Gemeenteraad Boskoop. Vergadering van Maandag. 8 December. Geopend te 2 30 uur Voorzitter de bungemeester^ de heer P. A. Colijn. Aanwezig alle leden Na opening en goedkeuring van de no- tuen volgt mededeeling van enkele inge komen stukken, voor het meerendeel van formeelen aard. Bij de „mededeelingen" brengt de Voor zitter een voorstel van B. en W. ter tafel, om de voorgestelde venlaging van den cokesprijs, die zou ingaan op 1 Jan. a.s. te vervroegen en te doen ingaan op Deo, j.l. Dit is mogelijk geworden doordat de gasfabriek een meerdere winst heeft ge maakt van f 8.00 door de aanhouding van het voorstel tot verlaging van den gas- prijs. Hierna komt de begrooiing over 1925 in behandeling. Vooraf wenschen enkele leden alg, be schouwingen t'e houden. De heer v Kleef waardeert de tijdige indening van de begrooiing. en de vorm en stijl waarin de toelichting er van is opge steld. Terecht waarschuwen B. en W, tegen al te groot optimisme naar aanleiding van de opleving in de boomkweekerij. Dat de Bcliade en verliezen gedurende den oorlog geleden weer zoo goed als ingehaald zijn, zooals sommige bladen in een oppervlak kig overzicht meenden te moeten zeggen, is niet waar, Velen gevoelen nog den druk van in dien tijd gemaakte schulden. Spy. maakt dan aanmerking op de onge lijkheid die er bestaat tusschen de loonen van het "gemeentepersoneel en van die in particuliere bedrijven. Behalve tegenover de arbeiders van laatstgenoemde categorie is dit ook een onbillijkheid jegens de belastingbetalers, die, naar spr uit een staatje laat blijken, bier onevenredig veel belasting betalen. Spr. stelt zich voor een voorstel te doen om de 33 verhaal op de pensioenbijdra gen niet meer ten laste van de ge men te te doen komen De uitgaven van het onderwijs acht spr. wel zeer hoog doch niet de minst renda bele, met het oog op de opleiding die de Boskoopsche jeugd behoeft voor den han del op het buitenland De heer Mesman gaat accoord met de finantieele politiek van B, en W., mits in de naaste toekomst afschaffing van de personeel© belasting in uitzicht wordt ge steld. Wanneer niet tijdig op de groote uitga ven wordt besnoeid, zullen de lasten te hoog zijn gestegen Reeds nu acht spr. het tijd voor kapitaalvorming. Wat de woning- voorziening betreft, erkent spr. in de vo rige vergadening te pessimistisch te zijn geweest. Spr. zal zijn aangekondigd wo- niugbouw-voorstel voorloopig achterhou den, Nogmaals dringt spr er ten aanzien salarieering van het personeel der ge meente op aan voorloopig niet meer aan de bezoldigingen te tornen. Tevens wil spr nogmaals aandringen op wijziging van het werkliedenreglement. De heer Brand betreurt het evenals d6 heer van Kleef dat Ged. Staten den raad hebben belet, een grooter verhaal op de bijdragen van het pensioen van het gemeentepersoneel, toe te passen. Dat B en W waarschuwen tegen te groot op timisme is voor spr, tevens een waarborg dat zij zullen waken tegen nieuwe groote uitgaven Spr betreurt de geringe belang stelling voor den taalcursus, die nu reden is geworden om er op te bezuinigen. Spr. vindt beperking van deze uitgaven geen goed middel om de begrooting sluitend te maken Spr. verwacht voor de gemeente veel nut van de aansluiting aan het spoorweg net, Spr geeft in overweging te zoeken naar een andere verbinding van de Gou- we-oevers, dan door middel van de brug, die veel ongerief meebrengt Spr. dringt vooral aan op behartiging van het ander wijs. dat voor e-en dorp als het onze met zijn uitgebreide export-handel van bui tengewone beteekenis is. De heer Ver ka de brengt hulde aan B en W. voor de wijze waarop thans dc begrooting is samengesteld. De hooge uitgaven vinden inderdaad voor een