HULPGEBOUW: BEDDEN en TAPIJTEN, KINDERLEDIKANT 1 AANBREIEN HaarEemmerstraat 54. Nevenstaand Wit Laké in prima uitvoering, 55 X 110 cM. 14.00 65 X 130 cM, 15.50 70 X 140 clH. 17.50 MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten. 75"-^^ ^vl^Lajceer-Tabletten eo Hoofdpijn-Tabletten 60 S/ B'j Apoth. en Drogisten Gemeentelijke Aankondigmg, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHOL a f 0.17 per pond en HARING a. f 0.06 per stuk. N C. DE GIJSELAAR Burgemeester. Leiden, 24 December 1924. AGENDA. DONDERDAG 25 December. Kerstfeest- viering gebouw Joruël Middelstegracht 3: v m. 6 uur WeicTngsdienst; v.m. 10 uur Godsdienstoefening; n.m. 7 uur Samen komst. DONDERDAG 25 Dec. v.m. 10 uur en n.m. 6.30 uur Openbare Samenkomsten Jeruël Groencsteeg 16. VRIJDAG 26 December. Kerstfeestvie ring Jeruël Middelstegracht 3; v.m. 10 uur Godsdienstoefening; n.m. 3 uur Zangdienst n.m. 7 uur Plechtige sluiting. VRIJDAG 26 December. Uitvoering Clir. Zangv. „Zingt den Heer" Noord wijk aan Zpo Gcrcf. Kerk n.m. 7.30 uur MAANDAG 29 Dec. Jaarl. Alg. Leden vergadering 3 October-Vereeniging. „In iden Vergoden Turk" n m. 8.15 uur. Op lsten Kerstdag nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. J. Bruining, Rapenburg 59, Tel. 605. Dr. Kist. Rembrandtstraat 21, Tel. 1202. Dr. Niemer, Stationsweg, Tel. 506. Dr. Schreuder, Hooigracht 69, Tel. 301. Op 2den Kerstdag: Dr. De Graaff, Plantage 20, Tel. 876. Dr. Horst. Havenkade, Tel. 1577. Dr. Janssen8, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Weebers, Hooigracht 31, Tel. 369. r De avond-, nacht. e.n Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen: Van Maandag 22 tot en met Donderdag 2 5 Dec. (lsten Kerst dag) door de apotheek van den lieer M. 'Boekwijt, Vischmarkt 8. Tel 552; 2 6 Dec. (2 d e n Kerstdag) door de apotheek van da beeren G. T. Reijst >Steenstraat 35, Tel. 136, en A. J Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313; en Zaterdag 27 en Zondag 28 December door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Marsmanssteeg 17. Tel. 435. 'worden, om aan de speciale anti-rev. wenscben een plaats op het regeeringspro- gram te geven. Het is wel gemakkelijk, om in zulke om standigheden opzij van den weg te gaan staan, maar er is niet meer uitzicht, dat mot onze beginselen wordt rekening ge houden, wanneer men .aklus handelt. En spr. vraagt zich af, of er inderdaad wel zoo weinig bereikt is? Zeker, spr. weet, dat niet alle vraagstukken van zoo veel belang zijn als het onderwijsvraag stuk. Maar we hebben voor de verwezen lijking van dien wensch ook SO jaren moe ten strijden. En wanneer dan, behalve dit, nog drie punten verwezenlijkt kunnen worden eer deze periode afgeloopen is, mag men dan van een kl'eine vrucht spre ken? Men d:ent eerst deze periode af te wp^hten, eer men oordeelt. Er is behalve de ontevredenheid over wat met gebeurd is, ook ontevredenheid ovpt wat wel gebeurd is. Er is veel gebeurd, dat stof opgejaagd heeft en waarover, ook onder anti-rev., harde woorden gevallen zijn. Spr. ontzegt* niemand het recht om zijn ontevredenheid te uiten, maar laat men dan eerst eens te rugdenken aan het jaar 1922 toen het her nieuwde Kahinet-Ruys zitting nam en aan het jaar 1923, toen de anti-rev. Minister van Financiën daarin zitting nam. Jn 1922 was er reeds een duidelijke aan wijzing. dat de financieel? toestand van ons land dringend voorziening behoefde. De toenmalige Min. v. Fin., de heer De Geer. kwam dan ook met onderwijsmaat- regelen, die de vrijheid van schoolstich ting zeer beperkte en ten aanzien van de ambtenaren stelde hij een salarisvermin dering van pet. voor. Op dat oogenhlik was met de beide maatregelen het kwaad nog te bezweren geweest. Maar in 1923 was het land reeds vérder op het hellend vlak afgegleden. In het najaar van 1923 stond vast. dat de begrooting een tekort van f130.000 000 zou