A.WAALS i HaarLstraat 114 een cadeau. BEDDEN - DEKENS - TAPIJTEN •PUROL" Onze Manufacturenzaak Haarlemmerstraat 132-136 is wegens Verbouwing GESLOTEN Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHYERKOOP. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH f 0.150.46, SCHOL k f 0.21—0.38, KABELJAUW k i 0.43—0.48 (geheele Kabeljauw f 0.36); TARBOT f 0.62 per pond; HARING k 5 cent per stuk en ZEEUWSCHE MOS SELEN k 5 cent per Kg. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 November 1924. Stremming Scheepvaartverkeer Singelbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden fyrengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Scheepvaartverkeer door de Sin- gelbrug zal zijn gestremd van Vrijdag 28 November a.s. des voormiddags te 7 uur tot Zaterdag 29 November d.a.v. des na middags te 6 uur. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 26 November 1924. B. en W. van Leiden, brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan H. J. van Slagma&t en recht verkrijgenden, tot oprichting van een 'waech- en strijkinrichtipg in het perceel Nienwstraat no. 25, kad. Seetie i do. 2539, AGENDA. WOENSDAG 26 November. Bazaar „Zang zij onze Leus". Foyer Stadsgehoor zaal. Geopend 25 en 711 uur. WOENSDAG 26 Nov. Lezing door Zen deling H. J. Eggink. Rehoboth-Kapel Oegstgeest n.m. 7.30 uur: DONDERDAG 27 November: Idem als TVnensdag DONDERDAG 27 Nov. Openb. Vergade ring Ned. Ghr. LandaTbeidersbond. Ge- 5>ouvr Prediker n.m 8 uur. VRIJDAG 28 November. Leiden, tweede Aonmemens-Concert, Concertge bouw-Orkest. Stadsgehoorzaal n.m. 7.30 uur. WOENSDAG 17 December. Leiden. Nederl. Chr. Reis-Vereeniging. Filmver- toon ing „Reis naar Noorwegen." De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 November waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M $t-oot, Maarsmanssteeg 17 Telef. 435. werd voorgelicht door den voorzitter. Het zag er gisteravond, hij de vriende lijke verlichting, echt gezellig uit op den A»azar. Gisteravond kreeg de vischwinkelier G. aan de Haarlemmerstraat oneenigheid piet 'n bezoeker, die weigerde de portie die hij verorberd had. te betalen. Het ge volg was een hooggaande ruzie, waarbij de winkelier werd mishandeld., terwijl na afloop nog bleek dat ook een winkelruit het had moeten ontgelden. 'n Beste klant. Aangehouden is J. S., die ten nadeele van een schipper alhier een straatbezem bad gestolen. Aan het politiebureau vervoegde zich gisteren een 17-jarige jongen uit Amster dam, die in den meest reëelen zin van het woord was .„weggeloopen" wegens ru zie met zijn patroon. Hij is naar zijn ouders teruggebracht Op verzoek van den Officier van Justitie zijn aangehouden W. N. en G B.: huisvrouw van v. d. K., die resp. 15 dagen en 7 weken hechtenis moeten ondergaan. BINNENLAND DE A. R PARTIJ EN DE VERKIEZINGEN. Naar wij vernemen heeft het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen be sloten aan de aangesloten kaesvereenigin. gen te adviseeren. bij de komende verkie zingen met één candidatenlijst uit te ko men, plus een bijlijst. Bij de vorige verkiezingen werden gelijk bekend vijf candidatenlijsten ingediend. De veronderstelling schijnt niet te ge waagd dat tot nummer één op de nationa le lijst zal worden gekozen de heer H. C o 1 i j n. Afwezige Kamerleden. Dc vergaderingen der Tweede Kamer kunnen door den heer Van Vuuren wegens ingesteldheid de geheele week niet wor den bijgewoond. De heer Braat was ook gisteren nog we gens ongesteldheid afwezig. De Lohman-herdenking. In verhand met het yoornemen om in het huis, waarin Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman heeft gewoond 'n gedenksteen te plaatsen, deelt men. aan de „Ned." mede, dat 'n ingezetene van 's-Gravenhage, oud lid v. d. Raad, zich onlangs tot den Burge meester heeft gewend met verzoek te willen ipverwegen de Trompstraat in de De Savor nin Lohmanstraat te herdoopen. De Bur