lerolfiiittCiraiit Tweede Blad j\ Dikke keel Zaterdag 15 November 1924 Uit zwakheid kracht. Maar hij zelf ging henen in de woestijn eene dagreis, en kwam, en zat onder eenen je- f neverboom; en bad-, dat zijne ziel stierve, en zeide: Het is genoeg, neem nu. Heere, mijne ziel, want ik ben niet beter dan mijne vaderen. 1 Koningen 19: 4. V Van levenszatheid hoort imen telkens fweer en gedurig meer. Dat behoort zoo thuis in een tijd, die meer dan menige an dere zich kenmerkt door een jagen naar genot. Als dan de laatste druppel is uitgezogen uit den zwijmelbeker van genieting en wel lust, dan wordt de heker zelf, die nu niets meer biedt, stukgesmeten. Want het was niet te doen om den beker, maar om zijn inhoud. Niet om het leven zélf maar om wat er in dat leven viel te genieten. O, dat geslacht, dat zoo arm is aan waarachtigen moed, en zoo groot is in zijn pretentiesl Wat heeft het zichzelf al on noemelijk veel kwaad gedaan, en hoe loopt het dezen weg tot het einde af. Wie brengt het nog tot stilstaan, tot in keer, tot bekeering? I En toch, wie zou het durven te ontken nen, dat deze tijd aar de menschenkrach- ten zware eiscben stelt? Zoo dringt het kwaad van twee kanten, en drijft den mensch van onzen tijd in de engte. H:j wil genieten, en er is zoo weinig, wat waar'ijk genieting biedt, den mensch waardig. Hij moet strijden, en hij mist den moed en kracht ertoe. Is het dan te verwonderen, dat telkens weer in die bange worsteling de een na den an der het opgeeft? Zeker, met huivering en afschuw moet het u vervullen, dat dit geslacht, dat onder geen plicht zich wil buigen, en in zijn eï sell en zelfs God in zijn hoogheid en ma jesteit met ontztot, ten slotte geen andere oplossing weet dan in een laatste stap van Godverzaking, waarmee het zich in het onherroepelijk en eeuwig verderf stort. Maar h|j) toch mededoogen met degenen, die het lot zoo onuitsprekelijk zwaar drukt. Mededoogen met die veto vermoeiden, die gebogen gaan onder den last des lij- dens. Want het lijden is veel! Mededoogen: onze He'land had het immers ook; en Hij heeft het nog. Zijn woord blijft onveran derlijk: Komt herwaarts tot Mij. allen die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u ruste geven. Levenszatheid, is de wraak van den cenotzoeker tegen het leven, dat z"'n roekeloozen eisoh niet kon inwilligen. En die levenszatheid haalt over z'ch het recht vaardig oordeel van dton God, die het Le ven is, maar daarom ook de God des levens, de Schepper, de Eigenaar, de Wet gever en Rechter. Maar levens moeheid is toch wat anders: het is het niet langer kunnen, al was het willen oprecht. Het brengt in de diepte, maar doet ook uit de diepte zuch ten om hulp en uitkomst tot Hem, Mie bo ven alle dineren staat, en die alleen machtig is om te verlossen. Dat niet-meer-kunnen, dat bezwijken on der den last, ge v'ndt het niet bij de zwak kelingen, de genotzoekers, die nog nim mer tot ernstigen arbeid zich hebben aangegord. Maar ge vindt het telkens weer bij die heldenfiguren van ons menschelijk geslacht, die toch zoo teeder waren van gemoed, zoo gevoelig van ziel. Het overvalt hun, soms na een tijdperk van hoorn spenn'ng, en groote krachts ontwikkeling. E& dit hangt wel samen*met het zenuwleven; daarin heeft het zijn stoffelijke zijde. Want in ons aardsche bestaan zijn ziel en lichaam, geest en stof, .zoo nauw met elkaar 'verbonden. Maar de dieper ligge.ide oorzaak is toch wel te paeken in de zielskrachten, die plot- sel'ng inzinken. Zie