DONDERDAG 8 JANUARI 1925 Dag-Agenda. Donderdag 8 Jan .Leiden. Bijbelbe spreking, Jeruël, Groenesteeg 16, n.in. 8 uur. Donderdag 8 Januari. Zangersavond van den Ring „Leiden en Omstreken" Stadsgehoorzaal n.m. 8 u. Maandag 12 Januari Leiden. Zen- dings Bidstond Hulpver. v. d. Geref. Zendingsbond, Oosterkerk n.m. 8 uur. Spreker Ds. W. Bieshaar (den Haag). BINNENLAND. Draarllooze Mengelberg-concerten. De radio-techniek heeft een graad van volmaaktheid bereikt, die bij Ig-oede uitzending en ontvangst een "bron van kunstgenot is. De tijd, dat een dilettanten muziek korps zijn klanken den aether in stuurt, is voorbij. En duizenden ama teurs, die door hun afgelegen woon plaats of anderszins nooit in de ge legenheid waren om goede concerten, opera's of lezingen bij te wonen, zijn door de radioverspreiding in staat ge- gesteld deze te volgen. De inwoners van de meest afgele- 'gen provincie-steden kregen daardoor te hooren, wat zij zonder de „draad- looze" niet of heel bezwaarlijk bej- üreiken konden. Zoo ook met de Mengelberg-con certen. Het Concertgebouw-orkest welks leider ook in de nieuwe wereld zfoo'n fenomenaal succes oogstte, is nu voor allen bereikbaar. Er is geen kans meer op uitverkochte zalen of andere teleurstellingen; iedere mu ziekliefhebber, waar ook, zal er van kunnen genieten. De H(ilversumsche) D(raadlooze) O(mroepj heeft met het Concertge bouw te Amsterdam een overeenkomst {gesloten om de Mengelbergffconcer- ten uit te zenden. Langen tijd hebben 'wij geprofiteerd van Engelsche en an dere buitenlandsche stations, zonder een overeenkomstige tegenprestatie te kunnen geven. Dit wordt nu anders. Want de H.D.O. heeft,, gelijk bekend Van de Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven de beschikking gekregen Jover twee zestig meter hooge masten. De capaciteit van het station wordt daardoor ongeveer vertienvoudigd. (Voor een goede uitzending is dus 'reeds zorg gedragen. Hedenavond reeds zullen de mas ten in gebruik genomen worden. Van uit jde „zingende torens van het Gooi" gullen de concerten van onzen groo- 'ten dirigent klinken tot ver over onze (grenzen. Ds veilingen en de Zegelwet. We hebben onlangs reeds een en an der -medegedeeld, aangaande de kwes tie tusschen verschillende veilingbe- stren en Ontvangers der Registratie. Verschillende veilingen waren toen ernstig beboet voor het niet nakomen der Zegelwet 1917 en tevens werd aan gezegd dat een navordering der niet- betaalde zegelrechten zou plaats heb ben. Intusschen wendde het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland zich schriftelijk en mondeling tot den Minister met het verzoek, de vorderin gen van boeten en achterstallig zegel recht in te trekken. Uit deze bespre kingen met het Ministerie vas Finan ciën is gebleken, dat men aldaar van opvatting is dat niet alleen de fac- tuurs der kooplieden, d ch ook de ont vangstbewijzen van de tuinders zoo mede de fusthons, die als betalings bewijs moeten dienen gezegeld moeten zijn. De Ontvangers der Registratie, die deze processen-verbaal hebben doen op maken, worden hierdoor dus in het ge lijk gesteld en voortaan zal niet alleen betalen de boodschap zijn, voor het vervolg, doch waar 4 geconstateerd wordt dat voorheen niet aan de voor schriften hieromtrent is voldaan, zal een navordering vanaf 22 Maart 1917 plaats hebben. De boeten welke verschillende veilin gen zijn opgelegd (na de door ons ver meldde nog Monster voor f300.000. zullen geheel worden kwijtgescholden, indien daartoe aan den Minister van Financiën voor 15 Jan. a.s..eën verzoek is gericht en de achterstallige zegel rechten worden betaald. Het ligt in de bedoeling van het Cen traal Bureau, te trachten het daarheen te leiden, dat in de veilingsadministra tie zooveel mogelijk gelijkheid komt. en deze zoo in te richten dat de vei lingen zoo weinig mogelijk met dé Ze gelwet in aanraking komen. Hiervoor zal het Centraal