Abdijsiroop Dagblad voor Leiden en Omstreken. Bronchitis NIEUWE LEID» COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar ^genten gevestigd zijn Per kwartaal t 2.50 Per week .H. f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 5de JAARGANG. - ZATERDAG 27 DECEMBER 1924 - No. 1398 BureauHooigracht 35 Lelden - tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 225 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleins adverientiën bij vooruitbetaling: van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. Slit nummer bestaat uit t«M bladen» Door eenheid sterk. '""„Er is misschien nooit een tijd geweest, waarin men er 200 ijverig op uit was om do menscben aan elkaar te verbinden, als tegenwoordig. Ik zeg niet dat al die pogingen tot het ■bevorderen van eenheid veel baten. Maar dat. ze in den regel eerlijk bedoeld zijn, zal toch ook well niemand willen tegenspre ken. En dat men er zich meestal met ernst tóp toelegt bet daarmee voorgestelde doel te bereiken, valt evenmin te loochenen. Het krioelt letterlijk onder de nienscken van bonden en vereenigingen. Ze komen bier en ginds en overal, om zoo te zeggen, als paddestoelen uit den grond opschieten. 'Allianties en conferenties in duizelingwek kende menigte. De heeren hebben hun vergaderingen met deftigen presidentshamer en deftige statuten. De dames zouden baar kransjes, waar bet immers altijd even lief toegaat, voor nog zooveel niet willen missen. Gij kunt nauwelijks oen voet verzetten, of gij trapt op een comité. 1 "Wie geen beter middel weet om de menschheid van dienst te wezen, roept op een goeden dag een nieuwe vereenügiag in bet leven, al is het desnoods dan maar gelijk mij eens een heroïeke stakker schreef, die zich ook al gedrongen gevoel de om als een soort van wereldhervormer in miniatuur op te treden „tot de te genwerking der Socialisten De momkraten bont". Zoo is het bijna iedereen om een heid en samenwerking te doen." Het is al heel wat jaren geleden dat wijlen Prof. Jonker in een zijner werken bovenstaande opmerkingen neerschreef, maar wat toen geconstateerd werd, geldt ook nog van dezen tijd. -En niet minder dan toen is ook nu nog tenvolle van kracht wat hij daaraan toe voegde: ..Wanneer de engelen al die fraaie po- is-ing-en zien en niet zien wat er echter zit., dan moeten zij wol den indruk krijgen, dat de kinderen der anenscken het tegen woordig bijzonder goed met elkander kun nen vinden. In werkelijkheid is het juist omgekeerd. 'Wat een verbittering lusschen menschen die aan de wereld to aanschouwen moesten geven, boe goed en hoe liefelijk het is, dat zonen van hetzelfde huis als broeders sa menwonen. Gods kinderen, zoo heeft men gezegd, zijn niet als een zak met erwten die, als men ze op den grond werpt, naar alle kan ten wegrollen, maar als waterdroppels, die. van zelf naar elkander toevloeien. Op het uitwendige afgaande, zouden we er wel bijna toe kunnen komen de verge lijking om te koeren, en te vragen of voor tie tegenwoordige verhoudingen die beeld spraak van naar alle zijden wegspringen de erwten niet bijzónder goed past. Waarlijk, 't is om er hij te schreien, 't Is alsof de Heiland gesproken heeft niet: hieraan zullen allen erkennen dat gij mijne discipelen zijt zoo gij liefde hebt onder elkander, maar hieraan zullen al len erkennen dat gij mijne discipelen zijt, 200 gij ruzie hebt onder elkander. En mid delerwijl lacht de wereld ons uit." Deze teekening is helaas maar al te juist. De invloed van het Christendom en van do Christenen' is vaak 200 gering omdat 'de eenheid en de samenwerking onder de belijders zoo ver te zoeken is. Dat is een droevig verschijnsel waaraan wij inzonderheid in deze dagen waarin wij meer in 't hijzonder herdenken de komst van den Heiland in het vleesch, aandacht mogen en moeten schenken. 