gemeester heeft echter te kennen gegeven dat dit denkbeeld niet voor inwilliging vatbaar is. Dc naam van den heer de Savornin Toll man behoort onder die van de staatslieden en zal in de staatslieden-wijk eerlang ze ker een straat krijgen. In aansluiting op het bovenstaande kan het blad nog mededeelen, dat van de zijde van het hoofdbestuur der Unie het plan was gevormd bij don Haagschen Raad te bevorderen, dat de Trompstraat herdoopt zou worden, waartegen echter door de fa milie bezwaren werden ingebracht. De Kamerverkiezingen. Mr. J. Limburg, dien verschillende af- iflepiiimon van den Vrijzinnig Demoeral) De opening van ons wordt spoedigst aangekondigd. Onze speciale zaak van DAMES- CONFECTIE blijft gevestigd: (Telephoon 2424) terwijl de verkoop van (Telephoon 2409) wordt voortgezet in ons echén Bond op de candidatenlijst voor de aanstaand© Kamerverkiezingen hebben ge plaatst, heeft verklaard geen candidatuur voor do Tweede Kamer te aanvaarden. Uit he meubelbedrijf. Naar „Ons Vakblad", het orgaan van den Algem. Nederl. Bond van meubelma kers, behangers en aanverwante vakgenoo- ten, meldt, heeft, na overleg met de verte genwoordigers van de' christelijke en ka tholieke honden, het bondsbesluur beslo ten, indien d© bondsleden er zich accoord me© verklaren en met do oonfessioneele or ganisaties overeenstemming verkregen wordt, do thans bestaande collectieve ar beidsovereenkomst op te zeggen. Men meent dat de tijd gekomen is om voor nieuwe verbeteringen in de regelingen van de arbeidsvoorwaarden actie te voeren. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Deze organisatie bestaat dezer dagen 10 jaar en zal te dier gelegenheid een alge meen© vergadering ho-uden op Donderdag 11 en Vrijdag 12 December a.s. in hot ge- houw C. S. B. te Utrecht, Kr om menie we- gracht 29. Aanvang der eerste zitting Don derdag 's namiddags half 2. Hier komen vooral huishoudelijke zaken aan de orde. De avondvergadering van dien dag wenscht het Bestuur niet te wijden aan de afhandeling van de agenda, maar meer te bestemmen tot een avond van gedenken. Er zullen 2 sprekers, die bij de oprich ting een werkzaam aandeel hadden, het woord voeren. Het zijn de heeren: K. Kruithof, .voorzitter van ons Chr. Nat. Vakverbond, en G. Staal Jr., vroeger hoofdbestuurder van den Bond, thans be roepen predikant. Hef Alg. Ned. Vakverbond en het N. V. V. Naar gemeld wordt, heeft de hoofdbestu- renvergadering van het Alg. Ned. Vakver- hond met ailgemeeno stemmen besloten niet in te gaan op de uitnoodiging van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, om deel uit te maken van het door het N. V. V. eventueel te stichten „Verbond van den Ar beid". De A. N. V.-vergadermg beschouw de deze uitnoodiging van het N. V. V. ove rigens ook niet als een antwoord op het vroeger reeds van de zijde van het A. N. V. ingediend fusie-rapport. Zoodat hiermede zoowel de fusie-kwestie aTs de stichting van een Verbond van den Arbeid,van de baan zijn. Ambfenaars-salarissen. De "Ambtenaar is door den heer Laman de Vries, secretaris-generaal van het de partement van financiën gemachtigd, mede te deelen, dat behalve dan die welke in de normen van het Bezoldigingsbesluit zijn opgenomen geen enkel cijfer van de nieuwe salarissen der belastingambtenaren nog definitief vaststaat. Geen collectief (ooncontract. De Veenkoloniale werkgeversbond in het landbouwbedrijf en de Chr. Landbouwor ganisatie in de veenkoloniën hebben, be sloten evenals de voorgaande jaren ook liet komend jaar met de arbeidersorganisaties geen collectief looncontract af te sluiten vodr de vaste arbeiders. De loonen der los se arbeiders, alsmede de tarieven der oogst- werkzaamheden zijn wel collectief gere geld. Het zilveren huwelijksfeest der Koningin. Het „Dev. Dbld." verneemt uit Den Haag, Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROLIn Doozen 30.60.90cl TubeSOrt Bij Apothekers en