Dagblad voor Leiden en Omstreken. UWE LEU COURANT 5de JAARGANG. - WOENSDAG 26 NOVEMBER]1924 - No. 1373 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABORÜEEHERTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal t f 2.50 Per week w-. f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Cit nummer bestaai »it twee bladen. V Hoe er bezuinigd werd. Naar aanleiding van gesteld© vragen heeft Minister Colijn bij do algemeen© be schouwingen over de Staatsbegrooting in 3© Tweede Kamer nog eens duidelijk aan gegeven wat bezuinigd moest worden en boo bezuinigd werd. Daar deze vragen nog altijd al© actueel beschouwd kunnen worden laten wij dit gedeelte van bet Ministerieel© betoog hier volgen. 1 Da heer Oolijn begon met te herinneren, dat or, toen de begrootingen in de Tweede Kamer in bespreking kwamen, een tekort wa.s op den gewonen dienst van 88 mil lioen. 1 „Op dat oogènblik, zoo vervolgde hij, stond reeds absoluut vast, dat dat bedrag moest worden verhoogd met 18 millioen, omdat de Regeering besloten had, dat er gïen crisisuitgaven meer op buitengewoon zouden worden geboekt en omdat het vast stond, dat, bij een 50-jarige annuïteit, er 12 millioen moest worden gestort in liet ouderdomsfonds, ten behoeve van de vrij willige ouder doms ver zekering. Van den aanvang of stond dus vast, dat het tekort niet zou zijn 88 millioen, maar 106 millioen. Intusschen was daarmede het laatste woord niet gesproken. In de Millioenen- ïiota, opgesteld nadat do middelen een ge weldigen val aantoonden, werd de vrees uitgesproken, dat ook het peil der inkom sten n:et blijvend zou zijn, maar boven dien, dat aPerlei andere uitgaven te voor zien waren, die bet tekort zouden verhoo- gen. Toen nu bij de openbare beraadslaging over de Staatsbegrooting in Februari van dit jaar de stand van zaken besproken werd, was het gevaar voor daling van de middelen verdwenen, maar was ook het in zicht in de stijging der uitgaven zoodanig verhelderd, dat ik toen heb gezegd, dat men moest rekenen op een stijging der uitga ven alleen van 24 millioen, boven de 18 millioen ten gevolge van de storting ten be hoeve van de Vrijwillige Ouderdomsverze- kering en van het overbrengen van den cri sisdienst naar gewoon. De vraag, die nu beantwoord moet wor den, is, was die raming juist of niet; is zij door de feiten bevestigd of niet. Dan is het antwoord dit, dat de feiten zelfs nog ipts ongunstiger zijn dan ik toen geraamd heb, want had ik geraamd, dat er nog 24 mil'ioen bij zouden komen, in wer kelijkheid zijn er 27 millioen bij geko men Voor wie er belang in stelt, de samen stellende deelen van die 27 millioen te kennen, zal :k even de cijfers opsommen. De dienst van de Staatsschuld is verhoogd mot 14 millioen; voor pensioenen moet worden uitgegeven 5 millioen; het armwe zen moest 1 millioen hooger worden uit getrokken: de verbetering van de uitrus ting van liet leger eischte f 1.200.000 meer dan do 2 Vi milPoen, die het vorige jaar op de begrooting stonden; voor woning bouw moest 2 millioen meer worden uitge geven en voor de uitgaven ten behoeve van do mijnen f3 700.000. Als men dat alles samen lelt, komt men tot een totaal van rond 27 millioen. Daar uit volgt, dat het. te dekken tekort, op de basis van de ingediende begrooting voor 1924. bedroeg 133 milPoen. Nu is dp tweede vraag, die de Kamer belang zal inboezemen deze: hoe zijn die 133 millioen gedekt? Ik noem achtereenvolgens de volgende posten: de nrddelen zijn voor 1925 honger geraamd 19 nrPioen. dat is een meeval ler. De salarisverlaging doet de uitgaven mot 23 m'l'ioen afnemen. De bedriifstekorten, die het vorig jaar nog 24 millioen bedroegen, zullen op de begrooting Voor 1925 slechts bedragen 4. jnillioen, hetgeen dus beteekent, dat die te korten met 20 mililoen zijn afgenomen. 