ÉffileilsÉCopffll Tweede Blad Bij Asthma Z.terdag 29 November 1924 Om wiens wil? Toen zeiden zij tot hem: Ver klaar ons nu, om wiens wil ons. •dit 'kwaad overkomt. Jona 1: 8. Het menschelijk hart zoekt altoos ver band tusschen straf en zonde. Het werk der wet, dat in dat hart ge schreven is, dringt hem steeds om op te sporen, om wiens wil de ellende over ons uitgestort wordt, en hij rust niet, voor dat hij ontdekt heeft wie de schuldige is, en waar de bron van het kwaad welt. Nu zijn wij met een algemeen antwoord op deze vraag spoedig klaar. Wij weten, dat op den bodem aller vra gen de zondeschuld der wereld ligt. Voor ons staat vast, dat de diepste oor zaak in den val des menschen is te zoe ken, maar we wijzen tevens de zondige we reld als voorwerp van Gods toorn aan. Haar afval ontketent 's Heeren oordee lf n. Haar goddeloosheid brengt den jammer over ons. Haar ongeloof en vijandschap en wet- schennis hebben de straffen, waarmede de Hechter van hemel en aarde de natiën in deze tijden tuchtigt, over de volkeren uit geroepen, en, als ge op haar godsverzaking let, is u de donkerheid dezer dagen geen raadsel. Dit al'es is op zichzelf waar. God laat Zich door geen wereld bespot ten. Hij handhaaft Zijn eer. Maar zijt gij met de vraag, ,,om wiens wil" ons dit kwaad overkomt, wel eens tot uzelf ingekeerd, en hebt ge wel bedacht, dat de Heere ;n den storm en wervelwind ook Zijn volk kan tegenkomen? Bicht uw oog op Jona. Hij verhief zich in het hooghartig besef zijner bondsvoorrechten ver boven den heiden, en hij gunde in eng particularisme het pagan'stisch Ninevé Gods barmhartig- he'd niet, maarde nood, waarin hij met 'de schepelingen verkeert, is niet te danken aan de boosheid der heidenen. Hij lijdt niet om den wille van die afgo dendienaars, doch deze menschen, die goedsmoeds de reis aanvaard hadden, zijn in levensgevaar om hem. Jona is de schuldige; en met de heiden wordt tegenover hem, den dienstknecht des Heeren, maar hij' tegenover de aan-God- vreemden vernederd. D-'e vernedering ziet ge 6lag op slag. Terwiil do heiden bidt, slaapt hij. Terwijl de heiden voor de goddelijke wraak beeft, is er hij hem van schuldbe sef geen sprake. Terwijl de he:den vreest, pocht hij nog: Ik hen een Hebreër, en ik vrees den Hee re, enals geloot wordt, om wiens wil het kwaad hun overkomt-, valt het lot op Jona. God Zelf wijst hem aan. God Zelf openbaart hem aJs zondaar. God Zelf ontmaskert hem als boosdoe ner, in plaats h'ervan dat Jona zelf uit eigen beweging ziin schuld belijdt, en zich bekend maakt als de oorzaak van al de ellende, die over hen was gekomen. Hoe droef als het zoover met 's Heeren volk komt! "Hoe ontzettend als de Alwetende met eigen hand Zijn knecht aanwijzen en zeg gen moet: n:et tegen die schepelingen, en niet tegen die wereld, maar tegen u, die in Mijn naam Toept, brandt Mijn toorn, en om uwentwil is de zee in beroering, en lij den niet alleen d^ opvarenden van dit schip, maar allen, die in dezen storm met orkaan en golven den hangen strijd om het leven voeren. Om w ens wil overkomt ons dit kwaad? Met die vraag is het menschelijk hart bez'g, en worstelen wij in dezen tijd, en o zeker, God bezoekt aan de volkeren, die Hem hebben verlaten, hun zonde, maar niet alleen .zij kunnen de oorzaak zijn, doch de schuVl kan mede liggen bij de he- lijders des Heeren, bij hen die de preten tie voeren d enslknechten en dienstmaag den des AHerhoogsten te zijn. Het is mogelijk, dat ook om onzentwil de roede Gods zich over de" wereld uitstrekt, want wannéér wij Zijn verbond ontheili gen, of Ziin wegen onfloouen. of eeeste'ijk FEUILLETON De Zegepraal van het Kruis. 