Dagblad voor Leiden en Omstreken. v Godsdienstloos. IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn £er kwartaal f 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 5de JAARGANG. - DINSDAG 16 DECEMBER 1924 - no. 1390 Bureau: Hooigracht35 Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 225 cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adverteptiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worde® dagelijks geplaatst ad 50 cent. Ui* nummer bestaat uit tere# bladen. r De beer Drank van der Goes, een der feestelijke leiders van. de S. D. A. P., heeft Onlangs te Delft een rede gehouden over de proletarische levensbeschouwing. Uit bet verband kan worden opgemaakt dat hier met proletariaat" bedoeld is het fe.g. moderne proletariaat., of dat gedeelte 'der arbeiders dat gewoon is de socialisti sche banier te volgen. Het andere gedeelte bestaat voor hem niet. Met de arbeiders die nog vasthouden aan de Christelijke beginselen, die^ zich buigen voor Gods Woord en voor wie de geestelijke schatten van meerdere waardij zijn dan de stoffelijke goederen, rekent deze socialistische denker niet. Dal is te betreuren, omdat er uit blijkt, dat de heer van der Goes hoe verlicht ook en vrijzinnig, toch eigenlijk zeer bekrom pen Is. Maar het heeft dit voor, dat we nu een zuiverder beschouwing krijgen, waar door we heter den geest van het Socialisme loeren kennen. Welnu, dat Socialistische proletriaat, hoeft volgens den heer van der Goes, een eigen beschouwing over de vragen van het leven. En: die levensbeschouwing I s godsdienstloos. In die beschou wing is geen plaats voor het hechten aan een geloof, een bovennatuurlijk of 'n andere macht dio het leven zou besturen." In de burgerlijke klasse is dat anders. Daar zijn nog velen die onder den invloed •van de geestelijkheid, meenen dat er een God is die gediend en gehoorzaamd moet worden. Maar dat station is het proletariaat wel te verstaan, het socialistische proletariaat al lang voorhij. Daar beeft het gelooven plaats gemaakt voor het weten. Daar weet men thans, dat de vroe gere beschouwing waarin men de hand van een Opperwezen in de gebeurtenissen van hot -leven meende te herkennen, verkeerd ïs geweest en dat men huiten de natuur niet moet zoeken, wat uit de natuur kan verklaard worden. Het proletarische standpunt ïs volgens den 'h^er van der Goés dit: „Wij behoeven niet te zoeken naar een hoogere hand. Het as niet God, die tot oirs spreekt; het is het bewustzijn dat wij alle zelfzucht moe ien onderdrukken en in mensclielijke solidariteit onze kracht moeten zoe ken." Duidelijk en zonder omwegen wordt hier Erkend, wat trouwens reeds lang hekend Was maar nog vaak geloochend wordt, dat ïle socialistische levensbeschouwing gods dienstloos is en dat het in de plaats Tan de goddelijke wet zoekt te stellen de menschelijke solidariteit. STADSNIEUWS. F A. R. Kiesvereeniging. De A. R. Kiesvereenigmg „Nederland en "TTranje" zal a.s. Vrijdagavond in het Nu'ts- gebouw vergaderen. Verschillende belangrijke onderwerpen zullen de aandacht vragen. Bovendien heeft de heer W. Warnaar van Sassenheim, lid van de Staten van .Zuid-Hol'and en voorzitter van de Kamer- kieskringcentrale zich bereid verklaard ïeh opwekkend woord te 'spréken. As. Donderdag zal het 25 jaar gele den, zijn dat do heer D. M. Kuivenhoven in 'dienst trad bij de Gonservenfabrieken der i5a. Tieleman en Dros, alhier. Met ingang van heden is de lieer G. V. Berlemon, assistent der Posterijen, tot sssisfent 1ste klasse bevorderd. Bij Kon. besluit zijn benoemd en aan- -3festeld, hij het roservepersoneel der Land macht, tot reserve tweede-luitenant: onze stadgenooten de vaandrigs N. W. G. Brou wer en J. B. Agerheek, respectievelijk van het 6de reg. inf. te Breda en van het 17de reg. inf. te Venlo. Leidsch-Utrechtsch Philologisch Gezelschap. De