vereen. „Zingt den Heer" van hier, de rij' der medewerkende vereenigin gen. De vereen, maakte, onder lei ding van directeur C. v. d. .Keur, een goeden indruk. Zwakke plekken (vielen niet op te merken. „Lofzeg ging" -van J. S. Bach en „Lentelied" Van J. W. Kalliwolda kregen een aar dige vertolking. „Hallelujah", van hier, die de lei ding geniet van Mej. Tilly Leening, voerde zonder begeleiding „Morgen hymne" van W|. Gade, en „Zomer avond" van v. Setten uit, o. i. heel gelukkig. De wakkere directrice weet uitnemend den samenzang te regelen. Het eerste gedeelte van den avond sloot met „Advend'o" uit Noordwijk- Binnen, welk koor de heer J. Smit, 'uitnemend dirigeerde. Vergelijkende termen vermijdende, kunnen we zeggen dat het. optreden van deze vereeniging, met dat van haar Noordwijksche zuster, de alge- meene bewondering wekte.O. m. trof de beschaafde zang der heeren-par- tjijen, schoon niet sterk bezet. „Soli Deo Gloria", uit Noordwijk a. Zee, eveneens onder leiding van den heer Smit, deed haar naam eer aan. Mooi ontwikkelden zich de sopranen, en te prijzen viel de nu anceering, het laatste ten aanzien van „Bruidsvaart in Hardanger" van den Scandinaviër Kjerulf; een leuk stukje. Goed op peil stond ook, wat „Ex celsior" uit Warmond bood, gediri geerd door den heer G. de ,Wolf. Gelijkmatig, bezield, maar tevens goed beheerscht, klonken „Avond klokken" van Abt, en het bekende beek in de stilte van een zomernacht. Het scheen Douglas jaren te zijn ge leden, sedert hij zoo iets melodieus had gehoord of iets, dat zoo uitste kend gespeeld werd. Wie het ook zijn mocht, die speelde, hij of zij begreep volkomen, de be doeling van den componist. Het was geen werktuigelijk geha mer op de toetsen en getjingel van snaren alsof een straatorgel werd rond gedraaid. Het was een spelen, dat de ziel der speelster scheen te openbaren. Iedere noot had zijn waarde, iedere aanra king der vingers was vol van gevoel. De muziek kwam juist met Douglas' stemming overeen. Alles wat jubelend of triomfantelijk was zou hem op dit oogenblik onaan genaam hebben aangedaan. Maar deze klagelijke melodie gaf hem rust als een verdoovingsmiddel, en maakte het in bed liggen tot een heerlijkheid. Hij begon zich na eenigen tijd af te vragen, wie de speelster was. Zou het de verpleegster kunnen zijn? Zij had „Jezus onze troost en Leven", van Bach. De heer Smit toonde zich voor „Hallelujah" van Oegstgeest, die ver- Volgens „optrad", een goed dirigent. Hij' leidt dit koor eerst eenige weken, maar de samenwerking mocht er zijn. De vervanging van „Het Geuzenven del" door „Woudruischen" van Mar tin Zuidema, werd zoodoende geen verlies. Ten laatste kWam „Koudekerk's ge mengd Koor" op het platvorm, gedi rigeerd door den heer C. v. d. Keur. „Psalm 42" en „Op het Meer", beide van Mendelssohn, stellen geen gemak kelijke eischen, inzonderheid wat de (ajfstemming betreft. Iets meer warmte zjou het laatste nummer nog beter tjot zijn recht hebben laten komen. 1 Over 't algemeen stond dus wat gebioden werd, goed op peil. Wij' kon den dan pok de opmerking van een der leiders beamen, die sinds het eerste optreden van den Ring een 'merkbare vooruitgang bij' de leden constateerde. De heer Goedhard sloot met gebed, na alle medewerkenden te hebben be- dankt en het werk van den Ring in (aller sympathie te hebben aanbevolen. Mej. Leening werden onder applaus bloemen aangeboden. Mr. P. E. Briët. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. P. E. Briët zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen. „Sursum Corda". Het gemengd koor „Sursum Corda" is uitgenoodigd om bij de plechtigheid op 9 Februari a.s. in de Pieterskerk ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool waarbij ook H. M. de Koningin hoopt tegenwoordig dig te zijn, enkele liederen ten gehoore te brengen. Het Koor heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal naar wij vernemen de volgende liederen zingen: Psalm 118 van Sweelinck, het eerste en het tweede couplet van het Wilhelmus en „Geluckig Vaderlant" van Valerius. Jubileum. Onder veel belangstelling, zoowel van de zijde der clientèle, als van haar* patroon, herdacht gisteren mej. M. Breeveld den dag waarop zij voor 25 jaar in dienst trad als winkeljuffrouw der fa. Wed. P. de Wilde, Breestr. 