Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal b f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 5de JAARGANG. - DINSDAG 2 DECEMBER 1924 - No. 1378 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 22i cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief! Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën --* bij vooruitbetaling 1 van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent pit nummer bestaat uit twen bladen. V De oude Adam. Ia liberalistische kringen, komt ten op- ïichte van het onderwijsvraagstuk de oude 'Adam telkens weer boven. Men is met de pacificatie meegegaan, maar noodgedwongen. Omdat liet nu een- maal niet anders bon. Omdat, de strooni to sterk was geworden en de tijd dat de min derheden onderdrukt konden worden, nu eenmaal voorhij was. Maar van harte ging het niet. Met leede oogen zag men het aan, dat overal de banden waarmee de openbare school aan ons volk gehecht was werden losgemaakt, en dat ons volk, nu het in vrij heid kon kiezen, zich uitsprak voor de bijzondere school. Dat hleek wel uit de hezuinigingswen- schen die vanwege den Vrijheidsbond ge publiceerd werden en waarbij alleen de bijzondere school getroffen werd. Het blijkt ook uit wat dezer dagen in „De Vrijheid" het orgaan van den wejp'g vrijheid-minnenden Vrijheidsbond werd geschreven. „Als er zoo heet het daar vele kleine openbar© scholen zijn, dan is dit (ook Dr. Nolens met zijn betwistbare uit spraak betreffende de voorkeur van ons volk voor de sectariscke school mag dit well eens bedenken) niet ©en gevolg van hare impopulariteit, maar veeleer van- de hardnekkige, kwaadaardige-vijandige actie en agitatie van enkele machtige te genstanders, dié in dorp en stad den toon aangeven en voor geen middel, zelfs niet voor geknoei met handteekeningen, terugschrikken. O ja, er zijn ook nobele, ook sympa thieke kampioenen van de bijzondere school: van de anderen echter, de fana tieke ketterjagers, die slechts verguizen en verdoemen, die de openbare school op de meest stuitende wijze miskennen, kan niet te veel kwaads worden gezegd. En weinigen betwijfelen, dat, werd aan ieder voledige vrijheid gelaten, de totale bevolking der openbare school nog op dit oogenblik /die der bijzondere school met honderdduizenden zou overtreffen." De schrijver het is duidelijk heeft s'an den strijd om de vrije school niets be grepen. Hij heeft alles vergeten en niets geleerd. En duidelijk komt hier tot uiting het heimwee naar het verleden, toen de meer derheid de vrijheid nam, de minderheden re onderdrukken en een niet hegeerde school te fmchfen aan de natie. Neen, de oude Adam is nog niet dood. 'Als het liberalisme nog maar eens een kans kreeg! 'Aan ons de taak er toe mee te werken, «fit het recht van de bijzondere school •Mij ft erkend en dat de vrijheid van ons Christelijk onderwijs gewaarborgd blijft. STADSNIEUWS. Zendingscollecte. De buitengewone collecte Zondag j.l. in do Nederl. Herv. Kerk alhier gebonden voor de zending, heeft opgebracht de som van f2238.12. Bovendien werd door Zon dagscholen enz. nog ingezameld f 248.31 zoodat in totaal ontvangen werd f 2486.43. Men verzocht ons te willen melden, dat zij die Zondag niet in de gelegenheid wa ren hunne gaven voor dit doel te offeren, hunne bijdragen kunnen zenden aan den heer A. J. de Lange, Plantsoen 89, die gaarne bereid is, ook de kleinste giften in ontvangst te nemen. Enkele dagen geleden ontving het personeel der Hollandsche Constrüctie- werkplaatsen bericht van de directie dat een loonsverlaging van 5 pet. zou worden ingevoerd. Gelukkig is dit plan niet tót uitvoering gekomen. Na eenige conferenties van de bestuur ders van de Christelijke en andere honden met de directie werd de verblijdende medc- deeling ontvangen dat de loonsverlaging niet zal plaats vinden. Jeugddiensten in de Ned. Herv. Kerk. Zondagavond heeft in de Waalsche kérk de eerste jeugddienst plaats gehad, uit gaande van een door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. uit haar midden benoem de commissie. Dezo eerste dienst was goed bezocht en werd geleid door Ds. J. G. W. Goedhard, die tot tekst had Jes. 6:18 en het slot van Matth. 