PIANO'S L- H. BRIJ NE N, Turfmarkt 7, ORGELS P.l. W. SMIT BRIEVEN UIT SASSENHEIM XIV. Amice! Een van mijn kennissen vestigde mijn aandacht op het volgende stukje. dat hij knipte uit he-t Weekblad voor Bloembollen Cultuur! De Tariefwet Men zal zich herinneren, dat wij in de nummers 22 en 24 van ons blad, respec tievelijk van 12 en 19 September j.l. reeds over dit onderwerp schreven. Niettegen staande de afkeurende houding van den Tuinbouw tegen dit wetsontwerp in het algemeen en tegen post 18 (bloemen, gras sen, enz.) daarvan in het bijzonder. is dit ontwerp door de Tweede Kamer aangeno men Bij de behandeling kantte de heer van Rappard (V.-B.) zich tegen bovenge- noemden post en zeide hij het tfc betreu ren, dat de Minister de afgesneden bloe men niet heeft vrijgelaten, hoewel alle kweekers en handelaren, alle vakmenschen daarop hebben aangedrongen. Hij wees op het in algemeenen zin afkeurend ver slag van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en op het feit, dat de afge sneden bloemen bij het ziekbed heusch geen luxe-artikelen zijn. Voorts noemde spreker de vrees voor repressaille-maat- regelen van het buitenland, als wij hooge rechten op tuinbouwproducten gaan hef fen, lang niet denkbeeldig. Het mocht echter niet baten. Post 18 werd met 47 te gen 38 stemmen (rechts tegen links) aan genomen. Onwillekeurig drong zich de vraag aan mij op of het in orde is dat het orgaan eener organisatie, die menschen van al lerlei politieke kleur onder haar leden telt, zoo partijdig over een politieke kwestie schrijft. Maar mijn kennis deed mij begrijpen dat ik de zaak niet zoo ernstig op moest nemen, en ik moest hem gelijk geven. De Redacteur van Bloembollencultuur moet n l. een onvervalscht Liberaal wezen, er. je weet, amice, die menschen moet je wel eens wat toegeven. In de eerste plaats tref je onder die men echen klanten aan die wel beweren dat alle dogma en dogmatiek uit den booze is, maar die zelf de Vrijhandelskwestie tot een onaantastbaar dogma hebben verhe ven. En zoo is het te begrijpen, en cok wel te vergeven dat deze heeren zooveel drukte maken over een kleine technische herziening van ons tarief. Een hond die een kluif te pakken heeft, doet al leelijk als je er maar naar wijst. En in de tweede plaats weten, wij nu eenmaal dat die liberale heeren zichzelf beschouwen als het .denkend deel der na tie", en dat ze dus verder met dat gewone volk. zooals wij zijn, geen rekening kun nen houden. Men mag tegenwoordig niet al tijd meer zoo openlijk tegenover ons uit spreken, zoo nu en dan gevoel je wel dat de gedachten over deze kwestie nog niet veel zijn veranderd. En zoo werd ook veel uit het bewuste stukje me duidelijk. Alles weten is alles vergeven. Het is anders wel leuk als je zoo leest van „de afkeurende houding van den Tuinbouw", en dat alle kweekers en han delaren alle vakmenschen, op het vrij laten van afgesneden bloemen hebben aangedrongen. Ik voor mij meende dat b.v. iemand als de heer Lovinck van de belangen van den Tuinbouw, en van de verlangens van de vakmenschen ook wel eenig begrip had En onze A. R. afgevaardigde, de heer v. d. Heuvel heeft toch op die gebied ook nog wel eenige relaties zou ik zeggen. En als we hier zoo lezen dat d e tuinhout en alle kweekers, handelaren en vakmern schen zoo sterk tegen de zaak gekant wa len, dan schijnt het toch wel eenigszins vreemd, dat ook onder die breede schare Roomsche Kamerleden geen enkeling was die het