STATEN-GEESERAflL TWEEDE KAMER. De nieuwe Tariefwet. Voortgegaan wordt met de behandeling tier nieuwe Tariefwet. Over no. 41 (garens enz.) wordt de discussie voortgezet. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) verdedigt nogmaals zijn amendement en tevens het gewijzigde artikel der Regee ring, dat thans zóó is, dat het buiten twij fel stelt dat de artikelen, voor zoover zij grondstof voor de industrie zijn, zullen zijii vrijgesteld. De heer Boon (V.B.) blijft bezwaar houden tegen ihet amendement-Snoeck Henkemans, dat de geheele branche blijft belasten. Hij heeft daarom een amende ment gereedgemaakt, dat de hoofdgedach te van het amendement-Snoeck Henke mans overnam maar het percentage op 5 wil bresgen. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n, gaat de diverse amendementen nog eens na. De heer Boon licht de com pensatie uit het amendement-Snoeck Hen kemans en daardoor daalt de opbrengst zeer. Dat kan spr. dus niet aanvaarden. He Kamer moet nu maar kiezen tus- schen het amendement-Snoeck Henke mans en het voorstel der Regeering. De heer Van Vuuren (R.-K.) zegt niet met het amendement-Snoeck Henke mans te kifnnen meegaan. -Hij zal ook aan de andere amendementen zijn etern ont houden en meegaan met het voorstel der regeering. De amendementen-Vliegen en Boon worden verworpen met 47 tegen 31 stem men. Het amendement-Snoeck Henkemans wordt verworpen met 52 tegen 28 stem men. Vóór de sociaal-democraten en chr.- historischen. Het „onbeschadigde" art. 41 wordt goed gekeurd. Art 1 der wet wordt goedgekeurd, j Art. 18. De discussie over art. 18 en het amen- dement-Dresselhuys wordt voortgezet. De heer Dresselhuys (V.B.) heeft zijn amendement «enigermate gewijzigd, zoodat het verband houdt met art. 43. Voorts is bepaald, dat de uiterlijke ken merken duidelijk aanwezig moeten zijn en bij visitatie vertoond worden. De heer Monte Verloren (A.-R.) voorzitter der Commissie van Rappor teurs, zegt dat de Commissie tegen dit amendement is, omdat het te veel zal kos ten. De heer Van Vuuren (R.-K.) ver klaart zich ook tegen het amendement, dat een wijziging brengt in art. 43 en daaraan een uitbreiding geeft. Verschillende artikelen komen vrij die opzettelijk zijn belast; en dat kan spr. niet goedkeuren. De heer Van der Waerden (S.D.) meent dat het amendement bedoelt het beginsel der wet te handhaven, n.l. vrij te ©tellen wat dienstig is voor de industrie. Er zit dus geen enkel bezwaar in om te gen verkeerde toepassing te waken. De Minister wijst op het gevaar van «en bepaling als in dit amendement is vastgesteld. Niet alle bezwaren zijn uit 't amendement weggenomen. Het betreft een beperkt terrein, waarop vrijheid van bandelen wordt gelaten. Die vrijheid wordt weer eenigszins beperkt door art. 43 Alles wat valt onder vigueur van art. 43 valt buiten het amendement. Vandaar dat het amendement feitelijk «en uitbreiding geeft aan art. 43, maar •daardoor ontstaat het gevaar van ongelij ke behandeling van producten. De artike len die onder art. 43 vallen zijn er slechter aan toe dan degene die daarbuiten vallen maar een beroep kunnen doen op dit amen dement. Dit is niet billijk. Het amendement wordt verworpen met •44 tegen 33 stemmen, rechts tegen links, i Ar}. 