Drogisten Tot 6 DECEMBER gewen wij bij elke contante aankoop vanaf I GULDEN van elk motorrijtuig afzonderlijk. Spe ciaal werd b.v. in Amsterdam gevraagd naar chassisnummer, motornummer, lig ging der garage, waarde en merk. Het nieuwe model' aangiftebiljet eischt nu, volgens het Hdbl., aangifte voor elk motorrijtuig afzonderlijk van: jaar van fa bricage, fabrieksmerk, model en kleur der carosserie, type, aantal cylinders, aantal paard ekrachten volgens fahrieksaandui- ding, aantal zit- en klapzitplaatseu, mo tornummer, waarde, ligging der garage, nummer en letter van het nummerbewijs. Hef spoorwegpersoneel. In een gisteien in de Hoofdadministra- tie-gebouwen der Ned. Spoorwegen te Utrecht gehouden conferentie tusschen de directie en de vertegenwoordigers van de vijf groote personeelsorganisaties (Bond van Ambtenaren, Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, R. K. Bond „St. Ra phael", Neutral© Bond en Prot.-Christelij ke Bond) werden tot voorzitter der scheids gerechten nog benoemd de heeren mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sanden- burg. oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en mr. J. Limburg, advocaat, beiden te 's-Gravenhage. De directie wees een verzoek van den B. A. N. S. af om personeel als kostwin ners te beschouwen, waarvan de moeder slechts ouderdomsrente geniet. De directie zal overwegen, of aan personeel, dat 50 jaar in dienst is, ook een, ju-bilenmuitkee- ring zal worden gedaan. Ten slotte kwam nog ter sprake het feit, dat voortaan geen verlof met behoud van bezoldiging wordt verleend «an organisatiebestuurders voor het bijwonen1 van conferenties met de directie enz. Nadat door de organisaties daartegen hare bezwaren waren ingebracht, (mr. Oud heeft daaromtrent ook vragen tot de Regeering gericht) werd door de directie toegezegd, dat zij deze zaak nog eens na der zal ©verweren. dat voorbereidende stappen worden ge daan om een nationaal comité te vormen, dat zich ten doel stelt, aan H. M. de Ko ningin een geschenk aan te bieden ter ge legenheid van haar zilveren huwelijks feest in Februari 1925. De nieuwe salarisregeling. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan mr. H. J. Smidt, werkzaam aan genoemd Departement, oud-secretaris der Staatscommissie voor Hooger Onderwijs, opgedragen om bij de universitaire instel lingen ón den lande na te gaan de werk zaamheden en de prestaties deT verschil lende daaraan verbonden beambten, zulks ter beoordeeling van een juiste classifica tie bij de nieuw© salarisregeiing. Nederland en Belgie. NaaT aanleiding van wat in de Memorie van Antwoord op Buitenlandsch© Zaken wordt gezégd over de verhouding tusschen Nederland en België, schrijft „Het Laatste Nws.": „In Belgische ministerieel© kringen deel de men ons mede, dat ook van Belgische zijde de wenschelijkheid wordt ingezien van een schikking tusschen beide landen in zake de herziening van de overeenkom sten van 1839. Men stelt vast, dat, daar d© gevoelens te dien opzichte in Nederland en in België dezelfde zijn, men, binnen een tijdsbestek dat evenwel nog niet bepaald kan worden, onderhandelingen over de herziening van de traktaten tegemoet kan zien. Motorriijuig en personee'e belasting. Ingaande 1 Januari 1925 zullen op het aangiftebiljet voor de personeel© belasting enkele vragen méér dan tot dusverre zijn te beantwoorden ten opzichte van de mo torrijtuigen. Tot nu toe vroeg het biljet een nauwkeu rige omschrijving en aangifte der waarde BUITENLAND HET ENG ELSCH-EGYPTISCH CONFLICT. Het profest b'j den Volkenbond. De Egyptische Kamer heeft bij den Vol kenbond geprotesteerd en dezen verzocht, tusschenbeide te komen. In dit protest wordt allereerst gezegd, dat Groot-Brittannië, niettegenstaande de betuigingen van leedwezen door Egypte ge uit over de betreurenswaardige misdaad, de gelegenheid heeft aangegrepen een im- peralistische politiek te