vSocietas Pkilologica Lugduno Trajecti-" na heeft hare 54ste bijeenkomst gehou den te Utrecht onder, voorzitterschap van prof. dr. P. H. Damsté. Dr. M. R. J. Bririkgreve hield een voor- dracty getiteld: „Zinsbouw in het hijzonder hij Vergllms". Dr. F. v. Unger sprak over de he teekenis van de kunstmatige wijziging der tradi- lianeele uitspraak van het Latijn in Ne derland. Van wetenschappelijk standpunt bezien, is het even dwaas de uitspraak van Cicero te aanvaarden voor de gehecle latiniteit als zoowel de Vos Reinaerde, als Couperus te lezen met de uitspraak van Vondel. Practisch is de wijziging niet, omdat de uit het Latijn in het Nederlandsch over genomen woorden nu eenmaal met de tra- ditieneele uitspraak in onze taal zijn opge nomen. Ten slotte is ook van cultureel standpunt de wijziging te veroordeelen. Wij leeren Latijn om den geest en- den inhoud der antieke cultuur te leereu ken nen. Zoo wij. den traditioneelen klank aan tasten, vervreemden wij ontegenzeggelijk beschaafd Nederland van het Latijn. H. C. de Jong. Gelijk we verwachtten hebben velen van do gelegenheid gebruik gemaakt, om den heer H. G. de Jong, die zooals we eerder schreven, vandaag zijn SOsten verjaardag vierde, hun liefde en waardeering te be wijzen. Reeds in den loop van den* morgen had de jubilaris verschillende attenties in ont vangst te nemen. Tal van persoonlijkheden uit het kerkelijk leven van vroeger en thans kwamen den vroegeren medewerker gelukwenscheii, en waar hij nog de eenige overlevende is van het -aantal broeders dat indertijd de eerste kerkeraad van do Ge- ref. Kerk G aan de Oude Vest vormde, viel hem speciaal van hen die zich den jubila ris nog nit d'ie dagen herinneren, veel waardeering ten deel. 't Is wel een groot voorrecht, om nog per soonlijke herinneringen te kunen hespre ken uit eeu beteeken-'.svol tijdperk dat weer betrekkelijk ver achter ons ligt. Het i.g. systeem „Loges". Gisteravond had de opening plaats van den cursus voor bovengenoemd systeem on der leiding van den heer J. H. A. G. Schmitt, leeraar te Amtserdam. Deze cursus is welwillend aangebo den door den heer Ch. v. Spall, alhier, naar aanleiding vap de in April 1.1. ge houden demonstratie door de Muster Schule uit Hannover onder leiding van den heer Loges zelf. Het aantal cursisten, allen uit Leiden, waaronder 8 heeren, bedraagt 25, daar de leider uitdrukkelijk verzocht had geen grooter aantal toe te laten. Hierdoor was men. genoodzaakt vele aanvragen, ook uit Den Haag, Rotterdam en Haarlem af te wijzen. De heer Van Spall opende deze eerste les met een korte inleiding waarin hij mededeelde dat het enthousiasme voor de demonstratie in April 1.1. door den Leid- Sche Turnkring georganiseerd, hem had doen hesluiten in het belang van het ver- eenigingsleven dezen cursus aau te bie den. Waar de Loidsclio Turnkring in April LI. het initiatief had genomen verheugde het hem dat hij onder de aanwezige le den verschillende leden van de T. G. van den Turnkring het welkom kon toeroepen maar vooral verbeurde hot hem dat de heer Schmitt, die reeeds tal van cursus sen in en hui ten Apislerdam geeft dezen cursus te Leiden wil leiden. Ook U, dames en heeren, aldus spre ker, heet ik welkom' on ik spreek de wenscli ui.t, dat deze cursus voor U allen een leerzame zal zijn opdat naast het tot nu toe door u gevolgde stelsel ook dit systeem een plaaits zal vinden in uw oefen stof voor uwe vereenigingen en clubs. De heer Schmitt dankte den heer Van Spall vooi* zijn vriendelijke woorden maar vooral ook voor hetgeen hij thans in het belang der Lichamelijke Opvoeding hacl gedaan waarna hij zijn les aanving. De Leidsche Radio-kwestie. De Hooge Raad heeft gister behandeld het cassatie-beroep van H. .J J., te Lei den, dien de Haagsche rechtbank heeft schuldig verklaard aan het gebruiken van een radio-telegraaf, zonder