in dames-en meisjesconfectie. Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, Telef. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a i 0.15—^ f0.52, SCHOL a f0 23—f0.42, KABEL JAUW a f 0.48—f 0.53 (geh. kabelj. a f 0.42) per pond en HARING a f 0.05 per stuk. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 6 November 1924. AGENDA. DONDERDAG 6 November. Vocaal Con- fcert Gemengd Koor „Sursum Corda' Stadsgehoorzaal n.m. 8 uur. VRIJDAG 7 November. Samenkomst Vereeniging Ghr. Jeugdhulp. Waalscke Kerk n.m 8 uur. VRIJDAG 7 November. Vergadering „Jeugdraad" Foyer Stadsgehoorzaal, n.m. 8 uur. WOENSDAG 12 Nov. Orgelbespeliig en ihet Lezen van een Meditatie in Blmden- «chrift door H. J. Kruythof. Geref. Kerk Oude Vest n.m. 8 uur. Bronchitis, Vastzittend Slijm,Verouderde Hoest Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, ff 1.75. Bij Apoth. en Drogisten. 8088 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der ipotheken wordt van Maandag 3 tot <!d met Zondag 9 November waargeno men door de. apotheken van.de HJEL F- du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807; G. H. Blanken, Hootrewoerd 171. Telefoon 509. !hëel goed voor had met den bond, doch ju'st het tegenovergestelde bedoelde. De druk bezochte vergadering gaf zoo goed als eenstemmig te kennen, dat de heer Braat d'ent te blijven de aanvoerder van de nlattclandeTsactie. Met op twee na algemeene stemmen, werd a7s lid van het centraal bestuur na mens Zuid-Ho'land gekozen de heer A. v. d Hoven, te Alblasserdam. De vergadering besliste daarna met al- ieiu..>one stemmen, dat de heer. Braat no. *en op de candidatenlijst van de a.s. Cio-Kamerverkiezing zal worden ge- Pi atsf BUITENLAND DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Coolidges overwinning. De Amerikaansche Waden van allerlei richting geven de volgende definitieve sa- AmnstcJh'ng v«n het kiescollege op: Coolidge 379: Davis 139; La Follette 13. Volgens de laatste berichten omtrent den Uitslag behaalde Coolidge in totaal 18 mi'iioen, Dav'-s 8 millioen en La Follette 4 iu:"ioen stemmen. La Follette zou voornemens zijn in Ja nuari a s. definitief de nieuwe partij der jrnaressisten te slichten. VermoedeMjk zal de senaat tengevolge der thans gehoude«n verkiezingen een klei ne remiblikeinsche meerderheid behouden, n 1. 48 leden tegen 43 deunocrarten, terwijl de 4 aanhangers van La Follette in vele Omstandigheden met de democraten zullen medegaan, waardoor dus de feitelijke meerderheid 1 stem zal bedragen. TJit aMes blijkt, dat de middenstand den doorslag heeft gegeven, aangezien deze huiverig was voor event-ueele experimen ten van La Follette en dus republikeinsch heeft gestemd. De indrrtk in Duitschland. De Duitsche bladen wijzen er op, dat de overwinning van Coolidge heteekent, dat 'de huidige Amerikaamsche politiek zal worden voortgezet. Het „Berliner Tagehlatt" schrijft dat daarom op deelneming van Amerika aan Ten Volkenhond niet te rekenen valt, het- Tecn het Had betreurt. Overigens zegt het bTad, dal het Duit sche volk aanleiding heeft, Coolidge met fijn herkiezing geluk te wensohen, onder viens bestuur de wederzijdsehe betrekkin ten een gelukkige ontwikkeling hebben fcenomen. De „Zeit", het orgaan, van minister Stresemann, schrijft dat de herkiezing van Coolidge voor de Amerikaansche politiek een vasthouden aan haar tegenwoordige richtlijnen voor de komende vier jaar he teekent. Van dit standpunt heet het blad het re- eul taat der