aanwijzen: En als men in aanmerking neemt, dat de schuld aanzienlijk was, zoodot de rente daarvan reeds zoo groot was als in het begin van deze eeuw de heele staatsdienst kostte, dan begrijpt men, dat het tijd werd, om eindekjk halt! te roepen, om te voorko men, dat ons fatsoenlijk Nederland plaats zou gaan nemen onder de volken, wier waardigheid, wier financieel crediet een voudig terzijde geschoven zou worden Het was niet een quaestie van eenvoudig fat soen dit was in de eerste plaats een anti revolutionaire plicht. Ons beginsel is in de eerste, plaats voor de Eeuwigheid,, maar hel eischt, dat we daaraan ook in ons le vari getrouw zullen blijven. Het Calvinis tisch beginsel eischt werkelijkheidszin. Het was dus geen open vraag wat de roe ping was van de anti-rev. partij, toen haar leider geroepen werd om de porte- feui'le van Financiën te aanvaarden. Reeds eerder had hij deze afgeslagen, om dat hij toen niet noodig oordeelde, dezo roeping te aanvaarden. In 1923 meende hij er zich niet aan te mogen onttrekken; echter n et dan nadat hij zich van de me dewerking der andere leden van het Ka binet had verzekerd, heeft hij de taak aanvaard. Aangenaam was deze laak niet: aangena mer is 't aan den weg te gaan staan en af te keureu wat de man doet, die het doen moet. (Ge^hcli). Men kan dan altijd zeg gen: gij moet hel zóó doen en men kan I bovendien ook nog van alles vragen, want dat is zelfs in deze benarde omstandiglie- I •den gebeurd. Dat is aangenamer, maar 't is niet in 's lands belang. De Anti-rév. partij is echter een nationale partij en spr. is ervan overtuigd, dat de Anti-rev. partij van oordeel is, dat het goed i.s, deze taak vervuld is en dat het een eer is, dat haar leider die taak werd opgedragen. Spr. wilde liever niet te veel zeggen over zijn program, want, reeds zoo lang heeft hij met cijfers gewerkt. Eenige "woorden moet hij er evenwel aan wijden. Het bedrag, dat gedekt moést worden was, door meevallers, geen 130, maar 114 millioen gulden. Er zijn menschen, die meenen dat dit heele bedrag uit bezuini ging moest komen, evenwel niet op de sa larissen en ook niet op'hét onderwijs. Maar waar de 114 millioen dan vandaan moesten komen, heeft nog nooit iemand gezegd. Er waren er, die de heele som zouden willen vinden op de defensie-uit gaven, maar spr. heeft de Stateii-Generaal voorgerekend, dat er daardoor hoogstens 30 millioen bezuinigd zou kunnen worden. Spr. heeft een anderen weg gezocht: hij heeft 62 millioen gevonden op de uitgaven en 24 millioen door nieuwe belastingen, Daardoor is het werk gedaan kunnen wor den. Nn zijn er menschen, die vragen: was het nu noodzakelijk, dat er zulke harde maatregelen genomen werden. Spr. eikent, dat er harde maatregelen genomen zijn. Hij is zelf tot zijn 45e jaar ambtenaar geweest en heeft van zijn salaris moeten leven. Maar de ambtenaren zijn de groot ste kapitaalvormers. Door stortingen van Overheidswege en door de betrokkenen zelf worden jaarlijks 150 millioen goede, ge zonde guldens gestort in allerlei fondsen. Maar als een achteruitgang in de munt waarde intreedt, worden de guldens, dié uitgekeerd worden voor pensioen niet meer dan bijv. een kwartje waard. Het iis dan ook merkwaardig, dat deze ambtenaren, wier toekomst er mee gemoeid was, niet beter het belang van een waardevasten' gulden hebben ingezien. Zij zullen het misschien wel! leeren inzien, maar daar zal eenige tijd overheen gaan. Spr. spreekt niet alleen voor zich zelf, hij wil dankbaar herdenken dat de Anti- rev. Kamerclub de zwaarste taak in de Kamer gehad heeft. Zonder weifelen heeft zij spr. met woord en houding gesteund. Zij hebben het gevoel van verantwoorde lijkheid beseft, het verleden van de Anti- rev. partij niet verloochend. Zij zijn trouw geweest aan hun plicht en aan hun ideaal. Ja, ook aan hun iedaal. Spr. heeft zelf ook te worstelen met zijn ziel; hij vraagt zich ook wel eens af of het nu goed is altijd met die stoffelijke dingen bezig te zijn. Maar toch weet hij, dat de gehoorzaam heid aan de roeping een vasthouden ge weest is aan het ideaal in het A.