voeren. Hierbij heeft Engeland gerekend op zijn macht, om zich te wreken op een vreedzaam land, dat zich geheel en al op zijn goed recht verlaat. Het Engelsche optreden, zoo wordt ver der verklaard, houdt geen rekening met het constitutioneele leven en tast het be staan van Egypte als landbouwenden staat aan. De gestelde eischen staan'in geen en kel verband met de misdaad. Volgens dit protest is voor deze eischen geen precedent in de geschiedenis te vin den. Het prafest niet ontvankelijk? Het is zeer waarschijnlijk dat het pro test van Egypte door den Volkenbondsraad niet ontvankelijk zal worden verklaard. Vooreerst is Egypte geen lid van den Volkenbond en voorts acht men het naar de correspondent van de „Daily Tele graph" te Genève seint in kringen van den Volkenbond niet waarschijnlijk, dat eenig lid van den Raad van den Volken bond een voorstel tot interventie in bet Egyptische vraagstuk zal doen, aangezien dit vraagstuk als een binnenlandsche aan gelegenheid wordt beschouwd, welke dus niet onder de competentie van den Volken bond valt Hef parlement verdaagd. Het Egyptische parlement is bij ko ninklijk besluit, met ingang van gisteren, voor den tijd van een maand verdaagd. Men acht in Engeland dit besluit van ko ning Foead een zeer juiste poging van het nieuwe kabinet om strubbelingen te ver mijden. In verband hiermede heerscht de mee ning, dat het gevaar van een crisis in de Egyptische aangelegenheid bezworen is. Samenwerking tusschen Arbeiderspartij en Liberalen. Honderd-en-vijftig candidaten van de liberale partij, die bij de vorige verkiezin gen niet gekozen werden, hebben thans een eigen organisatie gevormd, met het doel bij de eerstvolgende verkiezingen samen te werken met de Arbeiderspartij. De staking van huurders te Glasgow. In Glasgow hebben heftige tooneelen plaatsgehad ten. gevolge van het feit, dat eeib hekend communist uit zign huis werd gezet wegens het opzettelijk niet-betalen van zijn huishuur, zulks in verband met de huurderfestaking. Voor de deur van een politieposthui werd een ware vechtpartij geleverd. De toestand is gespannen. De nieuwe klok van den Keulschen Dom. Do nieuwe klok „St. Peter's Bell", welke de Kaiserglocke in den Dom te Keulen zal vervangen, is dezer dagen van de haven naar de kerk gevoerd, waar zij onderdek in den hoofdingang op een piëdestal is ge plaatst, in afwachting van de inwijding door den kardinaalaartsbisschop. Deze plechtigheid zal Zondag a.s. plaats vin den. Dg klok was door middel van een sterke kraan op een kar geplaatst, die door twee lelectrisohe tractors werd voortgetrokken. Zij .was overdekt met kransen, papieren rozen en vlaggen met de Pauselijke kleu ren, terwijl een kroon van dennegroen bo: van het geheel was geplaatst. Schoolkinderen waren aan den weg ge schaard, waarlangs de processie met de geestelijken aan het hoofd voorttrok. Dui zenden menschen waren op de heen en de politie had de grootste moeite een pad te banen door de menigte. De klok weegt ongeveer 25000 KG Zij is ongeveer 11 voet lang en evenveel in omvang. Ten einde haar binnen den dom te krij gen, was het noodig, de middelste pilaar van den Westelijken ingang de gebeeld houwde figuren in het portaal en de met koper beslagen deuren te verwijderen. Een Italiaansch succes in Tripolis. Een Italiaansche colonne rukte dezer da gen Sir to binnen. De Italiaansche vlag is geheschen op het kasteel, dat in 1915 door de Italianen was verlaten. Den avond van diënzelfdcn dag viel de colonne het kamp aan van Ibrahim Soetni, den zoon van Ramadan Soetni, die in 1915 de Italianen door verraad dwong zich uit S'rte terug te trekken. Ibrahim zelf slaag- -erin te ontkomen, vijftig opstandelin gen werden gedood, terwijl een groote hoe veelheid munitie buit werd gemaakt. KORTE BERICHTEN. De bekende film-kunstenaar Char lie Chaplin zal zich morgen in het huwelijk hegeven met de 17-jarige film artieste Lila