de daarvoor vereischte machtiging te bezitten, waarhij 'hem evenwel geen straf is opgelegd. In eersten aanleg had do kantonrechter to Leiden hem veroordeeld, doch geen straf toegepast. De minister van Water staat kon zich daarmede echter niet ver eenigen en richtte daarom een brief tot zijn ambtgenoot van Justitie; het gevolg daar van was, dat de ambtenaar O. M. in appèl ging. Op nieuwe rechtsgronden kwam ook de rechtbank tot een veroordeeling, doch legde bekl. evenmin straf op, Bekl. toeken de niettemin cassa.tio aan. Mr. Thompson lichtte eenige cassatie- middelen toe tegen het vonnis der recht bank, waarbij hij er op wees, dat bekl. uit sluitend wetenschappelijke doeleinden be oogde. PI. kon zioh niet voorstellen, dat de wet zulks strafbaar zou achten en meende dan ook, dat van een „gebruiken" in den zin der wet, zooal-s deze moet worden op gevat, in het onderhavige geval geen sprake is. Conclusie O. M. 12 Jan. a s. Aan de Christelijko School Noordein de 40 (hoofd de heer A. L. G. Gathier) is benoemd M e j. D. J. de N ie onderwijze res aan de Christelijke School te Koude kerk, (hoofd de heer A. Mieog). Do henoem;n.g is aangenomen. Te Wassenaar is op 14 December 1924, vanuit zee aangespoeld het lijk van een manspersoon. Lengte ongeveer 1.60 M^, donkerbruin haar, kale kruin, platrond aangezicht, e-enigszins .plat gebogen neus, litteekem daarboven, niet zwaar van pos tuur, donkerblauwe oogen, over het geheel Israëlietïsch uiterlijk; gekleed met Jaeger onderbroek en borstrok, grijze donkere wollen sokken, donker colhert-eostuum, blauwgroene regenjas, wit los linnen boordje, overhemd met blauwe stropen, zelfbinder zwart met grijze strepen, zwarte rijgschoenen _met zwart gummi beslag. Ondergoed en bovengoed gemerkt met roode letters en nummers: I. Z. 206 Boord is gemerkt V. W. 63. Op hem werden bevonden: een brillen- doos, waar vanbinnen de naam voorkomt van M. A. Groen en Co., Amsterdamden Haag, inhoudende een lorgnet met geel hoomen montuur rond de glazen en gou den neusknijpcr, eeu tandenborstel - met tube tandpasta, merk „Pebeco", een zak- spiegeltje met karn, een gebogen nagel schaartje, bruine portemonnnaie zonder inhoud en een cartonnetje, waarop 8 kope ren spijkertjes bevestigd waren. De burgemeester verzoekt zoo spoedig mogelijk bericht en inlicht'ngen ter zake het vaststellen van de identiteit van het lijk, terwijl ook inlichtingen opgegeven kiuinen worden aan het bureau van politie alhier, afd. Recherche. Met het oog op het 350-jarig bestaan der Leidsche Universiteit op 8 Februari zal Dinsdagavond 18 dezer prof. dr. L. Knap pert Jzn., op uitnood'ging van de Vereeni- fr'ïig Oud-Leiden, een lezing houden over: Halve en lieele eeuwfeesten der Leidsche Hoogeschool. BINNENLAND Op hoog peil. Op welk een hoog peil de debatten in den Amsterdamschen Gemeenteraad staan, kan blijken uit het volgende: Do Amsterdamseho raad telt sedert kort tot zijn leden den aanspreker Den Exter. En zoo kon zich Donderdag tijdens de zit ting het volgende grappigo geval voor doen. De heer Weiss (Middenst.) sprak bij de afdeeling belasting over de juweliersver- eeniging, waarop de burgemeester opmerk te, dat alleen moc?ht worden gesproken over hetgeen niet werd besproken hij de algemeene beschouwingen van de begroo tingen. De heer Weiss: Ik zal het niet lang ma ken, meneer de voorzitter! Geroep: Den Exter! (Groole vroolijk- heid). De heer Den Exter (S.D.): Ik kom hij je. (Hilariteit). De grensregeling voor Haarlem. Do Minister van Binnenjaadsche Zaken, jhr. mr. Ruys do Beerenbrouck, heeft hij zijn bezoek aan Haarlem en omliggende gemeenten eerst een bezoek gebracht aan Bloemendaal, waar het gemeentehesteuur don minister op zijn tocht vergezelde. Daarna weid naar Heemstede gereden, waar het gezelschap opgewacht werd door het Heemsteedscho gemeentebestuur. Op