i f GEMEENTERAAD LEIDEN De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maan- idag vergaderen ter behandeling van de yolgende punten: 1. Benoeming van een lid der Plaatselij ke Shoolcommissie. 2. Voorstel tot kostelooze overname in (eigendom bij de gemeente van: a. een strookje grond aan de Ooster- etraat, Kad. bekend Sectie K No. 3703 ged. b. een strookje grond aan den Hoogen (Rijndijk, Kad. bekend Sectie. M No. 3'#34 ged.; c. een strookje grond en water. Kad. be kend Sectie O Nos. 15 en 32 ged. 3. Voorstel: a. tot aankoop van het perceel Lage 'Rijndijk, Sectie K. No. 783; b. tot beschikbaarstolling van de voor Jdien aankoop benoodigde gelden. 4. a. Herstemming over het amendement van den heer van Stralen, op art. 13 der ontwerp-verordening betreffende den Ge meentelijken Dienst voor Sociale zaken; b. Voortzetting van de behandeling van het voorstel in zake de instelling van een gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. 5. Verordening, houdende wijziging van !de verordening van 2 Mei 1912 (Geinblad no. 17), op de Straatpolitie. 6. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad no. 18), op het Rijden. 7. PTaeadvies op het verzoek van K. G. van der Hoeven e. a., om den naam „Dief steeg" te veranderen in dien van ,,Graven- ete instraal" of ,Gravinnestraat." 8. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. 9. Praeadvies op het verzoek van de ver- eeniging „Hulp in de Huishouding", om toekenning van een subsidie in de kosten van verzorging van armlastige kraamvrou wen. 10. Praeadvies op het verzoek van de stichting „het Ned. R. K. Huisvestings comité", om toekenning van eene bijdra ge in de kosten van uitzending van kinde ren naar eene vakantiekolonie. 11. Praeadvies op het verdoek van den Leidschen Bestuurdersbond, om aan daar voor in aanmerking komende werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners een reductie op den prijs der brandstoffen te .verleenen- 12. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond, om beschik baarstelling van een ontspanningslokaal voor werkloozen. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van een voorloopigen verbindingsweg van de Langegracht naar den Maresingel. Hulp in de Huishouding. Door de vereeniging „Hulp in de Huishouding" is verzocht, gelden te harer beschikking te willen stellen, ten einde armlastige kraamvrouwen te kunnen verzorgen, terwijl zij bij haar nader schrijven van 24 Juni d. a. v. verzoekt haar steun te verleenen op dezelfde wijze als ten aanzien van de R.-K. vereeniging van Kraam verzorging plaats heeft. Blijkens het advies van den Directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst neemt de behoefte aan kraamverzorging voor on- en minvermogenden toe. Immers, terwijl in het jaar 1923, 19 kraamvrouwen weiden verzorgd, strekte deze zorg in de eerste helft van dit jaar zich reeds uit tot 22 kraamvrouwen. B. en "W. meenen dan ook met de Com missie voor den Geneeskundigen Dienst en den Keuringsdienst van "Waren wel vrij heid te kurmeD vinden, den Raad te advi- ieeren gunstig op het verzoek te be schikken. Zij geven derhalve in overweging om, evenals met de R.-K. vereeniging van Kraamverzorging ook met. de vereeniging „Hulp in de Huishouding", en wel met in gang van 1 Januari 1925. eene overeen komst aan te gaan betreffende de kraam verzorging van van gemeentewege aan te wijzen armlastigen, m a w. het verschaf fen van hulp bij de bevalling van de >moe- dcr en bij de verzorging van moeder en kind na de heimlling, benevens de ver strekking van de benoodigde verplegings- artikelen en de e. v. ontsmetting van aan armlastigen in gebruik gegeven bedde- jgoed, een en ander zooals ten beheve van de leden der vereeniging is bepaald en zulks tegen betaling van oen bedrag van