Dagblad voor Leiden en Omstreken. ilDSGHS COURANT ;üm?Eg3TERTIE-PRSJ& jGewcas advartenlicn per regel 22Vr cent. [Ingezonden Mededeeling m, dubbel tarieL feij contract, belangrijke" reductie. ÏKIeine advortontiön bij vooruitbeta- fling van ten hoogste 50 woerden, worden l^grrplïïVc; rrprdfWttst fld «ent.r 5de JAARGANG. - DONDERDAG 16 OCTOBER 1924 - No. 1338 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekenino 58936 ABQH3E«EE3TSPEajS tl Ldin es fcaitn LtiJei waar ageats* gavestigd zijl Per kwartaal.f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaalf 2.90 STABSKIEUWS. I KAMER VAN KOOPHANDEL. Gistermiddag om half 3 vergaderde de Kamer van Koophandel voor Rijnland. I Voorzitter de heer D. ton Cate Brouwer. Aanwezig 16 leden. Bij de opening waren afwezig de heeren iP. Meerburg, Jhr. Roëll, Stjinmau, de Jong, v. d. Laan ,Molkenl>oer. Mulder en 'Sim o nis. De V o o r z. opent de vergadering en begint met een woord van nagedachtenis aan den sinds de vorige vergadering over leden heer Dekker, waarbij alle leden" zich Van hun zetel verheffen. Hij was een self-made man en de Kamer van Koophandel verliest in hem een haver beste leden. Zijn persoon zal steeds in aangename herinnering bij ons voortleven, aldus spr. Daarna geeft de voorzitter het woord aan den secretaris tot het lezen der notulen van de vorige vergadering, die on gewijzigd worden vastgesteld. De V o o r z. doet voorts mededeeling van eenige ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de ver- eeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand voor Alphen. aan den Rijn, behelzende het verzoek om adhaesie to betuigen aan het verzoek aan Ged. Staten van Z.-H. om toestemming tot het-houden van een wekelijksche kaas markt. Tegelijk met dit schrijven werd behan deld een verzoek van het Prov. Bestuur van Z.-H., met het verzoek eventueele op merkingen ter kennis te brengen over de instelling van een kaasmarkt te Alphen aan den Rijn. Door B. en W. van Bodegraven, Uit hoorn en Gouda 'was aan Ged. Staten ver zocht, hun goedkeuring aan de betreffende Verordening te onthouden. De V o o r z. doet mededeeling van een concept-antwoord van de Kamer van Koophandel, waarin gezegd wordt dat de Kamer de vraag of een kaasmarkt te Al pben noodzakelijk is, niet volmondig met ,.ja" kan beantwoorden. Zou de wederin- steling ©ener dergelijke markt economisch voordeel brengen aan producent en consu ment, dan moet dit in elk geval niet wor den tegengewerkt, daarom zou de Kamer er voor zijn, dat deze markt voorloopig ,voor den tijd van 2 jaar werd ingesteld., teneinde haar levensvatbaarheid te bewijzen Bovendien is de Kamer van oordeel, dat alleen in het uiterste geval door Ged. Sta ten aan oen dergelijken maatregel goed keuring mag worden onthouden, welk uiter ste geval zij meent, dat niet aan\*ezig is. De heer Sprey zet uiteen dab Alphen als een centrum is te beschouwen en dat daarom een kaasmarkt daar wel op zijn plaats zou zijn, evenals b.v. Bodegraven, Oudewater en Woerden centra van een streek zijn. Spr. vindt het concept-ant- jwcord der Kamer wat negatief. De heer v. d. Steen, wijst op het ge vaar van verbrokkeling, aangezien in de nabijheid van Alphen reeds meerdere kaasmarkten gehouden worden en kan zich daarem met het concept-antwoord, dat in voorzichtige termen gesteld is, ver eenigen. De heer Raaphorst deelt mede, dab op een drukbezochte vergadering van mid denstanders en boeren door vertegen woordigers van den boerenstand met na druk cm een kaasmarkt gevraagd is. De heer Zonneveld vindt het onjuist, dat voor eèn markt toestemming van Ged., Staten noodig is; dit is toch ook niet noodig voor een veiling van bloembol len e.d. Ka-dat ce alinea betreffende den proef tijd van 2 jaar geschrapt is en ook de alinea, dat do vraag of de markt noodza kelijk is, niét met een volmondig ,,ja" kan worden beantwoord, wordt