het Raadhuis te Heemstede bood hei an- ti-annexatie-comitó een adres tegen de annexatie aan. Op enkele punten in Heem stede waren over de straten doeken ge spannen, waarop te lezen stond: Heemste de wil niet geannexeerd worden. Vervol gens werd naar Haarlem gereden, waar het gemeentebestuur aan den minister die door een hoofdambtenaar vergezeld was, oen noenmaal aanbood. Daarbij zat ook de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land aan. Mr. Zimmerman. Do oud-Burgemeester van Rotterdam, Mr. A. R. Zimmerman, heeft voor de hem door de afdeeh'og Rotterdam van den Vrij heidshond aangeboden Kamèrcarididatuur gomeend to moeten bedanken. De prijzen der levensmiddelen. Vau de 48 artikelen, waarover 't maan- delijksch onderzoek van het Centraal Bu reau van de Statistiek loopt, stegen er vergeleken met de indexcijfers basis 1913 veertien met in totaal 155 punten en daarentegen daalden er twintig met in to taal 135 muiten. Met 10 of meer punten stegen de arti kelen eieren (37), vlas (30), thee (22), aardappelen en hout (elk met 13) en kalfs vleesch (10); met 10 of meer punten daal den de artikelen alcohol (16), hater (15) en katoen en macaroni (elk met 11). Hei Biesbcschplan. De gemeentebesturen van Sliedrecht, Hardinxveld, Werkendam, Papendrecht en do Werken en Sleouwijk hebben onder de aandacht der Staten van Zuid-Holland gebracht, dat het te bedijken gedeelte van „do Biesbosch'', waarvoor Gedeputeerde Staten subsidie willen verkenen, voor on geveer 600 H.A. uit grienden bestaat, waar op een heteekenend aantal arbeiders uit hunne gemeenten brood verdienen. Nadat het griendhout is gehakt., komt het ter verdere bewerking in het hoepelinakersbe- drijf Al deze werkzaamheden worden in het winterseizoen verricht, wanneer het bag gerbedrijf stil ligt. Het griendbedrijf is mitsdien een aan vullend bedrijf voor bovengenoemde gemce» ten. Indien dit niet bestond zouden in den winter vele menschen werkloos zijn. Uit het vorenstaande moge u blijken, al dus schrijven do gemeentebesturen aan d* Staten, welk belang het behoud der griend landen voor deeze streken heeft en dat eeu verlies van 600 H.A. griend land voor da arbeiders onzer gemeenten van beteekenii is. Waar deze gronden op het oogenblifc voldoende productief zijn en er in verhouw ding tot andere bedrijven zeer veel loon in. wordt verwerkt, wordt aan de Staten ver- zooht niet te bevorderen, dat deze gronden aan hunne tegenwoordige bestemming wor den on Wrokken. R.-K. Staatspartij en .St. Michael. In een druk bezochte vergadering van de R.-K. kiesvereeniging te Deventer is de St. Michaël-actie besproken en med algemeene stemmen een motie aangemn men, waarin do meaning wordt uitge-< sproken, dat hij verder overleg overeen stemming hoogst waarschijnlijk is. Op grond werd het bondsbestuur dringend verzocht alsnog ten spoedigste stappen ter doen, opda.t de afgebroken besprekingen zoodra mogelijk zullen worden hervat. Op een vergadering van het R.-K. ring een motie zal voorslellen, waarin di wensch zal worden uitgesproken, om d< onderhandelingen tusschen het bondche stuur en St. Michaël te heropenen. Kieskringbostuur te Amsterdam is beslo ten, dat Amsterdam op de bonds vergn de Permanent hof van Internationale Just'tifr Den 13en dezer hoeft de Raar van den Volkenbond, ito Rome vergaderd, besloleic aan het Permanente Hof van Internatio nale Justitie advies te vragen over uitlegging, .te geven aan het woord ge vestigd", dat voorkomt in art. 2 van het zesde verdrag van den vrede van Lausan ne (betrekking hebbende op de uitwisse ling der Grieksche en Turkscho bevolkin- een) alsmede over do voorwaarden, welk» vervuld moeten worden door de personen- in dat artikel aangeduid als, „GrieksclH bewoners van Cons tan linopel" om te kun' nen worden besshouwd als ..gevestigd" iit den zin van het verdrag en