DONDERDAG 8 JANUARI 1925 Gemeentelijke Aankondigingen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan clen gemeentelijken vischwinkel £al bij gebrek aan aanvoer, vermoede - [lijk de eerstvolgende dagen nog geen iVisch verkijgbaar zijn. iln verband [daarmede zullen voorloopig geen aan kondigingen plaats hebben. N. C. DE GIJSÊLAAR, Burgem. Leiden, 8 Januari 1925. BOSKOOP. Op Woensdag 14 Januari, n.m. 2.30 uur zal er in het gymnastieklokaal gelegen heid jjjn tot kostelooze inenting. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zijn aan het politiebureau inlich tingen te bekomen: een portemonnaie, inh. eenig geld, een paar wollen heeren handschoenen, een zwarte heerenhoed en een paar lange dameshandschoenen. Zondag 11 Januari, v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur hoopt voor de Gonfessio- neele Vereeniging in het gebouw „Sal- vatori" op te treden d§ heer W. G. de Jonge. Aan l^t postkantoor alhier werd gedurende de maand December ingelegd f3980,17 en terugbetaald f8083,43. Het laatste door het kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 4373. De ^plgende brieven zijn als on bestelbaar aan het postkantoor alhier te- j rug te bekomen. Van Rijsdams Vruchtenfabriek, ftlphen j Z. H. Mej. M. Schram, Koudekerk. Bij de examens, afgenomen door de vereeniging „Het Nederlandsche Handels- j Instituut", gehouden te Rotterdam, zijn o.a. geslaagd deheer L. Windhorst en I Mej. G. van Dam voor het vak: 'Neder lands che Handelscorrespondentie, beiden leerlingen van de 3-jarige Middelbare Handelscursus alhier. LISSE. Naar aanleiding van de berichten in I verschillende bladen, als zou in een ge- combineerde conferentie alhier overeen- - stemming bereikt zijn betreffende de loo- i nen voor het seizoen 19251926, kunnen wij meedeelen, dat dil ten deele onjuist i is, paar wij van zeer bevoegde zijde ver- I nemen. Wel zal aanbod van patroonszijjde j n.l. 'sjvinters f25 en Vzomers f27, in.de respectievelijke organisaties besproken worden, waarna dan op 21 Januari a.s. in de voortgezette conferentie al- of nict- I aanvaarding dier voorstellen besproken zal I worden. ALPHEN a. d. RIJN. J. van Dijkf Op Vrijdag 2 Januari is te Amsterdam overleden onze oud-burgemeest.-r de heel J. van Dijk'. In 1885' werd de heer Van Dijk benoemd tot secretaris dezer gemeen te. In 1898 volgde na het vertrek'" van burgemeester van Outeren, zijlne benoe ming tot burgemeester. Reeds in 1901 vroeg hij als zoodanig I ontslag 0111 zich geheel aan de muziek te I kunnen wijden. GEMENGD NIEUWS. Inbraak te 's-Gravenhage. Woensdag nacht omstreeks 3 uur werd de nacht waker V., die de ronde deed gewaar schuwd, dat in perceel Hoefkade 4 te 's-Gravenhage ingebroken zou zijn. De man ging naar het bedoelde huis toe en bemerkte inderdaad, dat er on- j- genoode gasten een bezoek gebracht hadden. Toen hij, een onderzoek in- i stelde, zag hij dat twee personen, die uit het huis kwamen, de vlucht na men. De nachtwaker achtervolgde het tweetal en waarschuwde ondertus- schen de politie. Op zijn aanwijzing- kon korten tijd later een agent een dei- beide vluchtelingen arresteeren. Het bleek te zijn een 26-jarige koopman 1. L. C. v. H., zonder vaste woonplaats verblijf houdende daar ter stede. "Bij fouilleering werden op hem be vonden drie gouden horloges, een pi- stool met gevuld magazijn, eenige in brekerswerktuigen en een electrische zaklantaarn. Na korten tijd werden door een an deren agent van politie naar het bu reau gebracht twee koffers met bont jassen die hij gevonden had in een slop naast Hoefkade 4 en in de Poel- dijkschestraat. De eigenaar van het perceel, dat als pakhuis gebruikt wordt, de heer J. K., wonende Hofwijkplein herkende de koffers met bontjassen en eveneens de gouden horloges als te zijn afkomstig uit zijn pakhuis. Het weer in 1924. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert hét volgende voorloopige overzicht van het weer in 1924: Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur ongeveer een halven graad Celsius beneden normaal, Ja nuari tot April en Augustus waren bij na 2 graden te koud, Mei, October en December 1 graad te warm. De jaarsom van den neerslag week nagenoeg niet af van de normaal, 691 m.M. In Noord-Holland, Friesland en Groningen was zij gemiddeld ruim 90 m.M .er beneden; overigens bijna 40, in Limburg ruim 100 m.M. er boven. Augustus was de natste, November de droogste maand. Van Januari tot November hadden de -vijf hoofdstations gemiddeld 1450 uren met zonneschijn, tegen 1355 uren normaal. De Bilt had in December 34 uren, gelijk aan de normaal. Valsche munters. In een buitenwijk van Dusseldórf is door de recherche een valsche munterswerkplaats ont dekt, waar driemark- en 50 pf. stukken werden gemaakt. De gevonden stukken waren goed nagemaakt, en alleen als valsch te herkennen aan kleur en klank. Het valsche geld werd dan ook gewoonlijk in de avonduren onder het publiek gebracht. Moordenaar gevat. Sinds 23 Deer. heerschte er onder het in Rijnland reizend publiek groote ongerustheid, daar in den avond van dien dag in een tweede klasse coupé een reiziger was vermoord en uitgeschud, zonder dat het de politie gelukt was eenig spoor van den dader te vinden. Intuschen had de z.g. moordafdee- ling van de recherche te Keulen niet stilgezeten. Nadat zij verschillende aanwijzingen had gevolgd, doch steeds tevergeefs, vernam zij enkele dagen geleden, dat een te Woringen wonende* en te slechter naam en faam bekend staande jongeman ervan verdacht werd vroeger reizigers die zich in hun coupé te slapen legden, te hebbenbestolen. Ook was men er achter gekomen, dat de man in het bezit was van een-leger- revolver. Na een nauwkeurige bewaking is "de man thans 'gearresteerd. Toen jheui een portret van den vermoorde werd getoond, verklaarde hij eerst den man nooit te hebben gezien. Maar tenslotte vielhij door de mand en erkende den moord en de berooving op zijn gewe ten te hebben. Onder het zand bedolven. Te Swal- men werden - gistermorgen bij een zandvèrschuiving twee personen bedol ven. Met groote moeite gelukte het de mannen uit te graven. Beiden waren bewusteloos en een van hen was ern stig gewond. Prikkellectuur. Te Soham (Eng.) werd een 14-jarige jongen aan een boom opgehangen gevonden. Bij onder zoek bleek, dat de jongen zichzelf van het leven had beroofd. Hij was een hartstochtelijke lezer van sensatie-lec- tuur. Een politiebeambte, die eqn on derzoek naar het geval had gedaan, had een stapel boeken in beslag geno men, die waarschijnlijk 's jongs hoofd op hol gebracht hadden. In één daar van handelden drie hoofdstukken over een geval van ophanging. Van de zijde der.rechtbank werd der gelijke lectuur voor jongelui afge keurd, evenals