43 luidende thans: Zoolang daaromtrent geen wettelijke regeling bestaat, zal van de door Ons bij algemeemen maatregel van bestuur aan te wijzen goederen waarvan tot aan het in werking treden dezer wet een invoerrecht werd geheven, doch welke volgens feet bij deze wet behoorend tarief niet aan in voerrecht onderworpen zijn, het vroegere invoerrecht gehandhaafd worden. Voor goederen-soorten die bij het vroe gere tarief slechts voor een deel aan in voerrecht onderworpen waren, kunnen voor een doelmatige aanduiding van be laste goederen, bij bovenbedoelden alge meen cn maatregel van bestuur tevens ge- wichtsgrenzen of andere onderscheidin gen worden vastgesteld. Het eerste lid zal niet mogen worden toegepast op goederen, waaromtrent in het bij deze* wet behoorend tarief is bepaald, dat zij vrij van invoerrecht moeten wor den toegelaten of welke daarin van het volgens een juist verschuldigd uitvoerrecht ■uitdrukkelijk zijn vrijgesteld en evenmin op goederen welke bij het in werking tre den dezer wet hier te lande niet worden vervaardigd. Omtrent de samenstelling van den in het eerste lid bedoelden algemeenen 'maat regel van bestuur zal vooral het gevoelen worden ingewonnen van de Tarief commis sie. Voor de tot dit doel te houden ver gadering der commissie worden al haar leden opgeroepen. De heer Dresselhuys (V. B.) zal tegen dit artikel stemmen omdat het een verslechting is van deze wet. Veel te neel hangt hier af van den Minister en er is te veel gevaar voor ongelijke behandeling. De heer Vliegen (S. D.) vraagt den Minister dat artikel met overleg toe te ipassen en alleen dan te gebruiken als is Aangetoond dat toepassing onvermijde lijk is. De heer Oud (V. D.) acht dit artikel in strijd met de grondwet op het stuk van belastingwetgeving. Er wordt hier belas ting geheven volgens inzicht van den Mi nister en niet volgens een wet. Dat is niet toelaatbaar. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) meent wel dat een wetteljke basis aanwezig is, omdat hed aanwijst', welke artikelen deze bepaling kan treffen. Mis schien ware het beter in den eersten zin weg te laten de woorden ,door Ons bij alg. maatregel van bestuur aan te wijzen". Dan vallen alle artikelen er onder die nu onder de oude wet vallen. De Minister begrijpt het zwaar wichtige grondwettelijk bezwaar van den heer Oud niet. De algemeene heffng geldt een groep artikelen die omlijnd is maar die bij alg. maatregel van bestuur een na dere omschrijving zal krijgen. De bepaling is noodig om alle verwarring en moelijk- heden te voorkomen bij de vraag of hot oude of nieuwe tarief geldt. Alle conflicten zullen voorkomen kunnen worden door de ze bepaling. Goederen die op dit oogen- blijk vrij zijn, kunnen niet belast worden; goederen, die belast zijn, zullen heiast blijven, behoudens eenige uitzonderingen, die de Minister kan maken. De bezwaren van den heer Oud zijn hersenschimmig. De heer Oud (V. D.) handhaaft zi.in bezwaar maar .stelt voor in de eerste ali nea de woordeu „door Ons bij alg. maat regel van bestuur aan te wijzen" te schrappen. Dan zijn de artikelen waar over het gaat aangewezen. De heer v. d. Waerden (S. D.) acht dit artikel volkomen in strijd met de gan- sche wet. De Minister herhaalt zijn opvat ting, dait deze bepaling de moeilijkheden wegneemt. Er zijn 23 posten, die wel za- kelijk zijn opgenomen, maar niet met na me, en daarvoor is deze bepaling noo dig. Het amendement-Oud wordt verworpeu met 42 tegen 30 stemmen rechts tegen links. Art. 43 wordt goedgekeurd bij zitten en opstaan. Det wet is afgehandeld; er heeft een itweede lezing plaats. De Voorzitter deelt mede, dat er een wijziging heeft plaats gehad bij art. 91, do naaimachines, de nu alle zijn be last, hetgeen net de bedoeling was. Spr. stelt oor de beraadslaging over art. 91 te heropenen om dit te herstellen. 