DINSDAG 6 JANUARI 1925 BINNENLAND. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Afschaffing der rentevergoeding. In Stbl. 562 is opgenomen de wet van 20 December 1924, tot wijziging van art. 22 van de Postwet. Het eerste lid van dit artikel, lui dende: „Over de saldo's der in het vorige lid bedoelde rekeningen-courant, wordt tot een maximum van f 100.000 aan het einde van elk kalenderjaar, alsmede bij het afloopen van die re keningen, te goed gedaan, een rente van 1.5 per jaar, berekend over ronde somen van f 100 of veelvouden daarvan, die een volle kalender maand hebben uitgestaan." wordt ingetrokken. Deze wet treedt op een nader te be palen datum in werking. WIJZIGING L.O. WET. De gehuwde onderwijzeres. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de La ger Onderwijswet 1920. Verscheiden leden hadden ernstig bezwaar tegen dit wetsontwerp. Hun bezwaren tegen den door de Regeering toegepasten regel, dat de ambtenares bij het aangaan van een huwelijk be hoort te worden ontslagen, handhaaf den zij ten voilé, doch zij meenden bo vendien dat die opvatting niet de con sequentie meebrengt, dat ook de on derwijzeres bij het aangaan van een huwelijk moet kunnen worden ontsla gen. De bijzondere taak der onderwij zeres als opvoedster der jeugd maakt dat ten deze geheel andere overwegin gen behooren te gelden dan overigens voor de gehuwde ambtenares. De ge huwde onderwijzeres zal haar taak dik wijls juist veel beter kunnen vervullen dan de ongehuwde. Men meende dat dit ook in de landen om ons heen wordt ingezien. De uitwerking van het voorstel on dervond eveneens bij verschillende le den bedenking. De minister voelt blijk baar zelf, hoeveel bezwaren er verbon den zouden zijn aan een bepaling, wat het openbaar onderwijs betreft, dat de onderwijzeres bij het aaugaan van een huwelijk steeds zal moeten worden ont slagen. Doch men achtte het evenzeer verkeerd, aan de gemeeenteraden de vrijheid te geven, bij verordening het verleenen van ontslag aan de onderwij zeres in geval van huwelijk voor te schrijven. Daardoor ontstaat voor de onderwijzeressen bij het openbaar on derwijs in de verschillende gemeenten ongelijkheid van rechtspositie en wor den dezen overgeleverd aan de wille keur van niet steeds van ruime opvat tingen blijk gevende gemeentebesturen. Ook onder de voorstanders van het verleenen van ontslag aan de in het huwelijk tredende onderwijzeres waren er die deze zaak niet aan de gemeen teraden zouden willen zien overgela ten. Huns inziens is hier behoefte aan een uniforme regeling en behoort de wet te bepalen dat a. de onderwijzeres bij het openbaar onderwijs die in het huwelijk treedt, steeds ontslag wordt verleend. Verscheiden leden deelden geheel de opvatting der Regeering in dezen. O.m. heeft het wetsontwerp bovendien het voordeel dat de gemeenteraden in de zen met plaatselijke opvattingen en om standighedpn rekening kunnen houden. Het voorstel betreffende het verlee nen van ontslag aan onderwijzers bij het openbaar onderwijs wegens het, be reiken van den 65-jarigen leeftijd vond bij sommige leden evenmin instem ming. Vele andere leden konden zich echter met dit onderdeel van het wets ontwerp vereenigen. Dr. F. G. Waller. Naar gemeld wordt heeft dr. F. G. Waller, president-directeur der Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft, in zijn Nieuwjaarswensch aan het personeei der fabriek medegedeeld, dat het zijn voornemen is in den loop van dit jaar zijn functie aan de fabriek in den be staanden vorm neer te leggen. Dr. Wal ler zal dit jaar 40 jaar directeur van de fabriek zijn. Het huis Hoevelaken. Het „U.D." verneemt uit Hoevelaken, dat het landgoed Huis Hoevelaken bij Amersfoort aangekocht is door den heer dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel Maatschappij. Christelijk Hulpbetoon aan Blinden. Ie Hypothecaire obligatie-leening, groot f 100.000. Emittanten berichten, dat bovenstaande leening geheel is vol teekend, zoodat de inschrijving is ge sloten. Het Nederlandsche muntstelsel. De heer Dobbelman, lid van de Eer ste Kamer, heeft aan den Minister van financiën de volgende vragen gesteld, betreffende maatregelen in het belang van het Nederlandsche muntstelsel. 