Bureau een vergade ring van veilingmeesters bijeenroepen. Intusschen blijft het zaak oude voor schriften, omtrent het zegelrecht stipt na te komen, wil men niet in con flict komen. Voorzitterschap Tweede Kamei;. Omtrent het bericht van het „Cen trum", dat mr. dr. Kooien van plan zou zijn voor de volgende zitting zich niet meer beschikbaar te willen stellen voor. het presidium van de Tweede Kamer, heeft „Het Volk" den heer Kooien naar de juistheid van dat bericht gevraagd. De heer Kooien deelde aan het blad echter mede, het bericht noch te willen bevestigen noch te willen onkennen en dit geheel voor rekening der betreffende redactie te willen laten. De heer Kooien geeft echter in overweging berichten, die op zijn voornemens betrekking heb ben, slechts, dan als juist aan te nemen, indien zij door hun onderteekening blij ken van hem afkomstig te zijn. Nederland en België. Naar „De Schelde" meldt zullen heden de besprekingen in Den Haag over de Scheldekwestie door de Belgische gede legeerden met de Nederlandsche regee- Jdng worden hervat. De treilvisscherij. Naar het Volk verneemt heeft de re geering besloten, dit jaar geen steun te verleenen aan de treilvisscherij. Onder die omstandigheden heeft het gemeente bestuur van Den Haag, dat zich in be ginsel tot steun bereid had verklaard, mits de regeering opnieuw zou mede werken, eveneens van steunverleening afgezien. De drie rechtsche partijen. In de „Msbd." schrijft baron Van Wijnbergen weer een artikeltje over de samenwerking der rechtsche groepen. „Wij niets en C.-H. en A.R. nage noeg alles" „de Katholieken steeds op de knieën voor A.-R. en C.-H." dat zijn de leuzen, waarmede onder ons Katholiek volk stemming gemaakt wordt tegen onze protestantsch-chris- telijke landgenooten, en waardoor een gezindheid wordt aangekweekt, die. gelijk men weet, althans behoort te weten, op den duur tot verbreking der coalitie leiden moet. Of dan geen grieven zijn aan te voe ren tegen den gang van zaken onder de rechtsche samenwerking? Zeker, die waren er men denke b.v. maar eens terug aan den tijd van het distric tenstelsel: die zijn er en zullen er wel blijven; en ook zal wel steeds het geval zijn, dat de Katholieken grieven hebben tegen de beide of een van beide der andere groepen, en omgekeerd. Zelfs in eigen Katholieken kring doet zich dat voor; begrijpelijk, dat het. in nog sterkere mate wordt aangetroffen daar, waar naast hetgeen wat veree- nigt, zooveel is wat tot scheiding brengt op religieus terrein. Welke gedragslijn moet daartegen over worden gevolgd? vraagt de schrij ver. In de eerste plaats zullen de drie rechtsche groepen steeds voor oogen hebben te houden het ideëele doel, wat ze nastreven. Vervolgens mag verwacht worden, dat de protestantsch-christe- lijke partijen, wanneer zij werkelijk de rechtsche samenwerking willen, daar toe niet aanwijzen fanatieke anti-pa pisten, maar evenzeer is van groot be lang, dat zij, die in of buiten de ver tegenwoordigende lichamen in bijzon dere mate aangewezen mogen geacht worden het contact met onze coalitie- genooten te onderhouden, onze protes- tantsch-christelijke landgenooten we ten te verstaan en te begrijpen, en zoo het vertrouwen kunnen schenken dat zij dan ook wederkeerig mogen ver wachten. Dusdanige personen hebben te paren den noodigen tact en beleid, en zich zeker te onthouden van het aanheffen van onware, afstooten- de leuzen, als boven aangegeven. Gelijk aan elk menschenwerk zullen ook in de christelijke coalitie in Ne derland wel fouten en gebreken zijn aan te toonen; daartegenover staat zooveel goeds, dat m.i. niets mag on beproefd gelaten om ze in stand te houden. Het „wij niets" acht de heer Van Wijnbergen te eenenmale in strijd met de werkelijkheid. Gehuwde telefonisten. De directeur van het Telegraafkan toor te Rotterdam heeft aan een aan tal op 1 Maart 1924 ontslagen gehuw de ambtenaressen verzocht spoedig