'Do heer IJ z e r m a n (S. D.) stelt voor de zwaardere soort naaimachines alsnog vrij te stellen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De eindstemming zal plaats hebben 12 November aldus stelt de Voorzitter voor. De heer W ij n k o op (C. Fr.) wenscht dat die stemming in elk geval pas zal plaats hebben na de interpellatie-Gerhard. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund. Tabaksaccijns. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op tabak. De heer IJzerman (S. D.) heeft be zwaar tegen deze verhooging. De tabaks industrie is nog niet eens aangepast bij de vroegere accinsheffingen en kan dus een neuwe verhooging niet dragen. Spr. heeft niet zulke zware principieele be zwaren tegen een belasting op tabak, maar hi gevoelt er niet veel voor. Hij betreurt het, dat de sigaren uit dit voorstel zijn genomen; daardoor.s de kans op aanne ming vergroot. De accijns drukt nu op de rook- en pruimtabak, die juist het meest door de kleine luyden worden gebruikt. Spr. herinnert er aan, dat de tabaksac cijns altijd veel verzet heefit gewekt. Thans zijn wij op den slechten weg en wij gaan steeds verder. Laat het nu uit zijn. De vergadering wordt verdaagd tot he- d'eri één uur. GEMENGD NIEUWS DE OVERSTROOMING IN DUITSCHLANO. Alle verkeer cp den Rijn verbcden. Enorme materieele schade. De stand van den Rijn was te Keulen gistermorgen om negen uur gestegen tot M. 8.20. Het water rees met 2 c.M. per uur en de geheele Rijn vanaf de Hohen- zollernbrücke tot aan de Filzengraben ge lijkt een groot meer. Ook aan de zijde van Deutz staat de oevers onder water. Te Mannheim is de was tot staan geko men, doch uit Coblenz wordt verdere stij ging met 2 tot 3 c.M. per uur gemeld. Daar de groote regenval evenwel ls opgehou den, is de snelheid, waarmede het water over het algemeen stijgt, geringer gewor den. Wel stijgen ook de Main, Neckar, Roer, Lahn en Moezel nog steeds, maar volgens de laatste berichten is er hoop, dat de hoogste stand nu wel ongeveer be reikt zal zijn. Het is nog moeilijk te zeggen, welke streken door de overstroorningen het meest hebben geleden. Eerst np, den val van het water zal men den omvang van de cata strofe in zijn geheel kunnen overzien. Dat de schade aanzienlijk zal zijn kan echter reeds worden geconstateerd. Bijna over al lijkt de Rijn op een meer, terwijl de ramp vergroot is door het feit, dat de was van het water zoo onverwacht kwam. Ook uit Baden en Beieren komen be richten over hoog water. In het algemeen kan worden gezegd, dat de spoorlijnen zeer door de overstroomingen hebben ge leden. In verschillende plaatsen werden ook de scholen gesloten, terwijl vele ge bouwen ontruimd moesten worden en uit tal van woonhuizen de bewopers moesten vluchten, enkelen met achterlating van hun huisraad. Het spoorwegverkeer tusschen Bonn en Coblenz is stopgezet. De waterstaatsdienst van het rijk heeft een verbod uitgevaardigd voor het geheele scheepvaartverkeer op den Rijn. Te Hanau zijn alle scholen gesloten, daar het hooge water de lagere stadsge deelten geheel heeft omringd. De politie is bezig van de opgeslagen voorraden te redden wat er nog te redden valt. Met vrachtauto's wordt het verkeer door de overstroomde straten gehandhaafd. De Main is in een woest stroomende ri vier veranderd, waarop men huisraad en ontwortelde hoornen ziet wegdrijven. Zij stijgt steeds, hoewel langzaam. Daar de regen ook hier heeft opgehou den, kan men zeggen, dat het grootste ge vaar voor Frankfort en Mannheim en de daarbij liggende plaatsen is geweken. Te Duisburg evenwel is de toestand nog zeer ernstig. Het geheele gebied bij de stad staat onder water. De brandweer is ijverig in actie om