87) Daarop verzocht hij haar, dehzelfden avond op het bepaalde uur gereed te zijn, en vreezende dat een oogenblik van na denken haar weder aan het wankelen mocht brengen, nam hij schielijk afscheid van haar, onder de herhaalde betuigingen zijner vurige liefde, en van de vooruit zichten van hun beider aanstaand, geluk. Helaas! tot welke eene reeks van zon den laten wij ons somtijds door* onze hartstochten medeslepen, wanneer zij niet door Christelijke beginselen geleid, en aan den wil des Almachtigen onderwor pen zijn, wiens oog de diepste schuilhoe ken onzer ziel. doorziet! Edith nogmaals met haar geweten alleen gelaten, beschouwde voor een oogenblik met huivering den afgrond, aan welks rand zij stond; z;j zou alles in de wereld heb ben willen, geven, om hare toestemming tot een zoo bedriegelijk en schandelijk voor stel fe herroepen; zij wenschte kracht ge noeg gehad te hebben, om deze vreeselijke verleiding weerstand te bieden. Maar de toestand van haren geliefde, die liever allo gétaréh wil'de tirotscëren dan haar ta ver- verflauwen, of met de wereld ons gaan verzoenen, ofzelf gebroken bakken hou wen, die geen water houden, of onze roe ping als profeten verwaarlóozen, komt de Heilige, Die voor Zijn eer ijvert, met Zijn oordeolen om Zijn volk en kinderen staande te houden, en tot Zich terug te brengen. En dan lijdt de wereld om onzentwil. Dan verkeert die wereld om o n s in nood. Dan woeden de stormen om onze af do ling. Sluit uw oogen toch niet voor die moge lijkheid. Keer toch de orde niet altoos om. Klaag niet altoos eerst de ongeloovigen aan, jnaar onderzoek uzelf nauw en ern stig of de schuld ook mede bij u, en hij'j^e gemeente des Heerén ligt. Beproef uzelf biddend, of de oorzaak niet schuilt in onze ontrouw en afvaïïigheid en laten wij klagen over onze zonden. Opdat, 's Heeren lot oils niet treffe. Opdat God Zelf ons niet behoeft aan te wijzen. Opdat het niet noodig zij, dat Hij ons ontmaskere, wat Hij zeker doet, wanneer wij geen schuld belijden. •En als, door de genade des Geestes, gij u zoo moogt vernederen, dan zal alle zelf verheffing u vreemd zijn. Dan praalt ge niet in dcwereldstormen: Ik ben een Hebreër. Dan roemt ge niet te midden van den wereldnood in uw voor rechten, maar gij zult de eerste zijn om in het stof te vallen en om genade te roepen. GODDELIJKE BELOFTEN. Jesaja 54: 1113. 'k Zal uw steenen rijk versieren En u gronden op saffieren Spreekt de Heer naar Sions wensch. 'kr Maak uw vensters kristallijnen En uw poorten van robijnen Die veraf uw licht doen schijnen. Eed'le stéenen, wijzen henen Als een landpaal naar uw grens. En uw kind'ren worden allen Van den Heere zelf geleerd. Doen uw wallen luide schallen Van het loflied dat Mij eert. Want de vrede van uw kind'ren Zal niet wijken nog vermind'ren: Gro ot er worden dan voorheen. Op veel meer nog moogt gij hopen: Laat de vastigheden sloopen Laat uw poorten vrij en open, 't Land is heilig, 't volk is veilig, Door gerechtigheid alleen. Zie uw wijnstok spreidt zijn ranken En uw vijgeboom draagt vrucht; Kinderklanken, jub'len, danken Wijd weergalmend door de lucht? Op der bergen top rust vrede Van de bergen dalen breede Stroomen van gerechtigheid; Want Hij komt. Hij komt, de Koning, Heel de schepping wacht zijn kroning, Maar deez aarde wordt