dientengevolge vallende buiten do verplichte Uitwisseling in dat verdrag voorzien. Daar deze zaak naai* de nieeninf; vat den Raad, een spoedeischend karaktet draagt, is het Hof in buitengewone verga- derjng bijeengeroepen om er zich med* bezig te houden; volgens 's Hofs reglement zal het tegelijkertijd de andere zaken af doen. welke eventueel tijdig rijp voor he-i handeling zijn geworden Tijdens de zitting, welke 12 Januari eerstkomende zal worden geopend, zal het Hof waarschijnlijk als volgt zijn sa mengesteld: de heeren - Huber (president), Weiss (vice-president), Lord Finlay. de hoeren Loder, Nijholm, do Bustamante, Altamira, Oda, Anzilolti, Yesvanovilch en Boiohmann. Fietsende ambtenaren die kunnen hopen* Naar het ,,H. Volk" weet te melden heeft minister Golijn de andero ministers mode- gedeeld, dat hij aan aanvragen tot uitbrei ding van rijksrijwielbergplaatsen alleen zal voldoen, wanneer het redelijk is, dat do ambtenaren nn rijkswege gelegenheid krijgen, hun rijwiel tijdens de diensturen in de gebouwen te beogen. Immers in tal van gemeenten aldus do hoer Golijn voornamelijk in do kleinere, wonen do ambtenaren niet zoo ver van hun kantoor, dat het noodzakelijk voor hen is, daarheen te fietsen, Zij kunnen loopen. Willen zij fietsen dan belmoren zij zolven voor op berging te zorgen. In die gevallen is een rijksrijwielbewaarplaals niet noodig. Die mag voortaan alleen worden beschikbaar gesteld voor ambtenaren, welke verder dan een kwartier gaans van hun kantoor wo nen, terwijl voor hen, die tusschen tweo opvolgende diensten twee uren of langer vrijaf hebben, die afstand voortaan tea half uur moet bedragen FEUILLETON De Zegepraal van het Kruis. 37) Edith zag hare zuster ernstig aan, nie't ^etende in hoe Verre zij oen ander zulk sene gewichtige zending kon toevertrou- •»Wen. Maar daar zij aan haren eigen toe stand dacht, begreep zij, dat er geen an- icre keus was. „Welnu, gij zult gaan," zeide zij einde lijk arazelend, „ik dank u,lieve Helena! £od zegene u voor uwe goedheid jegens aiijn armen, ongelukkigen Eduard. Ja, gij "Suit met mij gaan, want het zou eene treu- •ige; zeer treurige reis voor mij alleen zijn, soo ziek en ongelukkig als ik ben." „Gij moet mij alleen laten gaan, Edith!'- seide Helena teeder, „want hij heeft wel licht nu, op dit oogerüblik een vriend noo dig, en wanneer gij u wel genoeg gevoelt, kunt gij u hij ons vervoegen, en Lij zal alsdan heter er op voorbereid zijn u te ïien." Met deze schikking ingenomen, riep {Edith uit: „Hoe bedoelt gij, dat gij nog de<zen -dag, heden nog gaan wilt? 0, welk een goede teederhartigo zuster zijt gij altijd voor mij fceweesl! Ga dan; ik wil u niet van hem terughou den. Maar bedenk wel, Helena! dat gij.zeer zaclit moet zijn, spreek vriendelijk tot hem en wees niet bitter, zelfs dan wan neer hij niet gunstig jegens u gestemd schijnt. Neem den Bijbel mede, en zeg hem dat ik hein met mijne stervende lippen bezweer des zelfs heilige waarschuwingen te hoo- rou, ze te gelooven en zich te bekeeren. O gij kunt hem meer zeggen dan ik zou kunnen doen, van de alwijze raadshes1 ui ten Gods; gij kunt liera leeren de beloften der zaligheid te vinden, welke aan eiken zondaar die ze in den naam van den Za ligmaker zoekt, gegeveu zijn. Laat hij zich niet aan wanhoop overgeven, maar spreek woorden van vrede en troost tot zijne ziel, of hij is voor eeuwig verloren!" Door de levendigheid van haar gevoel uitgeput, zonk zij op haar kussen neder, maar zich herstellende, voegde zij er met meer kalmte bij: „Zeg hem Helena! dat ik hem vergeef, dat ilc voor liem bid, en dat ik hem be min!" De gedachte van te gaan was hij Helena eensklaps opgekomen, en misschien had zij dio te voorbarig medegedeeld, ofschoon zij alles wenschte le doen, en zioh gaarne elke opoffering wilde, getroosten, zoo het Edilh slechts tot verlichting