hulp te verleenen. Door de overslroomingen van den midden- en Boven-Rijn zijn groote storingen in het telefoonverkeer ontstaan. Vanuit Berlijn zijn een aantal Zuid-Duiteche plaatsen telefonisch niet meer te bereiken, terwijl ook de directe lijnen met Parijs, Frank fort, Mannheim, Straatsburg en andere plaatsen in de overs'roomde gebieden zijn gestoord. Te Keulen was om vijf uur gistermid dag de waterstand gestegen tot M. 8.43 terwijl gemeld werd, dat de midden- en beneden-Rijn ook nog blevenstijgen. Te Keulen bedroeg de was op dat uur nog 3 c.M. per uur. Alle straten aan de Rijn oevers en de daaraan grenzende straten staan blank. Een der Rijnbruggen is niet meer begaanbaar. In de oude stad kan het verkeer nog slechts met roeiboot jes in de overstroomde straten worden on derhouden. Van' den boven-Rijn werd in den namid dag val gemeld. Te Hüningen viel het wa ter in de laatste 24- uur 27 c.M., bij Kehl 36 c.M., bij Maxau 7 c.M. Uit Trier wordt gemeld, dat de was van de Moezel tot stilstand is gekomen. Een deel van de stad staat evenwel onder wa ter, zoodat men in de overstroomde wijk ook gebruik moet maken van bootjes. De schade in de wijnkelders is zeer groot. Dergelijke berichten komen ook uit het Saargebied en het "Westelijk gedeelte van den Palts. Te Keulen zijn eenige kabels, waaronder een belangrijke telefoonkabel, beschadigd De oevers van de Main staan, volgens de laatste berichten, van Mainz tot Pforz heim onder water. Uit Stuttgart wordt bericht, dat de Neckar bij Stuttgart, Canstatt en Eslingen buiten de bevers is getreden. Uitgestrekte gebieden bij Jagst zijn in een meer her schapen. Hccg water. Het water van de Lok is zoo sterk ge wassen, dat de havenkade te Culemborg is ondergeloopen. De Rijn te Arnhem blijft onrustbarend wassen. Gistermorgen was de stijging se dert het laatste etmaal 1.24 M. In den loop van den dag is het water nog onge veer een halve meter gewassen, zoodat de stard thans bijna 12 M. boven N.A.P. is. Keulen meldde gisteren 134 c.M. was ge durende het laatste 'etmaal. De loskaden zijn overal overstroomd, zoodat het laden en lossen op de bove ïkade (Rijnkade) ge schiedt. Gistermiddag om 4 uur teekende de peilschaal te Tiel 8 M. N.A.P. Was se dert gistermorgen 20 c.M. Op de steenfa brieken is men dag en nacht in de weer om de ruwe steenen te bergen; voor het overige staan de werkzaamheden da"ar ge heel stil. De Maas heeft de wegen van Cuyknaar Katwijk en Middelaar onder water gezet. Het verkeer wordt onderhouden over den Valuwschen dijk. Uit Roermond wordt gemeld: De Maas is nog steeds wassend; alles staat blank. In de stad zijn reeds vele kelders ondergeloopen. Verschillende be woners hebben zich genoodzaakt gezien met hun hebben en houden de wijk te ne men. De trémdienst Roosteren-Grevonbicht moest wegens den hoogen waterstand ge staakt worden. De Maaskade die gistermorgen nog vrij van water was, is thans geheel onderge- geloopen. Aan de vroegere Geldersche Poort ziet men het water uit de rioleer^ kolken bijna gelijk met de straat staan. Nog een kleine was en ook dit gedeelte van de stad komt blank te staan. Op de landerijen aan de overzijde van de Maas is men druk bezig om te redden wat er te redden is. Het verkeer met het aan de Maas liggende gedeelte van de stad is geheel gestremd. De Waal bij Nijmegen is het laatste et- maral bijna 2 M. gewassen. De Waalkade staat blank. De aanlegsteiger van de stoom pond moest verlegd worden naar een hoo- ger punt om het groote verkeer gaande te kunnen houden. De uiterwaarden staan geheel onder water, nu de sluizen alle open