1. Acht de minister het niet ge- wenscht, dat de gulden, welke mede ten gevolge van de maatregelen, door de Regeering en in het bijzonder door den minister van financiën genomen, op goudpeil gekomen is, op dit niveau ge handhaafd blijve? 2. Acht de minister daarom thans het oogenblik niet gekomen, intrekking der monetaire uitzonderingsmaatregelen, bij het uitbreken van den wereldoorlog getroffen, te bevorderen en tot het vol ledig herstel van den gouden standaard over te gaan? 3. Indien het antwoord op deze laat ste vraag ontkennend mocht luiden, zou de minister dit dan wilen motl- veeren? Voorzitterschap Tweede Kamer. „Het Centrum" zegt uit goede bron te vernemen, dat de voorzitter der Tweede Kamer, mr. D .A. P. N. Kooien, zich in de volgende zitting niet meer voor het presidium zal beschikbaar stellen. De Maasbode meent goede reden te hebben, om de juistheid van dit be richt, dat niet voor de eerste maal in de pers opduikt, in twijfel te trekken Belasting op sigaretten. Gemeld wordt dat zeven van de voor naamste sigarettenfabrikanten in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Eind hoven en Groningen hebben besloten, bij het in werking treden van de ver hoogde belasting op sigaretten het ver schil tusschen de in- en verkoopprijzen te verkleinen met het bedrag van de verhoogde belasting. Een verhooging van de detailprijzen zou huns inziens een achteruitgang van het verbruik van sigaretten en ook een geringere verdienste voor den winkelier ten gevolge hebben. BUITENLAND. DE KEULSCHE ZöNE. De nota overhandigd. Waarin Duitschland in gebreke bleef. Gisteren is de collectieve nota aan gaande de ontruiming der Keulsche zone, welke is geteekend door de verte genwoordigers van België, Frankrijk het Vereenigd Koninkrijk, Italië en Japan, aan den Duitschen kanselier overhandigd. De nota begint met te herinneren, dat art. 428 van het verdrag van Ver sailles, d.d. 28 Juni 1919, bepaalt, dat het Duitsche grondgebied, gelegen ten westen van den Rijn, met inbegrip van het bruggehoofd van Keulen, bezet zal worden door de troepen der geallieerde en geassocieerde mogendheden, gedu rende een tijdperk van 15 jaren, aan vangende op den dag van het inwer kingtreden van dit verdrag, als waarborg van de uitvoering van ge meld verdrag, door Duitschland. Overeenkomstig het bepaalde in art 429 zou deze bezetting, wanneer de voorwaarden, neergelegd in het vredes verdrag, te goeder trouw zijn nageko men, successievelijk worden ingetrok ken. na afloop van 5, resp. 10 jaren. Duitschland heeft evenwel nog niet voldaan aan deze voorwaarden. Als voorbeelden van het in gebreke blijven van Duitschland wordt het volgende genoemd: In strijd met art. 160 van het verdrag is de generale staf opnieuw ingesteld in een anderen vorm. In strijd met art. 147 zijn vrijwilli- gers-met-kort-dienstverband aange worven en geoefend. In afwijking van het bepaalde in art. 168 is de verandering van de fabrieken van oorlogsmateriaal verre van vol tooid. In strijd met art. 164 en 169 is ge bleken, dat bij alle soorten toegestaan oorlogsmateriaal een teveel aanwezig is. Voorts zijn vele ongeoorloofde berg plaatsen met wapenen en