verkiezingen welkom. De grondslag der Duitsche huitenland- «che politiek ia door de Londensche over eenkomst geschapen en daarmede zijn banden van economisch en en financieelen aard tusschen Duitschland en Amerika gelegd. .Do herkiezing van Coolidge waarborgt Duitschland, dat deze betrekkingen onaan getast blijven. KA DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Baldwin's formatiepogingen. De nieuwe premier, Baldwin, was giste- ren den ganschen dag bezig in het conser vatieve hoofdkwartier met het ontvangen va® leden der partij in verhand met de vorming van z:jn ministerie. Zooals de zake® er nu voorstaan, zal er Vrijdag een bijeenkomst plaats hebben ivan den geheimen raad, waarin de zegels *an bestuur, ingeleverd door de aftreden- Ie ministers, zullen worden overhandigd tan hun opvolgers. Men verwacht, dat de samenstelling van I-et nieuwe ministerie Vrijdagmorgen eon feit zal zijn en dat men'dam tot publica tie der namen zal kunnen overgaan. Naar verluidt, zal Churchill, met wien Baldwin een onderhoud van een uur had, deel uitmaken van het kabinet. Onder de anderen, die gehoord werden, bevonden zich Curzon, Joynson, Hicks, iWorthington Evans, Hoare Neville en iAusfen Chamberlain. Haarlemmerstr. 114, Leiden, Baldwin moet de voorkeur geven aan energieke vooruitstrevende politici. Het nieuwe parlement. Volgens de Times zal de bijeenkomst van het nieuwe parlement waarschijnlijk een week, du 3 tot 25 November worden verdaagd, zoodat de plechtige opening op 1 of 2 .December zou plaats hebben. Zooals bekend is verstrijkt er altijd eenige tijd tusschen de bijeenkomst en de plechtige opening, welke tusscbentijd be stemd is voor het heëedigen van de leden en andere formaliteiten; DE ZEPPELINWERF NAAR SEVILLA. De leider van het Spaansche vhegwezen deelt mede, dat na de onderhandelingen, die twee jaar hebben geduurd, thans een overeenkomst is getroffen tusschen de Zep pelin-mij. te Friedrichshafem en de Com- pania Tramsaera Espanola, die aanzienlij ke subsidie geniet van de Spaansche re geering. De geheels Zeppelin-werf zal naar Se- viila worde® overgeplaatst, waar met den bouw van werkplaatsen en loodsen onver wijld een begin zal worden gemaakt. Bin nen twee jaar hoopt men alles klaar te hebben. Dan zullen om te beginnen vie? lucht schepen met een inhoud cvan 130.000 M3. worden gebouwd. Zij krijgen elk negen motoren van 400 P.K. Hei-eerste van deze luchtschepen zal in 1927 klaar zijn voor het verkeer tusschen Spanje en Zuid-Amerika. KORTE BERICHTEN. De typografen te Freiburg zijn in staking gegaan, zoodat de dagbladen niet konden versohijnen. Te Leuven zijn tengevolge van stu- denfenrelletjes van 10 uur 's avonds tot 10 uur 's morgens op den openharen weg samenscholingen van meer dan vijf personen tot nader order verboden. Paraguay heeft het vred es pro tocol onder teekendParaguay is aldus de veertiende staat, die tot onderteekening overgaat. In alle havens van Australië, behalve te Victoria, zijn de havenarbeiders in staking gegaan. Het Spaansch gezantschap te Brus sel spreekt het bericht, dat een officier te Tetoean een aanslag op Primo de Rivera zou hebben gepleegd en des wege gefusilleerd zou zijn, tegen. Er is nog altijd geen beslissing ge troffen over een heropening van de ten toonstelling te Wembley in het komen de jaar. De staking der havenarbeiders te Keulen is met een volkomen succes voor do arbeiders geëindigd. Gis teren is het werk hervat In het derde kwartaal van dit jaar is een nieuw laagterecord bereikt in het sterftecijfer voor Engeland en Wa les. Dit bedroeg 9.3 op de duizend inwo ners. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Stevensweert: P. A. C. Douwes Jzn., te Oldenkeppel (Gld.); te Ameide en Tienhoven: C. J. v. d. Graaf te Koeken gen. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Amersfoort: P. van Dijk te Zaamslag en J. v. d. Meulen te 's-Her- togenbosch. Bedankt. Voor Grijpskerke: B. Went- Bel te Ridderkerk. ,v CHR. GEREF. KERK. Drietal. Te Steenwijk: P. J. de Bruin te Veenendaal, 0. v. d. Zaal te De venter, cand. K. G. Smeden te Zwolle. Beroepen. Te Kampen: K. G. Sme den cand. te Zwolle. Beroepbaar. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft na afgelegd examen den heer C. de Wal, candidaat in de theologie te Utrecht, toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Nederlandsch Hervormde Kerk. Ds. B. van der Wal. Ds. B. van der Wal, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Barneveld. kwam Zon dagavond, even vóór hij zich ter kerk zou begeven, van de trap te vallen, waardoor hij zijn enkel op twee plaatsen brak en overbrenging naar het ziekenhuis te Arn hem noodzakelijk was. Prof. Palache. Bij K. B. is het besluit van den Am- sterdamschen gemeenteraad van 15 Oct. j.l., behelzende de benoeming van D r. J. L. Palache, tot gewoon hoogleeraar in de taal en letterkunde der Semietische volken, de Israëlictische oudheden en dn uitlegging van het Oude Testament aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, bekrachtigd. STATEN-GENERA&L TWEEDE KAMER. Verhooging Tabaksaccijns. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns, welk ontwerp na een kort debat met 56 tegen 22 stemmen wordt goedgekeurd. De Vrijheidsbond schaarde zich naast de voorstemmende rechterzijde. Salarissen van Ambtenaren. Aan de orde is de Interpellatie van den heer Gerhard, in zake het standpunt van de Regeexing ten aanzien van de ambtena ren-sarrissen in verhand met de laafstuit- gekomen editie van het Bezoldigingsbesluit en tevens ter zake van haar houding ten opzichte van het centraal georganiseerd overleg. De heer Gerhard (S.-D.) stelt de Re- geeribg de navolgende vragen: 1. Is dê Regeering bereid de inwerking treding van het nieuwe Bezoldigingsbesluit -cp te schorten en inm'ddels den toestand ten aanzien van het geldi.ge Besluit m zoo verre te herstellen, dat op de salarissen van alle ambtenaren dezelfde kortingen worden toegepast en wel nevens het ver haal van 8 Yi pet. voor de pensioenspremie slechts eenmaal een korting van 5 percent. 2. Is de Regeering bereid de verklaring af te leggen, dat welke ook de beslissing zij omtrent het bedrag der korting, be doeld iu de vorige vraag, zij voor 1 Ja nuari 1926 met terugwerkende kracht tot 1 October 1924 geen verdere kortingen zal omleggen? 3. Is de Regeering bereid onverwijld de noodige maatregelen te treffen tot herstel der regelmatige betrekkingen met de Cen trale Commissie van Georganiseerd Over leg; deze commissie te reorganiseeren en haar op te dragen zoo spoedig mogelijk een advies, c.q. een ontwerp-herziening betreffende het opgeschorte Bezoldigings besluit in te dienen. 