Grey. Schulz, de moordenaar van Erzberger, is in Türkije aangekomen en vertoeft onder een aangenomen naam te Konstantinopel. Voor de verkiezing van den Duitschen Rijksdag zijn 26 rijkslijsten ingediend, waarvan er 24 zijn goedgekeurd. In Portugal zijn postzegels uit gegeven ter eere van de geboorte van Por tugal's grootsten dichter Luiz de C a- moëns in 1524. De zegels toonen het borstbeeld van den dichter. Voor den mijnbouw in de Roer is een arbitrage-uitspraak geveld, volgens welke de loonen met ingang van 1 Decem ber met 8.9 pet. worden verhoogd. De par tijen hebben tot 29 November bedenktijd, of zij die uitspraak willen aanvaarden of verwerpen. Twee West-Vlaamsche kamerleden hebben een Yerzoek ingediend om de regee ring te mogen interpelleeren ten gunste van het naar de kust, Zeebrugge of Osten- de, overbrengen van den uit Vlissiugen naar Antwerpen te verplaatsen Belgi- chen loodsdienst. De Prins v an Wales zal op 25 Maart naar Zuid-Afrika vertrekken. Hij zal ook een bezoek brengen aan Sierra Leone, de Goudkust, Nigeria, St. Helena, enz. D© Spaansche dreadnought „Es- pana" is op de Marokkaansche kust aan den grond gelnopen en doorstormen geheel vernield. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de Fransche regeer ing een wetsvoorstel in dienen ter ratificatie van het protocol van Genève. UIT DE OftlSEVIflG OEGSTGEEST. Woenjsdag j.l. vergaderde anti-rev. Kiesvereeniging. De opkomst was goed. Wegens het bedanken van den voorzit) ter was de leiding aan den heer H. Wilms. Allereerst werd het stembusprogram be handeld. Geklaagd werd, dat men zich niet goed op de hoogte had kunnen stellen, om-, dat slechts één exemplaar was toegezon den en een afdruk in de courant nog niet was verschenen. Met het program in zijn geheel kan men accoord gaan. Het bestuur werd uitgenoodigd een clau sule te ontwerpen waardoor het euvel van dubbele salarieering- werd tegengegaan. Onder punt V letter a. zag een der leden liever opgenomen: „Herstel van den plicht der Overheid om den moordenaar aan het leven te straffen." Opgemerkt werd even wel dat deze plicht voor onze partij altijd nog bestaat, en dat hierin in dit geval zeei terecht van „recht" gesproken wordt. Ter voorziening in de 3 vacatures wer den tot bestuursleden gekozen de heeren Van Egniond, De Graaf en De Wil'de. Als candidaten voor het bestuur van den Kainerkieskj*rng „Leiden" werden aan-* gewezen de heeren De Graaf en Van Her waarden. Het werd wenschelijk geacht, dat de ver gadering zelf haren voorzitter kiest. Het reglement legt deze bevoegdheid thans in banden van het bestuur. In verband daarmede werd het bestuur uitgenoodigd in de eerstvolgende vergade ring met een concept te komen. Wegens het late uur kan het onder worp „Pro- en Contra-toelating vrouwen als leden der K'esvereeniging" niet behan deld worden. Dit was jammer, want een interessante discussie werd verwacht. 1 RIJNSBURG. H. M. de Koningin lieeft haren, secretaris gemachtigd, aan het be stuur der veilingvereen. Flora" alhier mede te deelen dat van een ingekomen verzoek, om de in Februari a.s. in Flora" te houden tentoonstelling te willen bezoe ken. aanteekening is gehouden, zoodat, indien zich geen verhindering voordoet, op nader te bepalen dag H. M de tentoon- stelling zal bezoeken. BODEGRAVEN. De commissaris der Koningin in deze provincie heeft aan den beer H le Coultre op verzoek eervol ont slag verleend als lid en secretaris van do gezondheidscommissie alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteravond werd in de Kerkeraadskamer der Geref Kerk een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een A. R. Propagandaclub. Met algemeen© stemmen werd besloten tot oprichting over te gaan Nadat heb I reglement was vastgesteld, ging men over tot bestuursverkiezing. Bij de eerste stem ming werden gekozen de heeren W. van

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2