'Aan nieuwe middelen komen, onder voorbehoud, dat de Eerste Kamer zich zal Tereenigen met de voorstellen betreffende de nieuwe Tariefwet en do verhooging van 3en tabaksaccijns 34 millioen aan de be- fcrooting voor 1925 ten goede. Dan is nog 18J4 millioen verkregen door sijdelijke opschorting van de stortingen in- act ïnvaliditeitsfonds, en wanneer men .Jan de verschillende posten optelt en het totaal aftrekt van het totaalcijfer van 133 millioen, dat te dekken viel, dan blijkt, dat actueel is bezuinigd een bedrag van 18 V> millioen, terwijl dan bovendien, zoo- Ris men weet, door do Sta ten-Generaal •maatregelen zijn bewilligd, die op den duur aog een ongeveer gelijk bedrag aan bezui niging zullen opleveren" Zoo is het dus gelukt in 'één jaar de noodigo bezuinigingen aan te brengen. Daarmee is, zooals de Minister herin- Sierde, de primaire taak van de Regeering verricht. 'Jammer dat hij daaraan toe moest voe- feen, dat de linkerzijde hij dien nooclzake- 1 ij ken bezuinïgingsarbeid hare medewer king weigerde. Gelukkig kan daaraan worden toege voegd een woord van dank aan de rechter zijde, die de Regeering door deze eerste moeilijkheden van haar taak heeft heenge- holpen, wat hoop geeft voor de verwach ting, dat ook hij het verder vervullen van de taak die nog te verrichten valt, een be roep op de rechterzijde niet te vergeefs zal zijn. STADSNIEUWS. HET GEMEENTELIJK VISCHBEDRIJF Zal het gemeentelijk vischbedrijf te Leiden verdwijnen? Wanneer men kennis neemt van de ver schillende stukken op deze zaak betrek king hebbende, dan kan hot antwoord wel niet anders dan toestemmend luiden. Aan het verslag omtrent het Distributie bedrijf van vleesc-h en viscli over 1923 is toch liet volgende ontleend: „De weinig bemoedigende woorden waar mede het vorig jaarverslag werd aange vangen kunnen thans, met nog meer re den van bestaan, worden herhaald. Indien de cijfers van den omzet een afspiegeling geven van do belangstelling die voor den ge- mecnte-vischwinkel bestaat, dan moet helaas, worden geconstateerd, dat de inge zetenen van Leiden op het bezit van hun winkel1 blijkbaar weinig prijs stellen. Uit den hierbij gaanden staat, houdende overzicht van de verkochte hoeveelheden en soorten viscb, blijkt dat in totaal "wer den afgeleverd 76563.7 pond versche zee- risch, 3176 stuks gezouten haring en 4829 pond mosselen, tegenover een verkoop over 1922 van 163869 pond versche visch en 6034 pond mosselen. Als oorzaken die tot vermindering van den omzet hebben geleid, kunnen genoemd worden, verminderde belangstelling van de zijde van het vischetend publiek, zeer hoo- ge prijzen der visch en hu'tengewone con currentie van de zijde der Katwijksche venters en ventsters. Vooral ten gevolge van de in 1923 in Katwijk heerschende werkloosheid heeft gedurende geruimen tijd een overstroo ming onzer stad plaats gehad van dit soort visch verkoop ers. Niettemin is de achteruitgang van den vischwinkel voor een belangrijk deel te wijten aan de ingezetenen zellve. Met name geven de meeste huismoeders er de voor keur aan do henoodigde visch aan de deur te koopen. Ik kan hiervoor geen andere verklaring vinden dan dat zij óf tegen de moeite opzien óf door huiselijke omstan digheden verhinderd zijn hunne inkoopen aan den Gemeente-winkel te doen. Ook van. de gelegenheid om visch telefonisch of schriftelijk te bestellen wordt een veel te gering gebruik gemaakt. Een en ander valt te betreuren, omdat zonder medewerking van een groot deel dei* ingezetenen het vischbedrijf een kwijnend bestaan moet lij den. en onmogelijk in staat in bet nuttige doel op deze wijze na fe streven. Intusschen mag worden vastgesteld, dat nog steeds een aantal gezinnen belang stelling voor den winkel' bb'jff toonen, door daarvan geregeld gebruik te maken. Zoo'ang de omzet nog zoo groot is, dat de koslen. verbonden aan de exploitatie worden gedekt, zal het voort'^staan van het bedrijf waarschijnlijk zijn verzekerd. Dat neemt echter niet weg dat, afgezien van de finantieele resultaten, een geringe verkoop niet bevorderlijk 5® aan een ge- re.gelden aanvoer van diverse soorten ver