zijn woning. En zijn zegen, drupt als regen Over 't nagras uitgespreid. Koest'rend drijft Hij uit de voren Met den gioed der middagzon 't Golvend koren, Dat in de ooren Ruischfc, gelijk do Libanon. KERK EN SCHOOL Doordraverij. Ds. Lingbeek, de redacteur van de con- fessioneele ,,Geref. Kerk", kan soms zoo wonderlijk uit den hoek komen oor deelt de „Waarheidsvriend" van den Ge reformeerden Bond. Zoo is een stokpaardje, aldus gaat laatst genoemd blad. voort, om te schrijven dat aan onze Rijksuniversiteiten geen ander benoemd mag worden als hoogleeraar in de Theologie dan een Hervormd man, vooral geen man vande Gereformeer de Kerken; ook eigenlijk geen Bondsman. Op dat stokpaardje rijdt Ds. Lingbeek nog al eens; en hij holt dan moedig voortt zonder dat hij van ophouden weet. Waarom mag alleen maar een man van -een bepaalde kleur benoemd worden waarom geen man van de Gereformeerde Kerken, waarom geen Bondsman? Art. 170 van de Grondwet zegt tooh na drukkelijk: „De belijders der onderschei den godsdiensten genieten allen dezelfde burgerlijke en burgerschapsrechten en hebben gelijke aanspraak op het beklee- laten, zegepraalde over hare betere gevoe lens; zij veranderde de heilzame bitterheid van zelfbeschuldiging in het gevaarlijk slaapmiddel van zelfverontschuldiging. „Een geheim huwelijk onder zulke bij zondere omstandigheden kan zulk een gToo'e zonde, niet zijn," dacht zij. „Honderden zijn op dezelfde wijze ge trouwd, en daarom niet voor schuldiger gehouden geworden." Daarenboven was zij oud genoeg haar eigen zin te kunnen volgen, en hare moe der zou het haar zeker vergeven, wan neer zij haar gelukkig zag, en de achtings waardige echtgenoot© van eonen rijken koopman. Het was waarlijk een veel hoo- ger -staat dan zij redelijkerwijze kon ver wachten in den toestand, waarin hare fa- mib'e zich bevond. Wat lady Beau ford betrof, zij had -geenszins het recht hare handelingen te gen te werken, en zich met hare vooruit zichten te bemoeien. Om kort te gaan, alles was beter dan Ednard ongelukkig te maken, en hem door hare wreedheid misschien tot eeno wan hopige daad te doen besluiten, hetgeen rij zich al haar leven zou fe wijten heb ben. Zich zeiven aldus misleidende, zocht Edith Lady Beau ford op, en zeide haar, dat zij een brief ontvangen had, waarin den van waardigheden, ambten en bedie ningen." Mag daarom geen lid van de Gerefor meerde Kerken of geen lid van den Gere formeerden Bond tot professor worden be noemd? Ook niet in de Theologische fa culteit, die door de Regeering gemaakt is tot een faculteit van godsdienstweten schap? Ja maar, zegt Ds .Lingbeek: de Rijks universiteiten, wat de Theologische facul teit betreft, zijn opleidingsscholen voor Hervormde pfedikanten. En daarom mo gen alleen maar Hervormde mannen pro fessor worden, doch dan geen Bondsman nen, want die zijn niet goed Hervormd; dat zijn Separatisten. Mooj. zoo! zegt de Waarheidsvriend." Zoo staan wij er buiten; wij met al len, die met Ds. Lingbeek verschillen. Dat gevoelen zat bij Ds. Lingbeek voor toen hij schreef over de benoeming van den Jood Dr. Iza.ak Palache tot professor aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. Want daarover z'n beklag doende aan het adres van-de Gemeenteraadsleden van Amsterdam natuurlijk, dus aan man nen als Wijnkoop, Gulden, Wibaut, Jan sen en Pietersen klaagde hij tegelijk: ,,In Utrecht hadden wij reeds de benoe ming van een man van Christelijk- Gere formeerden huize voor de opleiding van onze a.s.