Gemeenteraad Alphen aan den Rijn. Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lo- vink. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van een door den heer de Wolf in de vergadering van 21 Augus tus gestelde vraag, waarom door den Com missaris van Politie in overleg met den burgemeester is verboden het zingen van de Internationale in een volksconcert, ant woorden B. en W. dat zulks is verboden in overleg met den wn. burgemeester, om dat men vreesde voor manifestaties. De heer de Wolf is hiermede niet geheel tevreden, omdat de comm. van politie als reden opgaf, dat hij voor een derge lijke propaganda geen toestemming mocht geven. Spr. vindt zulks een bekrompen standpunt en hij hoopt., dat iets derge lijks in den vervolge niet meer zal voor komen. De Voorz. zegt hieromtrent nog, dat B. en W. van meening zijn, dat iets derge- Sjks ook niet meer in een gemeente als Alphen moet voorkomen. Naar aanleiding van een vraag van den heer v d.. Neut, of het niet mogelijk is het rijden met autobussen op Zondag in de gemeente te verbieden, antwoorden B. «n W., dat er geen enkele grond is, waar op zij zulks zouden kunnen verbieden. Verschillende ingekomen stukken wor den in handen gesteld van B. en W., om fraeadvies. Hierna is de agenda aan de orde. 1. Voorstel van B. en W. naar aanleiding 7an een verzoek van den heer C. Panne fis Sr. alhier, om vergunning tot straat man! eg. Z.h.s. goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling ?an een nieuwe verordening ingevolge- art. ;14 bis der Gemeentewet voor de Water- 51 Lic'hfcbedrijven; tot vaststelling van het bedrag der zekerheid voor den Boekhouder tier bedrijven e<n tot goedkeuring van het -eglement van orde voor de Commissie van bijstand voor die bedrijven. In deze verordening is thans een artikel opgenomen, waarin B. en W. de bevoegd heid gegeven wordt om de drie maanden de kas van den boekhouder der water- en lioh (bedrijven te controleeren. De verordening wordt zonder bespre king goedgekeurd. Het bedrag der zekerheidsstelling voor den boekhouder wordt vastgesteld op f 10 000. Het reglement van orde wordt z.h.s. goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening ad f 150.500.en van een ad f 150.000. Z.h.s. goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om aan den Ge meente-architect een jaarlijksche rijwiel vergoeding ad f 60.toe te kennen. Z.h.s. goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de overeenkomst met den Staat om trent. overname door de gemeente in onder houd en beheer van strooken grond gelegen nabij het station. Z.h.s. goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres van de bouwveree-niging „Volksbelang" alhier, houdende verzoek om beschikbaarstelling van de benoodigde gel den uit dé gemeentekas voor den bouw van zes woningen aan de Toussaintstraat. Z.h.s. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot het beschik baarstellen van een crediet van f 150. voor het maken van een voldoende riolee- ring bij de Burgemeester Bloemstraat. De heer Herngreen vraagt hoe het komt dat de toestand daar niet in orde is. Er is toch nog niet lang geleden, daar een riool gemaakt. Is dat niet goed gemaakt? De Voorz. moet hierop bevestigend ant woorden. Het schijnt, dat dit riool abso luut, onvoldoende is,zoodat bij hem voortdu rend klachten hierover binnenkomen. Daarom moet er dringend verbetering aangebracht worden. Omtrent de oorzaak van die inrichting, aldus zegt de Vooi*z., dat er destijds verschil van meening hier omtrent geweest is. Het voorstel wordt, hierna z.h.s. aange nomen. 