f 35 per geval, met dien verstande even wel dat, indien de verzorging langer dan 10 dagen duurt, voor iederendag daar boven f 2.50 zal worden betaald, echter "tot een maximum van f 45 voor alle kos ten per geval: voorts aan die overeenkomst jde voorwaarden te verbinden: a. dat de kraamverozrgsters der ver eeniging verplicht zullen zijn ten minste 'éénmaal in de drie jaren een herhalings cursus te volgen en dat zoowel de oplei- Iding der verzorgsters als de herhal in gscur- Ben geschieden ten genoegen van den di- trecteur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst; b. dat de kraamverzorgsters verplicht kullen zijn het door de vereeniging vast gesteld insigne steeds duidelijk zichtbaar Lte dragen. f Reductie op brandstoffen. In een adres aan den raad verzoekt de !>eidsche Bestuursdersbond: a. van gemeentewege aan werklooze" (hoofden van gezinnen en kostwinners, die jnaarvoor in aanmerking komen, geduren de het tijdvak van 15 October 1924 tot 15 (April 1925 of zooveel langer als de weers gesteldheid het noodig mocht maken, eene Reductie te verkenen van 50 pet. op den iprijis der brandstoffen; b. gedurende het tijdvak van 15 OctobeT 5924 tot 15 April 1925 een ontspannings- i lokaal voor werkloozen beschikbaar te stel len. Met betrekking tot het verzoek sub a '(omtrent het 2e verzoek zullen B. en W. af zonderlijk praeadvies uitbrengen) dient al lereerst te worden opgemerkt, aldus B. en kW., dat het verzochte onmogelijk voor in williging vatbaar is. De vraag toch om een reductie van 50 pet. op den prijs der brandstoffen is veel te algemeen; werd het verzoek ingewil ligd, dan toch zouden werkloozen zich on bepaalde hoeveelheden brandstoffen kun nen aanschaffen tegen 50 pet. van den kostprijs; Aangezien het evenwel de bedoeling van den Leidschen Bestuurdershond zal zijn, dat de Raad, evenals in zijn vergaderingen van 7 December 1922 en 15 October 1923, ook thans zal besluiten om gedurende het winterseizoen 1924-1925 aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Arm bestuur of de Gemeentelijke Steunverle ning daarvoor in aanmerking komen, een reductie te verleenen van 50 pet. op den prijs, waarvoor door de Gasfabriek cokes aan particulieren wordt geleverd, en als regel 1 H.L. per week, deelen B. en W. mede, dat van 5 November 1923 t/m. 29 Maart 1924 (21 weken) wekelijks bons, reohtgevénde op een halven H.L. cokes, door het Burgerlijk Armbestuur en de Ge meentelijke Steunverleening aan bedoelde categorieën van werkloozen zijn verstrekt, en wel door het Burgerlijk Armbestuur 13788 en door de Gemeentelijke Steunver leening 11241 bons. Van deze bons werden er aan de Stedelijke Lichtfabrieken res pectievelijk 13669 en 11215 tegen een hal ven H.L. cokes ingewisseld. De kosten, die op ongeveer f 22000.— waren geraamd, bedroegen voor het Bur gerlijk Armbestuur f 12261.70 en voor de Gemeentelijke SteunveTleening f 10078.90, d.a. in totaal f22340.60. Het komt B. en W. voor, dat, hoewel de werkloosheid zichtbaar vermindert en de economische toestand z:ch geleidelijk her stelt, er toch nog wel iets voor te zeggen valt, om den daarvoor in aanmerking ko menden werkloozen in het koude jaargetij de een extra-steun toe te kennen in den vorm van verstrekking van brandstoffen in natura. Met dezen extra-steun meenen zij, dat ook ditmaal niet vóór November moet wor den aangevangen, terwijl er eveneens geen termen aanwezig zijn, hem ook in de maand April te verstrekken. Aangezien ten gevolge van de afneming van de werkloosheid het aantal werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, dat door het Burgerlijk Armbestuur of de Ge meentelijke Steunverleening gedurende den a.s. winter zal worden ondersteund, hoogst waarschijnlijk aanmerkelijk lager zal zijn dan dat. hetwelk gedurende den