1 Wij mogen daaronder niet rustig blij- iven voortleven. Kerstfeestvieren onderstelt gemeenschap oefenen en de eenheid betrachten. Wij kunnen niet tegelijk meezingen den engelenzang en in onvrede en ouderlingen strijd onze krachten verleren. r Wij kunnen niet waarlijk knielen voor den te Bethlehem geboren Koning en loge- lijk van ons eigen Ik een afgod maken die de hoogste plaats in ons hart inneemt. Wij hebben weer gezongen van het Licht der lichten dat uit 's wereld duistro wolken is opgegaan cn indien het ons ernst is geweest dan is daar ook de be geerte in het hart om in dat licht te wan delen en dat licht over de wereld voor ons te doen uitschijnen. Gods Woord leert ons. dat indien wij ïn het licht -vt-andelem gelijk Hij in het licht is, wij ook gemeenschap hebben met elkander. j Er> is tussclien het oen cn het ander een Onafscheidelijk verband. Ais wij in bet licht wandelen en ons koesteren in de stralen van de Zonne der Gerechtigheid, dan zullen we met de zon dige verdeeldheid die nu het leven maar *■1 te vaak verwoest en die het Christen dom tot machteloosheid doemt geen vrede hebben. Dan zullen we moed grijpen, om niet tegen anderen in de eerste plaats, maar tegen ons zelf, tegen ons eigen trotscbe hart den strijd aan te binden. Dan zulflen we bereid zijn af te komen van onzen zelfgemaakten troon om ons te buigen voor Hem, die in de gestaltenissa Gods zijnde, zichzelven heeft vernietigd, de gestalteiiLSse eens dienstknechts aan genomen hebbende, en zichzelven heeft vernederd gehoorzaam geworden zijnde tot dooi dood des kruises. Dan zal er zijn de bereidheid om te zijn als een die dient; om den ander uit- nemonder te achten dan zichzelven. Maar dan zal ook worden ervaren, dat het leven zal winnen, wie bereid is het te verliezen. Uit zwakheid zal dan kracht verkregen worden. Do engelen zu.llen jubelen van den vrede op aarde onder menschen des welbeha- •gens. Het eère zij God in de hoogste hemelen zal moer zijn dan klanken en woorden. En de wereld, die thans juicht over zoo veel verdeeldheid, en eigenzinnigheid en zelfzucht, de wereld die uu zoo vaak voor ons Christendom de schouders ophaalt, zij zal Ridderen. V Beroep op de kiezers. Van links is voortdurend de meening verkondigd, dat de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Tariefwet. in de gegeven omstandigheden feitelijk niet geoorloofd zou zijn. Het ontwerp, zoo werd zeer ten on rechte betoogd, beleekent een. zwenking van de handelspolitiek van Nederland naar het protectionisme, en daar het niet gewenscht is dat over ingrijpende wijzi gingen in de grondslagen van het econo mische leven der natie door de volksverte genwoordigers wordt heslist, zonder dat de kiezers gelegenheid gehad Ij ebben zich daarover uit to spreken, zou met de be handeling van het ontwerp in elk geval tot na de verkiezingen gewacht moeten wor den. Daartoe werd dan ook onder aanvoering van den heer Stenhuis den bekenden vuist-democraat in de Eerste Kamer een poging geclaan. De geheéle linkerzijde veraenigde zich op een motie, waarin uitstel van behan deling gevraagd werd. En men deed dit met de uitgesproken bedoeling, dat- de "kiezers zich evenals in 1905 en 1913 tegen een protectionistisch tarief zouden uitspreken. Hier as echter een dubbele vergissing in het spel. Niet juist, is de voorstelling