8. Voorstel van B. en W .inzake de aan vrage van J. L. J. Gaillard e.a. om finan- cieele interesse van de gemeente voor de stichting en exploitatie van een zwemin richting. De heer Noomen is voor de oprichting van de zweminrichting (aan het Aarka naal, niet, in de allereerste plaat, om dat de kosten geheel voor rekening der gemeente komen, maar omdat hij voor goedkoopere baden is. Hij zou er echter bij voegen willen, dat de inrichting ook een of tweemaal opengesteld worde voor de schooljeugd voor degenen, wier ouders zulks goedkeuren. Ten aanzien van het tarief voor on- en minvermogendeh meent spr., dat het be ter is, de vereeniging daarin vrij te laten in plaats van haar aan banden te leggen. Het voorstel van den heer Noomen om half tarief te veranderen in verlaagd ta rief wordt door B. en W. overgenomen, waarna het geheele voorstel met algemee- ne stemmen wordt aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een subsidie over 1924 aan de. ver eeniging tot bestrijding van tuberculose. De Voorz. merkt hierbij op, dat dit de jaarlijksche subsidie van f 1500 betreft, doch dat B. en W. daarbij de conditie maken, dat de bijdragen van particulie ren moeten vermeerderd worden, om in den vervolge aanspraak te maken op sub sidie. Z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de- gas- en electriciteitsprijzen en ta rieven der waterleiding. Z. h. st. goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tot reorganisa tie van het Brandwezen. De beer v. Dijk stelt voor dit punt bij de a.s. begrooting te behandelen. Dan heeft men nog ruimschoots gelegenheid het voorstel in te zien. De Voorz. meent dat het bij de begroo- (ingsvergadering te weinig de aandacht der leden zal hebben. B. en W. zijn niet tegen uitspel, maar wenschen toch wel het gevoelen van den Raad te kennen. De heer Noomen heeft uit dit voorstel begrepen, dat B. en W. voornemens zijn de handspuiten af te schaffen, om goed- kooper, te kunnen werken en motorspui ten aan te schaffen om daardoor practi- schèr te kunnen werken. Spr. is van het voordeel, dat men zich hiervan denkt, niet overtuigd. De aanschaffing zal f 9000 kos ten, wat aan rente f 500 bedraagt. Daar bij komt het salaris van den Commandant ook f 500, samen dus f 1000. Spr. zegt, dat het niet veelvuldig zal voorkomen, dat het brandwezen in een jaar f 1000 kost. Wat de practische beteekenis betreft, meent spr., dat over het algemeen de brandweer te laat gewaarschuwd wordt. Hij zou daarom een premie wilhu uitloven voor dengene, die het eerst het bericht van den brand brengt. De heer Herngreen zegt, dat hij er wel iets voor voelt een auto-motorspuit aan te schaffen, omdat zulks wel vlugger zal werken. Maar hij is absoluut tegen het benoemen van den directeur der water-en lichtbedTijven tot commandant. De heer v. d. Neut is tegen het voorstel Hij zou willen voorstellen om de bestaande motorspuiten door een auto naar het ter rein van een e.v. brand te brengen. Hij is verder tegen het aanstellen van een commandant. Immers wanneer er één brand in een jaar is van 4 uujf, dan ver dient een brandweerman f 1.25 per uur en de commandant f 125 per uur. De heer. de Wolf voelt er meer voor om de brandweer in handen van de politie te geven. Ook hij is tegen het aanstellen van een commandat op vast salaris. Hij zou hem ook per uur