met kracht voor die verdrukte yolksgroep opnam. Maar zooals ik reeds opmerkte, alles weten is alles vergeven en alles begrijpen. En als we dan weten dat noch Lovinck, noch van den Heuvel noch één van de an dere 47 voorstemmers het voorrecht had den tot het „denkend deel der natie" te behooren. dan begrijpen wij van zelf dat wat van die zijde over dit onderwerp werd gezegd, door de Redacteur van ^Bloembol lencultuur" stilzwijgend werd voorbijge 'gaan We zien al weer, amice de tijden mogen veranderen, de menschen blijven steeds dezelfde. Sassemer. GEMENGD NIEUWS De Papandajan in werking. De Kawah Baroe, een krater van den Papandajan (ten Zuid-Westen van Garoet in de Preanger Regentschappen), is momen teel in eruptie. De toestand is tot diis- verre niet angstwekkend. Gezonken. Gisterenmiddag is te Gorinchem het met 20 ton zand geladen aakje Arnolda, eige.- naar-schipper H. Vosmeer te Vreeswijk, gezonken. De deining, veroorzaakt door het voorbijvaren van de bovenboot Crescendo 3, deed het scheepje volloopen. De schipper wist zich te redden. Het scheepje is niet verzekerd. Het motorongeluk te Amsterdam. Naar dij vernemen, is de heer Sijbrandts. die Maandagavond in de Raadhuisstraat te Amsterdam met zijn motorrijwiel tegen een wagen van lijn 17 opreed, gistermorgen in het Binnengasthuis overleden. Door de tram overreden. De tram die om kwart over drie gisteren middag uit Den Haag naar Delft vertrok, heeft op den Haagweg een heer en een dame overreden. De beide voetgangers stonden aar op de rails te wachten op een autobus en keken in de richting van Delft, zoodat zij de tram die achter hen aankwam niet waarnamen. De bestuurder van den autobus, die het gevaar zag trachtte met handgebaren hen te waarschuwen, maar zij bleven op hun plaats. De tram wierp eerst de* heer tegen den grond, zonder hem te overrijden. Hij was echter zoodanig aan het hoofd gekwetst dat hij bewusteloos bleef ligge.n. De dame werd door den stoot in den sloot langs den Haagweg geworpen. De twee ongelukkigen zijn binnengedra gen in de villa, die zij kort te voren verla ten hadden. Dr. Waszink was spoedig daar om hulp te verleenen. (D. C.) Door een stier op dfc horens genomen. De 26-jarige knecht H. B., in dienst bij R. Mulder te Glimmen (Gr.), is in den stal door een stier op de horens genomen en gedood. Terecht De gymnasiast Bink, die sedert Zondag avond vermist werd, is blijkens een tele gram van zijn vader aan den commissaris van politie te Tiel, te Nijmegen aangetrof fen. Een oplichter. Men meldt uit Hengelo aan de ,.Msb.": Van officieele zijde uit Leimberg is be richt gekomen omtrent den Bussischen „priester", die zich aan de St. Lambertus- parochie vervoegde. De letterlijke tekst is: ,.Die mijnheer Bodewijk is, zooals ik U geseind heb geen R. K. priester en vanzelf geen Archiemandriet. Hij heeft al veel kwaad gesticht. Zou ik U mogen verzoe ken om een waarschuwing in de couranten te plaatsen, want men weet niet wat hij nog van plan. is." Inbraak. In de Haarlemmermeer is weer een inbraak gepleegd, nu bij een landbou wer aan den Aalsmeerderweg. Maandag nacht. Er zijn eenige gouden voorwerpen gestolen. Een sigarendief aangehouden. De sigarenhandelaar H., te Kerkrade, be merkte reeds langen tijd. dat hij sigaren en sigaretten uit zijn winkel miste. Hij had vermoeden op een bepaald persoon en waarschuwde de politie. Een rechercheur stelde zich verdekt op in den sigarenwinkel evenals de heer H. zelf. Toen