Abdijsiroop Uw verkoudheid 'piitótotet Tweed© Blad fi Wocnsdag26November 1924 ,f DE POSITIE DER ARBEIDERS. Interessant merkte „Patrimonium" on lang» op, is hetgeen de Belgische sociaal democratische leider, Emile van der Velde schi«jf over de positie der arbeiders, die Marx' voorspellingen ten spijt, in de laat ste vo*»tig jaren zeer belangrijk verbe terde. Ook in de laatste zes, zeven jaren kan er hier en daar nog verbetering geconsta teerd worden, ondanks de verarming van vele volken doot don oorlog. Achteruit gang ia er in Duitschland. in Oostenrijk en in Rusland. Maar zelfs in België merkt v. d. Velde vooruitgang op. Na uitvoerig v. d. Vclde's motiveering van deze uitspraak te hebben aangehaald, vervolgt j.Patr." In Nederland is de vooruitgang van breede groepen nog belangrijker dan in België. Stellig is het levenspeil van de industriearbeiders en van de werklieden in de stedelijke ambachten, die niet door werkloosheid werden getroffen, ten onzent hooger dan in België. Do woningtoestan den,, enz, zijn hier beter. Helaas is de werkloosheid in ons vader land veel omvangrijker. Dat is de scha duwzijde. Maar in elk geval is het een merkwaar dig feit, dat na den oorlog, in een perio de waarin de maatschappij als geheel ar mer was geworden, zooveel ten bate van de arbeiders werd bereikt. Dat gaat vier kant tegen alle Marxistische theorieën in. Onze maatschappij is beter dan haar roepl Natuurlijk kon men na 1921 niet alles behouden. De economische werkelijkheid laat zich niet wegredeneeren. 't Zou reeds verheugend zijn, indien men na den ruï neerenden oorlog zich zoo ongeveer had weten te handhaven op het peil van 1914. Dat men in menig land feitelijk een hoo ger niveau bereikte, is dubbel verheugend. Men zal dit evenwel ten onzent niet duur zaam kunnen behouden, indien niet alle krachten worden ingespannen, om de economische positie van Nederland te versterken. Met krachtwoorden, met pro testen tegen „reactie" en ,,verslechterin- gen" bereikt men hoegenaamd niets. Er moet gezorgd worden, dat ons totale volkBvermogen en volksinkomen weer toe nemen. Dan kan ons aandacht schenken aan het verdeelingsprobleem tot nuttiger* effect leiden. Tijdelijk kan met het oog op de positie ran liet Nederlandsche bedrijfsleven een terugtred onvermijdelijk zijn en zelfs het middel blijken, om straks weer voorwaarts ito kunnen streven. Samenwerking van ondernemers en ar beiders is thans wel bijzonder in het be lang van onze volkshuishouding. Bedenkelijk is, dat de na-ooTlogsche mentaliteit meer dan ooit te voren aan die samenwerking vijandig is. De schuld ligt hier ongetwijfeld bij bei de partijen. De Van Hardenbroek3 en de Stenhui zen hebben veel-bedorven. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen Te Utrecht (vac.-G. J. A. Jonker): Dr. J, C. Roose to Groningen; te Bergeijk: Dr. F. W. C. L. Schulte te Hierden; te Brielsch-Nieuwland: H. Stolk, cand. te Utrecht; te Polsbroek: M, Otte- vanger, cand te Rotterdam, Aangenomen. Naar Steenbergen J. Slot te Lekkerkerk. Bedankt Voor Rinsumageest: A. A. Dönszelniann te "Workum. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Haren: Dr. S. P. Dee to Dwingeloo en W. L Korfker te Barneveld. Beroepen. Te EngwierumS. J. Popma. cand. te 's-Gravenh'age. Bedankt. Yoor Zutfen en Zwammer- dam: W. van Gelder te Langeslag. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Benthuizen: J. Vreug- denhil te Borssele en J. Fraanje te Bar neveld. Beroepen. Te Werkendam: A. de Blois te Vlaardingen. EVANG .LUTH. GEMEENTE. Beroepen. Te Vlissingen-MiJdelburg: J. N. Bïeger te Stadskanaal. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. K. Sietsma weid Zondag door D3. W. Mc-ene van Oostburg bevestigd bij de Geref. Kerk van Schoondijke met een predicatie over Jes. 40: 3. De bevestigde sprak in de namiddagsgodsdienstoefening bij zijn intrede over Col. 1: 28, waarna ouderling A. Ruist en Ds. Moene hem toe spraken. De belangstelling was groot. D s. W. F a b e r nam Zondagavond afscheid van de Geref. Kerk van Seroos- kerke, met een predicatie over Hebr. 13: 20 en 21. Het hoofd der school, de heeT Versluis en Ds Wessels van Veere spraken den scheidenden leeraar toe. D s. W. Beets nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk van Pijnacker. Na de bediening des Woords waarvan ditmaal de bede ,,Uw Koninkrijk kome" het onder werp was, werd Ds. Beets toegesproken namens classis en gemeente en zusterker ken. De gemeente zong hem Ps. 121: 4 toe. D s. K. Prins nam Zondag met een predicatie over 1 Cor. 10: 13 afscheid van de Geref. Kerk van NiezijL Ouderling Donkerbroek en Ds v. d. Vegt v. Oldeho- ve voerden na de afscheidsrede het woord, waarop de gemeente Ds. Prins Ps. 134: 3 toezong. Zilveren Ambtsjubileum. D s. J. L. Schouten, predikant der Geref. Kerk van Amsterdam, hoopt 17 Dec. a.s zijn 25-jarige ambtsbediening te her denken. Ds. Johannes Lambertus Schouten werd 22 Juli 1872 te Zwolle geboren en ontving zijo opleiding aan de Theol. School te Kampen. Op 17 Dec. 1899 werd Ds. Schouten door zijn oom, Ds. H. van der Veen, thans em - pred. te Amersfoort, bij de Geref. Kerk van Hazerswoude beveotigd. Met Ds. M. Schuurman stichtte hij de antirev. Rijn- landsche Courant. Vervolgens stond^>3 Schouten te Wa tergraafsmeer (19041911) en te Arnhem (19111920), waar hij ijverde voor de Chr. School en een Geref. wijkverpleging tot stand bracht. Hij is eindredacteur ge weest van de Arnhemsche Kerkbode en deputaat voor den arbeid in Duitschland. Op 6 Oct. 1920 deed Ds. Schouten zijn intrede te Amsterdam als elfde predikant bij de Geref. Kerk. Ook daar gaf hij den stoot tot oprichting eener Geref. wijkver pleging, heeft hij zitting in bijna alle ker kelijke commissies» en is voorzitter van de antirev. kiesvereen. III. Ds. Schouten is redacteur van het Evahgelisatieblad. ,,De Kandelaar." Op 21 Dec. hoopt de jubilaris een ge dachtenisrede te houden in de Funenkerk. Gouden Ambtsjubileum. Ds. H. G. de Jonge, emeritus-predi kant der Geref. Kerk van Dordrecht hoopt a.s. Zaterdag zijn 50-jarig ambtsju bileum te vieren. Ds. de Jonge, vestigde zich 1 Oct 1922 te 's-Gravenmoer en gaat aldaar nog geregeld voor in den Dienst des Woords. Ds. N. Jolles, f Zondag jJ. is Ds. N. Jolles, predikant der Ned. Herv. Gem. te Diepenheim (Ov.) na korte ziekte overleden in den ouder dom van 70 jaar. Ds. Jolles, die van de Evangelische lichting was. werd in 1884 te Noord wij- kerhout beroepen en stpncl achtereenvol gens te Denekamp, Beusichem, Drachten, Zwolle, Neerbosch en Vught. In zijn laat ste standplaats deed hij 19 Augustus 1917 intrede. T^ee weken geleden herdacht de overledene zijn 40-jarige ambtsbediening- Ds. H. Brouwer H.Mzn. Naar reeds gemeld, werd, heeft ds. H. Brouwer H.Mzn., pred. bij de Geref. Kerk te Heemstede, ontslag verzocht uit zijn ambt. Hierover schrijft men aan de Nederl.: Met groote ontroering heeft de gemeen te van Heemstede deze tijding vernomen. Ds. Brouwer, die reeds enkele weken op nonactiviteit was wegens zenuwziekte, be hoort tot de zeer begaafden onder de jon gere predikanten der Geref. Kerken. Hij ontving onderscheiden groote-stadsberoe- pen waaruit wel bleek hoevelen in bree- den kring hem waardeerden Ds. Brouwer werd in 1915 candidaat en aanvaardde zijn ambt 1 Aug. yan dat jaar •te Schoondijke (Z.