rvA/7 r\ n\ HULPGEBOUW: Haarlemmerstr. 54 pi PU ROL Verbe t wings v if verkoop X3&JSJ f'r—i. \f f-i \l 11 SLAAPKAMERMATTEN 140x180 KARPETMATTEN 180x230 1.39, 1,17, 74 2.30 Geen mooier cadeau voor uw vrouw of verloofde dan een mooie TASCH. Wij verkoopen al onze Dameslasschen tot 50% onder de gewone prijzen. Komt u eens kijken? 8 Lederh. L. v. ESCH W.zn., Donkersteeg 5 Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Viscbmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.15 f0.40, SCHOL a f0.20—f0.40, KABEL JAUW a f 0,44f 0.49 (geb. Kabeljauw a f 0.38) per pond en HARING a f0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 December 1924. AGENDA. DINSDAG 2 December. Vergadering 'A. JU Prop. Club (Sassenbeim) in Concordia n.m. 7.30 uur. WOENSDAG 3 December. Sassenheim. Orgelbespeling (Geref. Kerk) n.m. 8.30 uur door den heer H. M. Keuning. WOENSDAG 17 December. Leiden. •Nederl. Chr. Reis-Vereeniging. Filmver- toon ing „Reis naar Noorwegen." De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en sum, Mare 76. Telef. 406 en W. Pelle, Kort met Zondag 7 Dec. waargenomen door de apotheken van de heeren P. J. van Drie- Rapenburg 12, Telef. 594. Hij was ook lid van verscheidene geleer de genootschappen en bij is ook docent geweest van de Vereeniging voor Hooger Godgeleerd Onderwijs ia overeenstem- -ming met de belijdenis der Ned. Hervorm de kerk. Medische Zending. In een vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Heeg met Zendings- Deputaten. werd medegedeeld?, dat Dr. Brummelkamp en zijn verloofde zijn goed gekeurd voor het verblijf in de tropen, en bereid zijn voor den med.. dienst, om streeks April naar bet Zendingsterrein van Heeg (Keboemen) te vertrekken. Het con tract- van verbintenis is geteekend. Nadere besprekingen, met ben gehouden, hadden een verblijdend resultaat. Besloten werd. dat Dr. Brummelkamp zoo mogelijk op 1 April zal worden uitge zonden. Zijn dienstverband zal ingaan op 1 Januari 1925. UIT DE OMGEVING MHfRuwe en Schrale Hu 1 DOOS 30, 60, 90 Cent. W Bij Apoth. cn Drogisten. Pharm.Fobr. A.Mijrihardt B ff llifil 't^TSvZeist internationale broederschap. Het Vredes paleis is daar vrucht van Het ideaal was schoon, en haast meende men het ver wezenlijkt te zien, toen met het uitbreken van den oorlog de ontgoocheling kwam. Maar het was te voorzien, het fundament van het gebouw, dat men ging optrekken, deugde niet. Het humanisme toch, hoe schoon ook schijnend heeft inderdaad de kiem in zich van het hatelijk zijnde en elkander hatende De Christelijke samenleving bewaart ge lukkig voor vele uitersten, maar toch is het zoo naar waarheid gezegd: „Als blik ken dooden konden, dan was de wereld één slagveld." De ware broederschap is alleen dan mo gelijk als onze verhouding tot Chr. de ware is geworden. Dan zal ons leven ook reeds hier een voorbereiding zijn voor het leven der ware broederschap en der vrij heid en gelijkheid, dat eerst volkomen zal zijn op de nieuwe aarde in het Koninkrijk van Christus. Het samenzijn werd daarna met dank zegging en het zingen van gezang- 96 ge sloten, HAARLEMMERMEER. Het vermenigvuldigings- cijfcr voor de heffing van de plaatselijke belasting naar het inkomen voor 192526 is vastgesteld op 1,5; vorig dienstjaar 1.75. SASSENHEIM. De raad dezer gemeen te zal vergaderen op Vrijdag 5 Do.-.■ember 1924, voormiddags 9 uur Aan do orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting 1924. 3. Benoeming leden comm. wei ing schoolverzuim (periodiek). 4. Benoeming leden comm. toezicht la ger onderwijs (periodiek.) 5. Benoeming leden comm. arbeidsbe middeling- (periodiek.) 6. Benoeming accountant voor financiee- -le controle. 7. Adres Gewestelijke Landstorm com missie om subsidie. 8. Adres R. K Geitenfokkerij om f 50 subsidie. 9. Verordening, geldelijk, beheer en in structie waterbedrijf. 10. Idem gasbedrijf. 