7. De predikant, was niet in toga en hij sprak zijn hoorders aan met „jongens en meisjes". Tot slot werd door dc aanwezigen gezon gen de zegenbede uit 2 Cor. 13:13. Hot ligt in de bedoeling, deze jeugd diensten voorloopig te houden om de 14 dagen Zondagsavonds van 78 um in de AVaalsehe kerk. Zij moeten een schakel vormen tusschen Zondagsschool en Kinderkerk eenerzijds en de Gemeente-godsdienstoefeningen an derzijds. De toegang is vrij voor jongens en meis jes van 13 tot 20 jaar, tenzij men voor het 20ste jaar belijdenis des geloofs heeft af- gelegd. Steffi Koschate Bernard Tabbernal. Na haar schitterend succes zal.de vio liste Steffi Koschate nog een tweeden Viool-avond geven met medewerking van den Nederl. pianist Bernard Tabbernal op Woensdag 3 December in Diligentia te Den Haag. Voor dit Concert is het volgende pro gramma vastgesteld: Beethoven, Sonate op. 47 No. 9 (Kreutzersonate), Vitali, Giaccona, Mendelssohn, Concert E kl. t., Mozart, Gavotte, Beethovcn-Kreisler, Ron- dino, Tartini-Kreisler, Variationen, Sara-* sate, Habanera. Verkiezing ambtsdragers. Bij de Zondag j.l. gehouden verkiezing van 3 ouderlingen en 2 diakenen bij de Gcref Kerk alhier, zijn gekozen tot ouderling de heeren H. Cap el, G. d e Jong Ez. en A1. v. Muiden; tot dia- leert de heeren S. B o o r s m a en P.. W o u- t e 1* s. Uit den voortuin van een woning aan den Iloogen Rijndijk is gistermiddag een rijwiel ontvreemd ten nadeele van den stu dent v. d. P. Gistermiddag geraakte de 19-jarige Mej. A. F.-; wonende Morschweg, terwijl zij bezig was met waschgoed in den Rijn uit te spoelen, te water. Mej. v. D., een buurvrouw, slaagde erin haar weer op den wal te brengen. Aangehouden is H. W., een bekende van de politie, die zich thans voor de zoo- veelste maal heeft schuldig gemaakt aan diefstal van waschgoed. Van een der elecirische lantaarns die op do Princessekade slaan is gisteravond de kap naar heneden komen vallen. Geluk kig zonder ongelukken te veroorzaken. ®3NNENLilftS63 DE NEDERL. HANDEL MIJ. Kwade geruchten? Deeds gedurende eenigen tijd liepen er in verschillende kringen hardnekkige en ongunstige geruchten ever de Xoderland- sche Handel-Maatschappij, die teil slotte hun uitdrukking vonden in het zeer posi tief gestelde bericht, dat „Het Volk" gis teravond publiceerde, en dat wij hier la ten volgen: „Naar wij vernemen, slaat bet thans vast, dat de lieer v. Aalst met Maart als directeur van de Nederla-ndsche 'Handel-Maatschappij zal aftreden. Dit besluit moet genomen zijn na in grijpen van commissarissen, wien ge bleken zou zijn, dat de verliezen, door de bankinstellingen geleden, na de af- schrijvinden in vorige jaren, niet min der dan 58 millioen zouden bedragen. De financieele positie der bank moet mede ongunstig geworden zijn door den bouw der kostbare nieuwe bank gebouwen in Amsterdam en Den Haag waaraan meer dan 16 millioen besteed werd. Het aftreden van den heer van 'Aalst moet verhaast zijn door een conflict met den heer Tetrode van de Nederlandsche Bank, die geweigerd beeft herdisconto te geven. Deeds worden op de Amsterdamsche beurs dagelijks voor belangrijke bedragen aandeelen N. II. M. van de hand ge daan.5' Naar aanleiding van dit schokkende be richt zond het Persbureau Vaz Dias een telegram, dat het bovenstaande bericht offic.ieel tegenspreekt en dat wij hier laten volgen: Va'z Dias kan na ingewonnen informatie bij bevoegde kringen pertinent tegenspre ken liet bericht uit „Het Volk" van he denavond, dat van Aalst als directeur der Nederlandsche Handel-Maatschappij zal aftreden. Er is geen sprake van, dat zoo als in dit bericht vermeld wordt, verliezen tot een bedrag van f 58 millioen geleden zouden zijn. Evenzeer is onjuist, dat ver liezen mede veroorzaakt zijn door bouw der kostbare nieuwe bankgebouwen te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Ten slotte kan officieel tegengesproken wor- den, dat er, zooals .,Het Volk" ook meld de, conflict zou zijn tusschen de Ned. Han del Maatschappij en de Nederlandsche Bank, die geweigerd zou hebben