-Vl) Sinds 28 April 1918 diende hij zijn tegenwoordige ge meente. Ds. Brouwer is 34 jaar. Congres voor Evangelisatie. Voor twee jaar kwamen afgevaardigden van de Geref. Kerken uit de provincie Zuid-Holland bijeen om te overwegen op welke wijze velerlei arbeid centraal kon worden verricht. Belangrijke zaken werden op die verga dering besproken,- aan het comite werd verzocht om pogingen te doen om te ko men tot een Provinciaal Congres voor Evangelisatie. Het Comité heeft dit ver zoek overgedragen aan het Centraal Co mité voor Evangelisatie-arbeid uitgaande van de Geref. Kerken to Rotterdam. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zoo ver gevorderd, dat officieel vast staat dab in de eerste week van Januari a-s. te Rotterdam het PiDvinciaal Congres zal worden ^gehouden. I Kerkelijke goederen opgeëischt Een ernstige quaestie is, volgens de (AmerWachter", gerezen in zake het- eigendomsrecht van Russische kerkelijke eigendommen, in Palestina. Deze bestaan uit een aantal kerken en kloosters, hospi talen en tuinen in Jeruzalem, Nazareth. Haifa. Bethlehem en andere plaatsen, ter waarde van honderdduizenden dollars. Het ligt op den weg van Engeland, die het mandaat heeft over het land, te beslissen, wie eigenaar van dit alles is, de sovjetre- georing van Rusland of de Russische ker kelijke autoriteiten buiten Rusland, die meerendeels czaristen zijn. Ofschoon de sovjets kerk en staat hebben gescheiden maken ze toch aanspraak op de kerkelijke eigendommen. Unie van chr. onderwijzers. De jaarvergadering van de Unie van chr. onderwijzers zal Dinsdag 30 December a.s in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht ge- houd worden. De bondsvergadering zal ditmaal in te genstelling met vorige jaren, slechts één dag duren. Als spreker zal optreden de heer A. P. Jungcurt van Den Haag, secretaris dei vereeniging, met het onderwerp: .J)e Chr. onderwijzers en de vredesbeweging". Zendings-Zondaq. Door het Comité voor Algemeen© Ne derlandsche Zendings-conferenties is aan de Kerkeraden en 51411 predikanten de volgende circulaire gezonden: Het Comité voor de Algemeen e Zen- dings-conferenties, waarbij alle Zendings corporaties en zendende (Geref.) kerken in Nederland aangesloten zijn, richt zich tot u met het verzoek Zondag 30 Novem ber te maken tot Zendings-Zondag. De bedoeling hiervan is, dat op dezen eersten Advents-Zondag meer dan anders de Zending in het midden der prediking gesteld wordt. De Zending vloeit voort uit de komst van Jezus Christus in deze we reld, Zij is een taak, door Hem aan zijne Gemeente opgedragen, in het vervullen waarvan zij zich steeds meer bewust wordt van haar geloofsbezit, en in het ver vullen waarvan zij grooten zegen brengt aan de volken. De Zending heeft daarom zooveel aan de Gemeente te schenken, wat zij deTven moet als haar het voor recht om aan dezen wereld-omvattenden arbeid mee te doen wordt onthouden. Deze 30 November is de dag. waarop iii vele landen dë lidmaten der Gemeente zich in gemeenschappelijk gebed voor de Zending rondom Gods troon vereenigen. Moge uwe gemebnte daarbij niet achter blijven! ,,Alle volkeren der aarde zullen weten, dat de Heere die God is, en niemand meer." (1 Kon. 8: 60.) De Kerk. Dr. M. J. A. de Vrijer schrijft in zijn weekblaadje ,,De Herdersstaf": „De een klaagt, dat het met de kerk niet wil en de ander vertelt het de wensch is de vader der gedachte dat de dagen der