willen uitbetalen. Ver der beplyeit hij om de spuiten onder te brengen in bet gebouw van de burger wacht. Weth. van Leeuwen is van oordeel, dat er deskundige leiding noodig is, zoowel bij branden zelf als bij de behandeling van het materiaal. De Voorz. zegt, dat verandering Jen zeerste noodig is. Spr. weerlegt verder verschillende door de leden geopperde be zwaren. De heer den Ouden stelt tenslotte voor dit punt aan te houden niet tot de be- grootingsvergadering, maar tot de eerst volgende vergadering, waarhij de heer Noomen bepleit om de e.v. voorstellen der raadsleden schriftelijk bij B. en W. in te dienen. De Voorz. merkt nog op, dat op de eerst volgende vergadering wellicht de begroo ting zal worden behandeld. Het voorstel van de heeren v. Dijk, den Ouden en Noomen wordt hierna aangeno men met algemeene stemmen. Punt 12 der agenda: Mededeeling van Ged. Staten betref fende de vermindering van de jaarwedde van den burg. met f 900 in verband met 't gebruik eener ambtswoning met voorstel van B. en W., wordt behandeld aan het eind der vergadering. 13. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor en tot onderhand- sche gunning van het aanbrengen van een betonschoeiing te Aarlanderveen. Na eenige. discussie over de herbeste- ding van dit werk wordt het voorstel z. h. st. goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. inzake de her ziening van de prijzen van bouwgronden. De heer Herngreen zegt,dat hij lang zamerhand eenig begrip hoeft gekregen van de cijfers van het grondbedrijf, waar uit hem bleek, dat er een aardige winst gemaakt wordt, zoo zelfs dat hij voor stelde de grondprijzen met 15 te verla gen Nu stellen B. en W. in dien geest voor, maar leggen tegelijkertijd een reke ning voor, waaruit blijkt, dat het verlies over 10 jaar f 127.000 zal 'bedragen. De heer Gesman zegt tegen het voorstel te zijn, indien er het volgend jaar zulk een tekort is. De heer v. Dijk, lid van de grondcom- missie, wijst erop, dat er elk jaar een te kort is op de huurrékeniiig. Dit bedraagt thans f32.000 en zal dus geleidelijk aan groeien. Na langdurige discussie word» het voorstel -van B. en W. aangenomen met. 13—4 stemmen. Tegen de heeren de Wolf, den Oudeu, Herngreen' en van 't Bic», 15. Voorstel van B. en W. oip aap J. Vonk. aannemer van de ambtswoning voor den burgemeester een vergoeding te verleenen van f379.83 in de door hem geleden schade veroorzaakt door de windhoos tijdens den bouw der woning. De heer de Wolf kan "zich niet met hel voorstel van B. en W. vereenigen, omdat bij een vorig geval ook geen schadever goeding werd gegeven. De Voorz. zegt, dat hetgeen bij die windhoos gebeurd is zoo iels abnormaals is. dat men daarop niet had kunnen re kenen. De beer Bol. zou de schade door beiden voor de helft willen doen dragen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen met 152 stemmen, die van de heeren Bol en v. d. Neut. 16 Voorstel van B. en W. tot inge.bruik- geving van gemeentegrond aan de N.V. „Acetylena" te 's-Gravenhage. Z. h. st. goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. om aan P. N. de Kwaasteniet ondershands te verhuren een perceel weiland. Z. h. st. goedgekeurd. 