groot deel haar oorzaak in het onderwijs, Spr. hoopt dat de versnippering die hier plaats heeft op kerkelijk gebied, voor het onderwijs geen soortgelijke gevolgen zal hebben, wat ook aan de kwaliteit van het onderwijs geen goed zou doen. Spr ver wacht bij een volgende begrooting ook voorstellen tot een voor minder gesitu eerden betere regeling van de heffing van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. Spr had ook gehoopt op wederinstelling van het geneeskundig schooltoezicht en op do stichting van een volksbadhuis, die reeds zoolang in bespreking is. De heer Loef zou de aan B. en W, toe- gezwaaiden lof ook willen uitstrekken over de begrootingscommissie. die zich van haar taak kweet op een wijze, die breedvoerige bespreking in den raad bijna overbodig maakte De Voorz dankt voor de uiterst wel willende woorden, gericht aan het adres van B. en W Den heer van Kleef ant woordt spr. dat bij B, en W. inderdaad het voornemen bestond om, ingeval het verhaal op de pensioensbijdragen werd afgewezen, te komen met voorstellen tot loonsverlaging Echter niet midden in den begrootingstijd. maar wel vóór de vaststel ling van het vermenigvuldigingscijfer Aan verhooging van de belasting denken ook B en W, eerst in de laatste plaats. Dacht de raad er gemakkelijker over. dan zou het met de credietwaardiglieid der ge meente spoedig zijn gedaan, Hoewel B. en W aanvankelijk ook voor een premie-verhaal van 83 waren, ach ten zij het, nu deze is afgewezen, toch hoogst ongewenscht om nu reeds weer ©ver loonsverlaging onverschillig in welken vorm, te spreken. Dat kan wel eens min der voordeelig blijken te zijn. Ook B. en W. achten de electrificatie der gemeente .▼an veel urge io maar er is geen enkele reden voor overhaasting in dezen. Zoowel ten aanzien van den tijd als van de wijze der electrificatie is deze. rustige voorbe reiding gewen scht, Het belastbaar inkomen der gemeente was gedurende de laatste jaren met groot. Echter zou het verkeerd zijn te meeren dat daarmede geen rekening is gehouden bij de uitgaven. Onder de laatste waren er vele, waartoe we in betrekkelijk korten tijd werden gedwongen. Kapitaalvorming is voor een lichaam als de gemeente, niet op alle manier geoorloofd. "Wel stel len B. en W. zich voor, gebruik te maken van het recht om voor uitgaven van bij zonderen aard, instede van ze ten laste van den gewonen dienst te brengen, te lee- n e n. zooals bij uitbreiding van het auto verkeer, in verband met de nieuwe vei ling, bij eventueele uitbreiding v-o de tuinbouwschool, kortom bij algeheele her ziening van de Zijde, B. en W. stellen zich voor, binnen ©en zestal weken te komen met een uitbrei dingsplan. Een vraagstuk als dat der woningvoor- ziening moet naar B en IV. meenen. zoo spoedig mogelijk tot oplossing komen. De werkverschaffing wenschen B. en \V. te brengen ten laste van den post onvoor ziene uitgaven, De uitgaven vaar het on- dtrwijs zijn inderdaad hoogst rendabel, raaar verhooging is onder deze omstandig heden beslist niet gewenscht. De door den heer van Kleef bedoelde „tunnel" heeft de volle aandacht van B en W. Mede uit een onderhoud met den ingenieur van den Prov. Waterstaat is spr gebleken dat het in de bedoeling ligt om een brug te bouwen van meerdere door- vaarlhoogte, wellicht geschikt om v70 van de scheepvaart zonder opendraaien door te laten- In het algemeen wil spr. nog opmerken dat alle te nemen maatregelen moeten, worden bezien uit een oogpunt van alge* meen belang, niet slechts van dat van een enkele groep der bevolking, Worden ook bij den voort duur de be langen der gemeente besproken met een ruimte van blik zooals men die van een Boskoopschen raad mag verwachten, dan is er