kerk geteld zijn en wijst op de volkstelling: hoe de Ouderen wegsterven en er minder jonge aanplant is en dus Nu nam ik het predikbeurtenblad, 't laat ste nummer, voor me en telde de collecte op en de giften van één week en alleen van de Hervormde gemeente van Amster dam. Ik kwam over de zeven duizend. Daar is niet bij gerekend de vijfduizend guldens van dezelfde week, die de De Ruyterweg gaf voor z'n wijklokaal; niet dq collecte van Sloterdijk ad f 119,66; niet die van de Transvaalbuurt; niet van Over 't IJ; niet van de bijbellezingen; niet van de talrijke giften voor diaconessenwerk; niet do contributies voor tal van stichtin gen; niet de contributies voor tal van stich tingen buiten Amsterdam, die van hier uit gesteund worden. U werpt mij tegen: „dat is een toevallige goede week." Ik ant woord: kijk u dat blad van week op week na Kijk u b v. volgende week, wat er voor de Zending werd geofferd, en u zult zien, dat dit geen geflatteerd voorbeeld is. Leg daar dan eens het poovere lijstje naast wat héél Nederland voor de vliegers naar Indië over heeft. Aan een' patiënt wanhopen moet men, als de levenskracht er uil is. Aan den bodem wanhopen moet men, als er maar geen wortel in aan wil slaan 't alles dor re steppe blijkt, Maar hier? Öe bodem is rijk, veel rijker dan wij vermoeden." Winter-leerlingen. Op de aanvraag van het bestuur eener bijzondere school heeft de Minister van Onderwijs bepaald, dat niet-leerpl^:htige kinderen, die in den zomer wegblijven, doch als betalende het schoolgeld op de school blijven ingeschreven om eerst te gen den winter terug te komen, niet wor den mede geteld onder de leerlingen, naar wier aantal het aantal onderwijzers wordt bepaald. Bond van Schoolhoofden. Te Utrecht is het bestuur van deD Bond van Nederlandsche Schoolhoofden bijeen gekomen om uitvoering te geven aan de opdracht van den eenigen tijd geleden ge houden ledenvergadering om de likwida- tie van genoemden bond uit te voeren. Per omzendbrief zal aan de leden be kend gemaakt worden dat de financien van den bond aldus verdeeld zijnf 500 voor de stakende textielarbeiders (in Mei j.l. reeds afgedragen), ongeveer f 300 elk, aan de weerstandskas en de ondersteuningskas van den bond van Nederlandsche Onder wijzers en aan het Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. De schoolhoofden leden van den bond zullen opgewekt worden toe te treden als lid van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, terwijl zulks in algemeenen zin aan de democratische schoolhoofden zal worden aangeraden. verergert met het uur en kan ontaarden inborstaandoening Wacht dus niet neem dadelijk BINNENLAND Christelijke Werkgeversvereniging. Door de Christelijke werkgeversver eeniging is het volgende program van actie vastgesteld: 1. Algemeen Inperking van staatsbemoeiing. De Staat zoek© bij de onderwijswetge- ving meer aansluiting bij de behoeften van het bedrijfsleven. Dit geldt zoowel voor het Lager- als voor het Nijverheids onderwijs. Inkrimping van s taats bedirij ven en se- mi-staatsbedrijven; minder uitvoeren van werken in eigen beheer De staat sluite zich bj de loonsbepalng en werktijdregeling van haaT eigen perso neel aan bij het particulier bedrijf. Intrekking van nog geldende criaiswet- ten 2. Arbeidswetgeving. Met vooropstelling dat de Arbeidswet 1919 in principe niet juist is, omdat de ar beidstijd niet algemeen, doch speciaal in verband met de omstandigheden in ieder bedrijf, allereerst tusschen patroons en arbeiders behoort geregeld te worden, wordt zoolang het systeem der tegenwoor dige