oorlogsvoor- raden ontdekt. In strijd met art. 162 en met het be sluit, door de conferentie te Boulogne op 19 Juni 1920 genomen, is nog geen aanvang gemaakt met de reorganisatie van de rijkspolitie. In afwijking van art. 211 heeft de Duitsche regeering nog lang niet alle legislatieve en administratieve maat regelen genomen, welke de geallieerde regeeringen hebben geëischt in haar nota van 29 September 1922. Bovendien, zoo besluit de nota, ver wachten de geallieerde regeeringen binnenkort het rapport van de interge- allieerde militaire controlecommissie te ontvangen, waarin een volledig ver slag wordt gegeven van de resultaten, van de huidige algemeene inspectie. Dit rapport zal haar in staat stel len, te constateeren, wat nog door Duitschland moet worden gedaan, op dat aan zijn militaire verplichtingen, in den zin van art. 429, te goeder trouw zal zijn voldaan. Hierover zal een nadere mededeeling aan de Duitsche regeering worden ge richt. De indruk in Duitschland. Volgens berichten uit Berlijn kan over het algemeen gezegd worden, dat de nota der Duitsche regeering een zeer slechten indruk heeft gemaakt; zij is koren op den molen der Duitsch- nationalen en zal de oplossing van de crisis ongetwijfeld bemoeilijken. KABINETSCRISIS IN ITALIë. Naar een zuiver fascistisch ministerie? De politieke gevolgen van de gisteren door ons vermelde heftige rede van Mussolini zijn tot uiting gekomen in het uitbreken van de lang verwachte kabinetscrisis. De lib. ministers Casati en Sarrotti hebben n.l. hun ontslag aangeboden, dat door Mussolini is aanvaard. Nader wordt gemeld, dat de crisis, sneller dan verwacht werd, om zich heen heeft gegrepen. Zoowel de minis ter van Binnenlandsche Zaken, Dena- va, als de minister van Justitie Ovi- jglio, hebben zich niet laten bewegen hun ontslagaanvrage in te trekken. De minister van Marine De Revel en de minister van Oorlog Di Gorgio en daarna ook alle andere ministers en onder-staatssecretarissen, hebben hun portefeuille ter beschikking van Mus solini gesteld. Men vermeent, dat Mussolini voor nemens is zijn kabinet geheel te recon- strueeren en met een zuiver fascistisch ministerie voor de Kamer te verschij nen. Naar verluidt, zal de huidige pre sident van de Kamer, Rocco, voor de functie van minister van Justitie in aanmerking komen. DE MILLIOENEN DER BARMATS. Relaties met een Nederlandsch soc.- dem. blad. De Berlijnsche correspondent van de „N.R. Ct." meldt: De advocaten van de gebroeders Bar- mat hebben de invrijheidstelling van hun cliënten geëischt. Zij hebben dit schriftelijk gedaan en hun eisch zeer uitvoerig toegelicht. Uit dit stuk blijkt o.a., dat de ge broeders Barmat aan Duitsche bond staten levensmiddelen op crediet heb ben geleverd op een tijdstip waarop in Duitschland groot gebrek aan le vensmiddelen heerschte. Alleen in 1919 kreeg Sanken op crediet voor 150 mil- lioen mark waren. Voorts wordt er op gewezen dat de familie Barmat sinds 1906 in Neder land woonde en dus niet tijdens den oorlog uit Lodz te Amsterdam is ge komen. Hun eerste credieten hebben de Bar- mats niet van de Pruisische staatsbank maar van de rijksbank gekregen en zulks alleen tegen accept zonder dat ze verdere waarborgen behoefden te stellen. Dit stuk verzekert'ook, dat het blad „Voorwaarts" te Rotterdam eigendom van de gebroeders Barmat is. Dit blad zou, aldus het adres, de Duitsch-Prui- sische belangen steeds hebben behar tigd. De financieele conferentie. De financieele conferentie, die den Ten Januari zal plaats hebben, zal des middags om 3 uur aanvangen in het paleis van buitenlandsche zaken in de historische zaal van de groote klok. Twaalf naties zullen vertegenwoor digd zijn. De overstroomingen