beiden gerui- .men tijd in hun schuilhoek hadden gezeten, kwam de verdachte persoon binnen, die een doosje sigaretten kocht en betaalde met een bankbiljet. Terwijl de dienstbode naar boven ging, om geld te wisselen, nam Regen, sneeuw of koude hinderen u niet, zoo uw schoeisel goed in orde is. Wij berekenen voor: 2410 HEEREN ZOOLEN en HAKKEN f 1.90 DAMES f 1.55 Lederh. L. v. ESCH W zn., Donkersteeg 5 de dief verschillende kisten sigaren en sigarettendoosjes uit den winkel en stopte daarmee een door hem meegebrachte kof fer vol. Toen hij vertrekken wou om zooals hij zei naar Heerlen te gaan, sprong de heer H. te voorschijn evenals de recher cheur. De dief de 53-jarige A. S., heeft he kend nog meer diefstallen ook met braak te hebben gepleegd in de gemeente. Hij stond op wachtgeld als wachtmeester der artil lerie. S. zal ter beschikking van de justitie te Maastricht worden gesteld. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting staan 16 zaken op de rol. voor niet openbaar geene. Amb tenaar is mr. M. B. Vos. S. M, student te Wassenaar, is bten laste gelegd, dat hij op de Breestraat te Leiden zich heeft bevonden in een volks verzameling, daarbij heeft, staan roepen en razen, waarbij hij zich niet op. het eerste aanmanen, uit die volksverzameling heeft verwijderd. Het feit had plaats 's avonds kwart voor iO uren. en hij had den verbaliseerenden agent toegevoegd, dat hij het verden riet wegging. Beklaagde ontkent, dat het zoo gegaan is, doch de verbalisant, de agent Bloos be vestigt zijn verhaal, doch kan niet zeggen, dat beklaagde dronken is geweest. Beklaagde zegt. dat het geen geordende boel was op dat oogenblik, doch hij er geen schuld aan had. De politie was zoo over zrn zenuwen, dat. hij niet eens goed Wassenaar kon schrijven. „Taalles was hier echter niet noodig", zegt de Kantonrechter. Ook getuige Privo Kluit, eveneens stu dent, bevestigt wat beklaagde heeft aange voerde, waarna de Ambtenaar, 't dubieuse van de zaak op den voorgrond stellend vrij spraak vraagt. De kantonrechter waarschuwt beter de bevelen van de politie op te volgen. D{. O., smid en koopman te Leiden, is ten laste gelegd dat hij goederen op den openbaren weg heeft laten staan zonder daartoe vergunning te hebben van B. en W. Beklaagde erkent dit, doch het was maar een oogenblik. Hij had een vee houder, die op de markt was, een fornuis verkocht, en om ruimte te maken had hij een kinderwagen en een ledikant even bui ten gezet. Terwijl hij het den boer had helpen wegbrengen had de bekeuring plaats gehad. Eisch f 1.wat beklaagde nog te veel vond. Om wat te verdienen en iemand te helpen. „Dan kunnen er overal wel boeren om fornuizen komen en' komt de straat vol", zegt. de Kantonrechter. ,.Ja, zegt. de beklaagde, voor een fornuis moet men een boer hebben. In de stad met het goedkoope gas, koopen ze geen for nuizen meer." De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft vonnis wijzende in hooger beroep: vernietigd het vonnis van Mr. Fokker inzake J. B. V. (oy. der Invaliditeitswet) waarbij deze was ontslagen van rechtsver volging, en hem veroordeeld tot f 3 subs. 3 d. hechtenis.. Idem het vonnis inzake H. v. Z. veroor deeld tot f 1 subs. 1 dag hechtenis wegens fietsen zonder licht, en hem vrijgesproken. Idem het vonifis inzake A. A. H. (ov. motor- en rijwielwet f 60 of 10 dagen hechtenis) en hem vrijgesproken. Naar wij vernemen, zullen er op de Ko- revaarstraat langs de tramlijn