arbeidswet intact blijft, aangedron gen op: a. geen verdere uitvoering dier wet (geen gevolg geven aan de motie-Schaper.) b. den overgangstermijn van art. 26 op acht jaren te brengen c. uitbreiding van art 28 lid 7, opdat de daar genoemde vergunning ook zal worden verleend, indien een of meer werkgevers in overleg met de bij lien in dienst zijnde arbeiders het verzoek daartoe doen; te vens worde de in dit artikel genoemde grens van 2500 tot 2860 uren verhoogd. Er worde geen uitvoering gegeven aan het voonirmen cm een wetsnn'w»yp op de arbeidsbemiddeling in te dienen, dat verder gaat dan het tegengaan van wan toestanden. De wetgever onthoude zich van wette lijke maatregelen betreffende medezeg genschap of bedrijfsorganisatie. 3. Sociale Verzekering. Bij invoering eener Ziektewet worde ruime plaats ingeruimd voor particuliere ziekenkassen. De invoering van een wet op do werk loosheidsverzekering worde uitgesteld tot dat de loeten die op het bedrijfsleven drukken, verminderd zijn. 4 Belastingen. Verlaging van den druk der directe be lastingen. Hiervoor worde verwezen naar het Rappbrt van den Ni j verheids raad over dit onderwerp De aanslagen in de Rijks inkomsten belasting worden weer over het gemiddeld inkomen der laatste drie jaren berekend. De mogelijkheid van het heffen der Za kelijke Bedrijfsbelasting worde uit d« Gemeentewet geschrapt. De Forensenbelasting worde billijker ge regeld, waartoe aanneming van het aan hangige wetsontwerp gewenacht wordt. Voor zoover met verlaging van direct# belastingen het invoeren van indirecte be lastingen noodzakelijk is, worde daarbij in de eerste plaats gedacht aan vertering! belastingen. 5. Handelspolitiek. De regeering hebbe de beschikking over een differentieel tarief van invoerrechten. Ten behoeve van bepaalde bedrijven hebbe de regeering de bevoegdheid tijde lijke beschermende maatregelen in te voe ren (systeem schoenenwetje.) ChrisfcHijk-Democratische Federatie. Zaterdag is te Utrecht in een druk-be- zachte vergadering met instemming van de overgroote meerderheid der aanwezi gen in beginsel besloten tot het vormer van een Christelijk-democratische Federate. Over dit beginsel-besluit zullen de leden-* vergaderingen van de dr'e kleine Christen lijke partijen, die alsdan de kern van de federatie zu"en vormen, zich nog moeten uitspieken. Die partijen zijn: de Chr. So ciale Partij, de Cbr. Democratische Partij en de Chr. Volkspartij Allen die met grondslag en doel instemmen, kunnen toe* treden als personeel lid; de personeel e le-» den zullen tezamen de vierde groep in de federatie vormen. Als gronds'ag erkent de C. D F. (Chris telijk Democratische Federatie) dat de eeuwige beg'nselen van God's Woord uit gangspunt en richtsnoer moeten zijn voor het persoonlijk zoowel a's voor het maat schappelijk en staatkundig leven. Vooropstellende dat het geloof zonder de werken dood is, stelt zij z:ch ten doel: te streven naar een samenleving waarin de gerechtigheid, voortvloeiende uit het be staan van het koninkrijk Gods. beter tot uiting komt dan in de tegenwoordige maat schappij het geval is en bij de.huidige po litieke constellatie mogelijk is gebleken en verwacht kan worden. In haar beginselverklaring erkent de C. D. F. de noodzakelijkheid vaD een zoo groot mogelijke persoonlijke vrijhe;d. ten einde aanleg en geaaTdhe'd van ieder in dividu tot zijn recht te doen komen en zij wil een dusdanige wijziging in de bestaan de wetgeving, dat nationaal en internatio- naal tot uitdrukking komt de e'sch, door Christus gesteld: „Een is uw Meester en gij zijt allen