in België. Op verschillende punten in België hebben zich ernstige overstroomingen voorgedaan, die overal groote schade hebben aangericht. De valleien van de groote rivieren staan bijna alle zonder uitzondering blank. Te Brugge zijn verschillende grach ten overstroomd, met bet gevolg, dat van heele wijken de kelders der huizen zijn ondergeloopen. In het Waalsche vielen twaalf wa gens van een goederentrein in het wa ter tengevolge van de door de over strooming defect geraakte rails. Noodlottige branden. Te Montreal hebben Zondagmorgen twee branden gewoed, welke droevige gevolgen na zich sleepten. Bij den eenen brand kwamen een vrouw en vijf kinderen om, terwijl een man, vrouw en kind, die uit het ven ster sprongen, de beenen gebroken hebben. Bij den anderen brand in het Noor den der stad tijdens de afwezigheid der ouders ontstaan, zijn drie kinderen het slachtoffer geworden. De ouders von den de kinderen verkoold in hun bed jes. Storm en sneeuw in Amerika. Volgens berichten uit New York zijn verscheidene schepen tengevolge van den storm te laat binnengeloopen. De „Adriatic" van de White Star Line zal pas Dinsdag aankomen in- plaats van verleden Zaterdag New- York te hebben bereikt. Een Fransche boot heeft 24 uur ver traging, en de „Assyria" uit Glasgow vier dagen. Kleinere schepen hebben van 2 tot 5 dagen vertraging. In New York, waar 16000 sneeuw scheppers met 600 sneeuwploegen de straten trachtten schoon te houden lag zooveel sneeuw in de havenwijken, dat Lord Robert Cecil en Lady Cecil, die per auto naar hun boot reden, een paar straten tevoren moesten uitstappen en door de sneeuw waden. In New York en New Jersey vroren vijf menschen dood, die in de sneeuw jacht verdwaald waren. KORTE BERICHTEN. De leider van de Albaansclie op standelingen heeft de door Fan Noli ont bonden nationale vergadering op 12 Januari bijeengeroepen. De „Tevere", 'een fascistisch or gaan, kondigt het ontslag van Salandra als Voorzitter der Italiaansche volken bondsdelegatie aan. Den 7en dezer beginnen te Ko ningsbergen de Duitsch-Litausche spoor wegonderhandelingen, welke naar men voorziet, lang zullen duren De sovjetregeering heeft besloten aan buitenlandsche technici toe te staan om zich in Rusland te vestigen, teneinde daar te lande mede te werken aan de reorganisatie der industrieën. Bij voer- keur zullen specialisten van de textiel-, electrotechnische en van de chemische industrieën worden toegelaten. Er worden pogingen gedaan bij den Belgischen koning om hem te doen terugkomen op zijn besluit om niet aan de Sahara-expeditie deel te nemen. KERK EN SCHOOL. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Gouda, G. H. Kersten te Ierseke. Ds. C. J. van der Graaf te Koe- kengen (Ut.) hoopt Zondag den i8 Jan. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Koekengen en Zondag den 23 Jan. d.a.v. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Ameide en Tienho- veny na bevestigd te zijn door ds. P. Bopgers, van Kamerik. Ds. D. Ringnalda. Ds. D. Ringnalda, Geref. pred. te Den Haag, heeft, naar de Stand, meldt, van zijn Kerkeraad drie maanden ziekenver lof ontvangen. Ds. K. H. E. Gravemeyer. Ds. K. H. E. Gravemeijer, Ned. Plerv. pred. te 's Grav., moet op medisch advies vooral zijn rechterknie rust geven en daar om rust nemen. Hij mag zijn ambtsbezighe den niet verrichten, terwijl de arts als uiterste concessie hem toestond te preeken. Ds. W. Voors. Ds. W. Voor.s te Feijenoord zal om gezondheidsredenen eenige maanden niet optreden. P. Koster. De heer P. Koster hoopt op 11 Febr. a.s. den dag te herdenken, waarop hij5 vóór 12Va jaar als leerende ouderling aan de Geref. Kerk te Valthermond werd ver bonden. De