^predikanten. En op die lijn voort gaande zou men ook daar evengoed een Roomsche of een Jood kunnen benoemen" enz Als begin van verwording te Utrecht ziet Ds.. Lingbeek dus: do benoeming van Prof. Noordtzij. Als eind: een Jood of Roomsche. Is het eigenlijk toch niet verschrikkelijk om zoo te spreken? waagt de „Waar heidsvriend" verder. Want ten eerste is de Rijksuniversiteit en de Theologische faculteit niet tot op leiding van onze* dat ziin dus de Her vormde predikanten, Lutherschen, Remon stranten en Doopsgezinden hebben even veel rechten op die Universiteit en op die Theologische faculteit. Do opleiding van do a.s. predikanten der Hervormde Kerk heeft de Hervormde Synode in handen, door middel van de Kerkelijke hoogleeraren. Noch. Prof. Ob- -bink, nach Prof. van Leeuwen, noch Prof. Noordtzij, noch Prof. Cramer, noch #Prof. Visscher zijn benoemd om „op te leiden tot Hervormd predikant"; zij zijn theolo gisch hoogleeraar, om te doceeren de vak ken die hun zijn opgedragen De opleiding ligt ergens anders; wat men betreuren kan, maar wat men niet kan tegenspreken. Doch het ergste vinden wij, als Ds. Lingbeek dan als begin van de verwording noemt, neen niét al die moderne hoog leeraren die we gehad hebben en nog heb ben maar: een professor van Christelijk Gereformeerde huize, met als noodzakelijk eindpunt een Jood of Roomsche! Gelukkig is Ds. Lingbeek in de „Geref. Kerk" doox den heer A. Henkemans op de vingers getikt. Niet natuurlijk over het feit, dat Ds. Lingbeek het betreurde, dat een Jood te Amsterdam is benoemd; maar wel om het feit. dat Ds. Lingbeek de be noeming van Prof Noordtzij eigenlijk op één lijn stelt met de benoeming van Dr. Palache. En nu zoudt ge denken, dat Ds. Ling beek na hot woord van den heer Henke mans zwijgt; of erkent, dat hij zich ver galoppeerd heeft? Niets daarvanl .Ja hij tracht zich er uit te redden. Maar tegelijk maakt hij het nog een beetje erger. Want zette hij eerst Prof Noordtzij in de lijn van Dr. Palache, in zijn woord van verweer voegt hij er nu nog bij, dat Prof, Visscher en Prof. van Leeuwen net zoo min hadden mogen worden benoemd als Prof. Noordtzij. En hoe vreeeelijk erg hij dat vindt, blijkt uit zijn slotwoord dat -aldus luidt: en als men daarbij in aanmerking neemt, dat de voormalige Antirevolutio naire ministers in Utrecht drie hoogleer aren hebben benoemd, die in beginsel ston den op het Separatistische standpunt, dan z^et men, niet alleen van den kant van hen die Dr. Palaohs benoemden, heeft men het op het onderwijs van onze a.s. Her vormde predikanten voorzien. - Laat ons ter voorkoming van misver stand hier nog bijvoegen, dat de vroegere benoemingen van Moderne hoogleeraren waarlijk al evenmin onze sympathieën hebben.. Maarwij willen van de kat evenmin alsvan den kater gebeten worden." Men ziet het: de Jood Dr. Palache is de kat; maar mannen als Prof Visscher en van Leeuwen om nu van Prof. N. niet te spreken zijn voor hem als de kater. hare moeder haar schreef terstond te huis te komen, daar hare zuster gevaarlijk ziek ■was. Lady Beauford, Edith zoo bleek en ontr- steld ziende, betoonde haar die deelne ming, we'ke haar medelijdend hari en hare genegenheid in de verondersteldn droef heid harer jeugdige vriendin haar inboe zemden. Zij bood haar zelfs een ouden en getrouwen bediende aan, om haar een eind weegs te vergezellen, en betuigde haar leed wezen, dat zij niet zelf haar vergezellen kon. Hier werd Edith