ZATERDAG 3 JANUARI 1925 Dag-Agenda. DINSDAG 6 Jan. Leiden. Evangelieprediking met lichtbeelden, Jeruë, Groenesteeg 16, n.m. 8 uur. Zondag 4 Jan. Leiden. Evangelieprediking n.m. 6.30, Jeruël, Groenesteeg 16. Donderdag 8 Jan. Leiden. Bijbelbespreking, Jeruël, Groenesteeg 16, n.m. 8 uur. Donderdag 8 Januari. Zangersavond der Ring „Leiden en Omstreken" Stadsgehoorzaal n.m. 8 u. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen: van Maandag 5 Janua.ri tot en met Zondag 11 Januari door de apotheken van de H.H.: G. H. Blanken Jloogewoerd 171, telef. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door Dr. Varekamp, Geverstraat 32, telef. 1916. BINNENLAND. De Tariefwet De tariefwet is, gelijk gemeld, 30 December j.l. afgekondigd. Wat nog geenszins wil zeggen, dat zij met ingang van den gebruikelijken „dag", volgende op dien harer afkondiging" in haar geheel in werking treedt. In het Staatsblad no. 568, waarin de wet is opgenomen en dat zooeven is verschenen, lezen wij n.l. dat slechts in werking treden met ingang van den dag, volgende op dien der afkondiging de artikelen 7, 8, 10, 11 en 12 der wet, welke artikelen uitsluitend betrekking hebben op de tariefcommissie en haar rechten en plichten. Alle overige artikelen, dus ook de eigenlijke tariefverhooging, worden eerst van kracht op een bij K.B. nader te bepalen tijdstip. Ned. Werkl. Verb. „Patrimonium" Op Maandag en Dinsdag 23 en 24 Fe bruari of Maandag en Dinsdag 2 en 3 Maart a.s. zal te Utrecht een buitenge wone Algemeene Vergadering van het Verbond worden gehouden. Dan zullen de overgebleven punten worden behandeld van de Agenda der Bondsvergadering te Leeuwarden op 24 en 25 September j.l. met uitzondering van de punten 10, 14, 15 en 16, die zul len ter sprake komen in een bespreking door het Verbondsbestuur ingeleid, over den algemeenen toestand van het Verbond. Ook zullen dan onderscheidene voor stellen door het Verbondsbestuur ter tafel worden gebracht; waardoor heel 't leven van het Verbond krachtig zal worden gesteund en onder 's Heeren ze gen tot meerderen bloei zal worden bracht. Z.Exc. A. W. F. Idenburg. Z.Exc. A. W. F. Idenburg verzoekt aan d^ Standaard te melden, dat hij, ongesteld zijnde, het bed moet houden en hem daarom geen correspondentiën toe te zenden dan in de uiterste nood zakelijkheid. Gesticht „De Glindhorst" Naar aanleiding van eenige vragen van het Kamerlid Kleerekooper betref fende moreele en financieele toestan den in het gesticht „De Glindhorst" deelt de Minister van Justitie thans een en ander mede omtrent de resul taten van het ingestelde onderzoek. Uit het antwoord van den Mininster blijkt, dat zeer ergerlijke feiten van tuchteloosheid, mishandeling en on- tucht aan het licht zijn gekomen. Na dien is de directeur ontslagen en zijn leden van personeel en verpleegden ver wijderd. Het gewijzigde bestuur heeft zich verder verbonden zonder machti ging van den Minister geen nieuwe ver pleegden op de stichting te plaatsen. Bepaalde maatregelen van orde en toe zicht zijn voorgeschreven. Verder heeft de Minister de aandacht van den pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam op een en ander gevestigd. Betreffende den financieelen toestand wordt o.a. meegedeeld, dat een plan tot financieele reorganisatie is opgemaakt, dat tot strekking heeft om, zij het over een lang tijdsverloop, te komen tot af lossing van den zwaren op de stichting drukkenden schuldenlast. Daarnaast, zijn, in de eerste plaats door vrogere en tegenwoordige leden