winter 19231924 steun genoot., en de ookesprij- zen ongeveer 20 pet., zijn gedaald, zullen de kosten gedurende 22 weken (van Zater dag 1 November 1924 tot en met Maan dag 30 Maart 1925) ongeveer f 15000. bedragen. B. en W. geven den raad mitsdien in overweging te besluiten aan de werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, d:e naar het oordeel van het B. A. of de Gem. Steunverl. daarvoor in aanmerking komen, van gemeentewege eene reductie van 50 pet. op den prijs, tegen welken door de Lichtfabrieken cokes aan parti culieren wordt geleverd, te verstrekken, een en ander over het tijdvak 1 November 1924 tof en mot 30 Maart 1925 en in den geest, als in den vorigen winter beeft plaats gehad. Ontspanningslokaa' voor werkloozen. In bovenbedoeld adres verzoekt de Le'd- sche Bestuurdersbond in de tweede plaats, om gedurende het tijdvak van 15 October 1924 tot 15 April 1925 een ontspannings lokaal voor werkloozen beschikbaar te stel len. Daaromtrent brengen B. en W. het volgende onder de aandacht van den raad: Den 15en October 1923 besloot de raad twee lokalen in de benedenverdieping van het gebouw Gravestein beschikbaar te stel len als ontspannihgslokaal voor werkloo zen. De inrichtingskosten werden geraamd op f 750.terwijl voor toezicht, schoon houden, kachels aanmaken enz. f 19.50 per week werd noodig geacht. De inrichtingskosten bedroegen: Vert;mmering f43.89; Aanleg electr. lei ding benevens lichtkronen f41.56; Aanleg waterleiding benevens drinkkroezen f 34.15: Meubilair (tafels, stoelen, banken) f 567.50; Dam-, domino- en kaartspellen enz. £51.14: Totaal f738 24. Aan toezicht, schoonhouden, verwar ming, verlichting enz. werd uitgegeven: Toezicht, f 345.Schoonhouden f 137.75; Verwarming f174 68; Verlichting f21.75; "Waterverbruik f5.70; Totaal f684.88. Be lokalen waren opengesteld van 30 Oc tober 1923 tot 29 Maart 1924 op werkda gen van 912 uur v.m. en van 25 uur n.m., des Zaterdags alleen van 912 v.m. In de maarden November, December, Januari en Februari bezochten gemid deld 95 personen het lokaal, terwijl dit getal in de maand Maart tot 68 terugliep. Het grootste aantal bezoekers per dag bedroeg 124, het kleinste 37. Bij het sluiten van het seizoen op 29 Maart 1924 bestond de inventaris uit: 5 ornamenten voor electrisch licht, 110 stoelen. 24 tafels, 2 banken. 5 damborden met schijven, 3 dominospellen, 19 leitjes en 1 pak illustraties; de speelkaarten wer den vernietigd, daar zij totaal onbruik baar waren geworden. Hoewel de werkloosheid vermindert,, meenen B. en W., dat voor het as. win terseizoen toch nog wel aanleiding bestaat, wederom eenige vertrekken iri Graven- stein voor ver p oozing van werklooztn open te stellen. De kosten, hieraan verbon den, worden voor het tijdvak 3 November 192428 Maart 1925 geraamd op: Toezicht 21 weken a f 15.f 315. Schoonhouden 21 weken k f6.f,126. Verwarming f 175.Verlichting bene vens meterhuur f23.Water f6.—; Ontspannangmiddelen f 25.—=; Vertimme- ring, aanschaffing en onderhoud meubi lair f 80.Totaal f 750. De laabste post (vertimmering, enz.) is op f 80.geraamd, met het oog op het aanbrengen van een lichtpunt en het weg breken van een tusschenschot, waardoor de leeszaal aanmerkelijk meer plaats kan bieden. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. De Diefeteeg. In een adres vraagt een aantal bewo* ners van den Lange- en de Korte Diefsteeg B. ea W., den naam „D&fsteeg" te willen veranderen in dien van „Graveoistein- straat" of „Gravinnestraat". B. en W. herinneren er naar aanleiding van dit verzoek aan, dat de raad in den loop ran de jaren zich telkenmale op het standpunt plaatste, dat alleen in. zeer bij zondere gevallen, zooals bijv. bij verande ring van den plaatselijken toestand, tot wijziging van bestaande straatnamen be hoort te werden overgegaan. Op tal van adressen van soortgelijke strekking als het onderhavige, werd dan ook steeds afwij zend beschikt. B. en W. zijn, met de meerderheid van de Commissie van Fabricage, van oordeel, dat ook in het onderhavige geval aan den to£ dusverre op dit punt gevolgden regel vastgehouden moet worden. Het is immers ongewenseht te achten, straatnamen, die, zooals ook met de Diefsteeg het geval is, reeds sinds eeuwen burgerrecht hebben verkregen, te gaan veranderen, omdat de bewoners aan een anderen naam de voor keur blijken te geven. Bovendien zouden, gelijk de ervarir.g heeft geleerd, bij inwilli ging van een verzoek als het hier bespro kene, andere, soortgelijke, verzoeken om naamsverandering niet achterwege blijven en alsdan in vele gevallen moeilijk afge wezen kunnen worden, een gevolg, dat juist op het gebied van, straatnamen, waar continuïteit zoowel uit een historisch oog punt als op utilitedtsgronden gewenscht is, behoort te worden voorkomen. B. en W. geven den raad mitsdien in overweging niet op het verzoek tot ver andering van den naam van de Lange- en Korte Diefsteeg in te gaan. Hef diamantenfonds dor Sovjets. Do redactie van „Roelj" heeft, naar zij meddeeelt, uit zeer betrouwbare bron de volgende bi zonderheden ontvangen over het diamantenfonds der bolsjewiki, het be staan waarvan reeds lang bekend was. Het hoofdfonds van diamanten bevindt zich te Moskou en bestaat uit' fciien poed (163,8 kilo) diamanten. Dit fonds wordt het geheime fond's genoemd. Het behoort aan het Politbureau der B.ussische Com munistische partij en wordt in den Krem lin op een goed bewaakte plek bewaard. Op iedeie beschikking betreffende den uit voer van een gedeelte van deze diamanten moeten niet minder dan vijf leiders hun handteekening p1 a af sen. Van Januari 1923 af worden uit Moskou per speciale diplomatieke koeriers partij tjes uitgezochte diamanten naar het bui tenland gestuurd. Be diamanten worden dan vervoerd in leer en zakken, die van een stempel van het commissariaat van buitenlandsohe zaken worden voorzien. Koffers met d: an. an'en, geadresseerd aan de Russische vertegenwoordiging te Ber lijn, worden door Krestlnsky zelf geopend, die de diamanten in zijn studeerkamer in een speciaal daarvoor ingerichte kast be waart. Krestinsky zou reeds meer dan een tien de van hét diamantenfonds hébben ont vangen. De verkoop van diamanten is door de regeering aan Krestinsky toever trouwd. Hij heeft agentschappen te Pa rijs, Londen, New York en andere steden opgericht, waar do diamanten langzamer hand aan den man worden gebracht. Te Berlijn worden de steen-en niet ver kocht, omdat de Berlijmsehe juweliers niet over voldoende middelen beschikken. Kre stinsky heeft eenige reisagenten, w'er taak het is buitenlandsche koopers naar Ber lijn te brengen.; waar de transacties wor den afgesloten. Een gedeelte van de diamanten wordt naar Canada gezonden en vandaar naar de Vereenigde Staten. Bit wordt gedaan omdat in de Vereenigde Staten zeer hooge invoerrechten op diamant bestaan. Uit Canada worden de diamanten in de U. S. A. binnengesmokkeld. Het toezicht op de Canadeesche grens is niet zoo streng ars op de andere grenzen en het smokkelen is daarom minder gevaarlijk. Als smokkelaars ers worden bij voorkeur arm gekleede*vrouwen gebruikt, die derde klasse reizen en znch zoo gedragen, dat de douane op haar geen acht slaat. Volgens de redactie van „Roelj" worden de juweliers in alle landen ten zeerste ver ontrust over de ophoop-ng van zooveel diamanten in handen van de Sovjets. Be afzet van zooveel steenen eischt tientallen jaren. Op hét oogenblik is de verkoopmogelijk heid van deze steenen in Europa zeer ge ring. In Nederland en Be^ë zou verleden jaar besloten zijn do diamanten, die door de