tamelijk verlegen, want rij wist dat de goedheid van Lady Beau ford niet gemakkelijk af te wijzen wa^; maar, helaas! het menschelijk hart is al tijd geneigd de zonde de behulpzame hand te bieden; zij vond dus weinig moeilijk- he:d. het ongevallig bijzijn van een derden persoon te ontkomen, zeggende, dat de heer Forrester, die haar déze treurige' tij ding gebracht had. door hare moeder was verzocht haar eenige mij'en te vergezel- Ion, als wanneer zij eene vriendin zou vin den, die haar verder naar huis zou bren- gciï. Lady Beauford, die reeds lang geloofd had, dat de jonge Forrester een nabe staande van de familie Stuart was. (een listig voorwendsel, door Edith en hem te baal genomen, oin aan hunnen gemeenza- Het 13 wel teekenend én wel vreese- lijk als men de dingen zóó onder de menschen brengt! Hadden we nog maar wat Anti-revolu tionaire ministers met wat professoren van Gereformeerde confessie!! Leerstoel vrn den Geref. Bond. Het bestuur van den Geref. Bond beeft zich, volgens de „Rottin verbinding ge steld met Prof. Dr. H. Visscher teneinde heb Leerstoelfonds van den Geref. Bond althans ©enigszins productief te maken. Prof. Dr. H. Visscher zal voortaan pok college geven in de Dogmatiek De Gereformeerde actie in Hongarije. Wij hebben kort geloden vermeld wat prof H. H. Kuyper in „Dé Heraut" op merkte over de benoeming van den in ons laud welbekenden prof. Antal tot bisschop van de Geref. kerk in Hongarije'; prof. Antal is naar men weet eerder als' mo dern dan als orthodox van richting te. qua- lificeeren. Prof. Bouwman van Kampen schrijft nu in ,J)e Bazuin" ojh. ,JDe calvinisten in Hongarije mogen niet moedeloos worden en om deze reden niet* zooals ,,de He rapt" schijnt te raden, de kerk verlaten. Integendeel de actie moet al krachtiger worden gevoerd. Papa is het district dat tot nog toe het zwakst werd bewerkt. De bisschoppen in dé andere dis tricten steunen de reformatie. Laten wij de broeders in Hongarije met ons gebed en onze gaven steunen. Onder Gods zegen kan door kracktigen arbeid de doorgaan de reformatie worden verwacht. Niet sepa ratie maar reformatie moet het doel zijn." als veel slijm vastzit, kwijst Akker's Abdijsiroop onschat bare diensten door de weerga loos slijmopiossende werking. Prof. Dr. J Wille. De benoeming van Dr J. Wille tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit wordt door de Bazuin met warme in genomenheid begroet. Prof. Wille, zegt dit orgaan, is niet al leen een man van bjeede en diepe ken nis, maar hij is ook een goed Gerefor meerd man, volbloed Calvinist in zijne overtuiging. Ons volk heeft behoefte aan de voorlichting van zulke mannen. BINNENLAND Export van plantenproducten. De directie van de Spoorwegen heeft ge- vo'g gegeven aan de verzoeken van de ex porteurs van kweekproducten om de wa* gons van den Ferry-dienst Zeebrugge- Harwich op haar lijnen toe te laten. Al leen zal per wagon van de grens tot de plaats van bestemming f 2 berekend wor den. Deze maatregel is van groot belang voor de exporteurs daar thans rechtstreeks de verzend:ng van pinten en andere kweekproducten naar Engeland kan plaats vinden. Prof. Dr. "Hugo Visscher. Prof. Dr. Hugo Visscher is door den Hongaarschen Calvinistisch en Politieken Bond uitgenoodierd, om politieke toespra ken van princip-celen aard in Hongarije te houden. „De Hongaarsche Heraut" ver neemt echter, dat Prof. Visscher voorloo- pig niet kan komen met het oog op den kommden stembusstrijd en andere