alle reden om met vertrouwen de toe komst tegen te gaan (applaus Overgegaan wordt dan tot de artikels- gewijze behandeling van de begrooting. Inkomsten. De hoer v. Kleef stelt voor, B. en W. te verzoeken om alsnog te komen, met mataregelen waardoor een verhaal van 83 op de pensioenbijdragen van het ge meentepersoneel wordt gewaarborgd, De Voorz. voorziet hiervan geen suc ces. We hebben in een aftrek van 5 toch reeds meer van Ged. Staten gedaan gekre gen dan andere gemeenten Het voorstel wordt met76 st. verwor pen. Voor de heeren Spruijt Brand, Loef, Boekraad, v, Kleef en Grootendoi st. Een voorstel van B en W. om f 300 uit te trekken voor een nieuwe schrijfmachine kan eerst na ampele bespreking, en de verzekering van den voorzitter dat hij 't vertikt om met het oude ding, dat veel weg heeft van een perforcei-machine, te werken, de finish halen Een voorstel van den heer Verkade, om of een stenographisch verslag rond te zen den of de beperkte notulen van thans niet langer rond te zendén .wordt met 3n flin ke meerderheid van st. verworpen. Een voorstel van deh heer Spruijt om den post honorarium ambtenaren Burg. Stand" groot f 420 met 50 pet, te velagen, wordt ingetrokken, nadat de voorzitter het heeft ontraden.met de opmerking dat Ged. Staten hetr toch niet zouden goedkeuren Bij de desbetreffende post dringt de heer Brand aan op beter toezicht op de straatverlichting Hier wordt weer geantwoord, dat de ge meentebedrijven het te lang hebben moe ten doen met te weinig personeel, 't Gaat nu echter iets beter. B. en W, zullen er ook in 't vervolg do gewensehtc aandacht aan schenken. De heer Mesman doet ©en aanval" op de gemeentelijke schatkist van f 50 subsidie, voor de pl. Vrijw Landstorm. De Voorz,, die eere-voorzitter en <1© keer Nijhoff. die bestuurslid is", zullen de zaak wel verder verdedigen meent spr. De Voorz. draagt den Landstorm in derdaad een goed hart toe. Maar spr. acht hét toch in de eerste plaats de taak van het Rijk om hem in stand te helpen hou den. Men is in Den Haag buitengewoon bandig in het afschuiven van la-sten op de gemeente. Spr, is Diet tegen een kleine subsidie, mits het niet het karakter krijgt van een ondersteuning. Een klein bedrag, als blijk van sympathie zou misschen niet ongewenscht zijn. We moeten ook met andere subsidie- candidaten rekenen. De heer N i j h o f f stelt voor, met het cog op wat een 15-tal andere gemeenten bijdragen, een subsidie van f 15 te geven De heer v. Kleef verklaart zich tegen eenige subsi ie, De heer Mesman voert aan dat het hier een zeer rendabele post, betreft De heer Verkade: da's kras. Spr. vindt er niets nuttigs in. Besloten wordt f 25 te geveu. met 5 st. tegen die van de heeren Spruijt, Loef. Verkade, v. Kleef en v Gelderen. Hierna maakt het salaris van den ge meente-architect een onderwerp van be spreking uit. De heer N i j h o f verklaarde zich aan vankelijk tegen de voorgestelde verlaging, van f 750. daar de architect ten volle be rekend is voor deze gemeente. Terwijl.moet worden vermeden dat de functionaris zou trachten er het dubbele bij te gaan ver dienen. Bij nader inzicht is spr. daar min der bang voor geworden, waar de burge meester zich nogal voor het bouwvak inte resseert en er van houdt om wat er op dit gebied gebeurt na te loopen. De heer V©rkafle kan zich evenmin tegen het voorstel vetzeuvn. De lieer Bra ui n n «.r zien aange Strikjes en gitjes 2765 En datjes en ditjes, en leuke rosetten, Om op schoenen te zetten. L. v. ESCH Wzn., toond dat de architect ,.heelemaal" noo dig is, De heer v Kleef gelooft niet dat er hier ,,'n heele" architect noodig is. Spr. kan met de verlaging accpord gaan. Den Voorz. heeft het onaangenaam getroffen dat