18. Benoeming van een boekhouder bij de Water en Lichtbedrijven. Op voorstel van wethouder Joh. Vlas man gaat de Raad eenige oogenblikken in geheime vergadering. Na heropening der vergadering wordt tot stemming overgegaan. De voordracht luidde: 1. D. v. Vuuren, Heerlen; 2. C. W. Schneithorst, Den Haag 3. W. H. G. Beek, Alphen a d. Rijn; 4. J. Braam, Bennebroek; 5. L. de Vries, Brus sel. Bij eerste stemming werden uitge bracht op no. drie 8 stemmen, op no. vier 4 stemmen, op no. vijf 5 stemmen. De tweede stemming gaf juist hetzelfde resultaat. Bij de herstemming tusschen Beek en de Vries werden uitgebracht 8 stemmen op Beek en 5 op de Vries, terwijl 4 stem men blanco waren. De heer Beok is dus- benoemd behoudens geneeskundige goed keuring. 19. Benoeming van een lid van de le com missie tot Wering van Schoolverzuim in de vacature P. van der Bijl. Benoemd wordt de heer K. J. J. H. van den Burgh met 11 stemenm. 20. Benoeming van drie leden van het Alg. Armbestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren L. Gesman, J. W. van Muiswinkel en J. Kerkhoven. Benoemd worden de heeren L. Gesman, J. W. van Ruting en J. Kerkhoven. 21. Voorstel van B en W. tot regeling van de belooning van den deurwaarder der plaatselijke belastingen voor zoover zijn aandeel in de vervolgingskosten be treft. Z. h. st goedgekeurd. 22. Vaststelling vari de door den gemeen teontvanger ingediende staten van oninba re posten over vorige dienstjaren. Z. h. st. goedgekeurd. 23. Goedkeuring van de rekening van bet Alg. Armbestuur, dienst 1923. Z. h. st goedgekeurd. 24. Goedkeuring van de rekening der Ge zondheidscommissie over 1923. Z. h. st. goedgekeurd. 25. Voorloopige vaststelling van de ge- meenterekening dienst 1923. Z. h. st goedgekeurd. 26. Wijziging van de gemecntebegrootïng dienst 1924. Z. h. st. goedgekeurd. Hierna gaat de Raad weer in geheime vergadering. Na heropening der zitting draagt de voorz. het presidium over aan wethouder Joh. Vlasman, waarna deze punt 12 in-behandeling brengt, welk voor stel z.h.s. wordt goedgekeurd. Hierna wordt de vergadering gesloten. GEÜ3EMGD EiiEUWS pe mcerd te Wychen. Men meldt uit Nijmegen aan de „Msbd" Volgens mededeelingen van mr. Bon- nike, verdediger van K. v. M., in den ge ruchtmakenden moord le Wychen, heeft MIJNHARDT's Staal-Tabletten Maag-Tabletten Zenuw-Tabletten. Laxeer-Tabletten. Hoofdpijn-Tabletten 21378 Bij Apoth. en E K. v. M. zelf verklaard den gewelddadi- gen moord gepleegd te hebben. K. v M. had voor de Arnhemsche" Rechtbank slechts gesimuleerd. Het Delftsche geval. De onderwijzeres die te Delft een leer linge in de kast opsloot, en vergat haar te bevrijden, is overgeplaatst naar een an dere school derzelfde school vereeniging. De leerlinge is ook naar die school overgegaanmeldt het „Hbld." Onvoorzichtig omgaan met wapenen. De 18-jarige zoon van den landbouwer S. te Krim (gem. Ambt-Hardenberg), ban teerde al spelende een geladen buks Op een gegeven moment viel het wapen en ging af. De jongen werd door een kogel in den rug getroffen. Op advies van den geneesheer is hij terstond vervoerd naar Hoogeveen en in het ziekenhuis aldaar opgenomen. Wederom een doodelijk mijnongeval. Weiderom heeft in een der Limburgsehe mijnen een doodelijk ongeval plaats gehad. Thans in de mijn Laura en Vereeniging to Eygelshofe.n, waar gistermorgen de 26-jari< ge gehuwde mijnwerker G. van een hoogte van 40 M. van een schacht viel. De man wat op slag dood. Dezelfde persoon is voor eenigen rijd in de mijn bijna door verstik king om het leven gekomen Hij werd toen bewusteloos naar boven gehaald, terwijl een medearbeider toen den dood vond. Jeugdige boefjes. Twee meisjes van een jaar of 17. be hoorlijk gekleed, kwamen Donderdagavond