-R. be ginsel. (Applaus). Uit het verleden put spr. ook moed voor de toekomst. En daarom komt hij met evenveel vertrouwen als in 1922 tot het A.-R. kiezersvolk en zegt: broeders en zus ters, gij hebt mij aan het werk gezien; ve len van u heb ik pijn gedaan, maar het was mijn plicht en daarom durf ik weer tot u komen en u te vragen weer achter bet A.-R. vaandel te gaan, weer voor de A.-R. beginselen in het vuur te gaan. (Ap- pfaus). Er zijn, zooals spr. reeds zeide, ontevre denen, die ontevreden zijn over wat niet gedaan is; die ontevreden zijn oveT hét niet verwezenlijken van de reeds genoem de eischen. Ten aanzien van de Staatslote rij merkte spr. op, dat hij hoopte, dat die over een half jaar weg zal zijn. Spr. vroeg zich af, of, wanneer alle menschen per deurwaardersexploit bevre digd konden worden, de A.-R. partij haar bestaansreden verloren zou hebben. Im mers neen! Maar als dat niet zoo is, dan hangt het leven der partij toch ook niet af van enkele programpunten! De roeping van de nAti-rev. partij is niet het geheele openbare leven te vernieuwen, zij ligt vooral in liet handhaven van de Ghr. grondslagen van ons volksleven, omdat die Chr. grondslagen tevens de grondslagen zijn van onze beschaving en onze volks- cultuur. Dien grondslag willen we vast houden, maar we willen ook rekening houden met den gewijzigden toestand, op dat aan de behoeften van het volk kan worden voldaan. De Anti-rev* Staatkunde wordt gekarakteriseerd door de woorden vooruitstrevend conservatisme. Niet het conservatisme, waarmee Groen en Kuyper te worstelen hadden, maar- hot conserva tisme, dat beteekent het vasthouden aan het Ghr. beginsel. Vooruitstrevend, omdat de Anti-rev. partij rekening wil houden met de wisselende volksbehoeften. In deze dagen ligt het -vraagstuk zoo, dat meer de handhaving dan den uithouw op den voorgrond staat. Het huwelijk is nog een Ghr. huwelijk, maar aan alle kan ten wordt eraan getornd; het huisgezin is nog Christelijk, maar hoeveel gevaren rij zen niet daarvoor. En nu spreekt spr. nog niet over het ge- zag -hoe dat ondermijnd wordt. We be hoeven niet te gaan naar Rusland, we kunnen zien hoe hef gaat in Denemarken, waar wetsontwerpen worden ingediend, om .echtbreuk .niet meer strafbaar te stel len, om tegennatuurlijke ontucht, tenzij met kinderen en nit winstbejag, niet meer strafbaar te stellen, ooi abortus, tenzij uit winstbejag, niet meer strafbaar te stel len. Ook in Engeland ziet men het verschijn sel. In een zeer veel gélezeh Ehgelsch «tijd schrift werd geschreven, dat handhaving van dé theologische grondslagen van de moraliteit hoosaardig hij-geloof wordt, als deze grondslagen zinledig worden: In eén tijd als deze moet alles gedaan worden om te handhaven, vast te hou den, wat we hebben. Het is nngeen tijd om-op verovering uit te gaan. Handha ving en zoo mogelijk herstel van wat reeds geschonden is, is de naastliggende taak. En wien dat niet snel genoeg gaat, laat die bedenken, dat de Anti-Rev. lei der en een Antó-Rev. Kamerclub hun taak eerst ten volle kunnen vervullen als er een Anti-Revolutionaire meerderheid is. (Applaus). Laat men niet zoo ontevreden zijn over wat tot nog toe bereikt is. Spr. wil nii niet wijzen op het onder wijs, maar op eenige andere punten, n.l. op de houding der Regeering ,ten opzichte van de zending in Inddë. Hoe is die hou ding niet veranderd van stille tegenwer- kng in hartelijken steun. Ook mag nog wel eens herinnerd wor den aan November 1918, toen a||et min.