CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG MAANDAG 5 JANUARI 1925 NUMMER 1404 IDSCHE GODRANT BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 AB ONNEMENTSPRIJS 1; In Leiden en buiten^Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post^per kwartaal f 2.90 Aan onze Abonné's. Wij hebben in het vorig nummer een beroep gedaan op onze lezers om den last die we door de moeilijkheden in ons bedrijf ondervinden met ons te wil len dragen. Een beroep dat niet te vergeefs is gedaan. Van geen enkele zijde ontvingen we ook maar eenige klacht. Integendeel, wij ontvingen tal van sympathiebetui gingen en meer dan een zond ons een belangstellend en waardeerend schrij ven. Zoo schreef ons een van onze lezers: „Wees sterk en zijt niet versaagd. Dat onze vijanden niet over ons en dezen arbeid juichen, omdat het aanvanke lijk niet lukt! Alle begin is moeilijk, doch houdt maar moed! „Wij zijne knechten zullen ons opmaken en bou wen en God van den hemel doe het ons gelukken!" En 'n lezeres uit een der dorpen schreef ons o.m. het volgende: „Wij wenschen u in deze moeilijke dagen van begin met eigen drukkerij" moed en volhar ding toe. U kunt van ons geduld ver zekerd zijn. Het deed me goed dat ook aan ons vrouwen gedacht is." En het bleef niet bij woorden al leen. Wij mochten ook reeds verschillende nieuwe abonné's inschrijven. Het spreekt wel vanzelf, dat deze blij ken van belangstelling, waarvoor wii hartelijk dankzeggen, in deze dagen van teleurstelling, ons niet weinig heb ben bemoedigd. Over enkele dagen hopen we zoover te zijn, dat alles behoorlijk function- neert en dat de beloften in het eerste nummer gedaan, kunnen worden inge lost. Y Het Bioscoopgevaar. Dat de bioscoop zooals die zich lang zamerhand heeft ontwikkeld, met haar zedenbedervende films een ernstig ge vaar beteekent, met name voor de jeugd, wordt door weinigen ontkend. Om deze gevaren te ondervangen en de ouders gerust te stellen, heeft men gekregen de z.g. kindervoorstellingen, waartegen naar men meent niet het minste bezwaar kan bestaan, temeer d,aar de te vertoonen films in tal van plaatsen eerst door een Commissie worden gekeurd. Dat hiermede evenwel het gevaar niet is weggenomen kan blijken uit het volgende schrijven, onlangs in de N. R. Crt. opgenomen: „Dezer dagen bezocht ik met een zestal kinderen van 8 tot 12 jaar een „kindervoorstelling" hier ter stede. Ten overvloede had ik tevoren per telefoon aan het bureau van de bios coop gevraagd of de films die ver toond zouden worden, absoluut ge schikt waren voor kinderen, waarop mij bevestigend werd geantwoord. Niet weinig verbaasd was ik, dat er gedurende het eerste deel der voorstelling films werden vertoond, die, zooal niet ontoelaatbaar, toch ongeschikt en geheel zonder belang voor de kinderen waren, t.w. een modescliow, de gevolgen van een on verwacht bezoek door een schoon moeder aan een jonggehuwd paar, en dergelijke. Na de pauze kwam de hoofdscho tel „In 't honderd", drama in vijf ac- ten, behandelendden tegenzin van een jonggehuwd man om de slaap kamer met zijn jonge echtgenoote te deelen en al wat daarmee in verband staat. Een dergelijke film wordt door on ze bioscoop-commissie, die krachtens opdracht van de overheid hierin uit sluitend te oordeelen heeft „toelaat baar voor kinderen" geacht. Welke films zou deze commissie dan wel Het wordt hoog tijd dat zij haar ontoelaatbaar voor kinderen achten? wijze van beoordeelen grondig her zie, of wel, dat de Overheid een be tere contröle op filmvertooningen voor kinderen