11. Vaststelling maximum vergoeding U. L O. art. 101 L. O.-wet. 12. Bespreking zweminrichting. 13. Begrooting gemeente en bedrijven. NOOBD WIJK—BINNEN. Zaterdagmiddag werd in de Klei een 11-jarig zoontje van A., wo nende in een der noodwoningen aldaar, door de tram overreden en op slag ge dood. Het hoofd was van bet lichaam ge scheiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Gisteren wérd in de Herv. Kerk als nagiften voor de Zending nog f 50.in de collecte gevonden, BOSKOOP. Boskoop is „b ij", i n meer dan één opzicht. Dat toonde het ook Donderdag, toen het 25 jaar geleden, was, dat de bekende Guido Gezelle den geest gaf. Heb had, als de groote plaatsen in den lande, zijn Guido Gezelle-avond. De poging, de le zing van Dr. Callenbach te verslaan" zou slechts „broddelwerk" opleveren, vergele ken bij het schoone, dat men dien avond te hooren kreeg. De aandacht, waarmee bet vrij talrijk opgekomen publiek de rede van ruim twee. uren volgde, bewees, hoe zeer de spreker het oor der hoorders had. Men mocht genieten van den eenvoud van het leven,, niet minder van den eenvoud van het zeggen" van den dichter, die steeds zoo warme liefde uitdroeg voor onze schoone Hollaiidsehe (Vlaamsche) volkstaal. Het was in elk opzicht een kostelijke avond. De firma H. den Ouden en Zonen, boomkweeker alhier, heeft een telegram verzonden aan de Holland-Indië- vliegers: Van der Hoop. Poelman en van den Broeke: „Wij huldigen u bier door uwe namén te hechten aan onzo nieuwe Rhododen drons. Onze plaatsgenoot. J. J. Koolbergen, won op de pluimveeten- loonstelling te Rotterdam een eerste prijs met zijn Rood-bont Sabelpoot-krielhaan Dinsdag 2 December nam. 7 uur hoopt in liet gebouw „Salva- tori" op te treden, de heer K. H Kam- meijer uit Amsterdam, zendeling onder Israël. Burggrl Stand. Géboren: Tennis z. van J. Droog en D. Ooetrum. NIEUWKOOP. Men schrijft aan de N. R. Crt,: In de vergadering v&n den gemeente raad van Nieuwkoop is in bespreking ge komen de kwestie betreffende de restau ratie van den dorpstoren. Deze staat sinds eenige jaren onder toezicht van het Rijksbureau voor Monumentenzorg. De toren is een bouwwerk uit liet begin der 17de eeuw en een overblijfsel van het zoo genaamde „Hooge Huis" van Nieuwkoop, dagteekenend van liet jaar 1627. Dit Hoo ge Huis met toren werd gebouwd door Jan de Bruin van Buitenweek, Heer van Nieuwkoop. Noorden én Achttienhoven. Sedert tal van jaren is de toren bezig te verzakken, aan de Zuid-Westzijde, de rijde waar zich vroeger het huis bevond. In de laatste jaren neemt deze verzakking on rustbarend toe. Van April 1922 tot April van dit jaar is geconstateerd, dat de toren 8 c.M. meer was gaan overhellen. De to tale overhelling, alleen van het metsel werk, een hoogte van ongeveer 20 Meter, bedraagt thans 80 c.M. De fundamenten van den toren zijn aan drie zijden, Zuid-Oost, Noord-Oost en. Noord-West geheel verteerd. Deze fundee ringen bestaan uit heipalen met kespen en platen, welke door de geleidelijke verla ging van heb waterpeil zich thans 40 c-M. boven het water bevinden en daardoor aan verrotting bloot staan. De vierde zij de, ten Zuid-Westen is ongeveer 80 jaar geleden hersteld door afzagen van de bei- palen en het inbrengen van nieuwe kespen én platen, en hoewel alweder 4 c.M. boven het waterpeil, is deze fundeering nog zeer goed te noemen en zelfs met noemens waard ingedrukt Deze is dus, gezien haar goeden staat en het. feit, dat juist naar die zijde de overhelling plaats heeft, te zwak te noemen. Vermoedelijk is bij den bouw rekening gehouden met heb huis als steun tegen deze zijde, daar het aantal heipalen aldaar minder is dan aan de overige hoeken. De burgemeester deelde mede, dat de raming van de totale kosten van herstel ling, met inbegrip van eeftige andere nood zakelijke restauraties, f 12.200 bedraagt. Rijk "en provincie dragen hiertee 60 pek