als zou dit ontwerp een zwenking.van onze handels politiek beteekenen. Dit ontwerp draagt een geheel ander ka rakter dan de ontwerpen van 1905 en 1913. Een poging om in protectionistische richting te gaan wat indien daarbij de noodige voorzichtigheid wercl betracht niet- zo0 erg zou zijn werd bier niet ge daan. Maar onjuist is ook de opvatting dat de kiezers zich in 1905 en 1913 teigen de toen aanhangige ontwerpen hebben uitge sproken. Daarvoorrheeft do vereen'igde linkerzijde wel gezorgd. Men heeft eerst van liet ontwerp oen carricatuur gemaakt, cn daarna heeft men zelfs gesteund door kapitaal uit het buitenland de kiezers daartegen in het harnas gejaagd. Nooit is de massa meer misleid dan in 5905 en 1913. Wat toen gebeurde werd misschien al leen overtroffen door de leugen-campag ne tegen da Vlootwet. En toch, ondanks dat alles, heeft het kiezerscorps zich noch in 1905, noch in 3913 tegen het toen aanhangige ontwerp uitgesproken. Dat joen de rechterzijde in do minder heid kwam, was alleen een gevolg van het onevenredig kiesrecht, dat het mogelijk maakte, dat de meorderh&id door de min derheid werd overstemd. Hadden we toen als nu evenredige ver tegenwoordiging gehad, dan zou in beide jaren de rechterzijde de meerderheid heb ben verkregen. Oók met een beroep op de kiezers is dus do niéuwe Tariefwet volkomen gerecht vaardigd. STADSNIEUWS. De Raad van Arbeid. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft met ingang van 1 Januari 3925 bepaald als volgt: Art. 1. De werkgevers in den zin dor Ongevallenwet 1921 in liet gebied van den Raad van Arbeid te Leiden kunnen de door hen verschuldigde premiebedragen vol doen aan eono door dien Raad aangewezen bankinstelling, indien hun door deze bank instelling vanwege dien Raad voor het verschuldigde bedrag cene kwitantie wordt aangeboden. Artikel 2. De werkgever, die premie vol doet op de wijze, in artikel 1 aangegeven. is een incassoloon verschuldigd, door den Raad van Arbeid te Leiden onder goed keuring van. den Verzekeringsraad vast to stellen. Artikel 3. Yoor den in bet vorige artikel bedoelden werkgever geldt de door den Raad van Arbeid ie Leiden voor voldaan geteekende kwitantie als kwijting. Bedoel de werkgever is vrijgesteld van de ver-^ plickting, ingevolge 't vierde lid van arti kel 46 der Ongevallenwet 1921, tot toezen ding aan bet bestuur der Rijksverzeke ringsbank van een exemplaar der kwij ting alsmede van eene verplichting, voortvloeiende uit eene ingevolge het be paalde- bij artikel 111 der Ongevallenwet 1921 hij algemeenen maatregel van be stuur te dezer zake vastgestelde of nog vast te stellen, daarvan afwijkende, rege-* ling. Artikel 4. De Raad van Arbeid te Lei den is verplicht, met de in artikel 1 be doelde bankinstelling tweemaal per weck af te rekenen. Het Dep. van Financiën heeft giste* ren aanbesteed liet afbouwen van bet Ge bouw voor Gynaecologie van het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden. Het laagst werd ingeschreven door den heer G. M. J. Horvcrs te Tilburg voor f 161.874. Christelijke Radiovereeniging. Woensdagavond werd do wekelijkscho Christelijke R a dio -1 el e f 011 ie-ui lz ending uitgaande van de Ned. Chr, Radiovereni ging geopend, met een rede van Z.Exc. A. W. F. 