het, om bii dit eene voorbeeld maar "te blijven, aan El:a, waarlijk geen genot- mensoh, hij, de man met het kemelsharen kleed] Elia, hoe heeft hij als een held ge staan tegenover den weeken, genotzuchti- gen, onmanneüjken Ac-hab en de godde- looze, wreede Izebel, wier willoos werktuig Achab was. Als een held gestaan, hij al leen, tegenover heel de bende van de Baalsprofeten, en het weifelende volk, dat onder de tyrannie van Izebel, de heiden- sche vrouw u;t Sidon, zich hoog in erger lijke gedweeheid. En hij heeft overwonnen. Overwonnen niet voor zichzelf, want hij zocht niet zich zelf: hij heeft" zichzelf voor zijn God ver loochend. Ik heb zeer geijverd voor den Heere, den God der heirscharen, zoo kan hij zeggen. Niet roemende zeggen tot men- schen; maar zeggen tot Godzelf, klagende en weenende zeggen. Tot tweemaal toe; want de Heere weet het, en zijn consciën tie geeft hem hierin getuigenis voor God. En toch, na die heerlijke overwinning, waarin de Heere verheerlijkt is, in de oogen van heel het volk, in de oogen ook van Achab, overvalt hem, als hij vluchten moet voor een vrouw, voor de ombekeer- lijke Izebel, opeens de inzinking, de krach teloosheid: Neem nu, Heere, mijne zielt Neen, zij die Eli a's strijd niet kennen, zij die buiten deze dingen staan, ze ver staan dit niet. Zij zien tegen zulke helden Gods op, ze bewonderen èn vreezen zulke kracht-figuren. Maar ze weten niet van hun innerlijken strijd Ze weten het niet, dat hun kracht de hunne niet is, maar van „Isrels God, die krachten geeft, van wien het volik zijn sterkte heeft". En dat is juist voor wie zich aan den Heere heeft overgegeven het bange en be nauwende. Want waarvoor is dan de lange en bange strijd gestreden, waarvoor zelfs de overwinning behaald, als degenen dien het aangaat niet inzien, wat er eigenlijk op het spel stond? In zulke zielseenzaamheid welt dan de bede wel uit het hart: Neem nu, Heere, mijne ziel. Het is toch alles tevergeefs: er is toch ntots meer te verwachten. Ik blijf toch met U a'leen staan. O, neem mij dan in Uwe zaligheid. Welk een geheel andere toon hoort ge in zu'k een zie1 ski acht. Hier is ook teleurstelling. Maar niet de teleurstelling van de zelfzucht. Neen, hier is de tetourgestelde hope, die deze trouwe knecht des Hoeren J.ad gekoesterd om do eer en de zaak van zijnen God en om het heil van zijn volk. Hier is geen verbittering:, maar verbre king des harten. Hier is geen verlaten van God, maar een zoeken van zijn aangezicht. Hier is geen rofpon tot een onbekenden God. maar een uitstorten van zijn hart voor dien God, dien hij altijd heeft ge diend. Daarom is het einde dan ook niet de wanhoop, maar het toev'ucht nemen tot den Heere. Niet e'genwillige trots, dia er zelf een e:nd aan maakt, maar het oot moedig smeekgebed, of de Heere het wil doen. Maar hier rijst dan ook uit zwakheid kracht, uit vors"agenhe: d des harten her leving van den moed. Want hier komt de Heere. met zijn vertroosting de smart ver zachten. Hier is een antwoord van den Heere op het lclagen van zijn knecht. Neen, de Heere neemt zijn ziel ntot van hem. Zijn levenstaak Is nog ntot ten einde, zijn strijd is nog niet volstreden. Maar de Heere kent ook zijn moedeloosheid en zwakheid, en Hij bereidt hem een wonder- spijs: Sta op, eet; want de weg zou voor u to veel zijn. Dan, gesterkt, gaat hij in de kracht van deze sD'jze veertig da^en en veertig nach ten. Hij. de machtelooze, d:e begeerde te sterven En aan den berg Gods, aan Ho- reb, daar