de architect de- heusch be slaande afspraak ontkende om te ©eniger tijd tegenover de vrijheid om particulier werk te aanvaarden/ een verlaging van f 1000 te aecepteeren. Met de volle ver iagang is slechts gewacht, omdat de ar chitect er niet zeker van was dat hij ge noeg particulier werk zou krijgen, 't Zou gemakkelijk zijn. om dezen ambtenaar gehoed ter beschikking' te hebben, maar 't is waar. dat ,.de volle mensch" hier niet bepaald noodig is. Overigens moet men niet teveel op de technische medewerking van een Voorz bouwen daar toch de architect aansprake lijk blijft. De lieer Brand zqu voor dit jaar bij voorbaat maar een verlaging van f 500 willen toepassen. De heer Mesman meent dat de om standigheden van thans niet meer een verlaging rechtvaardigen, die het vorig jaar. toen zij in uitzicht werd gesteld, billijk scheen, omdat de toestand nu veel gunstiger is. De heer Houtdijk vindt het ambt van gemeente-architect voor deze gemeen te te luxueus geregeld. De heer Groot endorst trekt in twijfel of B, en W wel zeker zijn van huil afspraak met den architect ten aanzien van d© in uitzicht gestelde verlaging. Waar hij echter B. en W. het best in staat acht pm den toestand te beoordeelen. zou spr. voor ditmaal mee haan met het voorstel, om na de verlaging van f -250 ten vorige jare, nu met f 500 te verlagen. De heer G u 1 d emoud weth.. waar deert de hulde door den heer N ijiiofden architect gébracht, Er wordt heel wat van hem gevraagd, danken we b-v. aan bet uitbreidingsplan Vergeleken met andere gemeenten zijn we niet duur .,uit." We zouden toch n dagelijks opzichter noodig hebben. Spr vraagt of het verstandig is, om bij vermeerdering var» werk er den laatsten penning uit te liaien. Spr beveelt daarom het voorstel van B. en W. aan, om het salaris te stellen op f 2750. N De heer Ver kade voelt niet spoedig voor salarisverlaging, maar in dit geval betreft het een ambtenaar die er reeds meer dan genoeg kan bijverdienen. De heer v. Kleef merkt op dat bier ten onrechte van Verlaging" wordt ge sproken. Me-t het oog op de vrijheid om particulier werk te aanvaarden is 't veel eer een verhoogingp 'Waarom heeft de ar chitect is gemaakt onl de verlaging van clumeerd,-toen, hij door de toelichting op de begrooiing van de vóorgenómen „ver laging" kennis kreeg. De heer v. Gelderen weth. zegt dat er wel degelijk een afspraak met den ar- chitevt is gemaakt om de verlaging van f 1000 ever 2 jaar te verdeelen.. De heer Guldemond weth., zegt bui ten die afspraak te staan, omdat hij bij 't maken er van niet is tegenwoordig ge weest. De Voorz. geeft den heer Houtdijk ge lijk waar hij zegt dat de functie te luxueus is geregeld. Dat de architect bij f 1000 vei'laging meer vrijen tijd zou nemen dan bij een van f 500 ig niet juist. Hij zal ne men wat hij kan krijgen. Spr weet zeker dat er een afspraak bestaat Het voorstel van den heer Brand om het salaris te bepalen op f ,2500 wordt met 76 st. aangenomeftj De vergadering wordt dan geschorst tot 7 uur. (Zie vervólg le blad.) Uit het Sociale Leven Uit het visschersbedrijf. Omtrent het conflict in liet Visscherij- bedrijf meldt men uit IJmuiden aan de N ede r lander: Vrij plotseling is opnieuw een staking in he tzeevisschersbedrijf uitgebroken Thans echter gaan de vegen der -chr. organisa ties en de z.g. neutralen uiteen, Donderdag had men gezamenlijk gecon fereerd met.de reeders Deze wilden toen niet spreken over loncischsn. Zaterdag middag vergaderden de besturen gecombi neerd en Maandag de organisaties afzon derlijk. Het bestuursadvies luidde: de wijzigingen in dé arbeidsvoorwaarden goed te keuren, doch daar de patroons over de looneisclien niet spreken willen, te gaan varen zonder