- Ruys getoond heeft den moed en het ver antwoordelijkheidsbesef om het -gezag te handhaven. Er wordt geklaagd over de Zondags rust, maar wat is ook te dezen opzichte in 25 jaren niet veranderd' Dat mag niet alles geschreven worden op de creditzijde van de reelitsclie par tijen, maar als de ontevreden broeders eh zusters' eens rustig terugzien, dan zal er. hij wie aanleg vgor dankbaarheid heeft, nóg wel eenige dankbaarheid zijn. Spr. erkent, dat er nog veel is dat te leurstelt, maar als er een andere politie ke combinatie geweest was, zou het dal I beter geweest zijn? Spr. gelooft, dat er veel reden tot dankbaarheid is. Hét staat voor hem dan ook vast, dat de eerst aangewezen oplossing voor 1925 zal zijn de rechtsche samenwerking, zoo eenigszins mogelijk in stand te houden. De heer Nolens Heeft in de Tweede Ka mer gezegd, dat na een 40-jarig huwe lijk, de samenwerking moet worden voort gezet. Nu gelooft spr., dat na een 4-0-ja- rig huwelijk echtscheidingen niet veel voorkomen (gelach), maar de mogelijk heid blijft toch. En als men- spr. vraagt, wat er dan gebeuren moet, antwoordt hij: dat zullen we in Juli zien. Spr. gelooft niet, dat het waarschijn lijk zaT zin, dat een of twee groepen de andere hun wil zullen opleggen of een beginsel-offer zullen vragen. Dat acht spr. uitgesloten. Nooit zal een partij met een andere partij samen kunnen werken, wanneer zij een offer aan Bhar beginsel brengen moet. In Juni trekken we op voor liet pro gram van beginsel, in de eerste plaats voor die punten die het meest bedreigd worden, enkele geestelijke goederen. Spr. formuleert het concept-program in twee punten: n de eerste plaats handha ving van het gezag van de overheid. Deze eiscli zal weer met klem naar voren moe iten komen, omdat het gezag wordt aan getast. In de tweede plaats moeten de grondslagen van het christelijk gezinsle ven verdedigd worden. Daar mag niets, maar dan ook absoluut niets van worden prijsgegeven. Verder zijn er twee punten uit het pro gram van 1922, die naar voren geschoven 1 worden: van KOUSEN en SOKKEN, zoowel FIJN als GROF. NETTE AFWERKING. PARMENTIER's Wolmag. „DE BONNETERIE", Breestraat 128. 208 een voortgaande bezuiniging in 's Rijks dienst ter verlichting van den belasting druk; steun aan alles" wat in het verkeer der volkeren de heerschappij van het recht verzekeren kan, maar, zoolang er geen in ternationale regeling is, handhaving van onze zelfstandige weermacht voor Neder land en Indië, handhaving van ons eigen leger. In het program is niet uiteengezet hoe de verlichting van den belastingdruk moet worden verkregen, maar Spr. heeft het in de Kamerstukken reeds uiteengezet. Het plan komt neer op verhooging van het be drag dat vrij is van belasting voor ge huwden en vergrootmg van den kinder aftrek en daarnaast verlaging van belas tingen, die de kapitaalvorming tegènjiou- den. Aangaande het defensievraagskik zeide spr. dat het niet op gaat, dat zij, die bewapening willen, den oorlog willen. Het gaat er juist om* den oorlog te voor komen. En nu zegt de een, dat het beste middel daartegen de weerloosheid is, maar -spr. zegt, dat juist de mogelijkheid om ons te verdedigen, ons buiten een oorlog kan houden. Voorts wil de antirev. partij wettelijken uitbouw van het arbeidscon tract. Met dat program gaat de antirev. partij de verkiezingen tegemoet. Zij gaat ze tegemoet met gelóóf in de toe-komst en een ópen oog voor de realiteit van liet Te ven. Een antirev. zal in tijden van armoe de niet gaan aandringen op uitgaven, maar hij zal evenmin in tijden van wel vaart op bezuiniging aandringen. De anti revolutionairen grijpen niet naar de ster ren, maar graven zich evenmin in de don kere aarde. Daaróm roept spr. met vol vertrouwen alle antirevolutionairen in liet geheele land voor wie hij op - 't oogenhlik spreekt, op weer op te trekken achter het oude vaan del, omdat God ons roept, omdat in or z:el gegrift staat, dat we een roeping te vervullen hebben. En dan mag er heel veel1 belijdenis van eigen schuld en zonde zijn, maar dan kan onze ziel