spreekt de Heere met hem. Daar krijgt hij zijn moed terug. Daar komt hij te weten, dat de Heere nog zijn zeven duizend in Israël over heeft. Dto God van Elia leeft nog; Hij is De zelfde. Gij vermoeide van kracht, zoek bij Hem uw sterkte. Zoek, ra gij zult vinden. Hij is immers ook uw Golf EEUWIGHEIDSLICHT. Ik droomde 't Leven als een Lentepracht Vol zonneschijn en fijne, teed're kleuren, Als 't ochtendgloren na den langen nacht: Een, zee van goud en gloed in glans en geuren Maar nu de Herfstwind huilt, in ba.nge klacht De blad'rentooi door 't natte slijk gaat sleuren, En al die schoonheid schendt, ze ruw verkracht, Al wat ik liefde uit m'n hart doet scheu ren. Nu schreit mijn ziel het uit: m'n groot ste schat, 't Genieten van de schoonheid^ ging ver loren: Een kale tak, symbool: gestorven vreugd! Tot 'k plots een knop. waar eens een blaadjen zat, Ontwaar, en nieuwe Hope in mij wordt geboren, Die meer nog dan 't Bezit mijn hart verheugt. KEKK EN SCHOOL NED. HEEF. KEEK. Beroepen Te Ouddorp (Z.-H.)P. Kuijlman te Houten Aangenomen. Naar 's-Gravenhage S. van Dorp te Utrecht en J. Ravesloot te Driebergen. Bedankt. Voor Polsbroek: G. van Montfrans te Sommeladijk; voor Hattem: R. Bartlema te Hoogeveen. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te AarlanderveenP. Prins, cand. te Hilversum; te Doorn: H. Hummelen te Bedum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Cand. R. B Evenhuis, zal Zondag 30 November door Ds. L. H. K. Bleeker worden bevestigd bij de Ned. Herv. Evan gelisatie te Winschoten. D s. C. B. Holland van Kampen hoopt 21 December intrede to doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Huizen, na te zijn bevestigd door Dr. A. H. J. G. van Voorthuizen, D s. A. v. Griethuysên, te Oud- Vossemeer, hoopt Zondag den 7en Decem ber afscheid te nemen van de Herv. Ge meente te Oud-Vossemeer, en Zondag den 14en December d.a.v, zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Zuid-Beijer land na bevestigd te zijn door ds. J. A. ben Bokkel Huinink, van Numansdorp. Ds. G. Hornstra. Ned. Herv. pred. te Bellingwclde en Oudeschana, zal we gens vertrek naar Warmenhuizen, Zon dag 7 December afscheid nemen. Cand. A. G. B. ten Kate, hulppre diker te Haamstede, is voornemens 30 Nov. a.3. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Hansweert, na bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. B. ten Kate, em-pred. van Rotterdam, te Velp. Beroepbaar Door bet Prov. kerkbestuur van Over- ijsel is toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk, de beer J. Ch W ICruishoop, theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, woonachtig te Kampen. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer L J. Cazemier te Ooster-bierum. cand. aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De heer S. J. Popma, theol cand. te Den Haag. is door de classis Den Haag, na praeparatoir examen toegelaten, om te staan naar den dienst des Woord3 en der Sacramenten in de Geref. Kerken. De Geref. Kerken van 's-Gravenhage. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergadering het voorstel van den kerlce- raad van 's-Graver.hage, om de Geref. Kerk aldaar te splitsen in 's-Gravenhage- Oost en 's-Gravenhage-West, met alge- meenö stemmen goedgekeurd. Protestantisme boven geloofsverdeeldheid. De Kerkeraden der Ned. Hervormde Ge meenten te Velseroord en IJmuiden. der Chr. Geref. en der Doopsgezinde gem. te IJmuiden, het bestuur der Oud-Katholieke Kerk te IJmuiden en de afd. van de Evaiig. Maatschappij besloten gedurende den komenden winter in de Herv. Kerk en in de Oud-Katholieke Kerk te IJmuiden een serie lezingen te organiseeren als te genactie tegen de Conferenties der Domi- nicanenpaters en tegen de vergaderingen van ,,De Dageraad." Om, is de Oud-Katholieke bisschop van Haarlem, mgr. van Vlijmen, als spreker aangekondigd. Friesche preek Ds. G. A. Wumpkes zal Zondag in de Groote Kerk te Haarlem een preek hou den in de Friesche taal op uitnoodiging van de vereeniging ,,Gysbert Japiks." De N. C. S. V. De N. C. S. V. telt thans 913 leden, verdeeld over de volgendie afdeelingen: persoon van Jezus Christus vervu'd is, ter- wijd gij Z'jne godheid en zending ontkent, en nog altijd de verlossing verwacht, welke reeds vervuld is. Doch het zij verre, dat de Christenen de werken van uwon grooten wetgever Mozes zouden willen ontkennen, daar zij allen typen waren van die, welke later het werk der verlossing bezegelden. Do zondoffers van Israël; waren slechts zinnebeelden van dat eerne offer, dat voor de zonden van alle mensohen geslacht is door het b'oed van ons onbevlekt Lam. Zij werden aangeboden en aangenomen als waarborgen van het ge'oof in de be1 ofte Gods, maar zij hadden in zich zeiven geen verdienste of kraoht. Overeenkomstig de profetie hebben zij opgehouden sedert de komst van Jezus Christus; een treffend be wijs voorwaar, dat Hij waarlijk de ver wachte Messias is Het verwondert mij inderdaad, dat gij dit feit loochenen kunt." „Om de zand© en de ongerechtigheden onzer vadaren," antwoordde Mirjam, .moest Jeruzatom tot eenen smaad wor den, en om deze reden zijn wij zeker zon der altaren en offeranden. Daarop vroeg zij Helena, hoe rij hare meening, dat Christus de Mes-si as was, kan overeenbrengen met de belofte, dat Z'jne komst de gevangento gevankelijk zou wegvoeren, en vreugde over Israël Liengéu zou; Verheug u zeer, gij dochter Amsterdam (132). Vrije Universiteit (39), Breda (7), Delft (109), Groningen (63), Kam pen (20). Leiden (208), Rotterdam (43), Utrecht (239), Wageningen (26), terwijl buiten eenige afdeeling staan 27. De Unie van Chr. Onderwijzers. Aan het jaarverslag 19231924 van de Unie van Christelijke Onderwijzers(essen) in Ned. is het volgende ontleend: Het getal leden daalde opnieuw van on geveer 1100 tot 944; het aantal donateurs liep terug van 290 op 259, getal afdeelin gen bleef stationair, waarvan sommige „in de dut" zijn geraakt. Het bureau der vereeniging gaf dit jaar 203 adviezen, betreffende diensttijd, sala ris, pensioen en wachtgeld, mogelijk ont slag wegens opheffing der betrekking, ziekte- en militieverlof en kleine „moei lijkheden", akte van benoeming, instructie en schoolvergadering, studie en andere gevallen. Van de ontslagkwesties betroffen vijf de opheffing van de betrekking, als gevolg van de nieuwe wetswijziging. De begrooting voor 1925 loopt in inkom sten en uitgaven tot een bedrag van f 14.370. Prof. Dr. Henri Bois. t De Fransche kerk heeft een groot ver lies geleden door het overlijden, slechts 62 jaar oud, van prof. dr. Henri Bois, hoog leeraar in de theologie te Montpellicr, vroeger te Montauban. Systematisch (dog matiek) en religieus© psychologie waren zijn hoofdvakken. Hij behoorde tot de orthodoxe richting. is 't begin en een bronchitis kan 't eind zijn van Uw gewone verkoudheid. Genees daarom Uw dikke keeL direct met Waarom ze Christen wenton. Broeder Van Dalen verte't in de Timor Bode, hoe -op Ator een aantal lieden zich