sche visch. Ondanks den weinig bloeienden toestand van 't bedrijf, mag toch als vaststaand wor den aangenomen, dat de dagelijks ter ken nis van het publiek gebrachte prijzen een maatstaf vormen voor het visch et end pu bliek. waarmede andere vischverkoopers verplicht zijn rekening te houden. Het groote nadeel van een eventueeV op heffing van den Gemeente-winkel zal naar mi in meen:«ng niet zoo zee^ eezocht moeien worden in een onvoldoenden aanvoer van Visch, als wel in een zeker te verwachten niet to mo'iveeren. stijging der prijzen" De ingezetenen h'ijken dus op het bezit van dit bedrijf geen prijs te stelW, wat ook blijkt uit den sterk verminderden om zet. Als we Irerbii in aanmerking nemen da- naar het oordeel van B. en W. bemoeiing met de leversmiddelenvoorz'ening a^een gerechtvaardigd Is teneinde ongemotiveer de prijsopdrijving tegen te gaan, dan kan er geen. enkele reden zijn om d;t kwijnen de bcdriif nog langer te handhaven. B. on IV. w.il'en met de opheffing wach ten tot. de exploratie nadeel' gaat opleveren voor dp gemeente. Verstandiger schijnt ons echter dit oogènblik niet af te wachten, maar per eers'o gelegenheid aan dozen door niets ge- motiveerden gemeentelijken vischverkoop een einde te maken. ZendiRfisbijeenkomsf. Roods meermalen werd ook in ons blad door de Hoofdbesturen der Samenwerken de Zëndingscorporaties plaatsruimte ge vraagd voor mededéeb'ngen over de Zen dingsweek die, zooals men weet voor het geheelo land uitgeschreven werd van' 23 lot 30 November. •Een groot aantal Gemeenten neemt aan •de Zendingsweek deel; vooral in de groote steden beijvert men zich dit jaar om niet onder te doen voor dö plattelands-Gemeen ten. Overal worden bijzondere Samenkomsten belegd. De Zendingsspecialileiten en alle in het land vertoevende Zendelingen zijn avond aan avond aan het woord! Ook Leiden heeft de Zendingsweek voor- bereid. In de Hervormde Kerken, op Dag en Zondagsscholen etc. werden in de laat ste dagen der vorige week en op j.l. Zon dag over de 5000 manifesten met offerzak jes verspreid. Zondag werd in enkele ker ken speciaal aandacht gevraagd voor. het Zendingswerk. Op den 30sten November werden in Ker ken en op andere manieren de offerzakjes ingezameld. Bovendien wordt morgen Donderdag avond 8 uur in de Oosterkcrk een Buiten gewone Samenkomst gehouden waar twee sprekers van naam het wóórd zullen voe ren. De heer J. F or tg ens, die 20 jaar als Zendings-Leeraar op Halmaheira heeft gearbeid zal mededeelingen doen uit de •practijk van zijn werk, terwijl bovendien gesproken zal worden door D s. B. J. G. R ij n d e r s, Zendings-director, vroeger predikant te Rotterdam. Men deelde ons mede, dat de Kerk ver warmd zal zijn. Jubileum Ds. Kouwenhoven Hoowel 'b niet in de bedoeling ligt-, Ds. Kouwenhoven's zilveren jubileum als pre dikant der Geref Kerk te Leiden reeds nu officieël te herdenken, doch deze herden king zal plaats hebben tegelijk met de vie ring van bet 40-jaiig ambtsjubileum in Februari avs., heeft liet den jubilaris op de zen gedenkwaardigen dag niet aan belang stelling ontbroken. Tal van telegrammen en brieven met hartelijke gelukwenschen bereikten den jubilaris^ terwijl ook-velen hem in den loop van den dag persoonlijk kwamen felici- teeren Vele bloemstukken werden aan de pas torie bezorgd. Alles bewijst wel, welk een beteekenis- volle plaats de jubilaris niet slechts in de Goref Kerk van Leiden, doch oek ver daarbuiten inneemt. Ter nagedachtenis generaal van Heutsz. Te Leiden heeft zich een sub-comité ge vormd tot huldiging van de nagedachtenis van generaal J. B. van Heutsz. De burge meester, Jhr mr dr. N. C. de Gijselaar heeft zich bereid verklaard heb eere-voor- zitterschap op zich te nemen. In het comi té hebbeïi zitting genomen de heeren: ko lonel-kapitein ter zee O. L. van Buuren, oud-commandant der kweekschool voor Zeevaart; kapitein H. D. Buurman; prof. mr. A. J .Blok, rector magnificus der Leid- sche universiteit; J. G. M. van