in het Kleverpark te Haarlem een dame vragen of zij een rijksdaalder kon wisse len. Zij deed dit en even later kwam een der meisjes terug met de mededeeling dat mevrouw in donker een cent had gegeven inplaats van eén kwartje. Zij verwisselde het geldstuk, maar thuis bemerkte zij, dat niet alleen de verwisseling van het kwar tje een truc was geweest, maar ook (lat de rijksdaalder een chnonladp-rijksdaalde* was Inbrekers aan het wsrK. Men meldt ons uit Oostelijk Noord- Brabant dat daar blijkbaar weder een inbrekersbende in actie is, welke het Voor namelijk heeft gemunt op de zuivelfabrie ken. Wij vernamen van inbraken of po gingen tot inbraken in zuivelfabrieken te Oss, Hunk, Oploo, enz Nergens was de buit groot. Van dp dadp™s is hot geen spoor ontdeW Gevecht met wilcis^roopcrs. De Rijksveldwacht van Weert en Ncder- weert wilden Donderdagnacht in het. jacht veld nabij Maarheeze 'n drietal wildstroo- pers met den lichtbak aanhouden. Op de sommatie, om te blijven staan, werden van strooperszijde eenige schoten gelost, waar. door een der rijksveldwachters licht ver word werd. Een der stroopers werd direct gearres teerd; de twee anderen werden in den- na middag te Budel aangehouden. Weer aangehouden. Dezer dagen werd melding gemaakt van een Duitsohcr, die op transport vnn Zut- plien naar Enschedé uit den trein wist te springen. Zijn vrijheid heeft niet lang geduurd. Donderdagavond is hij le Eefde aangehouden. De sprong uit den trein had hem geen kwaad gedaan Ons Babbelhoekje, i Beste jongens en meisjes. Jullie hebt 't mij wel erg gemakkelijk jpemaakt. Ik geloof dat ik geen jaren zoo weinig briefjes heb gehad als ditkeer. Wat de oorzaak is weet ik niet. Mis- achien zijn er wel meerdere familieleden ongesteld, want er zijn naar ik hoor heel Wat zieke kinderen, maar prettig vond ik het niet. We zullen tenminste hopen dat het nu wat beter gaan en dat ik nu eens verrast wordt door een overvloed van briefjes. Dat is prettiger voor mij. maar ook voor de anderen die meedoen. Overigens komt het niet zoo erg slecht uit ditmaal, want de ruimte is beperkt en ik mag dus slechts een bescheiden boekje in beslag nemen. En 't verhaal laten staan gaat ook niet. Zoo zouden we dus kunnen zeggen dat hier uit het kwade het goede is geboren, maar ik zeg er direct bij. dat ik aan het goede ook in dit geval de voorkeur geef. En nu eerst de correspondentie: ,,Zangeres j e" Leiden. Had je de vorige week geen tijd. Wel prettig dat jullie zoo gelukkig zijn met de kuikentjes. Houden, jullie ze zelf of worden ze ver kocht 2 „A'njelier" Hazerswoude. Nee, ik ben er niet bij geweest. Leuk dat je de Koningin nog gezien hebt. Ja. 't is nogal een tamelijk lang verbaal. „De Kleinste'' Koudekerk. Zoo, is het nu weer de tijd om te tollen. Ik ge loof dat de jongens hier nog druk aan t. knikkeren zijn. Of is dat nu weer voorbij? ,,Moed0rs meisje" Noordwijk. Het Is nu wel wat laat, maar ik wil je toch even met Moeders verjaardag geluk- iwenseben. Ben je erg ziek geweest en is *t nu weer heelemaal in orde? „Blondine" Koudekerk. Ja 't ^vas to mooi weer. maar 't is later heel wat kouder geworden. De kachels moeten nu *1 geregeld dienst doen. „J u n i o r". Ja, 't zou zeker leuk zijn als alle nichtjes en neefjes present waren. Maar 't lijkt nu weer op het omgekeerde, 't Scheelt weinig of ze waren allemaal weg gebleven. ,,Jan van Schaffelaar" Leiden. Wat jammer, dat die meester ziek is. We willen hopen dat hij