broeders". Op alle terrein des levens, zoo gaat de beginselverklaring voort, moeten het egoïs tisch individualisme en de bevoorrechting van bepaalde groepen plaats maken voor bescherming van de sociaal-zwakken en de begmselen van rechtvaardigheid en naas tenliefde naar Gods Woord. Nationaal moet gestreefd worden naar het verdwijnen van den zich steeds toe- spitsenden klassenstrijd, door het wegne men van sociale misstanden; internatio- j naai streeft de C. D. F. naar toenadering tusschen de volkeren, waardoor geweld- I dadige beslechting van de internationale j geschillen in de toekomst onmogelijk - wordt. De besprekingen over urgentie-program en organisatie worden voortgezet in eeni vergadering op Zaterdag 29 November te i Utrecht. Staande de vergadering is een belangrijk j aantal personeele leden tot de C. D. F. toe- i getreden. De S. D. A. P. en de Kamerverkiezingen. „Het Volk" meldt dat de vergadering van den Partijraad der S. D. A. P. ter voorbe reiding van de cand'daatsteWing voor de Tweede Kamer zal plaats hebben op Za terdag 20 December a.s.. des morgens 11 uur in café ,,De Kroon" te Amelerdam. FEUILLETON De Zegepraal van het Kruis 34) In dezen toestand werd zij naar bed ge bracht; maar niet voordat men haar krach tige middelen toegediend had, gaf zij blij ken dat haar verstand terugkeerde. Daarop naar lichaam en geest afgetobt en ver- tooeid, viel zij in een koortsachtigen slaap, idie, ofschoon weinig verkwikking gevende, «chter als de voorbode van inwendig her stel mocht beschouwd worden. Me vrouw Stuart liet haar nu aan de zorg van Helena over, en begaf zich weder naar den 'heer Forrester, zeer verlangend om van hem de beloofde mededeelingen te verne men. En nu deed hij haar een verhaal van de gebeurtenissen, die Edith onder zijn bescherming geplaatst hadden. Om het vervelende te vermijden van een tweemaal verhaalde geschiedenis, zullen Tvij het verhaal van den h'eer Forrester -achterwege laten, en de treurige bijzon derheden van het leven, van Edith vermel den van het tijdstip af, waarin een eerste misstap haar tot-dwaling, leugen en al de ïaaruit voortvloeiende onheilen vervoerde. Lady Beauford vereenigde in zich eene Aangeboreue zorgeloosheid met, wat men soms een bemivmelijken afkeer noemt, voor alles wat naar gestrengheid of berisping zweemde; en zij hield zich slechts zelden bezig met een waakzaam oog le houden over bet onstandvastig en lichtzinnig ka rakter der jeugd. Bij gevolg ontaardde -hare zorgeloosheid ten opzichte van hare dochter en Edith in eene zondige toegevendheid, totdat ein delijk haar gezag geheel veracht werd on hare raadgevingen vruchteloos waren. Zij zocht evenwel ze zooveel mogel'jk tegen de gevaren te waarschuwen, waaraan de on nadenkende jeugd blootgesteld is in eene wereld, waar de zonde onder de gedaante van de aan'okkelijkste vermaken vermomd, alle eenvoudigheid en opgeVektheid tot de deugd tracht te verwoesten. Hoewel hare waarschuwingen niet toe reikende waren om de meisjes te overtui gen, zoo was nochtar.s haar geweten ge rustgesteld, en besloot zij doorgaans hare zachte vermaningen met de zeer wijze zin spreuk: Wanneer jongelieden hun eigen weg willen gaan, dan moeten zij daarvan ook de gevolgen ondervinden. Zij liet het dan ook aan de ondervinding over, haar die les krachtiger le leeren dan z'j door hare zachte vermaningen gedaan had. Indien hare dochter een minder bemin nelijk karakter gehad had. zoo zou deze verkeerde wijze van opvoeding hoogst ver derfelijk geweest zijn voor de goedo in drukken, die zij in hare eersto kindsheid van