om standigheden. De toenemende duurte. Donderdag is een vergadering gehouden van de besturen van bet R. K. W. V. (Roomsch-Kathoh ek Werkliedenverbond) het G. N. V. (Christ. Nationaal Vakver bond) en het A. N. V. (Algemeen Neder- landsck Vakverbond) op het bureau van laatstgenoemde vakcentrale, ter bespreking van de maatregelen, die eventueel zouden kunnen worden aangewend tegen het stij gen der prijzen van de eerste levensbehoef ten. Verschillende maatregelen werden in de ze vergadering besproken. Voorgesteld werd uit deze drie vakcentrales een anti- duurte-comité te stichten, dat belast zal worden met het doen van die stappen, die aan het»doél bevorderlijk kunnen zijn. Waar de vertegenwoordigers van het R. K. W. V.. het C. N. V. en het A. N. V. de resultaten van deze besoreking nog men omgang een geoorloofden glimp te kunnen geven) zag niets onwaarschijn lijks in deze schikking, maar voelde z>ch integendeel verlicht, toen zij zag dat Edith zulk een goed geleide had. Sedert eenigen t'jd had zij met leedwe zen opgemerkt, dat het jonge meisje ge- jeagd en ongelukkig was, en heimelijk ver moedde zij dat haar''hart meer aan For rester gehecht was dan Edith haar w'lde bekennen. Tóen zij zag, dat hare raadge vingen in den wind geslagen werden, én hare vriendelijke pogingen, om haar ver trouwen uit te lokken, werden verijdeld, begon z''j te begrijpen, dat Edith niet lan ger eene gewensohte vriendin voor hare dochter was; zij had dus Tóeds besloten zich bij de eerste gunstige gelegenheid van haar te ontdoen, niet slechts om haar zelve van» de verantwoordelijkheid, die op haar rust'o te ontheffen, maar ook omdat zij gevoegde, dat de waakzaamheid en het gezag eener moeder noodzakelijk veroischt werden, om zulk een onafhankelijk eigen zinnig karakter te beteugelen. Lady Beauford gaf Edith met al de kieschheid, die oen dergelijk onderwerp vorderde, hare gevoelens te kennen, en be lastte haar met een brief, d-en zij mot het zelfde doel aan Mevrouw Smart, geschre ven had. Edith was natuurlijk door dit al lés niet zeer aangedaan, ofschoon zij zulks ONZE WEEKAGENDA. De bedoeling van deze agenda »a :e voo* komen dot twee vergaderingen op i'ca avond vallen en daardoor mislukken. Alle Christelijke vereenigingen uit Lei den en. omgeving kunnen, hiertoe me dewerken. door zoodva een openbare "ver gadering is vastgesteld daarvan aan on-.e redactie kennis te geven en bij het vast stellen van vergaderingen met deze agen da rekening te houden. 8 December. Herdenking 80-jarig bc* staan Ned. Chr. K., H.-Bedienden in de Nutszaal te Leiden. 9 December. Vergadering „Patrimo. nium" Sassenheim. 11 December. Comité voor winterle- zingen. Leiden. Spreker Ds. L. D. Poofc van Amsterdam- 12 December. Concert Kathleen Parlow. 15 December. Vergadering Hulp- vereen. Geref. Zend. Bond „Leiden." 16 December. Java-Comité. Zendings bidstond Oosterkerk. 17 Dec. Ned. Chr. Reis-Ver. te Leiden. Film van Noorwegen. 18 December Vergadering Chr Best, Bond Leiden. Lezing en demonstratie ra- dio-telefonie. 26 Dec. Uitvoering Ghr. Zang-Ver een. „Zingt den Heer" in de Geref. Kerk te Noordwijk a. Zee. 13 Januari Vergadering ..Patrimoni um" Sassenheim. 15 J a n u a r i. Vergadering Chr. Be sturenbond. SpT. de heer J B. H. Groten huis 21 Januari Comité voor winterlezin- gen, Leiden. Spreker Ds. J. Douma van 's-Gravenhage. 23 Januari ,,Con Amore" Leiden. Uit voering: Jefpta und seine Toch ter. 30 Januari. Concert Rosé Kwartet. 