instelle." Dit schrijven spreekt voor zichzelf. Ook de gekeurde films zijn volstrekt niet ongevaarlijk en tot op zekere hoog te, daar zij 'n zeker vertrouwen wekken nog gevaarlijker dan de ongekeurde films. De conclusie waartoe wij komen is dan ook een andere dan die van den schrijver hierboven geciteerd. Niet alleen is een uiterst scherpe controle noodzakelijk, maar nog veel meer noodzakelijk is het, dat door de ouders wordt verstaan, dat zij hunne kinderen uit de verpestende bioscoop atmosfeer hebben te houden. Deze waarschuwing mag ook wel worden gericht tot vele Christelijke ouders, wier kinderen vaak zonder hun weten die bioscopen bezoeken, daar hun tijd en geld verknoeien, en aan ernstige zedelijke gevaren worden bloot gesteld. Schuwt ze, de bioscoop, schreef on langs een onzer bladen, schuwt ze, als een kwade ziekte. Een waarschuwing, die niet over dreven is, en die we hier gaarne her halen. STADSNIEUWS. DE KONINGIN EEREDOCTOR. Promotie op 9 Februari. De senaat van de Rijksuniversiteit alhier heeft in zijn vergadering van 3 Januari aan de Koningin het doe toraat honoris causa in de rechtsge leerdheid verleend. De senaat heeft daarop het volgende telegram aan Hare Majesteit verzonden: Op heden, den dag, waarop voor drie honderdvijftig jaar op voorstel van Prins Willem van Oranje door de Sta- teil van Holland en West Friesland be sloten werd tot stichting van de Leid- sche Hoogeschool, heeft de senaat der Rijksuniversiteit te Leiden op voor dracht der juridische faculteit aan Uwe Majeseit het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend en zijnen rector, lid dier faculteit, op gedragen Uwe Majesteit met die waar digheid te bekleeden. De senaat vraagt eerbiedig verlof de ze plechtigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. in de Pieterskerk, na het uitspreken van de rectorale oratie. De rector magnificus (get.) A. J. BLOK. Hierop heeft de rector het volgende antwoord ontvangen: Het Loo, 3 Januari 1925. Met groote waardeeing heb ik ken nis genomen van het besluit van den senaat der Leidsche Universiteit om mij op dezen historischen dag het eere doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen en van de aanwijzing van uw hooggeleerde tot promotor. Zeer gevoelig voor deze bijzondere onderscheiding, aanvaard ik haar vol gaarne, terwijl ik mij geheel kan ver eenigen met het voornemen om de pro motie op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. (get.) Wilhelmina. Week der gebeden. Hedenavond te 8 uur wordt in de Oosterkerk, de eerste samenkomst ge durende de week der gebeden ge houden. Voor dezen avond is het onderwerp: Algemeene dankzegging en verootmoe diging. Dankzegging: voor de onmisken bare openbaring van het rechtvaardig Godsbestuur in het leven en de ge schiedenis der menschlieid; voor de velerlei wegen, waarop Gods genade in Christus aan de wereld het heil brengt; voor de vruchten des evangelies, het eenige middel tot genezing der volken: voor een toenemende erkenning van het gezag van den Christus als Oor- deeler en Rechter der wereld. V e r o o t m o e d"ig ing: over onze liefdeloosheid, en onze ontrouw jegens de Waarheid; over onze kleinmoedigheid en onbe slistheid in het gehoorzamen; over ons klein denken van God, en ons gemis aan waarachtige navolging van Christus in het gewone leven. Gebed: om eenvoudiger en waar achtiger verwerkelijking van de begin selen des evangelies; om reinheid en ootmoed van hart; om de overwinning van den Geest van Christus in geheel het leven, den arbeid en de verhoudingen der