Sovjet verkocht worden, to boycotten. In helanghebbende kringen worden tnu on derband ekngen gevoerd om den boycot ook in andere landen door te voeren. Zoo beweert althans dit Russische emi grantenblad. INGEZOEiDEH (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Leiden 15 Oct. 1924. Mijnheer de Redacteur. Mag ik voor onderstaande regelen vrien delijk eenige plaatsruimte. In ons blad van 15 Oct. 1.1. las ik een woorcl van protest door den kerkeraad der Geref. Kerk tegen de God-onteerende vertooning welke thans in de Gehoorzaal wordt gegeven. Ik sluit mij daarbij geheel aan en be jammer het alleen maar, dat door dit pro- testwoord niets wordt veranderd en de voorstelling tot de volgende week blijft voortgaan. Ik ben het ook geheel eens met schrij ver van het Zoeklicht, dat het te betreuren is, dab hiervoor een gemeentegebouw is be schikbaar gesteld. Maar M. de Red. zou het nu niet wen- schelijk zijn, dat b v. genoemde kerkeraad zich richtte tot de broeders in Haarlem al waar naar ik verneem deze „koning" zjin inkomst zal houden als hij hier met leege maag en voile buidel vertrekt opdat de kerkeraad aid. bij den burgemeester erop aandringe om deze schandelijke vertoo ning aldaar niet toe te laten. Ik vernam, dat hij ook te Rotterdam zijn vertooning niet mocht houden en geloof, dat dit op meerdere plaatsen zou worden geweigerd indien er drang op het gemeentebestuur zou worden uitgeoefend. "Want deze misse lijke' vertooning wekt niet alleen ontstem ming bij het Christelijke volk. maar ook bij vele andersdenkenden. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor plaatsing dezer regelen, blijf ik met vriendelijke groeten \V. G. LOOMAN RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen op de rol voor 80 zaken, voor niet-openbaar geen zaken. G. M. te Amsterdam is gedagvaard, dat hij in de maanden Juni, Juli of Augustus, -onder de gemeente No or d wijk er- fa o u t, op grond van de Amsterdamsche waterleiding, werkkeeten heeft gebouwd, zonder daartoe vergunning te hebben van B. en W. der gemeente Noordwijkerhout. Bekl. is niet verschenen, doch beklaag-- de's gemachtigde voert aan, dat het bou wen van de keelen dateert van omstreeks Juni 1923, en bekl. eigenlijk als hoofd aannemer niet aansprakelijk was voor dit onderdeel. P. J. Verheezen te Noordwijkerhout als getuige gehoord, verklaart dat hij de kee- ten heeft helpen houwen in opdracht van den eersten uitvoerder Tripke, die vertrok ken is. Het had plaats gegrepen volgens deze getuige Juni 1923. Getuige den Breejen v. d. Bout, aan nemer te Berg en Dal. kan eveneens ver klaren, dat de keeten in 1923 gebouwd zijn en van een later ingezonden aan vrage om vergunning weet spr. niets al is het mogelijk dat deze van het kantoor is uitgegaan. De Ambtenaar meent, dat de vergun ning er voor niet verkregen is, en eischt f 10 of 10 dagen. De verdediger voert aan dat hier geen veroordeeling kan volgen, daar de keeten zijn gebouwd tusschen 9 en 28 Juni 1923, dus het feit verjaard. Ook acht hij bekl. niet aansprakelijk. Het verwondert spr., dat dit werk, het graven van een kanaal voor de Amster damsche waterleiding, waarhij het hou wen van keeten is voorgeschreven, volgens waterstaats voorschriften, aanleiding kan geven tot een vervolging, en het niet toe stemming verleenen door B. en W. van Noordwijkerhout. Men zou toch denken dat publiek en civielrechtelijke vergunning verkregen was, daar men daar met 4 ge meenten te doen heeft. De houding en het optreden van B. en "W. van Noordwijkerhout noemt spr. zeer kleinzielig; en komt daarna tot de con clusie, dat op verschillende gronden vrij spraak zal moeten volgen, subsid'air ver vallen der verklaring van het ten laste ge legde. De Ambtenaar beaamde, dat B. en W. van Noordwijkerhout wel wat erg