bij. De uitvoering kan van gemeentewege, onder leiding van den gemeente-opzichter, plaats hbben, mits deze geschiedt in over leg met het Rijksbureau, dat kosteloos de noodige adviezen verstrekt. De heer Breedijk zeide, dat. bij aanbeste ding het bedrag waarschijnlijk veel lager is., Andere leden wilden den toren liever sloopen De heer Zwart verklaarde zich sterk tegen, slooping, omdat, het hier een monument is van groote historische waar de: ook hij veelde meer voor aanbeste ding. Dé heer Stam betoogde tegenover de genen, die den toren wilden sloopen, dat de kesten van restauratie nog wel te dra gen zijn. De voorzitter merkte op, dat een besluit tot slooping zeer zeker vernietigd zou wor den. Aanbesteding is zeer te ontraden. Aangezien de stukken, op deze restaura tie betrekking hebbend, eerst den vorigen dag waren ingekomen, stelde hij voor, de verdere behandeling tot een volgende ver gadering uit te stellen, waartoe werd be sloten. KATWIJK AAN ZEE. Voor de (lichtgevulde Gemeentezaal trad Vrijdagavond op initia tief der Afd. Leiden der Herv. Geref. Staatspartij op ds. A. C. den Hertog van Rotterdam, met het onderwerp: „Hel be staansrecht van de Hervormde Gerefor meerde S taatsparti j Nadat de vergadering door den heer G. Bloot, van Leiden, na gemeenschappe lijk gezang, het lezen van Maleachi 4 en gebed was geopend, kwam ds, den Hertog aan het woord, echter niet lang, want een tusschentijdsch protest van ds. Voorsteegh, die tussclien het publiek had plaats geno men, had een groote beroering tot gevolg, zoodat Ds. den Hertog onmogelijk kon- doorspreken en de politie zelfs regelend moest optreden. Ook de toezegging door den voorzitter, dat gelegenheid zou gege ven worden om vragen te stellen, wekte niet de gewenschte bevrediging. Ten slotte gaf de heer Bloot, op verzoek van den spreker, het presidium over aan Ds. Voorsteegh, daar men hierin het eeni ge middel vond, om de gemoederen tot be daren te brengen, en schorsing van de vergadering te vermijden. Nadat Ds. Voorsteegh eenigen tijd ge sproken had1, gaf Ds. den Hertog een uit eenzetting van het bedoelen der H. G. S. Partij. Het overige der- vergadering verliep ge regeld. Na het zingen van Psalm 150:1, werd nog gelegenheid gbcden vragen te stellen, waaraan deelnamen de heeren Den Dikken van Katwijk, Eigenbrood van Voor hout, Jeuk Jr. uit Leiden en Ds. Voor steegh tzelve. Bij het eindigen was gelegenheid zich als lid der H. G. S. aan te sluiten, waarna de spreker van den avond voorging in dankgebed. GEMEENTERAAD LEIDEN Vergadering van hedenmiddag onder leiding van den burgemeester. Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar. Afwezig de heeren Splinter en van Eek, wegens ongesteldheid. Bij de opening zijn 17 leden aanwezig. De Voorz. opent de vergadering. De Voorz. doet mededeeling van zijn voornemen om de benoemingen, vervat in de agendapunten 1—7, eerst later te be handelen. Aldus wordt besloten. Mededeeling wordt gedaan van een aan tal ingekomen stukken (reeds voor het meerendeel door ons vermeld). Enkele ingekomen stukken, die betrek king hebben op begrootingsposten zullen bij de desbetreffende punten worden be handeld. In behandeling komt punt b/k 8o. Voorstel tot overplaatsing: a. naar de Meisjesschool voor U. L. 0. aan de Breestraat: Mej. M. H. B. Teen- wen, thans onderwijzeres aan de school Paul Krugerstraat A; Het hoofd koud, de voelen warm 2501 maakt de rijkste dokter arm"* Onze Winlerpantolfels een probaat middel Lvd L. v. ESCH W.zn. - Donkersteeg 5 b. naar de school Paul Krugerstraat Aj Mej. J. J. Ragut, thans onderwijzeres aan de school Schuttersveld B; c. naar de school Schuttersveld B: den heer W. F. de Bree, thans onderwijzer aan de school Duivenbodestraat A. Aangenomen. 9o. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen wei- en teelland. In antwoord op den heer v. d. Heuvel deelt weth. Mulder mede* dat de ge meente het steeds in haar hand heeft, heli terrein een andere bestemming te geven en de huur op te zeggen. lOo. Voorstel tot verhuring van eenige perceelen grond en water langs den Haar- lemmertrekweg en het Poelmeer onder Oegstgeest, aan J. G. Spaargaren. Aangenomen. llo. Voorstel om B. en W. te machtigen de verschillende lokalen der Stadsgehoor zaal tegen verminderd tarief af te staan aan de Leidsche Pluimvee-Vereeniging ten behoeve van hare in Februari a.s; te hou den tentoonstelling. Aangenomen. 12o. Voorstel om de perceelen gemeente Leidén, Sectie P nos. 850 t/m. 859 en 813, te ontslaan uit het hypothecair verband, gelegd tot zekerheid van de betaling van de kosten van straataanleg op een terrein tusschen den Rijusburgerweg en den War- monderweg door de N.V. „Leidsche Ex ploitatie Maatschappij voor Onroerende goederen". Aangenomen. 13o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 2 Augustus 1920 (Gem. blad No. 35), betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan Ge meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen, toegekend, krachtens de verorde ning, regelende het verleenen van pen sioen en wachtgeld aan gemeente-ambte naren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van Gemeente-ambtenaren, zoo als deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. Aangenomen. 14o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 19 Juni 1919 (Gem.blad No. 19), regelende de uren, waarop het bureau van den Burgerlijken .Stand te Leiden voor het publiek is geopend. Aangenomen. 15o. Voorstel inzake het verleenen van een vergoeding voor het jaar 1923, krach tens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920, aan de besturen van verschillend© bijzondere scholen voor lager onderwijs alhier. Aangenomen. 16o. Voorstel in zake de vaststelling en do uitkeering van het voorschot op de vergoeding voor 1923, bedoeld bij art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen voor lager onderwijs alhier. Aangenomen. 17o. Voorstel in zake bet sluiten van kasgeldleeningen, gedurende het le kwar taal 1925. Aangenomen. 18o. Voorstel tot het aangaan van eene geldJeening, groot f 600.000 bij de Leidsche Spaarbank. Aangenomen. 19o. Prae-advies op bet voorstel van den heer Sijtsma en mevr. van Ilallie— Van Embden, in zake het overwegen van de mogelijkheid van het aanbrengen van zoodanige vereenvoudigingen in den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst, dat de kosten van dezen dienst niet onbelangrijk zullen verminderen 1). Aangenomen. De algemeene beschouwingen worden geopend 20o. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1925 De heer Sytsma doet voor de 23ste maal mee aan de bespreking van de be grooting. Spr. memoreert hoe vroeger de geheele begrooting in één middag werd afgehandeld. Men kan daar met weemoed aan denken, zegt Spr., nu men het vooruit zicht heeft, hier 4 middagen te móeten zitten. Spr. memoreert dan de opkomst van zijn partij ter plaatse, waaraan ook de hulp van den heer Witmans niet vreemd is geweest, Spr. merkt op dat er niet in alle opzichten reden meer is om de gemeente Leiden als achterlijk te .bestem pelen, gezien het vele goede, dat op sociaal gebied is tot stand gekomen. Veel daar van is tot stand, gebracht, zonder do hulp van de meer radicale elementen, zoo als de S. D. A. P. en de Communist. Wat de ingediende voorstellen voor deze be grooting betreft, heeft Spr. de overtuiging dat er heel wat bij zijn die niet overwon gen zijn, waarom Spr. ze niet in het be lang der gemeente acht. Spr. zal dan ooi: tegen dergelijke voorstellen stemmen, waar hij het gemeentebelang stelt boven pro paganda voor zijn partij. Ook moet ernst worden gemaakt met de belas ting verlam ging, al wil Spr. hierbij een uitzondering maken voor de zakelijke bedrijfsbelas ting. De beer