lierdis- conto te geven. Het gelicele bericht is on juist Er is geen vuiltje aan do lucht „De Christen-Patroon". „Do Christen-Patroon", het officieel or gaan der Ghr. werkgeversvereniging deelt mede, dat het hestuur in overleg met do uitgeefster, de N.V. „De Standaard"- te Amsterdam, besloten heeft hel Had met in gang van 1 Jan. 1925 op te heffen. In plaats daarvan zullen aan de leden geregeld „Mededeelingen" worden gezon den. Deze „Mededeelingen" zullen een vertrouwelijk karakter dragen en zullen volgens het bestuur heter dan het meer algemeen© blad den hand onder de leden en den baud van do vereeniging verster ken. Ook verwacht het hestuur van deze wij ziging een belangrijke kostenbesparing. Uit den Vrijheidsbond. ïn de vergadering van den Partijraad van den Vrijheidshond, waar afgevaardig den van alle kieskringen waren vertegen woordigd, is Zaterdag besloten aan de kieskringen het navolgend voorloopig ad vies ie geven over de samenwerking der kieskringcentrale Behoudens later overleg blijft elke kies kring vrij in het samenstellen der candi- datenlijst en in de beslissing of en met welken anderen kieskring of kieskringen tot het indienen van een gemeenschappe lijke lijst zal worden overgegaan. Ook over het aantal candidaten heslist elke kieskring zelf, al wordt op soberheid in hel getal aangedrongen. Het definitief besluit omtrent combina ties zal ©erst genomen worden, indien na het noemen van. candidaten door do afdee- lingen mocht blijken, dat verschillende kieskringen dezelfde candidaten wenschen. Als wenschelijk werd vooropgesteld, dat een kieskring, die vermoedelijk het niet al leen tot den kiesd©cl3r kan brengen bij een anderen kieskring aansluiting zoekt. Als voorbeeld van zoodanige samenwerking is door den Partijraad een aantal combina ties uitgewerkt om als studiemateriaal te dienen. Bbjft in theorie dus de mogelijkheid van 18 lijsten, daarnaast bestaat de kans, dat door vrijwillige samenwerking op grond van gemeenschappelijke candidaatskeuze tot een kleiner getal of zelfs zeer weinige combinaties wordt gekomen. Rusthuis te Utrecht. Gistermiddag is het Rusthuis der Ned.* Herv. Gemeente aan de Biltstraat officieel geopend. Geruimen tijd bestond reeds behoefte aan een tehuis voor bejaarde personen uit den boschaafden stand, behoorende tot do Ned. Herv. Kerk en woonachtig te Utrecht, wier middelen voorheen voldoende waren voor een levenswijze overeenkomstig hun stand, doch thans daartoe ontoereikend zijn geworden, een rustig tehuis te ver schaffen, waar zij volledige verzorging ont vangen. Door medewerking van predikanten en diakenen werd het bestuur van „Oudaen" in de gelegenheid gesteld over een fonds te beschikken dat het in slaat stelde een groot heerenhuis op de Bi'(straat bij de Malieslraat aan te koopen en de st'chting „Het Rusthuis" tot stand te brengen. Uit de voorwaarden voor opneming blijkt dat inwononden den leeftijd van 50 jaar moe ten hebben bereikt, terwijl zij een entree geld van f50 moeten storten, welk bedrag bij vertrok niet wordt, teruggegeven. De pensionprijs bedraagt f 700 tot f 1000 per jaar, naar gelang van do kamer. De voorzitter van het bestuur van het Rusthuis, de heer N. Felix, hield een toe spraak. waarin hij eene uiteenzetting gaf van het doel van de stichting. Hij bracht dank aan allen die tot de tot standkoming hebben meegewerkt. Vervolgens spraken de burgemeester, Ds. Martens van Sevenhoven, baron Van Lynden, de lieer J. C. Oskam namens dia» kenen en do heer Catelain namens oudere lingen. Middenstandsbesturenbond. Het hestuur van den Middenstandsbe- slurenbönd heeft in een op Vrijdagmiddag gehouden samenkomst besloten tot hefc houden eener groote bijeenkomst in de maand Januari 1925, waarin door alle te Amsterdam bestaande middenstandsver- cenigingen, op initiatief van Herocaf, zal worden behandeld de wcnscholijkheid der stichting van een tentoonstellingsgebouw. Dit punt zal door den heer Van Hanja worden ingeleid. Voorts steunt de Bond de actie tegen de zakelijke bedrijfsbelasting met een speciaal adres tot den gemeenteraad. Inzake de quaestie van het