93. Door den heer R. de Wilde werd zij 's morgens hartelijk gecomplimenteerd en waardeerend toegesproken,'t geen vergezeld ging van de aanbieding eener enveloppe. De talrijke attenties, die in den loop van den dag inkwamen, vooral in den vorm van bloemen enz. bewezen dui delijk, hoe de jubilaresse door velen wordt gewaardeerd.J DAMMEN. Hieronder laten wij den uitslag vol gen van den wedstrijd gisteravond te Leiden gespeeld tusschen een 10-tal spelers der Leidsche Damvereeniging tegen een 10-tal van de damclub Hil- legomLisse „Gezellig samenzijn." HillegomLisse: 1. H. v. d. Geest 0; 2. J. J. v. d. Loo 2; 3. P. H. Schouten 2; 4. W. v. d. Poel 0; 5. A. G. de Jeu 0; 6. W. Weijers 1; 7. J. Huigsloot 2; 8. L. J. Pieterse 0; 9. P. de Jeu 2; 10: J. Wijers 0. de kamer een uur te voren verlaten, en was nog niet teruggekeerd, of was het de pupil van den dokter, waar hij iets over had gehoord? Waar was het of wanneer? O ja, hij herinnerde het zich nu. De inbrekers hadden over haar gesproken. Hij her innerde zich ook, dat hij op den avond van de inbraak een meisjesstem bo ven aan de trap had gehoord, die met den dokter sprak. Hoe zag zij er uit? Hij begon be paald nieuwsgierig te worden. Een stellig teeken, dat hij beterende was. Was zij lang of kort? Donker of blond? Jong of van onzekeren' leeftijd? Mooi of leelijk? Goed gehumeurd of onvrien delijk? Zou haar spel hem helpen bij de op lossing van een dezer vragen? Het was een vraagstuk, dat hem zeer bezig hield en hem den tijd heerlijk opkortte. Haar spel gaf hem natuurlijk geen aanduiding van de kleur harer lokken of van de lengte van hare gestalte. Een donkerharige zwartoogige Zigeunerin, zou, in sommige stemmingen juist zulk ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/« cent. Ingezonden Me de dee ling en, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 50 cent. Leidsche Damver. K. L. v. d. Vlist 2. J. Oudshoorn Sr. 0; J. Vermeulen 0; W. J. v. d. Voort 2; J. v. d. Meij 2; W. H. Oudshoorn 1; O. G van Veen 0; P. v. d. Stel 2; P. Lepelaar 0; J. Ouds hoorn Jr. 2. Totaal 9—11. zoodat de Leidsche Damvereeniging hiermede haar eersten wedstrijd met 11 punten won, terwijl de andere club 9 punten behaalde. Naar de Leidsche Crt. verneemt is in een Woensdagmiddag gehouden vergadering opgericht de „Vereeniging Leidsche Groentenveiling voor Tuin derspatroons. BINNENLAND. Chr. Historische Unie. Woensdag vergaderde naar de N e- d e r 1. meldt te 's-Gravenhage het vol ledig hoofdbestuur der Chr. Histori sche Unie. De vergadering duurde van 's midags twee uur tot 's nachts half een. Behalve de afdoening van ver schillende huishoudelijke aangelegen heden was de vergadering in hoofd zaak gewijd aan de samenstelling van het concept-verkiezingsmanifest voor de aanstaande Kamerverkiezingen. Het concept werd vastgesteld cn zal binnen enkele dagen aan de Kiesver- eenigingen worden rondgezonden en in de Nederlander worden openbaai gemaakt. Mr. P. H. A. Tydeman f Te Tiel is gisteren op 72-jarigen leef tijd overleden mr. P. H. A. Tydeman van Lede en Oudewaerd, advocaat-di recteur der Nederlandsche Maatschap pij van Brandverzekering te Tiel, en Heemraad van, Tielerwaard. Meer dan 20 jaar was' hij lid van den gemeente raad. Op wachtgeld. Men meldt ons, dat de in 1865 gebo ren ambtenaren, behoorende tot het hoogere personeel der posterijen en te legrafie, tegen November op wachtgeld gesteld zullen worden. Kampeeren van troepen. Bij Ministerieele beschikking is be paald, dat bij bet inrichten van groote tentenkampen ten aanzien van de ter reinkeus, de inrichting en de eventueel uit gezondheidsoogpunt te nemen voor zorgsmaatregelen vooraf bet advies van den hygiënist der landmacht moet worden ingewonnen. De Tromp. Blijkens bij bet departement van ma rine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip Tromp, onder bevel van \den kapitein ter zee C. Aronstein, op zijn oefeningsreis naar de Middelland- scbe Zee op 7 Januari van Palma ver trokken Verhooging lederprijzen. De Nederlandsche Vaché-lederfabri- kanten hebben algemeen besloten de lederprijzen voorloopig met 16 pet. te verhoogen. Door de voortdurende stijging der grondstoffenprijzen (huiden en looistof len) gedurende de laatste maanden, zijn zij tot dezen maatregel genood zaakt. De sluisbouw te IJmuiden. Het maken van drie ijzeren roldeu ren en van een ijzeren afsluitcaisson soort muziek kunnen spelen, en even zoo een roodlokkige Diana. Misschien was het meisje noch het een, noch het ander. Misschien was zij in 't geheel geen meisje. Er was een vastheid in haar aanslag een zekerheid, die gewoon lijk niet samenging met het spel von zeer jonge meisjes. Was zij mooi? ook hiervan gaf de muziek geen aanwijzing. Leelijke meis jes speelden dikwijls heerlijk, en mooie konden soms erbarmelijk knoeien. De natuur was zeer grillig met haar ga ven. Neen, uit de muziek kon hij zich geen voorstelling van haar maken. Maar zij had stellig een.lief humeur. Een onvriendelijk of knorrig meisje zou niet geven om muziek v. die soort, en als zij ze speelde, zou het niet zijn met de teederheid en het gevoel, die het spel van deze speelster kenmerk ten. O neen, deze musicienne had een zachten aard, hiervan hield hij zich overtuigd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1