4. Is de Regeering niet van oordeel, dat de grondslag voor het Bezoldigingsbesluit deze moet zijn, dat ook den minst bezol digden volwassen ambtenaar een salaris moet worden toegekend, dat hem een be^ hóorliijk maatschappelijk bestaan waar borgt? De Minister van Binnenlaudsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, begint met te zeggen, dat salaris ver minde ring onaangenaam is, ookvoor de re geering, die ze moet toepassen. De regee ring heeft altijd als ze kon veel voor de ambtenaren gedaan. Als regel kan men zeggen, dat de ambtenaar de regeering trouw dient. Een behoorlijke bezoldiging is voor hen gewenscht en billijk en een regeling der rechtspositie is een beweging van veel ouder datum dan van 1919. On juist is het, dat de liefde sedert 1919 is teruggegaan. Ook bij democratische ge meentebesturen valt hetzelfde beeld waar te nemen. Salaris vermindering verbittert, natuur lijk, maar de Regeering heeft niet kunnen voorkomen wat gebeurd is. De ambtenaren hebben zelf het grootste belang bij het be houd van het Nederlandsche crediet. De Regeering heeft gedaan, wat zij kon en, als zij iets verbeteren kon, deed ze het. Het gaat niet aan, dat de heer Gerhard daarvan nu een verwijt maakt, dat zij n.l. onvast Is in haar beleid. Het normen-stelsel is aanvaard, omdat het bezoldi gngsbesluit fouten had en deze werden ondervangen. Spr. ontkent dat salarissen sluitposten zijn van de begroeting. Het zijn juist dè ambtenaren,, die wéér salarissen vragen omdat de staatsfinanciën er beter aan toe zijn. Bij hoofdstuk I zullen vele finan- oieele mededelingen worden gedaan en daarom laat spr. de financieele kwestie rusten. Bezuinigingen'zijn op alle departemen ten aangebracht en spr. blijft daarmede voortgaan. Op vraag 1 antwoordt de Minister ont kennend, omdat de toestand der rijksfi nanciën nog niet in die mate verbeterd is, als men hier en daar wel meent.De index cijfers zijn niet van dien aard, dat veran dering noodzakelijk is. De regeering wil gehuwden en ongehuwden miet gelijk stellen en houdt triar standpunt in dit op zicht vast. Op vraag 2 kan spr. geen antwoord ge- yen, omdat niemand weet wat er gebeuren zal in den loop van één jaar. Niemand kan zeggen wat er na 1 Januari 1926 zal ge beuren moeten. Niemand kan zich a priori verhinden. Voor 1925 is de toestand gelijk reeds is medegedeeld. Het georganiseerd overleg is niet afge broken. Het was noodig dat de commissie van GO. spoed maakte, maar van over haasting is geen sprake geweest. De Re geering zal den nas blijven aangeven en niet de C.C. van G 0. Thans is in overweging een herziening van de regeling, van het .overleg, dat echter al-tijd het karakter van. advies moet heb ben. Vraag 4 is spr. te vaag. In het algemeen is hii geneied haar iipve^tjeend te beant woorden, maar dat zegt niet veel. Do verg*H«-,>~ rir.-lt verdaagd tot he- (jop/Sl.'-: UIT DE Cl OEGS'io - Onze winkelstand. Gelijktijdig met de mooie villaparken ondergaan ook onze winkelbuurten een gestadige uitbreiding. Een uiterst fijn ingerichte comestiblcs- zaak is gisteravond geopend in het nieu we perceel Deutzstraat No. 9, door den heer J. H. Wolkers. Het nieuwe, in modernen maar mooien stijl opgetrokken pand maakt geheel den indruk van speciaal voor dit doel bere kend te zijn. De mooie gelijkmatige verhoudingen van gevel, entree, etalages en vitrines, die allen uitmuntend verzorgd zijn getuigen van den goeden kijk die de architect op z'n werk heeft gehad, en geven het sier lijke winkelpand van binnen en buiten een deftig cachet. Naast de schoohe architectuur is dit zeker ook te danken aan de solide mate rialen; 'n omlijsting van fijn teakhout voor de etalages en entree, en een mooi bewerkte harclsteerien ónderpui. Br het inwendige treffen