laat er hij geweest zijn. Arie den H., motorherstellor te O e g s t- geest, heeft op de Havenhrug gereden met een motorrijwiel, wat bekl. opmerkte dat met een zijspan was gebeurd. Eisch f 2.of 2 dagen. J. J. M., kellner te Leiden, heeft zijn rentekaart niet ingezonden, ook niet op herhaalde aanmaning- wat getuige Gos- linga, voorz. van den R. v. A., bevestigt. Bekl. had van de aanmaningen geen kennis genomen, omdat hij gedurende ge- ruimen tijd te Katwijk heeft, gewoond, en zijn rentekaart zoek is geraakt. Eisch f 10 of 10 dagen. H. L. v. B. B. H. te L e i d e n had zich voor een dergelijke overtredmg te verant woorden. en was niet verschenen. Eisch f 10 of 10 dagen. G. K.. te Leiden is, evenals J. B. de K. te Leiden, beklaagd, een benzine bergplaats gehad te hebben welke niet aan de voorschriften voldeed. De eerste bekl. had vergunning, het bedoelde perceel als garage en hen zine bergplaats te gebruiken, doch aan de be- paling, dat de commandant van de brand weer het perceel eerst geïnspecteerd had, was niet voldaan. Bekl. beweerde, dat hem niet gezegd was, wat er nog aan mankeerde, en hij Eisch f 5.of 2 dagen. "Voor de tweede bekl. trad als verdediger op Mr. Romeijn, die aanvoerde dat de gemeente het perceel verhuurde voor 'alzoo geen verbeteringen kon aanbrengen, garage en vergunning geeft en nu, zondoT opgaaf van reden, de commandant van de brandweer de vergunning ongeldig maakt. Getuige Verhoog spreekt dit tegen, doch heeft juist getracht bat langs geleidelijken weg op te lossen war niet gelukt is. Eisch f 5.of 2 dagen. Mr. Romeiin bestrijdt jn deze het bin dende van de voorschriften, daar alge- meen geldende voorschriften van den Raad moeten uitgaan. Voor de bevestiging hiervan verwijst spr. naar uitspraken van den Hoogen Raad. Wat hier in het onderhavige geval be treft de luchtkoker, deze is om benzine dampen niet noodig, daar volgens den in genieur Bosman deze dampen niet op stijgen. Spr. wil ten slotte nog de geldig heid van de dagvaarding bestrijding, daar ten laste gelegd wordt, dat zonder ver gunning in gebruik genomen is, wat on juist is. De Ambtenaar replicerde, dat echter toch niet voldaan was aan alle voorwaar den die gesteld waren. J. v. D., te Leiden heeft zonder ver gunning daarvoor reclame gemaakt en een palingkraam van getuige, J. Th. v. d. Horst. Bekl. is niet verschenen, en getuige heeft het niet gezien en ook geen vergun- gunning daarvoor reclame gemaakt aan die zeker voor dorstige palinggebntikers bedoeld was dacht de Kantonrechter. Eisch f 1.boete. L. J. Z., te Noord wijk heeft kippen laten loopen op grond van W. de Ridder. Bekl. is niet verschenen, doch getuig© verklaart nogal last en schade te hebben gehad van de dieren Eisch f 3.— of 2 dagen. H. G. N., hakker te Leiden, heeft brood laten vervoeren voor 10 uur, -wat I. Starrg, wien het opgedragen was, be vestigt. Eisch f 2.boete. S. Z„ vrouw v. d. L. te Leiden, is verschenen m.t de getuigende buurvrouw, juffrouw v. Polanen, ieder een kleine mee brengend, wat de Kantonrechter deed be sluiten deze zaak maar wat voorrang te geven, vooral daar de kleine gasten niet muisstil waren. Bekl. had op de Maredijk lijnen ge spannen tusschen de hoornen om kleeren te drogen, wat ze al jaren gedaan had zonder hinder. Nu hadden jongens deze lijnen losgemaakt en over den weg ge spannen, waarop eenige personen er tegenaan gereden waren. Dit bevestigde de getuige, waarna de Ambtenaar f 2.