Griethuy- sen, burgemeester van Oegstgeest; J. W. Henny, oud-lcapitein ter zee; J. O. Sen sing; B. F. Krantz; kolonel H. C. Louwer- se, commandant der marine-ku3twacht; mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland; Aug. L. Reimeringer. wethouder; kolonel De Reus, garnizoenscommandant; M A. A. Steyns, commandant der burgerwacht; d3. H. Thomas; S. Vernéde, burgemeester van Voorschoten; kolonel J. H. van Waveren, commandant van het Kon. Militair Invali denhuis en E. W. Wichers Rollandet. De installatie van heb comité zal he denmiddag ten stadhuize alhier geschie den. De Pluimvee-tentoonstelling. Het bestuur van de Leidsche Pl'uimvee- Vereeniging mocht van hare Majesteit de Koningin reeds oen zilveren medaille ont vangen en van onzen Burgemeester een verguld zilveren medaille, voor de in Febr. 1925 alhier to houden Nationale Pluimvee-tentoonstelling. Een nieuw artikel. Do kunsthandel O. L. Korenhoff, Bree- sfcraat, vaagt op de advertentie-pagina de aandacht van onze kunstzinnige lezers voor een, althans voor ons, nieuw artikel op het gebied van de glas-in-lood-kunst. Het betreft liier een product van de ler- sche afkomst, imitatie glas-in-lood, dat den naam Glacier" draagt. Wij werden, in de gelegenheid gesteld dit Glacier", zoowel bij dag- als bij avondbelichting te zien, en ons trof daar bij do sprekende overeenstemming, die dit product toont met het oorspronkelijke. Do klcurschakeering, voor zoover niet afhankelijk van den leeftijd" van het on derworp is uiterst natuurlijk en waardig, echt artistiek; de kleuren zbelf warm. Voor liot bewaren van do juiste propor ties bij het plaatsen kan worden gewaakt doordat men do beschikking heeft over al le gewensclite ornamenteering, passende reliefs, hoekranden enz. Ook wat de weergegeven onderwerpen zelf betreft, is de verscheidenheid groot genoeg. Zoowel stillevens als religieuse onder worpen en heralc.ieken vinden we aanwe- zig. Wat jde bijzondere verdienste van „Gla cier" betreft, die valt licht to raden: tege moet te komen n.l. aan hen wier kunstzin uitgaat naar een mooi sprekend stukje glas-in-lood, doch een bezwaar ontmoeten in den dikwijls niet malsclien prijs. Vooral met heb ook op het laatste twij felen wij dan ook niet, of de kunsthandel Korenhoff zal veler tastbare waardeering oogsten yoor de wijze waarop zij ons be kend maakte met dit lersche kunstnijver- beidsproduct Botsing tusschen trein en tram bij Leiden. Voor de Haagsche Rechtbank beeft gis teren terecht gestaan de 23-jarige chauf feur G. C. de V. uit Noordwijk-Binnen, beschuldigd van het door verregaande on achtzaamheid en onoplettendheid veroor zaken van gevaar voor het stoomverkeer. In den nacht van 23 op 24 Juni j.l. was de bekl. belast met de bewaking van het kruis punt van den spoorweg Leiden—Woerden. In dien nacht is de laatste trein uit de richting Woerden op den laatsten wagen van een electrische tram geloopen, ten ge volge waarvan die wagen omsloeg en de locomotief van den trein derailleerde en in een sloot terecht kwam. Bekl. deelde mede, dat hij een enkele maal belast was met de bewaking van het bewuste kruispunt. Een bepaalde instruc tie voor den dienst daar had hij nooit ge kregen. Den eersten keer, dat hij dien dienst? moest doen, was hem gezegd, dat hij dengene, dien hij afloste, maar naar de voorsohriften moest vragen. Over tele- foneeren naar den .brugwachter van het Rijn- en Schiekanaal is bekl. toen niets gezeg.d De president merkte op, dat bekl. den bewusten avond toch getracht heeft te te lefoneeren. Bekl. antwoordde, dat hij zelf de tele foon had ontdekt op één van zijn dienst- avonden. Dat hij verplicht izou zijn ge weest te telefdheeren, was hem echter ab soluut onbekend. Uit zichzelf heeft bekl. dien avond getracht te telefoneeren, ma-ar hij kreeg geen gehoor. Het was een mistige avond. Bekl. heeft, toen hij de tram hoor de, naar den trein uitgekeken. Hij hoor de of zag echter niets, is ten