vele bioscoopfilms. Meevaller. Het Bestuur van de markt vereeniging „De Hoop" te Bovenkar- spel, hièld dezer dagen inspectie in haar magazijn, en kwam daarbij tot de ontdekking, dat het slot verbroken was en een partij ledige zakken (ongeveer 1400 stuks) in het pand was opge slagen. Vreemder was nog, dat alle naspo ringen ten spijt, de eigenaar der zak ken nergens te vinden is. Binnenkort zal tot publieken verkoop van de zak ken worden overgegaan. Droevig ongeval. De beide gebroeders B., landbouwers te Haastrecht, waren met de 24-jarige uit Utrecht afkomstige dienstbode C. van L. naar de kerk ge weest en reden met een tentwagen naar hun woning in De Vlist. Niet ver van huis zijnde schrikte het paard voor een met stroo geladen wa gen. De tentwagen reed in het vrij diepe kanaal. Een der gebroeders B. wist nog bij tijds op den walkant te springen. De andere wist even later ook op vasten grond te komen, doch het meisje, dat achter in den wagen zat, kon geen uit weg vinden. Het paard was met den wagen achter zich tot bijna aan den overkant van het water gezwommen, wat de redding nog meer bemoeilijkte. Met een boot kon men eindelijk het rijtuig, bereiken en door het opensnij- ,den van den kap, het meisje er uit halen. Zij bleek echter reeds bewuste loos te zijn. In weerwil van de pogingen van den dokter en een wijkverpleegster mocht het niet gelukken het leven op te wek ken. Het lijk werd naar de woning van Gebr. B. vervoerd.. Krasse oude. 23 Jan. a.s. wordt de oud-landbouwer Hendrik Rouwendaal te Amersfoort 100 jaar. De man is nog vrij kras, alle zintui gen functioneeren goed en een pijpje smaakt hem opperbest. Hij woont in bij zijn dochter en schoonzoon. Droef einde. H. v d. B., een bekend Hoornschstraattype, die sedert Nieuw jaardag vermist werd, is verdronken. Zijn lijk is opgevischt en naar de alge- emene begraafplaats overgebracht. Verbrand. Te Zwaagwesteinde (Fr.), is het 1-jarig zoontje van J. v. Kampen, door het omtrekken van een pot met heete koffie hevig gebrand en aan de gevolgen overleden. Brutaal stukje. Bij de inbraak in de villa van den heer Ten Gate te Eibergen, werd ook een aktentasch vermist. Deze is door een landbouwer in Honesbosch teruggevonden. De inbreker had er een briefje in gedaan, in het Duitsch ge schreven, wa&rin hij den heer Ten Gate mededeelde, dat de buit niet was mee gevallen en hij dus weinig aan den heer Ten Cate had verdiend. Het briefje ein digde met het aanbieden van een ex cuus voor het nachtelijk bezoek en vriendelijke groeten Terecht.. Bij het uitbaggeren van een sloot te Zwijndreeht vonden een twee tal gemeente-werklieden een kistje, in houdende eenige documenten, waaron der een testament,, die onlangs zijn ge stolen ten nadeele van mej. v. N. te Zwijndreeht. Een verder onderzoek wordt ingesteld. Uit het Sociale Leven. Het spoorwegpersoneel. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Raad van Commissarissen der Nederl. Spoorwegen aan de vijf samenwerken de organisaties bericht, dat hij geen onderhoud kan vérleenen aan een de putatie uit de hoofdbesturen, met be trekking tot het ingediende verzoek om duurtetoeslag. De Raad was van oor deel, dat het- hier een bestuurszaak betreft, die tot de uitsluitende bevoegd heid der directie behoort. De staking in het Visscherijbedrijf. De staking in het stoomvischerijbe- drijf duurt, maar uit I Jmuiden gemeld wordt, nog steeds voort. Zoowel van de zijde der stakers als van de reeders wordt de strijd met groote scherpte ge voerd. De reeders stellen alles in het werk, dat de nog varende schepen van de kleine reederijen ook worden stilge legd. De kleine reeders verzetten zich daartegen en hebben een vergadering gehouden, waarin in beginsel is be sloten tot de oprichting van een ver eeniging van kleine reeders. Daar de ijsvoorziening van de schepen de groot ste moeilijkheden oplevert, werd een commisie voor de ijsvoorziening be noemd. Men zal een overeenkomst slui ten met een Rottjérdamsche ijsfabriek Besloten werd laan de leveranciers, die 'weigeren benoodigdheden voor de schepen te leveren, een kennisgeving- te richten, dat zij ook na de staking van leveranties zullen worden uitgeslo ten, indien zij in hun standpunt blijven volraden. Verder zal men trachten coö peratieve stores op te'richten. Vandaag zullen de leveranciers een vergadering houden. De Reedersvereeniging heeft gister middag besloten, in geen enkel opzicht toenadering te toonen. Men zal blijven trachten, de nog varende schepen tot stilliggen te dwingen, wat reeds mét enkele schepen is gelukt. De vischhandel komt in groote moei lijkheden, daar er bijkans geen schc- van de IJmuider marktcmfwypvbgkqj pen aan de markt komen. De IJmuider Federatie doet alles om de Duitsche stoomtreilers van de IJmuider markt te houden. Op de Duitsche schepen, die nog komen, worden manifesten ver spreid en aan de opvarenden wordt gevraagd niet weer in IJmuiden terug te komen. Het aantal bij het conflict betrokken personen wordt steeds grooter. Aan het 130,man sterke personeel der Indus- trieele Mij. Hera, waar thans 30 uur per week wordt gewerkt, is tegen 1? dezer ontslag aangezegd. RECHTSZAKEN. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het Hof heeft vrijgesproken: I .W. Ky huisvrouw van G. B., uit Alphen a. d. R ij n, door den Haag- schen Politierechter veroordeeld, we gens beleediging, tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. J. manufacturier en N. B. melk handelaar, beiden uit R ij pweter ing, beschuldigd van het verstoren van een godsdienstoefening. Deze zaak is, na aanvankelijk behandeld te zijn voor den Politierechter te Haarlem en het Hof te Amsterdam, door den Hoogen Raad naar dit Hof verwezen. Het Hof heeft J. v. d. H. nachtportier te O e g s t g e e s t, wegens mishande ling, veroordeeld tot 8 dagen gevange nisstraf. De Haagsche Politierechter had dezen bekl. f28 boete subs. 4 we ken hechtenis opgelegd. STADSNIEUWS Gisteravond is uit de gang van ons bureau aan de Hooigracht ten na deele van éen der courantbezorgers, den heer de B., een rijwiel gestolen. Een leelijk schadepost je. Naar wij vernemen heeft de colllecte, onlangs door de vereeniging, „Hulp in de Huishouding" gehouden een bale op geleverd van f 376. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) BERLIJN, 8 Jan. (V. D.) Uit Boeda pest -wordt gemeld, dat in Hongarije een .nieuwe Voelkische samenzwering is ont dekt, welke ten doel had, na de tegen- woordige regcCring omvergeworpen te hebben, Iwan Heujas tot dictator te pro clameer en. LONDEN, 8 Jan. (V. D.) De „Times" meldt uit Tokio: Het staat thans Vast, dat de vlucht naar Europa, welke is ge organiseerd door het Japansche blad „Asahi", zich zal uitstrekken tot Londen. De tocht heeft plaats via Siberië. Twee Japansche tweedekkers, uitgerust met 400 P.K. Lorraine Dietrich-motoren, .'zullen de vlucht maken. Een vliegenier, in dienst van de „Asahi" een militaire vliegenier, twee mecani ciens en een. journalist, zullen den tocht medemaken: De „Asahi" garandeert 30.000 Pond Sterling voor deze vlucht, die op 1 Mei zal aanvangen. De vliegtuigen worden op 16 Mei in Londen verwacht. LONDEN, 8 Jan. (V. D.) De „Times" meldt uit Milaan: Na zeven- dagen verboden te zijn ge weest, zijd de „Giustizia" en de ,Avanti" Woensdagmorgen weer verschenen, na tuurlijk zonder een enkel artikel over de binnenlandsche aangelegenheden. De „Giustizia" drukt een lang over zicht af van de buitenlandsche gebeurte nissen en de „Avanti" geeft de voorkeur aan een aantal berichten uit verschillende provinciale steden omtrent den prij's van het brood, welke overal door de plaatse lijke autoriteiten verhoogd is. Geen enkel oppositieblad in Italië lo vert commentaar op den binnenlandschen .toestand. Gisteren kwam de „Mondo" uit met vier pagina's, uitsluitend bevattende een beschrijving van het Driekoningenfeest Het blad* publiceerde niets anders. Het blad „Subalpino", van Cuneo'druk te het eerste hoofdstuk van den Bijbel af op de plaats, waar gewoonlijk het hoofd artikel staat. LONDEN, 8 Jan. (V. D.) De „Dail-y Mail" meldt uit Cairo, dat Italiaansche troepenbewegingen aan het Noord-West front van Egypte veel wantrouwen ver wekken. Het Egyptische blad „Akhbur" - meldt, dat de Italianen voornemens zijn Jarabub te nemen en Egypte voor een fait accom pli te stellen. Laatste Berichten. Moordaanslag te Tilburg. Hedenmorgen te 'ongeveer 8 uur, heeft de 26-jarige H. v. R. in de Kool straat te Tilburg een moordaanslag gepleegd op Nelly H. Hij. sloeg het meis je, dat de verloving met hem bad ver broken, met een ijzeren hamer eenige malen op het hoofd. Bewusteloos werd het meisje in hoogsternstigen toestand naar het Elizabeth-gasthuis vervoerd. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. Psychotechnisch Onderzoek. Naar wordt vernomen, zal met een gedeelte van de lichting- 1925, bij wijze van proef, bij een 10-tal keuringsraden een onderzoek worden ingesteld naar de algemeene practische intelligentie van de Toekomende dienstplichtigen. Daartoe wordt te Utrecht een perma nent bureau voor psychotechnisch on derzoek bij de Landmacht opgericht, bestaande uit een officier en een schrij ver, en dat zal worden gevestigd in de gebouwen der militaire gymnastiek- en Sportschool. F ailli ssementen. Geëindigd: T. Onderwater, te Katwijk a. Zee. C. Briejer te Leiden. B. Neute boom te 'Leiden. A. L. Verhoog te Sas- senheim. A. P. van Rijn te Sassenheim. L. J. L. van Haastrecht te Voorburg. E. Wesztfried te Wassenaar. Marktberichten. LOOSDUINEN, 7 Jan. Groentenvei- ling. Groene kool f 1.902.40 per 100 stuks; spruitkool f2025, witlof f 18 24 per 100 K.g., schorseneeren le srt. f 12.1014.40 per 50 K.g., salade le srt. f 8.7Ó10.20 per 100 krop; peen le srt. f24—27, prei f4.10—5.30, kervel f5.10 7.20, knolselderij f 6.709.40, selderij f 2.403.70, peterselie f 8.4010.60 per 100 bos; andijvie f 1.842.80 per kist; stoofsla f 1.461.72 per 6 K.g., boeren kool 1747 ct. per 8 K.g. DELFT, 8 Jan. Boter. Aangevoerd 14-8 en 3-16 wegende samen 290 kilo. Prijs f2.702,90 per kilo. Veemarkt. Vette Koeien