— boete eisch te. Bekl. viel dat niet mee, daar zij het toch eigenlijk niet gedaan had, en er haar nooit op gewezen was door de politie. D. H., schoenmaker en W. v. E., arbei der (17 jaar), beide te R ij n s b u r g, is ten laste gelegd, het stukschieten van ramen van een schuur van N. Zandbergen met een buks. Bekl. wilden eens probeeren hoe ver dief buks droeg. En moest je daar nu juist die ramen voor hebben! Getuige Zandbergen vertelt, dat het schuurtje er nog maar een week stond, en voor de vernielzucht de ramen al met vlechtdraad waren voorzien. Hij had nu voor dezen keer de daders eens gegrepen en de aanklacht ingediend. De Ambtenaar eischte f 5.of 5 dagen De Kantonrechter is echter er niet aan gehouden en kon het nog wel wat hooger nemen. Dat zult U toch niet doen? zegt de mee gekomen moeder van een der beklaagde. Wij moeten er hard voor werken. Maar ik wil er wel eeps de schrik in brengen, want niets is er heilig voor de vernielzucht van de Rijnsburgsche jonge lingschap, zegt de Kantonrechter. J. C. W., winkelier te Leiden, heef' zijn winkel te laat open gehad, waartoe hij was gekomen, door een mededeeling dat ontheffing was verleend, doch dat achteraf bleek, dat die epkel bestemd was voor do verkoopers op de bazaar voor Voordorp. Getuige Gerritsen, die er om half negen 4 sigaren ha'd gekocht, bevestigt het late open-zijn. Eisch f 3.boete. H. R., slager te Leiden, heeft de ar beidswet overtreden. De knecht stond nog te wachten op uit betaling. zegt bekl. Eisch f 5.of 5 dagen. Adr. v. E., fabrikant te Leiden, heeft te laat doen arbeiden, waarvoor als ge tuigen worden gehoord de dames Groot Huize, Crama en Zaalberg. De twee eer sten waren ook niet ingeschreven in het arbei'dsregister. Eisch 10 X f 3.boete. F. C. G., te Amsterdam is onder Oegstgeest bekeurd, zonder voldoends nummerverlichting rnet een auto gereden te hebben. Bekl. beweert, dat. zulks niet kan, daar het licht te Sassenheim nog goed brandde. Hij heeft de politie het daar laten consta teer en. Getuige Pikart en de Waard, Rijksveld wachters. bevestigen hun verbaal. De Rijksveldwachter Kwakkel en de chef-veldwachter Posthumus te Sassen heim kunnen verklaren dat het te Sassen heim goed verlicht was, doch weten niet hoe het te Oegstgeest was. Bekl. beweert, dat het niet anders kan, daar voor- en achterlicht gelijk werken. Eisch f 4.of 4 dagen. J. H. G., banketbakker te Leiden, heeft op "Woensdagmiddag laten werken door een bediende die zijn vrijen middag reeds Dinsdag had opgenomen, zegt bekl. Eisch f 5.boete. W. W., bloepibollenhandelaar te Sas senheim heeft met een motor op het verboden gedeelte van de Mare gereden, wat hij niet wist. Maar n u toch wel zegt de Kantonrech ter. Eisch f 2.boete. Ni'c. v. R., broodbakker te Leiden, heeft te vroeg arbeid verricht, terwijl de laatste overtreding nog geen 2 jaren is ge leden. E'sch f 10.of 10 dagen, met in uitzicht bij een volgende overtreding van hechtenisstraf. K. J. de J. en J. v d N. hebben de spoor wegwet overtreden, waarvoor tegen ieder f 2.boete werd geëischt. G. W., chauffeur te Benthuizen, was bekeurd voor het innemen van een standplaats mot een auto. Hierbij bleek, dat men de patroon had moeten hebben, waarom bekl. vrijgespro ken werd. G. J. Z chauffeur te Limmou en J. G. B., chauffeur te A1 p b e n hebben op een afgesloten weg gereden in Leiden, waar voor tegen ieder f 10.of 10 dagen werd geëischt. J. v. d. Kr., chauffeur te Leiden, is beklaagd een standplaats te hebben inge nomen, zonder aan de gestelde voorwaar den to hebben voldaan. Bekl. geeft verklaring van een en ander, waarna f 2.of 2 dagen wordt geëischt. A. v. d. O. te Valkenburg heeft zopder verlof in het duin geloopen, waar voor f 2.werd géëiscbt. G. J. L. M. B., visscher te Leiden, heeft in de Zijl met schakels gevisebt, waarvan de mazen te klein waren. Eisch 2 X f 4.— boete met verbeurd verklaring van de schakels. Bekl. voerde nog aan, dat hij eerst be keurd was voor vïsschen op Zondag, wat onjuist was. en op dien grond waren <ie schakels in beslag genomen. Hij hoopt ze nu terug te krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6