weer gauw beter wordt. En hadt je een prettigen Zondag? ,,Heid eb 1 o em p j e" Leiden. Nee erg moeilijk waren ze niet ditmaal, 't Is zeker koud de laatste dagen, maar gelukkig is de lucht nogal helder. ,.B o s c h v i o o 11 j e" Lisse. Wat prettig dat je dat cadeautje kreeg. Je hadt dbn Catechismus zeker wel heel goed geleerd. Was je niet erg blij? ,,Waterlelie" Lisse. Je bent er heel dicht bij maar 't ia 31 October. Nog wel gefeliciteerd boor met Opoe's verjaardag, 't Viel zeker niet mee, daar op den weg. ,,Wiide Bob" Leiden. Er waren heel mooie platen bij, vooral van die zeebon den en die vogels. Jammer dat die tocht zoo ongelukkig afliep. De oplossing van de raadsels is: I. Beter hard geblazen dan den mondgebrand. Onderdeelen: Mondorgel, haard, groen, zand, beer, brand, den. tobbe. II. Onze dappere vliege niers naar Indië, hebbon hun doel nog niet bereikt. Onderdeelen: Vlieger, parken, zuinig, baard, hoeden, landrot, beelden, ons, Piet Hein, bieten. Hier volgen de nieuwe raadsels: I. Mijn geheel bestaat uit 62 letters. 40 4 28 43 61 36 worden niet veel meer bespeeld. Bij een viool behooren 21 31 56 49 16 9. 22 38 42 38 50 23 46 49 27 12 is geen ge makkelijk werk. Onze muziekcorpsen bezitten geen 37 48 44 5S 35 13 6 41 k. Op 3 14 6 2 38 45 51 62 wordt geblazen. Vele schepelingen hebben een 55 20 42 15 8 57 38 17 25. 18 32 54 37 39 60 was een beroemd com ponist. Een 43 16 37 11 14 33 heeft iedere piano. Een piano wordt wel eens een 10 34 53 2 50 39 5 genoemd. 26 11 24 38 58 was een harpspeler. 1 2 3 30 13 was een muzikant. 52 7 29 59 47 is goed in 't leven. 19 is een w. o een muzieknoot. een lichaamsdeel. een andere naam voor 'eclitge- noóte. een Schotseh muziekinstru ment. o 1 een muziekklank. een deel van Engeland een woonplaats voor dieren. ©en kleedingstuk. een gewicht. De middelste lijnen moeten hetzelfde woord vormen. Vele groeten van Oom FELIX. OP VFRKEEROE t-ADEN. „Karei", begon de heer Marlijn, terwijl hij zich naast den jongen neerzette, ver tel mij eens is het al bepaald wat je wor den moet* je hebt immers deze week de dagschool ook verlaten?" ,,Ja mijnheer", antwoordde Karei, ,,en" voegde hij er bij, terwijl hij zijn onderwij zer trolsch aanzag ,:ik heb ook al werk." ,,Wel verbazend", zèide mijnheer Mar- tijn dat is vlug. Wat voor werk en bij wien? vertel het mij eens gauw." Karei deecl nietn liever dan dat. „Ziet u mijnheer", begon hij, Zaterdag avond kwam de courant en daar stonden een massa advertenties in. Vader en ik zijn samen, gaan kijken. Er waren er wel vijf voor loopjongen, maar dat wilde va der niet hebben. Vader zegt ik moet een vak leeren. Maar er was er een bij van een bakker, die vroeg een jongen om in het vak opge leid te worden en ook wat brood rond te brengen. Vader vroeg of ik daar zin in zou hebben en ik vond het wel prettig. Wij zijn er samen heengegaan, Vader en ik. 't Was bij mijnheer yan Leeuwen in de Hoogstraat weet u wel? Mijnbeer was zoo aardig en vroeg of ik goed mijn best wilde doen met het vak te leeren, en dat ik heel secuur moet wezen als ik brood wegbreng, want- dan moet ik geld ontvangen. Vader en ik vonden het allemaal goed en toen wij weggingen gaf mijnheer van Leeuwen mij een hand en zei: ,,Nu Karei, als jij je best doet, zal ik een knappen bakker van je maken." Glimlachend had de heer Marlijn naar het uitvoerige verbaal van Karei geluis- terd, „En wanneer ga je er heen?" vroeg hij. „Twee Januari, mijnheer", antwoordde Karei, „dan moet ik er voor het eerst heen. Moeder lieëft het nog zoo druk, want zij moet witte jasjes voor mij ma ken, weet u wel, zooals de bakkers dra gen." Met 'een kleur van bet vertellen zag Karei zijn onderwijzer aan. 