'Idenburg. Zeer tot onze spijt kunnen wo van dezo rede geen verslag geven daar de spreker door de vele bijgeluiden in ons toestel vrijwel* onverstaanbaar was. Slechts enkele brokstukken konden we opvangen, juist genoeg om te betreuren dat wij de gelieele rede niet konden vol gen. Nadat de heer Idonburg gesproken had werden door Mej. Frieda Mooy te Amster dam een aantal Kerstliederen gezongen, welk gezang werd afgewisseld door decla matie van den heer Feyten te Utrecht. Tenslotte nam do voorzitter der Ver-; eeniging, Mr. A. van der Deure le Benne- kom, het woord om eepjgo mededeelingen te doen omtrent do werkzaamheden der Ned'. Ghr. Radio-Vercenigioig, waarbij do luisteraars werden opgewekt zich hij de Vereen, aan te sluiten en haar arbeid die zeker van niet geringe beteekenis kan wor den, te steunen. De avond werd besloten met gemeen schappelijk gezang van de dames en hee ren die hij de uitzending tegenwoordig waren. Het was een mooi oogenblik toen daar ten aanhoore van al dio luisteraars door heel het land gezongen werd van den lief lijken Jezus-naam, van Hem die reinigt de wonden en heelt alle smart. Do Ghr. Radiovereen. kan met voldoe- niug op deze eerste uitzending, die een evangeliseerend karakter droeg en een voorbereiding voor het Kerstfeest belee- kende terugzien. Terecht is de opmerking gemaakt dat de Radio allerlei gevaren met zich brengt. Veel wat. niet gezocht cn niet begeerd wordt, wordt nu gebracht in de huizen. Daarin schuilt een ernstig gevaar. Maar juist daarom was het eeu goedo gedachte van de stichters der Ghr. Radio- Vereen. om wat inzichzelf goed is, maar tot een gevaar kan worden, aan te grijpen en het te stellen in acn dienst van Gods Koninkrijk. En gaarne wekken wij dan ook onze le zers op deze Vcreeniging te steunen en baar in staat te stellen hare werkzaamhe den uit te breiden. «9 Het adres van den Voorzitter is: Mr. A. van der Deure te -Bennekom en van den Secretaris P. K. Dommisse te Maassluis. A. R. Propagandaclub. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, zal' de A. R. propagandaclub a.s. Maandag des avonds te acht uur iu huize „Feenstra" vergaderen. In deze vergadering zullen de rapporten omtrent het gedane huisbezoek in ver band met de verkiezingsactie behandeld worden. Hot spreekt dan ook wel vanzelf, dat alle propagandisten trachten aanwezig te zijn. De heer Aart Smink alhier slaagde voor het toelatingsexamen tot do z.g.n. hoofdklasse v. piano aan het Kon. Conser vatorium v. Muziek to 's-Gravenhage (lee- raar dr. Carl Oberstadt). Onze stadgenoole. Mej. J. Boekkooi, slaagde heden voor het examen hoogste kias.se (piano) aan het Kon. Coneervato- r;oni te 's-Gravenhage. B1HNENLANIB D£ TABAKSWET. Verlenging van den termijn in art. 88 a. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer be treffende het ontwerp tot verlenging van den termijn genoemd in art. 88 a der Ta bakswet zegt de minister van meening te zijn, dat aan de mogelijkheid, dat een te benoemen commissie met voorstellen zal komen tot wijziging van het stelsel, waar voor de tabaksaccijns wordt geheven en waaTbij thans aan de werkplaatsen te stel len eischen komen te vervallen geen motief kan worden ontleend om do voorgestelde verlenging niet te verleenen. Immers 'n bezwaar als genoemd in liet Voorloopig Verslag zou ook gelden, wan neer de wet op den tabaksaccijns eenvou dig werd ingetrokken; ook dan zouden er personen zijn. die kosten hadden gemaakt om zich aan te passen, en anderen, die door gebruik te maken van de ontheffing v.a.11 art 88 a die kosten hadden vermeden. Hetzelfde bezwaar zou zich bij aanschaft fing van andere accijnzen kunnen voor doen. Als Uw in den aanvang onbetee* kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij- siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossenen Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen, AKKER's verzacht zuivert geneest. Melkinrichtingen en de Ongevallenwet. Do vele melkinrichtingen, waarin ook boter wordt bereid, vielen steeds onder de gewone (mclustr.ieele) Ongevallenwet. Som mige werkgevers in dat bedrijf waren ech ter van meening, aldus meldt het Nederl. Weekblad voor Zuivelbereiding en Handel, dat, evenals de zuivelfabrieken, sedert de invoering der land- en tuinbouwongeval- lenwet hun bedrijf voortaan onder die wet valt. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank was echter van meening, dat ook na de in werking-treding van laatstgenoemde wet de melkinrichtingen onder de gewone On gevallenwet verzekeringsplichtig hieven. Bovendien deelde het sommige melkin richtingen, welke tot dusver in gevaren- klasse 8 waren ingedeeld, nader in klasse 21, zoodat de to betalen premie bijna 3- •maal zooveel bedraagt als voorbeen En aan die hoogere indeeling gaf het terug werkende kracht tot 1 Apr.il 1922 (tijdstip van wijziging der Ongevallenwet). Derhal ve werd een belangrijk premiebedrag na gevorderd. Een Raad van Beroep en de Centrale Raad van Beroep, aan wier oordeel een werkgever de vraag onderwierp, of de melkinrichtingen ook thans nog onder do gewone Ongevallenwet vallen, deelden in dit opzicht de meening van hot bestuur der Rijksverzekeringsbank. En dus blijven (lie inrichtingen onder de gewone Ongeval- 1 en we t verzekeri n gsplcli lig. Anders dacht een Raad van Beroep over de indeeling van melkinrichtingen in een hooaere cevarenklasse. Deze Raad bracht het bedrijf terug in klasse 8. Tegen deze uitspraak ging de Rijksverzekeringsbank- niet in hooger beroep. De vraag zou gedaan kunnen worden, of er voor die werkgevers, welke tegen do hoogere ïndeeling niet tijdig in beroep gingen, ook thans nog een weg is om die indeeling ongedaan te maken. En die weg is e.r inderdaad. D.w.z. men kan aan de Rijksverzekerings bank om een nieuwe beslissing vragen en, als daarbij de hoogere indeeling wordt ge handhaafd, tegen die beslissing in beroep gaan. Aldus deed een werkgever met gun stig gevolg. Eclror wordt dan aan de daar op gevolgde beroepsuitspraak geen ver dere terugwerkende kracht verleend, dan tot den datum van de nieuwe beslissing, waartegen het beroep werd ingesteld. Hoe oer men dus een nieuwe beslissing vraagt, hoe beter. Het zedelijk peil van het Marine-personeel Door den beer ITaazevcct zijn aan den Minister van Marine in zake de toenemen de onzedelijkheid onder het. marine-perso neel do volgende» vragen gesteld: Heeft de Minister reeds kennis genomen van het artikel in heb avondblad van ,.Do Maasbode" van Vrijdag 10 December j.h, getiteld: „Even rechtzetten!", in welk ar tikel verwezen wordt naar dat deel der be schouwing der Tweedo Kamer over do Marinobegrooting, waarin behandeld werd do toenemende onzedelijkheid onder het marinepersoneel en waarin door Zijne Aan hei Zoeklicht Leiden 27 December 1924. „Wo zijn wel diep gezonken", schrijft de LeicLscho correspondent van „Hel Volk". En ik Üloof dat de man gelijk heeft. Hij is grootelijks verontwaardigd om-" dat do burgemeester toestemming heeft geweigerd om het „meesterwerk" Van Heyermans „Allerzielen" in het openbaar •op te voeren. Het is wel waar, dat velen zich door dit stuk diep gekrenkt voelen en het is ook waar, dat naar het oordeel van deskundig gen „Allerzielen" heelemaal geen meester werk is, maar dit verhindert den corres-* pondent niet om te schrijven: „We zijn wel diep gezonken, dat we ons zóó behelpen moeten om een aan het Christelijk filisterdom onaangenaam stuk opgeveerd le krijgen." Nog