oenen uitmuntenden en verstand:gen vader ontvangen had; maar haar gezond verstaud behoedde Iiaar voor deze klip, en een edelmoedig hart leerde haar d© toege vendheid horer moeder te waardeeren, zon der haro zwakheid te verachten, of de vrijheid, welke zij haar .schonk, te mis bruiken. Maar voor een trotsch en eigen zinnig meisje gelijk Edith was deze toe stand allergevaarlijkst. Door hare leven digheid en bevallige man:eren had zij zich de genegenheid van Lady Beauford ver worven, waardoor zij soms wel eens de be risping ontging, welke zij zich door hare zorgelooze vroolijkheid op den hals ge haald had. Hare schoonheid evonwpl wek te do algemeene bewondering op. en stelde haar aan die blinde vleierij bloot, die, helaas! de treurige macht bezit, zelfs de meest begaafde gemoederen te vergiftigen. Edith had met Miss Beauford de' voor- deelen van verschillende uitmuntende meesters gedoeld; maar te onstandvastig om zich met ijver op haro lessen toe te loggen, had zij slechts zeer oppervlakkige kundigheden verkregen, en scheen z;j te meenen. dat de sierlijkheid barer kleeding en beschaafdheid van manieren wel' het gebrek aan wezen'ijke hoedanigheden en redelijke opvoeding vergoeden zou. Met dergelijke gevoelens vergat de arme Edith weldra, dat zij zich voor een andere wereld voor te bereiden had. Zij leefde slechts voor de bedriegelijke vermaken dezer wereld,' en wanneer zij soms door de godvruchtige vermaningen' van hare moeder en hare zuster aan eene toekomstige wereld herinnerd werd, dan zocht zij het verschrikkelijk tafereel van de eeuwigheid zoo ver mogelijk van zich te verwijderen. Zij trachtte zich zelf diets te maken, dat de godsdienst slechts een vorm is, en de Almachtige een wezen was, wien men slechts behoefde to kennen, zon der dat het juist noodig was, Hem te ge hoorzamen en te dienen. Het zou te vervelend zijn, de menigvuldi ge jammeren te verhalen, waaraan dit ge brek aan grondbeginselen haar blootstelde. mi hoe de bedriegerij, eigenliefde en ijdel- heid langzamerhand invloed op haar ge drag begonnen uit te oefenen. Zij leefde zonder God in de wereld, en bij gevolg leed elke goede indruk schipbreuk; want hoe zou de redelijke deugd alleen kracht genoeg gehad hebben, de harstochten van een bedorven hart te beteugelen? De waarschuwing van dte zwakke, maar toch hoorbare stem, die uit het binnenste van ieder hart spreekt, werd in den wind geslagen, en Edith volgde slechts de in spraak van haren eigen onbeteugetöen wil op, totdat he» berouw dien wil vernederde, en haar noodzakelijkheid leerde gevoelen, een veiliger gids te zoeken. Toen hare opvoeding voltooid was, werd zij in al de dwaasheden der wereld inge wijd, en te midden der schitterende ver maken /an Londen vergat zij bijna de ban den, die haar in eene nederige sfeer terug hielden; zij vond zelfs geen behagen meer in het bezoeken van de ouderlijke woning, en gretig greep zij de verontschuldiging aan, die haar zou kunnen veroorloven de zen plicht te verzuimen. In die fashionable gezelschappen, waar de vrienden, of liever de kennissen ont vangen. niet gekozen worden, is de kring noodwendig samengesteld uit min of meer onzekere karakters; en het gebeurt maar al te dikwijls, dat zij die de meeste talen ten, vernuft en rijkdommen bezitten, in die gezelschappen het meest gezocht On der het aantal dergenen, die L.m\ Beau ford bezochten, was ook Eduard Korree- ter, een jong mensch, die noch rang. noch vermogen bezat, maar door een ioder be mind was. i. CWordt vervolgd.) jj

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5