van het bestuur belangrijke geldelijke offers gebracht om het der stichting mogelijk te ma ken haar financieele verplichtingen na te komen. Het zal nu nader moeten blij ken of de vereeniging door de ontwor pen financieele reorganisatie een grond slag heeft verkregen, waarop zij kan voortbestaan, dan wel of daartoe nog dieper ingrijpende maatregelen1 noodig zouden wezen. Boter- en Kaaswet. Het Officieel Orgaan van den Alg. Nederl. Zuivelbond geeft een overzicht van de meeningen der aangesloten ge westelijke bonden over het ontwerp-bo- ter- en kaaswet. De Friesche Bond is voor de invoe- RECLAME Y\A/7 /TV /7\ P! Verbcvwingsuirverkccp kOXA/ rrt \iLr—-> I HULPGEBOUW: BEDDEN EN TAPIJTEN. HAARLEMMERSTRAAT 54 GORDIJHRIBSEN 431/, MODERNE DESSINS LHNDHUIISSTOF ZWARE PLUCHETTE, dubbel breed 1.25 49 DUBBEL BREED MADRAS voor GordQnen 18 /2 ALL07EEMETS, dubbelfbr. 25 GOBELIN voer OvergordRneu 1.127a ring van een wettelijke regeling, onder voorwaarde dat aan de belanghebben den het noodige medezeggenschap bij de uitvoering zal worden gegeven en het Leidsche station geen bezwaren voor de gewone botercontróie oplevert. In de algemeene vergadering van den Geldersch-Overijsselschen Bond gingen enkele stemmen op tegen een wettelijk uitvoerverbod van ongecontroleerde bo ter. Het bestuur heeft daarna de zaak nogmaals besproken, doch handhaafde zijn standpunt en gaat met de invoe ring accoord. De Drentsche Bond ziet geen belang in een boterwet, doch zal zich tegen de invoering niet verzetten. De Zuid-Nederlandsche Zuivelbond is van meening, dat de crisismaatrege len zoo spoedig mogelijk moeten ver dwijnen. Voor de boter meent men een wettelijke regeling te kunnen missen. In den Zuid-Holfandschen Bond zijn twee stroomingen, waarvan die tegen de wettelijke regeling vooral een ge vaar in een te groote ambtelijke in menging ziet. De Groningscbe, Brabantsche en Noord-Hollandsche Bonden gaan met de invoering van een wettelijke rege ling accoord. De F.N.Z. heeit besloten, aan den mi nister van binnenlandscbe zaken en landbouw mee te deelen, dat hij met de invoering van de boter- en kaaswet ac coord kan gaan onder voorwaarde, dat in de statuten van het Botercontrole- station-Leiden eenige wijzigingen wor den aangebracht en aan de belangheb benden bij de uitvoering van de wet het noodige medezeggenschap wordt gegeven. Verzocht zal worden de wet zoo spoedig mogelijk in te voeren, op dat de nog bestaande crisismaatregelen kunnen worden ingetrokken. Bijz. Kweekscholen. Naar men aan het Hbid. meldt is aan het Dep. van Onderwijs een zegel ing in voorbereiding voor de leerscholen dee bijz. kweekscholen, waarbij de vergoeding aan het met Ide practische opleiding dee kweeke- lingen belaste personeel wordt gere geld op den voet als bij de openbare kweekscholen. Op grond van door ons ingewonnen islichtingen achten wij' de waarschijn lijkheid van dit bericht zeer groot. Minister Colljn. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Mi nister Colijn daar is aangekomen en in hotel „Adlon" zijn intrek heeft ge nomen BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Toekomstverwachtingen. Onrast overal. „Wat zal het nieuwe jaar brengen? Zal het een jaar van voorspoed of van tegenspoed, van oorlog of van vrede zijn?" Zoo vragen wij als vanzelf bij de in trede van een nieuw jaar, doch daar is niemand onder de menschenkinderen, die daarop een antwoord kan geven. Niemand kan den sluier, die de toe komst bedekt, oplichten. Daar zijn er wel, die het anderen, en