het concept- antwoord met algemeen© stemmen aange nomen. Ingekomen is een schrijven van do Ka mer van Koophandel van Tilburg, behel zende het verzoek om adhaesie te betui gen aan het adres aan de Tweede Kamer der Sb. Gen, over het wetsontwerp tot ïichtige heffing der Dir. Belastingen. Het resumé van dit adres is, dab alleen belas tingverlaging kan leiden tot vermindering van belasiingontduiking. De heer v. d. S t e e n is voor het opstel len van een eigen adres door do Kamer in zake het onderhavige wetsontwerp. De heer Zonneveld vindt 'n adres alleen dan van waarde, als men niet alleen zegt, hoe 't niet moet doch ook hoe 't wel moet. Spr. zou geen adrs van deze zaak willen opstellen. Do Voorz. wijst op het verschil tus- schen belasting-ontgaan (op degelijke gron den) en belas tin grontduiking. Spr. noemt als voorbeeld, dat iemand uit versobering zijn auto verkoopt, nu staat het volgens het onderhavige wets ontwerp ter beoordeeling van den belas tingambtenaar, of dit een rechtshandeling is. die geschiedt met het doel om de per- Boneele belasting to ontgaan. Het voorstel van den heer Zonneveld, niet te protesteeren tegen het onderhavige wetsontwerp wordt aangenomen. Ingekomen is een adres van do Kamer van Koophandel te Alkmaar aan den Mi nister van Financiën gericht over de te hooge tarieven der Hypotlieekregisters. Do Kamer besluit, aan dit adres adhae sie te betuigen. De Yoorz. deelt mede. dat de Kamer het adres van de Katwijksche Reederij- Yer. „Vuurbaak". het voorgestelde invoer recht op vischnetben te verminderen, heeft gsteund, waarmede do vergadering aceoord gaat. Van do Edelmetaalbedrijven te Voor schoten is een schrijven ingekomen be treffende het ontwerpen van een medaille. Besloten wordt, zich tot de andere Ka mers van Koophandel to richten, teneinde gemeenschappelijk een medaille te laten slaan. Aan de Ver. Bureau voor Handelsinlich tingen te Amsterdam zal een subsidie van f 40.worden verleend (het voorstel van den heer v. d. Steen om de subsidie tot f 75 te verhoogen wordt niet gesteund.) Het verzoek om subsidie van heb .Hol land Huis" te Brussel wordt afgewezen, eveneens het verzoek van de Ver. Station voor do Maalderij en bakkerij te Wage il ingen en van het comité Vliegtocht Ne derlandIndië. De Voorz. deelt mede, dat op 11 Nov. d© verkiezing zal plaats hebben van een lid der Kamer in de vac-Dekker. alsmede dab de Seer. op het Binnen-Scheepvaart- congres een praeadvies heeft uitgebracht over den vaartweg A'damR'dam. De heer Wernink brengt dien secre taris daarvoor hulde, waarbij de vergade ring zich aansluit. Vervolgens komt in behandeling de ver sterking der positie van Nederland bij het sluiten van Handelsverdragen. De K. van K. van Tilburg heeft den anderen Kamers van Koophandel verzocht zich uit te spreken omtrent de wensche- lijkheid om de Ned. Regeering beter te outilleeren, teneinde voornamelijk met het oog op de af to sluiten handelsverdragen, haar eenige middelen in de hand te ge ven, om bij de onderhandelingen de eene concessie tegenover de andere te kunnen inwisselen. De Voorz. is van meening, dab het hier een principieels zaak betreft, waarover de regeering wel prijs stelt, het oordeel der industrie te vernemen. Sommige leden daarentegen!, w.o. de heeren IT erin ga en de Gooyer waren de overtuiging toegedaan, dat dit een zaak is, die we aan den Staat moeten overla ten terwijl de werkkring der Kamers van Koophandel meer plaatselijk is. Besloten wordt een zelfstandig adres aan de regeering te richten betreffende deze zaak. Daarna komt aan de orde de Ziekte- en Ongevallenwet 1925. De Voor z. deelt mede, dat het Bureau der Kamer van meening is. dat de Kamer positie moet nemen tegen de aangekondig de wet in haar tegenwoordigen vorm. De heer Heringa zegt, dat al heel wat lasten op de industrie zijn gelegd den laatsten tijd, daarom juicht spr. het toe, dat