kon strekken. Doch nu gevoelde zij, dat zij onvoorzich tig geweest was, want het was reeds Za terdag, en do volgende Maandag, was de dag, waarop do ongelukkige veroordeelde zijn doodvonnis zou ondergaan. Al reis de zij ook met den groolsten spoed, zoo kon zij Liverpool niet voor laat in den avond bereiken, en het gebrek aan gelei, om haar daar heen te brengen kon ook nog haar voornemen vertragen, zoo al niet ge heel verijdelen. Dat alles kwam haar voor den geest, ter wijl Mirjam de ontroering van Edith, welke door het onderwerp van het gesprek veroorzaakt was geworden, trachtte te doen bedaren. Het bewustzijn, dat zij misschien verwachtingen had doen ontstaan, d;o zij niet hij machte was te vervullen, deed He lena in tranen van onbeschrijfelijke smart uitbarsten. „Het verwondert mij niet, dat gij bij de gedachte van zulk eene beproeving terug deinst," zeide Edith, getroffen over dc aandoening van hare zuster, „want het is iets verschrikkelijks voor cone vrouw, ge heel alleen naar zulke plaaisen der ellende .en zonde te gaan. Wacht daarom tot mor gen, dan zal ik wel genoeg z>jn, en dan kunnen wij le zaaien gaan; want ik kan .het waarlijk niet verdragen u zoo 'bedroefd te z:en, 'en dat nog wel om mijnentwil," voegde zij er bij, terwijl zij hare armen om den hals van hare zuster sloeg, „om mij, die niets dan biltere verwijtingen .van u verdien." „Spreek niet aldus, lieve Edilh!" zeide Helena; „want ik zou zonder vrees geheel .alleen lot aan het eaide van de wereld gaan. zoo ik u slecht een enkel uur verdriet kon besparen; maar...." Zij aarzelde. Min'jam, die terstond begreep wat zij zeggen wilde, riep uit, terwijl zij haar vriendelijk berispte: „O, Helena! is het mogelijk, zou het misschten gebrek aan gêld zijn, dat u doet aarzelen to gaan? en dat terwijl gij een vriendin hij u hebt, wier beurs en idles wat zij bezit, geheel ter uwer beschikking is? Ik dacht, dat gij mij lief had cn m:j heter kendet, om verzekerd te zijn dat ik met blijdschap u helpen wil, wanneer het slechts in mijne macht is: en nu daar het zulk een geringe opoffering voor mij is, nu schijnt gij er aan te twijfelen." Het edelmoedig inedsjo wachtte do dank betuigingen niet af. maar snelde terstond de kamer uit, cn in weinige minuten was zij reeds op weg naar hare woning. Haar edelmoedig hart scheen vleugels aan hare voelen te geven, om hare liefdadige zen ding tc volbrengen, want in minder tijds dan men'gegn noodig zou gehad hebben, om Fernhill te bereiken, zag men haar reeds met vlugge schreden in het dal lerug- keeren. Met een van blijdschap schillerend ge laat trad zij de hut weder binnen, en gaf Helena eene wel voorziene beurs over, ter wijl zij haar aanspoorde zich zoo spoedig mogelijk tot het vertrek gereed tc maken, Maar nu deed zioh eene andere zwarig-* beid op, over het voertuig namelijk, dat haar weg zou brengen. Het dorp bezat niets andere dan eene vrachtkar, die weTichl niet dan meb den grootsten spoed de diligence te ltaveus- dalo zou bereikt hebben, zijnde dit do naaste stad, door wo'ko de diligence ging. Deze zwarigheid, benevens de moeii jk- heden, welke een meisje, dat zoo weinig aan reizen gewoon was, zou kunnen ont moeten, deden Mevrouw Stuart aarzelen of het wel voegzaam zijn zou, Helena z>o alleen op reis te laten gaan, cn eeno zen ding te laten volbrengen, waartoe ni *r moed en oordeel vereischt werd, dan raen redelijkerwijze van een meisje van haren leeftijd verwachten kou. Maar Helena, die g en persoonlijk ge-* vaar vreesde, en slechts vurig verlangde, do gewichtige taak, die haar opgedragen was, te volbrengen, wcderlegde al do tegenhedonkingen van hare moeder, en verkreeg eindelijk hare toestemming, op voorwaarde evenwel, dat zij een ges 'hikt rijlu'g vinden zou, oni haar weg tc brengen. vVordl vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1