bfeer Koster diende vroeger I o.a. de Kerk van Zegwaart. Een unicum. Ds. G. Molenaar, Chr. Geref. predikant te Baarn, nam dezer dagen het beroep naar Oud-Beyerland aan. Het is misschien een unicum, dat een predikant op 71-jarigen leeftijd nog el- ken Zondag tweemaal voor zijn gemeen te optreedt, maar het zal zeker eenig in ons land zijn, dat een predikant op dien leeftijd nog een beroep krijgt naar een andere gemeente en dat beroep aan neemt. Kerkrestauratie. De Gemeenteraad van Callantsoog heeft besloten, f 3000 subsidie te verleenen voor de restauratie van kerk en toren der Ned. Herv. gemeente aldaar. Prof Dr. C. Ph. Sluiter. Prof. Dr. C. Ph. Sluiter, die den 70- jarigen leeftijd bereikte, heeft eervol ont slag gevraagd als hoogleeraar in de zo- ologie aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Een „royale" gever. Ds. J. H. Houtzagers, te Arnhem, ont ving voor Kootwijks scholen van iemand een gift van 100.000 oude marken (waarde nihil) en voegde er bij: vermelding He raut ge wenscht. In (die Heraut vraagt nu Ds. Houtza gers: „Meent u op deze wijze werkelijk een hulpbehoevende school uw steun te bie den, of vraagt u een bespotting?" Chr. Gymnastiekondcrwijzers. De vorige week is te Amsterdam, naar De Stand, meldt, opgericht een Christe lijke vereeniging van leerkrachten bij het Gymnastiekonderwijs. Doel dezer vereeniging is o.-m. nev propageeren van een gymnastiekoefening welke rekening houdt met de beginselen die (ook op dit terrein) liggen in Gods Woord. Tot bestuursleden werden gekozen: H. H. J. Meule Jr., voorzitter; A. Ph. Balke, Arn hem, secretaris-penningmeester; C. A.de Bruijn, Leiden en J. de Vries, Rotter dam. Uit het Sociale Leven. Actie in het zeevisschersbedrijf. De bemanning van Vlaardingsche stoomloggers ,die gereed gemaakt wa ren voor de beugvisscherij, heeft ge weigerd te monsteren, omdat de ree- ders niet zijn ingegaan op het verzoek om het klaarmaakgeld per boot van f75 te veranderen in een dagloon van f 3, tot een minumum van 7 dagen en om niet te monsteren voor het heele jaar, maar alleen voor de beugvis scherij. In een vergadering van de verschil lende zeeliedenbonden is besloten ge noemd standpunt te handhaven. De Reedersvereeniging heeft zoo meldt het PI b 1 d. dat besluit beant woord met een algeheele stopzetting- van het bedrijf. Uit het Bloembollenbedrijf. Naar gemeld wordt, heeft een confe rentie plaats gehad tusschen de bestu ren van patroons- en arbeidersorgani saties in het bloembollenbedrijf over het nieuw af te sluiten collectief ar beidscontract. Overeenstemming- werd bereikt om trent het loon, dat is vastgesteld op gemiddeld f 21 per week. Over den duur van den arbeidsdag werd geen over eenstemming bereikt. Op 21 Jan. ko men de vertegenwoordigers opnieuw bijeen. Intusschen zullen de vergaderin gen der patroons en werknemers over de regeling gehoord worden. Chr. Fabrieksarbeidersbond. De tweejaarlijksche algemeene ver gadering van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zal in 1925 niet in Maart, maar in Juli a.s. te Rotterdam gehouden worden. Zulks in verband met het feit dat de Rotterdamsche afd., de grootste van den bond alsdan, haar zilveren jubile um vieren zal, welk feit met meer dan gewone luister zal herdacht worden. Staking in het Steendrukkersbedrijf. Gisterenmorgen is door den Ned. Li tho Foto Chemigrafenbond, den Ned. Chr. Grafischen Bond en de R.K. Gra- fischen Bond, de werkstaking geprocla meerd bij de firma's Desguerrois Co. Lui van Roessel Co. en Belderbos Coessel. Naar aanleiding hiervan deelt men van werknemerszijde mede: Het collectief-contract tusschen den werkgeversbond en de werkliedenbon den in het Lithografenbedrijf