wellicht ook zichzelven wijsmaken, dat zij het wel kunnen. Inzonderheid in onze groote steden is 'n heirleger waar zeggers, kaartleggers, astrologen enz., meest vrouwen, die hun voorspellingen aangaande hetgeen komen zal ten beste geven en dan ook gretig geconsulteerd worden. Zoo heeft de „Petit Parisien" de be kende madame De Thélème onder vraagd, wat de toekomst brengen zal. Het zal geen bijzonder jaar worden, zoo heeft zij gezegd, de totaalindruk dien zij uit de gesternten gekregen heeft, is die van een middelmatig jaar. „Niets belangrijks. Geen sensationeele ramp, ofschoon natuurlijk wel de ge bruikelijke aardbevingen, overstroo mingen en spoorwegongelukken. Dat is niets bijzonders. Deze waarnemingen slaan op alle landen behalve op Rus land, waar een regeeringsverandering niet onmogelijk is." En behalve de „gebruikelijke" ram pen zal er ook de gebruikelijke poli tieke en sociale onrust zijn. Dat komt omdat de gesternten op slechten voet met elkaar leven. Venus bevecht Mer- curius, Uranus keert zich tegen Jupiter Mars en Saturnus hebben ruzie. En de weerspiegeling van dat alles zal ook op onze aarde te zien zijn; vandaar dat 't hier niet alles pays en vreê zal zijn. Natuurlijk zijn dit alles bespiegelin gen, waaraan we geen waarde hechten. Afgezien van de vraag, of madame De Thélème al dan niet te goeder trouw is, is het verband tusschen de wereld der sterren en die der menschen iets dat voor den mensch vooralsnog ver borgen is, en dat ook wel blijven. Het bestaat wel men denke aan de ster der Wijzen doch het is den mensch niet gegeven, uit de sterren de toekomst af te lezen. De wetenschap, die de mensch van de toekomst heeft, is zeer gering en be staat hoofdzakelijk daarin, dat hij op grond van hetgeen is, kan voorspellen hetgeen mogelijk, hetgeen waarschijn lijk zijn zal. Dat kan hij, indien hij een goed in zicht heeft in de politieke en sociale verhoudingen en de tendensen, die in de wereld werken. Want er is continuï teit in de wereldgeschiedenis, Het is, zooals onze dichter Bilderdijk zong: „In 't voorleden ligt het heden, In het nu, wat worden zal." Wie bewust de geschiedenis der laat ste jaren heeft meegeleefd, zal o.i. even als madame De Thélème, een „mid delmatig" jaar verwachten, een jaar van kleine onrust, doch niet van groote en spannende gebeurtenissen. Zoo is ook de inzet geweest van dit jaar. Onrust in Duitschland over de niet-ontruiming der Keulsche zone; on rust in Italië, waar de oppositie tegen het fascisme toeneemt en de positie van Mussolini almeer wankelt; onrust in Rusland in verband met de tweedracht tuscshen de leiders; onrust in Spanje, op den Balkan, in Egypte, ln China, ja waar niet al. Doch bij al die onrust moeten we ook één ding niet uit het oog verliezen: dat de menschheid moede is. Moede na de in- eii overspanning van den wereld oorlog en daarbij lamgeslagen door de malaise. Men is niet meer tot groote daden in staat, 't zij in de goede, 't zij in de verkeerde richting. Natuurlijk geven we hier slechts een uit den aard der zaak subjectieve, k ij k op de verhoudingen, zooals die thans zijn en waarschijnlijk in de toe komst zullen zijn. Het kan best zijn, dat de toekomst geheel anders zal uitvallen, dan wij meenden dat het geval zou zijn. Alle menschelijke berekeningen kunnen fa len, en falen ook heel dikwijls. Gelukkig, dat wij één ding weten, dat vrede en oorlog, gezondheid en riekte, rijkdom en armoede ons niet bij geval, maar uit Gods Vaderhand, toekomen. Alleen als wij daarvan overtuigd zijn, kunnen wij met vertrouwen en zonder vreezen de toekomst tegemoet gaan. HET PROTOCOL VAN GENEVE. De hoading der Zaid-Afrikaansche regeering. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de regeering waarschijnlijk reeds teen beslissing heeft genomen ten op lichtte van het voorstel der Britsche fregeering om in de maand Maart 'een rijksconferentie te Londen te hou- iter bespreking van het 'Geneefsche lontwapening s-pro to,col Indien een dergelijke conferentie wordt gehouden, wordt mogelijk ge- acht, dat Tielman Roos, de minister van Justitie, de Zuid-Afrikaansche Idelegeerde zal zijn. Het ^zal voor Ge neraal Hertzog vrijwel onmogelijk zijn persoonlijk aan de conferentie deel te nemen. Alle dagbladen bespreken injioofd- (artikelen de vraag, welke .beteekenis het Protocol zal hebben ,voor de be hangen der Dominions. De „Rand Daily Mail" zegt: „Het iis lijnrecht tegen den geest der vol ken, opgenomen in het .Britsche ge meenebest om onherroepelijk gebon- Iden te zijn aan een overeenkomst 'welke hen in allerlei .internationale (avonturen kan verwikkelen. Die geest 5s dubbel sterk gekant tegen het on derwerpen van binnenlandsche ge schillen, die licht kwesties van leven 'en dood kunnen worden yoor een land als Zuid-Afrika, aan de beslissing van een lichaam van internationale scheidslieden. In ieder geval .dient, eer een definitieve beslissing wordt ge- momen, een ampele bespreking tus- ■schen de Dominions en Engeland te Worden gehouden." De „Star" te Johannesburg .zegt: jWat ook de bezwaren mogen zijn ten opzichte van sommige bepalingen van het Protocol, en welke wijzigingen ook wenschelijk mogen zijn jom onge- Igronde argwaan betreffende inbreuk' op de z.g.n. „binnenlandsche jurisdic tie" weg te nemen, geen regeering en geen land kan het zich veroorloven het Protocol te verwerpen zonder nauwkeurige overweging der conse quenties. Het Protocol is het eerste Igoedomlijnde, opbouwende plan om de verschillende krachten der bescha- -ving op de zijde ,van den vrede te 'mobiliseeren, en het oorlogsgevaar in ide toekomst tot een minimum te be perken. KORTE BERICHTEN. Te Bonn is op 110-jarigen leeftijd de oudste vrouw van Duitschland, de weduwe Berta Kübbeler, overleden. j De laatste twee dagen woedt over geheel België een storm, die veel scha de aanricht. De rivieren en stroomen wassen opnieuw. De „New York World" heeft haar prijs per exemplaar van 2 tot 3 dollar centen verhoogd. Alle andere groote Amerikaansche dagbladen kosten 2ct. Koning Albert van België heeft besloten af te zien van de reis, welke hij met de eerste Citroën-expeditie door de Sahara naar Timboectoe zou maken. De Joegoslavische regeering heeft bevel gegeven de leiders van de Kroa tische boerenpartij te arresteeren, de partij-organisaties definitief te ontbin den en op de archieven beslag te leg gen. Volgens een nog niet bevestigd be richt zou Fan Noli, die, zooals men weet uit Albanië is gevlucht, te Rome zijn aangekomen. Gouverneur Smith van New-York is Donderdag j.l. voor den derden keer beëedigd Dit is de eerste keer in de geschie denis der Vereenigde Staten, dat een gouverneur drie maal gekozen is. De Bulgaarsche minister-president verklaarde over zijn reizen naar Bel grado en Boekarest, dat hij zijn doel grootendeels had bereikt. De ontvangst was in beide landen zeer hartelijk ge weest. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nes en Wierum, Q S. Jellema, te St Anna-Parochie. Te De Meern en Oudenrijn (bij Utrecht) A. van Dij'ken te Wageningen. Te Wassenaar, P. C. de Bruyn te Aals meer. Te Kats, Cand. W. ükk'en te Heerde. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Kollum, J. Ubels te Varsseveld. Voor Meppel, D. de Wit, te Berlicum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Haarlem (2e pred.pl.) L. H. van der Meiden, te Dordrecht en J. L. de Vries te Rijnsburg. Te Mep pel, J. de Bruine te Veenendaal en G van der Zaal te Deventer. Beroepen: Te Arnhem, H. Biesma te Groningen. Bevestiging, Intrede en Afscheid. D s. W. G o e d h u ij s te Haamstede hoopt op Zondag den 18 den Janu ari 1925 afscheid te nemen van de Geref Kerk te Haamstede en Zondag den ien Februari d.a.v. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Eestrum (Fr.), na be vestigd te zijh door Ds. J. D. B. v. d Meulen van Oostermeer. De Kerkelijke Pers. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Apeldoorn heeft het voornemen, over te gaan tot het uitgeven van een eigen plaatselijk kerkelijk orgaan. De normaallessen. Bij Kon. Besluit is het bedrag der Rijksbijdrage, welke aan gemeentelijke en bijzondere normaallessen zal worden ver» leend1 voor elk van de d^or haajr in (dein loop van 1925 ter opleiding tot onder wijzing aangenomen personen, nadat de zen in den loop van 1927 of later d* akte, bedoeld in art. 77, onder ,a., dei Wet tot regeling van het lager onderwijls van 1878 zullen hebben verkregen, vast gesteld voor hen, die opgeleid zijn: a gedurende ten minste twee jaren, op f200; b. gedurende ten minste drie jaren, op f250; q. gedurende ten minste vier ja* ren, op f 300. UIT DE OMGEVING. KATWIJK a. d. RIJN. Predikbeurten Ned. Hen Kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 6 uut Ds. Bollee. Geref. Kerk, voorm. 9.30 uur en nam 6 uur en Woensdagavond 7 uur Ds. Mey- ering. Als een bijzonderheid, die ons doet denken aan vroeger tijden, deelt men ons mede, dat in de maand December j.l. niet minder dan 24 paren zijn ge* trouwd, terwijl 32 paren in ondertrouw zijn opgenomen. De bloemenhandel is de laatste dagen niet vlug te noemen. De prijzen zijn voor enkele soorten redelijk', terwijl voor an dere variëteiten de prijs beslist te laag te noemen is. Hier volgen eenige prij zen, welke op heden besteed worden voor ie soort per 100. Witte due Max. f2,50 f3, Thomas Moore i f7,05, Toul nesol f 6,206,30, Idem geel t 88,2q Due de Berlin f 4,404,üo, La Reine f3,303,50, King of the lellow f 5,0^ 5,9°, Vermilion Brillant f88,10, Dele Prins f 6£,25, Hyacinth en L' innocen ce gaat van f2122 per 100. Alle soorten laten zich dit seizoen bijzonder vroeg en goed trekken. Voor Duitschland wordt weinig gekocht, iets meer voor Engeland SASSENHEIM. Ondanks het stormachtige weder was er zeer veel belangstelling voor de uit voering van gewijde muziek op den N ieuwjaarsavonci. Het veelbelovende programma stelde ons niet te leur. Mej. Disselkoen van Hilversum bleek wel over een heerlijk prgaan te beschikken, de groote stiltq waarmede zij telkens werd aangehoord, kwas wel het meest sprekende bewijs, dat er genoten werd. Ai aanstonds wist zij; ons met het „Veni Bancte Spiritus" te boeien. De zuiver heid in i^nar zang, het volkomen be* heerschen "van haar stem en de groote plooibaarheid in liaar voordracht, stel den haar in staat aan de hoogste eischen te voldoen. Van het met groote zorg gekozen pro gramma (ook het oude Neujahrsiied 1588 deed ons weldadig aan) willen we nog slechts roemen de liederen van Bach; vooral in den laatsten regel van het „Jesq Jesu, du bist