de lichtgroene tint van den opstand en de fijne mozaïk- vloer. De zaak is dus wel in alle opzichten klaar." Niet het minst geldt dit voor de artike len fijne vleeschwaren, zuidvruchten en comestibles. Een speciale zaak dus, die in een zich snel ontwikkelende gemeente als de onze geheel op haar plaats is. De zaak is wel een reclame voor den eigenaar, maar ook voor de gemeente en niet 't minst voor den architect den heer J. B. Bouwdir. Het schilderwerk dat ook fijn in. orde is, kwam van de hand van den schilder H. Corsel. - 8ASSENHEIM. A.-R. Propaganda-club. Dinsdagavond kwam do club weer in vergadering bijéén. De Voorz. sprak een kort openingswoord, waarin hij mede deelde dat het bestuur besloten had dezen winter voorloopig met ide behandeling van. Groen'e werk door te gaan. Hij wees er op dat „Ongeloof en Revo lutie" actueel blijft, ook al werdén Grpeii's voordrachten reeds ongeveer tachtig jaar geleden gehouden. Ook hierin geldt het woord van den .Prediker: Er is niets nieuws onder de zon! Wat betreft kwesties als: Ontwapening, Bezuiniging, Onze ver houding tot Rome, de Revolutie, enz. kun nen wij ook nu nog bijna letterlijk gebrui ken wat Groen over deze onderwerpen sprak en schreef. Aan den anderen kant is hét in onzen tijd niet alleen noodig om tegenover onze tegenstanders deze begin selen uit te dragen, maar zien we zelfs onder eigen geestverwanten weer een in zinking en verslapping, die het noodig maakt dat ook zij steeds weer met onze heerlijke beginselen^ zooals die ons door Groen wei-den voorgehouden, in aanraking worden gebracht. Dit alles zou in staat zijn ons te ont moedigen als wij niet wisten dat God van af de schepping tot aan de voleinding het gansche wereldgebeuren met vaste hand bestuurt. Ondanks alle teleurstellingen en tegenslagen krijgen wij een nieuwen hemel en een nieuwe aarde, en dit geloof geeft ons moed en bezieling om steeds vol toe wijding met ons werk voort te gaan, dank baar beseffende dat wij mpgen zijn mede arbeiders Gods. In dit teeken moet ook de arbeid van onze Club voor de komende wintermaanden staan. De heer v. Weeren behandelde dezen avond de hoofdstukken IY en V van Green's werk en had tot onderwerp: Wet tigen misbruiken Revolutie? Op zeer onderhoudende wijze teekeude hij ons den ontwikkelingsgang der geschie denis. De algemeen in Europa heerschde regeeringsvorm was de „getemperde Mo narchie". De vorst was souverein, zijn ge zag was zijn eigendom. Maar hij was geen despoot. Elke stand had zijn eigen rech- - tén, waar de vorst niets aan kon verande ren, en waar hij rekening mee moest hou den. Zoo werd door den invloed der stan den de macht yan den vorst getemperd. Met verschillende voorbeelden uit de-ge schiedenis werd dit verduidelijkt. Het kan niet worden ontkend dat er echter verschillende misbruiken ontston den. Een vorst als Lodewijk XIY heeft ongetwijfeld er toe mede gewerkt om de revolutie voor te bereiden. De derde Btand kwam overal hoe langer hoe meer in het gedrang. Al gaf spreker toe, dat deze misbruiken door verschillende geschiedschrijvers veel te schrij waren gekleurd, hij meende dat Groen er hier en daar wel wat al te licht over heen liep. Toch moeten wij geheel met Groen in stemmen als hij zegt dat deze misstanden groot genoeg mochten zijn, om hier en daar een omwenteling of een uitbarsting te veroorzaken, d o revolutie wordt er niet door gewettigd; De historische staatsvorm was goed, en hield de mogelijkheid in zich bestaande