liefen bekeeren. Op zekeren- dag werd broeder Van Da len een kip ten geschenke gébracht door een dorpshoofd. Hij liet, na de kip door zijn bediende te hebben laten bereiden, zich het beestje goed smaken, maar on- midde'lijk daarop voe'de hij ztoh onwel. Aan vergiftiging denkend, probeerde h'J zooveel moge'ijk de maag leeg te maken. Den volgenden morgen was hij nog wel ntot geheel opgeknapt, maar kon hij toch het bed verlaten, om de liederf te woord te staan, die z:ch voor zijn woning bevon den. Het dorpshoofd kwam op hem toe met de verktering, dat men nu gezien had, dat de Heere met hem was, daar hij er anders niet meer zou zijn. Het matoehe kippetje was met een ver- gift'gde pijl doodgeschoten en wanneer men een wild zwijn zoo'n boutje voorzet, is het in tien m'nuten dood. „Nu wi'den wij eens zton of uw God u helpen zou. W;j hebben het nu gezien en willen thans Christen worden." Or.derwijzers-overvloed. Over d?i onderwerp schrijft men aan de Rotterdammer: Dezer dagen hooren wij onder school- nieuws gedurig van „stortvloeden" van sol licitanten. En het schijnt wel, dat er bui tenstaanders rijn, die in zuur overdenken schik hébbon in al dat jonge volk, dat tel kens vergeefs stormloopt en met leege hand terugkeert. Het zal wel steeds een minder mooi schouwspel gevonden worden als men- schen van meerder jaren de teleurstellin gen van jong-volk zonder eenige compassie aanzien. Eén broeder had zelfs de aardig heid, al die sollicitatie-brieven te gaan wegen. En het vol gewicht de envelop pen woog de vriend er zeker bij schreef hij in de krant. Zoo'n leuk resultaat mo3st ieder weten, 't Was verrassendII Voor den inzender dezes zijn die „stort vloeden" noch leuk, noch verrassend. Maar een gewoon, goed verschijnsel. Wat toch is hat geval? In Februari van dit jaar kwam er een tekort aan onderwijzers. De achteraf plaat sen werden daarvan de slachtoffers. De nooden van dat slachtofferschap zijn niet gering. Wat was de oorzaak? Deze, dat het aan tal cand'dafen in Mei 1923 toegelaten, niet Zions! juich, gij dochter Jeruzalems! Ziet, uw Koning zal tot u komen. Laat de k'n- deren Israels verblijd zijn in hunnen Ko ning. „Evenwel," voegde zij er bij, werd Is raël bij de komst van Christus niet her steld, maar integendeel verstrooid; groot geween werd in Barna gehoord, Christus wbrd sleöhts door d© He denen ontvangen en Hij heeft de verwoesting over ons on gelukkig land gebracht in plaats van vreugde." „Omdat," antwoordde Helena, „het volk Israels Christus niet als hunnen koning wilde ontvangen, niettegenstaande Hij zoo du'delijk deze voorspelling bevestigde, dat Hij tot hen komen zou, arm, ©n rijdende op eenen ezel, en op een veulen, een jong der ezelinnen. De vriendinnen scheidden, en spraken met elkander af den volgenden dag weder bijeen te komen, om de (geschilpunten ver der te bespreken. Mirjam begaf zich naar den Rabbijn, om hem hare aanteekenin- gen te laten zien, en Helena keerde lang zaam huiswaarts vol1 vrome verwachting, dat de Zon der gerechtigheid, die gene zing brengt., over de ziel van MiTjam zou opgaan, en do duisternto van het Joden dom en de vooroordeelen die haren geest benevolden, zou verdrijven. Zij was met dankbaarheid vervuld bij dc gedachte, dat zij tot het werktuig verko- ONZE WEEKAGENDA. Evenals den vorigen winter hopen wij ook nu weer in heb Zaterdagnummer een weekagenda op te nemen. De bedoeling is op deze wijze te voor komen dat twee vergaderingen op één avond vallen en daardoor mislukken. Alle Christelijke vereenigingen uit Lei den en omgeving kunnen hiertoe me dewerken, door zoodra een openbare ver gadering is vastgesteld daarvan aan onze redactie kennis te geven en bij het vast stellen van vergaderingen met deze agen da rekening te houden. Eventueele opgaven worden gaarne spoe dig ingewacht, opdat ze per eerste gele genheid kunnen worden geplaatst. 