staan. Dinsdagavond werd nog met spoed het vee uit de weiden gehaald. Lobith is Dinsdagmiddag door het wa ter geïsoleerd. De weg Lobith-Spijck-El- ten, de laatste verbindingsweg, welke nog droog las, 'is overstroomd. Men wil nu trachten den auto-dienst naar Arnhem gaande te bonden over Elten-Zevenaar- Westervoort. Geheime distilleerderij. Te Gouda is door rijksambtenaren in sa menwerking met de politie, een geheime distilleerderij ontdekt (en huize van de KWesterkade aldaar. Do installatie is in beslag genomen en proces-verbaal op gemaakt. Een vordering ingesteld. De rechtskundige raadsman van den Baarnschen agent Huisman bekend uit bet zwerversdrama zal vti'or zijn cliënt een civiele vordering tegen De Telegraaf instellen, wegens het buiten diens vin den opnemen van zijn portret. Het verkeer. In hefc weekblad Timitheus dicht een in zender liet volgende: Wie daaglijks met 't verkeer verkeert noemt het verkeer verkeerd; dat dan 't verkeerd verkeer verkeer' zoodat men in 't verkeer niet in gevaar verkeer'. De visschersramp cp de Schelde. Het comité tot steun aan de nagelaten betrekkingen van de verongelukten bij den visschersramp, werkende voor Ylissingen en Arnemuiden, keert thans voorloopige bedragen aan de weduwen uit. Ook de ge redde visscker is "verschillende weken on dersteund. Thans verwacht men, dat hij spoedig aan het werk zal gaan. Ook wordt berekend wat kan worden uitgekeerd aan hen, wier schepen ernstig beschadigd zijn, waarbij rekening wordt gehouden met de draagkracht der getroffene. Voor- •op blijft staan het verleenen van steun aan de nagelaten betrekkingen der veron gelukten. Ernstig moicronpfiluk te Overveen. Te Overveen is een motorrijwiel met den heer Heemstra, commissaris van politie van Bloemendaal, als bestuurder, tegen een automobiel van den heet Wufs. uit Zandvoort opgereden. De heer Heemstra is bewusteloos naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Z:;n toestand is ernstig. Land- en Tuinbouw DE VER. VOOR BLOEMBOLLEN- CULTUUR. Een beursgebouw te Heemstr.de? Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben, goedkeuring verleend aan een be- shiH van den raad der gemeente Heem stede, om aan de vereeniging voor bloem bollencultuur een groot terrein ten ge schenke aan te bieden voor de stichting van een eigen beursgeibouw. Thans worden de beursdagen nog te Haarlem gehouden. Naar men weet, stelt ook de gemeente Hillegom pogingen in het werk om het nieuwe beursgebouw aldaar gevestigd te krijgen. De Kreiage-herdlenking. Zaterdag 1 Nov. was het honderd jaar geleden dat Jacob Heinr;ch Krelage, een man die voor de Bloembollenstreek van verbazend groote beteekenis is geweest, werd geboren. Van het Weekblad voor B'oembollencul- tuitr verscheen hj deze gelegenheid een extra nummer, waarin door verschillende vooraanstaande personen deze groote man, met zijn veelzijdige ontwikkeling, en groot arbeidsvermogen werd herdacht. Maandagmiddag had in liet Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een herden kingssamenkomst plaats van leden der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur met genoodigden. De heer J. H. Krelage. Voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloemb. Curtuair sprak een gedachtenis rede n't en teekende de merkwaardige persoonlijkheid zijns vaders als vakman, als organisator in zijn ruimen maatschap pen j ken werkkring. Krelage had oorspronkelijk tegenzin :n z'jn beroep, doch het was juist deze tegen zin die hem tot een voorman in het vak maakte, daar hij op alles wat hij deed zijn persoonlijk stempel drukte Gewezen werd op de