deze zaak ter tafel is gebracht. Spr. kan zich met het standpunt van den voor zitter vereenigen. De heer v. d. Steen heeft betreffende het onderhavige wetsontwerp zijn licht op gestoken bij iemand., die kennis van zaken heeft en zet de voordeelen van het ont werp uiteen. De ziekenkassen kunnen zich blijven ontwikkelen; alleen do kleine, die zeer onvoordeelig werken, zullen wor den opgeheven, omdat zij geen zekerheid geven kunnen. De Voorz. zou willen, dat in de wet plaats is voor die ziekenkassen, die hun recht van bestaan bewezen .hebben en die door de arbeiders geheel of gedeeltelijk in stand worden gehouden. De Secretaris is van meening, dat heb door den Minister genoemde bedrag van f 30.000.000 een raming aan den lagen kant is. Hij acht dit bedrag veel te groot om op d© Ned. industrie to drukken. Spr. voert een pleidooi voor de kleine ziekenkassen, omdat daarin meer onder linge controle is en simulatie kan worden voorkomen-. Wat de zekerheid betreft, vraagt spr.: hebben de ziekenkassen in de practijk zoo slecht gewerkt, zijn zo zooveel te kort gekomen 1 Spr. acht van neen. Het particulier initiatief meet worden gesteund en het is spr.'s grief tegen de re geering, dat zij nooit een poging daartoe heeft gedaan. Zou dit geschieden, dan zal zoo'n dure wet als hier wordt voorgesteld, niet noo dig zijn. - De Voorz. zegt toe, dat op do velgen- de vergadering deze zaak als punt 1 op de agenda zal worden geplaatst. Tegen dien tijd zal een adres worden samengesteld, waarin allerlei gegevens, betreffende zie kenkassen e.d. uit Rijnland zullen ver werkt werden. Ter tafel kemt let volgende concept- adres aan dé Eerste Kamer inzake Flaat- selijke Keuze: Het bureau der Kamer wilde hierbij in liet concept-adres onder (le aandacht dor Eerste Kamer brengén, de verschillende economische belangen, die geschaad zullen worden, indien het wetsontwerp tot in voering van Plaatselijke Keuze Wet zal worden. De K. v. K. erkent, dat er buiten de economische nog zeer belangrijke, o.a. ethische zijden aan dit vraagstuk zijn, wel ke gedeeltelijk vóór en voor een ander deel tégen dit ontwerp aangevoerd kunnen worden. Zij acht zich echter niet het lichaam, om deze ethische belangen onderling of in verband met de economische belangen nauwkeurig af te wegen, teneinde de Ka mer daaromtrent van advies te dienen, maar daar bij Plaatselijke Keuze ook aan de economische factoren volle aan dacht geschonken moet worden, brengt zij, als instituut aangewezen om deze te behartigen, de volgende opmerkingen ter kennis. In de bestaande wetgeving heeft de Kroon de bevoegdheid bestaande vergun ningen te laten vervallen, op initiatief van den Gemeenteraad. Aangezien de voorgestelde wijziging, voor het geval zij Wet zal zijn geworden, de bevoegdheid direct hij de bevolking brengt, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat er met- de spe ciaal economische belangen niet, althans niet voldoende rekening gehouden wordt Het betreft hier de belangen van de fa bricage van gedistilleerd en met gedistil leerd bereide dranken, welke in Rijnland vrij sterk vertegenwoordigd is en reeds meerdere eeuwen bestaat. lo. Allereerst zal een plaatselijk ver bod van verkoop van sterken drank in het klein oorzaak zijn van groote afname van de vraag naar alcoholische dranken, waardoor distilleerderijen en likeurstoke rijen, die de laatste jaren reeds onder zulke ongunstige omstandigheden moesten produceeren, een zeer gevoelige slag toe gebracht zal worden. Zij wijzen er bovendien op, dat bij doorvoering van het stelsel groot nadeel zal worden toegebracht aan vele gezin nen, wier bestaan samenhangt met de fa bricage van- en den handel in alcoholi sche dranken, zooals onder meer de ver vaardiging van flesschen, capsules, kur ken, stroo-hulzen enz., verder aan dié gezinnen, welke voordeel hebben van het vreemdelingenverkeer. Tenslotte