veilingwezen zal opnieuw een uitvoerige Memorie aan de Regeering worden gezonden. Wat betreft eventueele bemoeiing der Overheid met de broodbereidingsindustrie, hierin werd vooralsnog optreden van den Bond onnoodig geoordeeld. De Kamervsrkiezingen. Mr. W. H. M. Werker heeft bedankt voor een "hem door eenige kieskringfedera ties van den Vrijzinnig-Democratischen Bond aangeboden kamercandidatuur. Christelijk Democratische Federat'a Te Utrecht heeft Zaterdag de tweede'ver gadering der Christelijk Democratische Fe deratie plaats gehad. Tevoren hadden de personeele leden dier Federatie zich ge vormd tot Christelijk Democratische Bond en zich een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. K. Hardenberg„ te Ede, A. P. Jungcurt Jr., in Den Haag, mr. A. Roodvoets, te Emmen, mr. A. M. C. Sand- berg en G. A. de Vries, beiden in Den Haag. De Bond heeft het beginsel- en ur- gentieprogram der Federatie tot grond slag. Deze Bond en tie besturen van de Christelijk Sociale Partij en van de Chris telijke Volkspartij hebben zich, onder na der© goedkeuring van de par tij vergaderin gen, bereid verklaard tot deelnemiug aan de Federatie, op liet. voorloopig vastgestel de program, hetwelk binnenkort met toe lichting zal worden hekend gemaakt. (De Christen-Democratische Partij schijnt niet moe to doen). Het hestuur van de Federatie w©rd sa mengesteld uit de heeren mr. A. M. G. Sandborg, voorzitter; A. K. Hardenberg, secretaris-penningmeester, te Ede; dr. J. van Dorp, te Gendringen; F. van Puffelen, te 's-Gravenhage; mr. A. Roodvoets, te Emmen: A. J. Rotteveel, te 's-Gravenhage, en M. de Visser, te Amsterdam. In do vertrouwenscommissie werden reeds benoemd de heeren P. van Goudoever, hoofd eener bijzondere school, te Utrecht, en kt. G. J. Kempers, burgemeester van Harderwijk. Liefhebbers genoeg. Voor de vacante betrekking van gemeen te-architect ie Npordwijk hebben zich aangemeld 195 sollicitanten. 1 Januari a.s. komt de functie van secre taris der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Utrecht en omgeving vacant door het ontslag van, den heer Mr. R. Vo gelsang. Tot 1 December was er gelegenheid om voor deze betrekking te solliciteeren. Ruim drie honderd sollicitatie-brieven zijn ingekomen, onder welke van hoofdofficie ren. hooggeplaatste ambtenaren der rech terlijke macht, advocaten, enz. Dit jaar wordt de benoeming niet meer venvacht. Ned. Jongelingsverbond. Zaterdag vergaderde te Utrecht in hui lengewone vergadering het Ned. Jonge lingsverbond, teneinde te besPssen over liet aanvaarden van nieuw werk door het Verhond onder de Nederlandsche jonge mannen en het vinden van de middelen daarvoor. De opkomst der afgevaardigden was bui tengewoon groot; de zaal van het gebouw K. en W. was geheel gevuld toen om 2 uur d© Bondsvoorzitter, Ds. P. Veen van Utrecht, de vergadering opende. De voor zitter zette uiteen, dat het Verbond zich het lot van den Nederlandschen jongeman meer kan en moet aantrekken dan tot nu toe en dat de gelegenheid daarvoor buiten gewoon gunstig is. De penningmeester, de heer L. G. James van Maassen, stelde de vergadering het ontwerp van een finan cieele regeling voor, waarbij de bestaande tekorten zullen worden gedokt, de midde len vóór een nieuwen algemeen-secretaris worden gevonden, het pers- en kampwerk wordt geholpen, en voor oen pensioenrege ling der in dienst zijnde ambtenaren wordt gezorgd. Hot antwoord der vergadering 21 sprekers namen aan de debatten deel was één warme betu'ging van instemming en eert toezegging van onverdeelde mede werking. Hierbij sloten zich aan brieven van afdeelingen, die door den grooten af stand verhinderd waren, afgevaardigden te zenden. Staande de vergadering kwamen giften in van f300, f 100, f60, f 50, alsmede een collecte van f 180 voor liet nieuwe werk. Door dezë symplonen van sympathie be moedigd, gaat het Bondsbesfuur nu uit» r voering geven aan de nieuwe plannen. n Natuur- en Geneeskundigen. Hf De Ghr. Ver. van Natuur- en Geneest kundigen in Nederland, hield Donderdag? 