9 Februari. Vergadering Chr. Be sturenbond. Spr. de heer R. Zuidema. 10 Februari. Vergadering „Patrimo nium" Sassenheim. 12 Februari. Comité voor winterle- zingen Leiden. Spreker Ds. D. A. v. d, Bosch van 's-Gravenhage. 20 Februari Concert Harriet van Emden. 20 Februari. Vergadering Chr. Be sturenbond. Spreker Ds. P. N. Kruiiswijk van Voorschoten. llf Maart. Vergadering Patrimonium" Sassenheim. 19 Maart. Comité voor winterlezin- gen. Leiden. Spreker Ds. G. Wisse van Arnhem. aan de resp. besturen moeien mededeelen, werd in beginsel besloten Woensdag a s. de eerste vergadering van hef anti-duurte-* comité te doen houden. Een kleinigheid vergelen. Dezer dagen is verschenen het concept- verkieringsprogrJm eener ,.Christe1;jk-de- mocratische federatie". Het Tuidt a's vlogt: 1. Afschaffing van de Eerste Kamer invoering van het voiksreferendum; 2. Be vordering van de internat'ona'e samenwer-, k'ng; verpachte arbitrage bij internatio nale gfcsch;llen: 8. Narionaie ontwapening: politieleger; 4. Organisatie van het be drijfsleven. regeling van de medezeggen schap. JRegeEng van de reclri.soeisi.tie van het Overheidspersoneel. Herstel van bet aan het Overheïds- en sem;-OveTho:ds- personeel gepleegd onrecht. Handhaving van den achturendag; 5. Weder-invoering van het 7de leeriaar en wegnenrr.g van de ondorw'is verslechteringen; 6. Regeling van de financieele verhouding Rijk en Gemeente. Over zuiver politieke punten, zegt ï-,Pafr.'\ spreken wij h;er niet. Shvhts mer ken wij op. dat van het Vo!ksreperendum ;n Zw'fseriand nu juist goen „voortuitstre- vende" invloed is uitgegaan. En wat de sociaal-politieke punten be treft, heeft mpn een preciesc voorstebing van hetgeen de wetgever thans mzake be drijfsorganisatie en medezeggenschap doen kan? De punten 4. 5, en 6 zijn heel mooi. Maar de uitvoering zon stellig een 50 a 60 miljoen kosten. Vermoedelijk ze'fs meer. En riu ontbreekt aan het urogram een kleinigheid. Er wordt nameh'ik niet gesnroken over de financ'ën. Eveneens ontbreekt een berekening der kosten van een politie'eger. De combi natie-Hard enberg-v. d. Laar- Jungcurt bewijst met dergelijke weinig-se rieuze en tot mislukking gedoemde pogin gen de otwikke'ing der sociale politiek in dezen moelijken lijd eeen d;enst. Patr veinsde tot een voorwendsel voor de ont roering van haar gemoed, die zij te ver-» geefs trachtte te verbergen. Eindelijk brak het uur aan. dat tot haar vertrek bepaald was, en met een door wroej gingen gefolterd hari, ze'de *ij de vrienden vaarwel, wier liefde zij zoo weinig ver diende. Zij gevoelde dit maar al te wel, daarom kon zij nauwelijks den vriende1 ij ken -afscheidsgroet harer weldoenster ver dragen. Maar EdnaTd riep haar; en alle ^schaam-* te en do verwïjtingen van haar geweien trachtende te onderdrukken, gehoorzaamde zij hem schie'ijk. en eaf rich afin z:inm wil en zijne bescherming over De vluchtelingen reisden nvd zulk er^e snelhe'd, dat daardoor in elke andere om standigheid een? Te?z:g?ter van meer on dervinding dan Edith zou versohrikt zijn; maar nu slechts voo^ een ontijdig on!d"k- king bevreesd, dacht zij aan geen an<W gevaar, dan dat men hen mocht inhalen; en ieder oogenbh'k vroeg zij angstig, hoe ver z'j nog van Liverpool waren. In deze stad,, had Ednard haar gezegd, wachtte hun een geestelijke om hun hu-» wel ijk in te zegenen, en terstond daarop zouden zij zich naar Amerika inschepen. (Wordt vervolgd). i

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5