vluchtheu vels verrijzen. Deze zullen worden voor zien van witte steenen banden, zulks met het oog op personen, die slecht van ge zicht zijn, opdat zij des avonds de vlucht heuvels behoorlijk zullen kunnen onder scheiden. KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Voor het Kantongerecht had zich te ver antwoorden W. S.. terzake, dat hij als be stuurder van zijn door mechanische kracht voortbewogen boot in het Kanaal, vooreen voor hem uitloopend vaartuig, eveneens op dezelfde wijze gedreven, niet voldoende heeft uitgeweken, tengevolge waarvan bei de booten tegen elkander voeren. Getuige M. L„ zeide bekl. gesignaleerd te hebben met. een stoot op de hoorn om hem te ken nen te geven dat hij wilde passeeren. Getuige G. S. gaf toe dat voor het pas seeren der boot niet voldoende ruimte was. doch zeide niet gehoord te hebben dat L. signaleerde.. Hiertegenover verklaarde A. de G. het tegendeel-. Z. i. was er voldoende ruimte om te passeeren, doch door de zui ging zijn de booten in aanvaring gekomen, zulks was ook de meening van L. Hij be weerde dat dit niet zou zijn gebeurd wan neer S. niet. full speed was doorgevaren. Dit deed hij om hem voor te blijven. Het harde varen was oorzaak van de sterke zuiging. De ambtenaar achtte het overtui gend bewijs van het ten laste gelegde niet geleverd en verzocht daarom vrijspraak. De kantonrechter vereenigde zich hier mede. C. H. stond terecht dat hij deelen van een gedood, althans gestorven, varken aan wezig had gehad, welke, niet van het keu- ringsmerk waren voorzien. Eisch f 40 of 10 davpn. Vonnis f 30 of 10 dagen hechtenis. M. van D. was ten laste gelegd dat hij een varkenshok op-9 Meter van bewoonde huizen had geplaatst, voorts dat ,or> ziin erf een mestvaalt was gelegen, die door de onaangename lucht zeer hinderlijk was voor de omwonenden. Getuige. A. R. verklaarde van het laatst genoemde veel last, te hebben. Vooral bij warm weer was de stank onverdraaglijk, terwiil de ramen vanwege de doordringen de atmosfeer niet konden worden openge zet. De ambtenaar -bij het O. M verzocht voor het eerste feit. vriisnraak voor bekl. aangezien het. een landhek betreft en niet als bedoeld in de plaatseliike verordening en voor het tweede een boete van f 2 subs. 1 dag Vonnis f 3 subs. 3 dagen hechtenis. G. V., te Boskoop, had als hoofd eener onderneming verzuimd de loonlijst, in te leveren bij den Raad van Arbeid te Gouda. G. A., ambtenaar bii voornoemden raad. bevestigde ziin verbaal doch ver klaarde dat bekl. niet uit onwil had ge handeld maar uit onachtzaamheid. Vonnis f 5 of 5 dagen hechtenis. J. de K. was ten laste gelegd, dat. hij zich gras langs den berm van den weg en toebehoorende aan G de J. zonder diens- toestemming had to'egeëigenr). Laabstgen. verklaarde eigenaar van het gewas te zijn. en aan bekl. geen toestemming tot. snijden te hebben gegeven Beklaagde bekende het feit maar zeide, dat de J. toen nog geen eigenaar van het grasgewas was en hij van den heer S. uit Gouda vergunning had gekregen om het gras af te snijden. Het onderzoek in deze zaak wordt opgeschort tot. een volgende zitting. In overtreding der warenwet stond terecht, K. H. terzake, dat hij een aantal brooden voorradig had. welke niet voldoende droge stof beA'atten. Bekl bekende, doch beweerde dat hij geen meel meer voorradig had om het droge stof gehalte te vermeerderen. Dr. van E.. directeur-scheikundige van den Keuringsdienst, van Waren te Leiden, deelde