27 November j.l. haar najaarsvergadering in hotel „Terwinsen" te Utrecht. Deze ver»* gadering werd door den voorzitter Dr. Jj? FReilsma op de gebruikelijke- wijze ge»** op end. Als nieuwe leden werden gekozen' de heeren J. G. W. Groenewegen, arts 1$; Schiedam, Docts. Gl J. Sizoo te Leiden,* Ing. C. van der Spek te Rotterdam, B* Ghr. Hamers te Amsterdam, J. Koetsier/ arts en' W. Verdoorn, dierenarts te 's-Gra»] venhage en Dr. L. van der Horst. Arts té J Amsterdam. De heer Dr. P. R. Michael,' hield hierna een voordracht over „Verjon»! ging". In de middagvergadering werd door.] de heeren Dr. G. Bakker en R. Kra'meiU behandeld het onderwerp: „Geneeskundig.' onderzoek vóór het Huwelijk". Als p'aaW? der volgende vergadering, die zal worden gehouden in Mei 1925, wordt vastgesteld.:' Rotterdam. Hierna werd deze goed be»i zochte vergadering door den voorzitter ge» sloten. BUITEML&Nij DE TOESTAND IN EGYPTE. Aftreden van ministers. De ministers van Onderwijs en van Openbare Werken zijn zonder opgave van redenen afgetreden. Men verwacht, dat de minister van Ver» keer eveneens zij ontslag zal nemen. De medische studenten hebben den raad van Zaghloel Pasja opgevolgd en hun stu» dien hervat. De college's werden in het al» gemeen norma al, bezocht. Hel oordeel van Lloyd George. In de „Daily Chronicle" geeft Lloyd George zijn opinie te kennen over dé Brtisch-Egyptische crisis en zegt met be* trekking tot het beroep van het Egyptisch® parlement op den Volkenbond o.a. het vol» gende: Het beroep van het Egyptische parle» ment op den Bond der Naties schijnt mij den weg aan te wijzen om uit onze moei lijkheden te geraken, op een wijze, welke vereenigbaar is met onze eer, waardigheid en belangen. De onrust is ontstaan door de weigering der Egytische Nationalisten om oen bin» dende overeenkomst met Engeland to slui» ten. Nu zij den Volkenbond hebben gec vraagd om over de kwestie te beslissen, moeten zij zijn uitspraak aanvaarden. Wij hebben niets van een onderzoek te vreezen, Verder schrijft Lloyd George: Geen en kel verantwoordelijk lichaam in de weTeld zal er bij Engeland op aandringen Egypte te ontruimen, voordat de Egyptenaren ge» toond hebben meer geschikheid voor zelf» bestuur te bezitten, dan zij tot dusver aan den dag hebben gelegd. De kunst om zich zelf te besturen wordt niet in één generatie verworven. De naties, die thans zelfbestuur bezitten, hebben dit gekregen na eeuwen van bittere ervarin» g©n. Indien de Bricscha strijdkrachten (hans uit Egypte werden teruggetrokken, zou er een chaos ontstaan en een militair despo» tisme 7;ou er het gevolg van zijn. En dan zou een nieuwe periode van vreemde bezet» tihg weder onvermijdelijk blijken, want Egypte vormt een te groote bedreig'ng voor •de wereld, dan dat men het ongehinderd zijn gang zou kunnen laten gaan. DE A.S. FINANCIEELE CONFERENTIE TE PARIJS. Amerika wenscht deelneming. Dc conferentie der geallieerde ministers van Financiën, welke den 12den Deeembei te Parijs zou aanvangen, wordt naar. offi» cieel wordt aangekondigd, een'ge weken uitgesteld en zal niet plaats vinden vóór het begin van Januari. De Amerikaansehe regeering beeft na» melijk verzocht, te kunnen deelnemen aan de verdeeling van de bedragen, welke het actief vormen der Roer-bezetting, alsmede van de eerste, door Duitschiand ter uit» voering van het plan Dawes to betalen an nuïteiten; Engeland wenscht over dezo kwestie mot Amerika te onderhandelen, V Hel protcco! van Genève. Het volkenbondsiecretariaat heeft mede» öecling ontvangen, dat Guani, vertegen» woordiger van Uruguay in den volken- bondsraad. door zijn regeering gemachtigd is, liet vredesprotocol van Genève te onder-» teekenen. Hierdoor .stijgt het aantal onderteekc» nende staten tot vjftien, namelijk elf Éuro-* pecsche staten en vier Zuid-Amerikaan» sche. i Sinds het einde der vijfde volkcnhonds» vergadering is het aantal der onderterke-» ningen met vijf toegenomen, hamelijk België, Brazilië, Chili, Paraguay en Urm guay. COMMUNISTISCHE OPSTAND IN ESTLAND. G:stormorgen om half zoa deden gewa- pende communisten een aanval op eenige regeeriugs- en militaire gebouwen te Re»

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1