f200475, Kalfkoeien f 250500, Vaarkoeien f 150 350, Magere Varkens f 1452, Nuch tere Kalveren f 1022, Biggen f 514, Paarden f 150375. Rundvleesch per kilo fl.201.050.90. Aanvoer: 169 Runderen, 8 Paarden, 70 Magere Kal veren, -21 Schapen of Lammeren, 528 Varkens, 429 Biggen en 6 Geiten of Bokken. GOUDA, 8 Jan. Kaas. Aangevoerd 142 wagens. Handel matig le srt. f 60 62, 2de soort f 56—59, zwaardere f 63- 67 en f58—62. Bóter. Weinig aanvoer, handel stug. Goeboter f 1.251.35 en.Weiboter f 1.15—1.25. Beieren. Redelijke aanvoer, han del stug. Prijzen f911 per 10 stuks. Vee. Melkvee f250425 per stuk; Vette Varkens 3739 cent per half K.g. Magere Varkens 3035 cent per half K.g., Biggen f 812 per stuk; .Lam meren f3037 en Nuchtere Kalveren f 17—22 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 Jan. Veiling. Uien per 100 K.g .f8.70—9.10, Peen per 100 K.g. f2.20—2.50, Roode- kool f8.409.10, Gele kool per 100 f 5.40 6. Aanvoer: 4230 K.g. Uien, 1780 Gele kool, 2420 Roode kool. VOORSCHOTEN, 7 Jan. Veiling V.P. V. Eeieren f 1112.10, eendeneieren f 10.1010.30, per 100 stuks; kippen fl duiven f 0.16, vellen f 0.62, alles p. stuk. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 8 Jan. 1925 medege deeld door het Kon.- Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst.: 776.2 München. Laagste Barometerst. 743.7 Roest. Verwachting tot den avond van 9 Jan.: Matige tot krachtige, Z. tot Z.W. wind, nevelig en betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. Barometerstand. aangegeven door den wijzer. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 6.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag 8 Jan.: 4.33 uur n.m. tot Vrijdag 9 Jan. 7.40 uur v.m. Wisselnoteeringen (Amsterdam.) Berlijn0.5862'/ Londen11.75 New-York2.463/s Parijs 13.30 Brussel12,30'A Zürich 48.02'/2 Rome 10.42 Oslo37.55 Kopenhagen 43.70 Stockholm66.35 Weenen0.0034% Praag7.42 Madrid34.65 Advertentiën. Zoo de Ileere wil, Ij: hopen onze geliefde jij Ouders, HENDRIK JOSEPH I KOUWENHOVEN en JOHANNA MARIA POST, op den 21 en Januari Ijl hun 40-jarige Echt- jij vereeniging te her- jjj denkenterwijl onze jij Vader op den len jjj Februari 40 jaren in jjj het Predikambt werk- jjj zaam geweest zal zijn. jjj SOLI DEO GLORIAjij Hunne dankbare jjj Kinderen, Behuwd- jjj kinderen, Verloofden jjj en Kleinkinderen. jjj Leiden, 8 Jan. 1925. lij ThuisMaandag 19 jjj Januari 3-5 uur, jij Hooigracht 95. Ill Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CATHARINA WILHELMINA NICOLASINA SCIAR0NI, geb. v. BEEST, in den ouderdom van 81 jaren. Uit aller naam: J. A. S. SCIARONI. Leiden, 7 Jan. 1925. Nieuwe Rijn 31. 100. Eenige en algemeene kennisgeving. Hulpvereeniging van den Gereform. Zendingsbond. Zendings - Bidstond op D.V. Maandag 12 Jan. a.s., 's avonds 8 uur, in de Oosterkerk Spreker: Ds. W. BIESHAAR, Den Haag. Zendingsdirector van den Geref. Zendingsb. OnderwerpZendeling tegen wil en dank. Namens het Bestuur: J. J. v. BIEMEN, Voorz. 90 W. KEEREWEER Jr.. Secr. TE KOOP mooi Burgerwoonhuis, zeer ge riefelijk, grooten tuin, in dorp nabij Leiden, aan spoor, tegen billijke voorwaarden. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 102. Biedt zich aan, eene bekwame Winkeljuffrouw, G.G. v. g. g. v. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 98.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3