mein" trof ons bijzonder de begeleiding, die trouwens bij alle lie deren voor tref lelijk was. Was in het eerste lied van Henri van Nieuwenhoven de begeleiding „modern" te noemen, die van het tweede (Saep spruch) scheen ons met haar talrijke dis sonanten wei „hypermodern" toe Bijzondere vermelding verdient nog het nummer „Hoe schoon is de morgendauw" van Anth. van der Horstèn in ;aen zang en in de muziek werd de teere scho.on- heid van den door de zonnestraal ge- koesterden dauwdroppel heerlijk doop voeld. Over het solospel van den Heer Ken ning moeten wij na deze uitweiding wel kort zijn. In no. 1, „Moderato van Gude" be koorde ons opnieuw bijzonder de Hobo heerlijk deden ons de crescendo's aan met de machtige pedaal-partijen. De Marsch van Guiina,ut, die ons zoo herinnerde aan het „Caro, inio ben" van verleden 2en Paaschdag, gaf ons weer de heerlijke Fransche muziek te genier- ten, evenals het weemoedige ^zvnaaiite Cantabile" van Wfdpr. Ook de Finale van denzelfden auteur was indrukwekkend met zijn forsche ac- coorden. Van de improvisaties voldeed ons het meest de eerste ,over „Komt allen te za- men"; wij stpjnden wederom verbaasd oiver de altijd weer nieuwe combinaties, waar door een onuitputtelijke klankenrijkdom ons werd voorgetooverd. Een avond van rjjk genot ligt weer achter pns. WASSENAAR. ln de Geref. Kerk alhier zal een ■nieuw rein pneumatisch. Kerkorgel •worden geplaatst met twee .klavieren en pedaal en uitgebreide dispositief. Het front ïs ontworpen ,door den 'lieer vah der Eek, ^architect te Den Haag, Het orgel zal electrisch van wind vpprzien worden en met de meest mo derne speelhulpmiddelen worden toe gerust. De firma Standaart te .Schiedam is met de levering .belast. Overleden: Jph&nna. Berieadina Eysberta Kagenaar, 32 jaren, echtge- uoote van T. li. Bi. ^le Wperd Gerardus Laarman, 81 jaren, weduw naar van Q. D. J. Borsbopm. Ondertrouwd: D. Spaans en L. C. Guddet L. J. de Leeuw en A. .C. Kiebopm. Gehuwd: G. lEggink en A. M. Manhave Wj. P. y. d. Holst en J,. M. .Meussen. Op Ide gisteravond gehouden ver gadering van het kiescollege der Ned. jHerv. Gem. alhier werd met meer derheid van stemmen tot herder en leeraar gekozen Ds. P. C. de Bruijn van Aalsmeer. Gistermorgen is het lijk gevon den van den sedert 30 Dec. j.l. ver miste v.d. D. alhier. Genoemde per soon had door zichzelf op te hangen een eind aan zijn leven gemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN Sinds eenige maanden werd deze ge meente onveilig gemaakt door een ge heimzinnig heerschap, dat met groote virtuositeit tal van inbraakjes deed en veel muntgasmeters lichtte. Wegens een delict werd dezer dagen zekere B., van Leiden, naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage over gebracht; hij bleek een riem om het lichaam te hebben, afkomstig van een der Alphensche inbraken. Hoewel B. nog niet bekend heeft, is het vrij zeker, dat men hier den dader te pakken heeft. B. heeft vroeger in Alphen gewoond en was toen reeds een berucht rijwieldief en ronselaar. Hij heeft reeds verschillende veroordeelin gen achter den rug. WOUBRUGGE. In het gisteren geplaatste jaaroverzicht is een gedeelte uitgevallen, dat we hier alsnog laten volgen. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer Luijendijk, maakte promotie en werd van ambtenaar Ter secretarie bevorderd tot burgemeester de heer P. Baat werd be noemd tot opzichter van den polder „Vierambacbt" en deed zijn timmerzaak over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2