zich neerbuigen met de woorden van den dichter van den 4-2en Psalm: 0 mijn ziel wat buigt g'U neder? J Waartoe zijt g'in mij' ontrust? Voed liet oud vertrouwen weder, Zoek in 's Hoogsten lof uw lust. Hoop op God. sla 't oog naar hoven, Want ik zal Zijn Naam nog. loven. Dé schare zong dit psa1 invers -staande, waarna Mr, Bijlevald mede den kansel beklom ooi den spreker voor zijn woord te danken. „AU bpt volk juichte,lezen we in ide H. Schrift; zoo is het ook lieden, want de bazuin klonk zuiver. We gevoelen, aldus spr., hoe zwaar de taak is als men vooraanstaat om de felste mokerslagen op te vangen en er zou 'deni zing in eigen, gelederen zijn. Dat is fel verdriet. Daarom zingen wij: Hij is, al treft u 't felst verdriet, Uw wachter, die uw voet, voor wankelen behoedt. Nadat de schare Min. Colijn dit vers uit Ps. 121 staande heeft, toegezongen, ein digde de Minister de bezielend© samen komst, de welgeslaagde wapenschouw met dankzegging. Onder het zingen van bet alioude „Wil helmus" verliet de enorme schare het be dehuis. Buiten werd Minister Golijn nog een warme ovatie gebracht. BUITEULfliaP DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZONE. Het rapport der controle-commissie. De intergelallieerde militaire commis sie te Versailles onder voorzitterschap van Foch heeft kennis genomen van het jongste rapport der controle-commissie te Berlijn omtrent de ontwapening van Duitschland. Zij formuleerde haar con clusies, welke aan den gezant enraad zul len worden overgebracht. Uit* de ontvangen inlichtingen schijnt 'inderdaad te volgen, aldus wordt uit Pa rijs geseind, dat Duitschland tot dusver nog niet geheel heeft voldaan aan alle bepalingen nopens de bewapening, welke het verdrag van Versailles behelst. DE STRIJD OM DE LEIDING IN RUSLAND. Vérstrekkende hervormingen. Uit .Riga wordt gemeld: Het recht- streeksche nieuws, nit betrouwbare niet- officieele bronnen te Moskou ontvangen, bevestigt niet, dat de strijd tusschen de aanhangers van Zinowjef en Trolski reeds zoover is gevorderd, als de jongste pers berichten uit Berlijn en Boekarest te ken nen geven. Trotski is nog te Moskou. Het blijkt ook niet juist te zijn, dat Stalin gearresteerd werd door soldaten van het Roode Leger, die op de hand van Trotski zijn, maar de heden ontvangen berichten toonen aan, dat de strijd tus schen de Sovjet-leiders onverminderd voortduurt, en een vijandelijke uitbar sting wordt niet onwaarschijnlijk geacht. De communisten te Moskou blijken zeer zenuwachtig te zijn en algemeen gevoelt men dat er iéts gaande is. De onrust werkt ook in andere krin gen te Moskou. Het uitvoerend comité heeft stappen gedaan voor de benoeming van een bijzondere commissie vun onder zoek naar veranderingen in de samen stelling van het bewind over de unie van sovjet-republieken, in verband met he$ toenemend verlangen van de arbeiders en boeren om een grooter aandeel te krijgen in het politieke leven van Rusland. Tot de leden van dit comité behooren o.a. Ka linin, Zinowjef. Enoekidze en Semasjko, De eerste bijeenkomst van dit comité vindt 3 Januari plaats, wanneer Kalinin rapport zal uitbrengen over den algemee- nen toestand, die zoo zegt het decreet inzake de benoeming van het comité ver-strekkende hervormingen noodzake lijk maakt. De sovjet-pers schrijft, dat. dit decreet niet aan een paniek-stemming Js toe te schrijven en verklaart, dait dit slechts een nieuwe phase beteekent in de ontwikke ling van het communisme. De toon van de Sovjet-pers-coramenta- ren getuigt echter van ongerustheid en be vestigt de berichten van andere zijde, dat de Sovjet-regeering voor een ernstige cri sis staat, deels wegens de wijdverbreide anti-communistische beweging onder do Russische boeren. DE OPSTAND IN ALBANIË. Een beslissende s ag. Volgens uit Belgrado ontvangen berich teil schijnt in Albanië tusschen de regee- ringstroepen en de