men schen. Wijkgebouw „Levendaal". Plet bekende wijkgebouw van de Nederl. Plerv. Gem. aan liet Leven daal, stichting van wijlen Ds. S. H. J. de Wolff, bestaat 13 Januari a.s. vijftig jaar. In verband daarmede zal aan den avond van dien dag een dank- en be destond worden gehouden, die te half acht aanvangt, en waar Ds. M. J. Pun- selie van hier, en Ds. A. W. Voors, pred. v. d. Marthastichting te Alphen a. d. Rijn, (schoonzoon van wijlen Ds. de Wolff) zullen voorgaan. Jubilaris gehuldigd. Zaterdagmorgen te elf uur vond ten bureele van den Stationschef hier ter plaatse de huldiging plaats van den heer A. B. Pelder, thans hoofdconduc teur, van wien het 25 jaar geleden was dat hij als conducteur in dienst trad bij de toenmalige Staatsspoorwegen. De heer A. Rombonnet, namens de Directie sprekende, wenschte den ju bilaris van harte geluk. Spr. vermoedde, dat hij heden mg wel eens terug zou denken aan het moment toen hij voor het eerst te Zwolle in dienst trad; prees hem als een plichtsgetrouw beambte, die steeds zijn dienst goed gedaan had en bij de Directie ook goéd stond aangeschre ven. Na de toespraak overhandigde hij den jubilaris het gebruikelijke ge schenk onder couvert, met een oor konde, met verzoek deze oorkonde in een lijstje te zetten, als een herinne ring aan dezen dag. Daarna nam de stationschef, de heer v. den Born het woord, die den jubi laris gelukwenschte namens het stati- onspersoneel. Spr. heeft, hoewel niet direct met het personeel in aanraking komende, hoofdconducteur Pelder lee- ren kennen als iemand, die goed zijn dienst vervult. Namens het geheele treinpersoneel werd de heer Pelder gecomplimenteerd door den heer Bijlsma, hoofdconduc teur. Getroffen dankte de jubilaris den in specteur voor zijn gelukwenschen en cadeau, en verzocht zijn dank aan de Directie over te brengen; ook den Sta tionschef bedankte hij voor zijn harte lijke woorden en hij hoopte, dat de goede verstandhouding, zoo deze nu was, mocht blijven. Tevens werd aangeboden een fraai album, door den heer W. Metselaar geteekend, bevattende de namen der deelnemers aan het cadeau, benevens de initialen in het Esperanto, waar van de heer Pelder een ijverig propa gandist is, en voorts eenige mooie tee keningen, het spoorwegleven betref fende. Zaterdagmiddag werd namens het gansche personeel het huldigingsca deau ten huize van den jubilaris aan de Rijn- en Schiekade, door den Sta tionschef aangeboden. Stedelijke werkinrichting. In de Stedelijke werkinrichting zijn vorige week opgenomen 192 volwassen personen, 10 kinderen. Totaal 202 per sonen. Museum „De Lakenhal". De tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door G. II. Breitner (ver zameling Hidde N ijland) zal Woens dag 7 Jan. om 4 uur worden gesloten. Donderdag a.s. wordt in de groote zaal van het Nut een vergadering ge houden van de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen, afd. Leiden. In die vergadering zal de heer Ir. A. van der Stok, verwarmingsingenieur van de fa. de Vries en Stevens, een le zing houden over: Centrale verwar ming voor woonhuizen. De zangvereeniging „Hallelujah" en de Chr. reciteerclub „Uit vriend schap kunst" zullen op 19, 20 en 21 dezer een bazar houden ten bate van de bibliotheek van de zangvereeniging en het bouwfonds, alle drie onder- afdeelingen van de afd. Leiden van den Chr. Nat. Werkmansbond. Op Dinsdag 13 Januari a.s. houdt de afd. Leiden van den Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst een le denvergadering, waarin secretaris en ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/; cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 50 cent. penningmeester hun jaarverslag hopen uit te brengen, terwijl mede aan de orde zal worden gesteld het voorstel, van den C.B.B. inzake de oprichting van een ophaaldienst van belasting gelden. Ten huize van de familie D., aan de Geeregracht, ontstond gister middag een begin van brand, door- fclat van een gascomioor, de vlam in teen daarop staanden pan met vet 'sloeg. Dppjr direct den gastoevoer af te sluiten wist men erger te voprkomen. Op den Rijhsburgerweg geraakte Zaterdagmiddag een besieiwagen van Iden bode vanL. uit bassenheim, met een der wielen beklemd in de tram rails, waardoor het wiel brak en de wagen tot stilstaan werd gedwongen, terwijl ook het paard kwam te val len. - v Na eenigen tijd werd de lading o\vergepakt in een bestelauto, waar mede het 'euvel was verholpen. Het /verkeer had een kwartier vertraging. Op den hoek Nieuwe Rijn Hooigracht kwam vanmiddag de be stelauto van Vroom en Dreesman in hotsing met een met hout beladpn twagen van den expediteur V. S. ,Van den auto werden kap en spat borden ingedeukt, terwijl de water- koeler delect raakte. Oorzaak was vermoedelijk dat de auto den wagen, die uit de Water- steeg kwam, nog heeft willen pas- seeren, toen daarvoor geen gelegen heid meer was. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J .de Winter, jm. 35 j. en J. C. Gaastra, jd. 33 j., C. L. Duin dam, jm. 2ü j. en C. M Heemskerk, jd. 19 j. C. J. Boskamp, jm. 30 j. en H.A. P. de Vrind, jd. 25 j., C. J Coster, jm 30 j. en B. Roos, jd. 27 j., R. L. Kallenberg, wedr. 34 j. en J. P. v. d. Bom, wéd. 30 j., L. M. Devilee, jm. 25 j. en H. M .Franse, jd. 25 j., G. v. Ber- kel jm. 28 j. en W. C. J. Schouten, jd. 24 j. J,. 1. Stoute, jm. 28 j. en J. Veer man, jd. 23 j. BINNENLAND. Minister Coiijn. Minister Coiijn, dus wordt uit Ber- jijn gemeld, die sinds enkele dagen hier vertoeft, heeft gisteren het noen maal gebruikt bij den Nederlandschen gezant. De rijksminister van buiten- landsche zaken en mevrouw Strese- hiann behoorden eveneens tot de ge- noodigden. Middenstandsbond. De N ederlandsche Middenstands bond zal 15 Januari in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een buitengewone vergadering houden. Als spreker zal optreden prof. dr. H. W. C. Borde- v'vvijk uit Grningen, met het onder werp: bedrijfsorganisatie en medezeg genschap Geen verbinding met Haarlem. In verband met de automatiseering van het net Haarlem, bestaat van 10 Januari 6 uur n.m. tot il Januari 8 uur v.m. geen gelegenheid om met tde geabonneerden, aangesloten op het centraalbureuau te Haarlem, interlo- FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 3) De mist vulde het dal nog van het eene eind van het andere, hoewel zij niet zoo dicht was als op de heuvelen- Daarenboven, was er ter weerszijden van den weg een heg zoodat er geen gevaar meer bestond voor verdwalen. Hij liep zoo snel voort als gaten en steenen en een diep spoor hem dit wilden toestaan, totdat de eerste gas lamp geel en onduidelijk voor hem op dook. „Deeping eindelijk!" zeide hij tot zichzelf, met iets als een zucht van ver lichting. „Maar de verste buitenwijk. Wat moet ik een eind uit mijn koers geraakt zijn! Ik zou wel eens willen weten, of de Voorzienigheid hier nu een rol in heeft gespeeld?" En hij glimlachte cynisch en ver snelde zijn schreden. Na verloop van eenigen tijd bleef hij plotseling stilstaan. „Ik geloof, dat ik hier moet inslaan naar Newlands," zeide hij. Er was geen sterveling