eens. de man heeft gelijk. De verheffende invloed van het Soc a- lïsme en de geestospiyducten van „den grooten schrijver wiens roem hel gansche volk voor zich opeischt" hebben nog Z0(j weinig invloed gehad, dat deze --rber' in een stuk waarin hij het n.b. beeft ave' ar beidersontwikkeling, zijne tegenstanders aanduidt als „het Christelijk ploerten dom." Zoo schrijft en scheldt niet een fatsóea- lijk socialist. De qualifitfatie „diep gezonken"' is hier volkomen toepasselijk. OBSERVATOR. Exccllentio ontkend werd, dat van Over heidswege preventieve middelen voor het plegen van' onzedelijkheid verstrekt wer den? Zoo ja, acht de Minister dan geen rclcr onderzoek gewenscht naar de juistheid van do volgende passage in genoemd artikel: „Tegenover den Minister houden we vol, dat preventieve middelen in dc kazernes en op het schip voor ieder die dit wenscht" gratis te krijgen zijn, dat men wordt aan gezet er gebruik van te maken en dat cIq Overheid ze op Rijkskosten beschikbaar stelt?" Is de Minister bereid, het resultaat van! dit onderzoek aan de Statcn-ffenreaal mede te deelen? j Beperking van de werkloosheid. Het bestuur der Yereeniging vcor do Staathuishoudkunde en de Statistiek heeft als onderwerp ter behandeling in de alge- meane vergadering van het volgend jaar do vraag aan de orde gesteld: .,Is voor herstel van de voortbrenging en beperking van do werkloosheid verdere verlaging vau de arbeidsloonen noodzakelijk Het bestuur vond de liceTen dr ir J Goudriaan, mr. L G. Kortenhorst ca ir. C. F. Stork bereid over dit vraagstuk te dienen van prae-advies. Salarisregeling Kantoorbedienden. De Ned. R.-K. Bond van Handcls-( Kan toor- on Winkelbedienden, de Ned. Ver van Chr. Kantoor- en Handelsbediend cji, do R.-K. Bond van Technici en do Chr. Opzichters- cn Teekenaarsbond hebbcu in een adres aan ,,H H. patroons in handel en industrie" de volgende minimum- salarisregeliug voor kantoorbedienden voorgesteld Klasse A. Voor eerivoudigen kan tooi ar beid waarvoor eenigo vakkennis vercischa wordt: 18 jaar f 900. 21 jaar f 1G00, 23 jaar f 2200. 30 jaar f 2500. Klasso B Voor arbeid, dio meerdere vak kennis vordert of zelfstandig wordt ver richt: 21 jaar f 1800, 25 jaar f 2500, 3G jaar f 3000. Klasse C Arbeid, die vak- cn bedrijfs kennis vordert of omvat het geven van leiding van beperkten omvang: 25 jaar f 3000. 30 jaar f 3500. Periodieke verhooging ten minslo f 100 per jaar. Adressanten hopen, dat per 1 Januari do salaviecring hiermee zooveel mogelijk in overeenstemming zal worden gcbrarhl. Een wensch. die "naar we vrcezon wel niet verwezenlijkt zal worden. Nederland en Po'en. Naar P. T. A. meldt heeft de Dahksclie Presso een onderhoud gepubliceerd niet Stanislas Kominski. benoemd lot gezant van Polen in Den Haag. die xi.m leven dige voldoening te kennen gaf over z'jn benoeming en den nadruk legde op do vriendschappelijke betrekkingen lussclten Polen en Nederland. IV economischbe trokkingen met hun historische tradities hebben, zoo zei de de gezant, alle kans op ontwikkeling, te meer daar Ito! handels verdrag sleehls op ratificatie wacht. Mijn verblijf in Den Haag. centrum van inter nationale rechtspraak,zul mij ge'ogen- heid géven, kennis le maken met een aan tal eminente personen. En hot verheugt mij, te. kunnen werken in dat land. overal bewonderd en geëerd om zijn karakter en kunstzin. R jwictoclasiinq en wcrkloozen. De Nieuwe Haagsche Bestuurdersbond ihödft een adres gericht tot <k>n miuiototi. van Financiën- met verzoek te bevordert

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1