opstandelingen een be slissende slag te worden geleverd. In Belgrado was het valsche bericlif verspreid, dat Tirana reeds zou zijn ge nomen door de opstandelingen. Dit is echter niet juist. Waar is evenwel, dat de opstandelingen nog 6 K.M. van Tirana zijn verwijderd. Daar zou dan de slag plaats vinden, waarvan het resultaat evenwel nog niet hekénd is. In de andere gebieden van Albanië heeft de regeering de overhand en heerscht rust. De regee- rings-autoritei ten hebben een aantal voor aaps taande, Joegoslavische onderdanen gearresteerd onder verdenking, dat zij de opstandelingen zouden steunen. DE TERUGKEER VAN PRIMO DE RIVERA. Belangrijke veranderingen op li'. Begin Januari zal Primo de Rivera uit Marokko naar Spanje terugkeeren. Het zal géén triomftocht worden, daar dé positie der Spanjaarden in Marokko nog steeds hachelijk is. Het plan om Primo de Rivera's thuis komst te laten samenvallen met die van velschillende bataljons uit het expeditie- leger is opgegeven, met het oog op de pijnlijke omstandigheden, waaronder de terugtocht' geschiedt. De terugkeer van den voorzdter van het Directorium te Madrid zal van groot ge wicht. zijn, daar hij naar alle waarschijn lijkheid een wijziging in de regeering ten gevolge zal hebben. Volgens de „Temps" zou het volgende gebeurenPrimo de Rivera zou dn do Aca-< ctefnie voor Rechtswetenschappen een pro* gramrede houden. Daarna' zouden te Ma drid de gedelegeerden van de plaatselijke besturen der Patriotische Unie bijeenko men (de, naar men weet, door Primo de Rivera met kunst- en vliegwerk in het le ven geroepen „regeringspartij"), wier taak het zon zijn de voorstellen van het Directorium goed te keuren. Daarna zou uit de Unie een regeering worden gevormd, aan welker hoofd Primo de Rivera zou staan. De door de militaire dictatuur ge schapen toestanden zouden aldus worden bevestigd. Hierbij zou men het echter niet laten. De grondwet van 1875 zou worden her zien en men zou trachten de formule der eonstifutioneele monarchie te doen sa-* mensmel'ten met die der republiek De koning zou veeleer tot versiering van het nieuwe politieke gebouw dan als sluit steen dienen. Het uitvoerend gezag zou in handen worden gegeven van een minister-presi dent, die bevoegdheden zou erlangen, wel ke minstens met die van den president der Ver. Staten op één lijn kunnen worden ge steld. Deze minister-president zou do ministers kiezen, die niet verantwoordelijk zijn te genover liet kabinet. Het parlement zou niet hij algemeen kiesrecht worden verkozen, maar de leden zonden worden gekozen door de groote vereenigingen en corporaties. Aldus de correspondent van de „Temps'-'* Politieke moord te Milaan. Terwijl de Macedonische journalist Pierre Schankeff uit Sofia gistermiddag in een café te Milaan zat, werd hij door een anderen Macedoniër, Dimitri Stopa- noff genaamd, doodgeschoten. De moorde naar verklaarde, {lat hij op bevel van zijn partij de misdaad bad bedreven en door loting daartoe te zijn aangewezen. Het slachtoffer had de Macedonische Natio nalistische Partij verlaten en zich bij de federalisten van Joego-Slavië aangeslo ten; hij was leider geworden der federalis tisclie beweging in Macedonië en had daardoor volgens zijn oude partij de Ma cedonische zaak verraden. Stópanoff had zijn slachtoffer gedu rende een maand in Italië gezocht. KORTE BERICHTEN. Het aantal geregistreerde werkloo- z e ii in Groot - Britt&nnië be droeg op 15 December 1.158.500 of 23.683 minder dan de vorige week. De New Yorksche 'bankier Frank Vander lip is na het gebruik van oes ters levensgevaarlijk ziek geworden (ty phus). Volgens „Le Petit Journal" is Japan voornemens een gezantschap b ij den Heiligen Stoel te vestigen cm zal het Vaticaan te Tokio een nunl us aan stellen. Het Fransch-Belgische verdrag in zaké g e 1 ij k e behandeling der ar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2