contract. De Chr, Zeeliedenbo'nd en de Chr. Bond van Fabrieks- en- Transportarbeiders ver gaderden gezamenlijk en besloten, met groote meerderheid. het bestuur op te dragen, op de veranderde arbeidsvoor waarden en het thans vigeerende loon, zoo mogelijk, een contract af te sluiten met de patroons tot 1 October 1925. De Federatie besloot echter niet voor dat loon te gaan varen Zij zou heden (Dinsdag) een brief aan de reeders richten waarin zij verklaart, dat zij noodgedron gen, door de starre houding der werk gevers en den langen duur der onderhan delingen, tot staking besloot voor alle trawlers, uitgezonderd voor die reeders die het gevraagde loon reeds betalen. Zij blijft bereid met elk© reeder of groep van ree ders, die daartoe, den wenscb te kennen geeft, in bespreking te treden over de in gediende voorstellen. De Centrale Bond van Transportarbeiders besloot hare leden te advisccren niet naar zee te gaan. in sympathie met het besluit der Federatie. Zoo wenschen dus de Chr. arbeiders te gaan varen doch zoo zullen, daar het machinepersoneel bijna uitsluitend federa tief georganiseerd is, waarschijnlijk weinig booten naar zee kunnen vertrekken, Mor gen wordt oprteuw vergaderd met de sinds dien binnengekomen zeelieden. Het conflict omvat, buiten de arbeiders in de nevenbedrijven, ongeveer 150 sche pen met 1500 man, (waarvan omstreeks 00 schepen met 600 man binnen zijn) en zal 'zich, vermoedelijk, regelmatig uitbreiden. Uit hrt Boekdrukkersbsdrijf. In de volgende week zullen de landelijke patroons- en werknemersorganisaties in het. boek drukker,died rijf vergaderen over het ontwerp-collectief contract, dat. in de voriee maand door- de onderhandelings- commissie is vas'gesteld. Een aantal plaatselijke, vergaderingen ter bespreking van het ontwerp i8 reeds gehouden en. naar wij vernemen, zijn in vrijwel alle afdeelingen van de patroons- en werknemersorganisaties do nieuwe ar beidsvoorwaarden aanvaard. Ook de afdee- ling Amsterdam van don A. N. T. B. kon z'cli er med^ vereen :~en GEMENGD NIEUWS De vechtpartij te Almelo. A. J. E.. uit Losser, die Zaterdagnacht, in een treffen met de politie te Almelo een schot in den buik bekwam, is hedenmid dag in het R- K. Ziekenhuis aldaar over leden. Een sterke rooksfer, E'en sigarenwinkelier aan het Damrak te Amsterdam, miste het laatste half jaar voortdurend sigaretten. Hij deed hiervan aangifte bij de politie en als verdacht van het feit werd een werkster aangehouden. Zij had voor ongeveer vier honderd gulden gestolen. Jeugdige dieven. Te Winschoten zijn 5 jongens van 8- tot H-jarigen leeftijd aangehouden, ter zake van diefstallen, gepleegd gedurende de dagen voor het St. Nicolaasfeest. van siga retten, gebakjes enz. Donker Rotterdam. Het gilde der beroovers heeft weder een goeden slag geslagen. Wisten ze Zaterdag nacht op f 3SOO beslag te leggen, gisteren nacht werd een buitenman voor f 1145 het slachtoffer en ditmaal in een buurt, die voor invasie der landhaaien wel niet gauw in aanmerking scheen te komen, de Admi raliteitsstraat. Als verdacht van mede plichtigheid aan deze berooving werd door de politie aangehouden de 20-jarige naai ster S. S. Ontsnapping uit een huis van bewaring. Wie daarachter zit. zeggen d'e Rotter dammers altijd, als ze over den Noordsin gel gaan, 'die komt er niet uit, voordat ze hem verlof geven. Ze wijzen dan op de sombere muren die oprijzen naast het ge rechtsgebouw, aldus de .,Msb." Maar nu kan het publiek met verbazing lezen, dat het een gevangene gelukt was, te ontsnappen, er: nog al aan een vrouw. De ontsnapte juffrouw is een goede be kende van de politie. In haar ..kringen" staat ze bekend als Nijmeegsehe Jansje. Omtrent de bijzonderheden der ontvluch ting zijn de betreffende autoriteiten zeer geheimzinnig. Dé justitie laat. er zich niet. over uit en de directeur van het. .Huis van Be waring bewaart een somber stilzwijgen. Nader meldt de ..Msb.": Het is gebleken, dat de vrouw L.