liep met Januari af. Met November zijn beide partijen bsprekingen gaan houden over een nieuw contract. Door de werklie den werden geen voorstellen gedaan tot verbetering van toestanden. Maar van patroonszijde werden verslechte ringen voorgesteld, waarvan tenslotte overbleef de eisch, dat alle loonen over de geheele linie met één gulden moes ten verlaagd worden. Het vorig jaar was ook onderhan deld. De patroons hadden toen 10 verlaging van loon geëischt. De eisch was echter ingetrokken en de overeen komst bleef toen hetzelfde, hoewel de toestand in het bedrijf toen slechter was dan nu. Men mag zeggen, dat er thans groote drukte is in het bedrijf. Half December werden onderhandelingen afgebroken tusschen beide partijen en de patroons meenden, dat men dan maar een tijd moest hebben zonder contract. De werkliedenbonden voelden daar heel weinig voor. Ofschoon de patroons hadden bekend laten maken, dat de gulden voorloopig niet zou worden af getrokken van het loon, meenden de werkliedenbonden dat men het niet zonder contract kon doen en er werd bekend gemaakt, dat zou gestaakt wor den. Voorloopig heeft men gisteren voor bovengenoemde zaken de staking ge proclameerd. Alle werklieden zijn geor ganiseerd. Deze staking omvat voor loopig honderd man. In Amsterdam zijn ongeveer 400 li- thografen, in het geheele land onge veer 1400. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Burgerl. S tand. GeborenCornelis Ignatius Johannes, z. v. A. J. Wijsman en A. C. M. de Groot; Jacobus, z. v. A. van der Meij en G. Bouwmeester; Ja cob, 7, v. L. Guijt en R. Haasnoot; Cor nelis, z. v. C. van der Plas en T. Kuyt; Weintje, d. v. G. van Duijn en M. van der Plas; Jan, z. v. M. Plug en B. van der Bent; Barwert, z. v. KI. Haasnoot en M. Brouwer; Clasiena, d. v. PI. Mol en Cl. van Leeuwen; Arie, z. v. P. den Haas en P. Kuyt. Overleden: Pieter Hoek, oud 39 jr., echtgenoot van Tr. i^ein jDuijn; Johanna Lucretia van Santen, oud 62 r. Wed.j van B. M. Mantz; Johanna Waterreus, oud 17 jr. d. v. J. M. A. Waterreus en J. C. van Amerom. Getrouwd: D. Ploek en I. Barnhoorn; L). Maagdelijn en D. Ouwehand; W Haasnoot en A. Vooys; C. van Duijn en Z. Verburg; J. Aandewiel en Z. van Beelen; A. van der Plas en I. van den Oever; J. van der Plas en A. van der Plas; Fl. Groen en G. Zwanenburg; P. Kuijt en A. P. Ploek. Ondertrouwd: J. Guijt en J. van Duijn; L. Barnhoorn en J. van der Boon; L. de Mol en J. van der Boon; C. de Mol en C. van Rijn; W. PI. B. Koelewijn en J. van As; T. van der Bent en M Hoek. Het blijkt dat er hier ter plaatse nog vele wielrijders zijn, die in de ver onderstelling zijn, dat het in de maand Januari niet zoo nauw zal worden ge nomen ten opzichte der rijwielplaatje:.. Niets is echter minder waar. Wettelijk hadden op 1 Jajnuari j.l. alle rijVielen. waarmede op den weg wordt gereden, voorzien moeten zijn van een rijwielbelas- tingplaatje. Naar men ons mededeelt, zal binnen enkele dagen door de politie een onderzoek worden ingesteld in hoeverre men aan de verplichting heeft voldaan. Een ieder zij dus gewaarschuwd en zorge zoo spoedig mogelijk een plaatje te beko men. Reeds op verschillende plaatsen in de omgeving is door de politie ingegre pen, en zijn er als gewoonlijk slachtoffers gevallen. Die zich aan een ander spiegelt, enz. RIJNSBURG. Ds. H. Biesma, Chr. Ger. pred. te Groningen, zal op uitnoodiging van de Chr. Oranje Ver. alhier op Dinsdag 13 Jan. a.s. in de Ger. Kerk alhier spreken over het onderwerp: „De Schilden der Aarde." NOORDWIJK AAN ZEE. De openingsavond van den te houden bazar in en ten bate der Chr. Bewaar school is thans vastgesteld op 14 Ja nuari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2