neemt de Kamer van Koop handel de vrijheid de Eerste Kamer met den meesten aandrang te verzoeken ern stig na te gaan, of de financieele en eco nomische nadoelen niet van dien aard zijn, dat verwerping van het -ontwerp tot invoering van Plaatselijke Keuze een eisch van den huidigen tijd is. De belangen, die volgens het hoven- staande geschaad zullen worden, komen der Kamer voor van zoo urgenten aard te zijn, dat zij meent niet te mogen nala ten, deze, wellicht ten overvloede, onder de aandacht te brengen. De heer Zonneveld vindt 't jammer, dab alleen op de economische bezwaren^ niet op het economische belang wordt ge wezen. Bovendien wordt de ethische kant der kwestie uitgeschakeld, terwijl het eco nomische en ethische hier verbonden zijn. Het concept-cadres is een verdediging op nette manier, van de kroeghouders. Spr. hêeft er van verbaasd gestaan, dat een dergelijk adres kan worden voorge steld en zou willen voorstellengeen adres. De Voorz. acht, dat bedrijven als van Harteveld ea. hun bestaan bewezen heb ben en dus hun belangen door do Kamer van Koophandel moeten worden be schermd. De ethische zijde van heb vraagstuk behoeft de Kamer van Koophandel niet te belichten, dat is door de organisaties van geheelonthouders voldoende geschied. Wordt deze wet aangenomen, dan zullen verschillende fabrieken van gedistilleerd verdwijnen. De lieer O uw ©hand is het met den heer Zonneveld eens; het economische en ethische hangen samen. Stel u eens voor, dat Generaal Snijders aan Pref. v. Emb- den had. geantwoord: er zfjn zooveel fa brieken van oorlogsmateriaal, die bestaan moeten, en zulk een argumentatie gebruikt de voorzitter ook met betrekking tot deze zaak! Do lieer de Gooyer is voor heb con cept-adres en vindt dat de Kamer zich op een neutraal standpunt heeft gesteld. De heer v. d. Steen vraagt, hoe de Ka mer er toe gekomen is, deze zaak aan de orde to stellen. De Voorz.: Het is geschied op verzoek van de firma's Harteveld en Rit man. Over het concept-adres wordt mat op staan en zitten gestemd; het wordt aange nomen met de stemmen van do heeren Ouwehxnd, v. d. Steen. Zonneveld, Sprey en Alkemade tegen. De heer v. d. Zanden voert het woord over den verkoop met 3 en 4 October en doet een woord van protest kooren tegen, het verloten van peppen e.d. op den open baren weg, dat zulk oen grooten omvang lieefb aangenomen. De Voorz. zegt toe, dat een brief in dien geest tot B. en W. zal gericht worden. De heer Wernink geeft in overwe ging het gemeentebestuur to wijzen op de behoefte van een overbrugging van den Rijn, b.v. bij de Vink. Tusschen de Blauwpoortsbrug en de Haagsche Schouw bestaat zulk een over brugging niet. De heer Alkemade spreekt zijn vol doening uit, dat er aan een haven te Noord wijk wordt gewerkt. Tot lid in de commissie voor Handels belangen in de vac.-Joh, Dekker wordt ge kozen door de afd. kleinbedrijf: de heer van der Zanden, die de benoeming aan neemt. De Secretaris doet mededeeling van de opheffing van eenige ingeschreven zaken. Nadat nog de rondvraag is gehouden, waarbij de heer v. d. Kolk vraagt de sub sidie voor de winkelweek te Alphen te verhoogen van f 15 op f 25, welk verzoek wordt toegestaan, sluit de voorzitter te kwart vóór 6 de openbare vergadering. Herdenking 275-jarig bestaan der Marekerk. Gisteravond had in een daarvoor be'.eg- de samenkomst, die goed bezocht was, de herdenking van het 275-jarig bestaan der Marekerk plaats. Nadat gezongen was Ps. 150:1, betrad Ds. Goedhard den kansel. Deze las 1 Kron. 29:120, ging voor in gebed en sprak daarna een inleidend woord. Spr. heette namens het Marekerk-comitê de aanwezigen welkom en dankte Ds. Schokking voor zijn bereidwilligheid, de herdenkingsrede uit te spreken. Wij mogen blij zr'jn, aldus Spr., dat de Marekerk er uit ziet zooals zij er uit ziet, want zij is gebruikt en draagt daar de sporen van. Er zijn