} die Zoudagavond uit de vrouwenafdeeling van het Huis van Bewaring aan de Bergstraat is ontvlucht, de bewaakster, die haar eten kwam brengen, heeft overweldigd. .Nij meegsehe Jansje" is een stevige vrouw en het schijnt haar niet veel moeite te hebben gekost, de bewaakster onschadelijk te ma ken en op te sluiten in de cel. Men vermoedt, dat de vluchtelinge van buiten af geholpen is. Ee.nige dagen tevo ren heeft men een ongunstig bekend staand individu rond d© gebouwen zien rondzwer- ven. De vluchtelinge is dezelfde vrouw, die de hoofdrol speelde in een mislukte berooving op klaarlichten dag op de Delftselievaart, vijf weken geleden. Zooals men zich mis schien herinneren zal, werden toen eenige. mannen gearresteerd, juist^oen ze een bui tenman van f 620 beroofd hadden. De politie had toen al het geld in handen, voordat de beroofde tot. de ontdekking was gekomen, dat zijn duiten verdwenen waren. Men zal zich misschien ook nog herinne ren, dat kort na de arrestatie der mannen en van de vrouw, een heerschap het roof- hol was binnengedrongen, uit wraak, om dat de vrouw hem kort te voren verlaten had. Dit heeft toen de garderobe van Nijmeegsehe Jansje", die een waarde van ongeveer duizend gulden vertegenwoordig de, met een mes totaal vernield. De opmerking werd toen al gemaakt, dat de vrouw ..een goede kracht" in het beroo- versgilde scheen te zijn. Deze veronderstel ling wordt wel bevestigd door haar ont vluchting en de* wijze waarop ze daarbij geholpen moet zijn geworden. Want niet alleen heeft ze het gevangenisgebouw onge hinderd kunnen verlaten, maar ze is er reeds in geslaagd over de grenzen te glip pen. Volgens ontvangen berichten moet de vrouw zich reeds in België ophouden. Daar zal ze zich voorloopig wel bij hel pers weten schuil te houden om, wanneer daar of elders de gelegenheid gunstig is, haar bedrijf weder od te vatten, met haar trouwe helpers. In den buik geschoten. Men meldt uit Sittard aan de. „Msb.": Een drietal personen, ©enigszins onder den invloed van sterken drank, hebben in het Limbriehterveld te Sittard getracht binnen te dringen bij zekeren S., een spoorwegarbeider, waar ze met een slulé hout. de deur poogden te forceereu. S. ver-> zocht van uit een bovenraam den aanval/; Iers weg te gaan. Toen hieraan geen ge-' volg werd gegeven loste S. een revolver-»" schot. Een van het drietal, de gehuwde O. werd door een kogel in het onderlijf ge' troffen; ernstig gewond werd hij, naar het hospitaal overgebracht. S. werd door de politie in bewaring genomen en aan, een verhoor onderworpen. Hij staat gun- f. stig bekend. Sigarenfabriek afgebrand. Gisteren is de sigarenfabriek van den heer Bolk, staande nabij de Rohofstraat le Almelo, door brand vernield. Ook de in- ventaris werd een prooi der vlammen, Alleen de fabriek was verzekerd. Verdronken. Onder Loosdrecht is een mét steenen ge laden roeiboot gezonken, waarbij dé 31- jarige werkman H. van Doorn verdronken, is. Hij laat een vrouw met ttvee kinder©» i achter. Het auto-ongeval te 's-Gravcnhage. Dc heer S.. die Maandag met zijn auto het ongeluk op de Koninginnegracht te 'p-Gravenhage veroorzaakt heeft, is gister door de politie op vrije voeten gesteld. Er' is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De auto blijft in beslag genomen. Doodelijk ongeval. Toen de 74-jarige wed. G. D.. uit Olde- broek, zich Maandagavond van familiebe zoek huiswaarts begaf wilde zij nabij haar woning de tram