17 November. Openbare vergadering van den Geref. Bond, gebouw „Nathanaël" spreker Ds. Zandt. 18 November. Zendingsbijeenkomst „Rehoboth-kapel" te Oegstgeest. Licht beelden. Spreker Dr. K. P. Groot. 18 November. Vergadering ..Patrimo nium" Oude-Wetering. Inl. J. W. Lager- wey. 19 November. Vergadering A.-R, Kiesvereeniging Leiderdorp. 19 November. Vergadering A B. Kiesvereen. Oude-Wetering Inl. de heer D. Ham over het Vaccinevraagstuk. 20 November. Jaarverg. Hulpvereen. Geref. Zend. Bond. Spreker Ds. G. H, Beekenkamp. 20 November. Openb. Turnavond „Jahn." 21 November. Vergadering A R. Kiesvereeniging. Spr. Mr V. H Rutgers. 21 November. Openb Vergadering Chr. Hist. Kiesvereeniging Leiden. 24 .November. Vergadering Chr. Be sturenbond. Spreker de heer W. Strijbis. 27 November Openbare vergadering Chr. Landarbeidersbond. Spreker de heer L. van Vliet, in „Prediker." 28 November. Mengelberg-concert. 9 December. Vergadering „Patrimo nium" Sassenheim. 11 December. Comité voor winterle- zingen. Leiden. Spreker Ds. L. D. Poot van Amsterdam. 12 December. Concert Kathleen Parlow. 15 December. Vergadering Hulp* vereen. Geref. Zend. Bond „Leiden." 16 December. Java-Comité. Zendings bidstond Oosterkerk. 18 December Vergadering Chr. Best* Bond Leiden. Lezing en demonstratie ra- dio-telefonie. 13 Januari Vergadering ..Patrimoni um" Sassenheim. 15 J a n u a r i. Vergadering Chr. Be sturenbond. Spr. de heer J B. H. Groten huis 21 Januari CombV voor winterlerin- gen, Leiden. Spreker Ds. J. Douma van 's-Gravenhage. 23 Januari ,,Con Amore" Leiden. Uit voering: Jefpta und seine Tochter. 30 Januari. Concert Rosé Kwartet 9 Febru ari. Vergadering Chr. Be sturenbond. Spr. de heer R. Zuidema. 10 Februari. Vergadering „Patrimo nium" Sassenheim. 12 Februari. Comité voor winterle- zinpen, Leiden. Spreker Ds. D. A. v. d, Bosch van 's-Gravenhage. 20 Februari. Concert Harriet var Emden. 20 Februari. Vergadering Chr. Be sturenbond Spreker Ds. P. N. Kruiiswiik van Voorschoten. 10 Maart Vergadering ..Patrimonium* Sassenheim. 19 Maart. Comité voor winterlezin- gen. Leiden. Spreker Ds. G. Wisse van Arnhem. toereikte tot Juni 1924. Nu is dat beter, 't Schijnt wek dat het aantal ges1 aaeden in 1924 voldoende zal zijn om a'le open- komende p'aatsen tot Juni 1925 'te vervul len. Dat moet ook. Alleen is 't wel verdrie-c tig voor hen, die achteraan komen. Dto kunnen een klein jaar telkens vergpefs m e so'iciteeren. Hier is een strijd van belangen: aan de eene zij van de scholen, dto ntot zonder hulp kunnen er. mogen zitten; aan den an deren kant van een deel der jonge onder wijzers. wtor geduld op zoo zware proef wordt gesteld. En dan komt die nobe'e weger ze nog tarten daartoe 't Is nu November. Natuurlijk is do markt nog overvoerd. Maar wij mooter wachten tot Mei, voordat voor dit jaar eea oordeel kan worden geve'd. Intusscl en wenscht inzender den wach-j tendon geduld. En wat minder gctel en ee- wceg van hun te'eimstellingen zen was geworden om de aandacht van Mirjam op de gewtoht;ge vraag: Zijt gij de Christus die komen zou? gaande te maken. Maar daar zij in hare eigene krachten