zeer uitgebreide bibliotheek die doot hem werd verzameld. In herinnering werd gebracht dat het Krelage was, die de één- kleurige tulpen, de thans zoo algemeen bekende en geliefde Darw'n-tulpen in den handel! bracht, en ook in dit opzicht een fundament legde waarop door latere ge slachten met vrucht kon worden voorge bouwd. Hij arbeidde met alle kracht voor de verheffing van het bedrijf en slaagde er in den tu:nbouw, die in die dagen slechts werd beschouwd als een minderwaardig aan hangsel van den landbouw, te maken tot een zelfstandig vak. Hij was een man d:e zich in dezen rnate- rialistischen tijd slecht zou hebben thuis- gevoeld. Met totale verwaarloozing van den 8-ur.igen arbeidsdag wérkte hij voor het algemeen belang. Hij was de schakel tusschen de wetenschap en den tuinbouw, en Réeft er voor een zeer belangrijk gedeel te toe bijgedragen dat de Nederlandische Bloembollencultuur genoemd wordt onder de dingen „waarin een klein land groot kan zijn". Namens den minister van Binnenland se he. Zaken en Landbouw die persoonlijk verhinderd was, werd gesproken door den heer Kakebeeke, Inspecteur-generaal van den Landbouw. Voorts werd het woord gevoerd door J h r. Van Tets, Voorzitter van dë Né- derlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, Jhr. „van Boom, Burge meester van Heemstede, en den heer Gou verneur, Burgemeester van Sassenhe'm. De heer W. War naar van Sassen- heim sprak ten slotte als voorzitter van het „Comité tot voroneredden va.n de her denking van den lOOslen geboortedag van J. H. Krelage", en bood de familie Kre lage aan een borstbeeld van den stichter der vereeniging. te p^atsen in het te stich ten Centraal Vereenigingsgebouw voor het Bloembollenvak. De* heer G. Rob.ert voerde op het mooie concertgebouw-orgel uit: „Koraal- voorspel"' van Bach, „Marcho Funèbre et Chant Sérephique" van Guilmant. en „Pax Vobiscum" van Karg Elert. Veiling van gladiolus-bollen. De bloembollen-kweekers ver. „Floralia" te 's-Gravenzande zal im de 2e helft van November bij wijze van proef een veiling van gladiolus-bollen houden, 'dé eerste in het Westland. De bollen zullen op mae- verkocht worden cn net, zooals de nip- bollen, naar sorteering op 1/ II en III. INGEZONDEN (Ruiten verantwoordelijkheid der -Redactie) Stalling vcor tie woonwagenpaardjes. i 3e verantwoording. li Giften of toezeggingen kwamen in van: Mej. van 't HT f 2.50; Mej, M. f 3,—; den. lieer P. voor N. N. f 10,— Mej. M. J, M, f 2s50; den heer H. f 1,-; den heer v. f 1(V—familie S. f 5,—; N. N. f 0.50.; den heer v. T. f 2,50; Het Valutahuis f 10,— Mevr. B. f 2,—; Mevr. M. f 1,—; Mej. B. f 2,50; heer en Mevr. K. f 10, totaal f 62,50, met vorige opgaven teza men f 402.Bovendien een aanbieding tot gratis assurantie van den heer v. D.. Allen hartelijk dank, maar het benoo- digd bedrag is nog lang niet bijeen. Wie Aran plan is wat te geven, maar dat kos telijk besluit nog voor zich hield: meld het mij nu. Nog flink wat giften groot en klein en wij gaan bouwen. Dat kan nog. maar het wordt boog tijd! HUGO VAN POELGEEST, - Penningmeester Afd. Leiden en O. van de Ned. Ver. tot Besch. van Dieren. 2 Nov. 1924 ,3Ouderzorg"„ Leiderdorp. Telef. 