slotte nog met een oor op de rails gaan liggen, maar ook toen kon hij nog geen naderenden trein hooren. Bekl. heeft vervólgens door mid del van een groen licht de tram beduid dat deze door kon gaan. Op hetzelfde oogènblik hoorde bekl. plotseling de lo comotief van den trein; hij heeft toen di rect een rood glas voor het groene gescho ven. Bekl. stond eenige meters vóór het kruispunt. Nog zeide bekl., dat hem mede gedeeld was, dat de laatste (rein vermoe delijk ongeveer een kwartier te laat zou zijn. Een twaalftal getuigen werd gehoord. De stoker en machinist op den trein zagen den tram pas op het laatste oogènblik. Snel remmen kon niet meer verhinderen, dat de locomotief op den laatsten wagen liep. De bestuurder van' de tram is door gereden, omdat hij het groen'o lipht zag. Het roode licht zag hij pas toen het al te laat was, wel is nog de uiterste snelheid ontwikkeld, maar dat kon de aanrijding niet meer voorkomen. Do chef van dienst van de tramwegmaat schappij verklaarde, dat de dienst bij het kruispunt zeer eenvoudig was. De desbe treffende schriftelijke instructie is even wel niet door dezen bekl. geteekend. Dat hij er echter wel -van op de hoogte was, maakte getuige volkomen op uit de wijze, waarop bekl. gehandeld heeft. Een inspecteur van de spoorwegen vond het een onbehoorlijken toestand, dat deze bekl., terwijl hij de instructie niet getee kend had, met den dienst werd belast en het dus maar aan zijn voorganger werd overgelaten om hem in te lichten. De President: Nu, achteraf is een een voudige oplossing gevonden. De instruc tie is in het wachthuisje opgehanden. Het ei van Columbus I De President merkte nog op, dat bekl.'s lezing dus niet zoo onwaarschijnlijk is. Getuige stelde daartegenover, dat bekl.'s handelen op dien avond er toch op wijst, dat hij wel op de hoogte was. De brugwachter deelde mede, dat in den laatsten tijd nagenoeg niet meer opgebeld werd. Direct na het ongeval heeft getuige de telefoon geprobeerd; deze bleek toen niet over te gaan. Een andere getuige bevestigde dit nog; er was geen verbinding te krijgen. Het O. M., waargenomen door mr. Bau- duin, meende, dat de man, die op het ge vaarlijke punt, waarvan hier sprake is, dienst had, feitelijk geen instructie noodig had. Hij moest zorgen, dat geen twee trei nen op elkaar reden; dat was- zijn taak. Een klein kind kan dat begrijpen. Dat het een mistige avond was, is een verzwarende omstandighed voor den bekl. Nu toch moest hij dubbel opletten om de zekerheid te krijgen, dat er geen trein aankwam. Bekl. wist van het bestaan der telefoon. Hij maakte daar dien avond dan ook ge bruik van, maar kreeg geen gehoor. Hij heeft toen in plaats van nog eens op te bellen, het groene licht aan de tram ge toond. Bekl. tracht zich nu te verschuilen achter do instructie, maar naar spr.'s meening waren hier geen instructies noo dig. De bekl. had hier zijn gezond ver stand moeten laten werken. De toestand, die hier ontstaan is, was uiterst gevaar lijk. De wagen, die omver gereden is, werd geheel verpletterd. Door do tegenwoordig heid van geest van den bestuurder der tram is voorkomen, dat een wagen, waar in zich tientallen personen bevonden, is te pletter gereden. Daaraan is het te danken, ADVERTERTIE-PRBJg Gewone adverfentiën per regel 225 cent* Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief* Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten boogsfé 30 woorden, wordeiij dagelijks geplaatst ad 50 cent. i; 2 Aan het Zoeklicht Leiden, 26 November 1924^1 Dat het Nederlandsche volk groot is i$* alles^ waarin een klein volk groot kan zijnf^ zou ik niet durven beweren. Minister Colijn b.v. heeft het bij het ver-* vullen van zijn nationale taak wel andera ondervonden. Maar grootsche momenten ontbreken! toch niet. Daarvan werd ik overtuigd toen i£ Maandagavond de schitterende film va# de Bataafsche Petroleum-MaatschappiJ mocht bewonderen. Welk een ondernemingsgeest en energia wordt er door 