't Was den jongen aan te zien dat 'fiïj genoot van zijn witte jas. Karei", zei de heer Marlijn, en nu kwam er een ernstige trek op zijn gelaat, ,,'k ben blij voor je, erg blij. dat je het zoo goed getroffen hebt. Maar je gaat nu een heel ander leven- tegemoet dan er achter je ligt. In die nieu we omgeving van die bakkerij en op de straat wachten je zeker allerlei gevaren, waaraan je nu nog niet denkt. Dien trouw en eerlijk je patroon en heb je iets verkeerd gedaan, beken dan liever je schuld, maar tracht nooit iemand te be driegen. En denk er bovenal aan. al ziet Vader noch Moeder, patroon noch vriend je. God ziet je altijd en overal." Terwijl de heer Martijn van trouw en eerlijk sprak, en "van schuld bekennen, was er een hooge blos op Karel's gelaat gekomen. 't Was hem als doelde mijnheer op een voorval, dat reeds lang geleden gebeurd was. En toch wist mijnheer Martijn daar niets van. Karei begreep niet dat het zijn geweten was, dat hem telkens weer aan dat voorval herinnerde. 't Was zóó geweest. Eens op een Zondag 't was al wel een half jaar geleden, had Karei zijn Moeder gevraagd om naar het voetballen te mogen gaan kijken. Karei was een groote liefhebber van voetballen. Ieder vrij uurtje dat hij had, bracht bij er mee door. Soms vond Moeder het wel wat erg en dan maakte zij er een eind aan maar meestal liet zij hem maar gaan. Dien Zondag was er een groote wel- strijd, op het voetbalierrein aan den bui tenkant der stad. 't Was maar tien cents toegang. Maar Moeder had hem verwon derd aangezien en hem gevraagd of bij dan niet wist dat het Zondag was. En Moeder had beslist neen gezegd eens en voor altijd, en hem op kinderlijke wijze uitgelegd dat de Zondag Gods dag is en wij ..dan alleen dingen behooren te doen tot Zijn eer. Toen was Karei naar de Zondagschool gegaan, met een dubbeltje in zijn hand voor de collecte. Maar liet- dubbeltje had iu zijn hand gebrand, want een stem in zijn hart zei: Ga naar het voetballen, je hebt nu im mers een dubbeltje?" Wel was daar ook een andere stem die zei dat bij naar de Zondagschool moest gaan en dat het dubbeltje voor de collecte was, maar de booze stem had het gewon nen. Plotseling had hij zich omgekeerd e:i was naar het voetbalterrein gegaan. Maar nooit had iemand het geweten. Toen hij de week daarna weer op Zondagschool kwam had hij gezegd, dat hij hoofdpiju had gehad. Maar hijzelf kon het maar nooit vergeten, hoewel hij het later nooit weer gedaan had. Mijnheer Martijn had niets gemerkt van Karèl's verlegenheid. Beloof mij nu nog één ding", zeide hij. „Beloof mij, dat je den Bijbel dien j© hebt gekregen, trouw zult gebruiken. Lees er iederen dag wat in: Wil je dat? Mijnheer Martijn stak zijn hand uit en». Karei legde de zijne er in. „En Karei, bier heb je een kaartje waar op mijn naam en adres in mijn toekom stige woonplaats staat. Als jo ooit in mop} lijkheden of zorgen verkeert, herinner dan in mij een vriend te hebben die a's het cenigszins mogelijk is, je gaarne 1 belpen Trotsch legde de jongen bet kaartje ut zijn Bijbel. Wat was mijnheer toch vr ui delijk voor hom! Hartelijk namen Jij* beiden nu afscheid en Karei spoedde zwlx naar huis. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7