mede te deelen, of zij voor een herbe noeming in den rang van telefoniste in aanmerking wenschen te komen. Bijniet aanvaarding van een her plaatsing .vervalt het wachtgeld en pensioen. Deze terugroeping geschiedt in ver band met het bestaande tekort aan te lefonisten, welk tekort tot nog toe werd aangevuld door vrouwelijke kantoorbe dienden en telegrafisten, bij den tele foondienst werkzaam gesteld. BUITENLAND. DE KEULSCHE ZöNE. De Duitsche antwoordnota. Het Duitsche antwoord op de nota der geallieerde regeeringen inzake de ontruimings- en ontwapeningsquaes- tie wijst er op, dat het voornemen om den bezettingsduur der eerste zone te verlengen aan de gevoeligheid van het Duitsche volk een harden slag heeft toegebracht. Daar de tekortkomingen slechts in het algemeen zijn aangeduid, wordt de Duitsche regeering de mogelijkheid ontnomen reeds thans in bijzonderhe den op te komen tegen de beschuldi gingen. Nadere mededeelingen daarom trent moeten derhalve ten spoedigste worden gedaan. De Duitsche regeering is bereid in alle quaesties, waaromtrent nog mee- ningsverschillen zouden bestaan haar plicht te doen. RECLAME Tegert slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Duitschland is zoodanig ontwapend, dat het geen militairen factor meer vormt en derhalve kan aan bijzonder heden niet de bevoegdheid worden ver leend tot het nemen van dergelijke maatregelen. De Duitsche regeering protesteert derhalve tegen het optreden der geal lieerde regeeringen. LOEBE WEER RIJKSDAG PRESIDENT. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren den socialist Loebe met 231 van de 447 stemmen gekozen tot voorzitter. Walrafe, de aftredende voorziter, kreeg 112 stemSn. Tot vice-voorzitters zijn gekozen de Duitsch-nationaal Graef, het centrums lid dr. Bell en dr. Riesser van de Duit sche volkspartij. Loebe heeft, als voorganger van Wall raf, jarenlang getoond, een uitnemend voorzitter van den Rijksdag te zijn, vandaar dat hij ondanks de tegencan- didaten reeds dadelijk als zoodanig ge kozen werd. Het was de beste keuze, die men kon doen en stellig heeft hij dit succes aan zijn eminente persoonlijke eigenschap pen en niet aan partijbedoelingen te danken. Daarom stemden ook vele rechtsstaande politici op hem en wer den alle plannen, om dit resultaat te verhinderen, verijdeld. Met een uitstekende rede begon hij zijn nieuwe presidentsperiode. DE FINANCIEELS CONFERENTIE. De opening. Gistermiddag is de intergeallieerde financieele conferentie in de groöte eetzaal van het mnisterie van Iruiten- landsche zaken aan de Quai d' Oorsay te Parijs onder voorzitterschap van Clémentel, den Franschen minister van financiën, geopend. De rede van Clémentel. In zijn openingsrede sprak Clémen tel de hoop uit, dat de geallieerden eensgezind een oplossing zullen vinden van de gestelde problemen" en aldus den arbeid zullen voltooien, die on langs te Londes werd begonnen. Hij erkende dat Duitschland de uit het plan-Dawes voortvloeiende ver plichtingen stipt is nagekomen, doch verklaarde, dat er nog verschillende elementen van onzekerheid resten wat betreft de verdeeling van de Duitsche stortingen tusschen de crediteur-sta- ten. De aan de Commissie van Herstel toegevoegde gedelegeerden zijn ver plicht maandelijks een voorloopige verdeeling op te stellen. Ik ben er ze ker van aldus Clémentel, dat wij al leen tevreden zullen zijn met het voor uitzicht een spoedige duurzame rege ling. Het antwoord van Churchill. De Britsche kanselier van de schat kist, C h u r c h i 1antwoordde daar na uit naam der gedelegeerden. Hij legde, evenals Clementel, den nadruk op het beperkte en techni sche karakter van de conferentie. Wij zullen ons, zeide hij1, niet bezig houden met kwesties, als te Spa, of (door het Dawes-plan en ter jongste conferentie van Londen zijn opgelost. Het doel is thans bescheidener, n.l. het leggen van een basis voor de toe komstige