kerken, die hinderlijk nieuw zijn en 'n totaal gemis aan historie toonen. Hoe mooi zijn uit dat oogpunt gezien, onze Leidsche kerken, en daaronder ook de Marekerk. Spr. wekte voorts op tot het geven van offers voor de restauratie dezer kerk. Als alle menschen in Leiden hun hoofdelijken omslag betaalden, zou het gemakkelijk gaan, de kerk te restaureeren. Het is Spr. een wonder, lioo menschen die vrijwillig lid van de kerk geworden zijn, weigeren dezen billik opgemaakten hoofdelijken omslag, te voldoen. Het is een gevolg van de onverschilligheid, die zoo spoedig na de plechtige ure van do beves tiging bij velen intreedt. Wij menischen van de 20sle eeuw hebben ons heel wat behoeften aangewend, die we best missen kunnen. Denk slechts aan het groote bedrag dat jaarlijks in Holland aan alcohol en tabak wordt uitgegeven. 'Daarom, als men w i I, kan het benoo- digde bedrag voor de restauratie bijeen komen. Spr. herinnerde er voorts aan, hoeveel zegeningen in de 275 jaren, dat deze kerk bestaat, genoten zijn door de Leidsche ge meente. Moge' spoedig de dag komen, dat deze kerk cp waardige wijze is gerestaureerd, en zij die dag een.begin van nieuwen ze gen. Spr. liet vervolgens z;ngen Ps. 77:7 en daarna hield Dr. J. Schokking de herdenkingsrede. Spr. zal geen uitvoerige uiteenzetting geven betreffende den bouw dezer kerk, betreffende de samenkomsten op 13 en 14 Oct. 1649, toen voor het eerst in deze kerk het Woord Gods werd verkondigd, en al wat sindsdien met deze kerk is gebeurd. De geschiedenis der Marekerk is onlangs door Ds. Riemens beschreven; bovendien is die geschiedenis in weinig woorden te vertellen. Deze kerk is gespaard gebleven voor brand, zij vertoont zoowel naar buiten als naar lrnnen nog het beeld, dat zij bij do stichting heeft gehad en- zooals dat op oude prenten voorkomt. Een paar jaar geleden, toen een groote steen naar" beneden viel ten bewijze dat de kerk aan verwering was blootgesteld, moest zij eenigen tijd aan het gebruik wor den onttrokken. Wellicht is dit ook vroe ger wel eens gebeurd, doch overigens is steeds in deze kerk dienst gehouden. De kerk getuigt dan ook van een solidi teit, die men niet. alt'jd, en ook niet bij alle oude gehouwen aantreft. Een beroep is gedaan op de gemeente om het oude meubilair door nieuw te vervan gen en ook om haar wat verlichting en verwarming betreft te doen aanpassen aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. De herdenking hier is meer middel dan doel, want b:j de herdenking van een kerk gebouw is het beter zich tot grootere perio den dan een kwart eeuw te bepalen. Wordt in Leiden elk jaar de verlossing van 1574 herdacht, dit getuigt, van een bij zondere intensiteit van die verlossing. Doch voorts moet men toezien, dat ïvet hot aantal herdenkingsdagen te veel wordt u tgebreid, opdat de beteekenis daarvan niet worde verzwakt. Het ware dan beter geweest te wachten lot 1949, en dan zou het op den weg van den Kerkeraad liggen, die herdenking te organiseren. Het gaat nu evenwel om het Comité te steunen in zijn loffelijk pogen, het inwen dige der Marekerk te vernieuwen. Daarom w 1 Spr. de herdenking aangrijpen als een middel om daartoe op te wekken. Om deze samenkomst op de deugdelijkste wijze aan dit doel te doen beantwoor-< den, wil Spr. nog op een paar bezwaren wijzen. Is het wel noodig, de restauratie dezer kerk het eerst ter hand te nemen? Roept niet ook do Pieterskerk om een betere meubileering en een betere verlicli-. ting; is het niet nog harder noodig, het aantal kerkgebouwen uit te breiden, nu de burgerlijke gemeente zich zoo uitbreidt? Spr. spreekt den wensoh uit, dat vooral voor dit laatste spoedig de aandacht der gemeente za.l worden gevraagd. Spr. wijst vervolgens op enkele d:mgen, waaraan de vrijmoedigheid kan worden, ontleend voor de restauratie van dit kerk-- gebouw. In verband met de uitbreiding der