verlaten. Deze. was echter nog. in beweging, waardoor zij overreden werd. In een nabijgelegen koffiehuis bin nengedragen. bleek dat haar rechterbeen geheel verbrijzeld, was. Toen de ontboden geneesheer tér plaatse verscheen was d© vrouw reeds overleden. Kind uit den trein gevallen. Maandagmiddag te ongeveer twaalf uur is ter hoogte van het station Oosterbeek- Fa&g een driejarig kind uit een trein naar Nijmegen gevallen doordat het portier opensprong. De vader, een spoorwegbe ambte uit Hees, trok onmiddellijk aan de noodrem. Wonder boven wonder is het kind er betrekkelijk goed afgekomen; met een ontwrichte km'e hof Land- en Tuinbouw Machinaal verdeit v; - Aaltjes zijn zeer kleine wezens. welke he.h noren 4©+ dn klesse der spoel wonnen, (nematoda). Sommige bereiken nog niet de lengte van 1 mm. en de grotste zijn hoog stens enkele m,m. lang Een aantal soor ten behoort tot de gevaarlijke plantenpra- sieten. die, vooral wanneer zij in groot aantal voorkomen, (sommige plantendeet- len, zooals J?.v bollen, kunnen volgepropt zitten met aaltjes) bepaald verwoestend kunnen optreden. Voegt men daaraan nog tóe het feit. dat ze in een toestand van latent leven, kunnen overgaan, om na jaren (een enkele soort zelfs nog na 25 jaar) weer op te leven, dan wordt het duidelijk dat eenmaal met aaltjes besmet land niet gemakkelijk meer daarvan geheel is. vrij te krijgen. Er schijnt echter den laatsten tijd een. middel te worden toegepast, waarmede het mogelijk is de parasieten met succes to bestrijden ln .,De Zaaier" lezen wij n 1, dat aan het Proefstation voor Bloembol lencultuur te Lisse een locomobiel ip were king is gesteld om den grond van aaltjes te zuiveren door middel van stoom in den. grond. Deze wijze van aaltjes-bestrijding werd al eerder toegepast door tomaten- kweekers in Engeland in de kassen waai' zij herhaaldelijk tomaéen wenschten te kweeken Hun methode verschilt wel eenigszins met de nu gevolgde. Als de bewerking, zooals die hier te lande wordt uitgevoerd, afdoende is, zal het heel wat arbeid besparen en de kwee kers wederom een stap verder helpen, cm hun cultures zuiver te houden, RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor openbare behandeling komen op de rol voor 11 zaken, voor niet open baar 2 "zaken. In de zaak van J. M., loopknecht te Leiden, die te 2.05 op de N. Rijn tij dens de -weekmarkt zou gefietst hebben, werd nu gehoord de verbalisant Stadlan- der. Deze verklaarde, dat op het oogen-» blik, dat hij bekl. bekeurde het 2.05 u. •was, en niet toen zij op het bureau kwa men. Eisch f 1 of 1 dag. J. Z'. ie Leiden heeft op een rij wiel gereden te 5 uur nam. zonder dat hij een brandende lanlaam had Bekl. bekende Hij dacht nog voor don ker naar Oegstgeost te kunnen gaan, wat niet juist bleek. Eisch 50 ct. boete J. H B. te Leiden, is niet versche nen, doch zijn cchtgenoo'e komt zijn. plaats innemen. De man heeft werk en kan niet verzuimen. De vrouw vertelt, dat de lantaarn juist was uitgegaan, want hij had de lantaarn in zijn hand. Maar dat mag ook niet zegt de kanton rechter, je man behoeft niét verlicht te worden, enkel de fiets, en de lantaarn moet aan het rijwiel bevestigd zijn. Eisch 50 ct. boete. Mr. G II W, N. Th. advocaat en promre reur te Leiden, is met verschenen, doch de voor hem optredende gemachtigde vraagt en krijgt 14 dagen uitstel voor de behandeling. Een zaak-Eilers De Hooge Raad heeft gisteren vernis* tigd een vonnis van de rechtbank te Znfphen, waarbij J. H. Eilers is veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf we-, gens het buiten noodzaak uitoefenen van de geneeskunst. De zaak werd verwezen naar bet Hof te Arnhem. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6