ntot veel vertrouwen stelde, zocht hij zich tevergeefs eenige geschrevene wedor'eg- g'ngen te binnen te brengen, die. haar zou-t den kunnen helpen, do zwarigheden dio zioh mochten voordoen te overwinnen. Ge heel met deze gedachte vervuld bereikte zij hare woning; zij was dus zeer verheugd or den heer Howard te vinden, die op hare terugkomst zat te wachten: want zij was verzekerd dat hij haar helpen zou. en haar met ijver en belangstel'ing de nvdde'en zou verschaffen, om met goed gevote haren redetwist te kunnen voortzetten. Zij ver haalde hem dus alleswaf er gesproken was, en vroeg hem toen. of hij haar n et een hoek kon geven, om hare taak gemak kelijker te maken. i „Ja," antwoordde de lieer Howard gbm- lachende, „ik heb een boek, waarmede ik al de Rabbijnen en de Talmuds van de wereld zou kunnen uitdagen! Ik zal het u morgen medebrengen, indien gij denkt, dat Miss Durvan mij in den strijd als uwen medehelper wil toelaten!" (Wordt vervolgd) i FEUILLETON De Zegepraal van het Kruis 28) Dit plekje scheen uitsluitend voor rust en overdenking gemaakt te zijn. Van alle •zijden door het weelderigste loof, dat in frissohe guirlandes neder hing, voor be spieding bedekt, kon niemand den ingang naderen zonder dat de eenzame, die zioh daar binnen bevond, bijtijds gewaar schuwd werd. Eene fontein van het zuiver ste marmer was smaakvol aan den ingang geplaatst, en hare opspringende stralen vermengden zich, zoodra zij uit de betoo- verende bron opwelden, met de kalme Avona, d'ie aan den voet der rots zachtkens voortgleed; verderop lag het vruchtbar© dal, een altijd welkom gezicht voor Mirjam Het inwendige der grot- was versierd met clles wat slechts strekken kon tot genoe gen van Mirjam en haar het verblijf aan genamer kon maken. Hier wijdde zij zich aan de studie der letterkunde, terwijl zij •ook wel, om ziek te verpoozen, de harp nam, om hare liefelijke stem bij het zingen van een treurig Med van Zion te begeleiden afgezonderd plekje was nu door Mir- i*ni en Helena tot hare godsdienstige rede- •tw sten gekozen. De eci,^ verdiepte rich in de tegenstrij digheden en verwikkelingen van den Tal mud, trwijl de andere, standvastig in hare eenvoudige overtuiging der Christelijke openbaring, hare vriendin trachtte te be wijzen, dat Jezus het onbevlekte Lam is, vóór de grondlegging der wereld voorge- kend en de eenige offerande voor de zon den der menschen, waardoor wij kunnen behouden worden. „Maar, Helena," riep Mirjam uit, „dan zouden naar uwe mee ning de schuldoffers van Mozes en de ge wijde profeten tevergeefs opgezonden zijn en alleen d'e vroeger geleefd hebben, en wier altaren niet besprengd geweest zi;jn met het bloed van iemand, wien de Chris tenen hunnen Verlosser gelieven te noe men, zouden dan van de gunst van God uitgesloten rijn? Gij kunt dus de Schriften van Mozes en de profeten ook niet geloo- ven, daar gij de kracht dier typen en cere moniën ontkent, waardoor het verbond van eenien Messias tusschen Jehova en ons goddelijk bevestigd is geweest." „Ik geloof ze zeer zeker," antwoordde Helena ernstig, „en ik beschouw ze vol strekt niet als in tegenspraak met het ver bond dat im onzen Verlosser vervuld is. Wij verschillen niet in onze ztonwijze over de beloften van God, maar wel grooleüjks in de wijze waarop zij vervuld zijn. Wij gelooveu om honderden onwedersprekelijke en klaarblijkelijke bewezen, dat de komst van den Messias, toen voorspéld, in den

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5