stad aan weerszijden van de Haarlemmertrek vaart staat deze kerk op oen geschikte plaats, die het noodig maakt, haar ook ge schikt te maken voor het houden van avonddiensten door een betere verlichting. Ook zijn de kosten der restauratie niet zoo groot, dat andere belangen daardoor in het gedrang zouden komen. Voorts, de Marekerk is het waard, dat haar interieur wordt vernieuwd. In de Herv. Gemeenten, ook hier, is daarvoor te weinig gedaan. We zijn blij, dat we de Pieterskerk en de Hooglandsehe kerk hebben, omdat d e den band met den tijd achter de Hervor ming in stand houden. Men is al te veel gewoon, den naam „katholieken" over te laten aan do Roorüsch-Katholieken, terwijl ook wij on ze godsdienstige samenkomsten houden in kerken die uit den tijd voor dt Hervorming dateeren. Die kerken zijn gebouwd onder de reeds verbas'.arde opvatting van het Evangelie, terwijl de Marekerk is gebouwd onder invloed van de Hervormd-Gereformeeide belijdenis. De Oosterkerk is slechts een vergader zaal met een preekstoel er in, slechts door de oude zakjes der collectanten op een kerk geLijkende. De Marekerk is daartegenover een kerk gebouw. Ook in de opvatting van de.n kerkbouw moet het verschil tot uiting komen tus schen een Hervormde kerk en eene, die staat onder den invloed van de verbaster de gedachte ten opzichte van do vergade ring der Gemeente van Jezus Christus Niet als in de oude bedeeling het altaar het middelpunt, want Jezus heeft geleerd, dat H'j in geest en in waarheid zal worden gediend. Dienovereenkomstig behoort het gebouw to zijn ingericht. De Marekerk als uitdrukking gevend aan de gedachte var onze Protestantsch-Hcr-» vormde belijdenis, is het daarom waard, dat ook het interieur op d'ie hoogte komt, dat het zich aanpast aan do e:sohen van. dezen tijd. Het dool van het kerkgebouw is de pre-» diking van de blijde boodschap in een we-» reld, waarin zooveel moeite en ver-* driet is. Er ligt iets ontroerends m de gedachte, dat in deze kerk al 275 jaar het Woord Gods is verkondigd. Wij schieten in de betrachting van dat Wcord zoo veelszins tekort. Doch het is ook ontroerend te denken aan de zegeningen, die van dit kerkgebouw zijn uitgegaan. Dikwijls bemerken de familie en beken-* den pas bij den dood, wat zij verloren heb-j ben en mejr moet dan niet te spoedig vafi huichelarij spreken. Zoo is het ook met de hed'ening van het Woord, die niet altijd gewaardeerd wordt, doch die pas hij het gemis goed zou ge-* waardeerd worden. Ook de predikant heeft zijn moeiten en zorgen, zegt Spr., hij staat niet altijd op de geestelijke hoogte, waarop hij zelf het liefst zou staan. Het gaat hij de gemeenschappelijke godsdienstoefening nog om wat anders dan om Ds. d'ie of Ds. die te hooren; het_ moet gaan om de prediking van het Woord Gods. De geslachten komen en gaan: zij heb-» hen gevoeld den storm In hun binnenste, maar ook het suizen vin de zachte stilte, waarin God Zich openbaart. Zij zijn hier geweest met hun zorgen, die zij alleen aan God zeiden en z:j heb-* ben 't antwoord van God vernomen. Er is, en er zal blijven, de behoefte aan gemeenschappelijk godsdienstig loven In-* dien er een aanraking is van den Geest Gods, is er de behoefte elkander te zocj ken. 1 Spr. wekt daarom op. bij de herdenking niet stil te staan bij het verleden, doch den blik te richten naar de toekomst. Daarom doet Spr. een beroep, het kerkgc-» bouw ;n cere te houden cn het zoo aan-» trckkelfjk mogelijk te maken, ook door de gaven van kunst en muziek. Spr. eindigde met een oproep tot steun voor de restauratie .van het „meest irl.e-» me" kerkgebouw der Leidsche Gemeente. Nadat Ds. Schokking in dankgebed was voorgegaan, werd staande gezongen Ge-» zang 96. De samenkomst werd opgo'u sï-wd o >or solozang, terwijl een koor zon - O. Heer, die Uw ten in de hemelen spr. idl

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1