'die Maatschappij ten toon' gespreid. Zelfs do "meest benepen criticaster van het kapitalisme moet wel eerbied en be wondering hebben voor wat daar door dia kranige Hollanders is tot stand gebracht, Men komt onder den indruk als men ziel wat daar in de wildernissen van Siuna-ï tra, wordt gewrocht. We zijn vaak zou klein met onze onder- linge ruzietjes en geschilletjes, maar wa' kunren toch ook groot zijn. Daarvan getuigt ook de vliegtocht naar Indië, door een drietal kranige vliegeis gaw lukkig volbracht. Wat do beteekenis is van dezen tochf zal later blijken. Maar dat deze tocht slaagde on dat de verh/niing door de lucht met Indië werd tot stand gebracht, vervult ons hart met Irotfi. 't Is geen klein volk, dat niet alleen te* rugziet op een dapper voorgeslacht, maar dat ook nog zulke zonen voortbrengt. Holland groeit weer! OBSERVATOR. dat deze bekl. zich niet voor een veel em* stiger feit heeft te verantwoorden. Eisch een maand hechtenis. De verdediger, mr. van Ewijck, betoog de, dat allo wachters iets van do voor schriften hadden vernomen, maar geen hunner wist er het juiste van. Zij hebben do klok hooren luiden, maar wisten niét waar de klepel hing. Nu zegt de Officier wol, dat oen kind dien klepel kan vinden, maar pl. meende dat te moeten betwisten, Bekl. heeft verschillende koeren getele foneerd maar hij kreeg geen gehoor, daar na heeft hij gekeken, zelfs het oor op do rails gelegd en ten slotte, ook omdat hij gehoord had dat de trein te laat zou ko men, het gewone licht ontstoken. Wa. bad de bekl. nog meer moeten of kunnen doen? Waar ligt hier zijn schuld? Bekl. kan naar pl.'s meehing hier geen verwijt wor den gemaakt. Pl. wees er nog op, dat is vast komen te staan, dat de telefoon defect was. BekL was niet op de hoogte met de instructie betreffende de telefoon. Dat bekl. toch <re- tracht heeft zelfs te telefoneeren, zegt meta Bekl. heeft zelf het toestel ontdekt en is uit verveling gaan telefoneeren. Dat zou een kind misschien ook doen Deze bekl. mag aldus pl. niet het slachtoffer worden van een verregaande slofheid van de tramwegmaatschappij, zoo als die hier gebleken is. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 9 December a s. De Bazar van „Zang zij onze leus". Zooals wij gisteren nog met een enkel woord konden melden, had gistermiddag te 3 ure in den Foyer de opening plaats. Deze ging vooraf van een speech van den voorzitter, den heer A. Groene- veld Jr.. waarin hij het verleden jaai gehouden concours, dat tot het houden van dezen bazar aanleiding had gegeven, me moreerde, terwijl hij voorts hartelijk dank bracht aan de velen die door hun mede- werk-ng het houden van dezen bazar had den mogelijk gemaakt A's zoodamg dankte spr. de heeren Ar- noldus en Hoogeveen, die de betimmering en do installatie verzorgden, Mej. Was- sink, die zich met de practische leiding be las'te, en verdor de firma's, die hun diver se handelswaren afstonden Spr. herinnerde er dan aan, dat van de oorspronkelijke schuld, z:jude pl.m. f3000 reeds dé helft is betaald, om na ren korte opwekking te besluiten met den wensch dat deze bazar het e:nd zal vormen van de zen financieelen strijd. In het hijzonder dankte spr. hierna Mevr. de Gijselaar, voor haar bereidwil ligheid om als ee-e-pres'den'e te willen op treden en dezen bazar te openen, waarna spr. haar het woord gaf, om daartoe over te gaan. Mevr. de Gijselaar. na in het kort de aanleiding voor dezen bazor te hebben nagegaan, financiee'e moeilijkhe den. ontstaan buiten de schuld der vcr- ceniging. sprak den wensch uit. dat de ba zar in a'le oprichten goed zou s'aaen, tot voldoen:ng van die hem hadden voor- bereid. Hiermede verklaarde spr. den bazai voor geopend. Terwijl z:ch het strijkje hierna liet hoov ren werd de thee rondgediend. Mevr. de Gijselaar gaf hierop van haar belangstelling b'ijk door een aandachtigo bezichtiging van de Bazar, waarbij zij

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1