verdeeling der Duitsche be talingen, volgens eenvoudig plan, idoch op mathematische berekeningen. De bedoeling is geweest, de klei nere, ofschoon ingewikkelde kwesties tot oplossing te brengen binnen dit beperkte gebied en op deze wijze, zonder hinderpalen, terrein winnen en (nader komen tot dien beteren stand van zaken in Europa, waartoe het Dawes-plan en het succes van de con ferentie van Londen beiden de deur hebben geopend. Natuurlijk zal iedere afgevaardigde de fcaak van zijn eigen land voorstaan, idoch allen zullen er zich van bewust fetijn, dat wij hier te zamen komen als vrienden, als kameraden en onze vriendschap zal tot grootete gevol1- gen leiden, dan een precies vasthou den aan eigen inzichten. Vervolgens verklaarde de Belgische gedelegeerde, Theunis geheel in te 'stemmen met de vorige sprekers. Nu hem vestigde de Amerikaan»- feche toehoorder, H e r r i c k de aan dacht op de belangrijkheid der prop blemen, welke aan de conferentie zijn Voorgelegd. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat de conferentie resultaten fcal bereiken, welke van groot belang bullen zijn voor het herstel van Eu- Iropa. Ook Destefani (Italië) en de Ja- pansche gedelegeerde I s j i sloten' (zich aan bij het reeds gezegde. Ten slotte nam Clémentelweder 'het woord, 'om mede te deelen, dat Iele ^conferentie, welke tegen hedenmid1- '£lag 5 uur weder bijeengeroepen is, allereerst het rapport der experts zal prebben te bestudeeren en te beslis sen over de te volgen werkwijze. Hierna sloot hij deze eerste bijeen- (koin'st. De Duitsch-nationalen hebben bij den rijksdag een voorstel ingediend om een commisise van enquête in te stellen ter onderzoek van de missla gen in de zaken Barmat, Michael en Kutiskor. Tengevolge van een geschil over de loonen en het collectief contract zijn de bootwerkers te Koningsbergen gisteren uitgesloten. Op de Russische spoorwegen zijn de ton en de kilometer in plaats van het pud en de werst aangenomen als ge- wichts- en lengte-eenheid voor de be paling der tarieven. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kethel c.a., cand. JL P. E. C. Eerhard te Den Plaag. Aangenomen: Naar Arnemuiden, cand. J. Ch. W. Kruishoop te Kampen. Naar Made en Oud-Drimmelen (N. Br.), cand. hulppred. Th. J. Mudde te Musselkanaal. Bedankt: Voor Bleiswijk, cand. Ji Ch. W. Kruishoop te Kampen. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Lollum en Waaxens, j. Gillebaard te Noord-Scharvvoude. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Broek op Langendijk, H. Velema te Noordeloos en C. v. d. Zaal te Deventer. Bevestiging, Intrede en Afscheid. Ds. J. J. L. Duyvendlak, predi kant der Evang. Luth. Kerk te Schiedam nam Zondag wegens emeritaat afscheid van zijn gemeente met een predikatie over 2 Cor. 13:13. Na de gebruikelijke toespraken werd de scheidende leeraar toegesproken door Ds. G. Timmer, pred. der Ned. Herv. Gem. te Hellevoetsluis, door Ds. J. E. Wester huis, pred. der Geref. Kerk van Helle voetsluis, en door den Evangelist K. Zui derduin te 'Nieuw-Helvoet. De Gemeente zong Ds. D. Gezang 373 vs. 8 en 9 uit het Evang. Luth. Gezan- genboek en Psalm 134 vers 3 toe. Ds. Ringnalda. Naar gemeld wordt, heeft de ongesteld heid van Ds. Ringnalda, predikant bij de Geref. £erk te Den Haag een gunstig verloop. De patiënt moet zorgvuldig rust en melkdieet houden. Er is geen reden tot bezorgdheid. De protestanten in België. De Messager Beige van December be vat mededeelingen over het Protestantis me in België. De vervolgingen in de 16de eeuw- roeiden het protestantisme daar nagenoeg geheel uit. In 1837 werd de Evangelische Belgische Vereeniging ge sticht op initiatief van een Nederlander, een Duitscher, een Engelschman en twee Franschen. Thans telt de Belgische Zen dingskerk, gesticht in 1849, 28 predikan ten en 16 hulppredikers, 64 kerken en 7200 leden. Zij bereikt ook 15000 kinderen met haar ondetricht. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG. Dinsdagavond trad voor de A. R. Kies- vereeniging N. en O. alhier op de heer Bergmeijer van Dordrecht, om te spreken over „Volksroeping en Volkszonde". Na dat de voorzitter, dhr M. Pieper, de ver gadering op de gewone wijze had geopend kreeg dhr Bergmeijer het woord. Spreker zeide, dat er voor de aanstaan de verkiezingen veel minder geestdrift is dan voor de verkiezingen van 1901. Dit spruit vooral hieruit voort, dat wij onze 'roeping niet Verstaan. Ieder mensch af zonderlijk, maar ook elk volk als geheel, heeft van Go:d een roeping ontvangen. Het Nederlandsche volk had tot taak te strijden voor de ^gewetensvrijheid. Dit wordt zelfs erkend door geschiedschrijvers van andere geestesrichting. In dien strijd zijn wij ook in aanraking gekomen met Indië. Omdat Philips II in 1580 de Neder landers verbood de Indische producten in Portugal te koopen, gingen zij zelf naar Indië. Daar vonden zij heidenen, die nog op een lagen trap van ontwikke ling stonden. Het was nu de roeping onzer vaderen het maatschappelijk leven op te heffen en aan de bevolking het Evangelie te brengen. Ons volk is echter aan zijn roeping niet bijzonder getrouw .geweest, en hiermede kwam de spreker tot het"tweede deel van zijn rede: Volkszonde. De O. I. Com pagnie had in haar vaandel geschreven: „negotie, justitie, religie". Zaken doen ging voorop, Godsdienst kwam achteraan. Predikanten in Indië werden in de gevap? genis gezet of naar Holland gezonden, wanneer zij niet spraken naar den wensch der heeren van de Compagnie. Zelfs een eeuw geleden werd den Javaanschen vor sten aangeraden, maar geen Christen te \yvorden. Thans komt er een ontwaken bij den Inlander en nu roept er een stem liïx Moskou: Hoor naar ons, wij zullen tl gelukkig maken". Onze taak is het er voor te strijden, dat hier mannen in de regeering komen, die het waarachtig heil van den Oosterling zoeken. Nadat de spreker nog een drietal vra gen had beantwoord, sloot hij1 de ver gadering met dankzegging. Zij die Thuis zijn gebleven hebben veel gemist. LEIDERDORP. De Meisjesvereen. op Geref. grondslag „Roerping en Plicht", hield Dinsdagavond haar 5e jaarvergadering, voor 't eerst toe gankelijk voor ouders en begunstigers isters). Een groot aantal ouders bleek aan haar uitnoodiging gehoor te hebben gegeven, zoodat de zaal van „Irene" bij na geheel bezet was. De zaal zelf was heel 1 netjes aangekleed, het was te zien, dat hier vrouwenhanden aan het werk geweest 'i waren. De vele kasten waren met vlagge- doek afgedekt,een platform met scherm, 1 hier qn (daar een plantversiering, enz. Als gezongen is Ps. 1411, gaat de presidente, mej. G. Meerburg, voor in ge bed en leest Ps. 11 r. In haar openings woord memoreert zij, hoe het vereenigings i leven hier voor de meisjes geheel vreemd i was; er moest vanaf de oprichting aan véél aandacht geschonken worden bij het i opgang brengen van dit werk, zoodat een jaarvergadering als deze wat achteraan kwam. J<«*ans is het zoover gekomen, al is het nog maar bij wijze van proef. Spr. j uit haar leedwezen over het feit, dat mej. Peters, de vorige presidente, wegens ziekte verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Over het doel van de M. V, hoeft niet te worden uitgeweid. Door den nood der tijden zijn ook de meisjes ge drongen, zich door onderlinge samenwer- king voor haar toekomstige levenstaak te bekwamen. Uit het thans volgende jaarverslag van secr., penn. en bibliothecaresse blijkt o.m., dat de vereen. 7 Jan 1920 is opgericht, i 28 leden en 60 begunstigers telt. De j vakken, welke behandeld worden zijn: Gewijde gesch., Geloofsbel., Opvoedkun 1 de, Kerkgesch.j Vad. gesch., Zending, Maatsch. onderwijs en Anti-Rev. begin selen. De onderwerpen worden eerst dool een lid ingeleid waana een bespreking! 