1135. RECHTZAKEN J KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting komen 19 za ken op de rol voor, voor niet-openbaar één zaak. Als waarnemend Ambtenaar fungeert mr. M. B. Vos. Aan M. J. L., winkelbediende te Zoe- terwoude, J. H. B., houtbewerker, J. Mbankwerker, W. H. M., rijwielhersfel- Ier, I. M. metselaar, allen te Leiden,- en leden van de rijwielvereeniging „V.I. O.S." te Leiden, is ten laste gelegd, dat zij op Zondag 7 September onder gemeente Zoeterwoude een snelwedstrijd hebben ge houden. Door den gemeente-veldwachter Degenaar van Zoeterwoude en den rijks veldwachter van Niekerk te Hazerswoude, is de eerstgenoemde beklaagde aangehou den, die verklaard had, dat er een beker verreden werd. De verschillende beklaagden, beweer den allen, dat, daar er geen vergunning voor was aangevraagd, men van het wed strijden had afgezien, en nu maar eens op verkenning was uitgeweest. Boyendien was het geen snelheids- doch een betrouwbaarheidsrif. De schenker van de beker, getuige van der Wei j den, bankwerker te Leiden, be vestigt het aangevoerde, daar, als dien dag de beker was verreden geworden, hij als schenker er wel geweest zou zijn De ze is echter enkele dagen later, verreden op den Haag weg. Arie Vasseur, slager to Leiden die familie is van de andere be klaagde, kan als wielrijder als getuige hetzelfde verbaal dc m De kantonrechter leest nog eenige kran tenberichten voor, waaruit anders zou blijken, doch beklaagden beweren, dat dit op de „Bavaria"-beker slaat en voor reke ning gesteld moet worden van de betrok ken verslaggever. Nadat ook nog de voor zitter van -V.I.O.S. is gehoord meent de ambtenaar het wettig bewijs niet vol doende geleverd, en vraagt thans vrij spraak; doch zal nog eens een onderzoek instellen, wijl die wedstrijden toch een ge vaar zijn voor de wegen. J. P. koopman te Leiden, heeft on der Noordwijkerhout ijzer in het water ge worpen. Beklaagde beweert het op de kant gegooid te hebben, wat getuige Wa genaar tegenspreekt. Eisch f 5 of 2 dagen. In de vorige week aangehouden zaak van W. St., vissoher te Leiden, be klaagd van het vervoeren van een zegen in de Groote Sloot onder Warmond, worden nu gehoord de getuigen v. d. Meij tuinder, en M. Vreeken en diens zoon, vis- schers, die een omstandig verhaal doen van een schuitje met zegen, dat gelegen was in h'et poeltje achter de voormalige visscherij van Spaargaren. De zoon is beklaagde eerst nagegaan, en later zijn ook de andere getuigen mede- gegaan, waarvan er een Jacobs Rijksveld wachter te Warmond is gaan halen. Op de Warmonderheksbrug hebben de bekl. ge staan vlak bij de daar verdekt opgestelde getuigen. Bij het Leidsche Tolhek is be klaagde aangehouden en de zegen in be slag genomen. Alle getuigen hebben de ze gen gezien. Ook heeft beklaagde getuige M Vreeken later nog gedreigd. Verbali sant Jacobs deelt zijn bevindingen mede, waarop beklaagde aanvoert, dat hem in ieder geval ten laste is gelegd, „in de Groote sloot". Dq kantonrechter zegt. of. ander verboden water onder de gemeente Warmond, wat bekl. ook niet juist oor deelt. daar dit water onder Oegstgeest hoort. De Ambtenaar zegt dat er veel geklaagd wordt over strooperij onder Warmond,, zonder dat de daders gegrepen kunnen worden, waarom hij een voorbeeld wil stellen en f 25 boete of 10 dagen hechtenis eisckt met vebreurd verklaring van de ze gen. P. G. R. te L e i d e n, heeft op een marktdag gereden op de Vischmarkt Beklaagde heeft het niet gezien en ge. weten, wat de kantonrechter aanneemt. Da ambtenaar eischt f 1, wat de kantonrech ter direct terugbrengt op f 0.50. „Maaï niet meer doen!" A. C. de W, kinderjuffrouw te 0 e g s t- geest, had zidh voor een zelfde over treding te verantwoorden. Zij vondt het zeer vermakelijk, waartoe zij blijkbaar dacht dat haar 22-jarige leeftijd haar recht gaf. Doch de kantonrechter zag er geen lolletje in en liet do oiseh van deu ambtenaar, f 2 boete, voorloopig nog on aangeroerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6