zijn bevindingen in dit. onderzoek mede. waaruit bleek., dat het gewicht dro ge. stof 440.9 gram bedroeg tegen normaal 480 graan. Bovendien had bekl. reeds twee waarschuwingen ontvangen. De eisch luid de f 150 of 10 dagen. De kantonrechter ver oordeelde beklaagde, gezien zijn financiee- len toestand, tot een voorwaardelijke hech- tenisstraf van 7 dagen met. een proeftijd van 2 jaar. M. van E. had in den Oudendijkschen polder te W oubrugge gejaagd zonder in het bezit te zijn van de vereisehte jacht- acte. Beklaagde bekende. Uitspraak f 15 of 10 dagen, met verbeurdverklaring van het geweer. J. K. ^as verbalisèerd wegens afleve ring van melk van ondeugdelijke samen stelling door toevoeging eener hoeveelheid water. De echtgenoote van Th. H. had ver klaard aan den ambtenaar van den keu ringsdienst, dat. zijn vroinv het water, waar mede zij de emmers afspoelde, bij de molk deed. s. Uit het deskundig onderzoek bleek, dat de melk 13 pet. water bevatte boven het normale. Het verbaal was naar aanleiding van een klacht van den consument. De ambtenaar van het O. M. vond dat- een hechtenisstraf een beter resultaat gaf dan een hoogte boete en verzocht, daarom een voorwaardelijke hechtenis van t maand op een proeftijd van twee jaar. De Kanton rechter veroordeelde beklaagde tot een geldboete va>n f 40 subs. 10 dagen hechtenis C. van E., had zich te Leiderdorp ;n een weiland in jagende houding bevon den zonder in het bezit te. zijn van de vereisehte jachtacte. Bekl. bekende doch was in de veronderstelling, dat. daar hij in gezelschap was van twee personen, dte wel in het bezit waren, van een acte. die geoorloofd was. Vonnis f 25 met inbeslag name van het geweer. In het bedrijf van C. J. was door een ar beider een drijfriem, loopende van den mo tor naar de riemschijf. met de hand opge legd. Bekl. verklaarde niet aanwezig te zijn geweest en deelde mede dat de voor schriften in zijn fabriek dit eveóeens ver boden. Vonnis f 5 of 3 dagen. D. C. van. der W., had in overtreding der politieverordening, regelende de winkel sluiting, 's avonds te half tien in zijn win kel verkocht, terwijl 9 uur sluiting verplich tend was. Bekl. ontkende verkocht te hebben, doch zeide met, den persoon te hebben afgerekend. Uitspraak f 3 of 3 da gen hechtenis. In overtreding der arbeidswet was ver- baliseerd F. B.. terzake dat twee arbeiders na het sluitingsuur van den arbeidstijd nog in, zijn fabrbk werkzaam waren geweest-, zonder vergunning tot overwerken. Bekl. verklaarde dat^het een reparatie van een motor betrof, welke den volgenden morge.n Waar moest zijn. Getuigd C. K. ambtenaar der arbeidsbemiddeling zeide. dat voor dergelijk overwerk geen vergunning noodig was tenzij het werk'verricht werd door arbeiders boven 18 jaar. Een der arbeiders had dezen leeftijd jiog niet bereikt, Uit spraak f 3 of 2 dagen hechtenis. C. J. stond terecht in overtreding der arbeidswet, terzake dat 4 arbeiders een half uur \oor het aa-nvangsuur van den werktijd reeds in de fabriek werkzaam wa ren. Dezen hadden het werk. dat hun den vorieen d»g opgelegd was, niet gereed kun nen krijgen; daarom had hij hen opgedra gen het werk den volgenden morgen af te maken. Vonnis 4 maal f 2 of 4 maal 2 dagen hechtenis. W. P. f 5 of 5 dagen hechtenis; G. van der P. f 10 of 5 dagen hechtenis; S. R. en J. van der A. f 3 of 3 dagen hechtenis: R. H. f 12 of 10 dai|en hechtenis; A. Z. f 15 of 15 dagen hechtenis; J. B. f 2.50 of 1 dag