Witmans gaat ook terug naar den tijd, toen hij in den raad kwam en er voor meer democratische denkbeel den nog weinig werd gevoeld. Spr. verkiest dan ook den tegenwoordig gen toestand boven die van vroeger. Spr. pleit voor medezeggenschap, die zeker te een af anderen tijd haar intrede zal doen. Spr. heeft er eenigen tijd geleden tegen gestemd omdat hij de menschen niet voldoende ontwikkeld achtte De lieer 0 o st d a m: dan is je ontwikken ling gauw voltooidl De heer Wilmer: ja, in 14 dagen. De heer He ems kerk: je ïpoet niet terug kijken. Eén arbeider werd dood boven gebraoht. Er wordt koortsachtig gewerkt om ook de overigen te redden. De bedolven mannen hebben elkaar moed gegeven door het zingen van liede ren. Het laatste uur van het bevrijdings- werk had men door den mijnwand ver binding met do slachtoffers. De geredden waren ,toen ze boven kwa men, volkomen uitgeput en konden nauwe lijks spreken. KORTE BERICHTEN. Vanavond zal het pro ces begin nen tegen Karl Jaworek, die indertijd eenaanslag op den gewezen Oostenrijk- schen bondskanselier Seipel heeft ge pleegd. Zaterdagmorgen is te Brussel op bij na 66-jarigen leeftijd de bekende Itatiaan- sche componist Giacomo Puccini in de kliniek, waar hij chirurgisch werd be handeld, overleden. Het Duitscho rijksministerie van ar- he:d is voornemens de werkloozen- ondersteuing met ingang van 1 Deo. 1e verhoogen. Het 17e Esper-antocongres is tegen Augustus te Genève bijeeo^geroepen. Bij het textiel-conflict in Po len zijn «420.000 arbeiders betrokken. Het mijnverbond heeft de scheids rechterlijke uitspraak tot verhooging van de loonen der mijnwerkers in het Roer bekken met 8.9 percent definitief v a n d e hand gewezen. De bon£ van huiseigenaren te Brus sel heeft Zaterdag biljetten aan laten plak ken, waarin het de intrekking der huurwetten eischt en dreigt anders, evenals indertijd de oud-strijders gedaan hebben, het parlement te bestormen. Wegens den abnormalen sneeuw- v a 1 in Roemenië moest op 14 spoorlijnen het verkeer gestaakt worden. Talrijke per sonentreinen zijn onderweg in de sneeuw blijven steken. KERK EN SCHOOL KKD. HERV. KERK. Beroep e n Te GorinchemF. M. Muller tis Kerkdriel; te Maastricht: J. F. Verhoeff, O.-I. predikant met verlof te Scherpe nisse. Aangenomen. Naar Ameidé en Tien hoven: C J. v. d. Graaff te Kockengen. Dr. A. W. Bronsveld. Dr. A. W. Bronsveld is Zondagmorgen om half zes in den ouderdom van 85 jaa-r te Utrecht overleden. Andries Willem Bronsveld werd op 16 Januari 1839 geboren te Harderwijk. Daar bezocht hij het gymnasium en Btu- decrcle vervolgens aan de Utrechtsche Hoogeschóol. Op 26 Juni 1862 promoveer de hij tot doctor in de Godgeleérdheid op écu proefschrift over de Oorzaken der verbreiding van, het rationalisme in ojjs land, sinds de laatste jaren der vorige eeuw." Hij werd eerst, predikant bij de Ncd Hervormde Gemeente te Ophemert, in 18(36 te Charlois, in 1868 te Haarlem en eindelijk op 7 Maart 1SS3 te Utrecht, de standplaats aan welke hij trouw is geble- veh. tot zijn emeritaat in 1914. toen bij dus een 52-jarigen evangeliedienst had i vervuld waarvan 34 jaar te Utrecht. Toen hij in 1889 door de Synode der Ned. Herv. 'kerk, in plaats van prof. Gunning, die naar Leiden was vertrokken, benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Amster dam, bedankte hij voor die aanbieding. Hij wenschte liever predikant te blijven en hij heeft er nooit spijt van gehad. Dr." Bronsveld heeft tallooze functies vervuld in de verschillende colleges van zijn kerkgenootschap, was vele jaren lid en vice-president van de Algemeene Sy node. lid van het privinciaal kerkbestuur en scriba van het classicale bestuur van Utrecht, voorzitter-regent van de diaco nie-scholen en de burgerscholen van de Ncd. Herv. Gemeente, voorzitter van het opvoedingsgesticht ,,Ivinderzorg" te Amersfoort, bestuurder van de afdeeling '.Utrecht van het Ned. Bijbel Genootschapt voorzitter van het moderamen der Ned! Herv. Prcdikantcnvereeniging, enzenz, OEGSTGEEST. Bij d© gisteren in de Geref. Kerk, direct na de ochtendgods dienstoefening gehouden stemming van één ouderling en één diaken, werden gekozen de heeren A. C. de Wilde en B. v. Til. LEIDERDORP. In het kiescollege der Ne tl. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren H. Zaalberg Jr., M. v. Groeningen en M. Splinter Czn. Als kerkvoogd herkozen de heer A. Rijnsburger Pzn.. Als notabelen herkozen de heeren W. Ramp en G. v. Leeuwen en inplaats van den heer W. v. d. Berg is gekozen de heer S. P. Ruize- veld. Patrimonium hoopt D. V. Dinsdagavond 2 Dec. a.s. in „Irene" haar jaarvergadering te houden. Woensdagavond te 7 uur hoopt in de N. H Kerk, op uitnoodiging van de Christel. Jongel. Vereen, op te tre den Ds. de Lint van Wijngaarden van Utrecht; onderwerp „Het Godsbestaan". BODEGRAVEN. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten tot intrekking van de beide aanhangige marktplannen en tot aankoop van oude woningen, schuren en open grond, waarop van Mei 1925 *af de kaasmarkt gehouden zal worden. Daar voor zal een leening worden aangegaan van f50.000. Donderdag 7 tur trad in de Verhoeff Rollmanschool voon de Chr. Jong. Vereeniging „Timotheus" op, Ds Pop van Maassluis, om een lezing^ te houden over het onderwerp „Vrijheid, gelijkheid en broederschap in het licht der eeuwig heid." Nadat gezongen is Ps. 68:10. en spreker in gebed is voorgegaan, vangt hij zijn rede aan met het'Noonlezen van Joh. 8:3046. Er was een tijd. dat ons volk, aldus spr., nog als volk boog voor zijn God Die tijd, de dagen vóór de Fransche revolutie, was in vele opzichten een betere dan de onze. Maar d©. Fransche revolutie, met haar idea len van vrijheid, gelijkheid en broeder schap kwam. De ware vrijheid, gelijkheid en broeder schap zijn gebleken geen vruchten van dezen boom te zijn. Zij worden alleen ge plukt van den levensboom geplant op Gol gotha. Vervolgens gaat spr na hoe al de eeuwen door de strijd om de vrijheid is ge voerd. hoe socialisme enbolsjewisme ge tracht hebben en het nog trachten, den mensch de Zoozeer begeerde vrijheid te schenken De mensch is evenwel gebonden omdat hij zondaar is, want die de zonde doet is een dienstknecht der zonde. Spr. stelt dan de vraag hoe dan de mensch van dien keten, die hem de vrijheid beneemt, verlost kan worden. Do groote wijsgeeren als Kant en anderen hebben wel middelen aan de hand gedaan, maar ze hebben gefaald, omdat zij, allen, de een ipeer, de ander minder, heb- van den mensch verwachtten. Maar wat bij den mensch onmogelijk is, is mogelijk bij God, die in Christus, als het vrije Koningskind is afgedaald in het slavenhuis der zonde, om gebondenen te schenken ,de vrijheid dei' heerlijkheid, der kinderen Gods, de vrijheid bezien in het licht der eeuwigheid. Als tweede vrucht van den vrijheidsboom der Fransche revolutie heeft men gemeend de gelijkheid te kunnen plukken. Gelijk heid een hoog ideaal, maar zooals men zich die voorstelde niet meer dan een her senschim. De natuur, met haar eindelooze verscheidenheid leert ons dat al zeer dui delijk Zoo is ook in de menscliheid een verscheidenheid van gaven en talenten, die alle gelijkheid uitsluit. Toch is er ook weer v.eel geljkheid. God neeft allen uit éénen bloede geschapen, allen hebben gezondigd en derven de heerlijkheid Gods, maar ook voor allen heeft God Zijn woord gegeven: ,.Alzoo lief heeft Hij de wereld gehad, dat eéiegelijk, die in Hem gelooft niet ver- derve, maar het eeuwige leven hebbe." Als derde ideaal noemt spr. de broeder schap die eveneens al de tijden en niet in het minst de onze, is nagestreefd. Hoe was daar tot op het uitbreken van den laatsten wereldoorlog, het «streven naar een

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2