misbruiken te verbeteren of weg te nemen, zooals ook in Engeland bij de „Glorious Revolution" is gebeurd. Het hielp trouwens niet meer al trachtte men in de jaren die aan de Revolutie vooraf gingen verschillende verbeteringen aan te brengen, uit alles bleek dat deze revolutie een theoretkischen oorsprong had, zooals ook uit de volgende inleidingen die e Club dezen winter zal lever°- zal blijken. De Voorz. dankte den v, _.j. voor zijn mooi stuk v - 1 -rn in dankgebed ^oor ^arna de vergadering w In het. u o -v e i~ van H a a f- ten alhier wciv. oe jaa-rlijksche 1 ed-euver gadering gehouden van de Coöperatieve Yerbruiksvcreeniging ..De Hoop". In zijn openingsrede wees de Voorzitter er op. dat niettegenstaande de moeilijke omstan digheden, waaronder vele verbruikers ver- keeren, als werkloosheid en loonsverminde ring; het voor de vereeniging niettemin een gunstigboekjaar was geweest, en dat zij zich steeds in voortgaanden bloei mag verheugen, z-cr- et gezegd mag worden,- dat zij voor Bodegraven en Zwammerdam bestaansrecht heeft. Uit het -verslag van den bedrijfsleider- penningmeester bleek, dat de omzet in het afgeloopcn boekjaar de niet onbelangrijke som van f 56557,59 bedroeg, zoodat tot aller genoegdoening en tevredenheid, bo- - ven de reeds genoten 1 procent, bovendien nog 3 procent als dividend kan worden uitgekeerd; zoo zulen dus de leden-ver- bruikers 4 pet. terug ontvangen van het door- hen gekochte. Voorts werd medege deeld, dat in de 4* jaar, dat de vereeni ging bestaat, reeds een bedrag van f 5025,31 aan rente en dividend i3 uitge keerd, op den inventaris een bedrag van f 1000,78 is afgeschreven en het reserve fonds een bedrag van f 2003,14 aanwijst; terwijl bovendien aan verschillende ande re vereenigingen in totaal een, bedrag van f 423,75 werd uitgekeerd. Met algemeene instemming werd op voorstel van het be stuur aangenomen, om ook nu aan de di verse vereenigingen do volgende uitkee- ringen te'doen: aan de Chr. werkl.vereen. „Patrimonium" een bedrag van f 30. aan de Chr Wijkverpleging f 25,aan de vereeniging tot bestrijding der T.BGY f 25,aan de Wijkverpleging Bodegra venZwammerdam f 25,en aan de Be waarschool te Zwammerdam f 25. Uitgeloot werden de obligatiën no. 8 k f 100 en no. 29 a f 50. Tot commissaris werd weer herkozen de heer N. Peijsel en tot bestuursleden de heeren A. Verlooij en L. van Katwijk. -Niets meer aan de oTde zijnde, werd de vergadering gesloten. ZWAMMERDAM. De bouw van een sch uur met veestalling voor rekening van den heer P. van Dam is opgedragen aan J. Splinter metselaar en W. Boot, timmer man, beiden alhier. Toen j.l. Maandag de ijshandelaar "W. als gewoonlijk zijn clien tele zou gaan bezoeken om hun per auto ijs te leveren, zakte hij bij het uitwijken met zijn wagen in den, door de vele regens week geworden bodem, zoodat zijn wagen sterk overhelde. Met^ vereende krachten van -eenige hulpvaardige mannen, wisten ze den vastgeraakten wagen weder uit zijn benarde positie te bevrijden. Woensdagmiddag jl. logeerde het ongeveer 7-jarige zoontje van den heer Br. uit Bodegraven bij den heer J. B. te Zwammerdam en omdat er geen school was. speelde het met andere kinde ren aldaar op den Overtocht. Gewoonlijk zien kinderen nog maar ten deele het te genwoordige autogevaar, want zoo ok hier, liep het kind spelenderwijze bepaald voor de auto van W., die gelukkig oen tragen gang had, waardoor waarschijnlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2