hechtenis; C. V. f.4 of 4 dagen hechtenis; J. van W. f 15 of 5 dagen hechtenis: H. A. 2 maal f 6 of 2 maal 4 dagen hechtenis: J. G. O. f 15 of 10 dagen hechtenis; S. van H. f 5 of 3 dagen hechtenis. J. van W. had gevischt. met e.en hengel zonder vergunning van den rechthebbende Beklaagde verklaarde met dezen maatregel niet bekend te zijn. Vonnis f 2 of 1 dag hechtenis. A. G.. winkelier-alhier had aan derden na het sluitingsuur in zijn winkel sigaren verkocht. Bekl. ontkende dit pertinent. De zaak werd daarom aangehouden tot een volgende zitting. J. J. F. had gevaren met een motorvaar tuig in een water dat voor dergelijke vaar tuigen is afgesloten zonder vergunning. Bekl. verklaarde een vergunning te heb ben. Bij onderzoek bleken echter voor waarden hieraan verbonden o.m. een maxi mum snelheid, die door bekl. overschre den waren. Uitspraak f 2 of 2 dagen hech tenis. Wegens overtreding van een zelfde feit .T. W. S. te H a z e r s w o u d e f 2 of 2 da gen hechtenis. LEIDEN Opgericht 1892 TELEF. 1595 Op Donderdag 4 December a.8. des morgens elf uren zal in het Café Posthof. worden Aanbesteed in vakken, het bouwen van een Woon huis aan de Rijnsburgerweg. Aanwijzing ter plaatse Donder dag 27 November des morgens elf uren. Bestek met teekening zoo lang de voorraad strekt ad f 1.50 bij ondergeteekende. Inlichtingen elke werkdag van 910 uren v.m. in „De Keet" Rijnsburgerweg 35. 240i H. J. JESSE. Rapenburg 96 - Leiden fall Schoenmaker. OPENBAAR SLACHTHUIS Groote afslag 30 cent per pond. Zaterdag voormiddag 10.30 uur verkoop van een buitengewoon groote partij festereliBeerd rundvleesch, rund vet, reuzel en rolladen. Franke. LEIDEN, Boekdrukkerij - Steendrukkerij BREESTRAAT 70. DRUKWERK voor Handel en Industrie in Steen* of Boekdruk-uitvoering Vertegenwoordigd op 2418 HANDELSBEURS (Stadsgehoorzaal) ©Iken Vrijdagvan 11—1 uur Monstertafel No. 28. Stads-Evangelisatie - JERUEL Middelstegracht 8. Hedenavond deHeerVERN- HOUT van Haarlem en Solo zanger, zeer belangrijke avond, verzuim vooral niet. Zaterdag 9 uur bidstond/Zondagochtend en -avond de heer LEURING, machtig getuige Gods van Oidenbroek. 2415 Parapluie's en Wandelstokken, koopt men het best en voordeeligst in het bekende Parapluie-Magazijn Van 2400 P. A. SARONI, Nieuwe Rijn 31, - Telefoon Inf. 1431. Geheel nieuwe sorteering tegen Lage Prijzen voor St. Nicolaas Cadeau. ZIJN UW PAARDEN EN RUNDVEE NGG NIET VERZEKERD?' Bij AFKEURINGEN vergoeden wij: g Voor RUNDVEE hoogstens 90% PAARDEN 85 o C/3 Directie: H. J. W. WEELING OUDE SINGEL 28 - TELEF. 56 1 ONTVANGENi Nieuwe Nlodellen ZIJDEN HOEDEN De overige WINTERHOEDEN zijn sterk in prijs verminderd JONGBLOED 2414 Breestraat Doel Mov bij ta,É in di TIN-ARTIKELEN. Lage Prijzen. G. J. VISSER, Haarlemmerstraat 151, recht over de Jan Vossensteeg. 24UI Gemeentelijke Bank van Leening te LEIDEN. De VEILING der Panden, beleend in de maanden Maart, April en Mei 1924, zal plaats hebben op Woensdag 10 Decem ber 1924, aanvangende v.m. ten 9 uur. 117S1 Te zien in het lokaal Nieuwsteeg No. 8 op Dinsdag 9 December 1924, van 10—2 u. Lossing, of rentebetaling tot uiterlijk 29 November 1924. DOET UW VOORDEEL! Koopt uw Wiegen. Luierman den, Bieten Stoelen, Wasch- en Fietsmanden, Liixe Man denwerk, enz., aan de Bieten- meubelmakerij en Beparatie- Inrichting*van K. DE BOEB, Kraaierstr. 15, Leiden, Tram halte Hoogewoerd-Kraaierstr. Adverteeren doet verkoopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6