te zien. De stad was minstens nog tien minuten verder. Hij luisterde of hij ook een voetstap hoorde, maar geen geluid ver brak de stilte, zelfs geen straal van licht was ergens te bespeuren, behalve van de straatlantaarns. Deze stille bui tenwijk was klaarblijkelijk en vast in slaap. „Ik geloof zeker, dat het hier ergens is", mompelde hij, en haastte zich voort aandachtig links en rechts ziende. „Ja, hier is het. En een der boven vensters is verlicht ook." Een oogenblik later, trok hij hard aan de huisdeur-bel. HOOFDSTUK II. Verrast. Dr. Upton zat op een lagen stoel in zijn slaapkamer, voor een vroolijk vuurtje. Zijn voeten waren gestoken in warme trijpen pantoffels, zijn zwa re chambercloak, die hij teruggeslagen had van zijn knieën, hing over de leu ningen van den stoel. Hij had zitten lezen, tot voor een paar minuten, maar daar het boek hem begon te vervelen, had hij het terzijde gelegd, en staarde nu peinzend in het vuur. Het was een gewoonte, die hij had aangenomen, vooral gedurende de laatste jaren, se dert hij zijn praktijk had opgegeven. Hij was een in-het-oog-vallend man. vooral als hij rechtop stond. Lang. recht, en krachtig, niettegenstaande zijn acht-en-zestig jaren. Zijn hoofd was groot, goecl gevormd en bedekt met een overvloed van staal grijs en dicht-krullend haar. Zijn ge laat was glad geschoren, zijn oogen scherp en doordringend, zijn neus recht met groote, dunne neusvleugels, zijn mond fijn besneden, vastberaden en beslist, zijn kin vooruitstekend en uitdagend. Hij zag er minstens 7 jaar jonger uit, dan hij in de werkelijkheid was. Gedurende vele jaren had hij een voorname plaats bekleed onder de doctoren van Yorkshire, en zelfs nu hoewel hij feitelijk zijn praktijk had neergelegd, werd hij in moeilijke ge vallen nog telkens door de collega's geconsulteerd. Hij was nooit getrouwd geweest, had weinig düre liefhebberij en, en haatte drukte en vertoon. Het gevolg was, dat hij zeer spoedig rijk was geworden. Ieder jaar had hij negen tienden van zijn inkomen kunnen beleggen, en daar hij in zaken een even scherp inzicht had, als in het maken van een diagnosis, kwam hij. toen hij den leeftijd van zestig jaar bereikt had, tot de overtuiging, clat hij al zijn tijd noodig had, 0111 zijn geld zaken te bestieren. Hij was geen gelukkig man, en ook niet, wat men gewoonlijk verstaat on der een beminnelijk man. Daartoe was hij te achterdochtig van natuur. Hij twijfelde aan alles en bijna aan ieder een. Hij nam niets aan op goed ge loof, en beweerde niets te gelooven. dat hij niet bewijzen kon. In zijn jeugd was hij bedrogen ge worden, door menschen in wie hij zijn volle vertrouwen had gesteld: en zijn ervaring had hem bitter gemaakt en hard en cynisch en ongeloovig. Hij beweerde, dat belangeloosheid een deugd was die niet bestond; en dat godsdienst een onhandig beroep was op de zelfzucht en vrees der men schen. Hij ging nooit naar de kerk; wei gerde zich in te laten met wat hij ge organiseerde liefdadigheid noemde; ver meed allen gezelligen omgang tot in het overdrevene toe; en leefde in één woord, het leven van een misantroop. Sommige menschen zeiden, dat sedert de laatste paar jaren dat ls, sedert Floss Gresham bij hem was komen in wonen hij er wat op vooruit was gegaan, dat hij minder scherp In zijn spreken en minder achterdochtig in zijn manier van doen was; maar in hoever dit oordeel juist was, hierover hadden de bewoners van Deeping, in hun geheel genomen, zeer weinig kans te kunnen oordeelen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1