1 volgt. Hel boekjaar sluit met een batig saldo van f 38,35V2Nog werd opgemerkt dat de gewone vergaderingen nooit door leden uit de gemeente worden bezocht Mep betreurt dit ten zeerste en hoopt, dat dit na 3fcze kennismaking beter zal worden. Plierna wordt, alleen door de leden der vereeniging, het nieuwe bonds- j lied ten gehoore gebracht, waarna mej. N. de Graaf het woord krijgt om een onderwerp in te leiden, handelende over: „Samuëls leven". Op de mooie en goed voorgedragen inleiding volgt een korte bespreking. Kan op deze vereen, nog wel iets beter. Meer voorstudie misschien? Vervolgens is het woord aan de af gevaardigden v. d. Kerkeraad, meisjes- vereen. „Martha" en draagt de pen.esse mej. Bos, een zelf gemaakt gedicht voor Dan geven eenige leden der vereenigingi een voorstelling van de vakken welke be handeld worden. De verschillende vakken worden zinnebeeldig heel mooi voorge- j steld, de verschillende uitvoersters ver- j eenigen zich op het platform, een aardig geheel vormend, tenslotte komt het ver- groote bondsinsigne het geheel comple- teeren en eindigt het tableau met het zin gen van het Bondslied. Als afgevaardigden van den kring Lei- den, de meisjesvereen. te Koudekerk en tan de J. V. „Eben Haëzer" nog het woord hebben gevoerd, leidt de secr.esse j mej. v. Houwelinge een onderwerp over „Opvoedkunde" in. Oofk deze inleiding toonde verdien stelijk werk. Na korte bespreking draagt het Ween- sche lid der vereen., mej. Emmie Mullet, een op deze inleiding passend gedicht voor. Ook de oprichter der meisjesvereen. de heer G. Goedhart Hz., voert nog het woord. Spr hoopt, dat de leden zich, even als Jephta's dochter, voor Christus wen schen op te offeren. x Hij" hoopt, dat de meisjesvereeniging onder 's Heeren zegen moge werken tot" heil van huisgezin, kerk, staat en maat schappij. Als de afgevaardigde van „Pa trimonium" gesproken beeft, wordt ten slotte nog een tableau ten beste gegeven over: „Wat de roeping, der vrouw niet is en wat ze wel is". Op verzoeik van de presidente sluit hierna br. Maat de ver gadering, na het zingen van Ps. 25:2 met gebed. Ontbreke het de nuttige vereeniging nooit aan den steun en de belangstelling van ouderen en gezinnen, waarop zij uit hoofde van haar groote beteekenis ten volle recht heeft. SASSENHEIM. Dinsdagavond hield de A. R. Propa ganda-dub haar maandelijksche vergade ring. De waarn. voorzitter, de heer J. Weeren, opende de vergadering en hield een kort openingswoord in verband met het overlijden van ons ijverig medelid G. v. d. Heiden en de jaarwisseling, de vrien den opwekkend tot trouw aan het beginsel en tot een onwankelbare overtuiging in Gods almacht en genade. Daarna gaf hij het woord aan den heer J. Dreef, die de laatste van de serie in leidingen zou leveren„Het ongeloof is d e oorzaak der revolutie". In een keurige en doorwrochte, van veel belezenheid ge tuigende inleiding, schetst spreker ons de religieuze toestanden der 18e eeuw, defi nieert hij het a'theisme, het deïsme, het pantheïsme, het Arminianisme en het Pe- lagianisme op korte, maar duidelijke wijze en verklaart den afval van God en het aanhangen van de leer der menschelijke rede (rationalisme). In het tweede gedeelte behandelt hij; dan meer in het bijzonder de toepas sing der nieuwe ideeën op politiek gebied, waarbij hij als uitgangspunt kiest het „Contral Social", van Jean Jacques Rous seau (1762). De leus der revolutie: „Vrij heid, Gelijkheid, Broederschap" wordt be licht door het licht, dat Rousseau daarop wierp, daarna door het licht, dat Gods Woord en de Chr. schrijvers daarop rich ten. Een gezellige, uiterst leerzame bespre king volgde, waarna de heer Dreef in dankgebed voorging en de voorzitter de vergadering sloot. Jammer, dat niet meer leden aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer verga* dering gehoor gegeven hadden. Ze heb ben veel gemist en het onderwerp was toch wel hun belangstelling waard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2